صفحه نخست > کارتون > طنز روز > هـــرکـــس از افغـــانســـتان اســـت افغـــان اســـت !

هـــرکـــس از افغـــانســـتان اســـت افغـــان اســـت !

ریش ســردارســنگ ســیاه و پشــم جنــت گل ســیاه ، هــر دو یکــرنگ اســت امــا این کجــا و آن کجــا
شمس الحق حقانی
شنبه 21 دسامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

قانون اساسی افغانستان هر نوع تبعیض جنسیتی ، قومی ، زبانی و مذهبی را بین اتباع این کشور را ممنوع اعلام کرده و همه را در پیشگاه قانون چون دندانه های شانه مساوی قرار میدهد که بر اساس آن یک شهروند اهل هنود با سایر اهالی مسلمان مشرب این کشور از حقوق کاملاً مساوی برخوردار می باشد.

اما نباید فراموش کرد که اینجا یک کشور اسلامیست که قانون اساسی آن ولو که با قلم قلمبدستان دیموکرات های غربی تدوین شده ولی شمشیر سیاف نیز در آن از نقش به سزایی برخوردار بوده ، شاید همه بخاطر داشته باشیم که در مجلس نمایندگان هنگام بحث روی موافقت یا عدم موافقت با پسوند ( اسلامی ) برای جمهوری افغانستان سیف الاسلام عبدالرسول سیاف شمشیراسلام از غلاف بیرون کرده و با صدای بلند و پر خشونت فریاد زد :

" هر کس که طرفدار اسلام است از جایش برخیزد و هرکس که دشمن اسلام است نیازی به برخاستن ندارد ! "
بیچاره سردار سنگ نماینده اهل هنود کشور در مجلس نمایندگان از ترس شمشیر سیاف پیشتر از همه از جایش برخاسته و به پسوند اسلامی جمهوری افغانستان رای مثبت داد.

حالا هم قانون اساسی افغانستان به همه اقلیت های مذهبی و قومی چون کوچی ها یا اهل هنود ده کرسی را در مجلس نمایندگان در نظر گرفته مشروط بر اینکه ظوابط شرع اسلام در آن رعایت گردد .
بر اساس روایات متعددی از صحیح چری به قول شیخ الحدیث سیف الاسلام عبدالرسول سیاف غیر مسلمان نیم حق مسلمان داشتی که بر فرض مثال اگر مسلمانی در نزاعی یک چشم غیر مسلمان کور کردی غیر مسلمان حق داشتی که نیم چشم مسلمان به قصاص کور کردی و یا اینکه به غیر مسلمان اجازت دادی تا مسلمان چشم دیگر او هم کور کردی تا او بتوانستی عدالت برقرار کردی و یک چشم مسلمان کور کردی.

همچنین تعداد کرسی های که به نمایندگان اقلیت ها تخصیص داده شده نظر به حکم شرع بر تعداد خدایان آنها تقسیم میگردد و حاصل آن تعداد نهایی کرسی های آن اقلیت می باشد ، در مورد کوچی ها چون آنها الحمد لله مسلمان و یکتا پرستند مقدار ده کرسی شان تقسیم یک شده و حاصل آن ده کرسی می باشد ولی اقلیت اهل هنود چون ایشان بت پرستند وخدایان متعدد را پرستش می کنند لهذا تعداد خدایان شان را به ده اختصار داده و ده کرسی شان را تقسیم ده کرده که نتیجه آن یک کرسی می باشد که حق به حقدار رسیده و مداخله درآن بغاوت در مقابل حکم شرع خواهد بود.

اما اینکه حالا همان یک کرسی هم مورد حملات راکتی و خمپاره مجاهدین جان بر کف و عملیات انفجاری و انتحاری طلاب کرام قرار گرفته این دیگر در طبیعت موضوع نهفته است و نماینده محترم اهل هنود خدا را شکر گذار باشد که خودش از سانحه جان سالم بدر برده و فقط کرسی او مورد اصابت گلوله متحدین قرار گرفته است.

با تقــــــــــــديم حـــــــــــــــــــرمت
حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

http://haqani.funpic.de

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • زن هندو های سیک چتل را خر بگاید هندو از سیکستان پنجاب است نه از افغانستان.

 • بعد از به صلیب کشیدن عیسی مسیح توسط امپراطوری روم ، دین جدیدی بنام عیسویت بمیان آمد. مدت زیادی یهودی ها و عیسوی ها باهم اختلاف داشتند، یک زمانی متوجه شدند که ا ختلافات آنها سبب توسعه بت پرستی در شرق میانه شده است. در نتیجه آنها دین جدیدی را با شعار جدیدی بنام جهاد در مقابل بت پرستی ایجاد کردند و این دین را بنام اسلام نام نهادند. چنانچه محمد مستقیماً از طرف مسیحیان در مدینه مورد حمایت قرار گرفت.
  بعداً زمانی که مسلمین مقتدر شدند، نه تنها بت پرستان، بلکه یهودان و مسیحیان نیز از حملات آنها مصُون نماندند.
  زمانی که مسلمانان به قاره هند نزدیک شدند، آنها نیز مثل مسیحیان و یهودیان دین جدیدی را بنام سک ها یا هندو های همامه دار ایجاد کردند، که این ها بت ها را نه، بلکه کتاب خویش را که در زیر یک مقبره گذاشته میشود، عبادت میکنند. و ازین سنگه ها مسلمانان در مقابل هندو های هندوستان در جنگ ها استفاده زیاد کردند.

 • به نظر بنده، باید ولسی جرگه ی افغانستان باید، ائینه ملت افغانستان باشه، تا همه مردم و همه اقشار چهره خود را در ان ببینه ... مثلا زنان در افغانستان یک قشر منزوی و جفاکش هست، همچنان کوچی های ما و وطنداران اهل هنود ما که واقعا یک قشر عاجز و ستمدیده هست باید در خانه ملت جایگاه خودرا تثبیت بکنه ... به نظر بنده 10 کرسی که به مردم کوچی ما داده شده، قطعا کافی نیست ... نظر به نفوس ایشان اقلا باید برای کوچی های عزیز ما 15 کرسی داده میشد ... همچنان یک یا دو کرسی باید برای اهل هنود افغانستان داده شوه ... در پهلوی کرسی های پارلمانی باید، برای مردم کوچی ما، مکاتب سیار ایجاد شوه، غم اسکان شان خورده شوه ... فعلا در افغانستان در هر ولسوالي یک کلینیک ایجاد شده است، کوچی ها حق داره تا برای تداوی انها کلینک های سیار ایجاد شوه، و برای تداوی جانوران ایشان باید ویترنران استخدام شود ... مالچرهای غصب شده ی انها باید برای ایشان داده شود ...
  کوچی های افغانستان همیشه در وخت قربانی درصف اول قرار داشته، ولی در وخت امتیاز در قطار اخر ایستاده شده است، که این یک بی عدالتی بسیار بزرگ است ... در دفاع از افغانستان به صدها هزار کوچی های افغانستان قربانی داده است، و فعلا نیز در اقتصاد افغانستان پیشترین سهم خود را ایفاء نموده است ...

 • wow drean on chamber ali

 • چمبرك اوغان راست ميگويد آنچه براي كوچي هاي ستمديده؟؟؟؟؟؟؟؟؟!!!!!!!!!!!! داده شده بسيار كم است، من بر علاوهء تأييد نظر چمبر خان يك پيشنهاد ديگر نيز دارم وآن اينكه : براي جوانان كوچي هم بايد يكتعداد قشر اناثيه ء جوان مربوط أشخاص قومپرست وافغاندوست مثل چمبرخان بايد به شكل سيار شبها درخدمت جوانان كوچي قرار بگيرند تا با همبسترشدن آنها با يكديگر ازيكطرف نفوس پشتونها بيشتر شود وازطرف ديگر غرايز جنسي دو طرف در چوكات ارزشهاي پشتونوالي كه سراسر شرم وحيا مي باشد مرفوع گردد. واقعا درحق كوچي ها ظلم شده است

 • اوغان خر:

  همه حرفهای تان درست, مکتب و معلم , دکتر , نرس وشفاحانه باید کوچی شوند و دنبال چار پاکستانی بویناک ظالم و نامسلمان براه بیفتند!

  این همه چرا؟ بخاطر کدام امتیاز برای این گل های سر سبد ؟ اینها چه کاری بزرگی را چه وقت در کجا برای وطن وکردمش انجام داه تا از از ایشان اینگونه استقبال گردد.

  کوچی نه خدمت سربازی میکند نه مالیه می دهند !جمعیت اینان چقدر است که پانزده کرسی برای انان داده شود, در این سر زمین بلا کشسده ما که اندازه هیج کسی ثابت و معلوم نیست چظور شده که جمهیت ابنها دوملیون گفته شده است؟

 • به چمبر علی
  تا جای که من اطلاع دارم، کوچی ها در هیچ یک جنگ افغانستان فربانی ندادند.
  کوچی ها در زمان هر جنگ افغانستان را رها کردند و در پاکستان افامت داشتند.
  زمانیکه جنگ ها به پایان رسید، باز برگشتند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس