صفحه نخست > ببينيد و بشنويد > تجلیل از ولنتاین به شیوه افغانی

تجلیل از ولنتاین به شیوه افغانی

گوش و بینی نفیسه بوسیله شوهر معتادش قطع شد
نسیم ندیم
جمعه 15 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مسوولین کمیسیون مستقل حقوق بشر در ولایت هرات با تائید این خبر می گویند که شوهر معتاد نفیسه بعد از بریدن گوش و بینی وی فرار کرده است. نفیسه در حالیکه همراه با کودکش در شفاخانه بستری است داستان هولناکش را حکایت میکند.

وی اظهار داشت که پاهای دختر خوردسالش نیز از سوی شوهرش بوسیله آب داغ سوخته است. وی از مرارت های زندگی با شوهر حیوان صفتش میگوید که در جریان دوازده سال زندگی مشترک با وی بدترین شرایط را سپری کرده است. وی از دولت و نهاد های مدافع از حقوق زنان خواست تا زمینه طلاق وی از شوهرش را فراهم کنند.
چند ماه گذشته نیز یک گوش و بینی یک زن در ولایت غور بوسیله شوهر بی‌غیرتش بریده شده بود.

منبع

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • موضوع قطع گوش و بینی با ولنتاین چه ربط دارد؟ آخر وی ولنتاین را تجلیل نکرده و اصلا ولنتاین را نمیشناسد و تا هنوز نشنیده که بجرم آن گوش اش بریده شده باشد. بلکه موضوع با مخدرات و هیرویین و پودر ارتباط دارد و صد البته که شوهرش پودری بوده ورنه هیچ کسی به عمل متوسل نمیشود. اگر نشر این موضوع بخاطر اشاعه ولنتاین و مفاهیم غربی است خو نزد من اینهمه از خرافات و جهل غربی ها در قرن 21 است و این گپها برای کسی مقبول است که در غرب زندگی نمیکند میگن صدای دهل از دور خوش است و یا کسانی درغرب ازین گندگی ها خوش شان میآید که سر شان از بوی گندگی های روابط اجتماعی غربی کاواک شده. اینها یک روز ولنتاین را تجلیل میکنند و صد روز دیگر بی وفایی و جفا در خفا با کسی دیگر رابطه و دوستی و همخوابی و... است و آنکه مردانه وار روگردانی اش را اظهار میکند طرف مقابل با مخدرات وارد شده از افغانستان پناه میبرد و یا با تابلیت های ضد استرس و یا اقسام شراب های نشه آور و... حالا قبول کنیم که این ولنتاین یک رسم خوب است باوصف آنهمه ملاحظاتی که در بالا ذکرش را کردیم پس مبارک غربی ها باشد اما این رسم در شرق بدرد نمیخورد که مختصرا یک دلیل اش نوع زندگی است. تاثیر و حاکمیت فضای ماشین و اقتصاد در زندگی غربی همه روابط احتماعی را به مقتضای خود چرخانده و درغرب که روز بروز مفهوم فامیل از بین میرود و ارگانهای دولتی و قانونگذاری کوشش میکنند این مفهوم را ذریعه پول و کمکهای ماهوار به مردم بقبولانند و تشویق شان کنند که زیر بار روابط فامیلی قرار بگیرند درین وضعیت که مردم حوصله زندگی خانوادگی راندارند یک جوان اگر با یک شاخه گل سرخ میخواهد خود را در دل طرف مقابل نگاه و حفظ کند از مقتضیات روابط اجتماعی شان است اما در شرق و در روابط فامیلی با وجود فقر و بلا های سیاسی و وارد شده از غرب به اندازه کافی محبت و حفاظه های روابط وجود دارد و رسم و عنعنات به اندازه کافی این محبت را میدهد هیچ وقت ولنتاین نمیتواند جای آنرا بگیرد. و فراموش نکنیم که ولنتاین در پهلوی داشتن پیام دوستی پیام های دیگر هم دارد که عبارت از روابطی نامشروع است که باعث گندگی هاو مشکلات و رکود اجتماعی میشود و اگر کسی میخواهد با اشاعه این رسوم اجتماع را دگرگون کند باید متوجه علمی جامعه شناسی مساله بود که آیا ممکن است؟ آیا ممکن است یک جسمی که از ده ها مرض رنج میبرد بدون درنظرداشت درد های دیگرش دوایی برایش تجویز کرد؟ من و کسانیکه چون من شغل طبابت دارند همچو درمانی را در یک مریض جسمانی خلاف عقل و علم میدانند و در مسایل اجتماعی خوانندگان خود قضاوت کنند

  • در این رابطه اولآ باید علت معلوم شود که آیا این خانم چه عملی را اجرا کرده که شوهرش شریک زندگی اش به چنین کار حیوانی و دور از انسانیت دست زده . دوم اینکه شخصی اگر معتاد به مواد مخدر آنهم به تریاک و هیرویین باشد نمیتواند که حد اقل .... به تشناب ببرد چطور می تواند که به چنین کاری که طبعآ اجرایش قوت میخواهد، چرا که این خانم در دست وپا زدن بوده بلی غیر اینکه دو یا سه نفر یکجا مرتکب این جرم شده اند . در هر صورت عمل زشت و نا انسانی است وبه هر نحوه وشکل آن که باشد محکوم است و این عمل را تقبیع نموده از خداوند صلح و اتفاق دایمی را برای افغانستان عزیز خواهانم .

  • صبور خان من هم سالهاست که در غرب زندگی میکنم حرفهای شما در ارتباط به وضعیت پاشیدگی سیستم فامیلی در غرب تا جایی درست است و نه کاملا، چون نظرات شما در ارتباط به غربی ها عقده مندانه است که یکطرفه قضاوت کرده اید. اول اینکه در هیچ جایی از دنیا جامعه ای را نخواهید یافت که حد اقل هشتاد در صد از آن جامعه متشکل از انسان های خوبکار و نیک اندیش و نمونه باشد، بلکه در همه جا این مشکلات به نحو های مختلف وجود دارد. اما از دیدگاه من یک موضوع را نباید از یاد برد. اینکه در دنیای غرب درست است که سیستم فامیلی از هم پاشیده، دیگر خوردسالان به رسم قدما احترام بزرگان را ندارند، و بزرگان و پیران و یا کسانیکه از تاریخ استفاده اش گذشته درست مثل زباله ها در گوشه و کنار خانه سالمندان افتاده اند و هیچ کسی هم ازشان سر نمیزنند البته نه به صورت عموم کسانی هم در میان شان هست که از محبت خیلی گرم اولادهای شان برخوردارند.
   دوما اینکه در غرب هرگونه بی وفای در عرصه ای مهرورزی به قول شما وجود دارد، این هم از آزادی فردی است که هر کس آزاد است برای خود انتخاب کند مثل افغانستان نیست که خواسته یا نخواسته با شخص مورد علاقه ای پدر ازدواج کند، هیچ زنی اختیار خورا ندارد

 • نفرین به این زندگی حیوانی که زنان افغان مجبور اند با آن بسازند.

  مرگ انسانیت در افغانستان دیگر یک حقیقت آشکار است.

 • تا زمانيكه جنايتكاران بزرگ محاكمه نشوند و به سزاي اعمال شان نرسند‚ جنايتكاران
  “ كوچك“ به اعمال غير انساني شان ادامه خواهند داد.

  مرا اشتباه نفهميد‚ من كسي را به اين كار تشويق نميكنم. اما در يكي از سايتها خواندم كه در خارج از
  افغانستان ( هند ؟) يك زن بالاي شوهر ظالمش و بالاي خانه و كاشانهء او ( در حاليكه همه خواب بودند)
  تيل پاشيده بود. وقبل از خود سوزي‚ شوهرش را نيز آتش زده بود.

  آقاي معصومي‚ آيا عمل را ناميده مي توانيد كه بايد زنيكه آن عمل را اجرا كرده‚ اينطور مجارات شود؟

  احترام

  • دوست عزیز عارف جان سلام : چون جامعه ماوشمایک جامعه سنتی ومذهبی است لذا همچومسایل (( در صورتیکه این خانم در غیاب شوهرش با کسی هم بستر شده باشد )) خلاف رسم و مذهب و شریعیت است که گوش و بینی اش را بریده. البته در صورتیکه مرتکب چنین عمل زشت شده باشد. در غیر آن این مرد مریض است . وخانم که در هند فامیلیش را آتش زده شخصی بوده از جانب شوهر عقده داشته که از اثر این عقده ها مصاب به مرض روحی و روانی شده و به چنین عملی دست زده . در هر جامعه و اجتماعی همچو مسایل رخ میدهد در اروپا امریکا آسیا ...... که این مسله ناشی از بی حُرمتی در مقابل زن نیست . درست است که در افغانستان حقوق زن پای مال است اما از این حقوق و ارزشی که در اروپا،امریکا به خانم ها داده شده که با یک نیکر و سینه بند اعلان یک جنس تجارتی را در پوستر های بزرگ در هر گوشه و کنار جاده ها به نمایش گذاشته اند ومثل اجناس از یک زن استفاده صورت میگیرد به هیچ وجه افغانها نمیخواهند . حـُرمت،حقوق باید به طبقه لطیف داده شود به شکل انسانی وی نه بشکل حیوانی .

  • آقاي معصومي سلام‚

   سنت يكه به هر بهانهء كه باشد‚ به مرد ها اجازه ء گوش و بيني بريدن زن را بدهد‚ ديگر نميتوان
   به آن نام سنت را گذاشت‚ بلكه اين بربريت‚ جهالت و وحشيگريست. آيا وقت آن نرسيده كه افراد مانند خودت
   عليهء اين نوع يك سنت مبارزه كند؟

   من تعجب ميكنم كه چرا همينكه از ستم يكه به حق زنان افغان روا داشته ميشود‚ كسي يادآوري كند‚ دفعتاّ
   ده ها نامه در باره زن غربي سياه ميشود.
   اين زن بيچاره افغان كه اصلا چيزي را بنام نيكر و سينه بند
   نميشناسد چه رسد كه او ادعاي پوشيدن اين نوع لباس را كرده باشد.

   برادران‚ زن غربي موضوع بحث نيست‚ بلكه اصل موضوع بالاي زن و مرد افغان است. بگذاز زن غربي را
   كه خودش از حقوقش دفاع كند. بياييد از حق پايمال شدهء خواهر‚ دختر و مادر مظلوم خودمان دفاع كنيم‚
   زيرا او خودش خيلي بيچاره نگهداشته شده ‚ و به كمك خودت به حيث برادرش احتياج دارد.

   اين وحشيگري مرد افغان را تحت نام سنت تبره مكن‚ زيرا آبروي همه مردان افغان درين صورت
   برباد ميرود. با ديدن اين ويديو ( در عصر اينترنت) مردم جهان فكر ميكنند كه همه مردان افغان
   حتي با الفباي انسانيت آشنايي ندارند.

   مگذار كه چند تا ( نا) مرد وحشي لكهء بدنامي به دامان همه مردان شريف افغان بزند. مگذار كه در آينده (مانند خودسوزي زن افغان)
   به اين جنايت نيز عادت كنيم و از ديدن آن نفرت و انزجار به ما دست ندهد.
   اگر از حق زن افغان دفاع نميكنيم‚ لاعقل از ريختن آبروي خودمان دفاع كنيم.

   احترام

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس