IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > پرويز کامبخش و غوث زلمی بايد آزاد شوند!

پرويز کامبخش و غوث زلمی بايد آزاد شوند!

شورای علما خواهان صدور حکم اعدام برای روزنامه نگار زندانی پرويز کامبخش است
جمعه 18 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

گزارشگران بدون مرز نگران اعمال فشار روحانيون محافظه کار بر پرونده ی روزنامه نگار جوان افغان سيد پرويز کامبخش است که از ٥ عقرب ١٣٨٦ در بازداشت بسر می برد. وی متهم به "گرفتن مقاله ای کفر آميز" از سايت اينترنتی شده است. گزارشگران بدون مرز در اين باره اعلام مي کند" درخواست صدور حکم اعدام برای اين روزنامه نگار در شمال افغانستان تائيد نفوذ رو به گسترش گروه های بنيادگرا بر حيات روشنفکری اين کشور است. متهم کردن به کفرگويي نسبت به دين اسلام به سختی مي تواند خواست مسئولان محلي برای ايجاد محدوديت بيشتر در عرصه آزادی مطبوعات را پنهان کند." سيد پرويز کامبخش همکار روزنامه محلي جهان نو در تاريخ ٥ عقرب ١٣٨٦ در بلخ بازداشت شده است. دادستان (سارنوالی) وی را متهم به " در اختيار داشتن و انتشار مقاله ای کفر آميز کرده است" اين روزنامه نگار نوشته ای به نام "آیات زن ستیز در قرآن" را از روی سايت های اينترنتي گرفته است.

سيد يعقوب ابراهيمي برادر اين روزنامه نگار که خود نيز روزنامه نگار است، به گزارشگران بدون مرز اعلام کرده است که " دستگيری برادرش غير قانوني است، مسائل مطبوعاتی پيش از ارجاع به دستگاه قضايي بايد اول از سوی کميسيون بررسی تخطی های مطبوعاتی بررسي شوند"

از سوی ديگر شورای علمای بلخ پيش از دستگاه قضايي از سوی دادستان (سارنوالی) مورد مشورت قرار گرفته است. اين شورا نيز پيش از شنيدن سخنان روزنامه نگار وی را به اتهام واهي " توهين به اسلام" به اشد مجازات محکوم کرده است.

روزنامه نگاران ولايت بلخ در پي بي نتيجه ماندن مذاکرات با مسئولان دولتي برای آزادی اين روزنامه نگار اعتراض خود را علني کردند، و همزمان با ارسال نامه ای برای حامد کرزی خواهان دخالت وی برای آزادی اين روزنامه نگار شدند. دو روز بعد از تجمع اعتراضي روزنامه نگاران شورای علمای بلخ مجددا نسبت به آزادی اين روزنامه نگار به مسئولان هشدار داده است.

از سوی ديگر گزارشگران بدون مرز عميقا نگران وضعيت غوث زلمي روزنامه نگار پرسابقه ی افغاني است. وی سمت سخنگوی دادستان عمومي (لوی سارنوالی) را نيز بر عهده داشت. غوث زلمي در پي اعتراض روحانيون محافظه کار به انتشار نسخه غير اسلامي قرآن و همچنين تحريف در برخي از آيات در ترجمه آن به زبان دری به اتهام " انتشار قرآن به زبان دری بدون متن عربى آن " از اواسط ماه عقرب در زندان بسر مي برد. در همان زمان شماری از نمایندگان پارلمان افغانستان در بيانيه ای وی را " بدتر از سلمان رشدی " خوانده بودند.

در افغانستان روزنامه نگاران دائما با اعمال فشار و تهديد روحانيون بنيادگرايي که از هر بحثي در باره ی اسلام و موقعيت زنان در جامعه ممانعت به عمل مي آورند، مواجه اند. در اين باره مسئولان دولتي نيز هر بار برای حفظ آنچه که "مشخصه اسلامي افغانستان" مي نامند تصمياتي مغاير با آزادی بيان و مطبوعات اتخاذ مي کنند. گزارشگران بدون مرز جامعه جهاني را فرا مي خواند که از مقامات دولت افغانستان خواهان آزادی روزنامه نگار جوان افغاني پرويز کامبخش و ديگر روزنامه نگار زنداني غوث زلمي شوند.


سازمان گزارشگران بدون مرز

http://www.rsf-persan.org

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • درود بر کامبخش و زلمی جان !!

  هی هی که چه بدبخت هستیم چرا این چوکی نیشینان و سیاستمداران دست از خون مردم و ملت زخمی افغانستان بر نمی دارند؟؟ اگر واقعا ای بدبختا می خواهند صداقت کنند و میخواهند به مردم ملت و شاید هم دین خودشان خدمت کنند پس از اسلام دفاع کردن زندانی ژورنالست و روز نامه نگاران نیست. بیا یید در روزنامه هویته اتریش در تاریخ 16.01.2008نظری بیاندازید اگر از اسلام تان در اینجا دفاع کردید(توانستید) باز من هم به شما حق میدهم که کامبخش و زلمی را در زندان نگاه کنید. چندین بار تصمیم می گیرم ترجمه از آن که در باره اسلام تحلیل گفتو گو شده که یک عکس زن کاملا لخت و بدون هیچ گونه عفت و لباس بر تن و اما آیه های قرآن بدن وی را پوشانده است در کابل پرس بفرستم اما تصویری از کامران جان در پشت میله های زندان پیش چشمم مجسم میشود. و نمیتوانم روان کنم.

  و نقطه دوم نیز در اتریش رهبر های سیاسی گروه (ایف پی اوو ) در تبلیغات انتخاباتی اش در باره اسلام و محمد چه گفته؟ ای غافلان تا کی تشنه به خون ملتتان هستید؟ از اسلام دفاع به زندان نگه داشتن آزادی خواهان و جوانان اسلام نیست. کامبخش به خاطر که شما غافلان را با خبر سازد متن را از انترنت گرفته و به دست نشر سپرد تا شما نگهبانان مذهب به خود آیید و از خود دفاع کنید و اما متاسفانه شما ها جاهل تر از آن بودید و هستید.

  آزادی روزنامه نگاران و افشا گران حقیقت آزادی ملت و مردم ستمدیده افغانستان است.

  به امید آن روز با احتـــــــــــــــــــــــرام

  • Does any body know why whould not the holy quran be transulated and we blindly reading without knowing what is writen in quran if Zalmi has transulated the holy quran then what is wrong with it otherwise they keep us blind to do not know about the truth
   As most of Mullah even do not know about Quran becuae it is in arabic if we say arabic is the language of Allah then the rest of people who are living out side of arabs land then they are not considerd in Quran

   Habib

جستجو در کابل پرس