صفحه نخست > دیدگاه > قهرمانان را چگونه تشخیص نماییم؟

قهرمانان را چگونه تشخیص نماییم؟

نویسنده: به نام مستعار س-ر-سيامك
چهار شنبه 28 اكتبر 2009

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

چندي پيش با سر زدن به سايت وزين و مبارز"افغانستان آزاد- آزادافغانستان" عنوان "سیستانی ، اکادمیک هرزه گرد ودفاع ریاضی وار از ملالی جویا"كه به قلم "لمبه" به رشته تحرير در آمده بود توجه مرا جلب کرد که آنرا با حوصله مندي تمام مطالعه كردم . در جریان خواندن آن سوالاتي در ذهنم خطور كرد که آنها را با دقت يادداشت كردم تا شود روزي آنرا بادوستان در ميان بگذارم. ولی پیدا کردن نان در این کشور فقیر به رویای می ماند که باید ساعت ها وقت خود را به آن داد و فرصت بسا از چیزهای خوب و با ارزش را از دست داد.

هنوز سوال ها باقی مانده بود که چند روز پيش به" سايت كابل پرس" سري زدم و عنواني به چشمم خورد كه برايم جالب تمام شد. مطلب "تاخت و تاز بر ملالي جويا از "چپ"كه به قلم آقاي مصباح به تحرير در آمده بود را مکمل خواندم که با خواندنش یکتعداد از سوالات حل ولی در عین زمان یکتعداد سوالات دیگر ذهنم را باز پر کرد و چند روز بعدتر آن پاسخ خانم لمبه را نیز در پورتال ملی "افغانستان آزاد- آزاد افغانستان" خواندم که برایم جالب بود.
به اجازه شما دوستان اول برداشت خود را از نوشته های لمبه و مصباح با شما در ميان ميگذارم و بعد دو تا سوالی خو را نیز مطرح خواهم کرد.

برداشت من از نوشته لمبه اینست که او نه کدام خصومت شخصی با ملالی جویا دارد و نه هم کدام توهینی و اتهامی به او بسته است. در نوشته اول خود او فقط این سوال را مطرح کرده است که چرا ملالی جویا توصیف و تمجید از طرف سیستانی پرچمی را قسمی که حنجره گلزمان را رد کرد، رد نمی کند و در نوشته دوم خود این مسئله را مطرح کرده است که چرا ملالی جویا با تمام این که با اشغالگران وطن ما مخالف است باز هم از آنها جایزه و مدال می گیرد.

ولی در نوشته آقای مصباح من فقط جانبداری خشک را از ملالی جویا دیدم. هیچ کس نمی گوید که ملالی جویا ترسو است و خلاف جنایتکاران جهادی سکوت کرده است ولی گرفتن مدال و جایزه از اشغالگران بدتر از آنست که آزادیخواهان بتوانند در مقابل گرفتن آن به خاطر شهامت ملالی جویا در برابر جهادیان سکوت کنند و چیزی نگویند.

من وقتی که کتاب های مبارزات قهرمانان و یادواره های آنان و یا داستان های مشهور قهرمانان ملی، انقلابی و مبارز را می خوانم درهيچ جاي نديده ام كه از دشمن توده هاي زجرديده مردم كدام تقديرنامه و مدال گرفته باشد. ولي امروز وقتی که می بینم خانم جويا از دشمن خون آشام مردم افغانستان و خصوصاً اشغالگران سرزمین ما و متحدانش مدال به گردن انداخته و با آنها شاد و خندان عکس می گیرد، حیران می مانم. و جواب یکی از سوالاهایم را می گیریم که قهرمانان واقعی کسانی هستند که گردن های شان را برای مدال خم نمی کنند و دشمنان خود را در خون شان غرق کرده و در قلب خلق های شان جا می گیرند که نمونه های فراوان از این نوع قهرمانان داریم که برجسته ترین آنها، چه گوارا است که من شخصا بسیار مبارزه کار و حتی چهره کارگری اش را دوست دارم كه تا آخر قهرمانه رزميد ولي به هيچ گفته دشمن مردم لبيك نگفت و اینجاست که میدانم قهرمان را چگونه تشخیص کنم.

همچنان برایم سوال است که رفتن خانم ملالی جویا به پارلمانی که اشغالگران تقسیم اوقات و آجندای بحث آنها را ترتیب می کنند، چقدر به نفع و فایده مردم ماست. من فكر ميكنم که عضویت در این قسم پارلمان بجز قانونيت بخشيدن به نيروي ها اشغالگر و دموکراسی اهدایی شان چيزي ديگري بوده نمي تواند و به اندازي سرسوزني به مردم زجرديده ما كمكي نمي كند و تنها امریکایی ها می تواند از آن فایده ببرند و دموکراسی شان را تبلیغ نمایند.
جويا در بعضي از سخنراني هاي با وجود اینکه از اشغال ودولت پوشالي صحبت كرده است که من هم با او هم نظر هستم ولي در عمل می بینم که با دشمان مردم زرمت ،هلمند،هسكه مينه ،بالابلوك ،عزيزآباد و... روي يك ميزنشسته و با کسانی که حکم قتل اين مردم بيگناه را صادر كرده است با خنده و لبخند دیدار می کند. همینجا به یاد آن راد مرد مبارزي افتادم كه قبل از تیرباران شدنش گفته بود:"من را تیرباران کنید ولی نه با دشمنان خلق چون نمی خواهم که خونم با خون کثیف آنها یکجا جریان یابد." و این رادمردان قهرمانان واقعی ما هستند و باید راه و رسم زندگی آنان را با جان بپذیریم و ادامه بدهیم.

و دو تا سوال من از تمام نویسندگان و روشنفکرانی که آرزوی نجات ملالی جویا از این راه تسلیم طلبانه دارند، اینست:

1. چرا یکتعداد از نویسندگان و روشنفکران با این که ضد اشغال اند باز هم می خواهند از دادن مدال و جایزه به ملالی جویا از سوی اشغالگران سرزمین ما دفاع نمایند؟

2. چگونه می توانیم به حیث آزادیخواهان با خانم جویا همکاری نماییم تا از این مدال ها و گرفتن آن دست بکشد؟

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • محترم اقای سیامک:

  بحثی را که خانم ویا آقای لمبه ، ویا سایت افغانستان آزاد و یا سازمان انقلابی اغاز کرده است و شما آنرا ادامه می دهید. به نظرم. زمانی ارزش جواب را میداشت که شما مردم جدی می بودید. با دیدن دنیا از درز سوزن انقلاب نمیشود آقای سیامک. یک مثالک ساده یکتن از گرداننگان سازمانی که چپ و راست بر جویا میتازد آیا در کدام تحلیل های سیاسی خود که از رسانه های تصویری کشور انعکاس می یابد، ازتجاوز و اشغال کشور نامی برده است؟ آیا در اتنخابات کدام جملۀ که ازان حتی بوی تحریم بیاید شنیده اید؟ فقظ شرمندوکانه گفت: چالشی که برابر انتخابات قرار دارد همانا موجودیت طالبان است. چنین است برامد یک سوپر انقلابی «چپ». بگذریم ازینکه خانم جویا هیچ زمانی ادعای پیروی از ادیولوژی چپ انقلابی نکرده است. و به مثابه یک فرد دموکرات و با وجدان حقایق را نا دیده نگرفته و شعله ای ها را به بمثابه انسانهای پاک و با وجدان که هیچ نوع وطن فروشی ، قتل ، دزدی و ...نکرده اند یاد نموده است.

  شما که نوشتۀ خانم لمبه را در آواز خوانده اید و یقیناً که هموطنانیکه بسیار هم محترمانه دروغ های خانم لمبه را به وی گوشزد نموده است، هم خواند اید. آیا به مثابۀ حد اقل یک هوادار جنبش انقلابی از دروغ های لمبه نشرمیدید؟

  نظر اول:

  ناشناس گفت...
  در نوشته به نظرم کمی ضد و نقیض گویی شده است. از یکسو ملالی جویا و چند تن دیگر در یک طرف منحیث سازشکاران با "امپریالیزم" و "دارای افکار ویرانگر" معرفی میشوند و از جانبی کسانی چون میر عبدالرحیم عزیز، ملالی نظام، حمید انوری و دیگران مبارز خوانده شده اند. اما به نظر میرسد که نویسنده خبر ندارد که همین "مبارزان" هرکدام چندین نوشته در وصف ملالی جویا دارند و از مدافعان سرسخت جویا و پیکارش هستند.
  نویسنده باید بداند که ملالی جویا دیگر به نماد مبارزه و شهامت در افغانستان مبدل شده و هر افغان شریف و وطندوست دفاع از او را جز وظایفش میداند. حال اگر پرچمی و خلقی‌ای هم به دفاع از جویا برمیخیزند (هرچند جویا همیشه مستقیم خلقی و پرچمی را خاین و وطنفروش خطاب کرده) این دیگر چه ربطی به جویا دارد؟

  نظر دوم

  مینویسید:

  "... سیستانی پرچمی، یاسر، عاصم سیف و... ... کاکا بوش را ناجی توده های ستمدیده افغانستان قلمداد کرده...."

  لطفا به مقالاتی از اینان که "کاکا بوش را ناجی توده های ستمدیده افغانستان قلمداد کرده اند" لنکی بگذارید.

  وفتی یک عنصر انقلابی چپ به خاطر عقده های که از هر جهتی که عایدش شده باشد، به درغ متوسل شود، دگر وای به حال چنبش چپ. آیا با چنین اشخاص دروغگو و به گفتۀ مصباح بی عمل می شود بحث ادیولوژیک کرد؟

  شما هر نوع قهرمان را که تشخیص میکنیند بکننید و قهرمان مردم که تاکنون هیچ لافوک «چپ» نتوانسته با وی در مبارزه با وحوش اخوانی و حتی اشغالگران با وی برابری کند، همانا ملالی جویا است.

  repondre message

  • چپی های افراطی که خلقی و پرچمی را رویزونست میخواندند خود از بابا مدال میگیرند.. هه ..
   از شما فقط لافیدن و فشنگ پرتاب کردن..

  • دوست عزیز.

   نمی خواهم از ملالی جویا دفاع کنم اما یک چیز را فراموش نکنید که ملالی اگر مدال می گیرد، حرف خود را هم می زند.جمعیت انقلاب زنان یا روا یک مشکل بزرگی دارند. همه شخصیت ها را بد می بینند. مثل اینکه قسم خورده اند که باید در مورد هر کسی انتقاد کنند. روزی در انجمن قلم چند نفر از دوستان گله مند از کاندیدی بودند که چرا به جای امدن به انجمن پیش اسماعیل خان رفته و در هرات سخنرانی نموده و من در این باره فکر می کردم که اگر همان کاندید در انجمن قلم می امد شاید به سختی صد نفر را ما می توانستیم جمع کنیم در حالیکه در هرات اسماعیل خان توانسته بود دو هزار نفر را پای حرفهای ان کاندید بنشاند. مهم این نیست که کجا استی مهم این است که چی می گوئی و چی می کنی .
   افراط گرای کار خوبی نیست .

  • حرف شما بالای دیده ولی شما ببینید که این راوایی ها غیر از خود ها همه را برای وطن خاین میدانند.اگر از ایشان پرسیده شود که نتیجه این ماجراجویی تان در ظرف بیشتر از سی سال چیست فکر نکنم بغیر از ترور کادر های حزب وطن و یا مسموم ساختن متعلمین مکاتب دستاورد دیگری داشته باشند. اینها سراپا عقده و مملو از بدبینی و خودخواهی اند.

  • ملالی جویا آن آفتاب تابان وطن ماست که در عمل و با شهامت و ایستادگی حماسی‌اش مقابل پلید ترین دشمنان وطن ما خودش را مثابه دختر مبارز جان برکف راه آزادی وطن و مردم ما نه تنها در افغانستان بلکه در سطح جهان تثبیت کرده است.

   این چند "چپ" زردروی با تاختن هایشان به او اولتر از همه به روی خود چتلی میپاشند تا اینکه چیزی از ملالی بکاهند.

   اینان چند جمله زیبا را از اینجا و آنجا تصادفی یادگرفته اند میخواهند با توسل به آن جویا را بی‌اعتبار سازند اما به خواهر گرانقدرم جویا میخواهم بگویم که اینان را حد مگس های موزی هم نباید جدی بگیرد و راه پرافتخارش همچنان ادامه دهد.

   هر مدالی که وی از منابع مختلف میگیرد در واقع پیروزی هاییست که نصیبش میشود و من اطمنیان کامل دارم که این مدالها را نیز همچون شمشیر آخته علیه دشمنان وطن ما و متجاوزان بکار میبرد.

  • ملالی عزیز !
   - اگر خود را از مردم و نهضت چپ میدانی به هر پیشکش دشمن اندیشه و مرامت نه بگو.. زیرا این مدالها به قول سمیر جان به سرخی رویت نخواهد افزود بلکه یقیناء همرزمان ترا رنگ زرد خواهد ساخت. من هم سازمان وهم پیمان تو نیستم ولی به اندیشه تو باور دارم که حق است.. چه فرقی اگر من نتوانستم تو بتوانی به ارمانت برسی. ولی لغزش ار سنگرت ترا به هیچ مبدل خواهد کرد. دهن جوال گرفتن با دشمنان اندیشه ات ترا از همفکرانت خواهد برید. وقتی تو با راهیان راهی که اغاز به رفتن کردی همگام نباشی بشیزی ارزش نخواهی داشت.

  • ملالی جان:

   یقیناً که بیشتر از من ملتفت شده ای که نزد « چپ » های کتابی هر شخص و یا نهادیکه در کشور های غربی کار دولتی و غیر دولتی داشته باشد، دشمن محسوب میشود. مهم نیست که شخص و یا نهاد متذکره از منتقدین رژیم های شان باشند و یا هم از مجریان سیاست غرب. نمیدانم که فرق بین « چپ » های کتابی و خانم ایکه در دفاع از جنایت کاران جنگی ، در غازی ستدیوم گفت « مرگ بر حقوق بشر و مرگ بر ملالی جویا » چی خواهد بود؟ زیرا « چپ » ها نیز تمام نهاد های حقوق بشر، ....و شخصیت های حد اقل منتفد رژیم های غربی نیز « کاکا بوش » است و هم ملالی جویا نزد شان مجرم.

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس