در همین بخش

صفحه نخست > کارتون > قهرمان ملی!

قهرمان ملی!

کارتونی از عتیق شاهد
دوشنبه 15 سپتامبر 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

واژه های کلیدی

پيام‌ها

 • اين کارتون در واقع که قهرمانی جنایتکار ملی مسعود رابه صورت خیلی روشن ترسیم میکند. او با هجوم به کابل هزاران زن افغان را بیوه و گدا ساخت و حتی آنها را مجبور به خود فروشی در کابل و بازار های پاکستان نمود. دولت که بعد از هجوم این سمبول جنایت و خیانت به میان آمد میلیونها زن افغان را چادری پوش کرد و کشور را آماج بدترین جنایات کرده راه را برای طالبان وحشی باز نمود.

  بلی و این سمبول جنایت تا زمانی قهرمان است که دزدان مسلح اش از قهرمانی او دفاع میکنند، همانطوریکه د رکارتون واضح است.

  • باسلام ودرودبه نظرجناب اقای بهار
   الحق که شمااین جانی جنایتکارراخوب بامتنی که نوشتید اشاکردیدوهمچنان تشکر ازعتیق شاهد که این قهرمان خون جنایت و خودخواهی رابه معنی واقعی کلمه وتصویر برملاکردید
   حیدری ازلوسانجلس

  • مسعود بزرگ همیشه قهرمان ملی ماخواهد بود. این توهین ها هیچ ارزشی ندارد.

  • یک طرحی دارم برای برادر عزیز عتیق شاهد که امیدوارم که به شکل کارتون خوب در بیاید. آن راجع به تغییر نام افغانستان است:
   در قدیم ها رسم بود طفلی که خیلی مریض میماند نام آن را تغییر می داد. افغانستان هم همان سرنوشت را دارد. از روز تولد تا امروز را مشکل دارد، مریض است، اضطراب و تشویش دارد. اگر نام آن را تغییر بدهیم و نام خوب دیگر را با آنان تجویز کنیم شاید حالش خوب خواهد شد.

  • به حیث قهرمان تاجیک نه قهرمان ملی

  • آقا مرتضی من طرح شما را بیهوده می دانم. چون این عمل است که کشوری را به پیشرفت و بزرگی و ترقی میرساند نه نام. اگر ما افغان ها همه درست عمل نماییم و همیشه به ترقی و تعالی کشور ما بیندیشم، همدیگر مارا احترام نموده و تصدیق نماییم و بدبین این و آن ما بنام این که او پشتون است یا تاجیک، هزاره است یا ترکمن نباشیم، مطمین باش کشور ما از این مریضی، تشویش و اضطراف به مفکوره تو نجات خواهد یافت. درغیر آن با وجود تغیر نام مریضی اش دوام یافته بلاخره مضمن خواهد شد.

  • مشکل ما افغانها اینست که در طول تاریخ انسانهای خوبی میآیند ومیروند وما هیچکدام رادوست نداریم به همه توهین میکنیم. من با اینکه به هیچ جریان سیاسی وابسته نیستم ولی کسی که درراهش استوار باشد وبه روشی درزندگی باورداشته باشد حتی جانش رادرراه باورش بدهد احترام دارم. واز انسانهای که به راه وروشی باور ندارند وبه همه چیزبدبین استند متنفرم.
   توصیه من به آقای شاهد این است که اولا توهین به مرده نکن دوم هرچه باشه آقای مسعود طرفداران زیادی دارد که ازتوهم مهمتر استند پس احتیاط کن همه رادوست بدار تا عزیز شوی

  • نه نیلاب جان !به نظرمن نام خیلیها مهیم است. اگر یک نفر دزد نام داشتهباشد وهزاران عمل خوب هم بکند، میگویند، آقای دزد این کارها را کرده است. کشوریکه از عظمت نام ونشان سنگین برخوردار نباشد، هزاران بار عمل شود بازهم، همان اوغون ویا آه و فغان ویا به قول بن بطوطه دزد ورهزنی بیش نخواهیم بود. این نام بی بن وبی ریشه مارا اجازه رشد وعمل نیکو نمیدهد.
   از زمانیکه این کشور اوغونستان شده است ، چند نفر خوب وچند کار خوب سرنوشت ساز برای من معرفی بدارید خوش خواهم شد. یعادتمند باشید.
   ودر مورد مسعود شهید، کسانیکه با آزادی وآزادگی بیگانه باشند با مسعود هم بیگانه اند واز بیگانه بیشتر از توهین توقع کردن ابلهیست . درویش

  • شما محترم واقعآ افغان نیستید چون اگر افغان میبودید این طور قضاوت نمی کردید شما اول از گز شته این قهرمان ملی معلومات حاصل کنید بعدآ تصمیم بگرید .

  • "ما تن را برای لباس می بریم"!! حرفی یک از نمایندگان پارلمان در برنامه ای گفتمان.
   این حرفی بود خیلی بجا و این وضعیت از زمان آغاز افغانستان بدین سو ادامه دارد و سعی تلاش بر این است تا فرهنگهای غنی تر و بزرگتر را در ظرف و قالب تنگ پشتونیزم بنگنجاند که متسفانه این قالب هیچ وقت این توانایی را نداشته و نخواهد داشت.
   نیلاب جان من بر تعصب برادران پشتون ندارم ندارم و همچنین ستم پذیر هم نیستم! تغییر نام را بر اساس درک از واقعیت متذکر شده ام و آن اینکه بین نام و هویت و یا شخصیت یک رابطه ای وجود دارد و نام یک وطن نشانگر هویت یک ملت است و هویت یک ملت فرهنگ آن ملت است . ما همه می فهمیم که دولت فعلی همچنان پشتون محور است و این در حال شدت گرفتن است و تنازعات قومی و زبانی سال 1387 بیانگر این حقیقت است. نیلاب جان!! ما مثل کبوتر با دیدن گربه نباید چشمهای خود را ببندیم بلکه فکر کنیم و راه بیرون رفت را بیابیم.
   واقعیت ها از طرحها نشات گرفته و طرحها از طرز فکر و کارتون یک از جالب و سریعترین راه های برای رساندن پیامها است.

  • درود بی بایان به روان قهرمان ملی شهید احمد شاه مسعود (رح) و بعد دوستان به قول شاعر خر چه داند قیمت قندو نبات بعضی از اشخاص متعصب که نه کشور را میشناسند نه خداوند نه مادر و نه بدر را چون که از سخنان آنها معلوم است زمانیکه خداوند را بشناسند و آخرت را به خاطر داشته باشند این حرف ها ی بیجا را نمیگن من یک بشتون هستم و همیشه نام مرد بزرگ قهرمان ملی را گرامی خاهم داشت و دیگر شخصیت ها ی مانند احمد شاه بابا و دوکتور نجیب الله دوستان همیشه خوب فکر کنیدو به واقیعت بی اندیشید کوشش کونید که نام افغانستان راهمیشه باقهرمانانش نگهداریم گب احمقان جای را نمیگیردویک گب دیگر ای موزدوران باکستان بس است موزه باکی تشکر

 • آقای شاهد احمقانه ترین کار و کارتون زنده گی تان را تبریک میگویم

 • با دورد سپاس فراوان حضور تمامی فارسیان عزیز با احترام به شخصیت والای مسعود بزرگ و نفرین باد بر تمامی فاشسیت های پشتون نما پاکستانی تبار اما توجه کنید که دست اندر کاران کابل پرس را باید شناخته باشید که از کدام قماش اند انیها فاشیست های هزاره اند که در صدد پاشانیدن تخم نفاق و فتنه اند و تلاش دارند تا اب را خت کرده و ماهی بیگیرند دوستان شخصیت مسعود هر چه بود پرچم ازادی فارسیان را در کهن سرزمین اریانا به اهتزار در اورد که نادیده نباید گرفت

  آنلاين بنگريد : نجیب آرین

  • چرا آقا فحش میدهی وقتی کسی واقیعت را نشر میکند. آقای عتیق شاهد قهرمان ناملی را بسیار خوب تمثیل کرده و تو نباید به خاطر مبارک یک جنگسالار اجنبی پرست به هنرمند خوب ما چون آقای شاهد بتازی. این دور از ادب هنرپروری است. نکند به احساس خود بزرگ بینی احمقانه پارسیان ایران دچار شده باشی، در این صورت تاسف به حال ات.

  • نجیب آرین، اگر آدم یک کمی هم از دانش و انسانیت بهره ای برده باشد،با یک نگاه به سایت ات و مضامین مفلوک ات در باره مردم پشتون سرزمین ما متوجه میشود که سخت دچار مرض روحی هستی که از اثر آن فقط خودت همیشه رنج دیده و به آرامش روحی دست نخواهی یافت و از طرفی دماغ ات به کلی از اثر تبلیغات احمقانه ایرانیان خودپرست و خود بالابین فرسوده شده و غرور پارسی بودن ات به درجه کراهت رسیده است. مطمین باش که اکثریت پشتون های ما به مراتب مردم مردانه تر و با احساس تر و دانسته تر از بعضی پارسیان احمقی چون تو و امثال تو اند. یعنی که در همه مردم و همه اقوام انسان های شریف و ناشریف وجود دارد.

 • سلام اولاً مسعود نه قهرمان بوده و نه شهکاری مسعود همان خاین است که بخاطر قدرت جهاد را در مقابل روسها آغاز کرد و بعداً که قدرت رسید و برای خانم و اولاد خود در همان کشور (که به ضد آن جهاد میکرد) خانه خرید از خیرات KGB آب میخورد جاسوس KGB

 • آقای نجیب آرین

  با خواندن فقط چند جمله در سایت شما واضح میشود که برعکس آنچه شما ادعا دارید، فاشسیت و مریض واقعی که سادیسم ملیگرایی و قوم پرستی دیوانه اش کرده ، کسی دیگری به جز شما نیست.

  دفاع از خائین ملی مسعود یا کسی که مسول تخریب کابل، قتل هزاران بیگناه کابلی و بخصوص قتل عام افشار ، دامن زدن مسایل قومی ، همکاری با پاکستانی های بویناک در زمان حکومت داود و همکاری باروس ها در دهه 80 است ، نشاندهنده دون صفتی و بی تفاوتی در مقابل یک ملت و میلیونها انسان درد دیده است.

  مسعود را باید سمبول جنایت و خیانت نام گذاشت نه قهرمان ملی.

 • دوست گرامی عتیق شاهد

  در مورد قهرمان ملی ما کارتون خیلی جالب رسم کرده اید و رنگ های که انتخاب کرده اید کاملا درست است در مورد دندانهای ایشان یک کمی اشتباه کرده اید و ان اینکه باید برای رنگ دندانهای ایشان رنگ نسواری انتخاب میکردید بهتر بود در ضمن چشم های ایشان شفاف نبود بیشتر به شکل ادم های که از برگ عقل استفاده میکردن بود بهر حال برای روح این قهرمان ملی ارزوی مغفرت از درگاه خداوند میکنم و امیدوارم که مام وطن مثل ایشان کودکان زیادی در این سرزمین پرورش دهد

  • شما غلامزادگان پاکستانی های متعفن و بی غیرت عمر در پای لیسی و پای بوسی انگلیسها و پاکستانی های گنده و بوی ناک زانو زده اید . مسعود بزرگ ناموس وشرف شما را از چنگال پاکستانیهای دالخور و عرب های وهابی نجات داد. واقعأ اگر شما عزت و غرور غیرت میداشتید در کنار مسعود قهرمان نه تنها ملی ، بلکه قهرمان جهان اسلام که کاخ کمونیزم را در سراسر جهان منهدم و نابود کرد ، می بودید و می ایستادید. شما را خداوند بزرگ شرمناده است. مسعود بزرگ مانند شما بزدل های قران خور از سنگر مقاومت خود پا به فرار نگذاشت و مانند گلبدین روباه و ملاعمر فاسد نزد ش ..... خود فرار و نه رفت و در دیگ دال پزی پنهان نشد. ضرب المثل عام است که می گویند ، در ...... بی غیرت که درخت هم رود می گوید واه واه در زیر سایه اش نشسته . شما همینطور میباشید این سخنان من اطلاق به همه مخالفین مسعود بزرگ است . از هر قوم و قماش از هر جناح از هرگروه که باشند. من از ویب سات وزین کابل پرس خواهش میکنم که بدون سانسور و تعصب نوشته بنده رانشر کند. اگر نشر نشد . از طریق سایت های دیگر علیه کابل پرس انتقاد خواهم کرد.

 • به تو ای قهرمان ملی کشور!
  هر قدر نامرد خواهی میدهد این روزگار
  مرد اما مثل تو ، یک بار پیدا میشود
  با سلام و درود فراوان به روح شهدای اسلام ، به ویژه به سردار قهرمانان ، شهید زنده یاد وفرمانده فقید جهاد و مقاومت افغانستان
  اجازه بدهید که به یک مسله متوصل شوم و آن این که در کشور که مان زند گی میکنیم، شماری از جوانان مان متاسفانه دست خوش یک سلسله بد بینی ها و خود فروشی ها میشوند ، مثل آقای شاهد.
  ببنید مسعود مرد حماسه ها، مرد مبازه ، مرد مقاومت و مرد انسان سالار بود.
  شکی نیست که همه دنیا به قدرت فکری و فنون ارتشی شهید زنده یاد باورد دارد و وی را یک مبارز نوین عنوان میکنند.
  مسعود در تاریخ معاصر نه تنها افغانستان ، بل در تاریخ معاصر سیاسی_ نظامی دنیا یک شخصیت استثنایی و غیر قابل برگشت بوده است.
  اگر شما امروز در کشور فرانسه و آلمان برود ، در دانشگاه های علوم سیاسی و ارتشی آن ، از اندیشه های ناب و ماندگار آمر صاحب شیهد استفاده بزرگ میبرند.
  پس دوستان که مغرضانه و مضرانه در این راستا چیز های را مینویسند و رسم میکنند و یا هم در تن پوشه های سایر پدیده های علمی و هنری ارائه میدارند، باید بدانند که این کار شان هیچ گاه در اندیشه های دوستداران مسعود بزرگ ، اخلال وارد نمیکند.
  تا دنیا است ، تا آریای های حماسه آفرین است تا مردم جهاد دوست و مقاومت پرور است ، هیچ گاهی به خاینین و مخبرین و آله های دست بیگانه گان اجازه داده نخواهد شد ، تا راه را به خود هموار کنند.
  امروز ما باید به باور ها و اندیشه های ناب قهرمان ملی ارج بگذاریم، درست است که تحمل این لقب( قهرمان ملی افغانستان) برای شماری از برادران دیگر مان _ ازبیک ، پشتون و سایر_ غیر قابل پذیرش است ، اما به این نکته باید توجه داشت که تمام رهبران جهادی و سایر رهبران و رجال سیاسی با وارد شدن کمی فشار بالای شان، همواره کشور را مثل موش های گریزی ترک کردند و با حمایت بادار های شان دوباره به کشور برگشت نمودند، که این ویژه گی از شخصیت آمر صاحب بعد بود، تاریخ معاصر کشور شاهد این مسله است.
  به هر حال، به آقای شاهد پیشنهاد میدارم که هیچ گاه پیش از شناخت و معرفت کلی پیرامون یک پدیده و یک شخصیت آن هم مسعود بزرگ ، چیزی ننویسد و ننگارد.
  احساساتی برخورد کردن با قضایا مان را خام جلوه میدهد دوستم
  شاد باشی

  • مسعود کثیف ترین انسان روی زمین بود کسانکه که میگویند مسعود در قابل پاکستانیها چنگیده دروغ میگوید کی چنگیده ؟ خجالت هم چیزی خوبیست مگرحکومت مسعود وربانی در پا کستان تشکیل نشد در دوران جهاد همه در پاکستان نبودند؟ اگر منظورتان از پاکستانیها
   طالب است مسعود یک روزهم در کابل مقاومت نتوانست فرار کرد در دره های پنچشیر تنها مسعود در مقابل طالها نجنگیده نسبت به مسعود دوستم زیادتر چنگیده زیادترنی طالبها در مزار تلف شدند نه جای دیگر

  • سروش خان از مزار شریف چنین میلافد:

   « مسعود در تاریخ معاصر نه تنها افغانستان ، بل در تاریخ معاصر سیاسی_ نظامی دنیا یک شخصیت استثنایی و غیر قابل برگشت بوده است. اگر شما امروز در کشور فرانسه و آلمان برود ، در دانشگاه های علوم سیاسی و ارتشی آن ، از اندیشه های ناب و ماندگار آمر صاحب شیهد استفاده بزرگ میبرند.»

   سروش فکر میکند وقتی مطلب فوق را کسی بخوانید تصور خواهد کرد که تمثال مبارک مسعود در کنار تمثال های چون ارسطو،سقراط ،مارکس،... زیب صالون های سیاسی _اجماعی یونورستی های اروپا خواهد بود و هم در کنار ناپلیون،اسکندر،چگوارا،ژوکوف...چه لاف مسخره و شرم آوری که فقط از توان شورای نظاری ها پوره است..

   غیر قابل برگشت را که نهفهیدم.کدام مرده ای برگشته که مسعود قابل برگشت باشد.؟

   به اساس لاف سروش خان اندیشه ها مسعود درانشگاه های اروپا تدریس میشود.سروش خان مسعود را در اروپا فقط فقط دستگاهای استخباراتی می شناسند و بس .در یونورسیتی ها اروپا کس نمیداند که مسعود از چه جنسی است .؟جامد است یا مایع؟خوردنی است یا پوشیدنی؟و چه خوب بود که از اندیشه های ناب!!! وی یکی دومثال می آوردید.نشود که حافظ خوانی اش را اندیشه ناب !معرفی کنید.

   سروش خان اوصافی که مسعود نسبت داده ای یقین دارم که خودت هم بران باور نداری. مسعود برعلاوه ای از جنایاتی که در برابر وطن و مردم وطن مرتکب شده جاسوس ده سرهء استخبارات بیگانه بود.

 • سلام دوستان خوب وجناب اقای شاهد!
  در ابتدا تشکر از شاهد که نهایت زیبا با زبان گرافیک وقلم تصویری را که یادگار انروز های شوم وانروزهای غمناک است برای پاسداران ومخالفان جنایت وظلم کشیده وبنمایش گذاشته است. در ابتدا باید گفت که اگر مسعود جانی وخائین قهرمان باشد هتلر حتمآ پدر جهان وظلمت است من خودم یکی از ان نسل اریا هستم که یکی از برادرانم از مزار گفته تا اریا ونسل ان است مسعود قهرمان ووو است من میخواهم به این بگویم مسعود برای نسل اریا نه تنها قهرمان نیست بلکه جانی ولکه ننگ برای اریا بوده وخواهی بود ودر ظمن تو که هستی که به نمایندگی از تمام نسل اریا حرف میزنی تو چه میدانی همین مسعود که بود وچه کرد؟ اگر اریائیها وبا الخصوص تاجکها به مسعود جانی قهرمان بگوید از ان جمله تاجکها یکی من هستم که میگویم اون خائین وخدای ظلمت وتاریکی کابل است.جنایت های مسعود تا 5 نسل برای تاجکان بسیار دست مزد خوبی دارد واز ان جمله تنفر اقوام های دیگر را علیه ما زنده کرد افتخار کردن به یک خائین که تنها بعنوان قوم ونژادپرستی باشد یک جحالت محض و خیانت در حق دیگران است! من نمیخواستم در این باره نظرم را ابراز کنم ولی فقط بخاطر این گفتم که هیج کس حق نداره به نمایندگی همه حرف بزنه تو فقط از نفس سرکش وگمراه خود حرف بزن

 • سلام کامران جان همان نظر که بدون نام است لطفا بنام طورخان بنویس چون یادم رفت نامم را درج کنم لطفا نامم را بنویس وتشکر

 • د مسعود په قهراماني کي خو هيڅ شک نشته ځکه هغه وکړاي شول چه تاجک د پښتون دشمن کړي او داسي نور قومونه يو دبل په ضد وجنګوي او هم تاجکان په خاصه پنجشيران په ټول افغانستان حاکم کړي او هم د جهاد سرليکي تنظيمونه د سيا سي ډګر څخه ګوښه کړي او دپښتنو په ضد د پردي شاته فعا ليتونه او سازماندهي وکړي د همدغه ټولو کارنامو له وجي د قهرمان ملي لقب ورکړ شوه٠ ددي فيصلي کوونکي به تاريخ ته جوابګو وي ٠ په درنښت سيدولي٠حسني٠ لندن

  • I do not know why some mentally ill people use Masoud Name as tajik comender.His top Mujaahidin belong to Pashtun brothers,Some other call Hehamatyar Pashtun leader that is true he is Pashtun imigrated to Kunduz but he is not nationalist person.He was more populer among non Pashtun then Pashtun.He had lots of Mujahiddin in Badakhshan,Takhar,Kunduz.Parwanand Kapisa and most bloodshed happened among Tajik and Uzbak fighting for Hekmatyar against Masoud troops.It is better to have brave enemy then coward friends.Pashtuns are brave and they love masoud or hate does not say as Hazara.During Jehad wearing uniform was a taboo and unIslamic act in Pakistan and in Arab Media.Milion Dollars pouring from rich Arab Shaikh toward Mujahddin but not for Masoud.Once Abdullah Ezam a Palastinian schalar decide to go to see Masoud to invite him to be a good Muslim and asking him why he is not allowing Arab Valunteer work in the Area contoroled by him.He had written many artical against Masoud like other Arabs.Masoud say If you realy want open school in my area I have no Objectin but we will Provide Teachers and Teaching materils not Arab brothers.When he met Masoud he completely changed and come back to Pakistan give few interview saying that he found another Ghaffari and said he is the only real Mujahid with a vision.Few days latter he was killed with his young son In Arbab Road,Peshawar by Pakistan intelegent sevice.Some people think Masoud was getting lots of supply from Pakistan which is not true,When Stinger come to Paksitan some Mujahidin with 20 fighter from south and east Afghanistan got one but Masoud and Ismail and Atta Noor got nothing untill Russian left Afgahanistan
   So please don’t insult any ethnic in Afgahabistn we are flowers make this Garden without Gardian.

   Long live Afghanistan
   Aamosa.Canada.

   Peace to Humanity

  • fully endorsed that is true, that is what IT makeS Massood more unique..... i personally pray for him and he knew who arabs are and finally these were the Arabs who brought him down not the real enemies.....
   you the coward Arabs..And the isi
   yes to his courage yes to his dedications yes to his resistance
   yes to his determination,yes to his strong wills..
   AND YES TO HIS SWEET DREAMS........<<< I WILL NOT GIVE UP RESISTANCE AGAINST THE ENEMIES TO PREVAIL TILL A N INCH OF THIS LAND IS MY HAND
   SAID THE GREAT MASOOD>>>
   PS: I TAKE SIDE WITH NO PARTIES AT ALL>>
   YOU CAN DENY THE FACTS BUT CAN NOT CHANGE THE FACTS THEY WILL REMAIN FOR GOOD THERE

 • روز بخیر...

  واین کارتون قوماندان مسعود است...این یک امر عادی است ولی شاید برای هواه خواهانش قابل قبول نباشد ان هم یک امر عادیست.
  ولی یک گپ باید اعتراف باید کرد مردم هزاره بار اول منطقه خود را از یوغ کمونیزم رهانید..ولی من هر گز در صدد جلوه دادن شهید مزاری بحیث قهرمان ملی بر نخواهم امد و او رهبر هزاره بود و می ماند و دادن معیار کلی وملی برای رهبر شهید مزاری با بدست اوردن موافقه تمام اقوام موجود افغانستان است نه صرف به در خواست مردم هزاره!!!در غیر ان دادن معیار ملی خنده دار است..

  همچنان سایر اقوام نیز از خود قهرمانی و جهد در راه خدا نشان دادند ولی هیچکس در دیگر اقوام یک چنین مبالغه در باره مجاهدین شان نمیکنند که برادران تاجک در مورد قوماندان مسعود مینمایند.و قوماندان مسعود به حمایت دوستم و شاید هم مزاری قدرت کابل ره بدست گرفت و اگرنه حکمتیار خاک اش را ده توبره به یغما میبرد و دلیل قوی اینست که امروز افغان ملت قدرت را باختیار دارد و در همان وقت عین چیز اتفاق افتادنی بود ولی اتحاد سه قوم مسعود را موقتا صاحب قدرت ساخت ولی مسعود بعد از قدرت همه چیزه فراموش کرد و باتحاد وفادار نماند چون ضرفیت قهرمان ملی ماندن را نداشت از بی تجربگی- قومی عمل کرد با شکستن این اتحاد قامت ضعیف مسعود تاب مقاومت اورده نتوانست چنانکه دیدیم و می بینیم..اثرات اشتباه مسعود شاید نسل ها باقی بماند....که خدا کند چنین نباشد..

  ولی امروز از عکس و مرده پرستی و این حرفها بهتر است بگذریم و بفکر مسعود ها و مزاری هااینده که کمتر اشتباه کنند باشیم..
  و کوشش شود هدف شان دنبال شود تا جسم مرده و عکس ایشان!!!!این حرفها نه ادم اب میته و نه نان صرف موجبات خنده خارج این دایره فراهم خواهد اورد و بس...و حرف اخر اینکه مه اگر تاجک می بودم شب و روز دست و پای دوستم ره می بوسیدم و اگر نه قوماندان مسعود همان چار سال چه که چار روز هم در کابل نمی ماند....بروید قهرمان اصلی را دریابید اگرواقعا چیزی ره می فهمید ؟؟؟؟؟؟؟

  رموز فام باشید..

 • سلام به همه! برای کسانیکه مخالف آمر صاحب قهرمان ملی سردار شهدا فاتح جنگ سرد رهبر و پیشواه انجنیر احمد شاه مسعود بزرگ اند!
  شما درست میفرماید: مسعود بزرگ خایین بود بخاطر که خواهران و ماداران شما هزاره ها را از چنگال پاکستانی ها و عراب نجات داد و با مقاومت نگذاشت که طالبان در مناطق هزاره نشین داخل شوند چون وی میدانست که اگر طالبان به مناطق هزاره نشین داخل شوند تمام انها را قتل عام میکنند! به عوض آن فدا کاری مسعود بزرگ جا دارد که شما به وی خایین خطاب کنید! وی خایین بود چون تمام رهبران مانند سیاف ، ربانی ، دوستم ، خلیلی ، محقق و گلبدین خایین و وطنفروش و غیره و غیره مثل موش گریختند اما مسعود بزرگ تا آخرش بود و آزادیخواهانه و مردانه وار از این وطن و مردم دفاع کرد! شما درست میفرمایید وی جنایت کار بود و خود فروخته و نامرد بود چون وقتی که طالبان بطرف کابل آمدند مسعود بزرگ به تمام قوماندانان قومانده داد که کابل را ترک گویند تا خونریزی صورت نگیرد و وقتی که در پنجشیر رفتند تمام رهبران حق و ناحق که رقیب ها و دشمنانش بودند به آنها آسیب نرسانده بلکه از آنها پذیرایی کرده و امنیت شان را گرفت تا برای شان کدام آسیب نرسد!

  • همی لخطه کامتی به کابل پرس گذاشتم و کامنت احمدی توجه ام را جلب کرد. لاف شورای نظاری از لاف های معمولی نیست. و این لاف و بی حیایی شورای نظاری را بخوانید که می فرماید"

   «مسعود بزرگ خایین بود بخاطر که خواهران و ماداران شما هزاره ها را از چنگال پاکستانی ها و عراب نجات داد و با مقاومت نگذاشت که طالبان در مناطق هزاره نشین داخل شوند چون وی میدانست که اگر طالبان به مناطق هزاره نشین داخل شوند تمام انها را قتل عام میکنند!»

   احمدی جان مسعود هزاره ها را در کجا از چنگال طالبان نجات داد؟.آیا مگر طالبان در مناطق هزاره ها داخل نشد.؟آیا مگر همه خواهر و مادر شورای نظاری هارااز گابل به مغاره های خواجه بهاوالدین انتقال داد.؟به این میگویند وقاحت و بی حیایی شورای نظاری

  • جناب احمدی.
   نمیدانم که جناب شما از این قهرمان، قهرمان تراشیدن های کاذب چه منفعت را به دست خواهی آورد.
   اولآ باید یاد آوری نمایم که برای شناخت کامل آقای مسعود،باید شخصیت ایشان به سه دوره،تقسیم بندی نماییم.
   اول.
   دوران مقاومت بر علیه روسها.
   دوم.
   دوران به قدرت نسبی رسیدن آقای مسعود در کابل.
   سوم.
   دوره،مقاومت برعلیه طالبها.
   اگر دوره به قدرت رسیدن اقای مسعود را به یک بررسی بیطرفانه قرار دهیم،جنایات ایشان آقدر سنگین است که مزایای دو دوره دیگر را کاملا محو میکند،شما اینقدر لاف مقاومت،مقاومت میزنید،آیا این فقط تنها آقای مسعود بود که برعلیه طالبها مقاومت میکرد؟
   آیا مقاومت آقای محمد محقق در دره صوف کمتر از مقاومت آقای مسعود در دره پنجشیر بود؟
   آیا مقاومت،مرحوم حاجی قدیر و حضرت علی در صفحات مشرقی کمتر از مقاومت آقای مسعود بود و همینطور ده ها فرمانده هان جهادی در گوشه گوشه کشور تا آخرین روزهای حکومت استبدادی طالبان که مصروف دفاع از سرزمین افغانستان بودند.
   نمیدانم که دوستان شورای نظاری چرا اینقدر در خود بزرگ بینی افراط گرایی میکنند؟
   آیا در کدام عملیات آقای مسعود از مردم هزاره بر علیه طالب ها دفاع کرده، که شما بیشرمانه مدعی آن هستید؟آقای مسعود حتی ،از مردم مظلوم شمالی در برابر طالبان دفاع کرده نتوانست چه برسد در دیگر مناطق کشور،آیا آن سالهای هولناک را هرگز به یاد دارید که طالب های وحشی در شمالی دست به چه جنایت ها زد؟آیا از اسارت رفتن هزاران زن و دختر مظلوم شمالی هرگز مطلع هستید؟
   آیا هرگز از سر زمین سوخته شمالی هرگز شنیده اید؟به خدا بس کنید به این همه مفاخرات کاذب...
   اگر آقای مسعود درایام به قدت رسیدن در کابل ذرهء از شعور سیاسی خویش کار میگرفت،امروز ما شاید به این بحرانهای عمیق مواجه نبودیم،آیا همین آقای مسعود برای بار اول به پیشوازی و استقبال از طالب ها به میدان شهر نرفت ،در حالیکه قوت های حزب اسلامی از قندهار تا میدان شهر،بر علیه طالب ها مقاومت میکردند.آیا از عملیات مشترک حزب وحدت و حزب اسلامی در غزنی، یه خاطر جلوگیری از پیشروی طالب ها چیزی شنیده اید، در حالیکه همین آقای مسعود بود به نیروهایش از قندهار تا کابل دستور داده بود که با تحریک بد نام طالب ها مساعدت و همکاری نمایند.
   آقای احمدی .
   عجیب ادعای مضحک تر دیگر میکند وآن اینکه آقای مسعود به خاطر جلوگیر از خون ریزی بیشتر ، شهر کابل را برای طالب ها تخلیه کرد، ای وای ازاین وقاحت،عزیز برادر چرا اعتراف نمی کنی که آقای مسعود وادار به فرار شد والا، آن خود خواهی و اندیشهء سکتاریستی را که آقای مسعود داشت اگر صدها هزار خون شهروند کابلی ریختانده میشد،ایشان هرگز قدرت را به کسی دیگر واگذار نمی کرد.
   امید که دایم حقگو باشی.

  • فاجعه افشار تفسیر شخصیت مسعود... یک قهرمان خیلی غیرت غرور و
   مردانگی دارد آدم باغیرت هرگز از خودش پایین تر یازیردستش را
   ولودشمن باشد قتل نمی کند حتی آزار و اذیت نمیکند چون غرور وغیرتش
   به او اجازه نمی دهد این عمل را خلاف شأن ومردانگیش میداند حالا
   نگاکنیداعمال مسعودرا وقتکه افشار سقوط میکند بدست مسعود می افتد حتی به طفل ها هم رحم نمی کند به زنها تجاوز میشود که حتی از
   تلویزون ایران هم پخش شد وفلم اش تاکنون پیش مردم هست پس از اینجا معلوم میشود که مسعود بی نهاید بزدل بی غیرد بوده وخیلی هم آدم
   کوجک [ جون عمل هرشخص بیانگرشخصیت اوست] عمل مسعود در افشار
   شخصیت اورا تفسیر کرد ودر واقع مسعود شخصیت خود در افشار به
   نمایش گذاشت اگر او واقعا قهرمان می بود بعداز مسلط شدن بر آفشار
   مردم بی گناه را قتل عام نمیکرد چون غرور وغیرتش اجازه نمیداد
   پس معلوم میشود که مسعود نه غیرد داشت نه مردانگی " چون بهترین شجاعت صبر است نه وحشیگری والسلام رضا از سویدن

  • سلام دوست سقوط افشار و اتهام ان به معسود بزرگ دال بر بی اطلاعی شما از اوضاع و احوال حاکم انزمان بود جنگ میان برادران هزاره پشتون های از تبار و طرفداران سیاف بود قتل عام کشتار و تجاوز هاهمه و همه به دست سیافیان صورت گرفته نه به دست معسود بزرگ
   به امید روزیکه نور اگاهی از وقایع تاریخی و مخصوصا جنگهای داخلی برایت نزول باید موفق باشی دوست

   آنلاين بنگريد : راد مرد میدان مسعود کبیر

 • سخن از قهرمان مسعود درمیان است.
  پیشتر از وارد شدن به اظهار نظر درینمورد ازساندرا اوکاتر اولین زن دیوان عالی امریکا که درسال 1981 ازطرف رونالدریگان به این مقام رسیده بودوبعد از25 سال بازنشستگی در24 فبروری همان سال درمجلۀ پارید به تأثیرات منفی پول درسیاست وقدرت در قضاوتهای دادگستری ابراز نگرانی نموده وتأثیر آنرا مسلم شمرده اند خبر ازینجا آغازمیگرددکه معلومات از شخصیتها، تـأثرازتلقینات وپروپاگندای دشمنان در زمینۀ عدم معلومات ازحقیقت بعضأ انسانهای را آنقدر کورکورانه مورد تلقین قرار میدهد که آدم دوست ازدشمن تمیز داده نمیتواند وهی آب در آسیای دشمنان داخلی وخارجی میریزند وبا کمال بیدردی وبیخبری تیشه بر بر ریشه میزنندد وتا دوباره آگاه شوند کار ازکار میگذرد وجز افسوس برای این مردم دیگر چیزی باقی نمیماند.کسیکه درمبارزۀ مرگ وزندگی باکمال تنگ دستی ازخاک واز تمام اقوام وطن در تجاوز علیه بیگانگان دفاع کرد واین وطن رانگذاشت صوبه ای از صوبه های پاکستان شود دیگر ازیک قهرمان مهربان با همه اقوام کشور دیگر چه خواهد؟ قضاوتهای عقده مند، چاپلوسانه به دیگران وقضوتهائیکه ازبی خبری صورت میگیرد باعث ذلت وشرمساری دنیا وآخرت انساها میشود که باید ازآن پرهیز کرد.غیر ازمسعود که برعلیه روس وجاسوسان پاکستان جنگید ووطن را ازاستعمار شرق وغرب نجات داد دیگر چه کسی درین وطن باقیماند. برای درک حقیقت به حقایق مرجعه کنید نه به تلقینات خائنین ومزدوران دشمنان این خاک. امروز کسیکه مسعود را با وجود اینهمه حقایق قهرمان نگوید به وطن جفا به خود خیانت وسراسر به سود دشمنان خاک وظیفه انجام داده است که مباد.دفاع ازمسعود ومبارزات وطنپرستانه اش دفاع ازحق ووجدان سربلند انسانهای شریف است. کلاه مسعود نه سرخ بود ونه سیاه زیرا او علیه روس سرخ وطالبان جهل وتیره دل که مردم مارا به خاک وخمون کشیده اند مبارزه نمود. کاریکاتوریست از وجدان بیدار خود درین کارکاتور کار نگرفته که جای بسا تأسف میباشد.

 • روز بخیر.....

  احمد شاه مسعود

  در سال 1953 در پنجشیر تولد یافته ، تحصیلات ابتدائی را در لیسة استقلال تکمیل نموده ، سپس شامل فاکولتة پولی تخنیک کابل شد. در انجا با جوانان مسلمان اخوان ارتباط پیدا کرد. پس از کودتای داود در سال 1973 ، به پاکستان فرار نمود.

  در آ نزمان از طرف حکومت ذ وا لفقار علی بو تو تحت تر بیه قرارگرفت. بعدا جهت بر هم زدن نظم به پنجشیر مراجعت کرد و در یک پلان سر تاسری اخوانی ها بر تاسیسات دولتی حمله نمودند ، ولی بزودی این دسیسه از طرف داود دفع کردیده . تعدادی اخوانی ها کشته و تعدادی د ستگیرشدند ولی مسعود به پاکستان برگشت.

  پس از کودتای ثور 1978 ، مسعود به حزب جمیعت ربانی پیوست و به افغانستان بازگشت و بر ضد رژیم دست به مبارزه زد. در سال 1985 وی با روس ها قرار داد آتش بس به امضا رسا نید. در پهلوی حزب جمیعت ، شورای نطار خودش را تاسیس نمود که یک ارگان داگانة نظامی و اداری از جمیعت بود. وی پس از خروج شوروی ها در توسعة نفوذش در سمت شمال ادامه داد در بهبوهة سقوط رژیم با دوستم و حزب وحدت جهت اشغال کابل اتحاد نمود. پس از سقوط رژیم قدرت را در کابل بد ست گرفت و بحیث وزیر دفاع تعیین گردید.

  در سپتمبر 1996 از کابل توسط طالبان رانده شد و قبل از حملة امریکا علیه طالبان حدود اربعة قلمرو وی صرف ولایت بدخشان بود. وی بتاریخ 9 سپتمبر 2001 با یک پلان تروریستی توسط افراطیون عرب با همکاری طالبان به قتل

 • بلی کارتون آقای شاهد واقعیت یک جامعه جنگ زده را بیان میکند. من تا هنوز به این باور استم؛ ما مردم فغان ستان تا هنوز ملت نشدیم و حد اقل شاید درطی مدت زمان پنجاه سال آینده ملت شویم وآنهم اگر قانون اساسی کشور به استسنای همان فصل آخر"متفرقه" درین کشور ازجانب کرزی خان وسایر مراجع این زدخل احترام وتطبیق میشد.

  پس درخیلی موارد جناب شان به این قانون احترام نکردند و ما ممکن یک قرن بعد ملت شویم. عزیزان ملت ازاقوام ومذاهب مختلف تشکیل گردیده وبا هم منافع مشترک دارند.

  اما درباره فرمانده مسعود هرگاه اگرپیروانش ومخالفانش میخواهد مسعود بشناسند، باید زندگی مسعود را سه مرحله ذیل بخوانند:
  1 - مسعود به عنوان فرمانده جهادی در پنجشیر
  2- مسعود به عنوان قوماندان یا وزیر دفاع دولت به اصطلاح اسلامی آقای ربانی و ورود طالبان به کابل
  3- مسعود به عنوان فرمانده مقاومت دولت آقای ربانی و سرانجام کشته شدنش.

  باید ازمنابع مختلف استفاده ونیز از قربانیان جنگهای کابل هم نظرخواهی نمایید.

 • slam wat means qaharman milli to kill innocent people in the name of religion and nationality.if it mean,s qaharman. than mr masood is qaharman. aryan people are very selfish.they think we are special humen being.we are above all humenbeing.why mr masood fought with ostad mazari.i mean hazara,s.tajik,s were also victoms in the past. they sufferd too.i think united afghanistan has no future.can tajik live in brother hood with pashtoon. i think not it is same to uzbak brothers and hazara,sspacialy we hazara,s new genration need one independent land. there we can live without fear we don,t need every one that we are hazara we are innocent humenbeing.long live hazara,s and uzbaks

 • slam, first of all wat means qaharman milli?can some one explain to me.wat mr masood and his allied groups did in kabul and other parts of afgh every one knows.tien tousands of innocent civilians were killd in the name of hazara pashtoon tajik and others.women were rapd bij masood and his allid mr sayaf forces.children were killd and a lot of other brutelity.happend.if it,s make mr masood syaf etc qaharman. and mr masood is qaharman.mr masood has no place in the heart of innocent afgh people. if some minority people make him qaharman it is their choice.mr masood did nothing for afgh people.but just destroy it.america has their own goal in afg.they are not their because of afgh people.if tommorow they live afgh.wat can happen do you people imagine.war en distruction can happen again.i am hazara i give new genration of hazara,s advise go search for their independent hazara country.God bless all you hazara,s

جستجو در کابل پرس