در همین بخش

صفحه نخست > دیدگاه > چرا دولت افغانستان طرح تنظیم جمعیت خانواده را اجرا نمیکند ؟

چرا دولت افغانستان طرح تنظیم جمعیت خانواده را اجرا نمیکند ؟

افغانستان در معرض انفجار جمعیتی
رضا اخلاقی
شنبه 8 نوامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اولاد بیشتر زندگی بهتر !!
این شعاری است که مردم افغانستان در عمل سر داده اند !

شعاری برعکس و بر ضد شعارهای جهانی مبنی بر اینکه برای هر زن و شوهر فرقی نمیکند که دختر یا پسر داشته باشند بایستی حداکثر 3 یا 2 نفر فرزند داشته باشند

اما این شعار جهانی عملا در افغانستان معنایی ندارد و بسیار خانواده ها دیده شده که بیش از ده نفر فرزند داشته باشند و حداقل 4 فرزند ذکور برای نگه داشتن نام و نشان سرپرست خانوار ضروریست !!

در خانواده های افغانستانی نیز مانند بسیاری از خانواده های شرقی میل به داشتن اولاد ذکور بیشتر است اگر با اکثر خانواده های افغانی صحبت شود چنین میگویند : هیچ که نداشته باشیم یگان 4 تا بچه (پسر) داشته باشیم کی وقتی کلان شدند آنها کار کنند و ما راحت باشیم !!

غافل از اینکه بزرگ کردن همین تعداد که البته بیشتر خانواده ها تعداد اولادها بیشتر هم هست چه بسیار فشار و زحمت را بر او تحمیل میکند و آن دوران پیری و بازنشستگی به حساب خودت آن قدر فرسوده و رنجور میشوی که معنای راحتی و آرامش را نخواهی فهمید !

اما دولت کنونی افغانستان هم مانند مردم افغانستان در خواب غفلت و خاموش فرو رفته است و هیچ کدام برنامه سمینار و کنفرانسی در این زمینه برگزار نکرده است و هیچ برنامه خاصی برای تبلیغ و گسترش این دیدگاه به مردم ندارد حتی در رادیو تلویزیون دولتی و در کتابهای مدارس هم چیز خاصی در زمینه آموزش برای تنظیم جمعیت خانواده دیده نمیشود در حالیکه در دانشگاههای بیشتر کشورهای پیشرفته و در حال توسعه پاس کردن یک واحد درسی بر این مبنا ضروری است !

تقاضای ما از دولت کنونی و یا دولت آینده افغانستان این است که به فکر آینده افغانستان باشند و اگر رشد جمعیتی افغانستان به همین صورت پیش برود هم بر مشکلات دولت و هم بر مشکلات مردم در آینده افزوده خواهد شد

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس