در همین بخش

صفحه نخست > کارتون > طنز روز > تجـــزیه آری یا نـــه ؟

تجـــزیه آری یا نـــه ؟

آیا تجـــزیه راه حل درســتی برای افغــانســتان خــواهــد بود ؟
شمس الحق حقانی
پنج شنبه 10 جولای 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

اگر چار برادری در خانه پدری یکجا در فضای دوستی و برادری با هم زندگی کنند ولی داشتن حویلی مشترک ، چاه آب مشترک ، آشپزخانه و تشناب مشترک باعث بروز شکر رنجی ها میان ایشان گردد طبعاٌ که تقسیم خانه پدری راه حل معقول و منطقی برای جلوگیری از بروز این تشنجات بوده و با اجرای آن معضلات شان رفع خواهد شد.
اما اگر مشکل این چار برادر کمتر داشتن حویلی و چاه آب مشترک و بیشتر داشتن اخلاق زورگویی و چور و چپاول ، فریبکاری و تقلب باشد دیگر تقسیم خانه پدری هم چندان علاج درد شان را نکرده و بعد از تقسیم خانه پدری میان شان مشکل بحال خود باقی خواهد مانده و یا به شکل دیگری بروز خواهد کرد.

متاسفانه مشکلات و معضلات افغانستان خیلی شباهت به مثال بالا داشته و بسیار عمیق تر از آنست که با تجزیه و تقسیم کشور حل و فصل گردد ، اولاٌ که چنین تجزیه ای بدون جاری شدن جوی خون و جنگ های دراز مدت داخلی به پایان نمی رسد و اگر هم به نحوی خاتمه یابد چندی بعد معضلات دیگری بین تاجک ها و هزاره و ها و ازبک ها از یکسو و قبایل مختلف اقوام پشتون از سوی دیگر آغاز شده و باز هم باید مناطق ایشان نیز تجزیه گردد این تجزیه کاری تا جایی ادامه یابد که افغانستان مانند یوگوسلاویای قدیم و خیلی بد تر از آن به ده ها کشور کوچک تقسیم وتجزیه شده و هر قسمتی طعمه نهنگان حریص همسایه ها گردد.

مشکل ما مشکل پشتون و تاجک ، هزاره و اوزبک نیست بلکه مشکل اصلی ما اینست که ما از یکسو به اخلاق زورگویی و چور و چپاول عادت کرده ایم و از سوی دیگر اختیار مرگ و زندگی مان بدست تیکه داران قومی و دوکانداران دینی ماست که آنها بیشتر به فکر منافع شخصی خود تا منافع علیای کشورند و از ملت همیش استفاده ابزاری برای رسیدن به اهداف شخصی شان می کنند.
در جامعه ایکه دروغ و فریبکاری ، زورگویی ، حق تلفی و انحصار طلبی از راه شیر مادر داخل شخصیت انسانی ما گردد و از روزیکه چشم به جهان گشایم بجز نیرنگ و فریب ، زور گویی و بدماشی با پدیده دیگری بر نخوریم پس چطور می توان توقع داشت که معاملات اجتماعی خود را با اقوام وگروه های دیگر بر پایه های صداقت و راستی ، عدالت ، برابری و برادری بنیاد نهیم.

تا روزیکه به این ارزش های متعالی انسانی قلبا معتقد نگشته و صادقانه و مخلصانه در راه احیای آن تلاش نکنیم با انتقال قدرت ازین قوم به آن قوم و یا تجزیه و تقسیم کشور میان اقوام مشکل مان لاینحل مانده ودر اصل معضله کدام تغیری پیش نخواهد آمد.

نه تنها با انتقال قدرت ازین قوم به آن قوم و یا تجزیه و تقسیم کشور میان اقوام که حتی با تغیر و تبدیل رژیم سیاسی و عقاید و گرایش های ایدیولوژیکی نمیتوان تغیری در رفتار و کردار مردم بوجود آورد مگر آنکه زیر بنای اخلاق اجتماعی که همان اخلاق فامیلی و خانوادگیست آنرا تغیر داد و بجای دروغ و فــــــریبــــــکاری صــــــداقت و راســــــتی ، بجای زورگــــــویی و شــــــاخســــــالاری حــــــق گــــــویی و منطــــــق ســــــالاری و بجـای اخلاق چــــــور اخلاق تقســــــیم را جاگزین سازیم !

ولی این را همه میدانیم که این تغیرات از نوع تغیرات نیست که حتی در شرایط مناسب در مدت زمانی کوتاه صورت گرفته بتوند بلکه برای انجام آنها نسل ها و قرن ها و کمک و یاری خداوند ضرورت است !!!

با تقديم حــــــــــــــــــــــــــرمت
حقــــــــ(شـــمس الحـــق)ـــــــانی

http://haqani.funpic.de

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • دروغ بزرگترین مشکل جامعه ماست. از دروغ در میان ما مردم حتی برای بازی و سرگرمی استفاده میشود. از مکتب گرفته تا بازار و خانه دروغ میگوییم.تربیت ما با دروغ شروع میشود. پدر و مادر در خانه و معلم و استاد در مکتب به اسانی دروغ میگویند. این دروغ است که اعتماد را در بین ما از بین برده است. این دورغ است که ما را از پیشرفت انداخته است. این دروغ است که افغانستان چنین حال دارد. فقر، خشونت، جنگ، فساد همه و همه سرچشمه اشان دروغ است. جامعه ما پایه اش با دروغ درست شده، که چنین میلرزد.

 • دروغ بزرگترین مشکل جامعه ماست. از دروغ در میان ما مردم حتی برای بازی و سرگرمی استفاده میشود. از مکتب گرفته تا بازار و خانه دروغ میگوییم.تربیت ما با دروغ شروع میشود. پدر و مادر در خانه و معلم و استاد در مکتب به اسانی دروغ میگویند. این دروغ است که اعتماد را در بین ما از بین برده است. این دورغ است که ما را از پیشرفت انداخته است. این دروغ است که افغانستان چنین حال دارد. فقر، خشونت، جنگ، فساد همه و همه سرچشمه اشان دروغ است. جامعه ما پایه اش با دروغ درست شده، که چنین میلرزد.

 • سانسور نکن؛ چرا پیام ها را سانسور میکنی! ترهات این شمس حقانی جعلی را مثل کارتون های جعفر رضایی( عضو باند کابل پرس) در کوچهء بن بست بگذار تا کسی ازان عبور نکند!کابل پرس هم مثل ارگ کابل به شارلتانیزم، روی آورده است. فیض الله

 • آقا لالا. وقتی یک کارتونیست، از تبهکار ترین باند، یعنی باند شورای نظارو شرکاء تلویحا یا صراحتا ، جانبداری کرد؛ دیگر هرگز نباید سخن از اخلاق و این حرفها بزند!شما به بین،هادی خرسندی ، اگر محبوب است بخاطر این است که با ارتجاع و اغواگری میرزمد!
  تو تا حالا بیست ، به اصطلاح کارتون در باره امر خیل ، رسم کردی ؛ اما هنوز یک سند معتبر نداری که نشان دهد ، امرخیل، متقلب است. آثار ماندگار ابداعی و هنری بر اساس واقعیت ها ، ایجاد میشود نه بر استناد بر شایعات و غوغا !
  در کارتون های رنگی با رنگ و لعاب نوشته ای: امرخیل به لندن گریخت!
  اما خبرگزاری ها گفتند، امر خیل به دوبی،رفته است!
  فقط دشنام دادن پشتون ها، هنر بزرگی نیست!حمید نوجو

 • برادران حویلی میراثی پدر را به خارجی ها فروختند و پول آنرا
  به شماره های بانکی خود در خارج انتقال دادند.

 • میرحسین تلاش
  ما در پی دستور گیری اربابان خود هستیم نه متکی به اراده خود. این همه سرو صداها برای تجزیه، ایجاد حکومت ائتلافی، ایجاد حکومت مؤقت اعلان حکومت موازی، بروز خشونت ها و بحران، آغاز جنگ فقط و فقط منتظر آمدن ارباب رهبران و دولتمردان جان کری وزیر خارجه امریکا را داشت. معامله برای بدست آوردن پول و کرسی های تقسیم شده ای حکومت با حرف ها و بیان های دروغ جز بخاطر فریب این مردم بی چاره و ایجاد مشکلات برای زندگی کردن شان بودو بس. بالا رفتن میزان بیکاری و عدم توانایی خرید مردم قربانی امتیازگیری نامزدان بود. شمارش مجدد آراء فقط بدستور جان کری! جای تأسف است که کمیسیون های انتخاباتی وظایف خود را مطابق به قانون ندانستند. جای تأسف که وجدان رئیس جمهور افغانستان چطور تحمیل کرد تا وزیر خارجه امریکا بیاید دستور شمارش مجدد آراء را برای کمیسیون انتخابات دهد. گره گشایی همه نیازمندهی های ما امنیت ما، تعلیم و تحصیل ما، نان دادن ما و دولت سازی ما امریکا باشد. پس در نتیجه گفته می توانیم که این کشور فاقد حاکمیت است.

جستجو در کابل پرس