صفحه نخست > حقوق بشر > از همکاری و دوستی با بصیر آهنگ خوشحالم و به آن افتخار می کنم!

از همکاری و دوستی با بصیر آهنگ خوشحالم و به آن افتخار می کنم!

کامران میرهزار
چهار شنبه 28 مارچ 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

سال هاست که من بصیر آهنگ را می شناسم. سال هاست که تقریبا تمام نوشته های بصیر آهنگ را کلمه به کلمه و جمله به جمله می خوانم و سال هاست که می دانم قلم او، دوربین عکاسی او و پوست و استخوان او با حقوق بشر گره خورده است. بصیر آهنگ مانند میلیون ها تن دیگر در افغانستان یک قربانی محسوب می شود و از این میلیون ها قربانی انسان هایی اندک اند که به دفاع از قربانی بر میخیزند و بصیر آهنگ، قلم او و کار او، دفاع از میلیون ها قربانی ست.

من به دوستی و همکاری با بصیر آهنگ افتخار می کنم.

در چند سال اخیر خبرنگاران و روزنامه نگاران زیادی را می شناسم که ناچار به تبعید شده اند و بسیاری از آن ها در تبعید تمام شده و در کارهای روزمره خلاصه شدند. بسیاری از آن ها با تبلیغات منفی عده ای که حقوق بشر و حق پناهندگی و پناه گزینی اشخاص را در غیرت توخالی افغانی به فرار خلاصه می کنند، پا پس کشیدند و خود را مخفی کردند. بسیاری را دیده ام که در فضایی آزادتر و بدون سانسور، با چند انتقاد و یا نظر مخالف، با قلم و قلم زدن خداحافظی کردند و دنبال کار خود رفتند. بسیاری را نیز می شناسم که سال هاست از خدمات اجتماعی غرب برای افراد بیکار استفاده می کنند و وقتی سخن از افغانستان می شود، گزافه گویی تحویل می دهند و واقعیت های عینی و حقایق پیدا و پنهان را نمی بینند.

کار و روش کار بصیر آهنگ اما با دیگران متفاوت است. بی هیچ تردیدی می گویم، بصیر آهنگ با قلم خود مسایلی را برجسته کرده و در معرض دید جهانی قرار داده که تاکنون هیچکش و هیچ گروهی نخواسته آن را ببیند و یا آنقدر نابینا بوده که توان دیدن آن را نداشته است.

بصیر آهنگ در سال 2008 پای به اروپا گذاشت. من او را از کابل می شناختم. از وقتی که نشریه ای دانشجویی در کابل به نشر می رساند و از وقتی که در تظاهرات برای نجات اجمل نقشبندی شرکت می کرد و یا در برنامه های اعتراض به قتل ذکیه ذکی.

با آمدن بصیر آهنگ به ایتالیا، کار او و جهت اصلی آن شکل بهتری به خود گرفت. هم درس دانشگاهی خود را شروع کرد، هم کار کرد تا محتاج دیگران نباشد و هم تبدیل به تنها صدای بلند هزاران پناهجوی افغانستانی شد که در سفر مرگ و زندگی گرفتار آمده اند.

گزارش های دقیق و بی عیب و نقص بصیر آهنگ از وضعیت پناهجویان افغانستانی در یونان، نگاه های رسانه های بین المللی و نهادهای بین المللی حقوق بشر را نسبت به تراژدی روان و جاری در این کشور باز کرد. فعالیت های بصیر آهنگ و هماهنگی های او با وکلای ایتالیایی بود که برای نخستین بار دادگاه حقوق بشر اروپا، حکم به عدم دیپورت 52 پناهجوی افغانستانی به یونان داد و راهی باز شد تا پناهجویان را متوجه دادگاه حقوق بشر اروپایی کند. اگر امروز در بیشتر کشورهای اروپایی بازگشت پناهجو به یونان بر اساس قرارداد دوبلین ممنوع شده نتیجه ی راهی ست که بصیر آهنگ پیش گرفت و برای نخستین بار صدای پناهجوی افغانستانی در یونان را بلند کرد.

او در راهپیمایی های ضد نژادپرستی در ایتالیا شرکت می کند و نه تنها پناهجویان افغانستانی، بلکه بسیاری از پناهجویان آفریقایی نیز نگاه مهربان او را و کارهایش را دوست دارند.

اکنون وقتی در ایتالیا سخن از پناهجویان افغانستانی در یونان می شود، نام بصیر آهنگ، نخستین نامی ست که توجه را جلب می کند. فیلم مستند وی از وضعیت پناهجویان در پاتراس یونان، اکنون در دانشگاه پادوا، بخش علوم سیاسی، مضمون جامعه شناسی و حقوق بشر به دانشجویان نشان داده می شود. بصیر آهنگ تاکنون بیش از 25 کنفرانس درباره وضعیت پناهجویان داشته است. به گفته ی "Vera Mantengoli" روزنامه نگار ایتالیایی در یکی از مقاله هایش، "برای افغانستانی بدون تبعیض به انسان هایی مانند بصیر آهنگ نیازمند است".

در چند سال اخیر بصیر آهنگ دست به برگزاری تظاهرات علیه حملات وحشیانه کوچی ها در بهسود و دایمیرداد و مناطق مختلف غزنی نیز زد. میراث داران کوچی هایی که زمانی به فرمان و وعده ی جنایتکارترین حاکم افغان عبدالرحمان، با سلاح انگلیسی در ژنوساید، برده داری، کوچ اجباری و غصب زمین شرکت کرده بودند، در رژيم کرزی هزاران خانواده را مجبور به کوچ کرده اند، خانه و کاشانه آنان را تاراج کرده و آتش زده و اسیران را ابتدا سنگسار، سپس با اسب بر جنازه ی آنان تاخته و دست آخر به آتش کشیدند.

من به دوستی و همکاری با بصیر آهنگ افتخار می کنم.

بهار 1391

برای خواندن نوشته های بصیر آهنگ در کابل پرس اینجا را کلیک کنید.

یونان: حمله ی گروه های فاشیستی یونان بالای پناهجویان شدت گرفته است

سه شنبه 20 سپتامبر 2011, بوسيله ى بصیر آهنگ


تراژدی ناتمام پناهجویان افغانستان در یونان

چهار شنبه 14 سپتامبر 2011, بوسيله ى بصیر آهنگ


بصیر آهنگ فعال حقوق بشر: پناهجویان افغانستان در یونان با فاجعه انسانی دست و پنجه نرم می کنند!

چهار شنبه 7 سپتامبر 2011, بوسيله ى کابل پرس


در حمله فاشیست های یونان بالای پناهنده گان یک تن کشته وبیش از سی تن دیگر زخمی گردیدند

گروپ های فاشیستی که با سلاح سرد مسلح هستند در تمام نقاط شهر پناهجویان را دنبال می کنند واگر گیر بیاورند تا سرحد مرگ لت وکوب می کنند

جمعه 13 مه 2011, بوسيله ى بصیر آهنگ


درامه ی پناهجویان افغانستانی بسوی ایتالیا و باز هم مرگ

یک گروه از ماهیگران که از دور شاهد صحنه بوده اند، به خبرنگاران گفته اند که شدت موج به حدی بود که باعث مرگ یکی از این پناهجویان وزخمی شدن تعداد دیگر آنها گردید.

دو شنبه 28 مارس 2011, بوسيله ى بصیر آهنگ


کوچیگری بیداد است، میراث یک جلاد است

پس ازشروع پروسه امتیازدهی با طالبان و همدستی تیم فاسد کرزی با آنان نقش کوچی ها بیش از پیش برجسته تر شده و استفاده ابزاری ازآنان به حدی رسیده است که آنان را به بزرگترین آله فشارعلیه مردم غیرپشتون در افغانستان تبدیل کرده ا

دو شنبه 4 ژوئيه 2011, بوسيله ى بصیر آهنگ


داستان سحر گل، تصویری گویا از زندگی زنان افغانستان

پنج شنبه 5 ژانويه 2012, بوسيله ى بصیر آهنگ


پنجاه سالگی انقلاب ضد بارداری و دگرگونی روابط جنسی بین مرد و زن

اکثر دختران پیش ازرسیدن به سن 15 سالگی فروخته میشوند وبعد وقتی به خانه صاحب رفتند، تنها وظیفه اش تولید مثل است.

يكشنبه 9 مه 2010, بوسيله ى بصیر آهنگ


ارگ نشینان پایتخت به اندازه طالبان در قتل اجمل نقشبندی دست دارند

از برکت کرزی وحلقه مافیایی اش حالا که افغانستان به سرزمین "تریاک، ترور وانتحار" تبدیل شده است نه تنها خبرنگاران بلکه هیچ شهروند کشور مصئونیت ندارد.

جمعه 8 آوريل 2011, بوسيله ى بصیر آهنگ


شهروندان افغانستان در ایران دسته دسته اعدام می شوند، حکومت افغانستان به عنوان مدافع حقوق شهروندان کشور، ساکت مانده است

پنج شنبه 2 دسامبر 2010, بوسيله ى بصیر آهنگ


اعتراض علیه نژادپرستی در ایتالیا

دو شنبه 1 مارس 2010, بوسيله ى بصیر آهنگ

نمونه هایی از نوشته ها و عکس های بصیر آهنگ در رسانه های بین المللی

آلبوم عکس: پناهجویان افغانی در یونان/ بی بی سی


سرنوشت نا معلوم پناهجویان افغان در یونان/ بی بی سی


پناهجویان افغان در یونان، بی سرپناه و نگران


L’8 marzo delle donne afgane


Testimonianze dirette dai profughi rastrellati a Patrasso
di Basir AhangAtene - Carcere anche per i bambini che chiedono asilo
Una testimonianza diretta di Basir Ahang da Atene


Un desiderio finito sotto le ruote di un tir
Si chiamava Amir il ragazzo afgano ucciso ad Ancona


Stanno sgomberando il campo profughi di Patrasso. Dobbiamo fare qualcosa!


Europe no sanctuary for Afghan asylum seekers
Afghans hoping to escape violence and a lack of economic prospects at home face new challenges and new abuses in Europe.


La voce di Basir, dall’Afghanistan a Padova
Pubblicato il 12 marzo 2012 da t.scarpa

di Vera Mantengoli


Afghanistan: un mistero risolto
di Basir Ahang Kabul Press

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در مورد ایثارگری و از خود گذشتگی بصیر آهنگ هر چه نوشته شود باز هم کم است، آهنگ را من نیز کمابیش میشناسم او مثل نام خودش بصیر است و مثل شهرت اش آهنگ، آهنگ که او از حنجره اش فریاد میکشد درد و رنج انسانهایرا کامپوز میکند که نسل اندر نسل با تبعیض، فقر و جنگ سر بر خاک نهاده اند.
  بصیر تا پاس از شب بیدار میماند و رنج بیخوابی به جانش میخرد تا شاید بتواند خواب آرام برای هموطنانش فراهم کند.
  بصیرجان مانده نباشی

  • بصیر مانده نباشی

  • آقای میرهزار، اگر بصیر آهنگ دوست خوب تان است به او بفهمانید که ایستادن در کنار محقق مثل ایستادن در کنار ملاعمر و گلبدین و سیاف شرم آور و ننگین است.

   به او بگویید که یک جنایتکار و مزدوری مثل "بابه مزاری" نمیتواند رهبر یک جریان رهاییبخش مردم هزاره گردد و سخنرانی در وصف اینچنین انسانی که در تاریکده قم کلان شده برای انسانی که ادعای پیشرفته بودن و انسانیت را کند نمی زیبد و شخصیتش را به زمین میزند. ممکن تعدادی از شوونیست های هزاره یا تعدادی از مردم ناآگاه هزاره به شما چک چک کنند، اما اکثریت مردم افغانستان شما را نفرین خواهد کرد.

  • ارين جان فهميده و باسواد يك ميسقال انصاف و ويجدان هم خوب است
   كي شمانداريد خونخواران ودرنده كاني اصلي را ازقلم مبارك انداخته ايد
   1مسعود 2 رباني دجال 3 عبدالله 4 قانوني ووو
   مكر شماسخنكوي مردم افغانيستان هستيد كي ميكويد مردم افغانيستان
   جينين ميكند وجينان ميكند

  • آقای خان آرین خان ! هرگاهی که روستار ، یون ، سیتانی و و و یتان جنایت و آدمکشی طالب و گلبدین را محکوم نمودند ، شاید بصیر آهنگ هم از کنار بابه مزاری خود را دور نماید . تا وقیکه شما جانی ترین ، بی فرهنگ ترین ، مزدورترین و بی غیرت ترین گروه قوم خود را ریشتین اوغان بچیه ، مجاهد غیرتمند و مدافع خاک و ناموس اوغانستان جامیزنید ، ایستادن بصیرآهنگ در پهلوی بابه مزاری توجیه پذیر است !!

 • تشکر آقای آهنگ. زنده باشی

 • من با بصیر اهنگ از طریق کا مپیوتر شناخته شدم . وهمیش از طریق و بلاگش نظر میدادم و بصدایم لبیک میگفت . جوابم را مینوشت . آهنگ که هر از گاه قصد آهنگ مسافرت به یونان را کرد و صدای هزاران محاجرین درد مند نه تنها افغا نستانی بلکه دنیا را به پارلمانهای کشورهای غربی رساند و با ساز مان ملل حرف گفت .. حرف از خود ش نبود بلکه حرف انسانهای محروم را که از حقوق انسانی محروم بودند . بصیر به خیلی دولت مردان اروپا بصیرت و اگاهی داد .
  اری ! بصیراهنگ انسان با احساس و بادرایت است که صدای هزاران محاجر بی سر پناه از حنجره طلایی شان طنین انداز شده و میشود ! از ناروی

 • baqi samandar
  hamal 1391
  march 2012

  salam ba shuma azizan
  salam ba Basir Ahang
  Basir Agang , Sadayat rasaa tar BAAD
  peroozie wa behroozi Basir Ahang ra Arzoomandam.
  baqi

  آنلاین : basir ahang

 • باسلام واحترام برايش صحت وموفقيت مزيد ارزو دارم

  آنلاین : عتيق شاهد

 • سلام خدمت همه دوستان:
  بنده بصیرآهنگ را باتمام خانواده اش میشناسم وی ازیک خاندان بسیار محترم است که فعلاًپدر موصوف درولسوالی مالستان زنده گی میکند پدر موصوف نیز از جمله سران مالستان محسوب میشود باقی برادران او نیز اشخاص مفید جامعه مااست که بنده همرای کبیر برادربزرگ آقای آهنگ بسیار دوستان صمیمی هستیم ازبارگاه ایزدمنان برای آنان موفقیت را آرزو دارم.

  • ما به هر ‌یک تان بصیر آهنگ و کامران میر هزار افتخار مکنیم موفقیت‌های هر چه بیشتر شما را از بارگـــــاه ایزد منان خواهانیم .

 • بصیر آهنگ نه پشتوانه خارجی دارد و نه پول هنگفت. آهنگ با دلسوزی و انسان دوستی تمام جان صدها مهاجر را نجات می دهد. پختونیستهای راوا با ملیونها دالر کمک خارجی یک مهاجر را کمک نمیکند و فقط بر ضد غیرپشتونها فعالیت دارد.

 • از آقای آهنک بخاطر حمایت از مهاجرن قددردانی میکنم.
  یک مهاجر در پاتراس

 • شما با هرکی دوست باشید ما با شما دوستیم. شما زبان سرخ و حنجره فولادین مردم افغانستان هستید. کامران میر هزار بهترین و آرمانی ترین رهبر مردم افغانستان است.

  به خدا به صراحت، شجاعت،‌ صداقت، شرافت و درایت شما افتخار می کنیم. چه بگویم؟ فقط می گویم اگر برای ریاست جمهوری کاندید شوی هرچه داشته باشم برای تبلیغ شما مایه می گذارم. زنده باشی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

جستجو در کابل پرس