کابل پرس: خبری، تحلیلی و انتقادیپذيرش > خبر و گزارش > آیا اچکزی ها می توانند انتقام جنرال عبدالرزاق اچکزی را از طالبان نورزیی (...)

آیا اچکزی ها می توانند انتقام جنرال عبدالرزاق اچکزی را از طالبان نورزیی بگیرند؟

پنج شنبه 18 اكتبر 2018, بوسيله‌ى کابل پرس خبری

بنا به گزارش های مختلف از جمله یکی از اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس، بیش از نیمی از فرماندهان طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند. آگاهان معتقدند که طالبان کوچی در همکاری با تیم اشرف غنی احمدزی از جمله حکمتیار، از اختلافات نورزیی ها و اچکزیی ها استفاده کرده و تلاش داشتند با طرح ریزی ترور عبدالرزاق، دامنه ی نفوذ درانی ها را کم کنند. آنان در روزهای آینده تلاش های زیادی را روی دست خواهند گرفت تا افراد دیگری نزدیک به غلجایی ها را در راس ادارات قندهار از جمله فرماندهی پولیس این ولایت بگمارند.

کابل پرس: رسانه ها و شبکه های اجتماعی پر شده است از پیام های تسلیت در مورد کشته شدن جنرال عبدالرزاق اچکزی. عده ی زیادی بدون اینکه رخ اصلی منازعات را بنگرند، تصویری کلان از این جنرال جوان ترسیم می کنند که امروز در قندهار بدست یکی از محافظان والی این ولایت کشته شد.
عبدالرزاق اچکزی در کنار اینکه فرمانده ی پولیس قندهار بود، شبکه ای از مافیای مواد مخدر را در دو سوی مرز نیز رهبری می کرد. پول هنگفت حاصل از قاچاق مواد مخدر و عواید گمرکی و حمایت خاصی که در سال های اخیر توسط نیروهای بین المللی از او شد، دست بدست هم دادند تا او در چرخه ی رقابت مافیای مواد مخدر و همچنین در رقابت های درون قبیله ای از دیگران پیش افتد و به یکی از افراد قدرتمند در جنوب تبدیل شود. او توانست در چند سال اخیر بسیاری از رقبای نورزیی را چه در گروه های تولید و قاچاق مواد مخدر و چه در تنش های قبایلی تار و مار کرده و از میدان بدر کند.
در سال 2014 میلادی، منابع مختلف از جمله منابعی از درون قبیله ی نورزیی به کابل پرس گفته بودند که "هدف اصلی عبدالرزاق اچکزی، از بین بردن نفوذ نورزی ها در جنوب افغانستان است و عبدالرزاق اچکزی با هزاران نظامی که در اختیار دارد، تلاش می کند مستقیم جوانان و مردان قبیله نورزی را هدف قرار داده تا تجارت میلیاردی مواد مخدر و کنترل بر عواید گمرکی را بصورت کامل در اختیار قبیله ی اچکزی قرار دهد."
عبدالرزاق اچکزی تا سال 2005 نه جنرال بود و نه یک شخص قدرتمند قبیله اچکزی. او از سال 2003 تا 2005 برای گرفتن قدرت و کنترل مواد مخدر و عواید گمرکی به شدت در حال جنگ با جنرال فدا محمد اچگزی بود. جنرال فدا محمد اچگزی در آن زمان از طرف سمیع الله قطره قومندان قوای سرحدی وقت، به عنوان قومندان لوای 123 سرحدی مقرر شده بود. پس از کشته شدن محمد اکرم خاکریز وال، فدا محمد اچگزی بزرگترین حامی اش در قندهار را از دست داد و مجبور شد آنجا را ترک کرده و همه ی قدرت را به رقیب خود عبدالرزاق اچکزی تسلیم کند. پس از آن عبدالرزاق اچکزی کم کم ساحه قدرت و نفوذش در قندهار را گسترش داد و در کوتاه ترین مدت تبدیل به یکی از پادشاهان هیرویین در قندهار شد. رتبه ی او نیز از یک قومندان ساده ی ملیشه به جنرال ارتقا پیدا کرد. او توانست به نیابت از گل آغا شیرزی یکی از پادشاهان هیرویین در قندهار شود.
یکی از منابع کابل پرس که در زمینه ی روابط پیچیده میان قبایل تخصص دارد می گوید درگیری میان قبیله ی اچکزی و نورزی سابقه ی طولانی دارد. او می گوید نورزی ها اکثرا طالب هستند و در زمان حکومت طالبان اکثر فرماندهان پر قدرت طالب از نورزی بوده و بالای اچکزیی ها ظلم می کرده اند. در زمان حامد کرزی اما این مساله چرخش معکوس داشته و در سالهای اول، اچکزی های دولتی، آدم ها را به اساس نام نورزی در تذکره می کشتند و زندانی می کردند. عبدالرزاق اچکزی بسیاری از جوانان و مردان نورزی را بنام طالب گرفتار کرده و از بین می برد.
منبع کابل پرس تاکید می کند که وقتی مسایل قبیلوی در آنسوی خط دیورند در جریان بود، عبدالرزاق اچکزی با افراد مسلح خود، بدون کدام مانعی بنام قبایل آزاد وارد پاکستان می شدند و در درگیری های قبیله ای علیه نورزی ها و سایر رقبای قبیله ای سهم می گرفتند. به همین شکل مردان مسلح اچکزی پاکستانی نیز در صورت لزوم وارد خاک افغانستان شده و همراه با نیروهای عبدالرزاق اچکزی در درگیری با نورزی ها سهیم می شدند.
یکی دیگر از منابع کابل پرس می گوید عبدالرزاق اچکزی و کسانی چون خالد پشتون در بسیاری از موارد در درگیری های مافیایی در پاکستان هم شریک بودند و با افراد عبدالصمد خان اچکزی در بلوچستان شراکت اقتصادی و مافیایی داشتند.

بنا به گزارش های مختلف از جمله یکی از اسناد فاش شده توسط ویکی لیکس، بیش از نیمی از فرماندهان طالبان را کوچی ها تشکیل می دهند. آگاهان معتقدند که طالبان کوچی در همکاری با تیم اشرف غنی احمدزی از جمله حکمتیار، از اختلافات نورزیی ها و اچکزیی ها استفاده کرده و تلاش داشتند با طرح ریزی ترور عبدالرزاق، دامنه ی نفوذ درانی ها را کم کنند. آنان در روزهای آینده تلاش های زیادی را روی دست خواهند گرفت تا افراد دیگری نزدیک به غلجایی ها را در راس ادارات قندهار از جمله فرماندهی پولیس این ولایت بگمارند.

IP Plans: Best Cloud Web Hosting

Professional web services including fully managed VPS and dedicated servers for businesses and individuals.

Domain Registration - Search and register your domains with IP Plans
Fresh Cloud Shared Hosting with IP Plans
Fully Managed Cloud and SSD VPS with IP Plans
Fully managed Dedicated Servers with IP Plans


94 تن همین اکنون این صفحه کابل پرس را باز کرده اند

پذيرش > خبر و گزارش > آیا اچکزی ها می توانند انتقام جنرال عبدالرزاق اچکزی را از طالبان نورزیی (...)

آگهی در کابل پرس

loading...

Kabul Press is the most read news and discussion website from Afghanistan. Our sources provide breaking news stories and images focusing on human rights, freedom of speech and good government issues. We aspire to honest, factual coverage that promotes criticism and informed discourse from our readers, without censorship.