صفحه نخست > دیدگاه > از ماست که بر ماست! بیایید به خود آییم!

از ماست که بر ماست! بیایید به خود آییم!

ثریا رسولی
يكشنبه 8 دسامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حتما همه ی شما ضرب المثل معروف " از ماست که برماست" را شنیده اید. بله. از ماست که بر ماست. از مایی که مطالعه نمی کنیم و خود را نمی فهمانیم. از مایی که به دیدن فیلمهای تفریحی بسنده می کنیم و خبر نداریم که دشمنان مان در آنسوی مرزها دارند روی منابع و معادن ما مطالعات انجام می دهند. مایی که در منازل خود نشسته و قصه های شیرین قدیمی را تعریف می کنیم, بدانیم و آگاه باشیم که هرگز از زیر بار سلطه ی استعمارگران رهایی پیدا نخواهیم کرد. آمریکا, انگلیس و ابرقدرت ها ما را هیچ وقت به حال خودمان نخواهند گذاشت . آنها هستند که تا به حال برایمان تصمیم گرفته اند و می گیرند. آنها هستند که نوع دولت ما را تعیین می کنند. شخص رییس جمهور و نمایندگان ما را تعیین می کنند. می پرسید چگونه؟ به بسیار راحتی. آنان به تمام رخدادهای جاری در مملکت ما آگاهی دارند. آنها به همه چیز علم دارند.. همه را می خرند. دولت به روی کار می آورند و رژیم را عوض می کنند. شخصی را به مقام و منصب می رسانند و دیگری را قتل عام می کنند. آنها از خودمان بر ضد خودمان کار می گیرند و جاسوس می گمارند. به حقیقت هر آنچه به سرمان می آید از خودماست!

وطن ما از این رو آباد نشد و هم اکنون نیز روزنه های آبادانی در آن به چشم نمی خورد که سیاست مداران و مردان اول مملکت ما بیش از این که به منافع ملی بیندیشند به پرکردن جیب های خویش غور نمودند. آنها به جای اینکه از شخصیت های برجسته و جوانان و نیروی کار لایق کار بگیرند, دست دوستان و نزدیکان خود را گرفته و به آنان مقام و منصب دادند بدون آنکه حتی برایشان مهم باشد که با این کار مملکت به سوی افول گام خواهد نهاد.
زمانی مملکت به سوی ترقی قدم خواهد گذاشت که حداقل تعدادی افراد وطن پرست و صادق در کشور یافت شود که در پست های کلیدی مشغول به خدمت شوند.اما چنان که به نظر می رسد دستگاه دولتی ما با کسانی اشغال شده است که از این محسنات به دورند و اگر چنین کسی هم پیدا شود به سرعت او را از صحنه خارج می سازند همانگونه که امیرکبیر صدراعظم مقتدر دربار ناصرالدین شاه قاجار را به قتل رساندند تا بتوانند به اهداف شوم خود و عیش و عشرت خویش بهتر بپردازند.

همه چیز در دست رئیس جمهور نیست. اینکه اگر ممکلتی به تباهی کشانیده می شود و یا کشوری رشد و ترقی می کند, در این دست هزاران هزار نفر دخیل است. دست تمام کسانی دخیل است که اطراف رییس جمهور را گرفته اند و به او مشوره می دهند. به او راه و چاه را نشان می دهند.حال تصور کنید که اگر افراد امین رییس جمهور, جاسوسان کشورهای قدرت طلب باشند, سرنوشت کشور به کجا خواهد کشید؟؟ مشوره ی غلط همان و تباهی وطن همان!!!
یک نکته ی دیگر را باید همواره آویزه ی گوش خود کنید و آن این است که هرگز به انسانهای ثروتمند اعتبار نکنید و بسیار به آنها نزدیک نشوید. شاید شما به این اندیشه به آنها نزدیک شوید که آنها شما را به جاه و مقامی برسانند و کمکی به شما کنند اما مطمئن باشید که آنها از شما استفاده ی بیشتری در جهت منافع خود خواهند کرد. فکر نکنید که آنها که پولدارترند, بذل و بخشش بیشتری می کنند. این جمله به حق که واقعیت را بیان کرده است : "آنان که غنی ترند, محتاج ترند." به راستی هم که محتاج ترند. آنان که در مقامات بالای مملکتی خدمت می کنند. بهترین خانه و خدمه و موتر و باغ دارند, هنوز هم از جیب غریب و بینوا می زنند و در کیسه های خودشان می ریزند و برای خود در خارج ملک و املاک می خرند و تفنن می کنند. بورسهای حق مردم را در بین خود تقسیم کرده و از سهمیه ی پولهای بانک جهانی برای انکشاف افغانستان ,صرف اندکی را به مصرف می رسانند!!! حال چگونه توقع آبادانی این وطن را داشته باشیم؟!

تازه ترین نمونه دال بر فقیر بودن اغنیاء همین معاهده ی به اصطلاح دو طرفه بین دول امریکا و افغانستان است. امریکای کاپیتالیست با آن همه قشون و نیروهای نظامی و کبکبه و دبدبه از افغانستان غرق در دهه ها جنگ با اقتصادی به زانو در آمده می خواهد که همه چیز را به صورت رایگان در اختیار او قرار دهد و صراحتا اعلام می دارد که امریکاییان برای صادرات و واردات شان مجاب نیستند که به دولت افغانستان حتی یک دلار بپردازند. در هر ماده از مواد معاهده نامه, امریکا چنان به صراحت از عدم پرداخت پول سخن می زند که اگر کسی امریکا را نشناسد حتما با خود فکر خواهد کرد که لابد کدام مملکت نیازمندی است!

و یا انگلییس دزد و غارتگر را ببینید. این کشور از وقتی که دست چپ و راست خود را شناخت, شروع کرد به استعمار کشورهای آسیایی و آفریقایی و دیگر ضعفا. تا توانست آدم کشت و از مستعمره هایش دزدی کرد. فکر می کنید که این کشور پر زرق و برق شان که هوش از سر همه برده است و این اقتصاد قوی شان, همه از زور بازوی انگلیسها بوده است؟؟؟ البته که نه. آنها از کشور من و شما دزدیدند و بردند و وطن خودشان را آباد کردند و امروز با تمسخر به سوی ما نگاه می کنند و می گویند: "بیچاره کشورهای عقب افتاده ی جهان سوم! باشد تا از خیر خود به آنها کمکی کنیم!!

این بر کسی پوشیده نیست که انگلیس ها منافق ترین و دزد ترین مردم روی زمین هستند که شیطان را هم بازی می دهند. در جریان جنگ جهانی دوم, انگلیس ها امریکا را تحت فشار گذاشتند تا سلاح و مهمات جنگی را فراهم کند. روس ها را به دم توپ و گلوله فرستادند تا با ژاپنی ها و آلمان ها بجنگند و مردم هندی بیچاره را به جای سربازان خودشان روانه ی میدان های جنگ کردند. ملاحضه می فرمایید که آنها نه از جان مردم خود مایه گذاشتند و نه حتی پول چندانی صرف کردند و همواره می گویند که همه ی زحمت جنگ به دوش ما بوده است! حال نام این کار آنها را چه می گذارید؟ زرنگی؟ زیرکی؟ کلاه برداری؟ فریبکاری؟

غرض از ذکر مثال های بالا این بود که بیاندیشیم و به این نتیجه برسیم که چرا انگلیس ها و امریکاییها از دیگران پیشی گرفته اند و دنیا در دست آنهاست؟ دلیل آن این است که آنها مطالعه می کنند. ما را زیر نظر دارند. آنها علم دارند به وطن ما, به مردم ما, به فرهنگ ما, به اقوام و قبائل ما, به مشکلات جاری در کشور ما و به همه چیز. آنها همواره در حال به روز کردن معلومات شان هستند. آنها همه چیز را با ذره بین مطالعه می کنند!!! آنها اگر سودشان نباشد هرگز به افغانستان نمی آمدند و خواستار برپایی پایگاه های نظامی نمی شدند. به یقین که نفعی بزرگ برای آنها خواهد بود. حتی اگر ما امریکا و خدمات اش را هم نخواهیم, آنها هرگز چشم از موطن ما بر نمی دارند و آنقدر دسیسه می کنند تا بالاخره بهانه ای دست جامعه ی جهانی بدهند و بتوانند رسما پا به افغانستان بگذارند. هم اکنون عدم امنیت در افغانستان بهترین بهانه ای است که دولت امریکا آن را یافته است تا بدین وسیله در افغانستان بماند و متعاقبا به اهداف شیطانی اش برسد.

و اما وظیفه ی ما در این میان چیست؟ ما چه کار کرده می توانیم؟

بر ما واجب است تا مطالعه کنیم تا به حقیقت کردار کسانی که که با ما ادعای دوستی و هم پیمانی دارند پی ببریم. تاریخ را بخوانیم و نگذاریم تا بار بار تکرار شود. همواره سوال بپرسیم. بپرسیم که این همه بدبختی از چیست؟ چرا دولت ما نمی تواند مقتدرانه تصمیم بگیرد؟ این سیاست ها از کجا منشاء می گیرند؟ چرا شعله ی جنگ افغانستان هرگز خاموش نمی شود ؟ و .... . بپرسیم و تا زمانی که پاسخی برای پرسش های خود نیافته ایم از پای ننشینیم.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بله انگلیس چند دزد را اورد و نام این خاک را افغانستان ماند

 • باید بدانیم ، که توهین به اقوام به نفع هیچ فرد افغانستان نیست ... بیایید با مردم و کشور خود وعده کنیم، که دیگر توهین نمیکنیم، حالا باید بدانیم ، که گپهای بد و دو زدن هر کس یاد دارد؛ ولی کار مثبت نیست ... هر کسیکه به اقوام دیگر توهین میکنه، اول با قوم خود ظلم میکنه ... بیایید بخاطر افغانستان عزیز کمر خدمت ببندیم ... برای ویرانی کشور خود زیات خون ریختیم ، بیایید بخاطر ابادی کشور عرق بریزیم، تا همه ی ما در آن زندگی مرفه و با عزت داشته باشیم ...

 • آفرین ، احسنت .
  مقاله ی خوبی نوشتی ، همشیره .
  کامیاب ، 10 نمره .
  گفتی : « تاریخ » بخوانید !
  حرف بجایی گفتی . شما هم تا می توانی تاریخ بخوان ، خدا قوت .
  در تاریخ آمده است که : یکی از شاهان قدیم انگلیس را عادت برآن بوده است که در بعضی از روز های آخر هفته با لباس مردم عادی و یک ماشین قراضه در اطراف شهر به گشت می پرداخته است . باری در جنوب لندن اجتماع بزرگی از مردمان را دیده است که شعار « کار ، نان ، سر پناه » سر میداده اند . شب هنگام ، شورای سلطنتی را دعوت نموده و هشدار داده است که ، اگر بیرون ازین جزیره ، در تدارک غله و معدن نیافتیم ، به زودی با همین جزیره غرق خواهیم شد . برای دسترسی به شرق ، ما به کشتی های بزرگ نیازمندیم ، مجهز با توپ و سلاح دستی سبک . و اما ، برای گرفتن سرزمین های شرق ، فقط دو چیز در کار است ، یکی « وسیله » و ، دوم « افزار » .
  وسیله « رهبران دینی » اند و افزار هم « پول » . رهبران عقیده تی ، قادر اند حرکت مردمان را سمت و سو بدهند ، عزل و نصب شاهان و امیران در دست همین طایفه است . فقط به آنها « پول » بدهید و این « وسیله » را در خدمت خود داشته باشید ، کار تمام ، فقط همین و بس .
  دوشیزه ای عزیز !
  اگر حوصله ای خوانش تاریخ طبری ، یعقوبی ، ابن اثیر ، جرجی زیدان و ... را نداری ، ترا به خدا ، فقط همین تاریخ دو قرن اخیر را بخوان . نام کتاب :
  « تاریخ روابط سیاسی ایران و انگلیس در قرن نوزد هم »
  تألیف ، محمود محمود . هشت مجلد .
  و ، « مشروطه ی ایرانی » از : دکتر ماشاء الله آجودانی .
  آخوند شیعه و ملای سنی ، دروازه باز کن استعمار .
  « ... ما دوستان و دشمنان واقعی نمی شناسیم ، آنچه به آن میاندیشیم ، منافع ملی ما است . »
  چرچیل .

  « دزدان همه گی پیرو این دین مبین اند »
  یک مشت گدای عرب از راه رسیدند
  در میهن پر رونق ما خانه گزیدند
  با روضه و با روزه در این باغ پر از گل
  چون گاو دویدند و چریدند و خزیدند
  با چوب و چماق و قمه و دشنه و چاقو
  سرها بشکستند و شکمها بدریدند
  گفتند که این منطق اسلام عزیز است
  اینان که سیه کارتر از شمر و یزیدند
  بستند زنفرت در دانشکده ها را
  استاد و مبارز همه در بند کشیدند
  آنگاه به صحن چمن دانش و فرهنگ
  هر جمعه چنان گله ی بزغاله چریدند
  با چرک و شپش لشکر جرّار گدایان
  از سامره و کوفه و بیروت رسیدند
  روزیکه جوانان وطن در صف پیکار
  لبخند زنان ذایقه ی مرگ چشیدند
  امروز سر افراشته در عین وقاحت
  این مرده خوران مدعی خون شهیدند
  اینک همه با غارت این مردم بدبخت
  گویی شرف گمشده را باز خریدند
  با زور و ریاکاری و دزدی و تقلب
  بر قامت دین جامه ی تزویر بریدند
  موسیقی شان شیون مرگ است و گدایی
  این کوردلان دشمن شادی و امیدند
  کوته نظران قاصد دوران توحش
  بر سقف جهان تار خرافات تنیدند
  جز مفت خوری ، مرده خوری ، نوحه سرایی
  مردم هنر دیگری از شیخ ندیدند
  اکنون که سفیهان همه در مسند جاهند
  اکنون که فقیهان همه چرمنگ و پلیدند
  در میهن ما ، منطق اسلام ، چماق است
  دزدان همه گی پیرو این دین مبین اند
  هادی خرسندی .

 • همشیره محترمه مقاله شما بی اساس و بی مفهوم ا ست چون به روی وا قعیت نوشته نشده تعصب آ میز ا ست ا ز
  کهنه فکری سرچشمه گرفته ا ست .

 • همشیره را بان به باران بتاز اینجا امده بی ربط به فکر خودش به اسلام حمله کرده، اسم قبرپرستی، شرک، با کارد به سینه انسان وار کردن (طبق گزارش امشب BBC) و تجاوز به نام فاطمه الزهرا را دین مانده به ان شعر سروده بی خبر دیگری را نقل نموده، واه به حال بی خبران.

 • باسلام - امریکاو انگلیس تنها نیستند واین 2تا گرگ درنده هیچ کاری را نمیتوانند از پیش ببرند همدستانی درهمسایگی ما دارند که باور هیچکس نمیشود وهمیشه شعارهای شبانه روزی شان مرگ بر امریکا هست اما زیر پرده با امریکا وانگلیس برادری دارند وبرای تجزیه افغانستان چندین سال است که نقشه کشی وپلانگذاری دارند . من قول محترم یا محترمه باران را تا 80 درصد تایید میکنم اما دریک مورد من همراه شان موافق نیستم که اشعارشان توهین به اسلام است چون اسلام را اززبان آخوند ساخت ایران یا ملای وپیر ساخت پاکستان که اصلیت انگلیسی دارد شنیده وخودش مطالعه مستقل ندارد به هرحال . اگر ما ملاهای امروزی وآخوند های امروزی را ملاک دین قرار بدهیم من با اطمینان میتوانم عرض کنم که یهود ونصارا هزار مرتبه به خدا نزدیکتر از اینها هستند . اما اینها به اصل اسلام هیچ ربطی ندارند واینها هستند که دین را به نفع یهود ونصارا تحریف کرده ومیکنند شما زندگینامه خلفای راشدین علی الخصوص قهرمان جهان اسلام که اسلام به واسطه وی عزت یافت حضرت عمر فاروق را مرور کنید آنوقت خود تان میدانید که ملا های امروزی نه تنها به اسلام ربطی ندارند بلکه اینها سربازان ابلیس درلباس روحانی هستند وگماشتگان همین یهود ونصارا میباشند تا بتوانند با اعمال ضدانسانی وضداسلامی خود اسلام عزیز را بد نام کنند . بطور مثال به کارنامه های احمد شای ملعون ربانی ملعون وهمقطاران فعلی شان که مرتد شدند ببینید که چقدر اسلام را ضربه زدند واحمد شاه ملعون شعله ای کمونیست اما درلباس اسلام بود ربانی هم دنباله رو او بود . دوم شما به عبدالعلی مزاری لعنت الله علیه وهمقطارانش که امروز مرتد شده وزیر دهل یهود ونصارا مانند پیروان مسعود وربانی میرقصند نگاه کنید بدون از چور وچپاول ومیخ کوبیدن در فرق مردم چه ارمغان دیگری بجا گذاشتند . سوم . به سیاف مرتد نگاه کنید که مانند خودش چند تا قوماندان داشت از جمله بچه های اسدالله که امروز انور نام وکیل پارلمان است وطوفان چهاردهی یا پغمان وامیر قندوز که هزاران مرتبه فرعون شداد ونمرود بر اینها شرافت ورحم داشتند . چهارم گلبدین که خوب جهاد کرد دربرابر روسها اما زرداد وچمن وقلم روی یزید را هم سفید کرد اگر گلبدین یچه افغان میبود از اینها اعلام بیزاری میکرد . در رده پنجم طالبان قرار دارند که از ویروس احمد شای لعین ودیگر خاینین ملی تولید شدند وتا امروز ادامه دارد وحرف اول را درافغانستان میزنند اما کارواعمالشان خیلی وحشیانه است که به دین ربطی ندارد اما 90 درصد اعمالشان مطابق به فقه ومذهب که جدا از دین میباشد دارد اگر امروز حضرت محمد (ص) زنده میشد شمشیرش جز درگردن همین بیدینان وطنفروش وغارت گران ناموس وبیت المال مسلمین جای دیگر فرود نمی آمد اینها دشمنان دین هستند اما لباس دین به تن کردند . آگاه باشید زمانیکه ابلیس لعین برای فریب انسانها اقدام کند با چهره واقعی خود نمیتواند ظاهر شود چون میشناسندش اما درچهره نورانی ظاهر میشود تا موفق شودبرای گمراه کردن مسلمانان . دقیقا مثل همین هایی که امروز از جهاد ومجاهد حرف میزنند ونقاب مجاهد را درروی خود کشیدند . فقط یک قلم دزدی اسماعیل خان لاتی ومرتد 70 ملیون دالر بوده . امروز یهود ونصارا کرزی را مانند شاه شجاع پیش کشیده تا مردم را فریب بدهند وکرزی هم غلام با وفای اینهاست وبرای باداران خود با مداری گری های گوناگون خوب خدمت کرد . اما افسوس که ملت ما 99 درصد به شمول خودم بیسواد هستند ومتوجه نمیشوند انسانهای بیسواد همیشه زود فریب میخورند ودیر آگاه میشوند . نوش جان مرتدین که امروز از بیسوادی ملت سو استفاده های زیادی کردند . . به امید بیداری ملت .

 • باران جان درود بر شما به این واقعت ، اگر این دین لعنتی را که انگلسی ها به خاطر منافع شان به عقب ماندگی جامعه رشد و پرورش نداده بودند شیره جان اشخاص بیسواد را نکشیده بودند حال این سر زیمن پیش رفت و ترقی میکرد .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس