صفحه نخست > کابل پرس افشا می کند > دوستم و ای اس ای پاکستان

دوستم و ای اس ای پاکستان

حکيم نعيم | Hakeem Naim
سه شنبه 15 جنوری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در بین اسنادی که تازه از طرف سیا ,وزارت خارجه و اداره امنیت ملی امریکا به دسترس عامه قرار گرفته است.یکی هم سند (1 )ارتباط آقای دوستم با دولت پاکستان و به طور خاص با ای اس ای است, که حاوی اطلاعات جالب از تماس های دوستم با پاکستان و طالبان میباشد.

این سند هم چنان نشان میدهد که آقای دوستم بر علاوه کشور های ترکیه, اوزبکستان, ایران, و روسیه از کشور پاکستان نیز کمک های مالی دریافت میکرده است.

این سند که در سال 1995 از طرف سفارت امریکا در اسلام آباد به وزارت خارجه امریکا و چندین نماینده گی سیاسی امریکا به شمول سفارت های امریکا در دهلی جدید, مسکو, لندن,عشق آباد, دوشنبه, تاشکند, و ریاض هم زمان ارسال شده است, از ملاقات های آقای دوستم با طالبان در حضور دو نماینده از پاکستان در مزار شریف و همچنان از ملاقات های محرمانه آقای دوستم در جریان سفرش به پاکستان, پرده بر میدارد.

در سند آمده است یک کارمند عالی رتبه استخبارات پاکستان به آقای دوستم اطمینان داده است که "هیچ گاهی از طالبان هراس نداشته باشید. آنها هیچ ادعای بخاطر تصرف صفحات شمال ندارند و در آخرین تحلیل در کنترول ما هستند." همچنان به دوستم توصیه شده است که شاهراه سالنگ شمالی را بروی ترافیک باز نگاه دارد و مانع تصرف کابل توسط حکمتیار متحد آقای دوستم گردد.

در سند ذکر شده است است که آقای دوستم به تمام خواست های پاکستان در بدل دوام کمک های مالی پاکستان به خودش, موافقت کرده است.

برای خواندن سند تصوير زير را کليک کنيد

(1): بر گرفته شده از بانک اطلاعاتی آرشیف امنیت ملی امریکا

كارنامه

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • به نظر این بنده حقیر فقیر این موضوعات در یادداشت های کسانیکه حوادث افغانستان را دنبال میکنند ازطریق تعقیب اخبار درج است وهیج کدام تازه گی ندارد.

  رفت وآمد چندین مرتبه نصیرالله بابر بمزار وتشویق نمودن دوستم به جنگ علیه مسعود وهمکاری باطالبان چیزهایست که هیچ تازه گی ندارد. بازهم اززحمت کشی این برادر باید قدر دانی نمود

  • جنایت کار از هیچ کاری بخاطر بقای خویش رو گردان نیست . دوستم از ارتباطاطی که با سازمانهای استخباراتی کشور های متعدی داشت بیگمان همه هموطنان آگاهی کامل دارند . وحالاباید گفت که عمر ظالم کوتاه است هر کسی و هرگروپی که عضویت اجنتوری سازمان های استخبارات بیگانه ها را داشته و علیه افغانستان دست با بیگانه داده و فعالیت میکند . شهیدهای شهدای صالحین و شهیدان افغان او را شرمانده و در جهان رویش را سیاه میکند .

 • کدام یک ازین تفنگی های وطن فروش وابسته نبوده اند ؟ همۀ شان برای منافع بیگانه گان ، مادر وطن شان را به حراج گذاشتند و به خواست دشمان وطن و مردم ، آنرا به ویرانه مبدل کردند و ده ها هزار انسان بیگناه را به قتل رسانده اند ، که میبایست به ندای مردم پاسخ گفته شود و هر چه زودتر اینان در پنجه عدالت سپرده شوند . از احمد شاه مسعود که قهرمان ملی ساخته اند ، صدها پروتوکول با روس ها و دولت کمونستی امضاء نموده و از کشور های همسایه و بخصوص پاکستانی ها نیز پول گرفته و تمام تجهیزات اردوی افغانستان را بنام غنیمت به پاکستان فروخته و معادن پنجشیر را به فرانسوی ها لیلام کرده است . این مطلب در اعترافات جنرال داوود یکی از قوماندانان نزدیک مسعود در تلویزیون طلوع مسند موجود است . ضمن اینکه مسعود با تمام قوماندانان طالبان به جز ملا عمر ملاقات کرده و با تسلیمی کابل به موافقه رسیده است . سیاف که بجز اسراییل از کدام کشور است که پول نگرفته باشد ؟
  تمام زمین های کاریزمیر و بخش اعظم پغمان کنون ملکیت سیاف است ، این ملای مسجد این همه پول را از کجا درآورده است ؟
  و دیگران همه شان خاین ووطنفروش بوده و تا کنون نیز هستند . در همین دولت و شورای کنونی چند نفر انسان با هویت ملی ووارسته موجود است ؟؟؟
  باور و یقین کامل داریم که فردایی هست و حسابی و کتابی .
  به امید اینکه : فردا بلند برآید آفتاب .

  • آقای کمال کابلی

   از "صدها" معاهدهء که مسعود با روسها عقد کرده است می شود 10 تای آن را نام ببرید؟

   تعصب در هر لباسی چشمها را کور می کند. چه در لباس دین، چه سیاست، چه حقوق بشر، چه عدالت خواهی و ... . دروغ اگر می گویید کوشش کنید به عقل جور در بیاید.

   کامگار باشید

  • اقای میر هزار!

   نظرات مخالف را حذف نکنید چونکه شما ادعا دارید سانسور نمی کنید!! نظرات قبلی مرا کلا حذف کرده اید. بهر صورت کارتان چندان با اصول روز نامه نگاری سنخیت ندارد. شما عملا وارد بازی سیاسی شده اید. هدف روز نامه نگار انتقال خبر و اتفاقات بدون قضاوت ارزشی بر خبر و رویداد است و شما بارها پارا فراتر گذاشته و مثل سازمان روا به دشنام سرایی روی آورده اید. چاپ و نشر این نوع اسناد کار طفلان است. از این نوع اسناد همه جا به وفور میتوان یافت که اصلا ارزش چاپ کردن را ندارد. کابل پرس? چه چیزی را میخواهد افشا کند؟ در افغانستان مسایل بسیار جدی تری وجود دارد که باید به آنها پرداخت نه اینکه هر از چند گاهی مثلا بنویسید که کابل پرس افشا میکند: اقای فلانی مثلا مرض سل گرفته است!! مثلا صبغت الله مجددی ازپاکستان پول گرفته است. واقعیت این است که همه رهبران ازخارجیها پول گرفته اند. در جهاد یا در دورهای بعد از آن . این مساله کار بسیار پوشیده یا راز نا گشودهء نیست که کابل پرس آنرا افشا کرده باشد.اگر در تهیه مطلب گیر مانده اید میتوانید مقالات بسیار با ارزشی را ازکتابهای بزرگان به صورت گزینشی چاپ کنید نه اینکه به این نوع اسناد مجعول روی می آورید تا مثلا شمارا چند ادم ضد هزاره یا ضد ازبک قومگرا نگوید.

  • آقای علی:

   اینکه میگوئید از این اسناد زیاد است, بروید پیدا کنید و به عوض هرزه نامه های بیکران در سایت های شورای نظاری تان چاپ کنید.

   از اینکه این اسناد ببر های کاغذی تانرا افشا میکند, میخواهید آنرا کم ارزش نشان دهید. چال های شواری نظاری تانرا وقتش گذشته است.

   این اسناد سالهاست که در آرشیف های معتبر دنیا نگهداری میشود. کشور های زیادی پالیسی های خود را مطابق این اسناد شکل داده اند و از همه مهمتر سناد رسمی و قابل استفاده در محاکم بین الملی است.

   در هیج یک از این اسناد کدام اهانت به کدام ملیت و قوم نشده است که قوم ستیزی شمرده شود. این شما هستید که منافع ملیت ها را در جبین جانیان خون آ شام چون مسعود, سیاف, دوستم, مزاری و طالیان می بینیذ.

   راستی, اگر یک کسی نوشته میکرد که دوسنم از پاکستان پول میگرفت؛ شما شاید اولین کسی میبودید که می گفتید سندش کجاست.
   یک چال دیگر شورای نظاری!!

   چی قسم سند را قبول دارید؟ آیا منتظر هستید که امرالله صالح در مورد جنائیات مسعود سند تهیه کند؟ جطور؟

  • I am telling you a story.Mycousin was a medical student in Mazari
   sharif during taliban was in power,one day he was arguing about politics with some one and Pakistani student interfiered in thier discussion and my cousine told him sorry we are talking about afghainstan and your from ¨Pakistan so please stay out.
   The Pakistani attacked my cousine and told him you are a Tajik and go Tajikistan and I will expelle you from universit in 5minutes.My cousine thought he is barking but of Dostum family told him it is true He can do what ever he want,becouse he is Pakistani embassy man.My cousine stop arguing and finished he study tried to find a job in Kabul in karzai time he couldnt find in 2 years then he decide to come to Canada.Dostum has pretty good link to I.S.I
   Aamosaa,canada

  • ساحل جان میگذاشتی تا جناب میرهزار جواب میداد

   من نه عضو شورای نظارم و نه هم کار شمارا قبول دارم. چون اعتقادی به کارهای خام و بچه گانه مثل چاپ ان اسناد به قول شما مهم که اصلا هم ههم نیستند ندارم. هر دولتی که کارش بر مبنای این اسناد استوار باشد چنان دولت سست و پوشالی خواهد بود که از کابل پرس? هم بیشتر درمانده و پریشان حال! این سایت هیچ معلوم نیست که چه میکند؟ گرفتار مالیخولیاست یا پریشان فکری و بلوا سازی؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟اما بهر صورت دشنام و ناسزا شایسته اصحاب مطبوعات و رسانه های با مسئولیت نمی باشد. چاپ مجدد این نوع اسناد جعلی بیانگر چه چیزی است؟ این اسناد به اصطلاح مهم را قبلا نیز چاپ کرده بودید.

  • آقای علی

   اینکه این اسناد بیانگر چی چیزیست. در اسناد به شکل روشن آن درج است.

   و شما هم جرنیل خود مختارید که چگونه و چی فکر میکنید.

  • آقای کابلی جان ! این آغاز کارست صبرکن اکرزنده کی ات دوام کرد شاید اسنادبسیارشرم آوری درمورد این تیکه داران اسلام و مجاهدین « فی سبیل الله » مطالعه خواهی کرد. صبرکن تا ترس تفنک وحاکمیت این قاتلان ازسرملت به دورشود خواهی دید که دفترجنایات وخیانتهای این به اصطلاح مجاهدین سیاه کارانقدرطولانی وسیاه وننک آورخواهد بود که تو وامثالت ازشرم زیرعرق ترخواهید شد ومجبوربه توبه وسجده سهوه بجاخواهی آورد. البته اکردرجنایات آنهاسهیم نباشید ووجدان تان موجودوفعال باشد. فقط صبرکن مرورزمان پرده هاراازرخ خاینین برمیدارد « دادپتی سردی پتی وروسته سوروردی »

  • سلام برادر

   اولآ ارزومندم از تجارت های سیاسی خود را باخبر سازید، بعدآ فکر خواهید کرد که ناحق و ناروا برادران خورد و بزگ خود را از حود آزورده میسازید،

   ملآ:- خود سیا امریکا مستقیم و یا به کمک پاکستان، تندروان، تالبان، و القاعده را تربیت نموده، امروز هم از حرکت و روش های انها نفع میبرد.

   و ارتباط مستقیم با همه انها را محفوظ نگهداشته است.

   هر رهبر را که پیوند با خارجی ها نداشته باشد، لطفآ نامش را بنویسید موفق باشید.

   آنلاین : نظر به دوست نویسنده محترم

  • آقای کمال کابلی واقعاً تاسف بار است چنین غیر مسولانه و احساساتی و با عصبیه برخورد کرده اید. اگر احمد شاه مسعور جلو طالبان را نمی گرفت جناب خودت و فامیلت امروز به اردو صحبت میکردید وهمه داماد های تان پاکستانی و خواهر زاده هایتان پنجابی میبودند. آیا یک سند هم دارید که مسعود از پاکستان پول ویا تجهیزات گرفته باشد. بهتر است سراغ تجهیزات اردوی افغانستان را از جلال الدین حقانی، بازمانده گان قومندان شمالی، ملا راکتی، زرداد، قومندان چمن، قومندان قلم و کشمیر خان بپرسید. چرا از فروش بیوه های کمپ ناصر باغ به عرب ها سخن نمیزنید. بگوییدآنرا هم مسعود کرد. واقعاً که شما و طیف افراد مثل شما چقدر حقیر استید.

  • برادرعزيزعلي شما ميدانيدكه مانندساحل اميددراين كشوراشخاص زيادي زنده گي ميكنندبادلهاي پرازدردچهره هاي خشمكين كه واقعااظهارتسليت براي ساحل اميدكه نتوانست همراي بابادارهايشان زنده گي نمايندوعلاقه بسيارزيادبه خواهرزاده هاي خارجي داشتنداشخاص مانند احمدشاه مسعودقهرمان ملي شهيدعبدالعلي مزاري جنرال دوستم وغيره كسان بودندكه چنين اشخاص راازارزوهايشان بازماند.
   بناساحل اميدكه چنين سخنان رابه زبان نياوردپس كي بياورد.

 • Dostom in jani wa adam kosh bayad harche zod tar mahkama shawad namedanam chera bazi az dostom jani defa mekonad jenayate dostom ba marateb bozorg tar ast az in ke ba I.S.I ertebat dasht in jani dar sale 1998 shamal ra bedone kodam dargeri taslime wahshsate taliban kard dar in bara filme mostanad ham mawjod ast

  • ای بی نام ونشان !

   چراتوحین میکنی ؟اگربدباشدتمام رهبرهاودولتمردان مابه شمول کرزی بداست.کدام رهبرتان ازجنرال دوستم برتری دارد؟جنرال دوستم خوب است یابداکثرمناطق شمال ازاو حمایت میکندوخواهدکرد.بالای دوستم چندنوع کارسازماندهی شده بودموفقانه ازهمه آن دوستم باحمایت مردم وباآبرومندانه خودرابیرون کشید.دست هایی که پشت پرده بودهمه آن آشکارشد.

 • دوستم نسبت به دیگررهبرهادربین مردم محبوبیت خاص دارد.من نه طرفداردوستم ونه دیگه .فقط واقعیت گفتم .هستندباندهایی که میخواهنددوستم رابدنام کنند.مگربارهامحبوبیت دوستم دربین مردم گرم ترمیشود.

  • سخن هایی سیماجان واقعیت دارد.
   هم نظرهستم دوستم نسبت به دیگرهاخیلی خوب وجوانمردی دارد.

  • اینجانب سخنان سیماجان رامیپزیریم واقعادوستم شخصیت برجسته این کشوراست هررهبراین کشوروابسته به یک کشورخارجی است شمانشان داده میتوانیدکه کدام رهبرازاقاکرزی گرفته تابه دیگران که وابسته به یک کشورخارجی نباشدامروزمردم مظلوم افغانستان درک اینرادارندکه بداندکی هاوابسته وکی هاوابسته نیستند.
   ازکابل پرس خواهش این رادارم که باعزت ابروشخصیت های ملی بازی نکند.
   تشکر

 • دوستان عزیز درود بر شما ! دوستم شخصیت مهربان ، خوش قلب و خوش زبانیست که در اولین بر خورد با او متوجه میشوید که او یک انسان است فقط یک انسان به معنی واقعی کلمه . نه دانشمند است و نه پروفیسور ، ایشان یک کارگر عادی ریاست تفحصات نفت و گاز شهر شبرغان بودند .چرا به جنگ رو آورده ، جنگ کرده و چرا جنگ کرده ؟ قضاوت را میگذاریم به تاریخ . در وطن ما پرنده گان ، حیوانات و حتی خزنده گان هم جنگی اند چه رسد به انسانهایش . تنها سه موردخدمت دوستم در شمال به خصوص شهر مزارشریف کفایت میکند که دوستم را باشنده گان شمال کشور وشهروندان شهر مزارشریف (غیر از ناقلین ) دوست بدارند و برایش احترام داشته باشند . 1 - حفاظت شهر مزارشریف از ویرانی . اگر اول خدا و دوم دوستم نمی بودشهر مزار ودیگر شهر های شمال به شرنوشت شهر کابل ما دچار میشدند.
  2 - جابجا نمودن وکمک های قدر توان به مهاجرین و بیجا شده گان شهروندان عزیز کابلی ماکه در اثر جنگ های قدرت طلبی مجاهدین در کابل به شهر مزارشریف و دیگر شهر های شمال کشور مهاجر شده بودند .
  3 - ترمیم اساسی روضه مبارک حضرت علی(ک).

  • دوستم واقعا دلسوزاست.

   جنرال دوستم درشهرمزارشریف وسایرشهرهای تحت کنترول خودخدمات زیادنموده است.

 • به نشريه محترم كابل پرس
  جاي بسيارتاسفااست كه چنين نشريه باحركات خلاف قانون مطبوعات باابروي عزت شخصيت هاي ملي خويش بازي نموده به خاطرجلب توجه به نشريه خويش چنين حركات را انجام ميدهد.
  بناخودمعلوم است كه حركات اين نشريه نشان دهنده رابطه با اي اس اي است

 • مرگ به امریکاه جنرال دوستم دشمن پاکستان است نه مثلی شما جاسوس
  تمام شماپاکستانی هستید بالای حضرت جنرال صاحب دوستم پلان جوره میکنید . به زوری خداوند تمام شما شرمنده بودید و خواهد بود رهبر
  ما سرفراز بوده همیشه همراه ملت خود سرفراز است
  زنده باد حضرت جنرال صاحب دوستم رهبر بنیان گذارجنبش اسلامی افغانستان
  بااحترام
  فرهاد ازبک

 • جنرال دوسم بادست نداشتن همرای همرای پاکستان کی زنده میماند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس