در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > سال دشوار برای پناهجویان افغانستانی گذشت؛ سال دشوارتری در راه است!

سال دشوار برای پناهجویان افغانستانی گذشت؛ سال دشوارتری در راه است!

علی زاده
جمعه 30 دسامبر 2011

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

این توافق نامه توسط آقای Chris Bowen وزیر امور مهاجرت و شهروندی استرالیا وآقای جماهیر انوری وزیر مهاجرین وعودت دولت افغانستان و آقای Richard Towle نماینده منطقه ای کمیساریای عالی ملل متحد درامور پناهندگان امضا شده است.

"چندی قبل، مجلس نمایندگان افغانستان می گفتند وزارت مهاجرین، توافقنامه ای با وزارت داخله ایران امضا کرده که به دولت آن کشور حق می دهد با مهاجران غیرمجاز افغان برخورد کند و یا آنان را به زور اخراج کند."

امضا قرارداد های دوجانبه میان افغانستان و خیلی از کشورهای غربی جهت برگرداندن پناهجویانی که درخواست تقاضا پناهندگی آنان در کشورهای مذکور رد شده ویا میشود. مشکلات جدی از قبیل زندان، بی سرپناهی و بازگشت تحمیلی و اجباری را برای شماری از آنان در کشور های مختلف در پی داشته است.

طبق گزارش کابل پرس

"جماهیر انوری در اسلو پایتخت ناروی قراردادی را با دولت ناروی امضا کرد که طبق آن پناهجویانی که درخواست پناهندگی آنان رد می شود به افغانستان بازگردانده خواهند شد. طبق خبرگزاری ناروی دولت ناروی مرکزی با ظرفیت 200 تن را در کابل برای نگهداری کودکان پناهجو که بازگردانده می شوند خواهد ساخت.
در همین حال کشورهای دیگر از جمله سویدن، دانمارک، انگلستان و هلند نیز در حال تهیه قراردادی با دولت کرزی هستند تا پناهجویان را به افغانستان برگردانند."

درعین حال آقای انوری طی نطقی برای شماری از افغانستانی های مقیم هالند در شهر هاک میگویند: یک شخص خودسر بدون اطلاع حکومت با فرستادن نامه به کشورهای غربی خواستار پس فرستادن هموطنان پناهجو ما شده است.

در اوایل همین سال بعد از نشر خبر توافق حکومت برای پس فرستادن 2600 پناهجو از استرالیا، درملاقاتی که با سفیر افغانستان در شهر هاک داشتیم. طی صحبت کوتاه ابراز نگرانی وشکایت خویش را نسبت به این عمل حکومت آشکار ساختم. جناب سفیر در جوابم گفت از آنجایکه پناهجویان مذکور خارج از خاک استرالیا در جزیره زندانی بوده وتا آخر عمر امکان پذیرش تقاضای پناهندگی شان ممکن نبوده است. حکومت افغانستان بخاطر کمک به آنها با استرالیا قرارداد برگشتاندن شانرا امضا نموده است.

حالا خوانندگان خود عمل و دلایل مطرح شده از جانب مقامات حکومت را به قضاوت بگیرند.

منابع:

1. کابل پرس
2. بی بی سی فارسی
3. محمد ظاهر :خاطرات اردوگاه سیاه تله
4. یونس حیدری: خاطرات اردوگاه سفید سنگ
5. گزارش های منتشره در رسانه های معتبر جهانی


آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس