Kabul Press کابل پرس

کابل پرس سانسور نمی کند. کابل پرس يک رسانه ی آزاد است.

پذيرش > عکس > وضعیت پناهجویان افغانستانی در یونان

وضعیت پناهجویان افغانستانی در یونان

يكشنبه 26 ژوئیه/ جولای 2015, بوسيله‌ى علی مهرجویی

بیش از یک هفته است که در آتن پایتخت یونان شاهد سیلی از پناهجویان افغانستانی می باشیم. در اوایل پناهجویان افغانستانی در پارک بنام ویکتوریا می آمدند که در سال های 2009 و دو 2010 نیز شاهد ازدحام سر سام آور پناهندگان در این پارک بودیم. اما در سال جاری بخاطر جمعیت بیش از حد، سر انجام داد و فریاد ساکنین اطراف پارک در آمد و آنها رسما در چندین نهاد مسئول دولتی شکایت پیش کشیدند. بالاخره پس از گفتگوهای مفصل با مقامات شهرداری، پناهجویان موقتا در پارک معروف به الکسندر انتقال یافتند.
الان در پارک الکسندر زیر گرمای آفتاب سی و چند درجه، میان خیمه های کوچک حدود سیصد نفر پناهنده افغانستانی که اکثریت آنها همرای خانواده هستند زندگی می کنند. در میان خانواده ها، کودکان بیست روزه و دو ماهه و مرد و زن مسن و معیوب نیز دیده می شود .
ضمن گفتگواز پناهجویان علت پناهجویی آنان را جویا شدم و پرسیدم که چرا در چنین شرایط سخت و دشوار به اینجا آمده اند. تقریبن جواب ها عین هم بودند: شدت گرفتن ناامنی ها در کشور و زندگی تحت تعقیب و گریز در ایران، آنان را وادار ساخته که تن به چنین مسافرت خطرناک و خسته کننده بدهند.
یک دختر بنام فاطمه که نه سال بیشتر ندارد از ولایت پنجشیر به من گفت که افغانستان را دوست ندارد زیرا در آنجا کودکان را آزار میدهند و هر روز در آنجا جنگ و بد بختی است. جایی که درس و بازی و شادی نباشد را اصلا دوست ندارد. زیر لب حرفهای صادقانه و کودکانه او را تایید کردم و گیسوان خاک آلود اورا بوسیدم .
آمار بالای پناهجویان را مردم هزاره تشکیل می دهند، مردم تاجیک و اوزبک در ردیف دوم و سوم قرار دارند. از سه قسمت یک قسمت پناهندگان از افغانستان آمده که عمده ترین آنها از مناطق نا امن فعلی چون قندوز و غزنی هستند. بقیه از کشور ایران بخاطر ترس از رد مرز شدن دوباره، پناهجو شده اند .
پیشنهادی که از طرف نهادهای خیریه ممکن است در همین روزها به دولت یونان داده شود این است که باید مردم از داخل پارک جمع شده و در مکان های امن تر اسکان داده شوند. نا گفته نماند که در طول این چند روز، اعضای اتحادیه افغانستانی های مقیم یونان، در کمک رسانی به هموطنان خویش فعالانه سهم گرفته اند .

برای دیدن عکس های بیشتر به صفحه فیسبوک کابل پرس مراجعه کنید.

علی مهرجویی#KabulPresshttps://www.facebook.com/kabulpress بیش از یک هفته است که در آتن پایتخت یونان شاهد سیلی از پناه...

Posted by Kabul Press on Sunday, July 26, 2015

يك پيام ، يك تفسير ؟

سخنگاه براى مشتركين

براى شركت در اين سخنگاه، شما بايد از پيش ثبت نام ميكرديد. خواهشمند است كلمه شناساييتان را كه دريافت كرده ايد در زير مشخص كنيد.اگر ثبت نشديد، بايد ثبت نام كنيد.

ارتباطنام نویسی آيا كلمه ورود را فراموش كرديد؟