صفحه نخست > کارتون > طنز روز > داکتر چرا شهید نمی شود؟!

داکتر چرا شهید نمی شود؟!

نويسنده: نجیب الله دهزاد
سه شنبه 17 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

دادفر اسپنتا، وزیر خارجه افغانستان، قبل از شهادت اجمل نقشبندی به دست خانه خالی ها( اتحادیه ژورنالستان سوگند داده تا یک ماه نام شان را نگیریم) در یک کنفرانس خبری گفته بود، دولت نباید اسیران را تبادله کند، او تأکید کرد اگر احیاناً خود او اختطاف شود، و اگر گردنش را هم بزنند، دولت او را معاوضه ننماید.

اگر این حرف های رنگین قبل از رهایی پنج اژدهای خبرنگار کش اعلام میشد هیچگاه اشک حسرت اجمل در چشم مادرش نقش نمی بندید!

از نظر بعضی ها، آقای اسپنتا هرقدر که میل شهادت هم داشته باشند، بازهم دولت افغانستان نخواهد گذاشت وی به این ساده گی ها از قید حیات خارجه خارج شود. به همین گونه خانه خالی ها هم قادر نخواهند بود تا وی را یک روز قبل از پایان ضرب الاجل شان گردن بزنند. برای اینکه دلایل بیشماری وجود دارد که جناب وزیر خارجه بدست جلادان خارجی شهید نخواهند شد.

دلیل اول- طبیعیست که حضرت مرمی (علیه سلاح) جرآت گذشتن از شیشه موتر های رنگارنگ رنگین اسپنتا را ندارد

دلیل دوم- آقای وزیر همیشه در آسمان کشورهای خارجی چکر میزنند، ازین رو، پای شان به ندرت در زمین میخورد تا ردی از آن را بشود پیدا کرد! نمی گوییم که آقای اسپنتا آدم پادرهوایی اند؛ بهرحال چیزی را که میشود به راحتی تصور کرد اینست که تا هنوز قدوم مبارک روی جاده های خاکی این کشور، بخصوص مناطق جنوبی را ندیده است تا احتمال اختطاف ایشان مورد بحث قرار گیرد

دلیل سوم- فرض کنیم آقای رنگین اسپنتا به دست آنها گرفتار شد، نیم اعشاره نیم فیصد احتمال سر بریدن شان متصور نیست، زیرا که وی تابعیت خارجی دارد، به عباره دیگر، وی خارجی است و به زودترین فرصت با پنج شش کله خور داخلی تبادله خواهند شد

دلیل چهارم- محترم داکتر دادفر عضو حزب سبزهای آلمان نیز هستند. از این نظر، قاتلین نقشبندی عضو حزبی را که رنگ آن به رنگ دستمال سر رهبر جمعیت العلمای پاکستان باشد، هرگز نخواهند کشت!

دلیل پنجم- خانم مرکل، به هیچ صورتی اجازه نمیدهند که تعداد ارجمندی هایش در کابینه افغانستان تقلیل یابد، پرداختن دو یا سه میلیون دالر برای داشتن خارجی ترین وزیر خارجه در یک کشور خارجی، کار سختی نیست که از توان دولت آلمان خارج باشد!

دلیل ششم- ممکن است آقای اسپنتا در مذاکرات مخفیی که جناب کرزی با تعدادی از دوستان ملا ضعیف داشتند، حضور بهم رسانیده باشند که بدون شک، نظریات صلح جویانه ایشان یک نوع احساس اخوت را در دل دوستان آینده اش پدید آورده است. بنابرین، آنها در کشتن داکتر ناجوانی نخواهند کرد!

دلیل هفتم- اسپنتا تکلم درست انگلیسی را بلد نیست تا به راحتی یک ترجمان سرش را ببرند.

دلیل هشتم- آنها(منظور طالبان است) از قتل اجمل، و تحریم اخبار شان، توسط رسانه های داخلی، ممکن عبرت گرفته باشند. اگر مغزی برای عبرت گرفتن در کله هایشان وجود داشته باشد، دیگر حتی آدم خارجی را هم نخواهند کشت.

دلیل نهم- شناسایی اسپنتا نیز مشکل است، هم از روی نام، و هم از روی چهره زیرا ایشان سالهای اخیر را هیچ وقت در این کشور نبوده اند تا چشم همسایه جنوبی او را برای کشتن تشخیص دهد.

دلیل دهم- وزیر محترم خارجه افغانستان آرزوی کشته شدن با تیغ خانه خالی ها را از صدق دل نفرموده اند. اگر به قول معروف "نیت بد قضای سر" توجه نماییم، و اگر در اراده جناب وزیر برای شهادت صداقتی وجود میداشت، حتمن که امروز ایشان خوشبختانه زنده نمی بودند!

دلیل یازدهم- گذشته از آنچه که در فوق ذکر شد، جناب داکتر دادفر رنگین اسپنتا، وزیر محترم خارجه جمهوری اسلامی افغانستان، یک مزیت دیگر نیز دارند و آن اینکه در تخته شطرنج سیاست افغانستان ایشان وظیفه پیاده را بدوش ندارند تا پیل طرف ترور بتواند خون وی را مثل خون خبرنگار مرحوم لگدمال نماید!

و بالاخره (دلیل دوازدهم) اینکه آنها جرأت ندارند تا کسی را که تابعیت ملک ادولف هتلر را داشته باشد، یعنی یک آدم "نازنازی" را، به این ساده گی ها گردن بزنند!

واژه های کلیدی
loading...
loading...

پيام‌ها

 • در حقیقت این اسپنتا بود که با سخنان ناسنجیده و خام خویش نقشبندی مظلوم را با کام مرگ سپرد. در چنین حالات متصدیان امور که نسبت به
  افراد دربند احساس مسولیت مینمایند هر گز به اعمالی متوصل نمیشوند که جان یک انسان بیگناه را بخطر مواجه نماید ولی ریس دستگاه دیپلوماتیک کشور ما تا کنون یاد نگرفته اند که در چنین مواقع حساس چطور صحبت نمایند.
  بهتر آنست که آقای اسپنتا هر چه زودتر بوظیفه قبلی خویش برگردند زیرا وی حتی به الف بای دپلوماسی نیز آشنایی ندارند.

  repondre message

  • خوب راجع آمدیم به زدن بجول ولول دادن کمسائی :که همان قصه سابق است که همه دولت مردان ما خوشبختانه آنرا خوب یاددارند مثل آقای کرزی که درمراسم برگزازی جشن یکه وتنها البته همراه محافظین قسم خورده خود به داخل موترهای صددرصد ضد مرمی نشسته وبه قصرخود رفتند حتی نکردند که برای چند دقیقه صبرکنند وبرای مردم افغانستان سخنرانی کنند وآنها راازترسی که دربین شان افتاده بود امیدواری برای شان بدهد خوب البته دراین جا تنها آقای رئیس جمهورنبود که ازمحرکه فرارجانانه ومردانه کرد اعضای بلندمرتبه وزارت دفاع ملی وداخله هم بودند خوب چه میشه کرد وقتی که اعضای دولت ما باآن همه امکاناتی که دردست دارند ودالرهای فراوان که درجیب دارند برای این وطن بیچاره کاری نمیکنند پس ازمن مسکین چه توقع می توان داشت که با پنج هزارمعاش ماهیانه به این مردم تهی دست وفقیرکمک ومساعدت بکنیم .به امید روزی که یکنفر دولت مرد ازدل این مردم بیچاره وغریب باخبرشود.انشاالله تعالی.

 • آقای دهزاد شما یک دلیل مهم دیگر را فراموش کرده اید و آن اینکه شاید طالبان که اکثرا مردم بیسوادی هستند تصور نماید استاد رحیم بخش
  مرحوم را که خداوند جنت فردوس نصیب نماید دستگیر نموده اند بناء بدون کدام اذیت دوباره رها نمایند.

  repondre message

پیام، نظر، تفسیر یا نقد؟

تعديل از پيش

اين سخنگاه از پيش تعديل مي‌شود: نظر شما پيش از تأييد مديران سايت ظاهر نخواهد شد.

كى هستيد؟
وصل
پيام شما

براى درست كردن پاراگراف، كافيست كه خط خالى ايجاد كنيد.

جستجو در کابل پرس