صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > لطیف پدرام؛ ایرانی‏ تر از ایرانی ‏ها

لطیف پدرام؛ ایرانی‏ تر از ایرانی ‏ها

جعفر رضایی
پنج شنبه 19 آپریل 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

<

به نظر من این ویدیوی بی بی سی به دیدن می‏ارزد. سوال مجری اینستکه: "آیا رفتار و نگرش ایرانی ها به ملت های همسایه متکبرانه است؟" در حدود پنجاه دقیقه گفت‏وشنود این برنامه ما با چهره‏ای دیگری لطیف پدرام آشنا میشویم. لطیف پدرام در میان بسیاری از فارسی زبانها که دل پردرد از قبیله‏گرایی دارند، محبوبیت و شهرت دارد. اما دراین ویدیو شما نه تنها طب "ایران دوستی" لطیف پدرام را بالاتر از 37 درجۀ معمول می‏یابید و بلکه پوستین سنگدلانه قومی-زبانی را نیز بر روی شانه های او می بینید. وقتی صحبت از برخورد نژادپرستانۀ اغلب ایرانی‏ها نسبت به افغانی‏ها، و به ویژه هزاره ها،به میان می‏آید، لطیف پدرام تنها سکوت نمی‏کند. لطیف پدرام جانب خدیجه عباسی را، که از تجربه های عینی و رفتارهای تحقیرآمیز و نژادپرستانه ایرانی ها سخن می‏گوید، نمی‏گیرد که هیچ و بلکه خندۀ متکبرانه نیز می‏کند. افغانیی که حتا یک هفته هم در ایرانی زندگی کرده باشد بعید است که نیش تحقیر ایرانی ها به او نرسیده باشد. البته که این طعن و تحقیر بیشتر متوجه هزاره ها به دلیل تمایز ظاهری شان می باشد. اما برای کسی که ادعای ملی دارد، و حتا خواب ریاست جمهوری را گاهگاهی می بیند، شرم‏آور است که وقت پیش ایرانی‏ها می نشیند ایرانی‏تر از هر ایرانی می‏شود. چشمان آدم باید بسیار نابینا باشد که رفتار تحقیرآمیز و نژادپرستانه ایرانی ها در مقابل مهاجران افغانی را نبیند. راستی، آدم باید چقدر در رویای "حوزه زبان فاسی" مات و مبهوت باشد که سه دهه دشنام، تحقیر و حتا لت و کوب دسته جمعی(صلواتی زدن) کودکان، زنان و مردان فقیر و مجبور افغانی ها(هزاره ها) را در ایران نبیند؟

بهرحال، این صحبتهای لطیف پدرام جرقه های کوچکی از نگاه های شؤنیستی است که فقط در محفلی خودی ها گفته می شود. نگرانی اصلی این است که هزاره ها به خود و سرنوشت حزن انگیز خود فکر کنند. به امنیت هزاره ها، به نجات هزاره ها، به دست یافتن هزاره ها به یک زندگی عزتمند. یاد ما باشد که بسیاری ها ما را فقط برای اینکه به زبان فارسی شعر می گوییم، و مدافع چشم بسته و سینه چاک زبان فارسی هستیم، تحمل و گاهگاهی نوازش لفظی می کنند. ولی به هیچ وجه درد و رنج ما را احساس نمی کنند که هیچ، و بلکه مثل لطیف پدرام، به آن می‏خندند.

گالری عکس

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای جعفر رضایی!
  درست است که ایرانیها در برابر افغانها رفتار متکبرانه و برتری پنداری مطلق دارند، اما فراموش نکنید شما هزاره ها که از برکت همین رژیم منحط و خرافاتی آخندی و امام زمانی شیعه ایران به این جایگاه و مقام د رافغانستان رسیدید. و به این زبان فارسی که هم شعر می گویید و یا می نویسد از برکت ایران است. خود میدانید که در افغانستان با شما چه رفتاری از سوی حاکمان پشتون شده است. اگر شیعه در ایران حاکم نباشد و ایران چنین قدرتمند ، من برای تو هزاره میگویم که در افغانستان روزگاری بهتر از امیر عبدالرحمن ندارید.

  • تو سیگوین جت سگ پدر غصه هزاره ها رانخور هزاره ها مرد جان خود استند.در جنگ های کابل به هردوی شما مدعی ها نشان دادند چگونه باید جنگ کرد.وپوزه هردوی تانرا به خاک مالیدند.از تمام افغانستان آمدید ولی جنازه پس بردید.کس وکسانی که هزاره ها را شکست دادند خیلی قدرتمند تر از شما جت نژاد ها بودند.عبدالرحمن هم سگی نبود که بتواند هزاره ها را شکست بدهد.این قدرت مالی تسلیحاتی واستخباراتی انگلیس ها بود که هزاره ها را شکست داد نه کوچی پای لچ وراهزان بی هویت وبی تاریخی چون عبدالرحمن.
   ایرانی ها تاقرن ششم وهفتم عربی گپ می زدند وزبان دری را از خراسانیان که هزاره ها ستون فقرات اصلی خراسان استند یاد گرفتند.

  • آقای پدرام ! سپاس بر شما که در گوشه ای از صحبت عالمانه تان به صراحت گفتيد ، زبان دری وجود ندارد و دری، در واقع، صفت فارسی است :
   فارسی دری = يعنی فارسی رسا و فصيح!
   اين روشنگری جنابعالی ، سيلی سختی است بر صورت دو برادر احتمالا بلخی که قصد تخريب فارسی افغانستان را دارند ؛ شايعه است اين برادران يکی پرچمی و يکی همکار « خاد» بوده است!

  • به تیمور نام

   ای هموطن هزاره ی من . قبل ازانکه چیزی بنویسی اقلا" معلومات اندک داشته باش فراموش نکن که هزاره ها مانند ازبک ها ترکمن ها پشتونها و... به خراسان هجرت کرده اند صرف با این تفاوت که هزاره ها سابق تراز دیگران . اینکه لسان مغولی را با فارسی عوض نموده اید ودرمنا طق مرکزی وطن ما ساکن گردیده اید خودرا ( ستون فقرات اصلی خرسان ) قلمداد مکن . این همه اثرات شوم لشکرکشی های وحشیان بیگانه به وطن ماست تاجکان که مردمان بومی ومالکان اصلی این وطن استند دیگران در تلاش کتمان این حقیقت ا ستند

  • راستى در روى جهان مهاجر از كشور ميزبان نا راض است.اصلا انسان مهاجر انجراكه در كشور خود نتوانست بدست بياورد او از كشور ميز بان همين تقاضا را دارد.
   جرا از كشور خود كه از فرط تبعيض وستم ملى و نابرابرى هاى ديكر فرار كردى,حرفى نميزنى و امده كشور خارجى را ملامت ميكنى كه اين جيز را كمداد خيرات را كم كرد و غيره. اكر تو اينجا ميبودى تو را طالب سر ميبريد و دره ميزد بعد اكر در زير يك بل هم تو را ميكزاشتند خوش بودى.

  • هموطن تاجیک من سلام.از اینکه مثل آن جت زاده یی که خود را مغول بیک نامیده بی تربیت نیستید وبا زبان انسانی نوشته اید میشود با شما منطقی گفتگو کرد.
   اما اینکه هزاره ها یا ازره ها ودیگران به زعم شما مهاجر استند،به این گفته شما فقط می توان خندید.خود کلمه تاجیک معادل تازیک است که به عرب های تجاوز کار خطاب می شده ومیشود.عرب ها در اوایل اسلام به خراسان حمله کردند وباقی مانده لشکر متجاوز اعراب رفته رفته از تازیک به تاجیک تغیر نام دادند.
   اینکه ستون فقرات اصلی خراسان ازره ها استند،در این موارد شواهدی زیادی استند که میتوان از آنها کمک گرفت.از جمله پادشاهان کیانی که دره کیان همین امروز وبه همین نام در ولایت بغلان قرار دارد وهزاره های ااکثراً اسماعیلی هزاره در این دره ساکن استند.
   از نگاه جمعیتی هزاره ها در زمان جنگ با عبدالرحمن مزدور وتنخواه خور انگلیس حدود 62تا 65%نفوس خودرا از دست دادند.که هزاره های پاکستان که بیش از نیم ملیون نفر استند نمونه این جابجایی وقتل وکشتار های جنایت کارانه استند.این جابجایی به همین جا ختم نمیشود هزاره ها حتی در هندوستان فعلی ایران،تورکستان روسی تقریباًدر همه این کشور ها مخصوصاًدر اوزبیکستان ،تورکمنستان وحتی تاجیکستان وقزاقستان مهاجر شدند ودر ایران که حدود بیش از دوملیون هزاره فراری آن دوران زنده گی می کنند.ولی به علت حاکمیت ؤژیم های فاشیستی که در آنجا حاکمبوده هیچ وقت نتوانستند هویت خودرا حفظ کنند ومی روند که در بین دیگر اقوام به تحلیل روند.
   این نشان می دهد که تا 150 سال قبل از این هزاره ها یا آزره ها ساکنان اصلی خراسان قدیم بودند.تاجیک های فعلی ساکن در افغانستان یک تعداد زیاد شان فراری ها ومهاجرین نورکستان روسی استند که به هنگام سقوط خان نشین های اورکستان به دست متجاوزین جنایت کار وتوسعه طلب روس به افغانستان امدند.که از جمله پدر کلان مسعود این ابله جنایت کار نیز ازجمله همین مهاجرین بودند.وقتی ساختار زیستی تاجیک ها را در افغانستان مطالعه می کنید اینان ساختار های یکدست ندارند.واز طیف های گوناگون تشکیل شده اند.از کشمیری های مهاجر در شهر ها گرفته تا آورده گی های نادر افشار همه به دلیل یاد گرفتن زبان دری به جمع تا جیک ها پیوسته اند.ولی اینان مهاجرانی استند که با کشور گشایان مختلف وارد سرزمین خراسان شده اند.هراتی ها با تاجیک های شمالشرق هیچ گونه قرابت نژادی ندارند واز مهاجرین شمالشرق ایران استند که در طول زمان های گوناگون وشاید بر اثر قحطی ها وخشک سابی ها به هرات کنونی امده باشند.از طرف دیگر هرات به هیچ وجهه یک شهر تاجیکی نیست.بلکه تعدادی زیادی از دیگر اقوام از سده ها قبل در این شهر سکونت داشته اند.
   وقتی تاریخ گذشته خراسان را مطالعه کنید برک هزاره گی وروغن زرد هزاره ره گی شهرت اش از مرز های خراسان نیز فراتر رفته بود.ایرانی ها یا همان پارس ها یگ فابریکه تکه بافی داشتند تحت نام برک که این یک نام خالص وصد در صد هزاره یی است.من از تاجیک کدام اثری در خراسان نمی بینم.شما میبینید؟
   تاجیک ها یک تعداد زیاد شان بازمانده تازی ها استند که به مرور زمان تاجیک شده اند ویک تعداد زیاد شان مهاجران سمرقند وبخارا وحتی کشمیری هایی که زبان دری را یاد گرفته اند استند.

  • برادر عزيز تيمورجان سلام ،
   من بحث شمارا مطالعه كردم وأما عده ازنقاط نظرت را ميخواهم خدمت شما تكميل كنم اول در قسمت كيان كه قبل ازجاكزينى سادات كيان كه مصادف است با ورود سيد شاه صالح معروف به إبدال ديوار سوار يكى ازنوادكان سيد تراب كه أونيز يكى از نوادكان سلطان سيد احمد كربلائى معروف به شاه برهنه كه درسال ٧١٠ هجرى وارد افغانستان شده كه دريكاولنك باميان جابجا ه ميكردد كه أونيز ازنوادكان زيد شهيد فرزند امام على زين العابدين ع است ميبا شند وبا كيانينيان ويشداديان ارتباط نسبى ندارند وآلبته اين دره كيان كه قول رستم وجشمه رستم دران نيز موقعت دارد شكار كاه رستم يل افسانوى شهنامه فردوسى طوسى بوده است وقبل از زندكى اين سادات قومى بنام توته درين دره زندكى داشته است كه سادات أسكار كه بعدا به سادات كيان تغير نام دادندواين دره را در اثر جنك با اين مردم توته كه برادر شاه صالح أغارت اسم شاه صابر شهيد ميكردد وميزا فليج خان أزبك كه نائب الحكومه إمارت انزمان بوده است خداوند بزك رحمتش كند به سادات أسكار (كيان)ميدهد وأراضى ملكيت اين سادات كه در ولايت بلخ باستان بود جهت حل منازعه خاك بدل نموده به مردم توته مى دهد كه ان زمان هزاره درين دره موجود نبوده وبامسكن كزين شدن اين سادات تعداد ازهزاره هاى دايميرك كه فعلا بنام ملا يان وتعداد هزاره قوم
   درعان شيبر وتعدادى هم هزاره هاى نيك ئى به حيث افراد معتمد اين سادات در خدمت شان قرار ميكيرند كه ته شش دهه أخير نيز جند خانوار مردم هزاره بهسود يشت بند سمنكان نيز در أخير دره بنام قور يق
   ساى كه به حيث دهقانان اين سادات همين أكنون نيز به همين اشتغال بسر ميبرند كه خود اين سادات بالاتر أزهقت ويا هشت خانوار اند وعده از سادات ديكر كه فعلا دربندكى وبسرينكانى مشهور شده اند كه انها نيز درين اواخر كنيت سادات كيان را بخود نهاده اند در حاليكه سادات أسكار وفعلا كيان داراى تاريخ روشن ومعروفى اند كه در تاريخ معتبر كوثر النبى بحث درتاريخ سادات در افغانستان مشرع بحث شده كه زحمات دانشمند فرهيخته سيد جعفر عادلى در خور تحسين است وبحث ديكر تاجك ها هيجكاه تأزيك نبوده وهمانيفتليان كه ناصر خسرو بلخى درقر ٤هجرى ازان نام ميبرد ودر تاريخ اين سرزمين شاهان خرد وكوجك تاجكان بدخشان تا قبل از يكصد سال كذشته با همان روش ملك الطوائفى ادامه ميدانه وبا قدرتمند شدن حكومتهاى مركزى ان سيستمها منقرض واكنون نوادادكان شان مانند افراد معمولى زندكى دارند بوده كه اين قوم درصفحات شمال خراسان غور هرات عزنى يكنيا وخوست ومشرقى وكابل وكندهار وهلمند زندكى دارند .وبحث سوم عبارت از نياكان احمدشاه مسعود است كه در ٤٠٠سال قبل از اموروز از سمرقند مهاومسكوكاتمسكن كزين اين دره با ستانى شده اند كه در قرن ٤ هجرى به كواهى بهقى كه هزاره هاى اسمعيلى مذهب حسنك ميكائيليان دردره هزاره ينجشيرزندكى داشتن كه مسعودغزنوى در مخالفت با حسنك وزير فاضل وداناى سلطان محمود اين مردم را قتل عام نموده كله منار ها را تشكيل وبا فشار به مذهب سنى حنيفى تغير مذهب ميدهند وأما ارزومندم برادرم كه در بحث هاى خود موارد استنادبه تاريخ وشواهد وقرائين قابل قبول را مورد استفاده قرار دهيد با احترام ارش دروازى 

  • إصلاح بعضى از غلطى هاى املائى .
   ا معروف به شاه صابر
   ٢ ميرزا قليج خان أزبك

  • ٣خداوند بزرك
   ٤كه اين درهرابه سادات كيان
   ٥درعان
   ٦فوريق ساى
   ٧به دربندكى
   ٨ملك الطوائفى سيطره خودرا ادامه ميدادند
   ٩بوده زايد است
   ١٠مهاجر ومسكن كزين
   ١١وابسطهبه حسنك ميكئيليان اسمعيلى مذهب

  • قبل از چرند نوشتن در مورد هزاره ها یک بار در مورد فداکاری های این قوم،در مورد وطن دوستی، روشن فکری،علم بردار دانش این قوم یک کم تعمق کن.آیا امکان دارد که از تاجیک ه توقع علم و دانش و روشنفکری را کرد به هیچ صورت چون آنها را از ساز و سنگار فرصتی نیست، آنها را بگذار که به بچه ها زنگ بسته نمائیند، و در طرف دیگر اقوام پشتون قرار دارند که بجز انتحار، قتل، ترور دیگر کدام کاری ندارند.پس تنها قوم هزاره در این مملکت به مفهوم اصلی طرفدار علم و دانش، صلح، انسان دوستی، دموکراسی هستند.

  • بسیار جای تعجب است چشمان هزاره گان نوازد درست مانند نوزاد سگان میباشد،پس این به چه معنی که دیگران ار سگ خطاب کنند. بلی در جنگ های داخلی خوب درخشیدید، کم ظرفیت بودن، و وحشی بودن خود را ثابت کردید. مردم شریف و نجیب کابل را به خاک و خون کشانیدید، آفرین به غیرت شما، آفرین به شهامت بزدلانه شما، که به ناموس و عفت خواهران وطن تان توهین کردید.شما در حقیقت از بازمانده گان مغول هستید، وحشی های مغول در افغانستان جنایت کردند ولی انجامش را دیدید که در صفحات تاریخ وحشیان، جنایت کاران،آدم کشان معرفی شدند. ولی به داشته باش که هرکس در افغانستان ظلم کند،آخر انجامش بربادی خود وی است.

  • تيمور نام زن با كستانى تاريخ نويس م و رده كاو

  • با تو میگویم اقای مغول بیک

  • to bi namus ham az hmanhay asti kibayd nane tu ra baz ham moqul biyayed wa begayed

  • این پدرام حتماٌ کدام سر خمی نزد ایرانی ها دارد که از ترس همان سر خمی چلل کرده نمی تواند ونفرتش را از افاغنه پنهان نمی کند درود بر خانم عباسی ونفرین برپدرام شکنجه گر خاد

 • ای نامغل ی تازی بر ریش خود نخند!

  زبان فارسی در افغانستان از زمانی رواج دارد که ایرانیان به زبان دیگری صحبت میکرد. شما بروید منشور کورش را بنگرید که به کدام زبان نوشته شده است. ایرانیان در افغانستان همواره در پی منافع خود بوده و دنبال نوکر میگشته که مانند پدرام ها به آواز آنان بخواند و برقصد که هزاره اهل آن نیست و شما هیچ سند از وابستگی هزاره را به هیچ کشوری پیدا نمیتوانید. برعکس خیلی ها تاریخ شان مملو از غلامی برای بیگانگان است. از احمدشاه درانی گرفته تا کرزی و پدرام ها. در ایران همواره هزاره قربانی بوده و مورد توهین. دیگران یا هم قبافه با آنان است و یا هم نژاد. آیا زحمت کشی، دکانداری، جوالی گری، دفاع از آزادی و حرکت های مدنی را ایرانیان به هزاره آموخته است. آیا عزت مندی و شرافت مردم غرب کابل، بامیان، بهسود، ارزگان، دایکندی و غیره از ایرانیان به هزاره رسیده؟ ای تازی بشرم تا نام هزاره را می گیری باید اعظمت تاریخی بامیان، عزتمندی غرب کابل، حرکت های مدنی و صلحجوئی هزاره را در همه نقاط دنیا در مقابل چشمت مجسم کنی تا یاوه نگوئی و بر ریش خود و همفکرانت نخندی....

  • با همه احترام که برای تمام قوم هزاره دارم و قوم هزاره را مانند دیگر اقوام محروم نیکه داشته شده هم وطنم ایرانی و پارسیوان میدانم و من تاجیک هیچ برتری نسبت به ایشان ندارم ،اما سوال اینجاست وقت که شما هزاره های دشمن ایران از ایران چنین پر درد هستید چرا میروید ایران ؟ مگر 8 نتظیم مجاهدان هزاره در ایران نبودند ؟مگر صدها هزاره مدرک دانشگاهی و حجت السلامی از ایران نگیرفته اند؟ و همین حالا در خانه هر هزاره تصویر خمینی و خامنی آویزان نیست؟ تمام شخصیت های کلان شیعه و هزاره متهم به غلامی و جاسوسی ایران نیستند ؟
   چشم هایتان چنان تنگ است و فهم تان چنان کم که نمیداند پدرام چه می گوید برای پدرام و هر کسی این سوال مجری بی بی سی قابل تحمل نیست هر کسی کمی غیرت داشته باشد باید با این سوال مخالفت کند . پدرام اولین بار نیست که از ایرانی بودن تمام مردم فلات ایران دفاع می کند و با دلایل و برهان اثباط می کند که 90 درصد مردم ایران و سرزمین ایران برون از ایران امروزیست من برای آقای پدرام و تمام مردم افغانستان و تاجیکستان و آذر بایجان و وووو حق میدهم تا خود را ایران الاصل بدانند . در ایران امروز عربها ،ترک ها، یهودی ها و ارامنه یعنی ارمنها زنده گی می کنند و 70 درصد جمعیتش را تشکیل میدهند با همین سی درصد باقی مانده صاحب تمام افتخارات تاریخی ما شده اند . برای برگردانیدن هویت ایرانی مان و زبان فارسی مان و قدامت تاریخ مان باید خود را ایرانی بدانیم فارسی زبان بدانم و نسل جمشید. تا به گذشته خود وصل شویم از هم وطنان تاجیک وهزاره احترامانه تمنا دارم تا هشیار باشند عناصری خود فروخته و نفاق افگن در این سایت حضور دارند و نهایت می کوشند تا اقوام غیر قوم وقبله و گروه خود را دشمن یگدیگر بسازند .به نظر من غیر همان 10 قبیله ی یهودی همه مردم سرزمین ما باید خود را ایرانی بدانند و ایرانی هم هستند . مردم ما درست است که در ایران غریبه هستند و به چشم غریبه طرف شان می بینند . مورد توهین وتحقیر دستگاه آخندی قرار می گیرند .حساب مردم باید با حکومت و دولت تفاوت داشته باشد . همین حالا به هزار هاجوان هم وطن من در ایران کار می کند و یک لقمه نون برای خانواده هایشان در میارند . در افغانستان پاکستانی ها کار شان را گیرفته اند و کمک انفلاق و انتحاری را می کنند .در ساختمانهای که کار گر و یا کار فرما اند ان ساختمانها را به سنگر طالبان وحشی تبدیل می کنند . مردم سرزمین من در تمام دنیا با همین هویت اوغانی مورد بی اعتمادی مردم و حکومت های دنیا اند نتنها در ایران بلکه در تمام کشور های اروپای و شرقی و نیمه اروپای و نیمه شرقی مورد تو هین و تحقیر اند .این گزارشها به وفور در همین سایت کابل پرس? یافت می شوند.
   منهم جای پدرام می بوذم نمی پذیرفتم که مردم وملت ایران خود را بر ما بزرک و مارا حقیر میدانند . حقیر انهای اند که جیب خرچی می گیرند و کسانی که متهم به جاسوسی حکومت آخند ها اند آنها باید خود را حقیر بدانند و معرفی کنند نه من و نه پدرام ها
   آرش بی کمان

  • سلام اقای ارش
   مسائل خیلی پیچید ه است و من نیز تا حدودی با شما موافق استم
   خطر اصلی حکومت قبیله گرای جنوب است که قصد و نیتشان این است که فرهنگ فارسی و خراسان را از ما بگیرند
   ایران بسیار نیسبت به هزاره ها خیانت کرده است وبیشترین صدمات را به هزاره ها زده است ولی حضور و خطر قبیله گرایان جنوب که به خون تمام ملیت های افغانستان تشنه اند بیشتر است
   باید تمام ملیت های خراسان بزرگ از هزاره ، تاجیک ، ازبک و ... در کنار هم باشند وگرنه تفرقه باعث نابودی همه خواهد شد

  • اقای رضا شاه . باید فراموش نکنی که همین هزاره ها بودند که به فرمان ایران جنگهای خانمان سوز واز هر حیث تباه کن را در مقابل حکومت مجاهدین (خراسانی ) شروع نموده واغازگر بی اتفاقی ها شدند که بعدا" دیگر فرمانداران و پشیوایان گروه ها از باداران شان دریافت پول و اسلحه نموده و به حکم انان شروع به ویرانی وطن ونابودی دست اورد بزرگ قهرمانان نمودند که حالت امروزی مردم و اوضاع وطن نتیجه ی انست ,اگر شما این حقیقت را درک مکردید که هیچگاهی هیچ بیگانه ی ولو هم دین وهم مذهب , منافع کشورش را باارزش تر از منافع دیگران نمیشمارند , با اتحاد خود پایه های حکومت را محکمتر مینمودید که امروز قوم فاشیست قبیله یی مفسد و مزدور بالای ما حاکم نمیگردید . گرچه سیاست و پالیسی شوم ایران درکشورما امروز برایش احمقانه ثابت گردیده و نتیجه ی برعکس داد همچنانکه برای شما

  • بیخود است بیسواد، احمق شاه مسعودوف بز پنجشیر پست های حکومت را تنها برای پنچرمین ها در نظر گرفته بود و مانند بچه سقو اول از نظر سیاسی احمق تشریف داشت، اهداف دراز مدت سیاسی را فدای اهداف کوتاه مدت و دو روزه کرد، و باعث تباهی مردم افغانستان شد.

  • يكى از دوستا ن من در هالند در كندك تجمع با ايرانى ها يكجا بود.يكروز يك ايرانى دزد در داخل مغازه ايستاده همين بكسك هاجرمى را در بغل هاى بركرده روان است.من از مغازه فورى برمدم كه با من حرف نزند كه من هم به حساب دوست اين دزد نشوم.جند دقيقه بعد او بيش رويم ايستاد و كفت كه همين بانزده بكسك را با خود در اطاق ببر من بعد ميايم.من برايش كفتم كه نى اين مال دزدى است مرا با دزد و مال دزدى كارى نيست.برو برادر.ايرانى فغان كشيد كه او اوغان تورا جه شده تو خو سر ميبريدى تو خو تا طفل رادر كهواره ميكشتى و مال و ال مردم را غارت ميكردى,تو را جه شد؟امروز جند بكسك دزدى مرا تا اطاق من برده نميتوانى...
   برادر راستى ديد ها متفاوت است. انها به طرف او غان منحيث يك قاتل,كله بر ,نمك حرام ميبينند.ان ايرانى حيران شده بود كه اين جه رقم او غان است.
   ولى بازهم من هم ايرانى ها را ميشناختم ولى انقدر دروغكو كه ايرانى است در روى جهان نيست.ايا در اسلام دروغ رواست؟

  • سلام دوست عزیز آرش بی‌ کمن،

   من شکی به این ندارم کی‌ شما به این درک رسیدید که درک انسانی داشته باشید.

   اما من این را زیر سئوال میبرم کی‌ در خانه هر هزاره ‌یک عکس خمینی است. آن دوران گذشت، مردم هوشیار شدن، اگر هزاره هستن یا تاجک. من مطمئنم کی‌ در خانه ۹۹.۹۹ % هزاره عکس خمینی حالا پیدا نمیشود. آن دوران جنگی داخلی‌ تیر شده. همه ملتهای افغانستان تا جایی‌ هوشیار شده اما تا هنوز دستهای استخبارات خارجیها در افغانستان در کارند اما به شیوهٔ دیگر.

   به سئوال شما کی‌ چرا هزاره به ایران میروند وقتی‌ از آنها اینقدر نفرت دارند؟

   تبلیغات کی‌ در داخل افغانستان میشود و در تلویزیون ها، سرّ مردم بی‌ سواد تاثیر میگذاره، کی‌ متأسفانه اکثریت مردم بسوادند، وقتی‌ ایران میروند به واقیتها سر میخورند و می‌بینند کی‌ اینطور نیستند. اما زخم زبان را تحمل مکنند و به روزگار خود مپردازند.

   آرزوی صلح برای افغانستان دارم، اگر تجزیه باشه یا راهی‌ دیگر.

  • رشید عزیز درود سلام من نثارتان باد شاید در مورد زیاده گوی کرده باشم ، برای این گروهی از هزاره های ضد ایرانی هم وطنم را مخاطب قرار داده بودم که کابل پرس? بخواهی نخواهی چون گرداننده اش جناب میرهزار و مربوط ملت هزاره است سایت هزاره ها شناخته می شود ومقالات هم به خواست اینها نشر می شوند . شما هم در همین نوشته کوتاه خود فرموده اید که تبلیغات بالای مردم بیسواد تاثرمیگذارد . مقصد من از آن چرا؟ این نبود که ایران نروید .مقصد این است که دلیل رفتن مردم ما به ایران چیست؟
   هم وطن عزیز سنگ هم اگر از جای بیجای شود سبک می شود .هر کسی از زادگاهش برون شود بیگانه است و باید رنجش را کشید . یکی بحث انسانی و اخلاقیات است و یکی هم بحث عقده و گیله و کدورت ما نباید همه را باهم خلط کنیم این کاملا درست است که افراد و اشخاص بد اخلاق و نادان و افراد وابسته به سیاست حکومت برخورد سالم که ما از ایرانی های امروزو حکومت اسلامی داریم ندارند . ما بایداز خود هم بپرسیم که چرا هم زبانان ما هم دینان ما و هم نژادان ما با ما رفتار شایسته ندارند.ما چقدر همسایه نیک برایشان بودیم وهستیم؟
   راشید عزیز از ایران برای این زیاد تر گیله داریم که توقع بیشتر داریم ، وگرنه در تمام کره خاکی افغان یعنی انتحار ،انفجار، تریاک فروش،زن ستیز، ترور ، وهشت ، بچه باز وطن فروش شناخته می شود و همه دنیا به چشم حقارت مان می بینند. پیش از انکه از ایرانی ها و حکومت ایران بنالیم باید علیه کسانی که مارا وادار به مزدوری و تحمل زخم زبان ایرانی ها می کنند استاد شویم، ثانیا به ایرانی ها باید گفت: که ایرانی اصلی منم ،فارسی زبان اصلی منم ،شهر های بزرگ ایران کهن در سرزمین من اند، مرکز ایران و مرکز تمدن پارسی وطن من است اولین دین یکتا پرستی و وچراغ سه تمدن بزرگ مهر و مانی و زردشت از بلخ و بدخشان من روشن شده است ، وخشور زردشت سپنتمان با شعار کردار نیک و پندار نیک از دراج سرزمین برخواسته و اندیشه اش جهان گیر شده ، من همشهری مولانای بلخی ام، من همسایه حنظله بادغیسی ام ،من نواسه ی نیزک و بچه خاله سمبادم من هم وطن ابن سینا یم تو مرا باید با این هویتم بشناسی نه بنام اوغان آن اوغان که در شاهنامه فردوسی ازش یاد کرده است آنها در همان دورو بر کوه های سلیمان رهزنی میکردند. حالا هم تانکر های ناتو را غارت می کنند . نه منی که حالا ده ها و صد ها سخن سرای و شاعر ادیب زبان پارسی ما نند همین آقای پدرام و کاظم کاظمی را دارم
   در آخیر می خواهم برای همه شما عزیزان بگویم که بحث های ضد ایرانی به همان قیصه ی میماند که قهر گدا نقص گدا همین حالا هزارها تاجیک وهزاره ی هم وطن من و خودت در ایران کار می کنند و از عرق پیشانی و ابله کف دست یک مشت پول پیدا می کنند و برای خانواده هایشان در بامیان وبدخشان کمک می کنند . این بحث های ما وشما خدای ناخواسته به زیان انها تمام نشود من گاه گاهی وضعیت شان را می پرسم انها خوش و خوش حالند .می گویند به لهاظ خدا ارام مان بمانید . ماره تیر از پشتیبانی تان
   آرش بی کمان

  • اين شخص تفرقه انداز است وشايد اى اس اى باشد.برادران شما بر انكيخته نشويد.اين ب ى ن ا م و س حتى به شهدا توهين ميكند و از يك قوم كه خودش به ان مربوط است دفاع ميكند.

  • zyadtar meliate tajik ma ba iraniha bar migardad wa in ra khode iraniha ham qabul darnd va manteqi ham hast chon tajikha ham mesle iraniha bi qayrat bi namus hastan

 • آقای رضايی ! شما که فلسفه نگاری هم تازگيها ميفرماييد؛چرا مسايل را از عمق نگاه نمی کنيد ! البته يک جمعيت ۲ مليونی مهاجر ( عمدتا هزاره) در ايران بوده اند، نزديک به سی سال آزگار! دولتمردان ايران ( حتا اما م جمعه ها) بنا به دلايل سياسی ؛ گاه گاه مردم را عليه افغان های مهاجر تحريک کرده اند، گاه يک دزدی يا قانون شکنی يا تجاوز جنسی بوسيله يک افغان ، جامعه را ملتهب نگهداشته است ؛ آقای پدرام در ظاهر ، ناراحتی های يک جامعه ۲مليونی کارگری هموطن را کتمان ميکند؛ اما آنچه ميگويد، تجربه شخصی اش از جامعه کوچک درس خوانده هاست و درست است!
  پدرام نمی خواهد ، بر جراحت ها نمک پاشد و فاصله ها را بيشتر کند!
  پدرام با صراحت زبان ما را فارسی ميداند و « دری» را مردود ميداند !
  پدرام هيچگاه به حکومت قبيله گرای افغانستان، امتياز نمی دهد!
  من پدرام را می ستايم . احترام. حميد نصرتيار

 • پدرام یک لوچک از لوچگان شورای نظاری و به احتمال زیاد جاسوس بی مزد و منت ایران است. از وی انتظار بیش نداشته باشید.

  • صمیم جان من تمام واژه نامه های پارسی را پالیدم واژه لوچک و یا لوچگ را نیافتم میشود بگوید این واژه را ازکجا آموخته اید؟
   دوم فکر می کنید بهترین نظر و بهترین منطق را بکار برده و با دلایل منطیقی طرفداران را خامش ساخته اید ؟
   صمیم جان ضرور نیست حتما چیزی بنویسی که در شان یک آدم آدم رنگ نباشد . افراد چون شما ها شب روز علیه پدرام با چنین منطق شما برخورد کنند .همه میدانند که فرق شما وگروه شما با پدرام از کجا تا بکجاست . ای کاش با دانای و شیکیبای موضع میگرفتی و حرفهای آقای پدرام را رد میکردی حد اقل میگفتی که باید یک کمی وطنداری میکرد در میان ایرانی ها از همین خانم هم وطن پشتبا نی میکرد!!! چون عام مردم سرزمین ما از نداشتن سواد نیگرش کلی انسانی را نسبت به طرفدار نبودن هم وطنی ، بدتر میدانند . فرق نمیکرد که حقیقت چیست، چون انجا ایرانی های امروزی بودند باید آقای پدرام خانم هم وطن خود را تنها نمی گذاشت و طرف می شد . می شود از زاویه نیشنلیسم قومی چنین ادعا کرد ولی خدا معلوم که کدام صمیم هستی شاید هم از دوستان دیروز پدرام باشی و حالا برایت چیزی نرسیده باشد ؟؟؟؟
   اما برایم مهم است بدانم که واژه لوچک را در کدام فرهنگستان یاد گیرفته اید؟

  • أقاى لطيف يدرام يك شخصيت سياسى ودانشمند فرهيخته زمانش است وبه شوراى محترم نظار همكارى داشته زيرا يدرام نيز از داعيه داران ستم ملى است .ولى ازلحاظ مذهبى شيعه اسمعيليه است ويكى از ييروان مكتب ناصر خسرو بزرك است وعمرش را درتحقيق ويثروهشى اثار تأويلى باطنيه صرف كرده است.وازشمارقلم بدستان ازاده زمانش است .ويكى ازدانشمندان نيك أنديش كشور ما ميباشد كه بكمال تاسف بر اساس مسلط بودن تعصبات ملى ومنطقوى در كشور ما كه قبيله كرايان خودخواه وستمكر تحمل فزيكى اين مغز متفكر را ندارند كهى با شوراى نظار متهمش ميكنند وكهى هم بنامهاى جاسوس ايران وتاجك وملحد وغيره كه بر سياق كذشتكان خود برجسب بهر مرد بزرك جهت حسادت بيمورد را زده اندوامروز درمجلس نمايندكان افغانستان كوهر درخشان بى رقيبش است .ودركنار رهبر ازادكان جنبش ملى أسلامى الحاج عبد الرشيد دوستم قرار دارد وجشم حاسدان زمانه كور باد 

  • صمیم خان
   مزد بگیر ها خو شما قبیله گرایان هستید.
   دالر و یورو گرفتن ملاعمر داود زی از ایران برای خرجی کرزی و فرزندش میرویس و ملیونها دالر گرفتن ملا کریم خرم از پاکستانیها / بهمین منظور چیزی پوشیده نیست.
   روشنگرایی آقای پدرام جهت هویت شناسی مردم اوغانستان که همه اوغان نیستیم و این استعمار است که مارا اوغان معرفی میکند - قابل درک و تحمل برای باسوادان است - نه به مردم عادی و بیسواد.

 • رحیمی
  امروز متاسفانه که بزرگترین مرضی که بین قومای از مو آمده افراط گرایی قومی است.مو از دین از مذهب و از همه چیز خو از خاطر نژاد تیر میشویم.اول که در طول حکومت پشتون ها تمام اقوام زیرپای شد اما مردم هزاره بخاطر مذهبشان اینقدر توهین و تحقیر شدند اما مو امروز بجای پایبندی مذهب خو به نژاد خو بسیارپابندی نشان میدهیم که اینمی اشتباه است امروز ما نام خدا تاجیکهای شیعه پشتون های شیعه سادات قزلباش بیات کل از اینها شیعه است مه ازقومهای خواهشمندم که بجای زمزمه های قومی پابندی به مذهب خوره نشو بدیه

 • از یاد نبریم که"ایران" در معاتی کهن تاریخی -فرهنگی اش. از پشتون ها و اوغان تا تاجیک هاآغاز میشود و به از ایرانی امروزی با اقوام بسیار آن می گذرد و به کردستان عراق و ترکیه و سوریه می رسد.
  و سرزمینی که امروز افغانستان نامیده میشود سیصد سال پیش پاره ی تن ایران بوده . همچونان که شمال خراسان و شمال آذربایگان(اران و قفقاز و ارمنستان) ایران بوده که استعمار برای آسانی تسلط خویش تخم نفاق قومی قبیله ای زبانی گویشی مدهبی دینی افکنده و ما را از هم جدا و دور کرده.
  در هر قومی گروهی نادان قوم پرست و خودپسند و نژادپرست هستند که باعث اختلاف میشوند.
  من به عنوان یک ایرانی خوزستانی از قوم لُر بختیاری، میان گویش خود و گویش فارسی افغانستانی ها و تاجیکستانی ها آنچنان نزدیکی می بینم که باورکردنی نیست.
  استعمار ایران بزرگ را چندین نکه کرده و ما را به جان هم انداخته . ضرب المثلی هست که میگوید برای خوردن یک قیل آن را به تیکه های کوچک تر تقسیم باید کرد. این همان کاری است که کشورهای استعماری با ما کردند و هنوز هم دارند با تفرقه افکنی های این چنینی در میان مردم هر کشور مانع پیوستگی و همبستگی دوباره ی آنها میشوند
  هر ایرانی میهن دوست و ایران دوست مردم افغانستان کنونی را بخشی از ایران بزرگ تاریخی میداند و آرزوی پیونمد دوباره دارد.
  به نظر من ریشه ی بیشتر این اختلافات قومی قبیله ای بیش از همه دین و مذهب است. چه خوب بود که مذهب هر کس برای خودش و میان خود او و خدایش باشد .

 • آقای جعفری گرامی درود بر شما ! من هم این گفتمان را سرا پا شنیدم ودر هیچ جای سخنان اقای پدرام چیزی نیافتم که با انتقاد شما وفق داشته باشد؛ ما چرا در هر چیز خورده گیرانه بر خورد میکنیم؟ انسان لایق همان چیزیست که در خودش است ! اگر ما در ایران ویا غرب با فرهنگ وشایستگی انسانی خود را اعیار میساختیم ومایه بد نامی برای خود پدید نمی آوردیم ، چرا با دید حقیرانه بر ما نگریسته میشد ویا میشود؟ از سوی دیگر این حس بدبینی مهاجرین افغانستانی در ایران طبق گفتار آقای پدرام از سوی کارگران ایرانی صورت گرفته ومیگرد که جایشان را گرفته اند وبا مزد کمتر کار میکنند ، قسمیکه حالا در جامعه انگلیستان اکثرن امروز شهروندان آمده از اروپای شرقی را بسیار با دید بد بینانه نگاه میدارند وهر فرد کارگر انگلیستان فکر میکند که آمدن پولندیها سبب ایجاد بحران اقتصادی وکاهش مزد کار شده است واین طبیعی است ، اگر صد هزار ایرانی ویا پاکستانی در کابل وافغانستان برای چند سال جا بجا شود ، مردم ما در برابرشان چگونه نگاهی خواهند داشت ، قسمیکه در برابر چند صد فامیل تاجیکستانی از چه جنایتی دریغ نکردند ئچه تجاوزات بی رحمانه ای بر دختران وپسرانشان صورت نگرفت ؛ میگویند سوزن را در جان خود وجوالدوز را در جان دیگران باید زد ، همیشه ما بی خریطه فیر میکنیم ووجدان قضاوتگرمان را خود زیر پا مینماییم ؛ پدرام سرا پا از ریشه وفرهنگ وموقف خراسان دفاع میدارد وشما آنرا ایرانی تر از هر ایرانی معرفی کرده اید ، در صورتیکه ایرانی هستیم وهیچگاه ما افغانی نیستیم واین واژه منحوس هم سبب شده است که بسیاری ایرانیهای بیخبر از تاریخ با ما متعصبانه بر خورد نمایند! اگر در هندوستان از بابای افغان نام ببرید که احمد خان ابدالی ، با چه بینش وحس انسانی بر شما نگاه خواهند کرد؟ با دید یک ویرانگر وچپاولگر ، همچنان واژه افغانی را ما نتوانسته ایم که در ذهن ایرانیهای عام بفهمانیم که ما با این نام هیچ ربطی نداریم وافغان وافغانی برای کسانی گفته میشود که براستی تحت این نام اصفهان به آتش کشیده شد وملیونها جلد کتاب حریق گردید وایرانیها از این نام واین تاریخ خاطره خوش ندارند ، قسمیکه در بامیان شما رفته از طالب وملا عمر تعریف نمایید ، بامیانیها ویا مردمان شمالی با شما تعریف گر طالب با کدام دید نگاه خواهند کرد؟ کمی انسانی وبا خرد بایست به مطالب نگاه بداریم وسر سری به همه پدیده ها نگاه کردن به نظر من یا نا آگاهیست ویا حسادت کودکانه نسبت به شخصیتهای ما ! سعادتمند باشید. نیک اندیش

  • آقای نیک اندیش، خداوند به شما نیکی عطا کند و اندیشه انسانی. روزی من در تهران بودم، یک مرد و زن جوان افغانی (هزاره) از پیش دکانی عبور میکرد. دکاندار پیش روی دکانش سگرت می کشید، با وقاحت گفت: به به افغانی را ببین ...لخت کرده. منظورش این بود که خانم افغانی دامن و جوراب (دبل معمول در ایران) پوشیده بود. این دکاندار کارگر نبود، دکان پرزرقوبرق داشت. آنچه بر افغانی های هزاره در ایران میگذرد نژادپرستی بسیار روشن است. خوب پدرام خود یک راسیست است که در آتش خیال اتحاد ایران، افغانستان و تاجکستان میسوزد. برای پدارم انسانیت در درجه دوم است، اول نژاد ایرانی (فارس و تاجک(تاجک دورگه است: اختلاط سغدی ها و فارسها)). پدرام نسخه بدل چنگیزپهلوان نویسنده شرور و نژادپرست و بی رحم ایرانی است.

 • "سگ زرد برادر شغال"... یکی از ایرانی های داخل پیروی و دفاع میکند و دیگری از ایرانی های بیرونی مانند "آرامش دوستدار" پیروی و دفاع میکند... چه فرقی دارد این دو؟ من که یقین دارم "دو 15 یک 30 است"... "ای دو صد لعنت بر این تقلید باد!"...

 • بحثی که اینجا جریان دارد نه بخاطر راه حل مشکلات مهاجرین افغانستانی در ایران است که بروز دادن بغض های تا بحال خوابیدیست در قلب های مردم افغانستان و ایران

  جناب پیوندی می فرماید که قسمت های زیادی از آسیا به شمول افغانستان و...

  فکر کنم خود بیان گر نا آگاهی از تاریخ کشورشان ایران است
  من فکر می کنم اگر در عوض می گفتند که زمانی این کشور ها تحت تسلط امپراطوری ایرانی ها بودند فکر کنم بهتر می بود تا جز خاک ایران دانستن

  اگر قرار باشد که تحت تسلط بودن یک سرزمین معنی این را برساند که او جز خاک او امپراطوری بوده پس انگلیستان باید دعوا کند که همه جهان خاک انگلستان است زیرا اکثر نقاط جهان زمانی تحت سلط آنها قرار داشت

  من به عنوان نه یک هزاره بلکه منحیث یک مهاجر افغانستانی که در ایران بودم نظریات خانم خدیجه را تائید می کنم ولی این بمعنی آن نیست که ما رفتارکثیری ایرانی ها را نسبت بدهیم به تمامی ایرانی ها نه ولی بلی فراگیر بود و تا بحال هم وجود دارد

  آنلاین : راه حل در کجاست؟

  • من در اردوگاه با بقیه ای افغانها بوده ام. با تاجیک ها و پشتونها. راستش، هیچکس را ایرانی به خاطر تعلق قومی اش احترام نکردند. همه را افغان پدرسوخته گفته لت و کوب کردند.

   درست است که هزاره ها در ایران زیادتر هستند اما بقیه ای اقوام هم مظلوم هستند. پدرام در سخنانش در حقیقت از حقایق چشم پوشی کرد و مظلومیت مهاجرین افغان در ایران را نادیده گرفت.

   در ایران هیچ قانونی بر اساس قوم افغانها ساخته نشده است. اگر پدرام بدی ندیده خوش به شانسش. اما هزاران ملای هزاره هم هستند زندگی بهتر از ایرانی دارند.

   خوب است که با یک دید ملی و زبان ملی حرف بزنیم. وقت ان است که ما افغانها از زندان قومیت و قبیله گرایی خلاص شویم.

   لطیف بدرام قوم گرا است. او به ادم روشنی مثل امان الله صرفا به خاطر اینکه بشتون است توهین می کند اما خودش جرات و شهامت اخلاقی ان را ندارد که موقعیت غیر انسانی و رقت بار مهاجرین افغان در ایران را بازگو کند. او حرفهای واقعبینانه ای ان دوست ایرانی را هم رد می کرد. با همه ای اینها او خود را روشنفکر هم می گیرد.

  • لطیف پدرام جاسوس است. او از دفتر ولایت فقیه و سپاه پاسداران حقوق می گیرد. موضع گیری های سیاسی اش را سیل کنید که یک سره هویت ملت افغانستان را هدف قرار می دهد.

  • بنام كابلى و سخت قبيله برست هستى و دشمنى با غير بشتون دارى .زير نام كابلى ولى از تبار طالب هستى هرجه كه نوشته اى غلط محض است.او به امان الله توهين نكرده ولى يك سلسه حقايق را كفته بود كه قبيله مزخرف ان را زير خاك كرده بود.

  • قاضى مردم را بند ميدهد و خودش ك و ن .كابلى بدل, تو خودت از بشتونوالى ميكزرى؟ تو يك بشتون با كستانى را او غان ميكويي و نزدش كاكلبازى ميكنى و او بخاطر بيناموسى به كشور ما ميايد زن و مرد ما ميكشد.كاشكى كه شما قبيله برستان انجه كه ميكوييد به ان خودتان عمل كنيد.اين تبعيض در كشور خود ما موجود است.از امان خان شما مزخرفها بت تراشيده ايد.جران اورا غازى ميكوييد؟ در كدام جنك او اشتراك كرده است.
   انكليس براى ما ازادى داد و ما را تا ابد اسير ديو رند ساخت.امروز كه اين كشور تباه و برباد است از بركت همان امانالله مزخرف است كه در وقتش عواقب ان بيمان را بيش بينى نكرد.بدان معنى كه زنجير را از دست و باى ما رهاكرد و لى حلقه دار را بر كردن ما انداخت. اينست اين ازادى نا مكمل و خاينانه شاه امان الله.ما در امان الله خان همه نقش خاينانه داشته.امروز ما اسير ديورند هستيم و كشور به خون شط ميزند و ما از خاين بت ميتراشيم و اكر كسى حرفى از واقعيت بزند فورى او را ملامت قلمداد ميكنيم.اينست نكاه قومبرستانه شما كابلى مزخرف و بدل.

  • عمر وردك بيناموس دست ازدسيسه وردار ورنه شما كاسي ليسان استخبارات ياكستان را همه خوب ميدانند كه جى كل ها را به اب داديد وميبايد دهن نصوار ى خود را با هفت اب رحمت شسته وسيس نام ساير مليتهارا به جاسوسى واجينت بودن بيكانه متهم سأزيد واين مسلك كنده را شما قوم يهود داريد نه اقوام سر افراز ديكر واكر درمورد شخصيت فرهنكى ما أقاى لطيف يدرام يا وه كوئى سر دهيد با إسناد وشواهد ثبوت ميكنم كه وردكى ها خر كوس ترين جاسوسان تاريخ خراسان زمين است واثنوا جانبك وخودت .

 • به نظر من درین ویدیوآقای سعید پیوندی و آقای پدرام در محور گفتگو قرار دارند و بیشتر نظریات شانرا اظهار کردند.
  اگر کسی در باره هویت این دو نفر معلومات کافی نداشته باشد، میتواند تصور کند، که پدرام تبعه ایران است و کوشش میکند با استدلال هایش از سیاست تبعیض آمیز دولت ایران و برخورد مردم ایران مقابل همسایه هایش دفاع کند، و یا کوشش میکند، که اصلاّ این تبعیض ها را نادیده بگیرد. اما از سخنان آقای پیوندی میتوان چنین برداشت کرد، که ایشان یک روشنفکر بیطرفیست، که کوشش میکند، بحیث یک جامعه شناس به این معضلات و تاثیر آن بالای وجدان اجتماعی یک کشور روشنی بیاندازد.
  نتیجه گیری من ازین مصاحبه این است، که واقعاّ پدرام ایرانی تر از خود ایرانی هاست.

 • دوستان گرامی
  سلام

  ویدیوی دلجسپی بودو من ان راسراپادیدم. به هر حال:
  والله من فکرمیکردم که پدرام صاحب حرفهای زیادی به گفتن خواهد داشت و لی هیج حرفی رادر گفتارش نیافتم. دری فارسی یا فارسی دری که عجالتا حرفی نیست. ایشان خیلی محافظه کارانه حرف میزد. شاید نمیخواست پل های عقبی ویران شود. باید گفت که پدرام در برابر اقای پیوندی خیلی کوچک مییمود ولی اکت و نشستنش بالاتر از او بود.
  به این ترتیب پدرام صاحب همینکه خاموشی اختیارکرد به سهم خود سیلی ای به روی هموطنان مهاجرمادر ایران حواله کرد.

  ولسلام

  کابلی والا

 • کشورایران یک کشوراسلامی است اماًمردم ایران بسیاریک مردم پست هست اگرنه همین لطیف پدرام چندیدن بار به ایران توهین کرده است.

 • اقاى جعفر ر. شما انجه كه عقب داكتر لطيف بدرام هزيان كفته ايد بى اساس است. خودت باز يكبار همين ويديو را ببين,بشنو كه بدرام در باره ايران بزرك جه كفت؟
  بدرام كفت كه انجه كه ايران بزرك كفته ميشد,رهبرى شان در بلخ و غزنين بود مركزيت در خاك امروزه ما بوده و لسان هم لسان فار سى تسلط داشته است. و كفت كه فارسى درى همه يك لسان است و تاجكى هم همان فارسى است.كجايش خوشت نيامد؟اينكه خودت بى خريطه فير كرده يي و باد كرم خارج كرده يي خود را نزدما كه مكتب نخوانده ايم نويسنده تراشيده يي .من برايت عرض كنم كه داكتر لطيف بدرام يك عده مخالفين هم دارد .ان شخص خار جشم قبيله و عمال و كاسه ليسان مزخرف قبيله ميباشد.انها وى را بار بار هدف قرار داده و عقب ان بزركمرد دروغها و جعليات بيابى بسته اند كه همه مانند سراب بي اساس بوده و دير دوام نكرده است.و تو هم بدان كه با دروغ و تهمت با فتن جعليات نميشود كه خودرا نويسنده معرفى كنى.برو يكان كار خوب براى خود بيدا كو و از خيره سرى بكزر.قبيله تحمل نخبه كان اقوام غير بشتون را ندارد.طالب ترور فزيكى را بيش ميبرد و تو شخص بيماهيت موازى با طالب به ترور شخصيت هاى غير بشتون با اكاذيب ميبردازى.
  سك زرد برادر شغال.

  • دستت درد نکند دوست عزیز . حرف دل مرا زدی . درین بحث فقط حرف های خانم خدیجه عباسی یک بحث از روی فهم و سواد نبود . یک بحث و یا گپ و ابراز خشم و نفرت بود. به نظر من ایران همینقدر که به دوملیون مهاجر بی سواد کشور ما اجازه کار را داده بسیار یک کار بزرگی رو انجام داده بالاتر ازین باور کنید سر شانه های مردم ایران بالا میشوند. خانم خدیجه یک کمی هم نمک نشناسی کرد . در ایران بزرگ شده تحصیل کرده در آرامش بوده و هزاران هزاران دانشجوی هزاره همین الان در ایران درس میخوانند عده شان هم فارغ شدن و صاحب آب و نانی شدند و چندین در جن آخند و ملاو حجت الاسلام والهزاره دارند که در قم تحصیل کردند براشان در ایران اجازه داده شد تا هویت گم شده خودرا پیداکنند. و حالا اگر کدام ایرانی برایشان گفت که افغانی باز زور شان میدهد . خوب راست میگن دیگه افغانی هستین مردمان بی توجه به تمام مسایل فرهنگی هستین دیگه نه تنها هزاره ها بلکه تمام غوغان ها . افغان یعنی غوغان . یعنی کسی که همیشه غوغا و آشوب و جنجال به پا میکنند. خوب مهاجر هستین دیگه به عنوان مهاجر باید برایتان نگاه شود. نکند که دل تان میخواهد شمارا ببرند در بالاشهر تهران برایتان یک خانه کوکس بدهند و تازه بدهکار تان هم باشند که چه . که مهاجر هستین خوب میخواهد نباشید دل تان خوش نیست برگردید به کشورتان. اونجا چه غلط میکنید.

  • نادان، کسان از بدی روزگار و ناچاری دست به کوچ می‌زنند، نه به گونه دلخواه، وگرنه کسی مگر دیوانه است که به ایران برود؟ شما و دیگر فاشیستان پارسی پرست آنچنان بی وجدان تشریف دارید که بجای اینکه احساس همدردی با هم‌وطنان بکنید، در سدد توجیه بدرفتاری، توهین و تحقیر ایرانیان بر آمده‌اید!

 • این لطیف پدرام لوده ی احمق هما ن اول به جایی که از حق هموطنان خود دفاع کند با گفتن اینکه دید فاشیستی و نژاد پرستانه ایرانی ها نسبت افغان ها عادی هست, هم به مهاجرین افغانی در ایران جفا کرد و هم این جرات را به این دختر ایرانی داد که اینگونه به افغان ها و مهاجرین افغانی در ایران توهین کند.
  با این دید نژاد پرستانه این لوده اکت های چپی هم می کند.

 • قومای عزیز:
  ما هزاره ها نباید صرف به دنبال تاجیک های شورای نظاری نظیر لیطف پدرام باشیم چه اینها در مدت سه سال حاکمیت خود در کابل, بلای بر سر هزاره ها آوردند که روی فاشیزم پشتونیزم را سفید کردن. ما هزاره ها باید به دنبال قشر دردمند و حقیقت بین پشتون و تاجیک باشیم که واقعا به یک افغانستان آزاد و برابر باور داشته باشند. این تاجیک های مسعود پرست شورای نظاری (نه تمام برادران تاجیک) مانند لطیف پدرام آنقدر دید فاشیستی دارند که تمام جنایت مسعود جنایتکار را بر علیه هزاره ها توجیح می کنند که هیچ, حتی مظالم ایرانی ها را نسبت به هزاره ها نادیده می گیرند و به آن به دید تمسخر می نگرند.

 • دوست کابلی سلام ! ما مردم عادتمان شده است که ، در برابر خودیها ودانشمندان فرزانه ایکه دید واندیشه هایشان فرا قومی وفرا منطقوی هستند ، خورده گیرانه بر خورد نماییم وبیشتر بد بگوییم ، زیراکه از قبیله ما وهمزبان ما وهفرهنگ ما نیست ؛ اگر پدرام پشتون میبود ، بدون شک مجسمه اش در جاده ای نادرپشتون ، برابر با خوشحال ختک در زندگیش ریخته میگردید واز او بت میساختند ، ولی این فرزندی که عمرش را در مبارزه علیه نا بسامانیهای ملی ، اجتماعی واقتصادی وفرهنگی گذشتانده است وتا اکنون دراین راه کوشش دارد تا نتیجه مبارزه اش را به مردم سرزمینش بفهماند واگر از یک قلمرو گسترده ای تاریخی وفرهنگی دفاع میکند ، در برگیرنده هویت همه باشندگان این سرزمین است واگر قبیله گرایی را محکوم میدارد ، نمایندگی از این دارد که ، حاکمان قبیله دیگر با شیوه های پیش مستبدانه نمیتوانند بر مردم ظلم روا دارند ودراین ظلم قبایل پشتون هم سوخته اند وزندگی آنها بهتر از دیگران نبوده ونیست ونتیجه این غقب ماندگیها است که قبایل پشتون بیشتر دست به انتحار وویرانی میزنند ووطن خودرا بدست خود ویران میکنند! همینکه پدرام میگوید که شاملو را شاعر ایران کنونی نمیداند ، بلکه شاعر زبان پارسی دری است ، خود میرساند که پدرام هیچگاه کورکورانه ومتعصبانه از یک جهت دفاع نکرده وبارش را بیک سوی ترازو نمی اندازد وحوزه تمدنی را درنظر دارد واین حق را برایش باید داد که از این حوزه دفاع بدارد واین خوزه در بر گیرنده همه باشندگان گذشته ، حال وآینده خواهد بود ، اینکه زبان پارسی دری محور است ، این در گذشته هم چنین بوده است ودرزمان غزنویها ، تیموریها ومغلهای هند وسامانیها وحتی ساسانیها چنین بوده است. هزراه های این حوزه هم از لحاظ زبانی پارسی زبان هستند ومتعلق به این حوزه فرهنگی وهمچنان تورکتباران این حوزه همیشه در رشد زبان وفرهنگ این حوزه قدم پیشتر از دیگران داشته اند وپدرام نماینده همه است ودر مورد شعر وسرودهای پارسی دری منحیث یک نویسنده وشاعر حق دارد که از ویژه گیهای زبانی و فرهنگیش دفاع ونظرش را ارایه بدارد. دختر خانم که از ایران کنونی شکایت داشت ، حقش بود واین شکایت در سطح کوچه وبازاریست که خود دیده ولمس کرده است ، ولی درسطح یک انسانی فرهنگی ودانشمند قسمیکه پدرام گفتن چنین اندیشه ها دیده نشده است وایرانیهای معمولی افغانستان را با ریشه ای تاریخیش کمتر میشناسند و واژه افغان وافاعنه واژه زننده است واز لحاظ تاریخی پیشینه نیک ندارد وایرانیها از این واژه بنابر ویرانی که دیده اند ، بد بین میباشند وهمه باشنده گان افغانستان امروزی را بنام افاغنه میدانند واین بر هر هزاره وتاجیک وازبیک است که ، با ایرانیها موضوع را بفهمانند وخودشان را معرفی بدارند وبا گفتن افغان وافاغنه خود را چپ نگیرند وفورن هویت راستین خودشان را بگویند وایرانی توهین کننده را ملامت بدارند وریشه ای تاریخی بکشند وبگویند که پدران شما از جای آمده اند که استعمار امروز آنجا را افغانستان نامگذاشته است واین روشنگریها موثیر است ودست توهین کننده گان ایرانی را کوته وخجالت زده میسازد. هر قدر که ما هویت خویش را در پرده ای افاغنه پنهان بداریم ، به همان اندازه مورد تحقیر قرار خواهیم گرفت واین توهین ها در اروپا هم دیده میشود ومجردیکه بدانند افغان هستی ، یا بچشم تروریست ویا مواد مخدر ویا جنگجو نگاهت میدارند واین توهین در نام وحالت که قبیله گرایان بر ما واین سرزمین مستولی ساخته اند ، نهفته است . سعادتمند باشید

  • نامكذارى خراسان بنام افغانستان يك سنك بنا ى ستمكارانه قوم يشتون بالاى تاجكان هزاره ها وأزبك ها وعربهاى ساكن اين سر زمين است ولى اين رهبران مادى يرست اين اقوام با استفاده از قدرت هاى قومى خود سيطره اى اين قوم جفا كار را فرآهم ساخته اند ودر غلامى أنان بى ننكانه مانند دلقكان دربار شان نقش الأمان وفا دار را أدا كرده اند ولى غافل ازاينكه بعد از بقدرت رسيدن اين قوم استفاده جو هم مال شانرا تاراج كرده اند وهم خودشانرا با تيل داغى ها وجشم كشيدنها هست وبود مردمان اين سر زمين را به يغما برده اندستم واستبداد عبدالرحمن ومحمدكل مهمند را همه خوب بياد دارند وأما اين بزركان اقوام مانند نوكر هاى زر خريد يشتونهاى خودرا محروم همه امتيازات ساخته اندوازتعصب زمامداران موجود در عدم مشاركت كادرهاى تحصيل كرده اى اين مليتها وبازسازى نا متوازن ازمساعدت هاى جامعه جهانى مبين استثمار جديد اين قوم جنائت كار است . كه روشنفكران مردم ما مسوليت دارند كه ازشخصيت هاى أزاد أنديش ومبارز شان مانند لطيف يدرام حمايت كند تا اين أزاد مردان بتواند ازحقوم حقه شما با اطمئنان دفاع كنند .ارش

 • پیش چشمان شما تاجیک ها را آنقدر فاشیسم گرفته که حتی به دلیل تاجیک بودن این مردک لوده ی پدرام حاضر نیستید که از یک هموطن خود که از مظالم ایرانی ها انتقاد می کند را حمایت کنید. باز شما بالای پشتون ها انتقاد می کنید که گویا آنها فاشیست هستند. پشتون ها هر چی باشند که یک ذره انصاف دارند، من در دانشگاه کابل بارها پشتون ها را دیدم که جنایات طالب ها را در قبال هزاره ها محکوم می کردند؛ ولی دریغ از یک تاجیک که بیاید جنایت مسعود را در افشار یا غرب کابل محکوم کند.
  هزاره ها هوشیار باشید و با معامله محقق با ضیا مسعود نباید "عقلانیت سیاسی" را فراموش کنید و با هر سیاست کرزی و تیم فاشیست او، نباید به تمام پشتون ها بدبین شد. ما باید با هر پشتون که یک دید حق طلبانه داشت و حاضر شد که جنایات عبدالرحمان و طالب را محکوم کند و هر تاجیکی که جنایت های مسعود را نکوهش کرد دوست و برادر باشیم.

  • تو مزخرف جه خودرا داور ساخته يي كه بشتونها انصاف دارند...همان انصاف را در كابل بانك جلال اباد ديدى.سك مسعود از امان الله كرده بهتر است.در قبيله ات مانند مسعود يك انسان نبوده و نيست.فاشيزم تنها صفت قبيله است و قبيله برستان است كه كشور را به خاك و خون كشيده اند.
   تمام اين جر بحث ها به اين خلاصه ميشود كه ما كشور نداريم.خاك ما توسط يك مشت عناصر فرو خته شده هميشه در قبضه كرفته شده و اجانب حكم ميرانند.مجبور يك عده هموطنان از تبعيض و تعصب قومى و نا برابرى اجتماعى خسته و شده و هزار مصيبت و خطر را بر كردن كرفتند و اين كشور را ترك كفتند.راستى انكه در كشور خودش مورد تبعيض و ظلم و نا برابرى است در كشور بيكانه هم مورد تحقير قرار ميكيرد.بهترين دانشمندان و تحصيل كرده هاى ما در كشور هاى غربى تكسى رانى و يا صد كار شاقه ميكنند.در ما سكو يك كروب بنام جوالى ها ياد ميشد همه داكتران ,انجينيران و جند بيلوت هم دربين شان بود.تجار كه كانتينر را بايين ميكرد همين تحصيل كرده ها بنام جوالى را ميخواست.از كشور بيكانه جه بناليم كه اين را نداد اوره نداد,كم داد وغيره.جرا ما همين تقاضا هارا از كشور خود از رزيم قبيله مزخرف نميتوانيم.اينجا كناه داكتر لطيف بدرام است كه حقايق را با شجاعت ميكويد و خار جشم قبيله برستان فاسد است.كه كشور را دوزخ سا ختند كه قابل زندكى براى انسان نيست و غير بشتون نميتواند زندكى كند و كار كند.همين جا هم قبيله برستان عقده كشايي ميكنند نام هاى زى زى و خر زوى و غيره را بنام كابلى و تخارى مستعار بخاطر فريب كزاشتند,در حقيقت از تبار طالب او قبيله هيرويين در جنك ترياك اولاد قاطر هستند.كناه داكتر جه است.

  • اقای پدرام در مقابل ان دانشمند ایرانی خیلی بی سواد و کوچک بود. گله نیست. ان مردم ایرانی صاحب نظر بودند و بدون در نظر داشت ملت و کشور، مسایل را به صورت علمی ریشه یابی و تحلیل می کردند. اما اقای پدرام بر اساس سیاست بازی های مروج در افغانستان که بسیار کودکانه است مسایل را کتمان و کج و راست می کردند. این کار بی سوادان و نادانان است.

   اینجا نباید حب و بغض نشان داده می شد. اینجا محل تحلیل علمی مسایل بود که فقط ان ایرانی از عهده اش بر امد اما اقای پدرام در این جا از روشنفکر افغانی یک چهره ای بی سود کودن و سطحی و قومگرا و محدود نگر تصویر کردند.

   این کارها باعث خورد شدن خود ایشان می شود. من قبلا به ایشان کمی احترام قایل بودم. حالا به این نتیجه رسیده ام که ایشان ضمن نداشتن سواد جدی، بسیار کوته بین و قومگرا هستند که نباید عنوان روشنفکری را به ایشان داد.

  • پدرام ( یعنی پدرلعنت ) که خاک پای امان الله نیست چه برسد که این لوده خود را با غازی امان الله برابر کند. غازی امان الله استقلال وطن را حصول کرده بردگی را از از بین برد و گفت که هر کس که از افغانستان است شهروند این کشور کشور بوده و قابل احترام و دارای حقوق مشخص و معیین است.

   پدرام او قدر لوده است که تا دیروز یک سره بیش از نصف از نفوس این مملکت را انسان نمیدانست که وقتی کارش بند شد به زبان پشتو به این مردم احترام کرد. تا دیروز از ایران و از فاشیستک های فارس خدا می ساخت و افغانستان را یک ولایت ایران می دانست اما با زبان پشتون در جلال اباد مثل سگ بی حیا داد زد که یک وجب این خاک را به کسی نمی دهد

   هیچکس نیست که از این لوده پدر لعنت پرسان کند که تو پس فطرت سر پیاز استی یا ته پیاز که خاک این مملکت را به کسی بدهی یا ندهی. مردم دهان تو سقاو زاده ره همرای دهان پدر و پدر کلانت شکستانده و باز هم خواهد شکستاند بی شرق چوچه ای فاشیتک های فارس ننگ هم خوب چیزی است بر پدر نامعلوم تو خبیث لعنت

  • اقاى باد زنده اوغان.
   مانند اجداد مزخرفت بيش از باده جنك باد ميكنى و ترو خشك را يكجا خورميكنى .در قواى دوستم يك وزبيك خارجى نبود,دربين قواى مسعود قهرمان ملى كشور ما يك تاجيك خارجى نبود,هزاره را بكزار او به هيج كشور ارتباط نداشت و ندارد.اين همه خاجى ها را او قوم مزخرف تو ب ي ن ا م و س اورده و بر شانه هاى اين مردم سوار كرده اند.روسها را شما خوستى و بكتيا والهاى زن فروش اورديد.به هزار تروريست عربى عجمى ,با كستانى ,اوزبيكى و جيجنى همه خاك شما و مناطق شما را در جنوب رير با ميكنند و سوار برشما هستند.در تمام او غانستان سر حدات بسته است تنها شما در جنوب خاك را يكبار فرو ختيد و انهم در دهن شما زده خاك را بيكانه كرفت و امروز از كدام غيرت شما حرف ميزنيد.بيدون تفنك تشناب رفته نميتوانى او دخره زويه. انكليس براى ما ازادى جعلى داد اب داد ولى كلاب را از ما كرفت .انها خيلى هوشيار بودند .زنجير را از دست وباى ما باز كردند ولى حلقه دار را بر كردن ما افكندند.كدام ازادى ؟
   ايا يك كشور ازاد اينطور به خون خفته ميباشد.تو و قبيله مزخرف مفهوم ازادى را كجا ميدانيد؟

  • به جواب افغانستان زنده باد !
   شما جناب داور را كى وكيل مدافع خودكرفتته است ؟ نخير اين مملكت ازننه ات نازوانا كوسى است ؟ويا از احمد خان بيريش نادر أفشار كه صلاحيت بخشش انرا داشته باشى وهر كه اين خطه باستانى ومملكت خداداد را مانند تو سك صفتان وعده معامله كند فرزندان اصيل ابومسلم خراسانى ويفتلى هاى سر إفراز ياران وهمسنكران رهبر مقاومت احمدشاه مسعود بزرك با ييروان استاد مزارى كه خونش را با ياران صديقش نثلر حريت وازادكى خود كرد با الهام ازمكتب حسين ع قطعا بمعامله تن درنداد وبا ايثارش الكوى ازادكى را اساس كذاشت به سراع قبيله بى فرهنكت اماده است وشما سهم خود را ازين وطن با امضا خط ننكين ديورند فروشىى كرفته ايد ويك هويت ياكستانى را بدست اوردهايد واكنون تنها اين حق فروش همان كردك. (.......)خودرا دارى بهر كى معامله ميكنى حق دارى زيرا احمد ابدالى ات نيز معامله كرده بود شاه شجاعت نيز وشما قوم درمعامله مهارت داريد وسران سائر اقوام مانند مزارى شهيد واحمد شاه مسعودشهيد تاريخ دارند در فريب كارى شما قبيله مقيد به سوكندوقول نيستيد .احترام نداشتن ويابند نبودن به قران ياك داستان نادر را با خادم دين رسول الله عيارى ازخراسان بياد داريم وفراموش ما نميكردد جنانجه اين عهد شكنى همين اكنون ذريعه نماينده قبيله تاجر وعهد شكن عصر حاضر كه دست همه رياكاران ومعامله كران تاريخ را ازيشت بسته است ودر حالت جانه زنى همين حالا با بيشرمى ووقاحت تام مصروف است كه حامد كر زى است وديكران درين بازى اصلا سابقه ندارند ومانند كذشتكان خود حاضر به قربانى ديكر مردانه وار امادكى دارند ودر مورد يدرام ازاده حق بدو رد را نيز نداشته وندارى لعنتىهاىتاريخ .يفتلى 

  • آن امان الله پدر لعنت که پدرش را کشت و کاکایش را به زندان افگند به زنش خیانت کرد و چند بار زن گرفت، به خایه پدارم هم نمی رسد. چنین آدمی که به پدر، کاکا و زنش خیانت کند آیا میتواند قابل تمجید باشد؟

  • دوست عزيز قوم أوغان رزيلترين وبيوفا ترين وعهد شكن ترين مزدور ترين وجاسوس ترين مردم روى زمين است كه با يهودا كه برادرش شمون بود ويكى از ١٢فرزندحضرت يعقوب ع است كه نام عبرى أش اسرائل ميباشد وحجت وييامبر خدا حضرت يو سف ع را درجا ه انداختندوسيس بمالك كه يكى ازنوادكان حضرت اسمعيل ذبيح الله ع بو بفروش رسانيدند ونسل يهود وشمون هردو دشمن اسلام در طول تاريخ بوده اند وهمين استبداد يهود بالاى فلسطين محكوم واستثمار سائر اقوام خراسان زمين توسط اين قوم جاهل يشتون وماجرا جو مبين يك حقيقت است ولطيف يدرام ريشه اى اين قوم را ميشناسد واين نسل خودخواه وحسود يك تن را نيز ازديكرا قوام نميخواهد كه عاجز ترين انها همين كرزى است كه بعد از دور دوم انتخابات رياست خمهورى تمام مليتهاى ديكررا توسط يول ايران وكابل بانك تقريبا حذف كرد واين قوم با هر نوع تحول مخالف وخودشان عامل همه بدبختى هاى وطن است وديكرانرا متهم ميكنند ومثال زنده أش مصاحبه معصوم استانيكزى منشى شوراى صلح با صداى امريكا است كه ازكمونيستها مذمت كرد درحاليكه خودش يكى از باند جنائت كار حفيظ الله امين ومنصب دار خلقى مشهور كه همه اورا ميشناسند وأما به جنان بى شرم است كه أونيز كمونيستهارا به زبان مي اورد وقتيكه حرف اورا شنيدم وباخود كفتم انسان تا اين حد بى حيا ميكردد كه منحيث كاركن سياسى كام امين خمارها بار حرا كفته باشد وحالا اكت غربة ميكند واين قوم همه خاصيت ابرا را دارند كه در هرضر ف داخل كنيد رنك همان ضر ف را بخود ميكيرد با طالب طالب اند وبا حكمتيار يك جان وتن اند وباروسها جنان نزديك ووفادار به انديشه هاى ماركس ولينين بودندكه طرفداران كارمل را نسبت تعلقات اشرافيت ومعتقد نبودن به ماركس وانكلس انها را ازصحنه سياست انروز به كمك روسها بيرون ويك دسته فضاى ترور واختناق را بكشور مسلط كردند وحال امريكائيان را فريب داده وفردا با جينائيان بوديست وماهوئست هم همين يشتونهاى بى خاصيت همزبان وهمكار نزديك اند تفعو بر تو اى جرخ كر دون تفعو .دروازى 

 • جنابی که به خاطر توهین به یک قوم خود را بنام "جلال زی ..." معرفی کردی، اولا خودت مزخرف هستی دوما اینجا بحث روی ظلم ایرانی ها بالای مهاجرین افغانی هست نه ظلم پشتون ها بالای اقوام دیگر. که این لطیف پدرام لوده ی احمق و ازخودبیگانه ی مزدور ایران نه تنها از حق هموطنان خود دفاع نکرد بلکه با آن ژست ها و اکت های احمقانه خود به آن دختر ایرانی این جرات را داد که اینطور به افغان های مهاجر درایران توهین کند و آن ها را به طور غیر مستقیم یک کتله ی بی فرهنگ نشان بدهد.
  در ضمن به یک عنوان یک هزاره، امان الله خان را اصلا با مسعود قابل مقایسه نمی دانم. امان لله خان برعکس پدر و جدش یک آدم مترقی و روشنفکر بود که خواهان یک افغانستان آزاد و برابر برای همه اقوام بود که به همین خاطر از طرف پشتون های قبیله گرا مورد نکوهش قرار گرفت؛ امان الله خان قانون اساسی را مدون کرد که تا کنون با تغییر هشت قانون اساسی هیجکدام به آن اندازه مترقی نبود. اما جناب مسعود وقتی قدرت را تصاحب کرد نه تنها پشتون ها را بلکه هزاره ها و ازبک ها ذره ای اهمیت نداد و به همین دلیل جنگ های کابل آغاز شد و تا حال بدبختی مردم افغانستان از برکت مسعود خان ادامه دارد و پدیده ی طالب از دستاوردهای همین انحصار قدرت توسط مسعود بود ورنه اگر مسعود حاضر به تقسیم قدرت می بود طالبی نبود. مسعود شخصا با طالب ها در میدان شهر دیدار کرد و هزاره ها و حزب وحدت را دشمن مشترک دولت (خودخوانده) و طالب دانست.
  هزاره ها این کامنت های تاجیک های شورای نظاری را در این سایت و دیگر سایت های دیگر بخوانند و بعد آگاهانه نسبت به تحولات افغانستان قضاوت کنند.

  • اقاىو نشان تو جيزى نوشته يي كه خودت هم به ان باور ندارى اكر شير انسان را خورده يي بكو كه جرا هزارها و همه اقوام غير بشتون اين كشور فغانستان را ترك ميكنند و بعد در كشور هاى بيكانه خطر ها را قبول كرده و هم مورد تهديد و توهين قرار ميكيرند.
   ايا هزاره ها از دل خوش خانه و كاشانه خودرا ترك كرده ميروند؟
   ببين ميكويي كه قوم برست نيستى ولى در حقيقت از تو كرده يك سك بهتراست.سك نمك حرام نيست.انكه ناموست را از زير باى با كستانى خيستاند تو به او جفا ميكنى و بيش با كستانى كه به بيناموسى امده كاكل بازى ميكنى.او بي غيرت.

  • امان الله خان خودش بدر خودرا كشت.كفت كه او يك شخص بيناموس و بست و ظالم بود.از كدام جد مزخرفت حرف ميزنى او دخره زويه.

  • امروز خو مسعود نيست بس امروز جرا جنك است؟از امروز حرف بزن .افتاب را با دو انكشت بت كرده نميتوانى.اين همه حمام خون تو سط قوم مزخرفت صورت ميكيرد.شما زن با كستانى شده ايد يك كمى غيرت كنيد.

  • اين يك حقيقت ثابت است كه قتل حبيب الله بدستور أمان الله كه مادرش نسبت فحاشى وزنباركى شوهرش عقده بدل بود با همدستى نادر خان وبرادرانش امير زنكه باز را در شكار كاه كله كوش بقتل رسانيد وبجرم قتل يدر طور ماهرانه وشيادانه عده از بيكناهان وازجمله مستوفى المماليك يدر إستاد خليل الله خليلى را حلق اويزان كرد وموقع بدار بستنش شعر فوق را خطاب به امان الله سرود واين آخرين شعر أواست (يدر كشتى عجب تدبير كردى. عجب سنكين دلى الله واكبر )وبعد ازمتوارى شدن أمان الله ونه ماه سلطنت امير حبيب الله خادم دين رسول الله واستقرار دولت غاصب نادر خان او برادرش مأرشال شاه ولى خانرا بحيث سفير كبير افغانستان به انكلستان معرفى كرد وانكلستان به او اكريمان ماموريت صادر ننمود ودر جواب نوشت كه ما خوب بياد داريم كه قاتل أصلى دوست كبير ما إعلاحضرت شهيد اين خائين نابكار است وما با اين شخص موافق نيستيم وازتحقيقات انكليس ها بر مى ايد كه قاتل امير حبيب الله دامادش شاه ولى خان است واين خانواده درغدر وفريبكار كارى ابليس را استاداند لذا أمان الله خان يك يدر كش است واكر يدرام اورا توهين كرده وتاريخ نيز اورانميبخشد ودين اسلام نيز نسبت خيانت به يدرش مكان اورا جهنم قرارداده است .يفتلى

 • جناب جلای...

  اولا فحاشی نکن، مثل یک بچه آدم اگر گپی برای گفتن داری بگو و گرنه که فحاشی شخصیت فامیلی یک انسان را نشان می دهد.
  چرا شما تاجیک های مسعود پرست (نه همه برادران تاجیک) وقتی بک بحث عقلانی می شود زود آنرا به فاشیسم پشتون یا طالب یا پاکستان ربط می دهید؟ اینجا بحث روی خیانت و لوده گی لطیف پدرام هست که نه تنها از حقوق هموطنان خود دفاع نکرد که باعث توهین آن دختر ایرانی نیز شد.
  در قسمت مسعود، همه مردم افغانستان جز یک تعداد پنجشیری و تاجیک های مسعود پرست همه می دانند که جنگ داخلی و فاجعه بربادی افغانستان حاصل انحصار قدرت مسعود هست. در قسمت نجات ناموس مردم افغانستان توسط مسعود؛ این مضحک ترین گپ هست که تو می گویی، چرا که همین مسعود بود که با جنگ های متعدد که هدفش خسته کردن طالب ها بود باعث خرابی شمالی شد و حتی پاکستانی ها یک تعداد از دختران شمالی را در همین درگیری ها با خود بردن.

  • ای غول بی فرهنگ! ابن گپ را با افتخار میگویی که پاکستانی ها دختر های شمالی را برد. ای وحشی کثیف! آن احمد شاه ابدالی پدر لعنت تو بچه بیرش نادر افشار بود و یک مفعول بود. این کرزی هم یک مفعول از همان نسل است. تا زمانیکه شما نسل بی فرهنگ و وحشی باشد این وطن روی آبادی و آرامی را نمی بیند.

  • jalal aughan
   az yak so jank dakheli migoii - wa az soy diger - migoee Pakistania nawamis shamali ra -bord’
   Aya der aminja khod Binamossi Pashtoona ra der >aiwand ba -amdasti ba P¨kistania -der resmat -feroroshe nawamis Hamwatanat bah Anan sabet na -namoo;

 • به دوستان درود . با شنیدن و دیدن این گفتمان پرکار بی بی سی ، در سخنان آقای پدرام کدام موضع گیری معین در قبال پشتیبانی از ایرانی ها و سرزنش اوغانها را نه شنیدم و نه دیدم . دید و پاسخ آقای پدرم از پرسشها آنقدر جامع و بالاتر از فهم خدیجه خانم بود که نمیشود هر دو را در یک مقام قرار داد . دید و پاسخهای خانم خدیجه کوچه و بازاری بود ولی از آقای پدرام همراه بود با جهانبینی و منطق یک شخص باخبر از گذشته و حال جامعه و حوزه تمدنی و فرهنگی منطقه .

  برادران هزاره ما شاکی ازآن اند که ایرانی ها با ما( یعنی هزاره ها) برخورد دوگانه دارند. چرا؟ آیا شما مصاحبه وحید صابری را با تلویزیون آریانا خلیفه بیات ندیده و نه شندیده بودید که گفته بود : وقتی نخستین بار در تلویزیون کابل بخاطر ثبت نخستن آهنگ خود مراجعه کردم ، آقای ناشناس که رئیس نشرات رادید تلویزیون اوغانستان وقت بود برایم گفت ، ترا به آواز خوانی چکار ؟ برو کسب پدری خود را تعقیب نما که لقمۀ نانی دارد !! آیا برخورد شاهان آل یحیی بهتر از ایرانی ها بود ؟ آیا طالبان به شما و ما حیثیت انسان قایل بودند ؟

  برخورد ایرانی ها در روز های نخست مهاجرت اوغانها (چی هزاره و چی غیر هزاره) در زمان داود دیوانه و شاه ایران با همه یکسان نبود و با آغوش باز ایرانی ها همه را نپذیرفتند ؟ همینکه انقلاب اسلامی در ایران پیروز شد ، در اوغانستان کوتای کارگری ، همه چیز برهم خورد و یکی شد ایرانی نجس و دیگری شد اوغانی پدر سوخته بربری . همۀ این نا هنجاری های زبانی ، قیافه یی و فرهنگی ناشی میشود از فرهنگ دوگانه اسلامی که به یکی شعیه خطاب میکند و به دیگری سنی ، به یکی عیسوی میگوید وبه دیگری موسوی وغیره و غیره . قشر روشنفکر ایران خود را از نگاه تمدنی و نژادی بیشتر به تاجکان نزدیک میدانند و قشر مذهبی با هزاره ها . این دید دوگانه جامعه ایران ، خود باعث تنش های درونی و فراقومی مردم عادی ایران گردیده که فرآوردش همین است که می بینیم و می شنویم .

  • آقای نبیل مزاری! من مزار هستم. بسیار علاقمندم که شما را از نزدیک زیارت کنم. وقتی دیدیم می شناسیم همدیگر را . دیدگاه های ما و شما نزدیک است .

  • بیخود است، با واژه ها بازی می‌کنی، آنچه که من دیدم جناب پدرام بد رفتاری، توهین و تحقیر ایرانی‌ها را با بی پناهان افغان توجیه می‌کرد. بر عکس سخنان بانو خدیجه به عنوان کسی که زاده و بزرگ شده ایران است بیانگر واقعیت‌های تلخ و عینی جامعه ای ایران بود که فارسی پرستان دید وجدانی آن را ندارند. سخنان لطیف پدرام در ارتباط به زبان فارسی بی‌ربط و بیرون از موضوع بود، همچنین جناب پدرام در برابر دوست ایرانی ما انسان بی‌سواد، بی وجدان و احمق به نظر می‌رسید.

  • دوست ارجمند متین جان ، همشهری عزیز درود و احترامم را بپذیرید . هرگاهی به آلمان تشریف آوردید ، فقط به آدرس ایملی ام پیامی بفرستید ، خدمت خواهم رسید . اینکه با هم از دید و دیدگاه نزدیکیم ، باور دارم قلب های ما هم با هم نزدیک است . همدلی بهتر از هم زبانیست !! پیروزی های بیشتر شما را آرزو دارم .

   khalil_nabil007 hotmail.de

  • آفرین بیخدا جان!
   همین قسم بیخدایی که میکنی همه از آن لذت می برند

  • "بیاید و از این نوده پیوند کنید" قرانیار و بیخدا رفیق شدند هاهاها دیگر جای برای اهل سخن نیست ،این از برکت دانش و فهم یک بدخشانی است بنام اقای پدرام که "کفر ومسلمان بیخدا و یار قران میشوند هم دل و هم زبان" این معمی نیست ؟ من باور کامل دارم اینها اصلا نمیدانند و نمی خواهند بدانند که آقای پدرام چه میگوید .
   حالا اگر از بیخدا پرسان شود که جای آقای پدرام اگر خودت می بودی چه میگفتی ؟ واگر از قرانیار پرسان شود چه میگفت ؟ اگر هم وطنان که مخالف صحبت اقای پدرام اند به این پرسش پاسخ دهند. میشود به حقیقت ها دست یافت در غیر آن مخالفان بد ورد و داو دشنام می نویسند و موافقان برهان ودلیل میاورند . کسانی که داو دشنام و لعن می گویند حتی جرات نوشتن نام مستعار را هم ندارند این میرساند که گپ در کجاست . آقایان! پدرام در حد یک آدم کوچه وبازاری نیست که میامد و شکوه وشکایت را علیه مردم ایران شرو میکرد. در حالیکه آقای پدرام از ریشه با ایرانی بودن تنها ایرانی ها و اوغان بودن ماها مخالف است . اصلا از دید گاه آقای پدرام نژاد برتردراین میان نباید وجود داشته باشد بحث تبعیض نژادی اصلا در میان مردم افغانستان وایران امروزی اصولی نیست . استاد پیوند عینک چشمش چنین است و چیزی را می گوید که خودش بران باور مند است . پرسش مجری بی بی سی این است که آیا رفتار و کردار ایرانی ها نسبت به همسایه ها متکبرانه است (خود را برتر و اوغانها را حقیرتر میدانند ) این سوال در کل از ریشه درست نیست . اگر بطور اخص بسازیمش و بیگویم که چرا در ایران اوغانها را ملت بیگانه و غریبه و اوغان می شناسند ؟ درست است. این بر میگردد به ساسیت غلط حکومت ها و دولت ها ،حکومت های اوغانی طی 100سال اخیر تلاش نموده اند تا هویت مردم مارا مسخ نموده به مردم ایران برسانند که ما با آنها هیچ روابط و مشترکات نداریم ما اوغانهای هستیم که روزگاری دود از دمار شان کشیدیم وآینده هم این هدف را داریم واز طرف دیگر آزادی ، آرامش،زمین وخانه ، نان و کار مردم سرزمین ما را گیرفته اند ، مردم مارا مجبور نموده اند تا در تمام دنیا آواره شوند. و قوم محور حکومتی و شریک حکومت سرمایه، زمین وشرایط های خوب بزن بگیر از قاچاق ،تریاک،چرس و انتحاری لذت ببرند و دیگران بد نامیش را در روی دنیا بکشند . مردم سرزمین ما در افغانستان از طرف فاشیسم اوغانی درجه دو حساب می شوند و در دنیایی بیرون از عمل کرد همین قوم رنج می کشند.
   عزیزان من ! در ویدو و ده ها ویدو دیگر آقای پدرام هرچه که گفته هیچ کدامش مورد قبول اوغان ملیتی ها ،خلقی ها ،طالبی ها وگروه های کوچک بخیل باقی مانده از چپی های سوسیالیست نیست . در همین بخش نظرات توجه کنید. افراد و اشخاص که همیشه با یکدیگر مخالف اند و شمشیر کشی دارند برای ترور شخصیت آقای پدرام هم نظر اند . حالا برای من که حد اقل ده سال است خواننده وبیننده کابل پرسم فرق نمی کند که کی به کدام نام و یا هم بی نام می نویسد از کاربرد ادبیات شان میتوان شناخت . انکه به کدام نام پیام می مانند مهم نیست . در خاتمه شما بخواهید یا نی خوش باشید یا ناخوش مردم و اقوام این سرزمین دیگر آن مردم و اقوام 40 سال پیش نیستند . مردم انتخاب خود را خواهند کرد انتخاب دیروز و امروز مردم ما همین آقای پدرام است برای فردا ها شما هم می توانید اماده شوید ولی راه آماده شدن برای رهبرشدن باور داشته باشید در تخریب و ترور شخصیت کسی نیست یک نمونه ساده: اگر شما همین حالا بروید تمام وسایل خانه همسایه تان را بشکنید کدام کاسه ی خانه شما نو می شود؟ عزیزان من تخریب تخریب است چیزی با تخریب جور نمیشود . حساب آدمان که در بین قوس یعنی می نویسند علهده است
   آنها سند و مدرک دانش خود را خود بنمایش میگذارند . مگر شما ها که از فهم سیاسی می لافید چنین عمل قبیح است . از همه خنده اور تر انکه از دید گاه بیخدا قرانیار لذت می برد . یعنی کسانی هستند که از نوشتن بدو رد و داو دشنام علیه اقای پدرام ولو از طرف هرکسی که باشد لذت می برند. این است روز گار ما و این است هم وطن و طندار ما هیلا صدیقی درست فرمودند "این قوم غضب هم وطنم نیست"
   با احترام امیر شهسوار

  • آقای امیر!
   من هیجګاه با بیخدایان وګمراهان وجه مشترک نمیتوانم داشته باشم، من هم ویدیو کلیپ را شنیده ام وهم کامنتهای مخالف وموافق را دقیق میخوانم، ونظریات شما را نیز ولو زیر هرنام مختلفی که بخواهید پیام بګذارید.
   نظریات جعفررضایی درمورد پدرام مبنی براینکه پدرام ازهرایرانی ایرانی تر باشد ونظریات طرفداران پدرام برای دفاع ازسخنان وی از دیدګاه من هیچمدان، این است، که جعفررضایی ولطیف پدرام هردو نوکر وغلام زرخرید ایران اند، اینجا اختلاف دراصل نظریات وجود ندارد، بلکه رقابت برسر خدمتګزاری ونوکرمآبی به ایرانیان است که هرکدام سعی دارند تا جناح های مختلف ایرانی را متقاعد سازند که آن دیګر مزدو وفا دار نیست بلکه من خوبتر میتوانم مزدور باشم.
   چه کسی میتواند ازین امر منکر شود که فاشیستهای هزاره مثل فاشیستهای تاجیک تفاله خور ومردار خوران نویسنده ها وآخوندهای ایرانی اند واز خودشان هیج جیزی برای ګفتن ونوشتن ندارند.
   آیا ازین موضوع آشکار ، کسی انکار کرده میتواند؟ مګر پدرام وجعفررضایی با مغز خودشان تفکر می نمایند یا با مغز ایرانی ها؟
   هزاره ها متاسفانه نظر به عوامل مختلف تاریخی، ازجمله مهاجرت های اجباری، طعم تلخ توهین ها وتبعیض های نژادی را درایران کشیده اند ومی کشند اما نباید فراموش کرد که همین توهین ها وتحقیرها حالا با خون وپوست هزاره های مظلوم ،چنان عجین شده است که به قول خود جعفررضایی دریکی ازمقالاتش درکابل پرس، هر وقت هزاره ای ازمرز اسلام قلعه وارد خاک ایران می شود سجدهء شکررا بجا آورده وازخداوند باربار شکرګذار میباشد که بخانهء نایب امام زمان داخل شده است. این ادعای من نیست بلکه اعتراف خود برادران هزاره ازجمله خود جعفررضایی درهمین کابل پرس? است.
   اما لطیف پدرام با نهادهای فاشیستی وغیر روحانی ایرانی درارتباط بوده اوبنوبهء خود کوشش دارد تا ازهم قماشان فاشیست قومی خویش درجبههء پشتون عقب نماند، وزهر بیګانه بودن اقوام را هرچه بیشتر به حلقوم مردم فرو برد.
   این دیګر حقیقت غیر قابل انکار است که هزاره ها سلطهء قومی تاجیکها وازبیکها را بدلیل تفاوت مذهبی نمیتوانند بپذیرند آنطوریکه ازبیکها وتاجیکها نیز با هزاره ها درتمام موارد نمیتوانند تا آخر همګام باشند بالاخره روزی میان آنها برسرمسایل زیادی ازجمله مذهب وقومیت درګیریهای خونینی صورت میګیرد.
   پناء پیشنهاد من به تمام اطراف درګیر این است که ازعصبیتهای جاهلانهء قومی وزبانی بګذرید، مشکلات درونی جامعهء ما را باید خودما بدون مداخلهء بیګانګان حل کنیم، هیج کسی به درد ما وشما نمیخورد نه تریاک نوشان پان ایرانیست ونه هم آخوندهای شکم ګندهء قم بدرد هیج یک تان نمیخورد. شما را بنامهای مختلف بجان هم می اندازد، وخودشان نظاره ګرصحنه میباشند، به ریسمان الهی که همانا قرآن است چنګ بزنید، به عوض دشنام وهتک حرمت یکدیګر ویادآوری خاطرات تلخ تاریخی وتعمیم بخشیدن آن بالای کل یک قوم، بردباری وتحمل وشکیبایی را پیشه کنید، این دشنام ها به یکدیګر، آنهم از آدرس اقوام مختلف ، کار عاقلانه ومنطقی نیست.
   این دین اسلام است که بحیث دین نجات بخش وانسانساز میتواند قومیتهای پراګنده ومتخاصم را زیرلوای توحید جمع نموده وبا شعار توحید همه را متحد ویکپارچه سازد.
   واعتصموا بحیل الله جمیعا ولا تفرقوا
   به ریسمان الله جنګ بزنید وافتراق وجدایی نکنید.
   ولاتنازعوا فیفشلوا وتذهب ریحکم واصبروا

   باهم نزاع ودشمنی مکنید که نا کام میګردید وشوکت تان را از دست میدهید وصبر پیشه کنید.
   آری!
   با این رهنمودهای جانبخش میتوان هم به اصلاح فرد پرداخت وهم به اصلاح اجتماع پریشان ودرحال جنګ. جز اسلام وقرآن دیګر هیج درمانی برای علاج دردها وآلام امت اسلامی عموما ومردم افغانستان خصوصا وجود ندارد.

   اګر قرار باشد که بخاطر جنایات افراد مزاری ملعون درغرب کابل، همهء هموطنان هزاره را مجرم ومتجاوز ناموس مردم، نوکر ومزدور ایرانی بنامیم کار منصفانه ای نکرده ایم.
   ویابرعکس بخاطر تخطی از قوانین جنګی درجنګ افشارتوسط افراد سیاف ومسعود، همهء تاجیکها وبغمانی ها وپشتونها را جانی ونوکران سعودی وپاکستان بدانیم کار منصفانه ای نکرده ایم.
   بهمین ترتیب حزب اسلامی وجنرال دوستم وغیره که هرکدام درجای خودشان مرتکب جنایات جنګی شده اند، نمیتوانیم ازبیکها وخروتها ویا تمام اعضای یک حزب وسازمان را جانی ومزدور خطاب کنیم. یا بخاطر جنایات طالبان درشمال وجنوب تمام پشتونها را طالبان بدانیم یا بخاطر امیرعبدالرحمن هذالقیاس.
   اینګونه قیاس نمودن ها با هیج منطقی نمیتواند برابر آید. بناء هرکس را وهرنظریه ای را درچارجوب افکار واندیشه های همان شخص میتوان سبک وسنګین نمود. بیائید قضاوت را از قرآن یاد بګیریم. بیائید مشکلات خودمانرا درروشنایی احکام قرآن حل کنیم که با منطق انسانی وفطرت سالم بشری سازګاری مطلق دارد. اګر قضاوت اسلامی وقرآنی را ملاک ومحک ، قرار دهیم آنګاه راه حل بیطرفانه ومنطقی را خود مان می یابیم.

   به این آیات توجه کنید:
   :
   کل نفس بماکسبت رهینه.
   هرنفسی مرهون عملکرد خویش است
   ولاتزر وازره وزر اخری
   هیج کسی بار کس دیګری را حمل کرده نمیتواند.

   بناء نظر بدرام نظر قاطبهء تاجیکها ویا اسمعیلی ها ویا هم شورای نظاریها نیست، چه بسا که پدرام را نمیتوان شورای نظاری دانست. اویک استفادهء جوی ماهر است که ازنام اشخاص وجریانها میخواهد تجارت کند. هدف او بدست آوردن انګور است، نه اینکه صاحب باغ کیست. او یک بار رهرو احمدشاه مسعود است روز دیګر رهرو طاهر بدخشی، روز دیګر ستایشګر مزاری. درحالیکه همان مزاری بود که نجم الدین مصلح یکی از کدرهای سازمان سازا را که برای مذاکره ازطرف ربانی نزدش اعزام شده بود بعداز شش ماه شکنجه وتجاوز جنسی توسط شفیع دیوانه راهی دیارعدم ساخت. اما امروز همان بقایای سازا چون رحمت الله بیژنپور درمرګ بابه مزاری اشک می ریزد.
   این مسخره ګی ها را باید چه نامید؟
   باهمه حال سخن زیاد است ولی من خوش دارم که نظرات دوستان را بخوانم.
   این نوع قضاوتهای نه عادلانه است ونه هم انسانی نه هم اسلامی

  • جناب قران یار تو را به همان قران سوگند اگر بر آن باور داری از نام و ایات قران دیگر استفاده سو نکن فکر می کنم بسیارشد. همه میدانند که کسانی چون خودت زیاد از قران و الله یاد کنند بدتر و بیشر دشمنی با خدا و قران دارند در این جای شک نمانده که خودت نیز از همین قماش هستی هر ایت که برای ما می نویسی در همین حال نوشتن ایه عملی ضد ان ایه را انجام میدهی غیبت میکنی ، دروغ میگوی ، نفاق می اندازی و دیگران را وادار میسازی تا به قران و الله بد و رد بگویند . تمام اعمال خودت در تناقض با ایه کلام الله است که می فرماید بر مقدسات دیگران توهین نکنید تا آنها مقدسات راستین شما را توهین نکنند. من در مسلمانی چنین اشخاص شک دارم که دیده ودانسته به چنین اعمال دست می زنند .سر در گریبان کن چقدر فحش و سخان دور ازکرامت آدمی می نویسی ،قران یارحقیقی مانند تو سخن می راند؟ قبیله پرستی و کور خود بینای مردم بودن از این بالاتر کی دیده است؟ که تمام فجایع و کشتار چند دهه پسین را به اقوام غیر قبیله خودت برچسپ می زنی و بزرگترین جنایت ها و جنایات کاران های نوع بشری وتاریخی را کتمان می کنی؟ از همین ایه های که برای ما می نویسی یک چند تا چرا برای اعمال ضد انسانی برادران کرزی نمی نویسی ، علیه جنایات حزب اسلامی ،سورخلقیی و اوغان ملتی ها نمی نویسی ؟ ما میدانیم چرا نمی نویسی ،برای انکه دنیا را برابر لاک قبله ات میدانی قران را برابر منافات قبیله ات تعریف و تفسیر می کنی ؟ از حرف حرف و خط خط نوشته هایت تعفن قوم پرستی و نفاق افگنی و عقده و کدورت میبارد .درست مانند کتاب دوهم سقوی ،من میدانم که این نوشته گک من بالای تفکرطالبانیت هیچ تاثر ندارد. برای انکه هر روز و هر رنگ نوشته ها در هر مقاله علیه خودت دیده می شود . در کدام مورد است که خودت صاحب نظر نباشی با کدام مردم است که خودت درگیر نباشی . همه کسانی که شما قرانیار را خطاب نموده و می نویسند کار بهده می کنند به شمول خودم که الان دارم از بیکاری کار بهده و بی ثمر و بی نتیجه را انجام میدهم من بارها گفته ام که اشخاص و افراد چون شما هیچ چیزی را غیر خواست خاوند خود قبول ندارند . حتی وجدان خود را هم منکر اند .
   با احترام امیر

  • آقای امیر!
   من اګر شخصیتها ورهبرانی را ملعون ومزدور وخائن نامیده ام طبعا دلایل آنرا نیز نوشته ام، مقلدان کور مغزیکه بدون تشخیص خوب وبد کور کورانه ازیک نفر تقلید نموده ومرتکب جنایات ضد بشری شده اند نیز مورد تائید من قرار نداشته و آنرا عقلا و نقلا محکوم کرده ام، ممکن است که جناب عالی هم یکی از هواداران واز مقلدان کور وسینه چاک یکی ازهمین جریانها وشخصیتهای خائن باشید که پیام من نتوانسته است وجدان شما را بیدار کند.
   جناب عالی فرموده اید که من از آیات قرآن بخاطری استفاده میکنم تا دیګران را تحریک نموده وآنها را وادار سازم که علیه قرآن وآیات الهی دشنام بزنند. نخیر عزیزم ! شما اشتباه کرده اید.
   دشنام زنی علیه قرآن قبل ازظهور قرانیار درهمین کابل پرس? رواج داشت وبا شدت وافتخار ، زیر نامهای مختلف ادامه داشت، قرآنیار با دلایل منطقی توانست که دشنام زنان را رسوا کند، ومیان خودشان تفرقه ونفاق طوری ایجاد نماید که یکی به جهالت دیګری پی ببرند. شما دیدید که عزیزیاسین نام به اعتراف خودش یک بی سواد جاهل برامد که قدرت نوشتن یک پیام کوچک را به زبان عربی هم نداشت، او که لاف کشف نمودن تناقضات آیه های قرآنی را می زد.
   ازبرکت همین قرآنیار، ملحدین لیبرالی مثل فرشید هم زمانی پی برد که عزیزیاسین یک کمونیست جاهل وبیسواد تشریف دارد از وی برید وبر او حکم بیخرد را صادر نمود. عزیزیاسین نیز بر بیخرد بودن خویش اعتراف نمود، وګفت که دیګر با اشخاص بیخردی چون او غرض نداشته باشد.
   تمام این تحولات ازبرکت قرآنیار است، قرآنیار مسؤولیت افشاسازی را دارد ولو اګر کسی خوش میشود یا خفه.
   اما اینکه من چرا این آیات را برعلیه افغان ملت وحزب اسلامی وطالبان نمی نویسم؟
   جواب آن واضح است. من با آنها مقابل نشده ام، ویا اینکه آنها با من مقابل نشده اند ونمیدانم روی چه موضوعی باید آیات قرآن را برضد آنها بکار ګیرم. ممکن است که آنها نیز مانند دیګران دچار اشتباهات وضعف ها وکوتاهی های شده باشند ولی آنها دربرابر آیات قرآن اعلان بغاوت وانکار را نه نموده اند. هرکسی دچار اشتباه میشود، خود انسان یک موجود جائز الخطا است، ولی اعتراف به خطا وګناه بهترین وسیله برای جبران ګناهان است.
   بناء من چرا و روی کدام دلیل وموضوع وبه ارتباط چی علیه آنها آیات قرآن را بکار برم؟
   تاکنون کسی از طرف آنها حتی غیر مستقیم هم درکابل پرس دربرابر من قرار نګرفته است. پناء این توقع شما توقع بیجا است، من آیات قرآن را بخاطری می نویسم که شما ورفقای هم فکر تان به قرآن ودین اسلام علنا ورسما به چشم سخریه واستهزا به آن دیده وقرآن را مال چهارده قرن قبل میدانید، من میګویم حتی حالا قرآن پتنانسیل رهنمایی بشر را درخویش دارد. چرا عامدانه وآګاهانه خودرا به طرف جهنم می کشانید. اګر تنها خودتان را بکشانید باکی نیست ولی به شما این اجازه را نمیدهیم که جوانان را ومسلمانان بی خبررا نیز با خودتان به هلاکت بیندازید.
   بناء قرآنیار وامثال قرآنیار مسؤولیت ایمانی و وجدانی دارند تا دربرابر شما بایستد وچهره های بظاهر روشنفکرانهء شمارا به ملت افشا سازد. این تنها کاری است که درسطح کابل پرس به قرآنیار میسر است.
   والسلام علی من اتبع الهدی

  • آقای قرانیار شما که داد از انصاف می زنید از قران سخن می گوید . شما که خو درا پشتی بان مضلومان وتهی دستان و ستم شده گان میدانید . شما که خود را علیه استبداد،ظلم ،غارت ، قتل وقتال می خوانید. تا حال در سرزمین بنام افغانستان بیش از یکهزار فرد از قبیله ات با انفلاق ، انتحار و انفجار بیش از یک ملیون انسان مسلمان بیگناه وعابر مزدور کاری هم وطنت را کشته وداغدار نموده است این ها مقابل خودت قرار نگرفته اند ؟ آقای قرانیار عزیز یاسین علیه شما قرار ندارد. به قول قران طرف مقابلش خدا وقران است نه شما الله با سراحت میگوید قران در لوح محفوظ است و نیگه بانش هم الله است. اصلا قران را شما یار باشید یا نباشد به قران زیان نمی رسد شما بی غم باشید . من از شما دوستانه می پرسم یکبار هم شده که از همین طرق که خود تان اعتراف دارید که دست رسی دارید غم شریکی تان را با هم وطنان ،هم دینان وهم زبانان تان که انتحاری ها در عمل انتحاری کودک ،پیر،زن ومرد را کشته اند اعلان کرده باشید ؟ یکبار با وجدان بیدار که به خیال خود تان دارید اعمال وحشت ناک ترور و انفلاق و انتحار طلبه های کرام تان را محکوم کرده باشید؟ اگر آری ؟؟؟؟؟ شما فرموده اید که دیگران را وادار نکرده اید که علیه خدا و مقدسات اسلام چیزی نبویسند. نوشته های آقای پیکار جو را در همین سایت کابل پرس? خوانده اید؟ که به نام جناب عالی قرانیار حک شده اند . جناب قرانیار باز هم می گویم که بیهده وقت خود را با خودت سپری می کنم . راستی پرسش آخیر، گاهی پیش امده که جز گپ خودت به کسی دیگر حق داده باشی یا هر چه که خودت میگوی خیال میکنی جز خودت همه نادان و همه دروغ می نویسند . حد اقل در همین نوشته من کمی فکر کن شاید یکجای های اشباهاتت زا پی ببری . در غیر ان گپ مشهور است یکی با نادان در میمانی یکی با دانا در همین نوشته ی تان که به جواب بنده نوشته اید طرف بودن تان وکدورت تان هویداست اقا قرانیار شما که نمی توانید عیب خود را بیبینید این مشکل شماست . من باور دارم دیده ی سر شما مقابل شما را می بیند . اگر می خواهید خود را بی بینید باید از چشم دیگران که مقابل شما هستند دید . این ریشه ی فلسفی دارد اقای قرانیار با دوچشم عاجز و کم نور سر نمی توان به عیب خود پی برد باید دیده دل را داشت. میدانی چه میگویم؟ یک خواهش کوچک هم دارم اگر توان دارید و می توانید در گفتگو با من لطفا از داو دشنام و لعن ولعب بی پرهیزید چون در همین جوابیه بنده توهین وتحقیر روا داشه اید . در غیر آن من دو دسته تسلیم جهلم و در گریز از جهالت ریکارد دارم خواننده های همین کابل پرس را شاهد میگرم
   با احترام امیر شهسوار

  • آقای امیر شهسوار!
   تا هنوز هیج طالب انتحاری ویا طرفدارانش درکاپل پرس مقاله ای ننوشته است که من عملیات وی را یا محکوم کرده باشم ویا هم مورد تائید قرار داده باشم. طالب وشرکای وی نه به زبان کابل پرس? می فهمند ونه هم ازکابل پرس خبردارند، کسیکه این قدر عقل داشته باشد که کابل پرس را باز وبسته کند هرګز به عمل انتحاری دست نمی زند.
   اګر به محکوم کردن من عملیات انتحاری متوقف میشود ویا انتحار ګران این پیام قرآنیار ازطریق کابل پرس میخوانند من برایشان میګویم: او جاهلان بی منطق!
   ای انسانهای تخدیر شده !
   انتحار نه در اسلام است ونه هم اساس شرعی دارد، این کار شما نه اسلامی است ونه هم افغانی هر وقتی که چشم ازین جهان می بندید راست ومستقیم به درک جهنم واصل میګردید! هم دنیای تان تباه است وهم آخرت تان!
   اما اینکه آیا قرآن به یاری من ضرورتی ندارد شما درست فرموده اید. قرآن واقعا به یاری من ضرورت ندارد، لیکن این من هستم که به قرآن ضرورت دارم. کسیکه مدعی شود که آیات قرآن تناقض دارد درحقیقت فهم ودرک من مسلمان را هدف قرار داده است نه خود قرآن را.
   اضرار این ګونه نوشته های بظاهر فیلسوفانه به خود قرآن متوجه نمیشود بلکه متوجه اجتماع مسلمانان بی خبر ازدین میګردد، اینجاست که سر وکلهء قرآنیار باید پیدا شود.
   دربارهء قبایل وتضادهای قبیلوی خدمت شما عرض کرده ام اګر شما پیامهای مرا به عزیز یاسین خوانده باشید من میان کمونیست پشتون با کمونیست غیر پشتون کدام تفاوتی قایل نشده ام ونمیشوم.
   نزد من فاشیست بیخدا از هر قوم وقبیله ای که باشد ضد اسلام است چه پشتون باشد یا غیر پشتون. چه اسمعیل یون باشد، چه لطیف پدرام، چه تره کی وامین باشد ویا ببرک کارمل ونجیب. عناصر ضد اسلام ، طرح ها واندیشه های غیر اسلامی ویا ضد اسلامی از هر قومی که سر بالا کند، مورد تائید من نیست.
   بهمین خاطر من نقد آقای بیکار را دررابطه به خاطرات صادق المجددی رحمت الله علیه درمورد امان الله خان نمی پذیرم. امان الله خان طرح ضد اسلامی داشت او خواهان ایران سازی ویا ترکیه سازی افغانستان بود، او وخصرش محمود طرزی حتی خواهان تغیر الفبای زبانهای افغانستان به لاتین بودند، آنطوریکه چندی قبل دخترش هندیه درکالیفورنیا سخنرانی می نمود حرفی از هویت دینی مردم مسلمان به زبان نمیراند وتمام نوشته هایش به حروف لاتین نوشته شده بود. من این را محکوم میکنم. اګر اسلام نزد من معیار است پس امان الله ومحمود طرزی نیز مورد تائید من قرار ندارند.

  • قرانیارمینویسد: «من هیجګاه با بیخدایان وګمراهان وجه مشترک نمیتوانم داشته باشم»

   چه مضحک!!! یک مسلمان دیگران را به گمراهی متهم میکند!
   گمراه کسی است که بجای کوشش و تلاش برای آبادانی این جهان، زندگی خویش را برای آرزوی جماع خرانه در فاحشه خانه ای ننگین اسلامی (بهشت) سیاه می‌کند، نه آن کسی که خرد خویش را بکار بسته و در راه بهروزی و بهزیستی آدمیان تلاش میورزد. همان لامپ مسجدتان را هم کفار بی‌خدا یا بقول شما گمراهان ساخته، و شما در این هزارو چهارصد سال هیچ پخی نشده و آفتابه بدست آقا مانده‌اید.

   قرآنیار مینویسد:«این دین اسلام است که بحیث دین نجات بخش وانسانساز میتواند قومیتهای پراګنده ومتخاصم را زیرلوای توحید جمع نموده وبا شعار توحید همه را متحد ویکپارچه سازد»

   بیخود است نادان، اگر تعریف فاشیسم را بدانید، اسلام بدترین نوع فاشیسم است که انسان‌ها را به خودی و غیر خودی تقسیم می‌کند، زن را ناقص‌العقل می‌داند، غیر مسلمانان را حتی نجس می شمارد. مسلمین حتی همدیگر را هم کافر میدانند، شیعه سنی را و سنی شیعه را، جنگ‌های تلویزیونی شما و کشت و کشتار در پاکستان و عراق ادعای ما را مهر تایید میزند. ما بی‌خدایان و خرد دوستان به حماقت مسلمین خندیده و به محمد بچه باز این شیاد دروغ گو نفرین میفریستیم و این شعر را بلند زمزمه می‌کنیم:
   ای مغ بچه دهر بده جام میم
   کامد ز نزاع سنی و شیعه قیم

   گویند که جامیا چه مذهب داری
   صد شکر که سگ سنی و خر شیعه نیم

   قرآنیار مینویسد:«بناء قرآنیار وامثال قرآنیار مسؤولیت ایمانی و وجدانی دارند تا دربرابر شما بایستد وچهره های بظاهر روشنفکرانهء شمارا به ملت افشا سازد. این تنها کاری است که درسطح کابل پرس? به قرآنیار میسر است»

   بودن افراد فاسد الاخلاق مثل شما در کابل پرس برای ما اسلام ستیزان نعمت است، زیرا شما بهترین نماد یک مسلمان راستین هستید و تهی بودن اسلام ضد بشری را از اندیشه های والای انسانی نشان می‌دهید. سه پرسش جناب یاسین را نتوانستید پاسخ گو باشید، و ادعای مفت هم دارید.

   یک پرسش از قرآنیار و دیگر جن گرایان و موهوم پرستان!

   شما به عنوان مسلمان باورمند به جن، با دلایل خرد پذیر و عقلی موجودیت جن را برای خوانندگان کابل پرس به اثبات برسانید.
   برای پوچی اسلام همین یک پرسش کافی است.

  • رهګذر بیخرد!
   خرد متاع بوبوی ات نیست که آن را ازبازار خریده باشی، این پیامهای متناقض زیرنامهای مختلف که هر جمله کلمهء بیخود را استعمال میکنی خودش نمایانګر بیخردی وبیخودی جنابعالی میباشد، تو ازجنګهای تلویزیونی شیعه وسنی یاد کرده ایی درحالیکه خودت درهمین جنګهای قلمی زن مخالفان خویش را که مانند خودت اسلام ستیز اند ګائیده ایی. اګر باور نداری یک بار دیګر رجوع کن به پیامهایت که دربرابر لطیف پدرام ونبیل مزاری وغیره چه نوشته ایی.
   مه صدقهء این خرد شوم، که زیر نام خرد ګرایی حتی به ملحدین هم عقیده اش نیز دشنام نثار میکند. تو نوشته ایی که عزیزیاسین تسلیم نشده است،
   بیخرد !
   او خودش معترف شد که او به زبان قرآن آشنایی نداشت وفقط چند کلمهء محدود را از زبان آخوندها درایام کودکی شنیده بود، وبعدازین قدرت ویارای تبادلهء پیامها را در وجود خویش بامن نمی بیند.
   دربارهء جن وفاشیسم تو پست تر از آن استی که بتوانم پاسخ ات را بنویسم

  • بیخود است جناب فاسد الاخلاق، اینگونه اتهامات کار ساز نیست! جناب مزاری از دید من انسان آگاه و نیک اندیشی است. من احترام ویژه به ایشان دارم. داشتن اختلافات فکری را کاملاً طبیعی میدانم. شما بی‌خدایان را متهم به گمراهی کرده بودید که پاسخ من به شما این بود: گمراه کسی است که زندگی خود را در آرزوی جماع خرانه و ابدی با حوری سپری کند، نه آن کسی که خرد خویش را بکار بسته و در راه بهزیستی آدمیان کوشش می‌کند.

   سرانجام چه کسی گمراه است؟ ادیسون بی‌خدا مخترع لامپ مسجدتان یا مومین منتظر نشسته در انتظار جفت گیری ننگین ابدی با حوری؟

   لازمه خرد منطق سپس تجربه و آروین است نادان، هرگاه شما ادعا کنید که بر پایه ای خرد خود به جن باور دارید، خرد را کنار گذاشته و به بیخردی روی آورده‌اید، چون جن از دید خرد یا استدلال‌های عقلی (علمی) قابل اثبات نیست. باورمندی شما به جن، بیخردی شما را نشان می‌دهد.

   خیر، شما به سه پرسش جناب یاسین نتوانستید پاسخ گویید و به اتهام کمونیست از زیر پرسش‌ها در رفتید.

   قرآنیار مینویسد:«دربارهء جن وفاشیسم تو پست تر از آن استی که بتوانم پاسخ ات را بنویسم»

   این هم حکایت از تهی بودن انبان شما را از فرنود خرد پذیر و عقلی دارد. خوانندگان آگاه کابل پرس? این را خوب می‌داند. منطق عمله ای اسلام فاشیستی، بجای پاسخ به پرسش، پرسش گر را پست و خوار میشمارد تا به خیال خام خودش نیاز به پاسخ منطقی نداشته باشد.

   پرسش من همچنان بجای خود باقی است:

   شما به نام مسلمان باورمند به جن، موجودیت جن را با دلایل خرد پذیر برای خوانندگان کابل پرس به اثبات برسانید.

  • رهگذر‍ک بیخرد!
   تو انسان بی عقل وبیخرد را به ادیسون چکار؟

   تو نه ازنسل ادیسون استی ونه ازنسل افلاطون تو ازنسل مغول استی که درخاک افغانها به شکل حرامی تولد شده ایی. اگر باور نداری نظریات مرشد خرد گرای تان جعفر رضایی را بخوان
   بدون شک جوابت این است که او نظر شخصی اش میباشد پس من هم میگویم که نظریات خودت نظریات شخصی خودت است در دهن تو نه ادیسون پیاز ریزه میکند ونه هم کمونیست.
   اما گرایش افراطی تان نسبت به رسیونالیزم یا خردگرایی ضد دینی نزدم قابل درک است.
   زیرا آخند های ظالم وخدا نشناس هزاره بنام بچه سید واولاد پیامبر وغیره خرافات آنقدر دختران باکرهء هزاره را سوراخ کرده اند که حاصل یکی ازهمان سوراخ ‍کردنها جناب عالی خودت میباشی که حالا سرعقل آمده ایی که این آخوندهای لعنتی به چه دلیلی اینقدر تجاوزات جنسی را بنام دین اسلام وشرع انجام داده اند. بناء خودت مجبور استی که نه تنها علیه آخوند بلکه علیه کل دیانت ودین خویی به مبارزه وستیز برخیزی
   لطیف پدرام نیز از اسمعیلی های بدخشان است او نیز خودش را ازراهیان خرد گرایی میداند بنیانگذار خرد گرایی دریمگان بدخشان همانا ناصر خسرو بلخی قباد یانی است زمانیکه ازمصر بازگشت دریمگان بدخشان اقامت گزید او درآن منطقه آنقدر دختران زیبا روی تاجیک وهزاره وقیرعیز را سواخ کرد که اصلا ضرورتی برای نکاح بایک زن احساس نمیکرد
   حسن سبا در الموت ایران نیز ابتدا باهمین حجت قدبرافراشت وماجرای الموت را درهمین کابل پرس? ازقلم پیر گمراه تان آرامش دوستدار بخوان تا لذت ببری
   بناء من خوب درک کرده میتوانم که گرایش ضد دینی افراطی جناب عالی به بهانهء خرد گرایی از‍کجا آب میخورد. اینکه به نبیل مزاری احترام داری ازکون پاره گی جناب عالی نماینده گی میکند زیرا ضرب المثل مشهور را حتما شنیده ایی که میگوید بعداز گوز زدن چارزانو نشستن فایده ایی ندارد
   ویا اینکه تیری ‍که ازکمان چست دوباره برنمیگردد. توفقط همین قدر سویه داری که باتو بتوانم تبادل پیام نمایم نه بیشرازین
   قرآنیار

  • جناب فاسد الاخلاق، این پیام شما حکایت از شکست خفت بار شما در استدلال عقلی را دارد، قضاوت بر دوش خواننده است.

  • رهگذرک بیخرد!
   تو تاهنوز ندانسته ایی که مقالهء حاضر دربارهء جن های بوبوجانت نوشته نشده بلکه دربارهء ازخودبیگانکی وذلت هزاره هاواحساس کبر تریاک نوشان ایرانی است که درعالم خیال خودشان را مانند تو انسان بیخرد; عقل کل عالم میدانند نگاشته شده است اگر بوبوجانت خیلی ازجن وحملهء جن ها رنج می برد اورا نزدیک آخوند خرد گرای هزاره ببر تا علاجش را نماید خارج شدن ازموضوع خودش بیخردی است اوبیمایهء بیعقل

  • بیخود است نادان، بجای پاسخ، روی آورده اید،به هذیان و یاوه گویی، اتهام گمراهی به بیخدایان بستی که با دلیل و فرنود خرد پذیر به دهان تان زدیم و آن این بود:
   «گمراه کسی است که زندگی خود را در آرزوی جماع خرانه و ابدی با حوری سپری کند، نه آن کسی که خرد خویش را بکار بسته و در راه بهزیستی آدمیان کوشش می‌کند.
   سرانجام چه کسی گمراه است؟ ادیسون بی‌خدا مخترع لامپ مسجدتان یا مومین منتظر نشسته در انتظار جفت گیری ننگین ابدی با حوری؟»

   اتهام بیخردی به ما بستی که باز هم با دلیل خرد پذیر به دهن تان کوبیدیم و آن این بود:«لازمه خرد، منطق سپس تجربه و آروین است نادان، هرگاه شما ادعا کنید که بر پایه ای خرد خود به جن باور دارید، خرد را کنار گذاشته و به بیخردی روی آورده‌اید، چون جن از دید خرد یا استدلال‌های عقلی (علمی) قابل اثبات نیست. باورمندی شما به جن، بیخردی شما را نشان می‌دهد»

   پرسش من همچنان بجای خود باقی است، پاسخ ندادن، به معنی شکست شما در گفته مان تلقی میشود:
   شما به عنوان مسلمان باورمند به جن، با دلایل خرد پذیر و عقلی موجودیت جن را برای خوانندگان کابل پرس? به اثبات برسانید

  • رهگذرک بیخرد!
   من ازپرسش وپاسخ باتو رسوا ساختن ترا هدف قرار داده ام نه اینکه ترا براه راست رهنمون سازم ویا اینکه شکوک ترا برطرف سازم.
   من وتو درین کابل پرس? سابقه داریم ویکدیگر مانرا می شناسیم. من برایت ثابت کردم که جنابعالی چرا ازنام خرد میخواهی بهره برداری کنی ترا عقده ها وکینه های زیادی درسینه است ‍که با استدلالهای من ولو هرقدر قناعت بخش هم باشد حل شدنی نیستند که یک نمونهء آنرا دربالا خدمت جنابعالی عرض کردم
   اینکه فرموده اید

   «گمراه کسی است که زندگی خود را در آرزوی جماع خرانه و ابدی با حوری سپری کند، نه آن کسی که خرد خویش را بکار بسته و در راه بهزیستی آدمیان کوشش می‌کند.
   سرانجام چه کسی گمراه است؟ ادیسون بی‌خدا مخترع لامپ مسجدتان یا مومین منتظر نشسته در انتظار جفت گیری ننگین ابدی با حوری؟»

   این بحث با اصل موضوع مقالهء رضایی درتضاد است وارتباط منطقی ندارد
   گمراه ادیسون وانشتاین وعلمای دیگر نیستند گمراه پیروان ذلیل هزاره وتاجیک اند که ذلیلانه وزبونانه خودشانرا درپای تریاک نوشان ایرانی انداخته اند وبا پذیریش هزاران خفت وخواری که خود بدان معترف اند بازهم ازخایه های آرامش دوستدار آویزان اند گمراهی باخردگرایی اززمین تاآسمان فرق دارد
   ازخودبیگانگی وزبونی با خردگرایی وپرسش وباسخ اززمین تا آسمان فرق دارد من خدمت جنابعالی نوشتم هرقدر که تو پدرام را ایرانی پرست بدانی تو وامثال تو درایران پرسی وازخودبیگانگی به همان اندازه ایران پرست وگمراه تشریف دارید.

  • سلام اقای قرانیار شما که خود را نام خدا یک پارچه مملو از اخلاقیات اسلام میدانید . شما خود را برای ما عالم و دین و اسلام شناس معرفی داشته اید . شما که ادعا دارید به زبان قران و عربی خوب اشنا هستید. از شما سوال دارم همین اخلاقیات شما و همین سخن بر زبان رانی شما و همین برخوردی شما با رقیبان تان چقدر به اسلام و دین که عالم گیر باشد مطابقت دارد؟
   آقای قرانیار من راست گپ از شما سخت می ترسم نه انکه از زورو بازو وشمشیر تان می ترسم از فرهنگ زوروناب تان می ترسم برای همین آب را پف کرده و تخته نوشتاری لپتاپم را بوسیده خدا گفته می نویسم که خدا یا مارا از زبان مسلمان ناد ان و زن بی تبان نجات بده .
   آقای قرانیار شما در سه مورد شریعی تخلف آشکار از آموزش های اسلامی کرده اید.
   1- دروغ گو را در اسلام دشمن خدا می شناسند .شما آقای قرانیار دروغ اشکار گفته اید. و اشکار با خدای ما دشمنی نموده اید . دروغ شما بر ناصر خسرو و شخصیت های بزرگ دنیای اسلام است ، شما در زمان ناصر خسرو نبودید و سند ومدرکی هم ندارید شما چرا این دروغ کلان را گفته اید ؟
   2- تهمت و بهتان در اسلام ممنوع است شما اقای قرانیار در همین نوشتار بالا چندین بار به مردم مسلمان و ناموس مسلمانان توهین وبهتان کرده اید . اقای قرانیار جناب پدرام در اسلام شناسی درس خوانده است واز مدرک علمیش در فیقه جفری بخش مذهب اسماعلیه دفاع نموده است جنا بشان از پیروان مذهب امام اعظم وسنی مذهب مسلمان اند .
   شما چرا بخود اجازه داده اید تا چنین اتهام بکسی بیبندید ؟
   3- در اسلام وقران آمده است به مقدسات دیگران توهین نکنید که بر مقدسات راستین شما توهین نکنند .آقای پیکار جو با قلم خودش بنام شما اقای قرانیار سه پارچه شعر علیه خدا دین خدا و اسلام نوشته و در همین سایت کابل پرس? عنوانی جواب به قرانیار فرستاده است. که شما آقای قرانیار سبب ومرتکیب این بی حرمتی شده ید
   4- در دین اسلام گفته شده هیچ مسلمانی حق ندارد به مسلمانی که کلمه ی شهادت برزبان براند کافر خطاب کند.اما شما جناب قرانیار بارها به افراد و اشخاص مسلمان کشور ما که هر روز کلمه شهادت بر زبان میرانند کافر خطاب نموده اید و این کافر خطاب نمودن شما بقلم خود شما مدرک است که در دست رس قرار دارد.
   آقای قرانیار شما در موارد ها فوق و مواردها ی دیگر با سند و شهود اساسات و فرمایشات اسلام را نقض نموده ایده و از نام اسلام وقران به نفع گروه وقوم خود استفاده نموده اید.
   به رویت ایه های قران و احادث پیامبر درصورت شناختن شما امکان محکمه و محکوم نمودن شما میرود .
   با همین اسناد و مدارک در قضات فعلی افغانستان و شرایط کنونی افغانستان می توانند شمارا مجرم حکم نمایند.
   اگر از من می شنوید رفته در طرز دید تان نسبت به ایمان تان و اخلاق اجتماعی تان تجدید نظر کنید . اگر کجای از نوشته بنده شما را بی مورد و نا بجا رنجانده باشد مرا ببخشید.
   با احترام امیر شهسوار

  • آقای امیر شهسوار!
   اگر یکنفر زیر چندین نام پنهان نیستید باید خدمت جنابعالی عرض کنم که من همان یک نفر قرآنیار هستم که بالای هرکسی که به معتقداتم مذهبی ودینی ام بیباکانه بتازد به همان شکل وباهمان زبان بالایش می تازم ودرین راه ازنوشتن پست ترین کلمات هم خود داری نمیکنم.
   من بارها نوشته ام که فحاشی را بافحاشی ومنطق را بامنطق پاسخ میگویم.
   اصل نزد من نیالودن زبان وقلم به فحش ودشنانم زنی است
   همین اکنون اگر فونکشن های لینک فعال شود من ده ها پیام تحقیرآمیز شما را دربارهء پیامبر وقرآن نقلا آورده میتوانم که ازنوک پنجه های شما وازلیپ تان چه مزخرفاتی علیه اسلام وقرآن خارج شده است ولی حالا میخواهید از زاویهء دینی که به آن عقیده وباورندارید وبارها برضد آن قلمفرسایی کرده اید مرا محکوم نمائید.
   آقای امیر!
   من بارها نوشته ام که دین اسلام وقرآن به پشتیبانی ودفاع من ضرورتی ندارند واین من هستم که به قرآن واسلام ضرورت دارم. اگر مسلمانان به حقانیت این دین باورنمی بودند بدون شک تاسرحد فدا نمودن جانهای شان حاضر به فدا کاری نمی بودند. بناء این من هستم که به حقانیت راه خودم باور دارم وهرکی برضد باورهای من بدون دلیل وبرهان به دشنام زنی وتحقیر شروع کند با آن مقابلهء بالمثل می نمایم
   من دربرابر عزیزیاسین شکست خورده نیز این آیهء قرآن را نوشته بودم حالا بار دیگر آن آیه را نوشته وترجمه می نمایم که میفرماید
   فمن اعتدی علیکم فاعتدوا علیه بمثل مااعتدی علیکم
   هرکی بالای شما تجاوز کرد به همان شیوه بالای شان تعرض کنید.
   من دربرابر برادر مسلمانی قرار نگرفته ام که خود هم مسلمان باشد ودرعین حال به قرآن وپیامبر وازواج مطهرات تاخته باشد چنین مسلمانی را تا‍کنون درتاریخ کسی مشاهده نکرده است.

  • جناب قرانیار من خدا را شاهید میگرم که تنها به همین نام امیر شهسوار برای جناب عالی پیام گذاشته ام و در مسلمانی من هیچ شک ونداشته باشید . شما میدانید که شخص باور مند به ایمان خود نمی تواند ... خدا یا توبه !!1شما را همین جا بخدا و می سپارم دانستم که بحث مان با شما نتیجه نمی دهد راستی که عصر عصر تردید است . و این هم از برکت تیکنالوجی لعنتی است . به هر حال من حرف های دلم را دوستانه با شما مانند یک مسلمان که وظیفه دینی میدانستم گفتم نمی شود انها را پس گیرفت ولی حقیقت همان است که با گفتار حق مطابق است . اگر تلخ است شنیدنش ضروریست
   با احترام امیر شهسوار

  • فرسایش و بیهوده نویسی، اگر وقیح تشریف ندارید، نباید واژه بیخرد را به زبان بیاورید زیرا در پست بالا به شما با فرنود خرد پذیر نشان دادم که کی‌ها می‌تواند بیخرد باشد. ادعاهای خود شما باعث این بحث شده است، خوانندگان به آغاز این گفتمان رجوع کنند. پس روشن شد که از پاسخ به پرسش من درمانده، و به شکست خود خستو شده‌اید. هدف ما هم نشان دادن پوچی جهان بینی شما بود که فکر می‌کنم با همین چند پرسش و پاسخ کوتاه آن را نشان دادم و بحث را در همین جا پایان می‌دهم.

   در پایان سخنان ناب برتراند راسل منطق دان و خرد گرای قرن بیستم برای دوستداران اهل خرد
   http://www.youtube.com/watch?v...

  • لینک مذکور به پرسشهای احمقالهء جنابعالی هیچ ارتباط نمیگیرد ودرعین حال خودت را زیر پوست دانشمندان غرب پنهان نساز تو با آنها هیچ سنخیت فکری نداری تو وامثال تو فقط تفاله خور ایرانیهای بهایی نظیر آرامش دوستدار تشریف دارید

   نوت :ازترتیب پیامها برایم چنان معلوم شد که پیامهای امیر ورهگذر ازیک رایانه بیرون ریخته است زیرا پیامهای که از رایانه های مختلف سربدر آورند عرض طویل میداشته باشند

  • معنای سخن شما این است که اگر پیامهای کفرآمیز ازنام امیرشهسوار را خدمت تان بیرون آوردم آن پیامها ازشما نیستـ؟
   اگر چنین است پس من باشما دعوایی ندارم مسلمان برادر مسلمان است وشما آن امیر شهسوار ‍کفر نویس نیستید.

  • ‍من به اشتباه خود نسبت به آقای امیرشهسوار اعتراف نموده ورسما از ایشان معذرت میخواهم . امیرشهسوار غیر رهگذر بیخدا است. من بار دیگر پیامهای امیر را در ستون نظریات عزیزیاسین مطالعه کردم وخلاف ظن وگمان قبلی ام ایشان را یافتم.
   اما پرسشهای دیگر درمورد لطیف پدرام وناصرو خسرو بلخی را به روز دیگر موکول میکنم

 • سلا م! من با این شخصیت خو د سا خته از کلا س او ل مد ر سه اشنا ی دا رم را ستش از کلاس نهم با لا تر مد رسه نر فته در زندا ن بد خشا ن دا ستان او با سر با ز که در دره غا رک با پدرا م خلو ت داشته به همه رو شن است . نا مر دی او در مو رد خوا هر ر فیق شعله ای اش در کا رته 4 که منجر به فرار پدرا م شد طلا ق دا دن دختر نز دیکا نش در سا ل 59 تجا وزیکی از نز دکا نش در سا ل 60عشق با زی ها ی معرو فش با فلا ن هنر مند مشهو ر، تجا و ز در خا نه یکی از رفقایش به عنف زن که او را سا لها نا ن و نمک داد ه بو د وزدن سیلی جنرا ل دو ستم در تا ریخ 23-88شب چها ر شنبه گر فتن کرا یه خا نه ماها نه 2500 دالر از ما ر شا ل و رفتن او بتا ریخ 11-8-90 به اشا ره ما رشال به قصر ریا ست جمهو ری چه مفا هیمی را میتوا ند در با ره پدرام ارا یه کند . رو شنفکر دروغگو ، معا مله گر قرن یا مبا رز با اند یشه!؟

  • جمشید جان خودت کی هستی ؟ یک شخصی زیری چادری ...از زیر لحاف برون شو که تو را با پدرام مقایسه کنیم .
   می شود حرف هایت را باور کرد در صورت که شما هم با تصویر و با نام ونشان ظاهر شوید . کی بداند کی هستید و چه مقصد دارید ؟ ما همه بچه وطنیم یکدیگر را خوب می شناسیم یکبار خود را معرفی کن .که راست دروغ سره شود .
   خاوری

  • رويت سياه وتوهم جمشيد لعنتى همكاريت با داكتر نجيب معلوم است واكر ازين زياد جفيدى وبيك مبارز قومت وهموطنت ديده ندارى كه بدرخشد سجل وسوانح تو هم درين سايت با نام ووظيفه فعلى وقبلة ات را خودت خواهى خواند لعنتى لوجك .يدرام حد اقل منطقشأزوتو بالا است وتو مطلق ديوانه وزنجيرى هستى فهميدى ؟دروازى 

  • أقاى جمشيد با اين نام مستعار تصميم شخصيت كشى را دارى همان معامله را بادت مى ايد كه تشكيلات را تسليم نمودى وازبركت اين كاسه ليسى ات جند امتياز بدست أوردى اول خانه مكرويان ودر صورت ادامه جفنهاى ديوانكى ات در مورد يكى ازفرزندان فرهيخته درواز زيبا دست به بى ابروئى زده اى جرا جى بى حرمتى برايت صورت كرفته كه نزديك است از شنيدن نام يدرام تمبان تر كنى وفكر ميكنى كسى ترا نميشناسد مردم انقدر هوشيار وزيرك شده كه ازقرائين وسبك نكارش يك كس را ميشناسناسند توجه داشته باش عزيزم دوستت دروازى 

  • جمشيد جان .
   جرا دركشور ما معمول شده كه هر سياست مدار ما كه خواست صداى خودرا به خاطر حق وحقو ق مردمش بلند كند از جانب قوم خودش مارك بد اخلا فى زده ميشود زيرا كشور ما مشكل تعصبات منطقوى خود را دارد ودر غرب هر كس متو جه كار وزندكى خود است وكردن و دادن را يك عمل شخصى ميدانند ولى من با ور دارم كه اكر خودت نيز مانند يدرام صاحب از ظرفيت سياسى برخوردار باشى شايد صد ها مقاله در مورد خودت نيز در كردو ونواحى دره غارك را به نشر ميرسانند ودرحاليكه اين كونه اعمال جز به نفع دشمنان ملت ما كه از ان بهره بردارى ميكند فايده نخواهد داشت وهمين حالا يدرام منحيث نماينده ملت كه من وتو جز انيم ازحقوق غصب شده من وتو سينه أش را سير ساخته افغانان احمدخان ابدالى را بخود با با ميكويد وجرا ما يدرام منور وتحصيل كرده فرهيخته وجهان اشنا را حمايت نكنيم ازماست كه بر ماست لذا بشما دوست هموطنم صميمانه يشنهاد دارم كه از شخصيت كشى دانشمندان ملت دست بكشيم واز انان صادقانه دفاع كنيم ونكذاريم دشمن با اين بى اتفاقى ها مارا ازهم دور نموده وبه اهداف شيطانى خود نائل شوند . دوست شما يفتلى

  • اي زن يدر يدرام هم سك بكايد وزن يدر شما أوغان يرستهاى يهودرا نر خر بكايد كه سبب تفريقه مردم رنج ديده ماشديد لعنت خدا وتف برشما سكان تاريخ

 • " حضور افاغنه غیر مجاز در نوشهر ممنوع است"
  هواداران پدرام این فیصله های دولت آخوندی را علیه پناهندگان چطور توجیه میکنند؟
  شاید مانند خود پدرام بگویند، چون تبعیض علیه اقلیت ها در همه ممالک وجود دارد، پس در ایران نیز چندان موضوع خاصِ نیست که آنرا محکوم کنیم.
  اما سوال درین است، که مردم ایران با این صفحات سیاه تاریخ خود، که شباهت مطلق با قوانین هتلرعلیه یهودی ها دارد، در آینده چطور کنار خواهند آمد؟ تاریخ حافظه خیلی طولانی دارد.

  • به خدا اگر روزش برسد که رسیدنی است و خواهد رسید این لطیف کثیف مزدور بیگانه را اولاد این وطن به مانند اجدادش شقه کرده به چراغ برق اویزان خواهد کرد.

   حالا هرچه که خواسته باشید بگویید که یک روز می رسد که سقاوی ها را خداوند به دست فرزندان اصیل این ملک جزا خواد داد.

   تاجیک چه باشد که انسانیست و جوانمردیش باشد تاجیک فرزند نامحرم شاهان افغان با زنان یک قوم بی غیرت است اینها انقدر کثیف استند که فارس اینها را سگ حساب نمی کند اما اینها خود را به زور به دیگران می چسباند

   افغانستان جای خاینین ملی و بی ناموسان دزد نیست
   پدرام یک بی شرف است که از اجداد اجداد شرف ندارد همچو بی شرفان نباید که در این ملک باشند

  • به خاطر آگاهی زن فروشان :

   بینظیر: ‏" من چهار بار فروخته شدم"‏

   آژانس خبری ایرین طی گزارش دوشنبه (27 آگست 2007) خبر حیرت انگیزی را در مورد زنان افغانستان با عکس ‏مربوطه اش منتشر کرده است.

   این خبر تحت عنوان " من چهار بار فروخته شدم" سرگذشت غم انگیز و دهشت بار یک زن افغان است از ولسوالی شنوار ‏ولایت ننگرهار.‏
   این زن که با نام مستعار بینظیر معرفی شده است 31 ساله است. وقتی 12 ساله بود به عروسی یک مرد 24 ساله داده شد. ‏از آن زمان تا کنون بینظیر چهار بار توسط مردانی که وی تصور میکرد شوهرش هستند فروخته شده است. این کار زشت و ‏غیر انسانی تحت یک عنعنه و رسم محلی بنام "فروش زنان" صورت میگرفته است. ‏

   بینظیر گفت من نُه (9)سال با شوهر اولم زندگی کردم و چهار اولاد از وی داشتم تا اینکه وی تصمیم گرفت مرا به قبایلی ها ‏‏(گروه های قبیله ای که در طرف پاکستانی سرحد زندگی میکنند) بفروشد. شوهرم زمیندار بود و همیشه شکایت میکرد که ‏من زشت رو و غیر جذاب هستم. نمی دانم به چند مرا فروخت. ‏

   من نمی توانستم دخترک دو ساله ام راتنها بگذارم بنا بر این شوهرم وی را نیز به همراه من – در حالیکه هنوز یک طفل ‏دیگر را دو ماهه حامله دار بودم- بفروش رسانید. ما به یک مرد بنام ضیاء الله (نام مستعار است) فروخته شدیم. این مرد ‏همیشه عصبانی بود و دو زن دیگر و فرزندان شان را همیشه لت و کوب میکرد. وی از طریق قاچاق انسانها به کشور های ‏عربی امرار معاش میکرد. ‏

   چهار ماه بعد دخترک دوساله ام گم شد. مردم وی را از من دزدیدند. من همیشه بخاطر دخترم گریه میکردم. تا اینکه یک ‏روز ضیاء الله بمن گفت که از گریه ها و چهرهء نازیبای من خسته شده است و می خواهد مرا به یک مرد دیگر بفروشد. ‏

   ضیاء الله مرا به مردی بنام حاجی امان(نام واقعی اش نیست) فروخت. او یک مرد ثروتمند از مومند دره بود. او یک ‏زمیندار و تاجر بود که مواد ساختمانی را از شهر های پاکستانی به منطقه وارد میکرد. او مرا خرید تا برایش پسر بدنیا ‏بیاورم زیرا از زن قبلی خود پسری نداشت. او با من به نرمی رفتار میکرد و من اولین پسر را بنام نورالله برایش بدنیا ‏آوردم. من بسیار خوشحال بودم و حاجی امان هم ازینکه برایش توانسته بودم فرزند نرینه بدنیا بیاورم بسیار خوشحال بود. ‏

   نُه ماه بعد دوباره فرزند بدنیا آوردم که متاسفانه دختر بود و پانزده روز بعد تر مرد. حاجی امان بسیار قهر شده بود و من نیز ‏بسیار ترسیده بودم. از خداوند دعا می کردم که برایم پسر بدهد تا لااقل بتوانم حاجی امان را راضی بسازم. اما دفعهء دیگر ‏بازهم دختر بدنیا آوردم که نامش را بس بی بی (یعنی دختر دیگر بس است) گذاشت. ‏

   نمیدانم چه شد که دفعهء سومی که دختر بدنیا آوردم حاجی امان بسیار قهر شد و فکر کرد که مشکل از من است که نمی توانم ‏پسر بدنیا بیاورم. وی با یک دختر جوان به مبلغ چهار صد هزار روپیه (6500 دالر ) عروسی کرد. ‏

   خداوند سه دختر دیگر هم به من داد و حالا از حاجی امان شش دختر دارم.حاجی امان مرد خوبی بود و نمی خواست مرا ‏بفروشد. وی میگفت که مایهء شرم است که مردان زنان خود را می فروشند. با این وجود، بخاطر سخن چینی های زن ‏اولش، حاجی امان مرا بدست یک ملا داد تا مرا به نزد شوهر اولم در شینوار ببرد. ‏

   اما ملا نا اهل برآمد. وی من و دختران مرا به یک مرد دیگر فروخت که کارش خرید و فروش زنان بود. این مرد مرا ‏بهمراه چهار زن دیگر بمدت چند هفته نگهداشت. یک شب او همهء ما را به یک قریهءدیگر برد، جاییکه مردان زیادی در ‏یک باغ جمع شده بودند. ما همگی برقع (چادری) به سر داشتیم و بما گفته بودند که گپ نزنیم. ‏

   آخرالامر، بطرز عجیب و غریبی شوهر اولم مرا خرید بدون اینکه مرا و دخترانم را بشناسد. وقتی او مرا بخانه اش برد و ‏چهرهء مرا دید شگفت زده شد. او گفت که شست هزار افغانی (یکهزار و دو صد دالر) داده است تا مرا که چندین سال قبل ‏بسیار ارزان تر فروخته بود، دوباره بخرد. ‏

   من مجموعاً یازده فرزند بدنیا آورده ام اما هنوز هم برای دخترک دو ساله ام که از منزل ضیاءالله اختطاف گردیده بود؛ بسیار ‏دق شده ام. ‏

   متن اصلی خبر در بخش انگلیسی خبرگزاری ایرین:

   http://www.irinnews.org/Report...

  • به محمود اوغانیار : ببین و مزه کن که کی زنفروش است :

   http://www.youtube.com/watch?f...!

  • بجواب افغانيار بخدا كه همين يدرام مذهب وملت شما نسل يهود اوغانهاى خركوس را خوب ميداند وكور شمارا ازطريق نوشته هاى علمى واكادميك خود خواهند كند وبر ضد فاشيسم موفق خواهند بود ويدرام نيك أنديش ترين وياك بازترين است ،

  • يأسخ بنامه محمود افغانيار .
   بسيار اشتباه كردى كه اكثريت كلانهاى شما اوغانهاى دزد ازنسل همين سقاوىهاى شمالى است وهمان فيض محمد ذكريا شما به كواهى تاريخ غبار صاحب مرحوم تازه ترين دختران محمد زائى را به سر داران مجاهد خادم دين رسول الله دودسته تقديم ميكرد كه همان دختران را خاندان سلطنتى كور نادر غاصب به اعضاى خانوداده خود نكاح كرد ولى همان بجه ها ى كه دربطن شان بود امروز بحيث شهزاده وسردار معروف شده اند وتو فكركردى كه طالب وقالبت خاهد امدويدرام وساير سر داران مقاومت را به برج برق اويزان ميكند ومكر ما ياميرىها ويفتلى ها كجا هستيم كه تو وطالبت را درتويخانه كوهاى سر بفلك ياميربدرياى كو كجه خروشان أوغان كش غرق خواهيم مكر از درو تان توسط ملك خان در ريكهاى حيرتان را فراموشكرده اى كشتى كشته شدى وكر تا ب دارى همان كوى وهمان ميدان افغانيار ضد ملتهاى ديكر مكر با وآسلين تشريف بيار كه يشيمان نشوى ،ينكى قلعه 

  • واقعا أوغان كوستيزنترين مردم معا مله كر دنيا است زن فروش است خاك فروش اند وكون فروش اين لعنتى هاى نسل يهود سحر خيز

  • افغان ياردله يسر يهود مرتد فقط از سر كير جوانان هزاره وتاجك وأزبك دندان بكير اين قدر مردم را كرك خورده اند كه بجه زن فروش كلانهاى مردم مارا از شوهر هاى ننه ات ميتر سانى يكبار ما شما ازمائش كرده ايم اكر ترا ياكستان دال خور حمايت كند وما نيز اول بتوكل خداوند بزرك ودوم به همكاري جامعه جهانى كار شما نسل يهود را جور ميكنيم كه همين حالا ازطريق ميديا ميبينى كه اين نشست هاى مملك بزرك فقط با رهبران ما يلان كندن كور شمارا دارد آلبته كفن را خودتان بخريد اكر انسان تشديد اى دخر زويه دشمنت يفتلى 

  • بههه ملا اوغانی هم زن فروش بر امد !!! قرانیار یا اوغانوالی یار !!ما میگویم کفر گر از کعبه خیزد ..... این هم ملا تان عامی تان خو برای همه معلوم بود ...

 • من منحیث یک هزاره امان الله خان را یک انسان مترقی و روشنفکر می دانم که برعکس جدش و پدرش آدمی بود که افغانستان را برای همه افغان ها می خواست.
  دوستان تاجیک ما هم بهتر هست فرا قومی بنگرند و آنقدر از حبیب الله کلکانی بی دلیل دفاع نکنند زیرا همین حبیب الله کلکانی مانند ملا عمر وقتی به قدرت رسید تمام مکاتب دخترانه را مسدود کرد.
  یک هزاره

 • زنده باد شخصیت دانشمند کشور لطیف پدرام و مرگ بر دشمنان وی.
  خدا این اولاد های چنگیز را قدرت ندهد واگرنه سر پشتون شکر میکنید.
  چهار چیز در جهان دیدم چشم پاره مرغ و مگس و سگ هزاره.
  سلام هزاره را که عیلک گفتی بوی دامادی میآید.

  • سقاو زاده چه باشد که تربیت و ادبش باشد.

  • خو .. زنایتان ایقه وضع شان خراب است که با سلام دادن هزاره ، بار دوم خمپلگ میگیرند؟

  • راست كفتى ازين نسل كوتاه نظر من نيز تنفر دارم هزاره را كه سر دست نشان دادى ازبند دست ميكيرد بيو فا وعهد ناشناس اند واكر دوستم وأزبك نميبود بعد از كشته شدن مزارى كلم اين مردم جمع ميشد وأمان الله كلم حمم هم هزاره بود ونادانسته كلب الدين خركوس دوستم را كلم جم ميكفت زنده باد يدرام مرك بر دشمنان حسود يدرام يفتلى

  • جمال جانه غوله!

   راستی تربیه را باید از غولزاده غژدی نشین یاد گرفت.

 • تاجیک چه باشد که انسانیست و جوانمردیش باشد تاجیک فرزند نامحرم شاهان افغان با زنان یک قوم بی غیرت است اینها انقدر کثیف استند که فارس اینها را سگ حساب نمی کند اما اینها خود را به زور به دیگران می چسباند

  افغانستان جای خاینین ملی و بی ناموسان دزد نیست
  پدرام یک بی شرف است که از اجداد اجداد شرف ندارد همچو بی شرفان نباید که در این ملک باشند

  • پدرام اگر پست باشد ویا نباشد مگر فاشیستان پشتون نسبت به پدرام هزار مرتبه پست تر وبی شرف تر تشریف دارند. فاشیستان پشتون نسل حرامی انگلیس بوده ومادران شان را انگلیس ها را وطی کرده است تا ازآنها حاکمان پشتون زائیده شده است. من خودم پشتون هستم ومیدانم که فاشیستان اقوام مختلف چه برنامه های شیطانی را بخاطر پارچه پارچه ساختن افغانستان درسر دارند.
   هرکسیکه به افغان بودن افتخار میکند درحقیقت برسگ بودن خود وآبای خود صحه گذاشته است افغان یعنی یعنی سک. نزد من جز اسلام هیچ چیز دیگری معیار برتری نیست مردم افغانستان همه مومن ومسلمان اند ومسلمانان باهم برادر وبرابر اند این کشور مال شخصی هیچ قوم نیست. افغانیار اگر دیگر ازاین هم پیش بروی میتوانم که مستند برایت بگویم که با مادرت کی ها همبستر شده اند وتو ازکدام نسل میباشی.
   بدون شک که تو پشتون نیستی زیرا پشتون اینطور کامنتهای غیرمسوولانه را نمیگذارد گیرم اگر باشی سلام مرا بدیگر فاشیستان پشتون هم برسان وبرای شان بگوکه قرآنیار چنین بیام داده است

  • به جواب افغانيار. زدنى والاى شما قوم يهود تاجكان قهرمان و سر إفرازان با نام ونشان اين سر زمين اند كه قبيله بى فرهنكت را به زانو دراورد وهمين حالا بدون اجازه مارشال كر زى دزد اب خورده نميتواند و ديده ايد كه امر كر زى قابل أجرا نيست واكر امر مارشال باشد وزير هاى كوزى يشتون تمبان را تر كرده أجرا ميكند يفتلى زدنى والاى أوغان غول 

  • یفتلی بچیم توهم زیاد چرند ننویس ! ‍
   همه اش زور کاکاست که امریکای اشغالگر وصلیبی نام دارد این اشخاص یاد شده توسط تو جز مردوران زرخرید بی اعتبار چیزی بیش نیستند وهیچ کدام شان نمایندهء واقعی اقوام باشرف وباعزت ومجاهد این سرزمین بوده نمیتوانند

  • افغانیاره غوله!

   شما به اصطلاح شاهان اوغان غول اگر یک مرتبه هم که شده بزور خود و نه فروختن زنان و ناموس به شاهی طفیلی وار خود نرسیده اید. غژدی نشین و شاهی خیلی دور است. شما شاد گل های اصطبل قبیله کجا و شاهی کجا! دعای خیر کنید که غول ها تحول کنند و انسان شوند گرچه خیلی بعید به نظر می رسد.

 • ارسالی : ماد عمرک تاجیک زاد آریا تبار خر آسان زاییده

  قهرمان مولی کشور بزک پنچیر( اجازه دهید بگویم که مطابق فرهنگ های بسیار معتبر نام پنجشیر در حقیقت پنچیر بوده که مأخوذ از کلمه اصیل آریایی پنچر و پنچری و پنچرمین و غیره می باشد ) می خواست از جنگلی عبور نماید . در جنگل شیر زیاد بود که ازین رو به همراهان خود گفت که ای پنچرمینان عزیز! من میخواهم از این جنگل به سلامتی عبور نمایم لطف نموده یک پوست شیر برایم پیدا نمائید تا با پوشیدن آن در جمع شیران در امان مانده و صحیح وسلامت به آن طرف خود را برسانم .

  فورا یکی از پنچرمینان شجاع یعنی قسیم فهیم دست بلند نمود و گفت که من پوستی از شیر در اختیار دارم که همیشه با پوشیدن آن از خطر شیران در امن میباشم .

  آمر صاحب میگو : ای دله برای چی معطل هستی فورا آن را بیاور که پوشیده و به آن طرف خود را برسانم . قسیم فهیم با یک خیز بزغاله مانند بخانه رفته و پوست شیر را آورده تقدیم قهرمان ملی نمود . بز مقدس یعنی همان احمق شاه مسعود لعنت الله علیه با پوشیدن آن عین یک شیر گشته و در جنگل قدم گذاشت.

  سه روز بعد آمر صاحب عوض آنکه به آن طرف جنگل برسد ، چاک چاک دوباره بطرف جای اول خود در حرکت شد.همه مردم دور او جمع شدند . آمر صاحب قسیم فهیم را دشنام های شاهنامه یی و آریایی نثار نمود. مردم پرسیدند چرا ؟
  آمر صاحب جواب داد، این پدر سگ پوست شیر ماده را برایم پوشانده بود، در حالیکه جنگل پر از شیر های نر بود. درین سه روز تمام شیر های نر پای در پایم نماندند. اگر باور ندارین پس بگوئین که پایگاه شورای نظار را چرا "خوجه غار" میگو !!!!!!!!!!!

  • فاشیزم افغانی حاصل استعمار انگلیس وروس است که با روحیهء اسلامی مردمان این سرزمین چور درنمی آمد . امان الله وخان غفارخان هردو بعدها بمذهب هندویزم گرویده بودند

   آنلاین : افغانیار بچیم اگر بسیار پشت اتن اوغان دق شده باشی لطفا اتن این خرها را ببین که مثل خر مست شده اند.

  • سلام دوستان شما در مورد یک فرد خادیست ومعامله گر صحبت نمو دید. پد رام پست مخیو ا هد به بهانه مخلف روزخود بجلاند این اولا خاد بود بعدن کا سه لیسی قهرمان جنایتکار را میکرد فعلا هر در وازه به رویش با ز شد رفته معا مله اش را انجام میدهد از دوستم خان شرو ع تا اسما عیل خان..... فعلا از مسعود خاین پست و بچه سقاو دزد گرده نه برای خود خدا ساخته است
   فریب این لهیم را نخورد این به درد جامعه نمخورد

  • نوید جان گپایت تمام شد؟ همین نوشته گکته یکبار نزد بابت ببر و بپرس که چند جای غلطی داری؟ نویدآغا!ما توره و پدرته و همه ی قومته می شناسیم .اینجا ،آنجا نیست، که هرچه دلت میخواست می نویشتی و کسی چیزت نمی گفت . اینجا کابل پرس? است و کس کسی را نمی شناسد. از نوشتن نظر آدرس و هویت نمی خواهد . اینجا نوشتن جیگر شیر می خواهد . تو که چوچه گک گروهک هستی .اینجا کته کته ات که علیه قهرمان جهاد و مقاومت احمد شاه مسعود و آقای پدرام نوشتند تاب مقاومت را در برابر دوستان و طرفداران شان نیاورده فرار کردند . می بینیم خودت چند روز در سنگر خواهی ماند ؟ امروز وطنداری کردم سر از فردا در کمینت هستم .ما فیض آبادی ها میدانیم چطور با شما نمک نشناسان خود کش بیگانه پرور برخورد کنیم امید وارم موندگار باشی . از این کشفیات خودت به هزار بار دشمنان هویت ما ،مردم ما و شخصیت های قوم ما نویشتند . شنیدن این هذیانها دیگر کاربرد ندارند . خودت هم کدام کشف جدید نکردی پیش ازتشریف آوری جناب عالی این قیصه ها به زباله دانی دره ی جوزون انداخته شدند. با همان نام ونشا ن اولی بیا که تیر ما خطا نرود .
   وطندارت فیض آبادی

  • افغانواله غوله بچیه!

   او غولزاده بی شاخ و دم ! تو بدوی تمدن گریز غژدی نشین یک دفعه سر به پالان خود فروبر و در اصطبل قبیله به هم آخوران خود و پادهء خود نظر کن و باز به مردم طعنه بده. او غولزاده احمق یک دفعه به روز و روزگار خو نظر کن وببین که تو غولزاده در کتگوری کدام طبقه از حیوانات استی. نفرین خدا به شماغولزاده های احمق که هنوز هم فسیل پاده های پیش از خود را نشخوار میکنی. او اوغان غول یک دفعه تو به خود و روز و زنده گی خود ببین باز به دیگران را طعنه بده.

 • با سلام به تمام روشن فکران و با سوادن وطنم.

  من واقعا تعجب مکنم که برای چی‌ به مکتب رفتیم یا مریرم، کم ذره فکر کنین ببینین که دنیا به کجا رسیده ما کجا هستیم. تا به کی‌ ‌یک نفر را ملامت کنیم تا به کی‌ ‌یک قوم یا ‌یک کسی‌ که در گذشته ‌یک کاری را انجام داده ناسزا بگیم، بس نیست دگه قوم پرستی‌ بس نیست ناسزا گفتن به ‌یک دیگر که تو پشتون هستی‌ فلانی‌ فلان کار را کرد یا تو تاجیک هستی‌ و فلانی‌ فلان کرد یا هزاره هموتو. بیدار شوین ببینین که او کسانی‌ که این برنامه‌ها را پیاده میکنن کیا هستن و چی‌ منظور دارن از این کار. وطن ما را دارن غارت میکنن و ما و شما اینجا شیشتیم از خاطره آقای پدرام همدیگرا دشنام و دشنام کاری مکنم که که چرا پدرام اتو نگفت اتو گفت. اول ببینین که منظور از پخش این برنامه چی‌ بوده بعد هم دیگر را دشنام بدین.

  در مملکته من، من درس می‌خوانم تا به دیگران دشنام بگویم من درس نمیخوانم که مردمم را از گمراهی نجات بدهم من درس می‌خوانم که بگویم تو هزاره هستی‌ تو تاجیک هستی‌ تو اوغان هستی‌ و تو ازبیک هستی‌ و بر سر هم دیگر بزنیم تا دیگران، دیگرانی که مرا هزاره تو تاجیک او را ازبیک و دیگری را اوغان معرفی‌ کرد و به هر کدام گفت که تو قوم برتری بزن بر سر دیگری و ما هم انجام دادیم، همان (دیگری) تمام دارائی مان را به غارت برده و میبرد، ولی‌ من و تو هنوز خواب خواب خواب خواب.......

  • من تا اکنون پدرام را یک روشنفکر مبارز فکر میکردم ولی یک روشنفکر از حقیقت بخاطر شهرت و یا مقام نمیگذرد . وراست میگوید . هزار رحمت به این دختر هزاره وطن که از حقیقت گفت و خوده زلیل نساخت . پدرام نشان داد که او نه از تاریخش خبردارد نه روشنفکری . شرم آور است آقای پدرام . اگر سیاست همین است .تف میکنم به سیاست من نویسنده همه نیستم که بسیار برایت بنویسم . پستی ترا که از خاکت نتوانستی دفاع کنی نمی بخشم . لهجه ات را هم برای خوشی ایرانیها ایرانی ساختی . شرم برت .

  • به قرانیار خاین

   تو پدرلعنت خود را پشتون نگویی که اندازه خاک پای پشتون نمی باشی. پوست تو بوی کثیف یک قوم بی غیرت تازیک داره

   به تماما سقاوزاده گان

   زیاده تز از یک هزار سال است که سقاوی و غلامی شاهان افغان را به دوش دارید. از خدا بترسید از وضعیت شمالی عبرت بگیرین که کل پشاور و کابل و جلال اباد را زنان و دختران شمالی پرکرده بود و برای یک جوراب یا یک لقمه نان یا یک لباس کهنه تن فروشی می کردن همسایه گان ما چندین دختر خورد سن شمالی را در بدل یک یک بوجی گندم گرفتن که هم از تن های شان استفاده می کردن و هم از کار و سقاوی و خدمتکاری شان

   شما باید ه از این داستان شمالی عبرت بگیرین که اگر روزش رسید باز این بار مردها و بچه های بی غیرت تان هم به خدمتکاری و سقاوی افغانان می روند

   افغان شاه بوده حاکم بوده سر ناف زنان و خواران تان شیشتگی بودن همین حالا رهبران ماده تان را از دولت و قدرت مثل چتلی بیرون انداختن و هر روز غال مغال دارن مگرم کدام شلغم را هم از جایش تکان داده نتانستن حالا هم افغانان سرنوشت این وطن را تعیین می کنن و در هر دو طرف معامله افغانان زده راهی هستن شما مشغول مرگاوی دختران و مادران و زنان تان برای پایگاه بگرام استین ای قوم بی غیرت بی ریشه ناشکر و مرده گاوی کسب پدری تان بوده و خواد بود بر پدر تان لعنت

   افغانان که هر دلگی و حرامی گری را فراموش کند خیانت ها وطنفروشی ها سقاوی گری ها شما قوم بی غیرت و بی ناموس را فراموش نخواد کرد

   تا زنده یک افغان است زند افغانستان است

  • څو وانه خلی له غلـــــــــــیمه انتقام
   مـــرد نه خـوب کا نه خـوراک کا نه ارام

  • (طالبان هم امريکايي ځواک دى) تر عنوان لاندې دزلمي زړور په نامه د يو تن ليکنې لوستو ته اړ کړم چې ځواب يې وليکم ليکنه مې تراخره تر سترګو تيره کړه چې زه هم يو څو ټکي زلمي زړور ته ور زياته وم او دهغه پاملرنه ورته را اړوم
   . ړومبى خو داليکنه داسلامي افغاني اخلاقو جوته سرغړونه ده ،چې يو پاک تحريک چې مسلمان دى په سپکه ژبه او لهجه ياد کړ البته دا کار هغه څوک کوي چې هغه نه اسلامي اخلاق لري او نه افغاني يوازې او يوازې په خپلو کرغيړنو اعمالو سره د کفري نظرياتو استازيتوب کوي او په افغاني ټولنه کې دمنحوس نظر دپاره ورکړل شوى تگلاره مخ په وړاندې بيايي .پدې ليکنه کې په افغانستان کې روان ملي مقاومت دامريکا او پاکستان پورې تړلې ښودل شوي دى خوپه کې دتاريخي حقيقت نه سترګى پټى کړل شوي دى دا هيڅ کله نه دپاکستان او نه د امريکا مقاومت دى دا هغه مقاومت دى چې دافغانستان دويش او دملي حقيقتونو خطر په وړاند ې يې په خپله سرښندنه سره قرباني ورکړه افغانستان يې افغاني وساته که دا مقاومت امريکايي واي نو امريکا بيا ليونۍ وه چې دميليادونو ډالرو په لگښت يې دطالبانو نظام له منځه وړه ؟!.
   وګورئ امريکايي الوتکو دپاکستان له هوايي ډګرونو څخه 2500 پروازونه ونکړل؟ دتير کال پورې دا لړۍ روانه ، نه وه ؟ که دحقيقت نه سترګې پټې نه کړل شى څرګنده ده .
   دويم : طالبان که ددين ، وطن او خپلواکۍ په سودا امريکا سره تيارواى نو تراوسه پورې به يې دنړۍ په کچ دامن مثالي حکومت کاوه .
   طالبان به هم اوس په ډالرو کې پټ واى خو نه هيڅ کله نه دطالبانو مقاومت يو ملي مقاومت دى او هغه څوک يې مخالفت کوي دچا چې شخصي ګټې دامريکا پورې تړلي وي
   بل حقيقت دادى که د طالبانو ملي غورځنګ نه واى نو شمالي ټلوالې دافغانستان دويش خبر داستانبول په خپرونوکې ورکړى ؤ که چا داستانبول خپرونې لوستې وي دافغانستان ويش پکې څرګند ؤ .
   که روان مقاومت او دحق دلارې مبازره نه وي نو اوس به افغانستان نه ؤ او که خداى مکړه دا روان مقاومت غلى شى نو دتل دپاره به مو دا دشرم پېټی په اوږو باور وي .
   الف : ټول افغانستان به دپنجشير د پنچيرمينان په لاس کې وي او خپله خپل سرى به روانه ساتي
   ب ژبه به موايراني او ازبکي وي دپښتونولۍ به په کې هيڅ پاتې نه وي
   ج : داسلام دمقدس دين پر ځاى به يهودي ، هندي او دعيسيوت ددين مطابق غربي کلتور وي .
   ت : دافغان کلتور په مقابل کې به فحشا او غربي کلتور پلى شي
   د خپلواکۍ پلوه افغانان به له پاکې خاورې ګډه وکړي .
   يوازې او يوازې به دنصرانيت ديديد او رام رام اوازونه اوريدل کيږي همدا طالبان ؤ چې په ټول افغانستان کې يې ظلم او بربريت ته دپاى ټکى کېښود او په کوم ډول امن چې دطالبانو په نظام او حکومت کې ؤ بيا به يې افغانان ونه ګوري همد ا طالبان ؤ چې افغانانو ته يې افغانيت وربخښلى او دالهي دين مطابق يې نظام چلاوه ځکه خو امريکا د B52الوتکو په وسيله دطالبانو اسلامي نظام ړنګ او بيا يې په افغانستان کې په غرب کې روزل شوي داړمار او چپاولګر په افغان اولس حاکمان کړل ددې روان ملي پاڅون دجارى ساتلو دپاره تر يونيم لک زيات افغانان شهيدان شول بيابه هم دطالبانو مقاومت په ميړانه روان وي .
   زلمي خانه : زه دا درته روښانه کوم چې دطالبانو مدافع وکيل نه بلکه ديو افغان په صفت مې درته څو جملى وليکلى او دسپيڅلى وجدان له مخې مې درته حقيقت څرګند کړ توصيه مې درته داده چې سره له خپلو چپي افکارو لږ څه حقيقت ته هم پام کوه او لمرپه گوتو مه پټوه.

   (تول اوغان )

  • اوغانیار زویه ! امو ویدیوی گزارش بی بی سی ره که بریت ده پیام اولیم روان کده بودم ، سیل کدی ؟ یا امیتو سرسر خود دولک میزنی ، اتن میکنی و کاکل شور میتی ؟ بسیار قرتک و جرتک میزنی مثلی که نو جومست شده از کوه پایان شدی !

  • بیا ښاغلی افغانیارصیب ته!
   افغانیار صیب باید پوه شی چه تر ټولو غټ او آزادخیاله مرده ګاو د پښتنو په تاریخ کي چه رسما مرده ګاوپیژندل سوي دي خوشال خټک نومیږي هغه هم شاعر وو اوهم کله جه د ډهلی مغول پاچایان ورته مړی او ډوډی نه ورکولی نو به په بغاوت پیل کاوه.
   خوشال دخټکو قوم یو خان وو. نو خانان عادت درلود چه ترسو چه ژوندی ول دوی ودونه (عروسی) کول.
   په زوړ والی کی خوشال خان یوه ځوان انجلی سره واده وکړه. خود دغی ځوانی پیغلی نفساتی خواهشات نه پوره کیده، یوه ورڅ د دغي ځوانی میرمني څخه خوشال پوښتنه وکړه:
   چه آیا ته ډیر افتخار نه کوي چه د خان ښحه یې؟
   ښڅه په زغرده ورته وویل چه نه
   خوشال وپوښتل چه ولی؟
   ښحه ورته وویل چه ته زوړ شوی یې او زه ځوانه جهانه انجلی یم.
   نو خوشال ته درد ورغی اوخپله میرمنه طلاقه کړه اوخپله یوه مسلی سړی ته په نکاح کړه.
   ځو ورڅ وروسته، خوشال په یوپټی کی هماغه انجلی ولیدل چه دخپل نوی مسلی (هغه خلک چي په ودونو کی ساز او آواز او نڅا کوي) میړه سره په ډیر مشقت اورنڅ دڅمکی په اوبه ورکولو لګیا دي.
   نو بیا خوشال ورته نژدی سو او ورځخه پوښتنه وکړه چه آیا دخپل ژوند نه راضي یې او که پخوا راضي وې
   نو انجلی ورته په څواب کی وویل چه زر چنده اوس راضي یم څکه چه میړه می ځوان دي
   نو خوشال ورته په شعر کی وویل؛
   هی چه نه خوشال وای اونه خټک وای
   خو مسلی وای خو څوانی وای

   بزرګترین مرده ګاو جهان خوشال خان خټک در تاریخ ګذشته است.
   آری!
   درتاریخ بشریت هیجکسی به اندازهء خوشال خټک مرده ګاو لیبرال (آزادخیال) نه ګذشته است، خوشال خان که بشتونها وی را خوشال بابا میګویند یکی ازخانهای مشهور قبیله خټک در پشاور امروزی بود.
   او درسنین پیری شوق ازدواج با یک دختر جوان که چندین مراتبه ازوی خوردتر بود برسرش زد. اما وی خواهشات نفسانی آن دختر جوان را پوره ساخته نمیتوانست، روزی از آن دختر بیجاره پرسید که آیا وی اززنده ګی وهمسری با خوشال راضی است، دخترک برایش ګفت که اګرراستش را بپرسی نخیر من راضی نیستم.
   این جواب به غرور خوشال خټک لطمهء شدید وارد کرد، او ګفت تو دختر بیعقل ندانسته ایی که چقدر دختران قبیله آرزو داشتند که همسر خان شوند ولی تو ناشکری میکنی، پس خوشال همسرش را طلاق داد وقصدا اورا به یک جوان از قوم مسلی ( مردمیکه درعروسی ها بصورت مسلکی رقص وآوازخوانی میکردند نامشان مسلی بود)نکاح نمود. روزی خوشال غرض معاینه حال واحوال خانم قبلی اش، سری به زمینهای زرغتی همان مسلی زد.
   درآنجا دید که همان خانم قبلی اش با رنج وزحمت زیاد مصروف آب دادن زمین های زرغتی شوهر مسلی خویش است. خوشال خودرا نزد وی رساند وپرسید که آیا حالا اززنده ګی ات راضی استی ویا اینکه قبلا راضی بودی؟
   زن درجواب ګفت: حالا هزار مرتبه اززنده ګی خودم راضی استم زیرا شوهرم جوان است.
   درهمانجا خوشال خټک دانست که وی دیګر پیر شده ودیګر او طرف قبول دختران جوان قرار ندارد اوفی البدیهه این شعر را سرود که
   های کاشکی نه خوشال می بودم نه خان خټک می بودم
   لیکن مسلی می بودم ولی جوان می بودم.
   وقتی خانه برګشت دو خانم جوان خویش را که نسبت به او جوان بودند آنها را نیز به جوانان قبیله طور هدیه بخشید. از آن زمان ببعد خوشال خان لقب بهترین مرده ګاو دنیارا کمایی کرد.
   اما مرده ګاوهای عصر حاضر درمیان پشتونها بدتر از وی میباشند زیرا باوجودیکه خانمهای شان نمیخواهند با آنها همبستر باشند ولی آنها مثل خوشال جرأت طلاق دادن را ندارند، روی همین منظور است که زنهای اکثر اینګونه پشتونها به تن فروشی رو آورده وزمینهء تولد یک نسل بی هویت ومجهول را درجهان مساعد میسازند.
   شاید بیجا نباشد که حتی نژاد شناسان مشهور جهان درمورد اصل ونسب پشتونها تا کنون به توافق کلی نرسیده اند، یکتعداد اینها را بقایای یهود زمان بخت النصر بابلی میدانند، تعدادی هم آنها را مربوط (جتها) سیګانهای هند میدانند. تعداد دیګری آنها را نسل مشترک میان یونانی ها وهندیها میدانند که هیج کدام آن تا کنون ازنظر علمی ثابت نګردیده است.
   بناء ما پشتونها قوم بی نسب هستیم. نه بابای ما معلوم است ونه انای ما.
   پس چه بهتراز ینکه بعدازین در روشنای اسلام وسنت رسول الله زنده ګی خود را عیار نموده و بعدازین از تولید نسلهای حرامیی جلوګیری نمائیم. به انسانیت خویش اولا بعدا به اسلامیت خویش ببالیم، وخداوند را شکر ګذار باشیم که مارا مسلمان خلق کرده است، خداوند پدران ومادران مرده ګاو مارا ببخشاید.

  • آقای کامران میرهزار!
   اګر سانسور میکنی باید پیام این افغانیار ملحد که اصلا پشتون نیست واز آدرس پشتونها به تاجیکها دشنام میزند باید سانسور کنی درغیر آن این کارهای طفلانهء شما که تاجیکها وپشتونها را باهم بیندازید وخودتان سیل کنید جای را نمیګیرد، من پیامهای به زبان پشتو نوشته ام وشما حق سانسور را نداریداګر سانسور میکنید باید پیام افغانیاررا هم که به همهء تاجیکها توهین کرده پس کنید

  • اوغانیاره!
   پښتانه دومره هم بی عقل ندي چه تاغوندی هزاره فاشیستان وکولی شي چه دهغوی نوم څخه په استفادی هغوی نورور قومونوسره وجنګوي که ته په ریښتاسره اوغان اوپښتون یي نوراسه چه سره معلومه کړو چه ته څه وایي اوزه ځه وایم!

   اوغانیار!
   پشتونها اینقدر بیعقل هم نیستند که همجو تو هزاره های فاشیست آنها را استعمال نموده واز نام وآدرس آنها اقوام دیګررا علیه پشتونها تحریک کند. اګر تو واقعا اوغان استی بیا پیامهایت را به پشتو بنویس تا باهم معلوم کنیم که تو چه میګویی ومن چه میګویم.

  • آقای قرآنبای ! اصلأ فکرش را نکنید و به خیال تان هم نگردد که این محمود اوغانیار تاجک و یا هزاره باشد . نه خیر، اوغانیار براستی یک کُره اوغان اصیل است ، که از آخور خویش دور افتاده و کله گنسک شده به کابل پرس? چارغوک میکند . شما یکبار به طویله و غارگاه این اوغانیاران اصیل ، تول اوغان ، لروبر ، لیکوال و غیره و غیره سری بزنید تا بدانید که سرخط نوشته های پروفیسوران ، دکتوران ، انجنیران ، حاجیان و و و ایشان بمراتب تند تر ، زننده تر و رسواتر ازین پیام کُره اوغانیار است که بزبان اوغانی به نشر رسیده است .

   باور کامل دارم اگر شما هم از تبار قبیله باشید به آنچی مینویسید ، نه باورمندید و نه هم پابند . شما اگر پیرو قانون اوغانوالی نیستید ، هرگز خود را اوغان مخوانید که با نعرۀ الله و اکبر هم تباران خویش سر بریده خواهید شد . به این سخنم باور داشته باشید .

 • وطن را از زیر پای تان امریکا ربود، اما شما بالای موضوعات پیش پا افتاده جنگ دارید.
  این جدال شما مرا بیاد قصه سه دزد که در دوره اپتدائی مکتب میخواندیم، میاندازد.
  دو نفر دزد خری دزدیدند
  سر تقسیم با هم جنگیدند
  چون آن دو بودند سرگرم زد و خورد
  دزد سوم خر شان را زدو بُرد

  در سایت بی بی سی بخوانید و به همه وطنفروشان تبریک بگوئید!

  مذاکره کنندگان آمریکایی و افغان موافقتنامه همکاری در مورد نقش آمریکا در افغانستان پس از
  خروج نیروهایش از آن کشور در پایان سال ۲۰۱۴ را نهایی کرده اند.
  جزئیات این توافقنامه که اکنون باید توسط رؤسای جمهوری دو کشور مرور شود علنی نشده است.
  موافقتنامه روز یکشنبه در کابل از سوی رایان کروکر سفیر آمریکا و رنگین دادفر اسپنتا مشاور امنیت ملی افغانستان امضا شد.

 • زنده باد لطیف پدرام!

  زنده باد پارسیان دنیا!

  • مرک پد رام خادیست مسعو د را بییبنم از جنایت آدم کشی تاریخ لعنت می فرستد پدا رام خوشخانه ی به او شعر می سراید او قهر مان میگوید پدرام وا قعا مردم را دوست داشته در جنایت های او شعر بگوید فعلا کسانیکه عا دیلا نه قضاوت بکند پدرام هم از جمله جنایتکا ر محسوب می شود پد رام مردم افغانستان در قطار برادر ران جنا یت کارش
   علومی کلا ب زوی راکتی تهنی عبد الله عبد الله فهیم امر الله سانچارکی دوستم محقق انوری خلیلی حکمتیار تا بابا هایش مزاری ربنانی کرزی ...

 • بخوانید ضررنمیکنید
  معذرت از گرفتن وقت گرانبهای شما.

  دوستان هم میهنان گرامی که همه دربالا نظزهایتان را نوشته اید
  درود برهمه ایتان باد !

  وقتی من این مضمون جناب جعفر را خواندم و بعد نظرات هم میهنان را یک لحظه تصور کردم که ما همه در یک اتاق تاریک یکدیگر را بکس می نمائیم و نمی بینیم که این مشت های ما به سر کی میخورد و یا چقدر به درودیوار می زنیم.
  هم میهنان گرامی و عالیقدر بیائید کمی بیاندیشیم طرفداری از این و آن کشور مارا صحنه دشمنی نسازیم . و دلیل این همه کینه و عداوت ها همانا نبودن روشنی علم ودانش است .

  و درنبود علم دانش سرنوشت ما و کشور ما به این روز میرسد .
  قوم خوشبخت آنست که روشنفکرانی در راس داشته باشد که موقعیت قومش را در مسایل جهانی بتواند بررسی کند .نه اینکه تلاش به انزوای قومش بگیرد و تلاش برای تفرقه که سیاست بیگانگان است بپردازد.

  هم میهنان گرامی هر انسانی به اندازه که خوراک میخورد باید شعور هم داشته باشد .و به فرهنگ و تاریخش واقف باشد .و در کشف اسرار هستی بکوشد تا بتواند در گام نخست خودش را از یوغ این و آن برهاند .و در ثانی به کشورش خدمت کند.

  ولی در نبوددرایت و خرد و جهانبینی درست یکی به کله دیکر میزنیم .

  ما را شرایط تاریخ به انسان های ساده تبدیل کرده که تمام سجایای نیک که درفرهنگ ماست را بی بها میپنداریم و به یکدیگر خود احترام نداریم و به جهان نگاه نمی کنیم .
  همین است که ره به جائی نمیبریم نوشتن درسایت صرف برای بیرون ریختن عقده ها دامن زدن به تفرقه و نزاع نیست بلکه برای این است که همه درفکر این باشیم که چطور می توانیم مانند یک شطرنج باز ماهر برای رهایی مردم و کشور در سطح بین المللی مقابله و مسابه کنیم .
  جهان عرصه برخورد خرد و دانش است و قدرت و توان یک ملت نتیجه درک و خرد و تمدن و پیشرفت آن ملت است .

  نخست اینکه در جهان انسان یکی است اگر ما در جهان نگاه کنیم ما به سه نوع نژاد برمی خوریم که عبارت از سپید سیاه و زرد و این نژاد چیزی دیگری نیست بجز آن موقعیت جغرافیائی کشور ها که نظر به گرمی و سردی بالای انسان ها اثر گزار است .

  برگردیم به موضوع چرا آمریکا درافغانستان با 42 هم پیمانش آمده و یک بیماری طالب و ترور را میخواهند مداوا کند ؟

  و این قدرت را آمریکا از کجا بدست آوره است ؟

  چرا کشور ما به این بیماری مصاب شده و ما چرا توان مقابله با آن را نداریم ؟

  دلیل آنست که دشمنان مردم افغانستان آرام آرام طوری عمل کردند که ما خود ما هم شریک در ویرانی افغانستان و فرهنگ و تاریخ خود شویم .
  با بکار گرفتن مغز های ما، ما را به نفع خویش بچرخانند.و تاخودما آرام آرام اهداف آنها را بر آورده بسازیم.
  هم میهنان گرامی شاید همه ایتان در کتاب های مکتب خوانده باشید که :

  یافته در پانی پت احمد ظفر

  تاخته محمود تو تا سومنات

  این انتحاری که حالا رشد کرده حاصل حملات این دو فرد کشور گشا و خائن محمود غزنوی و احمدشاه ابدالی است .

  اگر این حملات ناشیانه به به هند انجام نمی پذیرفت امروز پاکستانی وجود نداشت .و ما آن مشکلی را که با پاکستان داریم نمی داشتیم.
  و ما با هندوستان همسایه می بودیم .اینجا جای تفصیل بیشتر نیست. هدف حالاست .

  طالب نماینده قوم پشتون نیست .و اگر کرزی آنها را برادر میگوید میداند که دشمنان مردم و کشور ما از واژه جهاد خوب میوانند استفاده کنند. و حتا یک عده کسانی دگر همدر افغانستان است که طالبان را حمایت می کنند. و کرزی راه را برای جهاد آنها در مقابل دولت می بندد و این است سیاست دولت ، ما از سرنوشت رژیم خلق و پرچم باید درس گرفته باشیم .

  درزمان طالبان 5% خاک دردست احمدشاه مسعود و 95% آن دست طالبان بود. و آن گروه هفتگانه و آن گروه هشت گانه همه فرار کرده و در ایران و پاکستان و ترکیه و تاجیکستان و اروپا و آمریکا فرار کردند.

  زمانی بود که افغانستان در حال تجزیه به قسمت بود و تمام ساختار های آن ازبین رفت . مقصر کیست ؟ اگر وجدان را حاضر بدانیم خود ما.

  اما ناگهان شخص ناشناخته اما باهویتی بنام کرزی به میدان آمد و با بکار گرفتن نیرو و انرژِی آمریکا و شرکایش افغانستان را از حالت کحما رهایی بخشید.
  من منحیث یک نفری که از قوم قزلباش هستم کرزی را رهبر ملی افغانستان میدانم.با آن جرئتش با آن حوصله اشن و با آخردش و او مثال زنده است که حساب طالب ها از قوم شریف پشتون جدا است.
  نظر به قانون اساسی افغانستان تمام اقوام برادر هستند.اما شرط برابری ایست که تلاش برای رهایی خویش و کشور خویش از بدبختی نماهیم .
  امروز واقعیت های افغانستان را انکار نکنیم .و آن تفرقه های که کشور ما را در لبه نابودی کشانده بود تکرار نکنیم .و به هم میهنان خویش ارج بگزاریم . هر کشور متشکل از اقوام و زبان ها است .
  همین آمریکا توسط مهاجران سراسر دنیا آمریکا شده .این مثال خوبی است .
  درست است که در جوامع سرمایه داری تلاش برای دست یافتن به مواد طبیعی هستند .

  خوش به حال ما و شما که در راس کشور کسی است که توانسته حتا دزدان و اوباشان هر قوم را دور یک میز گرد آورده.

  در ایران تعداد زیاد هم میهنان ما به نام های قاچاقچی و غیره اعدام می شوند.
  ولی از زمانی که کرزی آمده کسی به ناحق اعدام نشده و این موجودیت قانون است .و اگر بجای کرزی کسی دیگری بود سه نفر
  کامبخش
  عبدالرحمن و
  غوث زلمی هر سه اعدام می شدند و یگانه کسی که توانست اینها را از مرگ نجات دهد همانا جناب کرزی است.

  امروز مطبوعات افغانستان در منطقه نظیر ندارد .و جناب کرزی افغانستان را در بین دو دشمن امریکا و ایران چنان سیاستی دارد .که احمدی نژاد دودست به گردن کرزی می اندازد.و میداند که کرزی میتواند به آنها کمک کند و گرنه سرنوشت ایران هم مانند سرنوشت عراق و لیبی است .

  پاکستانی که مانند جمهوری عربستان در طول 30 سال نقشه هایش را ماهران برای نابودی افغانستان بکار برد. حالا خودش دویده دویده به هندوستان میرود .میخواهد دوستی را از سر گیرد و این را از کرزی یاد گرفت .

  باید گفت که دولت افغانستان با داشتن مهره های روشنگر و کاردان سیاست منطقه را رقم می زنند و افغانستان مرکز ثقل ثبات جهان شده و با امضا پیمان راهبردی افغاننستان با آمریکا افغانستان عضو پرکار جامعه بین المللی میشود.

  و اما ما و شما چرا درین سایت به خاکبازی مشغولیم . میشود برای یک لحظه عینک های نفرت و کینه و تفرقه و این و آن را از چشم بکشیم تا جهان را طوری که است ببینیم و با هم مهربان باشیم من یک درودی دارم به جناب کامران میرهزار که زمینه را مساعد ساخته تا تمام افغان های که از قدرت فکری و استعداد نوشتن و در خشش افکار برخوردار هستند دور هم جمع شوند و از هم دیگر بیاموزند .

  البته میخواهم در آخر یک قصه واقعی را برایتان نقل کنم . البته مادر من یک مرغ را چوچه نشاند که همه تخم مرغ و یکی آن تخم مرغابی بود.
  وقتی چوجه ها از تخم بیرون آمدند همه زیر سینه مادر شان میرفتند و این مرغابی گک هم میرفت اما تفاوت های زیادی بین این چوچه هاموجود بود مثلا وقتی مادر شان برای دانه آنها را صدا می کرد همه می دویدند و میخورند و مرغابی دویده نمیتوانست و آهسته میرفت ولی مادر به او دانه میداند و وقتی درحوض کوچک حویلی چوچه مرغابی خود را به داخل آب می انداخت برادرانش حیران می ماند که آنها چرا به آب داخل شده نمیتوانند
  اما تفاوت ها زیا لاکن همه یک فامیل بودندو هیچ مشکلی نداشتند .

  حالا ما اشراف مخلوقات هستیم باید ازین یک خانواده مرغ درس بگیریم . که آخر تبعیض و تفرقه نابودی است. بیائید بیش ازین تبعیض و نژاد پرستی و قوم پرستی و ملاچه پرستی را دامن نزنیم .
  و تلاش بر این کنیم که دین را هم از سیاست جدا بسازیم .
  دین در داخل خانه و سیاست در خارج از خانه مانند ترکیه که این است آرمان آتاترک و غازی امان الله خان .

  و بگوئیم که هر کس که از افغانستان است افغان است
  ولی اقوام همه گلهای کشور ماست هر کدام استعدا های خاصی دارند.

  و درافغانستان زن و مرد حقوق مساوی دارد .

  بیا تا قدر یکدیگر بدانیم .

  زنده باد اقوام متحد افغانستان
  اعم از اهل هنود
  هزاره پشتون
  قزلباش
  تاجک نورستانی
  پشه یی
  نصرانی
  کلیمی
  بلوچ
  وهمه..
  زیر پرچم اتحاد و همبستگی افغانستان متحد.

  • كنيشكاه جان از مثبت أنديشى ات تشكر ولى كشور كه درحالت تجزيه بود سبب اتحاد كشوراقاى كر زى نيست متاسفانه به خطا رفته ايد زيرا از واقعت ها بكلى تر فه رفتيد زيرا كسانيكه به انتر نيت وفيكسبوك دسترسى دارند مردم بيسواد نيستند وبه تاريخ ومسائل حاد كشور وجهان اكاهى دارند وبا اين ساده أنديشى خود خواستيد كه در انتر نيت نام مبارك شما بجشم مردم بخورد وأقدام به شهرت نموده ايد كه اين حق مسلم شما است ومن به ان كدام مخالفتى ندارم ولى نميتوانم در مبهم ماندن حقايق سكوت كنم زيرا اين وظيفه همه است ولى به همكان واضع است كه واقه ٩سبتمبر و١١سبتمبر جهانرا درمورد طالب والقاعده تغير داد وجامعه جهانى براى حفظ ما تقدم منافع ملى شان خواست كه از القاعده در برابر عملات دهشت افكنى شان انتقام كيرد كه عمليات نظامى را عليه حكومت حامى القاعده دست به أقدام شدند وبا فرستادن b56 بم افكن وهمكاري زمينى نيروهاى مقاومت حكومت توتاليريته وخودكامه طالب را سقوط داد اقا ى قانونى منحيث فاتح داخل كابل شد وامنيت شهريان كابل را تامين كرد واستاد شهيد ربانى بكار نظم وترتيب ادارات ملكى ونظامى جسورانه همت كماشت وبعدازكذشت جند ماه كنفرانس بن تحت رياست لحظر براهميى نماينه ملل متحد بركذاروبر حكومت موقت توافق نيروهاى مطرح ان زمان حرفته شدوبعدازيك ماه ديكر انتقال قدرت به شكل سياسى ويشرفته ومدرن ته مراسم خاص از إستاد شهيد به جناب كرزى صورت كرفت كه او با يك كيش يشاؤرى بد ون باديكارد وارد كابل شده بود وكر زى صاحب حكومت را در شرائطى تحويل كرفت كه ديكر مردم به تا مين صلح مطميئن شده بودند وكمك هاى جامعه جهانى حاتم أسابه افغانستان سرازير شد ومدت شش ماه ازعمر اداره موقت كذشت وملل متحد موفق به ايجاد اداره انتقالى دوساله شد تا انتخابات دور اول رياست جمهورى اصلا امنيت در سرا سر افغانستان حكمفرما بودوازطالب وشورشى كوجكترين تحركا نبود ومرحله ملكى سازى شروع شد شمال ونيروهاى وطنيرست ته يروكرام ddr شدند وبرعكس مناطق جنوبى وجنوب شرق بحالت خود باقى ماند كه اهسته اهسته از بى كفائتى كرزى وقوم يرستى أش طالب جان تازه كرفت وبه يلان isiياكستان كادر هاى شمال يكى ئى ديكرى سبكدوش وحاكميت بطرف يشتونيزه رفت كه حزب اسلا مى حكمتيار وأفغان ملت به ادارات كليدى جابجا شد واين اقايون طالب را برادر خطاب نمودندو زمينه ترور وانفجار وحذف فزيكى شخصيت هاى ملى اغاز شد كه نتيجه را به اين مرحله كه تجزيه كشور را درقبال داردكشاند كه همه نتيجه بى كفائتى جناب كرزى وتيم فاسد كارى شان است كه با درو غ وفريب عا مل بى ثباتى كشور شده است .لطفا بر ساده أنديشى وخوشباورى ات تجديدنظر فرمايد با احترام ينكى قلعه 

  • با احترام ینگی قلعه شما آقا ینگی قلعه در نو شته خود از جنایات کاران غداران افغانستان آن بنام مجاهد وشهید نام برده اید از شما سوا ل این کدام مجاهد افغا نستان شاید به نطر شما مجاهدان با شند با لای فرزندان صدیق وطن تجاوز کردن آدم کشتن دزدی کردن آثار عتیقه افغانستان به خارج صادر وقا چاق کردن..... شما آقا ینگی قلعه شرم واحیا نکردید که این ها را توصیف کردید. من در ینگی قلعه چندین با ررفتم آنجا حکو مت جنایت کار قا ضی کبیر حکم فرما است قاضی کبیر خان هم از جمله برادران جنایات کار است از تخم مرغ پیر عشر می گرفت . این مشت نمونه خروار است گوش شمارا باز کنم از مسعود خاین گرفته ربانی حکمیار علومی را کتی عبد الله دوستم مزاری انوری عطا نور خلیلی وسایر شراکای آن شما عمقآ فکرکنید خو د رابا کثافات لطف خان ایرا نی زا ده شده آلو ده نسا زید دست تان با خون ملت آلوده میگردد. اگر شما واقعا یک نویسنده با شید جنا یت این را از افغان ملت شرو ع کنید نظار جمعت وحدت طالب خلق پرجم ..... افشا نماید.
   با حترام خورشید

  • بدخشى نام. اول خودت بدخشى نيستى بلكه ازجمله همان كاسه ليسان قبيله بى فرهنك ويهودزاده ها هستى وجرا در مورد حقايق تاريخى كه إستاد ينكى قلعه بنشر سيرد دركدام بخش ان نظر مخالف داريد كه از ديدكاه شما درست نباشد وهمين كه درمورد واقعت تاريخى روبروشدى كه به نفع قبيله منفور ومفت خوارت نيست جنين جلالى شدى. وحرف حق را تحمل كرده نتوانستيد. زيرا شما قوم مرتد به جهل تاريخ شهرت داريد. وواقعت هاى جامعه را وأرنه جلوه ميدهيد. وفكر ميكنيد كه عصر حاضر شرائط يكقرن قبل افغانستان است. كه شما با يا هاى كثيف ومردارتان بالاى كردهاى مردم يا كذاريد .كور خوانده ايد دانستيد ؟برادر زاده يهود ؟يفتلى

  • باتقدیم احترام به شما هم میهن ینگی قلعه

   چو سخن نگفته باشی به سخن رسیده باشم .البته خودت هم کمی عمیق فکر کن . من در تمام نوشته هایم از هیچ گروة که امتحان خود را داده طرفداری نکرده ام ولی درقسمت جناب کرزی هنوز او به قدرت است و افغانستان حاکمیت سیاسی خودش را دارد . وکشور های که سالها سرمایه های مردم ما را برده با درایت کرزی به انواع مختلف پس می پردازند. فقط همینکه افغانستان همکار استراتیژیک با آمریکا قدرت نخست جهان باشد حرف کمی نیست درحالیکه آنها یک پیسه خود را بدون مقصد به کسی نمیدهند. و معامله با آنها در زمان فعلی کار آسانی نیست .

   وخودت از ربانی یاد کردی در زمان طالبان قحطی در سراسر افغانستان بود وقتی خبرنگار بی بی سی از او پرسید که شما منحیث رئیس جمهور افغانستان چه اقداماتی کرده اید . گفت که ما تلاش داریم . که مقداری گندم میخواهیم برای مردم بدخشان وارد کنیم و خبرنگار ناراحت شد و گفت شما صرف به مردم بدخشان فکر می کنید . برای دیگر نقاط افغانستان چه کرده اید .ولی طرز فکر ربانی بالا تر از بدخشان نبود.و

   ودر زمانی که حزب خلق و پرچم در افغانستان حاکم بود و ملیونها افغان در ایران پناهنده بودند. تصمیم داشتند که به اروپا بروند ولی همین ربانی به دولت ایران نامه داده بود که نگزارید افغانها از ایران به اروپا بروند چرا که پشت ما خالی میشود و جهاد ما ناکام می ماند.

   در کجای این بوده که ربانی خدمتی برای مردم ما کرده باشد .و پیروزی جادش هم به ویرانی و سوختن و قتل عام مردم کابل انجامید. اگر آنزمان افغانها گرامی ما میتوانستند همه به اروپا بروند حالا یک سرمایه ملی برای افغانستان حساب میشدند .

   مثل است که میگه : از چله چه گله ، حالا هنوز هم تو ربانی ربانی می کنی.
   شعارش در ایران بود که اسلام مخالف ملی گرایی است و حالا بازمانده هایش میگوید که ما حکومت ملی میخواهیم .

   به هر رنگی که میخوای جامه میپوش

   من از طرز خرامت می شناسم

   تا شما ینگی قلعه و آنهایی که مشثل شما فکر می کنند . ذهنیت خود را شفاف از آلودگی های نسازید و مشکل افغانستان حل بشو نیست .
   یکروز کرزی در سخنرانی اش گفت من رئیس جمهوری را اینطور میخواهم که ربانی در قندهار رای بیاورد و من در بدخشان .همین کافیست که برای کرزی قوم مطرح نیست ولی اینکه او در خانه پشتون تولد شده چاره نیست . اگر قوم پرست می بود یک هزاره در راست و یک تاجک معاون دست چپش نمیشد. و این هم برای اینکه افغانستان از بحران عبور کند .ورنه میدانند که هردوی اینها مورد تنفر مردم است ولی
   گوشت گنده گردن قصاب .
   که کرزی توانسته همه جنگسالاران را به تار خام بسته تا مدتی که نیروی جوان توانائی اداره کشور را پیدا کند.

   برای من شهرت اهمیت ندارد .کسانی که شهرت میخواهند مشهور هستند و روزانه هزاران دشنام میخورند.ولی من به این فکر می کنم اگر روزی تو توانستی دیدگاه خود را در مقابل دیگر اقوام افغانستان تغیر دادی مشکل حل می شود.

   مشکل مردم افغانستان در اقوام نیست مشکل در کسانی است که خود را نماینده اقوام می گیرد و قوم پرستی می کندو دیدگاه اش تکامل نکرده .و دین را هم برای قوم خود تفسیر می کند.

   و هرکدام خود را خدای دوم ساخته .پس مشکل ما در اینست که درنخست باید عینگ دین و زبان و نژاد و قوم را از چشم بکشیم تا نه تنها افغانستان بلکه خود را با جهان مقایسه کنیم.
   همان طوری که سعدی خردمند بالای اللللللللللللللله انتقاد می کند و میسراید :

   بنی آدم اعضای یکدیگراند که در آفرینش زیک پیکر اند

   ولی الللللللللللله در قرآن میسراید

   ان المومنین اخوه مسلمانان برادر هم اند و مشکلات کشور ما در اینجاست که همه قوم قوم قوم قوم می گویند. دین دین دین دین دین می گویند زبان زبان زبان زبان می گویند .
   مشکل درنام افغانستان نیست مشکل در جهان نیست مشکل در ایران وپاکستان نیست مشکل در افکار و برداشت بی سوادی جامعه ماست . که من و تو هم مولود آن هستیم ولی من سالها سفر کرده ام تا از خود شروع کرده ام.

   امید که پاسخ های خود را دریافت کرده باشی.

  • كنشكاه عزيزم اكر همه مثل شما فكر كند حرف شما درست ولى ديكران اند كه مثله نشناليزمى را مسير ادامه زندكى شان قرار داده اند ساير مليتها را ازين سرزمين مشترك ما نميداند جند روز قبل صحبت تيليفونى امير مسعود شهيد را با ملا عمر كه در سايت خاوران نشر كرديده بود بدقت مطالعه كردم ودرين شكا نيست كه إستاد ربانى شهيد .امير صاحب مسعود .جنرال دوستم .محقق.اسمعيل خان .داكتر عبدالله نيز داراى كمى ها وكاستى ها هستند ولى نه بمقياس جناب كرزى كه غير از قوم وقبيله خود ديكرانرا ازين مملكت نميداند كه همان صداى ملا عمر در يأسخ به امير صاحب مسعود است ملا عمر در حرف وعمل اين تفريقه وامتياز قوم خودرا جاهلانه مطرح كرد ولى كرزى با صداى ارام وغير ملموس به حذف ديكران عملا يرداخته وتاحدودى به أهدافش نيز موفق است وبا يك يك مرسى بى صلاحيت جنان خاك را به جشم ملت زده است كه شاهان وسلاطين مستبد كذشته را برائت داده است وإيكاش همه در حرف وعمل شان صادق ميبود ووجدان در وجود شان حكم ميراند .
   جنانجه كلب الدين با مسعود واستاد ربانى عمر خودرا درمخالفت كذشتاندوزمانيكه نزديك بودازجانب طالبان دستكير شود ازسروبى به إستاد ربانى ييام داد كه بمن هيلا كويتر بفرست واستاداورا نجات داد واكر إستاد به حكمتيار ييام ميداد كه بمن وسيله فرار بفرست واو جى ميكرد ؟وايا واقعه سوكند خورى نادرخان در مورد حبيبالله كله كانى را تاريخ بياد ندارد وعواقب ان جى شد ؟
   بهتر است در قضا وت ها عميق بود واحساساتى ابراز عقيده نكرد .با احترام ينكى قلعه

 • احمق تر از برخی از شما خوانندگان کابل پرس? ندیده ام. وقتی خودتان با خودتان اینهمه مشکل دارید، تاجیک، هزاره را تحمل نمی کند، هزاره تاجیک را. پشتون به ازبک بی حرمتی می کند، ازبک به پشتون و... آنوقت توقع دارید ما مردم ایران شما را روی سرمان بگذاریم و محترم بشماریم؟ اول بروید یاد بگیرید چطور در کشور خود با هموطنان خودتان زندگی مسالمت آمیز داشته باشید، بعد دلتان برای افغانهای خارج از کشورتان بسوزد. حالا فهمیدم چرا افغانهایی که مجوز اقامت در ایران ندارند، حاضرند به زندگی مخفیانه در ایران ادامه دهند اما به افغانستان برنگردند. ضمناً من که در مشهد زندگی می کنم اتومبیل ندارم اما دوست افغانستانی هزاره ام که مهاجر مجاز است، دارد. در دانشگاه اینجا درس خوانده و در اداره ای شاغل است. پس بیخود از راه دور برای هموطنان افغانتان که در ایران هستند دل نسوزانید. وضع اکثرشان از وضع شما متعصبان خشک مغز بهتر است.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس