در همین بخش

صفحه نخست > کارتون > طنز روز > نام نوی طــالــبان مــبارک

نام نوی طــالــبان مــبارک

مــلا اشــرف غــنی طــالــب زی به برادران ناراض کــرزی لقــب مخــالفــین محــترم ســیاسی را اهــدا فــرمــود !
شمس الحق حقانی
چهار شنبه 5 نوامبر 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

بزرگترین وجهه اشتراک در همه دایره المعارف های جهان همانا استفاده از معیار های مشترک منطقی و علمی جامعه بشریست که به کمک آن انسان ها با داشته های فرهنگی متفاوت تعاریف مشابهی از پدیده های ذهنی و مفاهیم اجتماعی جامعه شان ارائه کرده اند.
بطور مثال در همه فرهنگ های انسانی چه شرقی و چه غربی تعاریف مشابهی از اصطلاحات مانند دوست ، دشمن ، جنگ ، صلح ، تقلب ، صداقت ، خاین ملی و قهرمان ملی وجود دارند که اختلاف در تعریف فقط جنبه کلامی داشته و در ماهیت موضوع همه با هم هم نظرند.

اما کشورعزیز ما افغانستان نه تنها یگانه کشوری در روی زمین است که در عصر فیسبوک و انترنت مردمانش اسم فامیلی نداشته و تاریخ تولد شان در هیچ سند رسمی کشور درج نگردیده است و کابل یگانه پایتخت جهان است که از داشتن کانالیزاسیون محروم است بلکه در دایره المعارف افغانی نیز برخلاف همه دایره المعارف های جهان از بسیاری از مفاهیم اجتماعی تعاریف دیگرگونی ارائه گردیده است.

بطور مثال در سایر فرهنگ ها به افرادی که در صدد خرابی وطن و قتل و کشتار افراد جامعه اند اصطلاح دشمن اطلاق میگردد ولی در دایره المعارف افغانی از چنین افرادی بنام برادران ناراض یاد شده و یا کسانیکه به امانت های مادی و یا معنوی جامعه دستبرد زنند در سایر فرهنگ ها بنام خاین و متقلب یاد می شوند ولی در دایره المعارف افغانی از آنها بنام ملی اتل یا قهرمان ملی یاد می شود.
کسانیکه در تعامل با دیگر افراد جامعه از صداقت و راستکاری استفاده برده و از خدعه و نیرنگ جهت فریب مردم دوری می جویند در جوامع دیگر بنام انسانهای پاکدامن و راستکار مورد احترام مردم قرار می گیرند ولی در فرهنگ افغانی از چنین اشخاص بنام ساده یا لوده یاد می شود.

جناب ملا اشرف غنی طالب زی در راستای توسعه و غنامندی دایره المعارف افغانی ضمن صدور فرمان اصطلاح مخالف سیاسی را به جمع اصطلاحات این مجموعه علمی و ادبی افزوده و از آن چنین تعریف بعمل آوردند:
مخالفین سیاسی به آن عده از افراد جامعه اطلاق می گردد که در حب وطن با زعیم کشور همدلی داشته ولی دیدگاه سیاسی دیگری دارند که بعلت جهل و نادانی فقط آن را بوسیله واسکت های انتحاری می توانند ابراز دارند که در نتیجه یا به هفتاد حور بهشتی دست می یابند و یا برای چند ماهی در مهمانخانه ملا اشرف غنی پذیرایی شده و بعد با دریافت سفرخرچ روانه وزیرستان جنوبی می گردند.

با تقـــــــــديم حـــــــــــرمت
حقــــ(شـــمس الحــق)ــــانی

http://haqani.funpic.de

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • خوب، اگر دیگر مشکلات ما مردم حل نشد، لااقل مشکل
  نداشتن نام فامیلی ما از برکت اختراع عبدالله عبدالله حل شد.
  حالا همه ای آنهای که نام فامیلی نداشتند و از فقدان نام فامیلی
  رنج میبردند، آقای عبدالله عبدالله را الگو قرار داده، خیلی آسان،
  نام اول خود را تکرار مینویسند و بلاخره میشوند صاحب
  یک نام فامیلی . اینهم یکی ازعجایبات بی نظیردر دنیا است.

جستجو در کابل پرس