صفحه نخست > دیدگاه > داستان سحر گل، تصویری گویا از زندگی زنان افغانستان

داستان سحر گل، تصویری گویا از زندگی زنان افغانستان

بصیر آهنگ
پنج شنبه 5 جنوری 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

مصونیت از مجازات

مصئونیت ازمجازات برای عاملان خشونت وتجاوز به زنان درافغانستان تقریبا به یک امر عادی تبدیل شده است، تحقیقات سازمانهای حقوق بشری نشان می دهد که 39% افراد متهم به تجاوز وخشونت؛ ازطرف اشخاص صاحب نفوذ وقدرتمند محلی مورد حمایت وپشتیبانی قرار می گیرند.

خلاء درنظام قضایی وپیروی ازقوانین سنتی وافراطی دربسیاری ازولایات افغانستان؛ روز به روز زن ستیزی را دراین کشور بیشتر ساخته است.

"ازسوی دیگر راه حل های رایج درجامعه قبیلوی افغانستان برای اصلاح تجاوز جنسی؛ ازدواج با متجاوز، دادن پول به خانواده قربانی، متهم کردن قربانی به زنای محصنه ویاهم کشتن آن برای پاک کردن توهین خانوادگی است ."

خودکشی گزینه برای خلاصی از خشونت

خودکشی زنان برای خلاصی از خشونت وفرارازخانه برای رفتن به مدرسه، تنها گزینه ای است که زنان افغانستان به آن عادت کرده اند. نظر به گزارش نهاد های مدافع حقوق زن، خودکشی زنان در سال جاری به شکل نگران کننده ی افزایش یافته است. مسئولین نهاد های مدافع حقوق زنان در ولایت هرات افغانستان می گویند؛ از گسترش خود کشی زنان در حوزه غرب کشور نگرانند. عزیزه خیر اندیش مسوول شبکه جامعه مدنی در هرات می گوید، ازبهار سال 1390 تا به حال در ولایت هرات 150 زن دست به خود کشی زده اند. به اساس گفته های خانم خیر اندیش از جمله 150 مورد 45 تن از آنها زندگی خود را از دست داده اند و بقیه در شفاخانه های این ولایت بستری شده اند. خانم خیر اندیش می افزاید عدم پیگیری عاملین خشونت علیه زنان باعث شده تا موارد خشونات همچنان گسترش یابد. به گفته او عاملین 30 مورد قتل زنان در هرات تاکنون گرفتار نشده اند.

او خشونت های خانوادگی، فقر، بیکاری، بیماری های روانی وبی سوادی را از عمده ترین عوامل خودکشی ها دانسته و می افزاید؛ برای ازبین بردن این معضل اجتماعی اقدامات جدی از سوی دولت ونهاد های مدافع حقوق زنان صورت نگرفته است.

تهدید، پرخاشگری فزیکی وقتل

تعقیب وتوهین درخیابانها، وتهمت وافترا برای ترور شخصیت زنان درجامعه ازمواردی است که هرزن افغانستانی که می خواهد درزندگی اجتماعی سهم داشته باشد، باآن روبروست. مینا دانشجوی دانشگاه کابل که اکنون برای یک دوره آموزشی به اروپا آمده است می گوید؛ به دلیل پوشیدن لباس چندین بار توسط دانشجویان دانشکده ی شرعیات تهدید به مرگ شده است. او می افزاید یک بار که از دانشکده ادبیات بیرون شدم، چون باد شدید می وزید روسری ام کنار زده شد ولی قبل از آنکه روسری ام را درست کنم یکی از دانشجویان به من نزدیک شد و بامشتش بسویم نشانه گرفت و با صدای بلند داد زد " اگر بازهم اینطور ببینم با دستان خودم ترا خواهم کشت، اینجا کشور اسلامی است وباید حجاب را مراعات کنی". مینا می گوید به خاطر آزار و اذیت دانشجویان تند رو چندین بار به پلیس دانشگاه شکایت کرده است ولی پلیس به جای رسیدگی به شکایتش او را مقصر دانسته و روسپی خطاب کرده است.
خانم مینا می گوید زنان در محیط کار، درس و در خیابان همیشه مورد آزار و اذیت قرار می گیرند. او می گوید روزی به خاطر اینکه زود تر به دانشگاه برسم سوار تاکسی شدم ولی راننده بلافاصله موترش را کنار زد و به من دست اندازی کرد. او می گوید من آن روز با تلاش زیاد خودم را از تاکسی بیرون کردم وبعد هرچه داد زدم کسی به من کمک نکرد. مینا می گوید در کابل زندگی برایش آزار دهنده است و هیچگاهی جرئت نمی کند به تنهایی در خیابانها آزادانه گردش کند.

خانم مینا می گوید؛ متاسفانه نهاد های دولتی وقضایی هم در افغانستان در بسیاری از موارد باعث صلب آزادی زنان شده اند. او می گوید یک زن در افغانستان وقتی مورد خشونت و آزار جنسی قرار می گیرد؛ اگر به نهاد های دولتی مراجعه کند؛ مورد پرخاشگری قرار می گیرد و یاهم بدون دلیل قانونی متهم دانسته شده و به زندان انداخته می شود. مینا به پرونده ی گلناز دختری که پس از گزارش کردن تجاوز یکی از بستگانش به او به دوازده سال حبس محکوم شد اشاره می کند و می گوید، مسئله گلناز یکی از موارد آشکار برای اثبات ادعای من است ولی در عین حال صد ها پرونده ی از این نوع تاهنوز مخفی مانده وکسی به آن توجه نکرده است.

گلناز که از طرف شوهر/ دختر/ عمویش مورد تجاوز قرار گرفته وحامله شده بود پس از گزارش دهی به پلیس باز داشت شد و پس از سه سال زندان نظر به تقاضای گسترده برای آزادی اش اخیرا با شرط اینکه با متجاوزش ازدواج کند، از بند رها شد. برای آزادی گلناز پنج هزار نفر طوماری را امضا کرده بودند.

دست آورد های اندک همراه با قربانی های فراوان

پس از سقوط رژیم طالبان که در آن زمان زنان افغانستان حتا اجازه بیرون شدن از خانه را نداشتند؛ زنان کوشش کردند تا در عرصه های مختلف حیات اجتماعی سهم فعالی داشته باشند. اما در طول این ده سال گرچند زنان به نحوی توانسته اند در بعضی موارد پیشترفت های داشته باشند؛ اما این سهم داشتن آنان نیز همواره توام با ترس و دادن قربانی بوده است. زیرا مردان افغانستان کوشیده اند با استفاده ی سوء از سنت های ناپسند رایج در جامعه، زنان را به زنجیر بکشند و در بسیاری از موارد حتا اجازه تصمیم گرفتن در باره سرنوشت شانرا نیز به آنها ندهند.
در طول سال جاری میلادی چندین زن در نقاط مختلف افغانستان توسط افراد مسلح و نیروهای طالبان سنگسار و یا تیرباران شده اند. در آخرین مورد به تاریخ (19 عقرب/ آبان) سال جاری افراد مسلح ناشناس یک زن را به همراه دختر جوانش به جرم روسپی گری در شهر غزنی تیر باران کردند.

همچنان در سال گذشته افراد طالبان در ولایت بادغیس واقع در شمال غرب افغانستان یک زن چهل وهشت ساله را به جرم داشتن رابطه جنسی غیر مشروع به مرگ محکوم نموده ودر حضور مردم پس از زدن دوصد ضربه شلاق به ضرب گلوله کشتند. یک هفته پس ازآن بازهم افراد طالبان یک زوج جوان را در ولسوالی امام صاحب ولایت قندوزسنگسار کردند.

البته اینها تنها گوشه ازحقایق پنهان وتراژدی های غمناک زنان افغانستان است که تاحال هیچ یک ازاین قتل ها تحت پیگرد قانونی قرار نگرفته اند.

واژه های کلیدی

حقوق کودکان و زنان
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کابل پرس? را به صفحه وحشت تبدیل نکنید. در این آخرها عکسهای در انجا منتشر میشود که ادم یک ثانیه صفحه را باز نمیتواند بگذارد. سردبیران محترم این را جدی بگیرید. بازدیدکنندگان را گریزان نسازید.

  وسلام

  خواننده

  • برادر !
   طالب ، مجاهد و سازندگان آنها افغانستان را به صحنه وحشت تبدیل کرده اند. کبل پرس تنها آیینه یی است که این وحشت را انعکاس میدهد.
   شما بجای کسانی که صحنه ها و صفحه های اصلی وحشت را می آفرنند، به آنها بگویید. من از کار کابل پرس? قدردانی می کنم که وحشت انسان های حیوان شده را افشا میکند.
   به فکر من علت اساسی این وحشت دین سیاسی و دولت دینی مزدور است که افغانستان را به صفحه وحشت و دهشت تبدیل کرده است.
   این کار در دامان دولت "اسلامی" با استفاده از دین و مذهب انجام می شود که سنت پسندان جهانی از آنها حمایت می کند.
   چرا در رژیم های گذشته این وحشت در افغانستان نبود.
   این کار از اخلاق مجاهد و طالب است که زن را انسان ناقص و بدون حق میدانند.
   این دولت های عقبگرا و فاسد از جانب خارجی ها حمایت می شود.
   این کار جز پلان نابودی مردم افغانستان است.
   (خواننده) اگر مجاهد یا طالب نباشد، باید بداند که نشر این وحشت کاری بخاطر جلوگیری از این وحشت است.

  • هموطنان عزیز
   شوهر جانی سحر گل این دخترک خورد سن مظلوم طبق اظهار قوماندانی امنیه ولایت بغلان پا به فرار نهاده است.
   در هر جای از دنیا که قرار دارید در صورت شناسایی ان فرد جانی اورا به ارگانهای امنیتی وحقوقی معرفی نمایید وهمبستگی انسانی خویشرا با سحرگل وسایر زنان ستمدیده وطن ما ابراز بدارید .از قوماندانی امنیه ولایت بغلان واز رسانه های عزیز خواهشمندیم که نام و فوتوی ان مرد جانی را با جهت شناسایی در سایتها وروزنامه ها انتشار دهند . تا سهولت بشتری بخاطر شناسایی ان در دسترس هموطنان قرار گیرد .

 • وحشت و بربریت مقابل زن در افغانستان و دیگر کشور های اسلامی یکی از تحفه های اسلام عزیز هست که در طی قرنهای متمادی از زنان ستمکش و مظلوم قربانی گرفته و میگیرد۰در ایران اسلامی زنها را سنگسار میکنند٬٬در سعودی زن بیچاره را به اتهام جادوگری سر میزنند و در پاکستان به خواهران و دختران دشمنان قومی خود تجاوز جنسی دستجمعی میکنند۰تا زمانی که اسلام واقعی در جامعه حاکم باشد جنایت و خشونت مقابل زن ادامه خواهد داشت۰
  اگر در جنگ های اسلام در زمان خلفا زنان و دختران بیگناه را غلام و کنیز میگرفتند و زنان رابه مثابه مال غنیمت میشمردند همین امروز در فرهنگ قبیلوی کشور ما زنان را به دشمنان خودبد میدهند ویا دختران خودرا به مقابل پول بفروش میرسانند۰

  • جناب روستایی:
   اسلام عزیز یکی از اولین کار هایش این بود که جلوی زنده به خاک کردن نوزادان دختررا کرفت بی انصافی حــــد دارد .وخشونت علیه زنان مخصوص کشور های اسلامی نمی باشد در آمریکا در هر دو دقیقه به یک زن تجاوز صورت میشود .
   در شوروی و چــــین و اروپا وضعیت بد تر از ین است آفریقا که جای خود دارد درین مسأله ، حال چطور است که عقده ای های منکر دین هر پینه بد نمود را به اسلام می بند ند . زهی وقاحت و بیشرمی جناب باید از روستا بدر آمده کمی تاریخ مطالعه کرده و منصفا نه قضاوت کنیــــد.

  • حمید اگر خودت کور و کر هستی باش.
   به چشم مردم خاک نینداز.
   اگر این کار زیر چتر دین اجرا نمی شود، پس طالب و مجاهد کیست؟
   زمانیکه امریکا مجاهد و طالب را خلق میکرد، همه روحانیون دین تبلیغ میکردند که (سربازان الله) قدرت را خواهند گرفت. این خشونت ها اگر طالبی باشد یا جهادی هردو سربازان الهه هستند.
   بی شرمی که به شما می بینم می ترسم که این پدیده دینی هم به گردن (کمونیست ها) بیندازید.

  • آقای حمید عزیز که دایۀ مهربانتر از مادر به اسلام عزیزتان شده اید . جناب روستائی قضاوت خودرا از روی صفحات تاریخ وآنهم تار یخ خوداسلام میکند . این شمائید که از تاریخ عقب مانده اید و شاید هم ورق نزده باشید . بگذریم از تاریخ که چه گفته وچه میگوید .شما به احکام خود قرآن که الله (ج) به محمد (ص) فرستاده است مراجعه کنید آیه های مبارک که درقسمت زن گویا نازل شده است را بخوانید. مطابق آن زن کشت زار مرد هاست ، زن نصف مرد است چه در حقوق ، چه درشهود. زن نمی تواند قاضی باشد .،زن ناقص العقل است .......
   اینکه میگوئید در عربستان قبل از اسلام دختر هارا زنده بگور میکردند ،افسانۀ بیش نیست که عالی جنابان اسلام تاریخ را به نفع خود تحریف کرده اند . زن های قیل از اسلام خدیجه ها بود که تجارت را اداره میکردند و سایمه بود که مانند مرد ودوشادوش با آنها ادعای پیغمبری مینمودند. جناب حمید ! قضاوت شما تعبدی است واز راه قلبتان به مسایل مینگرید وقضاوت میکنید ، باید ازراه عقل وخرد قصاوت کردن را بیاموزید. امیدوارم که خاطر جناب آزرده
   نشده باشد.

  • به جنابان مخالفان اسلام :
   اکر خشونت بر خلاف زنان در افغانستان بخاطر عقیده آنها به اسلام است . خشونت ضد زنان را در آمریکا و اروپا و چین وروسیه وآفریقا دلیل چییست دین اسلام آمد که از انسان این موجود دوپا آدم بسازد حال که کس آدم نمیشود تقصیر دین نیست. وهمچنان واضح است نسل بشر از دامن زنها ادامه پیدا میکنید و از درخت نمیروید وقبول اینکه انسان از میمون بدنیا آمده نیز مورد قبول هیچ صاحب عقلی نیست.در کجا قران آمده که زن نصف مرد است . اکر مقصد تان در تقسیم میرات است به این خاطر است که دراسلام مرد نان آور خانه است وزنان خق دارند سهم خود را حفظ کند ولو هر چند باشد. اکر قابل فهم نیست بنویسید تا برایتان هیجکی کنم.

  • جناب حمید ! من کامنت شمارا تحت عنوان «به مخلفان اسلام» خواندم که هیچ وپوچ است باز هم همان یاوه سرائی به دفاع از اسلام عزیز تان که شما خر را آدم ساخته است.بناء" لازم نمی بینم بر کلۀ شما هما ن یاسینی که شما به آن اعتقاد دارید را بخوانم ،زیرا بی فائده است.

  • آقای حقیقت جّو :
   واقعاُ که کمونیست ها دوسیه هایشان از جنایتهـــای غیر انسانی پراست حاجت نیست یا شاید جای نمانده در دوسیه که این را هم به کردن کمونیست های مظلوم بیندازند .

  • man ba nazare shoma asland movafeq nestem aslan in tor ham neste ki shoma megoed shoma ki in ad az qoran megoed kho az koja maglom aste dar qoran dast kare na shode basha Araba an waht harchi ki del shan shode basha naweshta karda basha

  • سلام برادر:
   اینکه خود گفتید زنان را زنده به گور می کردنند در قرآن هم ذکر شده

   آنلاین : داستان سحر گل، تصویری گویا از زندگی زنان افغانستان

 • زنان قبل از اسلام در عربستان درای شخصیت واز ازادی های چشمگیری نیز بر خوردار بوده اند تعداد کثیری از زنان پیش از اسلام زنان تجارت پیشه بوده اند که از ان جمله میتوان از خدیجه نام برد خدیجه یکی از تجاران وسرمایه داران بزرگ عرب بود ومحمد پیغامبر خدا مدتی طولانی را در نزد خدیجه مزدور بود درین هیچ جای شکی وجود ندارد که خدیجه بعنوان یک زن اگاه وبا تجربه در رشد شخصیت محمد تاثیرات فراوانی داشته است .کی میتواند باور کرد که عربها از شرم نوزادان دختر را زنده بگور میکردند اگر دختران را زنده بگور میکردند پس این همه عربها از کجا میشدند؟

 • گرچه خشونت علیه زنان و اطفال عوامل مختلف دارد، که یکی آن تداوم سی سال جنگ در وطن ما میباشد، یا فقر و غربت و بیسوادی را بعضی ها از عوامل دیگر خشونت میدانند، اما اگر از واقعیت نگذریم، خشونت علیه زنان و اطفال همیشه در گذشته های قبل از جنگ نیز جزء از فرهنگ ما بوده است.
  من شخصاّ مرد های هموطنم را میشناسم، با تحصیلات عالی حتی دکترا، با داشتن آیدیولوژی چپی و با داشتن امکانات مالی بیشتر از دیگران، که در مجالس عمومی برای حقوق زن سخنرانی ها کرده اند و فعلاّ مقاله هایشان را در همین رابطه در سایت ها میخوانم، اما در خانهء خود سالهای طولانی زن و اولاد خود را از نگاه جسمی و روانی شکنجه و آنها را به خودکشی وادار ساخته اند.
  خشونت علیه زنان و اطفال در همه جای دنیا مروج است، اما فرق آن با افغانستان اینست، که در وطن ما هر نوع خشونت علیه زنان و اطفال در جامعه یک امر پذیرفته شده است، اما در جاهای دیگر عاملین آن پیگیرد قانونی میشوند و جامعه آنها را نمی پذیرد.

 • دوستان عزیز !
  با عرض معذورت در کامنت که خدیجه زن محمد را مثال اورده ام حمید جلالی هستم امید که با حمید اولی اشتبا نگردد

 • هموطنان عزیز با دیدن تصویر این طفل معصوم قلب هر انسان میگیرید ام اگر این تصاویر توسط ان سایت به مردم نشان داده شود یا نی تیسف در این هست که این واقعت جامعه اسلامی ما هست بعدا اسلام به ظلم علیه زن نگفته بل این تفسیر مرد های مسلمان ما هست که اسلام را دین مردانه ساخته اند واما موضوع مهم تداوی جسمی این دخترک اما تداوی روحی وی چی کی جبران میکند این معصوم هم زیر بیرق دولت اسلامی افغانستان بیعت دارد علاوه بر عیادت وتداوی لازم هست مطمین شویم بعد از این کسی جرائت همچو عملی را نکند

 • اگر دولت شور میخورد اپوزیسیون صدا بلند میکند و اپوزیسیون که الترنتف دولت هست چرا حالا چپ هست بخاطر که دراین موضوع بخود مفاد سیاسی نمیبیند

  • دوست عزیز افغان !
   من با شماموافق هستم که اپوزیسیون الترناتیف دولت است .اما مهم اینست که این الترناتتیف از کدام قشر ولایه های اجتماعی وطن تشکیل گردیده ایا این اپوزیسیونها که قد بلند نموده است ماهیتن وخصلتن خدمت گذار مردم هستند ؟ایا این چهره های که در اطراف اپوزیسیونها حلقه زده اند ان چهره های نیستند که عامل اصلی همچو بد بختیها در افغانستان بوده اند.انان کسانی هستند که نه یکبار بلکه چندین بار امتحان شانرا داده اند و هریک شان چندین مرتبه عضویت کابینه اقا کرزی را داشته اند ودر گذ شته ها نیز وزیران حاکمیت جهادیهابوده اند انان در طی دوران قدرت شان بجز از اغضای خانواده واقارب ورفیق شان توجه بالاتری نداشته اند ایا تعداد زیادی از انان همان ما فییان زمینهای شیر چور وغارتگران ثروتهای ملی نیستند که سایت وزین کابل پرس? چهره وخیانت های انان را چندین بار با اسناد های کافی در اختیار مردم گذاشته اند ؟ایا میشود باز هم از انان انتظار خدمت به مردم را داشت ؟ایا پیروزی ان اپوزیسیون ها ادامه بدبختیهای گذشته وکنونی نخواهند بود ؟
   دوست عزیز
   یگانه راهی که بنظر من وجود دارد او عبارت است از حرکت روشنفکران وجوانان اگاه است که اگاهانه علیه همچو مظالم استبداد وخیانتها بپا خیزند وبا دعوت از مردم رنجدیده وطن که کارد به استخوانهایشان رسیده و هر لحظه ای انتظار مرگ را میکشند و باسر دادن شعارهای نه پشتون نه تاجک نه هزاره ونه ازبک نه شیعه ونه سنی نه شمالی ونه جنوبی و با شعارهای همبستگی ملی وانسانی به خیبانها ریزند وبا طرح نوین انسانی زندگی خود وزندگی اینده هموطنان شانرا رقم زنند واین یگانه وظیفه جوانان وروشنفران است که در پیشاپیش قرارگیرند .صرف با صحبتها و انتقادها نه میشوند که ظلم خیانت واستبداد از بین بیرود تجارب نشان داده که حاکمان مستبد وخود کامه ها هیچ گاهی قدرت هایشانرا دوا طلبانه رها نکرده اند در گذشته ها ونیز تجاروب فعلی کشور های مصر یمن لیبیا سوریه وغیره انرا ثابت ساخته است که حاکمیتهای خود کامه باید با زورمردم با زباله دان تاریخ سپرده شوند .البته که ان اروزوها نمیتواند که بدون دادن قربانی ها وجانثاری بدست اید. ان الترناتیف فقط جوانان اگاه وروشنفکران است وبس در غیر ان عمر جوانان وکودکان وطن ما بسوی یک اینده مجهول ودر یک فضای تاریک سرگردان خواهند بود. علی مددجاعوری

 • آقای جاغوری،
  من صد در صد نظریات تانرا تائید میکنم.

 • مسرور شادکام باشید.
  بابا حر فاهای ایلائی را نگو.
  جهاد یکی از اراکان های دین اسلام است .
  همین مجاهد بودند که همین روز را بالای مردم افغانستان اوردهمین پیروان دین مبین اسلام بودند با قوانین شناخته شده خویش
  مگر در اسلام چهار زن برای یک مرد روا نیست ایا این مرد میتوان عدالت را بر قرار کند کدام عدالت عدالت که در قران ذکر شده عدالت که محمد انرا بر قرار نمود اری هزار در هزار مردم بیچار بی دفاع را کشتند در ان زمان نه رادیو بود و نه تلویز یون ونه مخابرات بود نه نشرات محمد با دار دسته خود حمله کرده هزاران در هزار طفل زن ومرد را با شمشیر گردن میزدند همین مجاهد همین طالب هم پیروی همان مکتب اسلامی و فقه محمد بودند و است
  او مسلمان کودن و طالب الاه و طالب جان و نمایندگان قران اگر محمد یک نفر را از قتل نجاد داده هزار در هزار دیگر را به کام مرگ سپرده است لطف کرده فتو حات اسلام را بخوان او جناب مجاهد رای اسلام.

  • بجواب از خدابیخبر کی باشد :
   لطف نموده اسناد ومدارک که لا طایلات تانرا سبوت کند به هموطنان نشان بدهید والی حرف مفت زیاد است .

 • یک تراژدی هولناک و خشونت غیر انسانی دیگر قلب میلیون ها نفر را در سراسر افغانستان بدرد آورد سحرگل عروس خردسال که قبل از سن قانونی ازدواج به شوهر داده شده بود بدن لت کوپ شده اش در زیر زمین خانه شوهرش یافت . در کشور اشغال شده مانند افغانستان ، تعداد عظیم از زنان علاوه بر اینکه از ستم امپریالیزم رنج میبرند ، ستم های چون تند روان اسلامی ، نمیه فیودالیزم ، بورژوازی کمپرادور و مردسالار را نیز متحمل میشوند ..
  نیروهای امپریالیستی با اهداف که آزادی زنان را شعار خویش ساخته بودند ، افغانستان را اشغال نمودند ، ولی تاحال که بیش از 10 سال از اشغال افغانستان میگذرد ، کوچکترین گامی در این راستا بر نداشته اند ، که جنایت علیه سحرگل یکی از نمونه های حاد میباشد ،
  در واقع تفاوت میان طالبان و رژیم دست نشانده فعلی وجود ندارد ، زن ستیزی طالبانی یا اینکه زن ستیزی رژیم دست نشانده و پوشالی هیچ فرقی ندارد ، همه جنایات برعلیه زنان زیر سایه نیروهای آمپریالستی و مستقیمآ زیر نظر نیرو های اشغالگر بوسیله مرتجعین جهادی صورت میگیرد ، که همین شوهر سحرگل خود تربیه شده مجاهدین و جنگسالاران مرتجع میباشد در غیر انصورت دست به چنین جنایات نمیزد، این گونه جنایات مستقیمآ با ایده های مجاهدی و طالبی در ارتباط میباشد. تمام جنایت های بزرگ علیه زنان از سوی جنایت کاران مجاهد و طالب صورت گرفته است وتاگنون ادامه دارد.
  جنایات کاران جنگی دهه های گذشته و قوماندان های محلی تربیه شده رژیم دست نشانده که در خدمت اشغالگران قرار دارند ، در کنار جنایات بیشماری که در حق ستمدیدگان روا میدارند ، دختران جوان را میربایند ، وحتی وحشیانه با رفتار های غیر انسانی با سگ و غیره وسایل مورد نیاز معادله مینمایند ، طوریکه چندی قبل سازمانی حمایت از کودکان پژوهشی را انجام دادند ، که بر اساس ان افغانستان یکی از بد ترین مکان در جهان برای زنان است .
  محرومیت عمیق , وسیع وگسترده ی زنان درهمه ساحات ازنتایج اجتناب ناپذیراشغال کشورمی باشدکه اشغالگران باقوتهای ارتجاعی بومی درمعامله وحمایت متقابل قراردارند.
  بنابراین , این ادعا كه زنان افغانستان پس ازسرنگونی رژیم طالبان واشغال كشور توسط مهاجمین امپریالیست ورویكار آمدن رژیم دست نشانده ، به آزادی دست یافته اند،یك ادعای دروغین بوده وافسانه ای بیش نیست.
  محرومیت عمیق و گسترده زنان از سیاست ، یکی از عمده ترین مشکلات و یکی از اجتناب ناپذیر این وضعیت است ، ستم برزنان باانواع مختلف ، توسط ایدیولوژی ، فرهنگ ، رسوم و عنعنات ارتجاعی حاکم تحمیل میگردد ، تمام ستم های ستمگرانه و ارتجاعی حاکم بر علیه زنان همواره با توسل به مذهب و باور های مذهبی تحکیم و تقویت میگردد ، برای زنان درافغانستان امنیت وجودندارد, تجاوزبه زنان وفروش دختران خردسال یک امرعادی میباشد. زنان بخاطررهاشدن ازانواع ستم واجحافات دست به خودکشی وخودسوزی میزنند وروز به روز افزایش پیدا میکند .
  به امید روزیکه هیچ زن افغانستان بصورت اینچنینی قربانی خواسته های غیر انسانی شوهران شان نگردند و برای همیشه از هرگونه درد و رنج در امان باشند که متاسفانه چنین ارزوی در زیر سایه ی آمپریالیزم وباقدرت داشتن مرتجعین و جنایت کاران جنگی امکان پذیر نیست تارژیم کنونی است این چالش ها در برار زنان وجود خواهد داشت .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس