صفحه نخست > دیدگاه > لوی سارنوال و دیوانگی های تازه ؟!

لوی سارنوال و دیوانگی های تازه ؟!

نويسنده: مختار پدرام
دوشنبه 11 جون 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جنجال بر سر قضیه لوی سارنوال و جنرال جرأت بالا کشیده است. احتمال این موجود است که این مساله در مدت بسیار کم به یک فاجعه ناگوار مبدل شود در صورتیکه از وقوع حتمی آن جلو گیری نشود.

گفته می شود که در این یکی دو روز افراد پولیس به خاطر خلع سلاح جنرال جرأت و امان الله گذر در پنجشیر و شمالی فرستاده شده بودند، از سوی نیروهای این دو شخص جهادی که برای مدتی در مقام های بالای امنیتی دولت نیز کار می کردند، خلع سلاح شده و حتا در بعضی موارد گزارش شده که افراد پولیس از طرف نیروهای امان الله گذر مورد لت و کب نیز قرار گرفته اند. مقامات پلیس نیز به رسانه ها گفته بودن که در حال خلع سلاح صد ها فرد مسلحی هستند که برای جرأت کار می کنند.

روز جمعه هشت جون لوی سارنوال افغانستان ادعا کرد افراد مسلح که وی آنها را وابسته گان جنرال جرأت خواند به او حمله کرده اند. لوی سارنوال افغانستان در رابطه به این حادثه گفت که در حال سفر به منطقه ای در پروان در شمال کابل مورد حمله افرادی مسلح قرار گرفته است. اما جنرال جرأت در یک تماس تلفنی با بی بی سی گفته بود که در آغاز آقای ثابت به او دشنام داده و با مشت و لگد به او حمله کرده است.

در همین حال خبرهای از دفتر ریاست جمهوری نیز به بعضی از خبرنگاران رسیده که آقای کرزی امر انحلال یک شرکت امنیتی تحت ریاست جنرال جرأت بنام شرکت امنیتی خاور را به ضرار احمد مقبل وزیر داخله افغانستان فرستاده است. بعضی نهاد های امنیتی مربوط به وزارت داخله افغانستان گفته اند که این شرکت به کلی منحل اعلام شده و دیگر نمی تواند در ساحه امنیتی بطور قانونی فعالیت کند. در همین حال سخن گوی وزارت داخله اعلام کرد که بعضی نماینده گی های این شرکت بسته شده و آنها در صدد بسته ساختن نماینده گی های دیگری این شرکت هستند.

این در حالیست که بیشتر نهاد های جهانی نیز بارها در مورد موجودیت افراد مسلح غیر مسوول در دولت و یا خارج از دایره دولت ابراز نگرانی کرده بودند. این نگرانی ها در دولت افغانستان نیز وجود دارد، در این واخر جنجال ها در شمال افغانستان، نیز به این موضوع مهر تأیید گذاشت.
قرار بود روز یک شنبه دهم جون 2007 در ولایت پنجشیر و ولایات شمالی تظاهرات گسترده ای به حمایت از آقایان جرأت و امان الله گذر به راه انداخته شود. بعضی گزارش ها از ولایت پنجشیر حاکی از آن بود که در این ولایت تظاهرات شده و اما آنطوریکه انتظار می رفت، با توجه به خشم مردم چشم گیر نبود. قبلا هم ده ها سارنوال در کابل در یک گرد هم آیی خواهان دستگیری جنرال جرأت که با لوی سارنوال درگیر بوده؛ شده بودند.

همچنان گفته می شود که قرار بوده تعدادی از نماینده گان پارلمان نیز در این رابطه به ولایات شمالی برای معذرت خواهی از مردم شمالی در ارتباط به این قضیه بروند و از آنها مغذرت بخواهند. در همین حال گفته می شود که جنرال جرآت نیز در یک مصاحبه با رادیو آزادی حرف های گفته می توان آن را تهدید بر علیه دولت شمرد، و از حرفهای وی طوری معلوم می شود که وی قصد آشوب بزرگی دارد. شب گذشته نیز آقای جرأت در یک مصاحبه اختصاصی به تلویزیون طلوع گفت که او تا آخرین قطره خون خود در این مورد استاده گی کرده و از حیثیت خود دفاع می کند.

و اما در وضعیت کنونی که دولت و وزارت های امنیتی نتوانسته در جنوب کشور از وقوع تنش ها و جنگ های چریکی گروه طالبان جلوی گیری کند، آیا دولت با یک تهدید خیلی جدی و خطرناک دیگر مواجه نخواهد بود؟

آیا لوی سارنوال در این قضیه متهم اصلی است و یا جنرال جرأت و این نگرانی ها به زودی خاتمه پیدا خواهد کرد؟

در شرایطی که قضیه تقریبا شکل قومی را به خود گرفته، آیا وزارت داخله به عنوان اولین مرجع که باید به این مساله رسیده گی کند، بیطرفانه اقدام خواهد کرد؟

پیامد لغو شرکت خصوصی امنیتی جنرال جرأت از طرف یک وزیر که او هم مربوط به مناطق شمالی است، چه خواهد بود، آیا ضرار احمد مقبل وظیفه اش را به عنوان یک وزیر دولت ترجیح خواهد داد و یا مسایل قومی اش را که حامی اصلی وی در بازی های سیاسی در افغانستان است و با توجه به این که قدرت بر اساس مناطق خاص در دولت تقسیم شده است؟

این پرسش های اند که با توجه به این مساله مطرح بحث هستند. هنوز تظاهرات هشتم جوزا که در مدت کمتر از یک روز به وارد کردن بیش از ده ها میلیون دالر خساره به دولت و موسسات و مردم دیگر منجر گردید، به صورت دقیق مشخص نشده است که از طرف کی ها راه اندازی شده بودند که دور تازه ای از خشونت ها در شمال افغانستان شکل می گیرد.

دقیق یک سال بعد از این حادثه وحشت ناک، تظاهرات در شمال افغانستان در ولایت جوزجان بر ضد والی این ولایت به راه انداخته شده که با نتایج درد آور کشته شدن چندین تن از هموطنان ما انجامید. در همان ابتدا گفته میشد که با احتمال زیاد وقت کودتای سفید که بعضی از دوستان از وقوع آن یاد آوری کرده بودند، فرا رسیده باشد. اما به دنبال این حادثه باورهای بسیاری بر این است که دولت آقای کرزی از محبوبیت چندانی برخور دار نیست و یا محبوبیت خود را از دست داده است.

آنچه در گفته های جنرال جرآت با تلویزیون طلوع معلوم بود، نوعی از سرکشی این جنرال وابسته به جناح شمال را نشان می دهد، که حکایت از یک تنفر و واکنش قومی دارد. بعضی از اقدامات لوی سارنوال بعد از اعلان جهاد با فساد اداری درکشور به دلیل عجولانه بودنش موج جدیدی از حساسیت های قومی را در میان مردم افغانستان بر انگیخته است، به ویژه این که فرد به عنوان یکی از مقامات عالی دولتی از حمایت مستقیم رییس جمهور کرزی بر خوردار می باشد.

بسیاری از کارشناسان به این باور اند که در اثر مداخلات کشورهای همسایه مشخصاً پاکستان و در مواردی ایران یک نوع سردرگمی در دستگاه دولتی بوجود آمده است و این درست فرصت خوبی برای استفاده نمودن این کشورها بوده می تواند. استدلال ها در این اواخر بیشتر بر شروع مقدمات جنگ بین دو قوم پشتون و تاجیک می چرخد. به این معنا که بعضی از آگاهان بازی های سیاسی در داخل کابینه را شروع تنش های جدید بین پشتون و تاجیک ها تعبیر می کنند که با رو در رو ساختن مهره های نظیری عبدالجبار ثابت، کریم خرم، ضرار احمد مقبل، قانونی و بعضی کسانی دیگر قرار است عملی گردد که این افراد نیز هر کدام گزینه های خاص خود را مانند جنرال جرأت و تعداد دیگر دارند.

رویاروی پارلمان با قوه قضاییه که با دخالت مستقیم آقای کرزی و تیم کاری اش بوجود آمده تشکیل جبهه ملی به عنوان اپوزیسیون مخالف دولت که بیشتر هم افراد جهادی و کسانی که به جنایات جنگی در افغانستان متهم اند، در آن شرکت دارند. روی کار آمدن داکتر رنگین دادفر سپنتا به عنوان یک وزیر از جناح تاجیک ها و به بازی گرفته شده ن اراده پارلمان از سوی رییس جمهور در رابطه به رد صلاحیت سپنتا، هر کدام از پیچیده گی سیاست های جدید رییس جمهور کرزی حکایت می کند.

و اما آیا جنرال جرأت در مقابل اقدام ضرار احمد مقبل مبنی بر لغو قانونی شرکت امنیتی وی عکس العملی انجام نخواهد داد؟ آیا حامد کرزی با این فرمان خود اختلاف شدید بین گروه مربوط به جناح شمال بوجود نیاورده است؟

آنچه جنرال جرأت در مصاحبه اش روی آن تأکید داشت، از یک نوع آماده گی وی در مقابل هرگونه اقدام دولت از طریق لوی سارنوال، تعبیر شده می تواند. اگر قرار باشد که لوی سارنوال اقدام به دستگیری جناب جرأت نکند به معنای این خواهد بود که دولت به گروه های مسلح غیر مسوول اجازه فعالیت می دهد، و اگر این اقدام صورت بگیرد با توجه به نیروی مسلح که هم اکنون در اختیار دین محمد جرأت قرار دارد، امکان بروز یک تشنج که به نفع دولت نیست بسیار زیاد می شود.

گفته های دین محمد جرأت که لوی سارنوال در یک نوع حالت بی خودی بر وی حمله ور گردیده است، اگر درست از آب در بیاید دو مساله را می تواند مشخص بسازد:

اول این که گفتن حرفهای مبنی بر این که لوی سارنوال از نگاه روانی مشکل دارد، او باید به جای این وظیفه به یک در مانگاه روانی در یکی از کشورهای بیرون تحت مداوا قرار بگیرد.

دوم این که این آدم می تواند در جمع هزاران معتاد در کشور قرار بگیرد که یا به مواد مخدر و یا هم الکول ( شراب ) سر دچار است که در این صورت هم از نگاه قانونی نباید یک انسانی که با مشکلات از این دست مواجه است به عنوان لوی سارنوال در یک دولت فعالیت کند.

و اما ماجرا به کجا خواهد رسید این خود نیز نگرانی های را می تواند داشته باشد. بعضی ها این طور تعبیر می کنند، از آنجای که قرار است تغییرات جدیدی در کابینه دولت بوجود بیاید، حامد کرزی می خواهد پیش از این اقدام خود به یک سلسله اختلافاتی دامن بزند که ظاهرا به نفع گروه های جهادی و یا به تعبیری دیگر رهبران جنگی در افغانستان که ظاهرا به طور گسترده ای در نهاد های دولتی و پارلمان، حضور دارند، تمام نشود. یعنی با شوراندن بعضی از این قوماندان های وابسته به جناح های جهادی، چهره این افراد را دگرگونه بشناسانند تا زمینه برای آمدن مهره های جدید به عنوان وزیر و یا کدام پست های مهم دیگر مساعد شود. این نظر نیز می تواند جای تأمل باشد، زیرا حامد کرزی نمی تواند از راهای دیگر از چنگ این افراد رهای یابد.
و اما تعدادی دیگر همان تنش هاق قومی را برجسته می سازند که احتمالا بین اقوام افغانستان بوجود بیاید. و در این کار نیز بعضی حلقه های خاص قدرت مند در داخل کابینه را متهم می سازند که با وابسته گی شان به کشورهای مداخله گر در صدد استفاده های بیشتر از متشنج ساختن اوضاع اند.

در هر حال ماجرا اگر به همین منوال به پیش برود احتمال این زیاد است که دولت کرزی و مردم افغانستان با تهدید های بیشتری مواجه گردد و یک بار دیگر افغانستان در گرداب کشمکش های داخلی گیر ماند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • كرزى جان نازدانه: اين راه كه تو ميروى به تركستان است.

  • نه جانم خطر فاشیزم پنجشیری از خطر فاشیزم پشتون بیشتر است. بگزار این دشمنان مردم تاجیک، هزاره و ازبک را خلع سلاح نمایند. دزد دزد است. پیجشیری آدم نمی شود.

  • توجه - توجه
   زنگ خطر!!!

   مردم شريف و بيچاره افغانستان !
   از آنجا که ميثاق هاى فى مابين دولتين افغانستان و همسايه هاى شمالى ، شرقى و غربى ما از اخراج و تحويل دهى
   دوباره پناجويان به دولت مرکرى به امضا رسيده ، وجاى فرار هم وجود ندرد
   تا دير نشده براى خريدارى گور وکفن به کميته هاى جهادى – اسلامى شهر و ولايات بشتابيد .
   زيرا بزودى شاهد نمايشنامه ديگرى از سناريو هاى جهادى – اسلامى بنام ( بزان کوهى و قصابان کابلى ) که انقريب
   به نماش گذاشته ميشود ، خواهيد بود .
   اخطار در روز هاى روز هاى نمايشنامه خريد گور وکفن به قيمت کالبت تان هم تمام خواهد شد.

   با عرض حرمت ( کميته تدارک گور وکفن جنگهاى تنظيمى – جهادى - ج.ج.ج.ج )

 • سلام به تمام خواننده گان !

  لوی سارنوال یک آدم مرموزاست که بعضی وقت ها حالت نورمل خودراحفظ کرده نمیتواند ودست به کارهای میزندکه اصلآ شائسته چنین یک مقام بلندپایه دولتی نیست ودرهمو فکرهای سابق است. اوبرادر سنگی را که برداشته نتوانستی ببوس ودرجایش بگذار وتنها زور تو (لوی سارنوال صاحب) به کسهای میرسدکه بسیارغریب وبی پایه باشد. خیزمیزنه باز پس میشینه متل شاروال هرات ومزار زوراش نه به انوری ونه به عطامحمد رسید خب وچپ شد وحالاباز شروع کرده هتمآ بایدماه یک گپ بکشد اگه راست بگویم دراین سن وسال چی ضرورت بودکه به شمالی چکر بروی ...........................

 • من نمیدانم آقای پدرام از وقوع کدام فاجعه ما را هشدار میدهد؟

  فاجعه 30 سال است که شروع شده. بعد از سقوط طالبان امیدواری پیدا شد که دور آنانی که جنایت کرده اند ختم شده و مردم نیکو کار که دست های شان به خون ملت آغشته نیست اداره امور کشور را بدست بگیرند. ولی حیف و افسوس که ربانی شیاد تا زمانیکه آخرین نفس هم در تن دارد به بنیاد وطن به تیشه خواهد زد. و به این ترتیب فقط یک روز بعد از ختم دوره طالبان عکس های مسعود بوسیله همان مردم که تحت امر او کابل را ویران کرده بودند بر ویرانه های شهر بلند گردید و ادامه فاجعه اعلان شد.

  • خلاصه کلام اینکه دزد های شمالی و پنجشیر مانند اسلاف شان یعنی بچه سقو و غیره بار دیگر خرجین های شانرا جهت دزدی اماده ساخته اند.

  • Mardom Shamali wa Panjsheer har waqat az khod dofa karda and wa dofa khohad kard..An mordom ba hazat wa ba sharf matawand dostani khobi bashad wa ham doshman kharabi ...Hala ..Shoma antokhab koneed ...kodam yaki ra makhoheed...!!

  • این بدین معناست که اگر شما مردم را به دزدی تان بانند دوست استید و در غیر آن دشمن؟ داکو بچیم خیر ببینیم که در دشمنی تان غیر از شرارت و دزدی چه خواهید کرد. راستی از این کار ها کرده برو و چاره ریسمان و خرجین ته کو دزد بچیم.

  • کدام عزت بیادر، شما مردم همه مرده گاو های دربار بودید.

  • برادر عزیز بین پنجشیری و آدم یک تفاوت بسیار است. لطفا مردم شمالی را با پنجشیری های لوچک یکجا نکن. یک پنجشیری فقط می تواند یک دزد و یک معامله گر خوب باشد. جنگ قومی را در اففانستان شروع کردند و رهبران شان یعنی قانونی مارمولک و عبدالله چند چهره خود با هر کس که توانستند معامله نمودند. یک روز مردم را علیه گلابزوی به جنگ انداختند و حالا خود همقطار گلابزوی شدند.وقتی که کرزی به آنها سه وزارت را داد کرزی خوب بود ولی زمانی که یک وزارت داخله را به یک نفر از شمالی داد هم کرزی بد شد و هم شمالی مستحق دشنام گردید. روزی با کرزی متحد شدند و همین که کرزی آنان را دور انداخت بلافاصله کرزی قوم گرا شد و رفتند به دامن اشرف غنی و جلالی دموکرات و فراقومی اندیش. خدا عاقبت احمق هایی را که دنبال اینها می روند بخیر نماید.

  • به جواب احمد:
   چه تفاوتی بین یک پنجشیری و یک آدم است؟ مگر پنجشیری آدم نیست که اینطور مینویسی؟ چرا به مردم لوچک میگویی؟ چرا اتهامات دزد و معامله گر را به مردم میزنی؟
   تا زمانی که کله انسانهایی مانند تو احمد نام پاک نشود، تا زمانی که نزد تو پنجشیری و قندهاری و بامیانی مزاری و کابلی و غیره باشد افغانستان آباد نمیشود.
   خجالت بکش از کلمات ناسزایی که نوشته ای.
   و خجالت بکشد صاحب همین سایت که همچو پیام هایی را آدم های عقده ای مانند احمد مینویسد، سانسور نمیکند و باعث ازدیاد نفاق میان مردم افغانستان میشود.

  • just i am goinig to say to this friend do not tink other people can defence themself .forgott kabul internal war now everything is changed .any time PANJSHIR and SHAMALY are tring to say we are ready to war and they think all other AF is their enemy .its silly thing which they have .
   amir from kabul

 • دوستان عزيز

  کار خوب خوب است. جاهلان که هر قدر زودتر خلع سلاح شوند و به جاهايشان نشانده شوند به فايده همه يی ماست.

  بگذار گليم دزدان جمع شود تا مردم مظلوم نفس به راحت بکشند. تا به کی وحشيان و دزدان بالای ما حکومت کند. دراين امر همه بايد به مثابه يک افغان فرياد بکشيم و اقلا کرزی را در اين راستا کمک کنيم

 • Mardom Shamali wa Panjsheer har waqat az khod dofa karda and wa dofa khohad kard..An mordom ba hazat wa ba sharf matawand dostani khobi bashad wa ham doshman kharabi ...Hala ..Shoma antokhab koneed ...kodam yaki ra makhoheed...!!
  ..................

  چی وقت دفاع کدين؟
  شما خو مگوييد که زن های تان را برد . اگردفاع ميکدين باز چرا زنهای تانرا برد؟

  • گردهمآیی دو هزار تن از مردم پنجشیر در حمایت از جنرال جرات

   حدود دو هزار تن از باشنده های ولایت پنجشیر پیش از ظهر روز یکشنبه در برابر ساختمان این ولایت تجمع نموده و حمایت شانرا از جنرال دین محمد جرات یک جنرال پیشین وزارت داخله اعلام کردند.
   تجمع کنندگان بر ضد عبدالجبار ثابت لوی سارنوال کشور و به طرفداری جنرال دین محمد جرات و جنرال امان الله گذر فرمانده اسبق قوماندانی امنیۀ کابل شعار می دادند.
   در این حال شماری از افراد پولیس به منظور بازداشت آقای جرات وارد پنجشیر شده اما مقامات محلی پنجشیر مانع بازرسی منزل آقای جرات از سوی پولیس شده اند.
   به گفتۀ حاجی عبدالرحمن معاون والی پنجشیر هر نوع مشکل از طریق ادارۀ محلی این ولایت قابل حل بوده و نیاز به اعزام تعداد زیادی پولیس به پنجشیر احساس نمی شود.
   جنجال میان جنرال دین محمد جرات و عبدالجبار ثابت لوی سارنوال کشور پس از آن بروز کرد که به گفتۀ لوی سارنوال، وی از سوی افراد جنرال جرات روز جمعه در منطقه سرای خوجه در شمال کابل مورد لت کوب قرار گرفت.
   اما جنرال جرات گفته است که لوی سارنوال وی را در حضور خانواده اش توهین کرده و راننده اش را مورد لت و کوب قرار داده است.

   Mardom Shamali wa Panjsher yak Mosht Ahahanin astand

   آنلاین : http://www.afghanpaper.com/tbo...

  • Shoma Faker koneed ke ba khater yak General ma 2000 nafer mozahara makoneem,,,agar kodam waqya degar shawad..hama mardom ba pah makhezad. wa dar dahan amla kononda makoband.manand zaman MOQAWAMAT ....

   Cheers

   Kohistani

   UK

  • جناب روباه کوهستان:

   پیوند بین دزدان هرچند محکم باشد ولی بی ریشه است. چون مال غنیمت را از دست دهند به جان هم خواهند افتاد. مثل لاشخور های گرسنه. شما در تاریخ کشور به جز دلالی و معامله گری چه کاری کرده اید. شماهم خود را تباه می کنید و هم دیگران را. مثل آدم های احمق سنگ را به هوا پرتاب می نمایید و سر خود را زیر آن می گیرید. بعد هم نامش را قهرمانی می نامید. مثل احمق کلانتان مسعود که هم خود را به کشتن داد و هم افغانستان را به تباهی داد. البته او قهرمان احمق ها بود. و شما پیروانش. بدبخت ها به خود آیید.

  • سلام و احترام زیاد به همۀ شما دوستان.

   بیائید که از این همه تبصره هائیکه جز نفاق افگنی و بوی خون چیز دیگری با خود همراه ندارد و سبب ذلت و تباهی بیشتر مردم بلا کشیدۀ ما خواهد شد بگذریم.
   قوم و قبیله پرستی ها را کنار گذاشته دست بدست هم داده چارۀ حل مشکل را نمائیم و در تبصره ها و نوشتار خویش عفت قلم را مرائت نمائیم.

   با عرض حرمت نذیر

  • خودت دهنت را به اندازه قوم خاک فروشت باز کن. که سالها مزدوری انگلیس و نوکران او را نموده اید. شرم به شما که با بدست گرفتن دولت در دوصد سال اخیر باز هم حرف از غیرت و دولت داری میزنید، مسعود مردانه زیست و مردانه شهید شد.

  • چه سایت مزخرفی !!!

   آقای مدیر سایت چرا هر توهین و فحاشی را اجازه پست شدن می دهید؟

  • روی سخنم با همین فرد است و از اینکه با کلمات رکیک برای آن ارجمند جواب می نویسم از دیگر خوانندگان ارجمند معذرت می خواهم!

   کسانی مثل تو از چند حالت خارج نیستند جناب هموطن. یا بی عقل،کودن و بی سواد هستی و یا ادب و انسانیت در وجود تو کیمیای کمیاب است. از نوشته هایت معلوم می شود که از کدام بیماری روانی، یا اجتماعی! رنج می بری و فکر می کنم همهء اینها ناشی از تاثیرات مخرب دوران جنگ باشد. از جنگ یک عدهء به طور مستقیم آسیب می بینند و یک عدهء دیگر به خاطر مسایل سیاسی و یا عاطفی در اثر طرفداری از جناح های مختلف و یا قومیت های مختلف! برای همین تو با همان سخافتی که در ذهنیتت موجود است( به علل سیاسی یا قومی) به مردم کشور خودت توهین می کنی و جالب این است که از این توهین لذت هم می بری.

   البته آدمهای کودنی مثل تو در هر قومیت و یا جناح سیاسی وجود دارد و شما همگی تان یک زبان مشترک دارید.

   آدمهای مثل تو نام با مسمایی دارند یعنی جاهل. وقتی که لذت جهالت در نزد آدمهایی مثل تو فوران می کند، دیگر نه ادب را می شناسد و نه انسانیت را. کلمات رکیک و توهین آمیزی که از زبان تو بیرون می آید نشان می دهد که چه آدم سخیف، بی شخصیت و احمقی باید باشی.

   مبارزهء سیاسی و یا حق اظهار نظر برای همه محفوظ است. اما باید یادمان باشد که حتی اگر از کسی و یا جناحی و یا مردمی عصبی هستیم، یا از آنها خوشمان نمی آید، برنامهء آنها را نمی پسندیم، آن را در قالبی منطقی مطرح کنیم تا فضای انسانی تری برای مبارزه سیاسی و اجتماعی ایجاد گردد. مهمتر از همه، توهین به هیچ جماعتی، توجیه ندارد. در هر اجتماعی تضاد و تصادم منافع به وجود می آید و به مرور زمان، آن تضادها و تصادمها جزیی از تجربهء تاریخی ملتها شده و فهم آنها از یکدیگر، و آگاهی به حقوق انسانی همدیگر منجر می شود.
   در این گونه مواقع، جاهلان، رقابت را، دشمنی و ستیز می بینند و بنابر همین برداشت جاهلانه، مشی غیر انسانی در پیش می گیرند و سخن از کشتن و سرکوب سر می دهند!

   پنجشیر جزیی از تاریخ پر افتخار این کشور است، و پنجشیری ها جزیی از مردم پر افتخار کشور ما. لوی ثارنوال با یک فرد طرف است، هرگونه تعمیم یک دعوای شخصی به حوزهء عمومی و سیاست کشوری کاشتن تخم نفاق در بین ساکنان کشور، و لطمه زدن به منافع ملی است.

   فرهاد

  • دوستان عزیز و دوست داشتنی من!
   بیائید این حرف های پوچ و هرزه را بگزارید !
   اگر راستش را بگویم هردو شان چندان آدمی نیستند !
   نه لوی سارنوال و نه هم آقای جرات.
   هیج کدامش به درد افغانستان نمی خورد.
   موفق باشید.

  • برادر مه ایطور فکر میکنم که اگر خودت میگی که زنهای تانرا بردند؟ مه یک سوال دارم آیا ناموس پنجشیری ناموس تو نیست ناموس کابلی ناموس تو نیست و همچنان ناموس شمالی ها؟پاکستانی ها مردم افغان را مانند نوکر خود فکر میکردند مگر طالبان را کی شکست داد؟از ناموس افغانستان کی دفاع کرد اگر خودت به این خوش استی که طالب پاکستانی در شمالی بالای ماموس افغان دست درازی کرد خو لعنت به تو.
   امین

 • خودت دهنت را به اندازه قوم خاک فروشت باز کن. که سالها مزدوری انگلیس و نوکران او را نموده اید. شرم به شما که با بدست گرفتن دولت در دوصد سال اخیر باز هم حرف از غیرت و دولت داری میزنید، مسعود مردانه زیست و مردانه شهید شد.
  ................................

  شير بچيش

  ما افغان ها يک متل داريم که ميگويد:

  ؛ آدم بد کند که به خايه دست بياندازد و اگر به خايه دست می اندازد از فيل را بگيرد که کلان خو استک.

  سگ انگليس و امريکا از روس خوب است. اقلا به شکم خو سير ميشويم.

  • به آقای پدرام!

   در کجای دنیا، یک لوی ثارنوال احمق و دیوانه، منجی قانون و آورندهء نظم بوده است و یا می تواند باشد؟ تحلیل خودت به پیمانهء زیادی دچار یک پارادوکس جالب است: لوی ثارنوال دیوانه است، و حق با دولتی است که لوی ثارنوال دیوانه را برای آوردن قانون و مبارزه با فساد اداری آورده است.

   2- در تحلیل شما یک خطای دیگر هم است و آن اشاره به گروه های مسلح غیر قانونی است. به اطلاع جناب عزیز رساندیه می شود که نیروهای امنیتی که در اختیار آقای جنبش بوده است قانونی بوده و در وزارت داخله ثبت شده است. لذا ربطی بین تحلیل شما و موضوع قانونی یا غیر قانونی بودن نیروهای شرکت مذکور وجود ندارد مگر اینکه شما بخواهید عوام فریبی فرموده و اینها را به هم ربط بدهید.

   3- لوی ثارنوال یک درگیری شخصی با آقای جرات نموده است. اگر آقای جرات قصد ربودن لوی ثارنوال هشیار و محترم را داشت، با فامیل اشت به سراغ وی نمی رفت. آن هم در حالتی که رییس مبارزه با جرایم شهر کابل، والی کابل، آقای بصیر سالنگی یکی از مقامات ولایت پروان وی را همراهی می نموده اند. یعنی در چنین حالتی، آقای جرات این قدر احمق هستند که دست به اختطاف وی می خواسته بزنند؟ در کجای دنیا لوی ثارنوالها علاوه بر شغل دادستانی، مسوول ترافیک و عبور مرور موتر ها در راههای کشور هستند؟ اگر هم چنین شغلی را به وی واگذار کرده اند، به چه حقی وی به هموطنان خود( چه موتروان، یا سرنشینان آن) توهین نموده و آنها را با بوتل می زنند؟ گیریم که ترافیک بسیار شدید بوده و لوی ثارنوال باید دخالت می فرموده اند!

   4- برای آوردن قانون، باید نهادها و اشخاصی که مجری قانون هستند، در حوزهء قانون رفتار خود را تنطظیم نمایند تا برای مردم یک الگو و اسوه باشند. اما اگر حماقت، و بدقاری اسوهء قانون در کشور ما است، بهتر آن است که دهان چنان اشخاص احمق به خاک مالیده شود تا حماقت به جای قانون به خورد ملت داده نشود.

   5- آقای لوی ثارنوال و آقای جرات هردو اشتباه کرده اند. آقای جرات حق نداشته است در صورتی که در کشور نظام قضایی وجود دارد دست به تنبیه مجرم بزند. با آن هم برای اشتباه خود وی تاوان داده است و آن از دست دادن شغلش است.

   آقای ثارنوال هم، از آنجایی که مسوولیت بیشتری دارد، و بی قانونی نموده است باید استعفا داده و یا از مقامش برکنار شود. دولت نباید موضعی چنین شخصی را، به حوزهء عمومی کشانده و از آن یک معضل و بحران جور کند. آرامش، پشتیبانی مردمی، صلح، مدارا، و منافع مردم، بالاتر و مهمتر از اشخاص و افراد است.

   ملت نباید تاوان دیوانگی و احمقی لوی ثارنوال و یا هر کس دیگری را بپردازد و یا متضرر شود. دولت حافظ منافع عامه و افراد است.

   فرهاد

 • Abdul Jabbar Sabat does a fabulous job may Allah Almighty bestow him more stamina to root up corrupted war-lords and un-lawful commanders from soil of Afghanistan

  • Please accept our Salams !!

   United Nations Assistance Mission for Afghanistan

   You are –all- fantasizing and dreaming of nothing! It is not fair and justice honestly… We love and give our bloods to Punisher’s people, because they gave us shelters, foods, supports, medical cares, when Pakistanis, Al-Qaeda and Taliban (Afghans) attacked the north of the country. We are as: -Uzbeks, Hazars, and Pashahis- constantly, remembering their
   gallantries, legacies and their humanitarian aids accordingly!

   Please do not swear Panjsheris or Shamali war or ....They are very brave and great nation!

   Jamil
   Takhar

   Afghanistan

 • aghayee padram bayed parsi/dari yaad begirad ,ba jayee wajah DAD-SATAN chera wajah sarenwal ra ba kar bordah ast! degar haa ham az aou donbalah rawi kardah and

 • مبارک مبارک !!!!

  همين حالا سک وگربه( سارنول ثابت و قومندان جرات) باهم جور افتادند و اشتى کدن واى واى به حال شما بيچاره ملت که صدبار فريب اى جانى هارا ميخورن و باز هم حيا ندارن و مثل ديوانه هاى عرب و اسراييل شماره به جان هم مياندازن و تمام زندگى تان را به يغما ميبرند. او مردم اوغان وتاجک ، هزاره وازبک اينها هم کلمات همى مردم است که نمى خواهند ما وشما مثل برادر زنده گى نماهيم واگر نه به انها هيچ چيز به گفتن نميماند .فقط و فقط بگفته دوستى جاى اين اخوند وملا ها و همه شان يا گوشه مسجد يا زندان و يا ...

  • با این پشتون های قاشیست که با اشغال افغانستان خودرا صاحب این ملک میدانند با منطق وانسانیت ر فتار کردن به معنای ترس است! ببینید این فاشیستها را که چگونه مرد شمالی وپنجشیر را دشنام میدهند وباز خودرا برحق هم میدانند.مردم شمالی وپنجشیر شامل خانواده بزرگ تاجکان کشور اند وهمه انها یکپارچه در برابر فاشیزم خواهند ایستاد وکشور ابای خود را از چنگال خون چکان قبیله گرایان برای همیش نجات خواهند داد.ایمردم زمان ان فرا نریسیده است که به قاشیزم پشتون یکبار وبرای همیشه نه بگوید؟زمان که قبول میکنید تا یک پشتون قاشیست بر شما خکومت کند دیگر هیچ تضمینی برای مصونیت جانی ومالی شما وجود ندارد.غارت شمالی را بدست حکومت نادر ازیاد نباید برد.اگر وجدان ی در کار باشد به روشنی پیداست گه کدام مرد به صورت دسته جمعی برای غارت ودزدی به مناطق مردم دیگر رفته اند! تاکی اختیار حکومت را به دست این فاشیستها میگذارید؟گروپ کرزی از مردم شمالی وپنجشیر به خاطر مقاومت در برابر طالبان وحشی از انها انتقام خواهد گرفت.بعد از این به هیچ قیمتی نباید یک ریس جمهور ی با گرایشات پشتون خواهانه را در راس قدرت پذیرفت.ما خود باید بر خود حکومت کنیم نه بیگانگان .به هر قومی میتوان به سادگی دشنام داد واتهام بست اما این عمل در فرهنگ ما جوانمردانه نیست. افتخار کردن به مزدوری اینگلیس وپاکستان وامریکا به خاطر شکم سیر کردن نمونه روشنی از غیرت قبیله پرستان است!

  • نگران نباشید، تا زمانیکه بر سر سوته امریکایی های جنایتکار نشسته اید با شما دزدان بز کثیف مسعودوف کاری صورت نخواهد گرفت.

   شما اما کوشش نکنید که خود را با مردم شمالی و پنجشیر مقایسه کنید. شما دزدان و رهزنان بز کثیف مسعودوف که اول خود و ناموس و عزب تانرا به روسها و حالا در بدل 5 میلیون به امریکایی ها فروختید بامردم شمالی و پنجشیر هیچ گونه ارتباطی ندارید. مردم شمالی و پنجشیر افغانهای با شهامت هستند که بوسیله دزدان بز کثیف مسعودوف به گروگان گرفته شده اند.

  • برادر عزيز رستم نازنين !

   بياييد يک بار گذشته را به با همه افتخارتش به گذشتگان بگزاريم و به امروز و فرداى خودمان اطفال بيگناه مان به کشور زخمى خونچگان مان بيانديشيم ما بايد به اطفال بزرگ شده در جنگ سرمشق برده بارى تحمل و فداکارى باشيم ما به عنوان قشر باسواد نمونه اى از فرهنگ و دانش به خاطر اعمار ويرانه ها مان باشيم.نه اينکه او بگويد (تو) و شما بگويد(مرگ) نه جانم بلکه مابايد بگويم (بلى) وباز با زبان جوايا احوال شويم.

   اين نظر مخلص شماست بيشتر خود دانيد ؟ عاکفى

  • shoma tajik hai bi ghairat amisha zir paie pashton ha lagat mal bodit wa khahid bod

  • مساحبهء آقای جرأت با رادیو زنان

   آقای میر هزار چرا پیام مرا که لینک مصاحبهء جرات را که رابطهء مستقیم با این مقاله دارد پاک می کنید؟ سانسور نمی کنم و از این حرفها فقط شعار است؟ اگر سانسور می کنید فحض و دشنامهای آدمهای کودن را در سایتت سانسور کن نه مطالبی را که به موضوع ربط مستقیم دارد.

   http://khawaran.com/Sound/Genr...

  • دویت عزیز پشتون با غیرت !

   غلیظ ترین دشنام ها نثار حل تان باد!
   چون حرف خوبی ننویشتی!
   با احترام

  • اگر واقعا ً میخواهید کشور آبایی خود را از دست فاشیستهای پشتون نجاب بدهید اول امریکایی ها را برانید زیرا در موجودیت آنها شما به اینکار دست نخواهید یافت. بعدا ً شما میتوانید با پشتون ها تصفیه حساب کنید.

  • shoma tajikaie bi ghairat hazaraie jewali uzbakaie kala kham khodara shokor konin ka ma shoma ra az afghanistan biron namikonim afghanistan khana pashtonast.

  • میگم بیشک برادر.

   این قاتلان و دزدان مسعود چنین فکر میکنند که تمام مردم شمالی در اختیار آنهاست که هر چه بگویند ما باید بکنیم.

   واقعیت این است که مردم شمالی از دست این دزدان بیشتر رنج برده اند تا هر کس دیگر.

   وقت آن رسیده که کرزی قدری شهامت نشان بدهد و این جرات و گذر و فهیم و چور ما چور های دیگر را به سزای اعمال شان برساند و الی مردم کاملا ً ناامید میشوند.

   چند روز پیش این بی شرف مردم زن با شهامت کشور ما ذکیه ذکی را کشتند زیرا او نمیخواست به بلند گوی گروه دزدان مسعود تبدیل شود.

  • دوست عزيز عاكف سلام:
   ندانستم - من كجا گفته ام كه گذشته را بايد تكرار كرد.حل عادلانه مسئله ملي راه را براي ايجاد دولت ملت بر مبناي حقوق شهروندي هموار ميكند.مخالفت با شوونيزم قبيله به معناي پشتيباني از اين يا ان قومندان ويارهبر فلان حزب نيست.بلكه يك خواست داد خواهانه است براي تامين حقوق برابر شهروندي.ما بايد سر مشق ازادي خواهي وبرابري خواهي براي نسلهاي امروز وفرداي كشور باشيم نه سرمشق زبوني وپذيرش بي عدالتي. اگر شوونيستهاي قبيله گرا به بهانه اكثريت بودن قدرت را درانحصار يك قوم خاص دراورند وبا استفاده از ان مردم ما را سركوب كنند ما حق نداريم دربرابر ان مقاومت كنيم؟برادري بدون برابري دوام ندارد.امروز كرزي راي بسياري از مردم ما گرقت اما زمان كه به قدرت رسيد تمام فاشيستهاي پشتون را كه از هر حزب وگروپ كه بود در دولت شامل ساخت.تا هر چه بيشتر نا پشتون ها! را به حاشيه برانند وگويا زعامت از دست رفته پشتون ها را دوباره اعاده كنند!او در پي تامين منافع قوم خود است نه منافع تمام جامعه.افغان ملتي ها در استانه انتخابات رياست جمهوري اعلان كردند كه كرزي از برانامه حزب انها حمايت ميكند ودر پي تحقق ان است.اين حزب شوونيست اشكارا در برنامه خود اعلان كرده است كه براي دفاع از حقوق پشتونها وتامين منافع انها مبارزه ميكند.امروز رهبر اين حزب هم يك نهاد ملي(وزارت ماليه) را در احتيار دارد.ايا برما نيست تا ديگر نهاد ها وسازمان هاي ملي را در اختيار اين قوم گرايان نگذاريم؟امروز اين رژيم قاشيست ترين رژيم در تاريخ معاصر ماست.جناب عالي- با ديدن اين شرايط نا پشتون ها! حق دارند تا بعد ار اين بالاي شوونيستها اعتماد نكنند و اداره جامعه خود را به انها نسپارند.

   تا پاسح ان دوست چه باشد.

  • salam bradar ma khodem shakhsan na az panjsher astom wa na az shamaleee leken massoud ra az dil wa jan dost daram wa hellat ash ham hameen ast ke ma ba shakhseyat oo pay bordem yak mard aazadee khwah bod wa aazad zeest wa dar jahan ham hamagee oo ra meshenasan wa ba oo ehteram mekonan bebeenen agar masoud marbot yak qawm nest marbot yak manteqa nest oo marbot afghanistan ham nest leken felan da jahan o ra ba nam yak mard aazadee khwah meshenasand mard mobarez mard deler waqt dar iran tajikistan hindustan wa deegar mamalek kharejee beren baaaz mefahmen ke oo mardom massoud ra ba chee andaza dost daran.kho ba har soorat ba omid roz ke mardom watan khod ma ham oo mard bozorg ra ba khobee beshenasan wa az mardanageee hayesh tawseef konan.

 • سلام به شما عزیزان آقای فرهاد و مستان جان (مستانه با خنده...)

  در تحلیل شما یک خطای دیگر هم است و آن اشاره به گروه های مسلح غیر قانونی است. به اطلاع جناب عزیز رساندیه می شود که نیروهای امنیتی که در اختیار آقای جنبش بوده است قانونی بوده و در وزارت داخله ثبت شده است. لذا ربطی بین تحلیل شما و موضوع قانونی یا غیر قانونی بودن نیروهای شرکت مذکور وجود ندارد مگر اینکه شما بخواهید عوام فریبی فرموده و اینها را به هم ربط بدهید.

  من عوام فریبی نمی کنم عزیزم خیلی هم به صراحت برای شما این موضوع را یاد آوری می کنم. چون بلد نیستم، این یکی. دوم اینکه حرفهای موجودیت گروه های مسلح غیر قانونی در شمال افغانستان اگر در وزارت داخله ثبت و راجستر است، با کدام دلیل وزارت داخله این کار را کرده است؟ پس چیزی بنام پروسه دایاک و یا خلع سلاح عمومی به چه معنا است؟
  در این دو سال اخیر به وِیژه گزارش های زیادی از سازمان های جهانی حقوق بشر و یا بعضی نهاد ها و مراکز تحقیقاتی غربی و شرقی در نتیجه تحقیقات شان گفته اند که در شمال افغانستان گروه های مسلح غیر مسوول زیر نظر جنرال بزرگوار دوستم خان و یا هرکسی دیگری که جهادی و غیر جهادی باشند، وجود دارد و فعالیت می کنند. من در خیلی موارد این مقاله گفته ام که این در حالی است که گفته می شود.... یعنی گزارش های که در رسانه های معتبر مانند بی بی سی و و غیره به نشر می رسد، این چنین است، یعنی من با فکر خودم قضاوت نکرده ام. در هر حال من از شما فقط برای این که خیلی خونسردانه نظر دادید سپاس گذاری می کنم....

  لوی ثارنوال یک درگیری شخصی با آقای جرات نموده است. اگر آقای جرات قصد ربودن لوی ثارنوال هشیار و محترم را داشت، با فامیل اشت به سراغ وی نمی رفت. آن هم در حالتی که رییس مبارزه با جرایم شهر کابل، والی کابل، آقای بصیر سالنگی یکی از مقامات ولایت پروان وی را همراهی می نموده اند. یعنی در چنین حالتی، آقای جرات این قدر احمق هستند که دست به اختطاف وی می خواسته بزنند؟

  اقای فرهاد در این مورد هم هنوز مشخص نشده که کدام طرف به حق است بناءً پشتیبانی شما یک مقدار زود است به نظر بنده ....من می دانم پیچیده گی زیاد است این که این جناب ها چه می کنند هم معلوم خواهد شد خیلی زود.

  مستان جان نازدانه شما اینها را نوشته کرده اید:
  aghayee padram bayed parsi/dari yaad begirad ,ba jayee wajah DAD-SATAN chera wajah sarenwal ra ba kar bordah ast! degar haa ham az aou donbalah rawi kardah and

  ولی خود شما نگفته اید که فارسی زبان هستید و یا هم پشتو زبان!

  اگر فارسی زبان هستید من خیلی متأسفم عزیز که تو تا حالا هم این طوری حرف می زنی من تعصب زبانی ندارم اما این را هم نمی خواهم که دوستانم از این که قدرت بدست دارند، زبانم را از امن بگیرند و به جایش واژهای بیگانه بیاورند. در هر حال زبان فارسی یک زبان پربار و بزرگ است و هیچ گونه مرزی بین فارسی ایران، افغانستان و تاجکستان وجود ندارد و این را شما به وجود می آورید. ما در زبان فارسی چیزی بنام لوی و سارنوال نداریم این از زبان پشتو است و ای کاش که شما به جای این که این قدر به زبان فارسی دل تان می سوزد به زبان پشتو می سوخت که بیشتر از هشتاد درصد آن واژه های اردو و انگلیسی است. در هر حال از شما هم نهایت ممنون عزیزم. آها راستی دری یک زبان نیست یک لهجه و گویش است در زبان فارسی......

  پدرام

  • آقای پدرام عزیز!
   منظور شما از "موجودیت گروه های مسلح غیر قانونی در شمال افغانستان اگر در وزارت داخله ثبت و راجستر است،... " چه است؟ یعنی کمپنی های امنیتی نظیر خاور را شما جز گروه های مسلح شمال تصور می فرمایید؟ در کشور ما کمپنی های امنیتی برای تامین امنیت ان جی او ها و ... وجود دارد که یکی از آنها کمپنی خاور است. ربط دادن آ« به نیروهای مسلح شمال خلط مبحث و با هدف ایجاد شبهه و بد بینی است، وگرنه کمپنی های امنیتی فعلاً ممد تامین امنیت هستند. اما اگر زمانی دولت افغانستان تصمیم به انحلال کمپنی های امنیتی داخلی و خارجی اتخاذ کند، و باز هم اگر چنین کمپنی هایی مسلح باشند سخن شما محلی از اعراب دارد، وگرنه دلایل فعلی شما یا از روی غرض است و یا نا آگاهی. برای مزید اطلاع شما، باید یاد آور شوم که تا مدتها، تامین امنیت قصر ریاست جمهوری و خود رییس جمهور را یکی از کمپنی های امنیتی امریکایی به عهده داشت و هنوز هم دارد. البته آنها عده ای از افغانها را تربیه نموده اند ولی هنوز هم حضورشان در مسایل تامین امنیت محسوس است.

   در کشورهای غربی و پیسرفته هم کمپنی های امنیتی، تامین کنندهء خصوصی امنیت شرکت ها و مقامات هستند و کارشان هم قانونی است. اگر در زمانی وجود چنین کمپنی هایی در کشور ما منع شود، می شود به طور دیگری سخن گفت.

   2- سردرگمی در دولت کرزی ناشی از دخالت خارجی نیست، بلکه خط مشی غلط دولت، کابینهء عقیم و بی اندیشه و وجود آدمهای"بی کله" ای مثل جبار ثابت در دستگاه دولت، و غیر پاسخگوبودن دولت در مقابل ملت است. که مطمئنم شما با آ« مخالف هستید. باید فرصتی داده شود تا نهادهای قانونی در کشور، نقش خویش را بازی کنند و قاعدهء مسالمت آمیز بازی سیاسی نهادینه شود. فعلاً یکی از وزرای دانشمند و از علمای زبدهء کشور بد تر از ربانی برای جسپیدن به چوکی یک وزارت نا قابل چه ها که نمی کند و خود را بازیچهء رییس جمهور ساخته است تا وی به اهدافش دست رسی پیدا کند. آقای وزیر خارجه فکر می کند که تلاشهای کرزی در مقابله با پارلمان دفاع از وی است، در حالیکه در محافل خصوصی سیاست سازان اصلی ،یک عدهء رند، به ریش وی، و همه می خندند. دلم به حال وزیر خارجه می سوزد، کی روشنفکر این کشور سر عقل می آید خدا می داند.

   فرهاد

   با وجود چنین نوابغی در کشور، چه نیازی به دخالت خارجی برای بر هم زدن آرامش در کشور است؟ تحلیل شما، نقاط خوبی دارد، اما با اندکی کالبد شکافی چهرهء دیگر از آن نمایان می شود که من علاقه ای به واکاوی آن ندارم. موفق باشید

   فرهاد

 • ُسلام عزیزان
  افسوس باز هم افسوس ،عقل سالم دربدن سلیم مباشد نه در بدن جنایتکاران.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس