IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > جعل هویت شهروندان افغانستان با زور و تهدید؛ شکایت رسمی از رییس سید آقا، رییس ثبت و (...)

جعل هویت شهروندان افغانستان با زور و تهدید؛ شکایت رسمی از رییس سید آقا، رییس ثبت و احوال نفوس ولایت کابل

عبدالله ولد محیی الدین
چهار شنبه 16 می 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

شکایت کننده: عبدالله ولد محیی الدین

صبح امروز سرگردان به دنبال دو مأمور دولت بودم که هویتم را تأیید نمایند تا سر انجام بتوانم تذکره ی جدید "عصر کرزی" را به دست آورم. پس از ساعت ها تلاش توانستم از این خوان بگذرم.

با ورق دست داشته ام به ریاست ثبت احوال نفوس کابل، واقع در چارراهی کارتۀ پروان، رفتم. سر انجام کارمند مسئول، آرشیف سوابق ام را پیدا نمود و به اساس آن به شعبه ی مربوط اطلاع داد که برایم تذکره ی جدید بدهد.

آمریت حوزه ی چهارم، هنگام خانه‌پُری جدول تذکره ی یکی از همراهانم، خلاف اصل و کنده ی سابقه، ملیت او را "افغان" نوشت. با آن که شخص همراه من به این کار آمر بخش اعتراض نمود و با نشان دادن کاپی تذکره ی سابق اش، خواست که ملیت او مانند گذشته اش تاجیک نوشته شود، اما آمر بخش حاضر به این کار نشد.

وقتی نوبت من رسید، من از ایشان خواستم آنچه را که در کُنده و سابقه ی کتاب ثبت مربوط به من نوشته است، نیز در تذکرۀ جدیدم همان را بیاورد.

آمر شعبه به حرف من نیز اعتنا نکرد و گفت که امکان ندارد. گفتم، من که چیزی زیادی نخواسته ام، فقط می خواهم که هویتم تحریف نشود و همان گونه که در تذکره ی گذشته ام، ملیتم تاجیک نوشته است، همان را بنویس!

آمرگفت: «من نمی توانم این کار را انجام دهم، باید برویم نزد معاون ریاست» وقتی نزد معاون رفتیم، او به محضی که از پشت پنجره فهمید که من چه خواستی دارم، با عصبیت غیر قابل کنترل به من بد و بیراه گفت و دستور داد که مرا نزد "رییس اداره" ببرند.

شعبه ی رییس یک پنجره به طرف بیرون و یک راه اصلی از دهلیز داشت. از راه اصلی مرا به دفتر رییس ثبت و احوال نفوس بردند. آمری که مرا همراهی می کرد، قضیه را توضیح داد. رییس عصبی شد و گفت: «قبول ندارد، برود هر جا که می رود.»

من گفتم: «جناب رییس! من همان چیزی را که در اصل کتاب ثبت نفوس در مورد هویت من ثبت شده است می خواهم. چرا باید بی موجب هویتم جعل شود؟» رئیس با خشونت به من گفت: «"تو عامل تفرقه هستی"» و از این هم جلو تر رفت و گفت: «حالا می‌خیزم دان و دماغت را یکی می کنم. این هدایت رئیس جمهور است.»

من به رئیس گفتم که مرا با این تهدید ها نترسان و نمی توانی مرا مجبور بسازی که تن به جعل هویتم بدهم. برایش گفتم که هیچ کسی به خاطر تعلقش به قومی فراتر و یا فروتر نیست؛ اما اصرار من فقط به خاطر عدالت است. اما گویا رئیس مردی از اهل استدلال و منطق نبود.

استدلال کردم که من شهروند این کشورم و حق دارم که تذکره با هویت خودم را داشته باشم. او باز هم با صدای بسیار بلند، در حالی که تعداد زیادی شاهد بودند، مرا تهدید به لت و کوب می کرد که هیاهویش همه جا را گرفته بود.

سر انجام من کاغذ را روی میزش گذاشتم و فقط گفتم: «من مثل تو نیستم و هرگز تن به این بی عدالتی سازمان یافته نخواهم داد.» و دفترش را ترک گفتم. حالا تذکره ای ندارم.

در اینجا می خواهم شکایت رسمی ام را به گوش مسئولان برسانم که به حیث یک شهروند، نه تنها سعی شده است که هویتم جعل شود، بل که حتا مورد تهدید فزیکی یک مقام مسئول قوای اجراییه نیز قرار گرفته ام.

رئیس ثبت احوال نفوس مرا تهدید به لت و کوب کرد که چرا هویت جعلی را نمی پذیرم!

شاید من از بسیار معدود کسانی باشم که در همچو موارد شکایتی می کند و تن به این اجبار نداده است؛ اما آیا با جبر و فشار می شود سیاه را سفید و سفید را سیاه نشان داد؟

آیا عدالت اجتماعی را با نفی هویت های دیگر می شود به دست آورد؟ آیا عدالت همین است که سایر اقوام را حذف کنیم تا فقط اسم یک قوم و یک هویت روی همه تحمیل شود؟ جواب من به آیا ها "نه" است.

پس از این رویداد تحقیق کردم، دریافتم که شخصی که به من توهین کرد و قصد داشت مرا لت و کوب نماید، یک خود فروخته به اسم رئیس سید آغا پنجشیر است که مأموریت دارد تا با شمشیر بران خود هر که دم از حق بزند، سرکوبش کند و با خوش‌خدمتی به جریان فاشیستی درون حکومت کمک رساند.

کدام قانون به کارمندان بلند پایه ی حکومت اجازه می دهد که یک شهروند را توهین و تهدید به لت و کوب نماید؟

تذکره ی سابق من متعلق به حدود بیست سال قبل است و در آن زمان ملیت من "تاجیک" بود؛ چه اتفاقی در ده سال اخیر افتاده است که "افغان" شده ام و خودم نمیدانم؟

آیا این یک جنایت سازمان یافته و نقض آشکار حقوق شهروندی و ارزش های فرهنگی مردمان این کشور نیست؟

می خواهم مراتب انزجار و نفرت خودم را از رویه ی فرهنگ ستیزانه و نیز خفتی که شماری از آدم فروشان برای ما روا داشته اند، ابراز نمایم.

زیبایی این ممکلت در تنوع فرهنگی و کثرت اقوام آن است که هر کدام شخصیت و هویت خود را داشته باشند و به آنها احترام گذاشته شود.

از مسولان دلسوز این مملکت تمنا دارم که به دادخواهی من توجه کنند و این شخص را به جزای اعمال زشتش برسانند و نیز از حقوق طبیعی شهروندان این کشور پاسداری نمایند.

واژه های کلیدی
آنلاين بنگريد :
loading...
loading...

پيام‌ها

 • دوست عزیز

  حالا گپ از این چیزها گذشته . ما همه افغانیم. پشت این حرف تنها کرزی نیست. پشت این حرف فهیم و خلیلی و داکتر عبدالله و قانونی و همه و همه هستند.

  از طرف دیگر، تاجیک و هزاره و پشتون و ازبک بودن هم شاخی به سر ما نزد.

  ما چه بخواهیم و چه نخواهیم جهان ما را به اسم افغان می شناسند.

  من شخصا به عنوان یک هزاره، خود را افغان هم می دانم. این هیچ مشکلی برای هویتم نمی سازد. با ارام شدن افغانستان، خواه نا خواه، هویت ملی مردمان کشور تکوین می یابد و هویت های فردی کمرنگ می شود و به جایش هویت ملی می نشیند.

  • رستم بدل اكر تو سك بودن را قبول كنى تو را جهان بنام سك هم ميشناسد.
   كدام جهان؟
   جهان اصلا تو را بنام انسان نميشناسد. هيرويين فروش,زن ستيز,فرهنك ستيز,اثار تاريخى شكستى و نا بود كردى و بارجه هاى انرا براى فروش بر با كستان برديد,قران خور, بيكانه را هميشه بر شانه تان سوار است, مزدور اى اس اى ,دشمن را در خانه خود بالاى برادر و خواهر خود سوار ميكنيد, استخوانها مرده ها را از كابل بر موتر ها بار كرديد و نزد شوى تان با كستان برديد,زن و نا موس برادر خورا برديد در با كستان ليلام كرديد. شما را به اين نامها خوبتر ميشنا سند. امروز باز قبيله فاشيست امده كه هويت ما را بدزدد. بنام او غان خر و جاهل و كافر و بيدين و زن صفت من قبول ندارم كه مرا بشنا سند.

  • سلام دوستان عزیز به نظر من معمار سنگ دیوار را از روز اول اشتبا گذاشته بود. معمار خاین بوده.

  • نامت را رستم گذاشته ای و خود نمونه ای از بی غیرتی و بی همتی هستی ، اگر جهان ترا هر چه بنامد تو قبول داری

 • من به هيج وجه تزكرزه تبعيض نزادى قرن 21 را از فاشيزم قبيله بشتون و بشتونيزم باشد قبول ندارم.من تا جيك هستم افغان كه عبارت از بشتون است, من نيستم. من اين تزكرف مزخرف جعلى از قوم جعلكار را نميبزيرم.

 • رستم بدل اكر تو سك بودن را قبول كنى تو را جهان بنام سك هم ميشناسد.
  كدام جهان؟
  جهان اصلا تو را بنام انسان نميشناسد. هيرويين فروش,زن ستيز,فرهنك ستيز,اثار تاريخى شكستى و نا بود كردى و بارجه هاى انرا براى فروش بر با كستان برديد,قران خور, بيكانه را هميشه بر شانه تان سوار است, مزدور اى اس اى ,دشمن را در خانه خود بالاى برادر و خواهر خود سوار ميكنيد, استخوانها مرده ها را از كابل بر موتر ها بار كرديد و نزد شوى تان با كستان برديد,زن و نا موس برادر خورا برديد در با كستان ليلام كرديد. شما را به اين نامها خوبتر ميشنا سند. امروز باز قبيله فاشيست امده كه هويت ما را بدزدد. بنام او غان خر و جاهل و كافر و بيدين و زن صفت من قبول ندارم كه مرا بشنا سند.

 • خشت اول گر نهد معمار کج . تا ثریا میرود دیوار کج . گیل نکن کاه گیل نکن دیوار بی بنیاد را . در دنیا افغان نام بد شده و بنام تروریست شناخته میشود و من یکسال است که در ایتالیا بیکار شدم هر جا میروم برای کار تا کشورم را سوال میکند میگویم افغا نستان سرش را تکان میدهد میگوید با معذرت کار ندارم در حالیکه خیلی سیاه های افریقا مشغول کار میباشد ...

 • ta jayeke ma agaahi daram . gofta meshawad ke hoyat hai hama dar pahloi afghan naweshta meshawad ! hale chetor shuda ke hama ra afghan menawisand !!! khode shan dar konfrance motaboaati goftand ke hoyat hai hama ba asaas qaanon asaasi naweshta meshawad !

 • اوغان یا افغان یک کلمه مسخرف و بیهویتیست که اوغانا یا پشتونها در نزد باداران شان وقتی از اقلیت و اکثریت صحبت مینمایند میگویند که اوغانستان اکثریتش افغان یا اوغان است و معاملات و دادستد و فروش خاک را ازهمین نام آغاز نموده اند.
  پس اگر امروز ما در خارج چه در اروپا و چه در امریکا و دیگر کشور ها خود را افغان بگوییم - که ازین نسل بیفرهنگ نیستیم - و به آن افتخار هم نماییم ای نشاندهنده بیفرهنگی و بیهویتی ما خواهد بود.
  بنده وقتی سیزده سال قبل از طریق آی او آم به یکی ازکشورها وقتی مراجعه نمودم گفت - از کدام کشورهستید گفتم اوغانستان - گفت پس افغان هستی - گفتم نه خیر - تاجیکم .
  باز سوال نمود که تو تاجیکی یا اوغان - گفتم تاجیک اوغانستانی
  برایش گفتم
  اوغان یا افغان ملاعمر و طالبان بیفرهنگ است -نه من.

 • بربدر شماشعله يا لعنت " شما مردكوا را كه افغان ميكيرى هنوز هم شما خوش نيستيد. اكر افغان نيستيد و تاجك هستيى بس برويى تاجكستان اكر بلوج هستيى برويى بلوجستان.

  • تو برو به پشت کوه سلیمان غژدی نشین که وطن ما را غصب کردی.

 • afghan ke nesti pas khak bar sarat.

 • دوستان گرامی ، ابن بطوته افغان را دزد ورهزن تعریف کرده است ویک نام بی معنی وتوهین آمیز است وهرکس که میخواهد دزد ورهزن باشد ، خود را افغان بنامد؛ این مدیریکه دست به چنین عمل ناروا ونا شایسته زده است ، بدون شک دزد ورهزنی بیش نیست وهویت باخته ، خرد بیزار است ! اگر دراین عصر ما آرام بنشینیم وهویت ما جعل شود ، نسلهای آینده هزاران لعنت برما خواهند گفت ؛ بیایید دست بدست هم بدهیم وازگرفتن چنین تذکره با این هویت دزد و رهزن بپرهیزیم وسدای خویش را بلند نماییم ودست به نا فرمانی مدنی بزنیم وجهان را بفهمانیم که در قرن بیست ویک حاکمان قبیله با چشم سفیدی هویت جعلی را برای باشنده گان بومی این سرزمین تحمیل میدارند وخود فروخته گان سخیف وانگلان چوکی وزر وزور هم در این هویت دزد ورهزن دارند سر جوال فاشیزم را محکم میگیرند وهمیهنان مارا وادار به قبول هویت جعلی مینمایند. اگر این ناکس از پجشیر باشد ، کوه ودره وآب زلالین پنجشیر این را بشرمانند که تا این حد بیغیرت است ؟! روان وروح مسعود بزرگ چنین افراد گمراه ومزدور صفت را میشرماند واز این نویسنده خواهشمندیم که فوتوی این خود فروخته را هرچه زودتر پیدا کند تا همه قلم بدستان بدادش برسند واز هجو شروع تا ناسزا نثارش کنند وبداند که زمان باداری وتحمیل گذشته است .

  • برادران سلام.
   اول اینکه هرکه سید باشد ا و ازپنجشیریا تورک وتاجیک نیست ا و عرب ا ست ، ا و وپشتون ها پروای تورک و
   تا جیک را ند ار ند ، سید و پشتون ها یک قما ش هستند ا حسا س ا نسا نیت ند ا رند ، فقط به پول ومنصب
   ا یما ن د ا رند وبس . این وا ویلا ی شما به کرزی و گروپ کاری ا و تأ ثیرنمیکند ، چون ا حسا س حقبینی ند ا رند
   شما حق خوا هی وتثبیت هویت خود را با مظا هرا ت مسا لمت آمیز به جها نیا ن بفهما نید ا ز ملل متحد طا لب
   مسا وا ت حق هویت شوید ومن الله توفیق

  • گرچه بحث شما به من ارتباط ندارد لاکن برای وضاحت من از کتاب های که نویسنده های عرب نوشته و جنا دکتر فرهیخته فرود فولادوند درمدت 30 سال تحقیقاتش از جورج زیدان البلازی ابن خلدون و غیره گرد آوره و برای مردم ایران و پارسی زبانان برای نجات شان از چنگ اسلام بیان داشته.

   وقتی لشکر اعراب درجنگ قادسیه به سرگردگی سعد بن ابی وقاص حرامزاده مدائن که در عراق امروز موقعیت دارد را فتح کرد همینطور با قتل و عام و کشتار مردان ایرانی پرداختند و ه8منطور یورش تازیان ادامه یافته به سرکردگی عمر دراز بی مغز و فرمانده خونخوارش خالد بن ولید (سیف الله ) شمشیر خدا ادامه یافته.
   البته من خلص خلص می نگارم .

   وقتی مردان ایرانی قتل عام شد زنها بدست اعراب تازی سوسمار خور اسیر شدند. و لشکر و بنام اسیر کنیز و غنایم جنگی یاد شدند.
   و همان طور که محمد بر علاوه 43 زن شخصی به کنیز هایش هم همخوابه میشد . آنها هم به این زنان تجاوز کردند و هزاران زن حامله شد و ننگ تاریخ است برای این سید های حرامی .

   وقتی این زنان از لشکر اعراب حامله شدند همه بعد از 9 ماه بدستور الله یک بلستی بچه و دختر به وجود آوردند . آعراب ازین بچه های تولد شده نفرت داشتند چون در اثر تجاوز مسلمان تازی بوجود آمده .گفتند ما نمیخواهیم که این حرامیان بنام ما یاد شوند. و این بود مشکل بزرگ برای هزاران حرامی که پدر متجاوز سوسمار خور از بودن آنها ننگ داشتند.

   به مادرانستان ( کنیزه ها ) گفتند شما یک پارچه سیاه را در سر این بچه ها ببندید که از بچه های اصلی ما فرق شوند .

   چون سید در آنزمان به این مرد های عرب اتلاق می شد مثلا یا سید الشهدا یعنی ای آقای شهید بنا مادرانشان به این بچه ها میگفت بچه سید یعنی بچه آقا . و نمیتوانست بگوید بچه آغا خالد یا بچه آغا سیف یا بچه آغا عثمان .

   مادران میگفتند او بچه سید.
   اما همه میدانستند که این سید ها همه حرامی اند پس دردین همیشه ماست مالی است و کمی ماست مالی کردند .و گفتند این سید ها اولاد پیغمبر است در حالیکه پیغمبر سالها پیش از از حمله اعراب به ایران مرده بود. و آهسته آهسته اینها شدند اولاد پیغمبر چونکه اینها درراه اسلام بدنیا آمده اند و این لشکر بخاطر اسلام به این زنان تجاوز کرده اند.

   به هر صورت شما میتوانند. همین حالا در کشور های عربی بروید و ببینید چقدر دختر های مسلمان افغان ایرانی ترک پاکستانی بنگالی هندی و غیره بحیث کنیز در خانه های اعراب کار می کنند.

   و از پدر خانواده گرفته تا تمام مردان خانواده به آنها تجاوز می کنند.

   مشکل در این افغانهای است که در زیر این عقاید فرهنگ کشور و تاریخ ما را میخواهند نابود کنند. یا سید اند یا نا سید.

   غرب میخورد و با آمریکا و انگلیس چکر می زند . افغان میخواهد بگوید گوید من هزاره ام من تاجکم من این ام . نان خورن ندارد . و اگر پول همین کافران نباشد همه از گرسنگی می میرند.

   این است حاصل سید بچه ها که یک سید سالم در افغانستان ندیده ام . خوب دقت کنید اگر یک سید سالم در مرد و زنش پیدا کردید بمن هم بگوئید؟

   آنلاين بنگريد : بچه بازی در اسلام

 • بادرود به فرهیختگان افغانستان

  البته بسیار خنده دار است سرنوشت این جناب !
  که نمیتواند کمی زور بزند و خود را از قوم پرستی جدا کند .در افغانستان تمام اقوام بدون ذره بین ازدور معلوم است. ووقتی 90% بیسواد تشریف دارند . مسئله دیگر .

  اما اصل مشکل امروز ما درجهان است .من ازین جناب می پرسم اگر در آمریکا بروی و بگوید که ملیت ات چیست ؟ چه میگوئی .

  قزلباش ، اهل هنود ، یهود ، هزاره ازبک بلوچ ترکمن ایماق .

  و اگر ببیند که در تذکره نوشته تاجک ترا پس به هواپیما سوار کرده در قریه واپس می فرستد.

  تو چرا یک مسئله کوچک را نمی توانی در کله ات داخل کنی .
  فردا میمیری در زیر خاک می روی با تذکره تاجکی ات .

  اگر تو جهادی هستی ؟ دگر اصلا برای تو تذکره لازم نیست تو میتوانی بروی یک تذکره اسلامی از کشور های عربی بگیری و درهمانجا تا آخر عمر در کار مزدور کاری زندگی به سر ببری.

  من از دیگران معذرت می خواهم که بازبان خود این شخص همرایش صحیت می کنم. چرا 10 سال از موجودیت 43 کشور در افغانستان گذشت و افغانستان عضو تمام پیمان های بین الملی شد . ولی این جناب تازه از خواب قومی بیدار شده . و بر ضد دولت مردم افغانستان تو طئه می کند.

  اینها و امثال اینها ستون پنجم دشمنان مردم افغانستان در داخل هستند . که نمی گزارند این مردم از فقر و فلاکت مزدور کاری در ایران و پاکستان خلاص شوند.

  زنده باد اقوام افغانستان در زیر نام افغان با شهامت
  در افغانستان سربلند.
  ننگ بر مزدوران پاکستان و ایران و اشرار خونخور و ویرانگر.
  ونوکران روس

  • قزلباش خان جعلی .

   داستان امریکا و خارج رفتن چیزی و داستان تذکره داخلی چیزی دیگریست .

   نادان اوغانی در حارج از جبر زمان ناگذیر هستیم الی تغیر نام وطن به خراسان یا اریانا خود را اوغان جبری بناممیم .

   اما در داخل باید هر کی بنام قوم تبار و ملیت و مذهب اش ثبت شود , چرا زن فروشان که همیش نغاره اکثریت کوفته اند ترس دارند که ملیت ها و مذاهب محاسبه گردد !! چرا میخواهند همه چیز نامعلوم و گنگ باشد ! چی حیری چه شری در این است که ارقام دقیق ملیت ها عیان شود .

   میدانم که نوکر قزلباش ها تشریف دارید چونکه احمد شاه جان بابای تانرا همین ها بر اریکه قدرت نشاند .

  • اوغان و شهامت !! زمین و زمان فاصله دارد!! تکذیب و انکار هویت خود تعصب است بی حد !! نمی دانتم چرا خران خلقی که خود برای اولین بار به ذکر و تثبیت ملیت و مذاهب شروع کردند چرا امروزه در خط اوغانملتی ها سیر میکنند !!

   چه جالب کسی خود را به ظاهر از اقلیت کمتر از 0.5% وطن ما معرفی میکند و به نفع کسانیکه ارمان ویران کردن چنداول را در سر داشت از کسانیکه همه خوبی و احسان قوم قزلباش را فراموش انانرا به جرم مذهب شیعه مثل هزاره ها فرار دیار و تا پشاور کراچی وهندوستان شوت کرد ند و اینکه تعدادی شان زبان اوغانی و تعدادی هم اردو ... قبول حتی تغیر مذهب یافته اند ,دفاع میکند چه خوب بود تا چادری زرغون سره اوغانی را از سر بر میداشت و مردادنه به مانند غیرت و همت داران فارسی زبان ترک زبانان یا وارثان اصیل این مرزوبوم مسایل خود را بیان مینود ..

   قزلباش خان هزاران بار شنیده اید که مردم کفته اند زن فروشی تریاک هروین فروشی وطن فروشی غلامی به پاکستانی و عرب و عجم غرب و شرق ایا افتخار است یا شرم کشتار مردم بی گناه و بی دفاع مکتب سوزی شفاخانه ... سوزی انتحار .... مگر غیرت و همت است یا شرم پستی دونی ....؟؟؟

   این افتخار اوغان بودن تان را به با داران پاکستانی و انگلیسی و عربی وهابی تان نگه دارید انان به ظاهر شاید بخاطر تشویق بیشتر تان سر به علامت تائید بجنبانند نه دیگران .

   در خارجه یک اوغان تان خود را اوغان معرفی نمیکند .

  • او بیفرهنگ
   تو هم خو اوغان یا افغان نیستی - قزلباش هستی - پس چرا آنقدر خر شدی که بدیگران توعین نمودی؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نام مستعار قیزل باش بداند که د رخارج کشور تذ کره بکا ر نیست ، برای خارج ازافغانستان سفرکرد ن پاسپورت
   ضرورت است وبس . تذ کره برای شناخته شد ن بهتر با تثبیت قومی د ر د ا خل افغانستان کا ر میآید وبس .
   مردم قیزلباش آدم های با تهذ یب وبا ا خلاق هستند گذ شته آنها هم ، د لیر ، و صا حب د یوا ن بود ه ا ند
   ا ز مرد م قیزل باش ، گپ ها ی خلاف ا د ب ، صا د ر نمیشود ، چون آنها جا هل نیستند ،
   شخصی که خود را کنشکا قیزلباش معرفی میکند ، د روغ خوا هد بود . چو ن ا ین شخص لیا قت قیزلباش بود ن
   ر ا ند ا ر د .

  • بابر خان ولی خان باز هم بطرف ترکستان روان هستی من قزلباش نیستم اگر بودم به سر بلندی انرا می پذیرفتم .
   قزلباش ها مردم حصین و خوش زبان و با نظافت و مهربان اند فارسی ادبی شیرین شان صورت زیباشان از دور پیداست ما مردمن کابل اگر که گاهی ادبی حرف میزدیم کسانی به کنایه میگفت کونش به کون قزلباش ها خورده.

   قزلباش های کابل هرات غزنه را دوست دارم اما کمی از قزلباش های قندهار در حالیکه همه بد نیستند چندان خوشم نمی اید بد کاره زیاد دارند در حالیکه در میان سایر قزلباش ها اصلا از بد کاره گی خبری نیست .

   ذکیه کهزاد , جنرال غلام فاروق یعقوبی, اسد بدیع , حاجی کامران , لطیفه قریشی بشر , شوهر سهلا وردک , وحید صابری پوک ,............نیم رادیو تلویزیون از همین طایفه بودند .

   زن باز ها گفته اند چار تا زن بگیر یکی قندهار ی یکی هراتی یکی کابلی یکی قزلباش , خدا نصب نکرد کدام قزلباش را ..

   همو زن های قرتا همو پران کوتا (پیراهن) بخدا زیرش باغ لطیف اس ( شوخی اصلیش این طور است)

   همو زن های قرتا همو پران کوتا بخدا ده باغ لطیف اس (باغ لطیف ,باغ علم گنج, باغ عمومی ,بعد ها باغ زنانه , گل باغ , باغ دارالامان, باغ چهلستون .. زندگی بود !! خر کوچه ای ماما(کوچی ماما ) شما کجا وزندگی کجا واله که حلیم و قیماق چای غذا های کابله دیده باشی به جز حلوا سر سوته ..

   یا

   قزلباش دخترک مهمان ما باش ( یکی از پارچه های محلی کابلستان )

  • آیا در کله تو مغز است .مشکل افغانستان همین است که الله در چشم وگوش و مغز شما پرده کشیده که حتا زبان دری قزلباشان را هنوز درست یاد نگرفته اید .

   درنخست که مثل تو آدمنما را اصلا در امریکا تا ده قرن دیگر هم راه نمی دهند .منظور من اکثر افغانها که به امریکا می روند افغانها ضد کافران برای نان مفت و راحتی شکم آنها را می گویم
   که بعد در مصاحبه از آنها پرسان میشود .که چطور قاچاق به آمریکا آمده و کی هستند ؟حالا اینها هم سر شما جاهلین فهمیده و شما را دوباره در قریه تان دیپورت می کند.
   گر چه در انتریوی خود مانند پیغمبر یکهزار دروغ می گوئید.

   شما اصلا اهل افغانستان نیستید چرا که هیچ نسب و زبان تان معلوم نیست . حتا نام عربی ات را هم گفته نمیتوانی
   آن زمان ها را گاو خورد که بچه سقا(سقو) از بودنه بازی می آمد
   و فکر تخت و زن گرفتن از هر قوم را می نمود.
   روز بروز درافغانستان قانون محکم تر می شود و یک روز شما را با تمام سران قاتل و چپاوولگر جهادی دزد تان به پای میز محاکمه می کشند.

   و این تصمیم مردم افغانستان از کسانیست که در طول جهاد مردم کشته و خانه های آنها را به نام دین تاراج کرده اند.

   آنلاين بنگريد : محمد یک نفر عادی بود و ...

  • اما باید در تذکره ات در نخست و بعد در پاسپورت نوشته شده باشد ملیت افغان .

   نمی شود که در تذکره بنویسد ترک و در پاسپورت افغان.

   و ازو بپرسندکه ترک هستی یا افغان بگوید نه ترک نه افغان مسلمان.

   همان مسئله سرگین بای و لدو بای میشود که حاصلش گوی درگو از شما جور می شود. ههه ههه ههه که افغانستان را به خاک سیاه نشاندید هنوز هم حیا ندارید.

   آنلاين بنگريد : thunder

  • اوغان غول مکر پاکستان وطن ما هند بنگه دیش انگلستان ... سینگ ندارند ایا در اسناد هویت داخلی شان در هر کشور ایکه زندگی میکنند سینگ نوشته اند یا چیزی دیگر .

   ناموس فروشان منبع شر و فساد شما وطن فروشان هستید در سفر خارج پاسپورت بکار است کسی در خارج تذکره را پرسان نمی کند .

  • خرها نام دارند که میشود برایش بگویم او خر ایش .ولی من من برای تو بی نام چقدر یاسین بخوانم. توکه از قوانین جهان خبر نداری و از خر هم کمتر تشریف داری .میشود ماست سیاه باشد؟ احمق باز افغان افغان است تو که زبانت نمی گردد و اوغان تلفظ می کنی مشکل بی فرهنگی تو است .

   تا شما را آدم نسازیم افغانستان همینطور خوار و زار باقی ماند.

   1- بگو که نا مت چیست ؟
   2- بگو که از کدام قوم هستی ؟
   3- در افغانستان هستی یا در خارج ؟
   4- مربوط کدام تنظیم جهادی هستی یانه ؟
   این چند پرسش را پاسخ بده ورنه خفه شو و گورت را گم کن و مزاحم وقت من و دیگران نشو با این جهل و جهالت و سر تمبگی.

  • قضاوت با خوانده ها ایا قزلباش همین قسم حرف میزنند:الله در چشم گوش... حالا اینها هم سر شما فهمیده ...

   بار ها تنبان تان بزمین افتاده و همه ... را تانرا دیده بابر ,اصیل کابلی , مسلی , شادی باز از دور میشناسند .

   در راه برتری جوی و امتاز طلبی ناقلان هر غلطی را انجام میدهید مانند ان دیگرتان که سیاسر اش را طلاق داد.

  • نمیشود که من احمق را دانشمند بگویم بخاطری که قزلباش هستم و خوب حرف بزنم فرهنگ قزلباش به اساس واقعیت گویی بناشده است مثل دیگر اقوام افغانستان ماست مالی را یاد ندارند . رک هستند سیاه را سیه می گویند سپسد را سپید .

   اگر من مثل تو میبودم خوب قزلباش نمیشدم. وقتی قوم قوم قوم می گوئید این خصلت قوم ها را هم بدانید .

   تما دانشمندان دوکتوران و روشنفکران افغانستان همه قزلباش بوده اند.

   قزل یعنی سرخ وباش هم در ترکی میشود سر و در قزلباش میشود کلاه سرخ که شاه اسمعیل صفوی خودش این لشکر را پایه گذاشت .قزلباشان برای این به افغانستان آورده شدند و کابل قدیم را اداره می کردند بخاطر روشن بینی و هوش و ذکاوت شان .

   این است که شهر قدیم کابل مهد تمدن کابل و افغانستان است .

   بخوانید باز ممنون نشوید . و خلاف جریان آب شنا کنید .

  • کنشکا قیزلباش د روغی وسا خته کا ر . تو ا ول خود را ملا عمربسا ز بعدأ بنویس ، ملیت، د یگر معنی مید هد
   قوم د یگرمعنی مید هد ، همه ا تبا ع افغتنستان ملت افغا نستا ن ا ست ، د ر خا رج ا ز کشورپرسید ه میشود که
   ا زکد ا م مملکت هستی ؟؟ یا ملت کد ا م مملکت هستی ؟؟ فقط جوا ب ا فغا نستا ن ا ست ، یعنی د ر خا رج ا ز
   ا فغا نستا ن کد ا م مشکلا ت نیست ، فقط ملیت یا مملکت پرسیده میشود وبس . قومیت برای بهتر شنا خته شد ن
   د ر د ا خل ا فغا نستا ن ا ست وبس و ضروری ا ست . به ا ین موضوع جها لت ، چا لبا زی ، خیا نت ، آ زرد ن
   د لها ، نا د ا نی ، تبعیض و تعصب خد ا بی خبری ظلم ، تهد ید ، خود را به جها نیا ن رسوا سا ختن ضرورت
   نیست شما پشتون ها به عقل بیا یید غولی بس ا ست . ومن الله توفیق

 • افسوس افسوس..................................
  به چه اندازه جهل است بین ما
  ایا باز هم ما خود را امت محمد (ص) گفته میتوانیم؟
  ایا این جهالات با جهالات قبل از اسلام یکسان نیست؟
  پاسخ به این مردم سوره الهکم تکاثر است.

 • میشود اوغانستانی بگوییم - نه مربوط تخم نجس ملاعمر وشاه شجاع و کرزی یا افغان.
  اینرا امروز ما میتوانیم در خارج ازکشور به مردمان دیگر وقتی هم صحبت شدیم بفهمانیم که کشورهای استعماری شما خارجیها با یکعده فروخته شده گان بیفرهنگ - برای ما نام میتراشند و هویت جعلی و بیهویتی - ما میتوانیم و بهترین فرصت در خارج از کشور است - که جهانیان را از آنچه تاریخ فلاکتبار این سرزمین است -آگاه سازیم و مقصر جهان استعمار را بدانیم - استعمار گران غربی یا سرمایه داران و سیاستمداران مزدور سرمایه در غرب- همین اکنون با پشتیبانی کرزی و قبیله بیفرهنگ اوغان یا طالب-هم ما را میکشند و هم مردم خود را یعنی سربازان خارجی بیچاره و بی خبر از دنیا را

 • من تمام پیامهای فردی را بنام کنشکای قزلباش از اول تا آخر خواندم، دانستم که ایشان نه قزلباش اند ونه هم خصایل کنشکایی در وجود شان وجود دارد.
  اولین پیام شان درین باره بود که سید آغا خان رئیس ثبت احوال نفوس را حرامی ثابت کرد، که ماهم به قول ایرانی ها برایش میګوئیم دست تان درد نکند.
  اما پیامهای بعدی اش در دفاع ازقبیلهء حرامی اوغان که درحقیقت یکی ازشاخه های مجهول بنی اسرائیل میباشند چنان متعصبانه است که تمام ادعاهای قزلباش بودن شانرا خودشان نفی میکند.
  اګر ایشان واقعا طرفدار نفی هویت های اقوام دیګر واستحالهء همهء آنها درهویت اوغانی اند پس چرا سیدآغای حرامی را که مطابق خواست درونی وی از نوشتن هویتهای اقوام دیګر سرباز می زند وحتی مردم را به ضرب وشتم وتهدید می نوازد اورا حرامی ثابت کرده است؟ مګر این کار بخاطر این بود که وی پنجشیری است؟ از تمام استدلالهای کنشکای قزلباش چنین باید نتیجه ګرفت اګر پنجشیری خودرا افغان ویا اوغان هم بخواند بازهم پنجشیری است وقابل بخشش نیست؟
  این پرسشی است که باید خود کنشکا نام قزلباش جعلی به آن باید پاسخ بدهد.

  • هم میهن گرامی پرویز جان بهمن !

   آیا رئیس جمهور کشور شما جناب حامد کرزی کلاه پوست پشتون است یا نه ؟
   و دومعاونش یکی خلیلی لنگی والا نماینده قوم هزاره و دیگری فهیم پکول والا نماینده قوم تاجک است یانه ؟

   این قوم قوم قوم قوم همین است .آیا شما کدام نماینده دانشمند کدام مخترع کدام سیاستمدار هم دارید . جز نانوای کپی کش دکاندار بایسکل ساز گدایی گر بیکار معتاد ملا چار پنج زنه و همه قلخ چشمدار. اگر است نام بگیر تا آمریکا هم بداند که درین قوم ها گوهر های گرانبها است و آنها خبر ندارند .

   آمریکا و جهان می داند که اگر کرزی کنار برود باز سگ جنگی قومها شروع می شود. از ناموس گرفته تا هر چیز همدیگر را چور می کنند.

   اما شما خود را به خواب زده من را از خودم بیشتر می شناسید چرا که همین پرده های که الله در چشمان شما زده شما را نمیگزارد که حتا قوم من را که قزلباش است قبول نکنید .

   شما 10000 سال از همین حالا عقب هستید مشکل اینست که شما نمیتوانید بفهمید که من پوست کنده حرف می زنم من به قوم نمی نازم اما به هوشیاری خودم می نازم .و دنبال هیچ کس نمی روم جز منطق ولی شما یکی دنبال صیاف یکی ربانی یکی گلبدین یکی مسعود یکی شیخ آصف یکی پاکستان یکی ایران و یکی آمریکا و دیگر چین و ایران و شوروی و همه باز دنبال عربستان سعودی باز یکجا دنبال پاکستان و تیپ و پیراهن تنبان و زنها پنجابی های پاکستانی .

   شما ها اقوم هشت رخ و نو گرد هستید که مغز تان حتا از خود تان نیست

   بامن چه برابرای کنی تو

   چون بندة بندة منی تو

   سالهای 91 را فراموش کردید .که 50 قوم در پنجاه نقطه تنها کابل سر راه ها را گرفته بودند . برای جیب زنی ساعت زنی و هم

   از میکبوبی و سینه زن بریدن و کثافت را به هم دیگر خوراندن با سنت شریعت محمدی همدیگر را پوست کردن یادتان رفت ؟

   من نمیگویم سید ها اولاد لشکر عرب با زنان عجم هستند . تاریخ میگوید .

   جهان میگوید . 90 % جاهل همین میشود سرگین بای ولد لدو بای مساوی به گیدر گو.

   این قوم قوم افغانستان را یکروز نابود می سازد .

  • آقای کنشکا وقزلباش جعلی!
   مبارزه بخاطر احیای هویت ملی وزبانی تنها مختص به اقوام افغانستان پاکستان وشوروی سابق ویوگوسلاویای دیروزی ترکیه وکردهای ایران عراق وترکیه وغیره نیست ونه هم به مسایل مانند موجودیت خیل بزرگی ازپروفیسوران مخترعین ومبدعین ونویسنده گان کدام ارتباط منطقی وعلمی دارد.
   شمامثل اینکه درحالت نشه پیام میگذارید وبعد فکر میکنید که چه می نویسید نصیحت بشما این است اول فکر کنید بعد پیام بگذارید.

   در هرجامعه ایکه یک فرد یایک قوم یایک قبیله بخواهد بادیگران زورگویی نماید وعدالت را زیرپا کند وهویت ملی ونژادی را جبرا ان‍کار ونفی کند جز جنگ ومبارزه مسلحانه دیگرراهی باقی نمی ماند.
   امیدوارم که مثالهای که ازکشورهای مختلف برایت ارائه کردم به آن دقیق شوی وخودرا ازحالت نشه ومستی بیرون آری تاحقیقت را بیابی.
   افغان یا اوغان یعنی پشتون . یعنی همان قبیلهء گمشدهء بنی اسرائیل که قرنها قبل بخت النصر بابلی آنها ازقدس اخراج ودرگوشه های مختلف دنیا آنها راجبرا ‍کوچانده است.
   این هویت جعلی را اقوام دیگرساکن این سرزمین درین عصر نمی پذیرند وازتمام افتخارات جعلی آن درگذراند ومیخواهند عطای تان را به لقای تان بسپارند شما چه دعوا دارید که باید هرکسی جبرا خودش را افغان بنامد مگر به زور وجبر درعصر اتوم کسی را وادار به پذیرش یک امر می سازید؟ . امروز درعصری زنده گی میکنیم که حتی پدرها ومادرها بالای اولادهای بالای سن ۱۸ سال خویش کنترول ندارند چه برسد به اینکه یک قوم وچند قوم را بتوان وادار به انقیاد ازخویش نمود
   اینکه کرزی قره قل ترکستانی به سرکرده ویا چپن مردم شمال را جبرا به تن کرده خدا ازدل قوم پرستان پشتون خبر دارد که روزانه کرزی بیچاره را درسرهردسترخوان هزاربار لعنت میکنند واین حق شان است زیرا این لباس نماینده گی ازفرهنگ پشتونها نمی کند. پشتونها ازخودشان زبان وفرهنگ بخصوص دارد که باید مورد احترام قرار گیرد ولی اینکه به قیمت تعرض وتحقیر به هویت وفرهنگ دیگران تمام شود درآن صورت سکوت اختیارکردن بی غیرتی وبی ننگی است.

   آنلاين بنگريد : اگر واقعا اوغان اصیل باشی لطفا نظریات این زن فاشیست اوغان را بخوان که دربارهء قره قل ترکستانی کرزی چه نوشته است واگر اوغان نیستی ازیک مترجم اوغان کمک بخواه

  • ای قوم ناموس فروش , ای قوم وطن فروش تمام حرف های تان از برتری جوی و امتیاز خواهی سرچشمه میگرد در این راه هست و بود وطن و مردم را قربان نموده اید ...

   یکبار میگوید کسی ندارید که "سر" باشد

   بنا بر فکر پوچ ات فقد فقد همین نوکران پاکستان عرب و امریکا ... که نسب اوغانی دارند همه کاره و خیر خواه اهل کار خدمت گذار وطن اند ..

   دیگران کسی را ندارند دیگران را در اینه فهیم خلیلی محقق چار تا دزد دیگر مینگرید ..

   ایا قزلباش ادعا امیر عبدالرحمان خانی میخ زدن و سینه بریدن میکند یا اوغان تریاک کار ادعا یا آوازه ها انزمان این بود که بر فرق اوغان میخ کوفته اند نه بر فرق مردم یا بفرق انسان ها ..

   از همان سلیمان کوهی غلام پنجاب تشریف دارید هیچگاهی از خیر وطن ولت حرف نزده اید...

  • شما و هم کسانی که مثل شما فکر می کنند همه بیمار روانی هستند چراکه شما فقط عبدالرحمن خان را قائیم گرفته اید و در فرق فرق تان زده میروید تا نفس تان برآید
   اسرائیل با 7 ملیون نفوسش میتواند در یک ثانیه کشور های عربی را با الله و خانه اش از صفحه روزگار نابود سازد . چرا ؟
   اگر اسرائیل هم مثل شما فکر می کرد و به خاطر قتل عام جند ملیون یهودی زانوی غم بغل میزد و در کله کله خود میزد دیگر مغزی برایشان باقی نمی ماند.
   80% مخترعین جهان همه یهودی است و عرب فقط بلد هستند سوسمار بخورند و شما هم پیرو سوسمار خواران هستند . دیگر حرف منطق و مغز و انسانیت گم می شود و همین میشود که افغانستان را برباد می کنید و در زیر خاک میروید مانند ربانی شاکوکو.
   از نظر منطقی همین شما چند نفر ماشیزم به قوم شریف پشتون بخاطر چهاتا طالب پشتون که بقیه عرب پاکستانی چیچنی ازبک تاجک و حتا هزاره که سرباز خارجی را کشت و خودش در در بغل طالبا ن انداخت .
   اندیشه شما هم بالا از طالب نیست .اگر دست داشته باشید پشک را نعل می کنید .
   شما حتا به فرهنگ و زبان پارسی هم احترام ندارید نمک میخورید و نمکدان افغانستان را کثیف می کنید . هیچ انسان خردمندی بخاطر چهار تا شپش پوستین را آتش نمی زند .
   شما آنقدر در تعصب دین و نژاد غرق هستید که چشمان تان و مغز تان قابلیت تفکیک کردن افکار طالبی را از خرد ندارید .
   اگر قرار باشد که بجای طالب شما بیآئید و زندگی مردم را چور کنید . همان طوریکه باند دوستم شورای نظار حزب و حدت صیاف زبانی و نفر های مسعود و دیگران شان کردند سبب شد تا طالبان بیاید چرا که مردم از دست جهادی ها و دین پرستان به جان آمده بودند ووقتی طالبان آمد همه گریختند و به کشور های همسایه فرار کردند.
   همین حالا اگر پای طالبان به جلال آباد برسد .اینها با تمام لنگی و کیش و موتر های دزدی فرار می کنند.
   مردم افغانستان آنقدرکه از طالبان نفرت دارند .دو برابر از اشرار به هر نام فقط که بگوید بسم الله نفرت دارند.
   تو خواب هستی دین کثیف قاتلان دیگر در افغانستان جای ندارد.باید بروند و سوسمار های شان را بخورند .

   آنلاين بنگريد : http://www.youtube.com/watch++cs_INTERRO++v...

 • انگلستان که امروز به نام "روبا ه پير" مشهور است , نتوانست در زمان سلطنت نواسه درانى “هويت افغان” را به مردم بقبولاند باوجود که نام منحوس "افغانلند" ( فارسى: " ستان افغان" - افغانستان- ) براى خاستگاه اصلى قبيله هاى سليمان کوه را همين "روبا ه پير" يعنى برتانيا کبير براى اولين بار اختراع و بکار برد نسلهاىدرانى ومشتق هاى اش بارکزى وسويک بارىدوزى و طلايى را خريدند . همين عبدالرحمان قسمت خاک خود را با قرارداد ديورند با پرداخت سالانه پوند و اسلحه براى سرکوب نمودن مردم غير افغان يعنى پشتون فروخت. مردمان تاجک و تورانى مانند ازبک وترکمن و بويژه مردمان هزاره را قتل عام کرد.
  همين پسران خاندان طلايى مثل داود خان نبود که بويژه گوشهاى مردمان هزاره را ميخکوب نمود?
  واما "روبا ه پير" نتوانست هويت منفور را تثبيت سازد چون اين هويت تقلبى ايست به خود حثيت ملى و حتى "حثيت قومى " (اقوام افغان (پشتون) را هم نگرفت.
  رقيب "روبا ه پير" يعنى روس شوروى هم ربل و سرباز فرستاد تا به کشور افغان يعنى پشتون آن هويت تقلبى را به سراقوام غير پشتون تثبيت نمايد. اين “افغان” به خود حثيت ملى نگرفت.
  ولى با آمدن روسها سرلشکران وجنرالان فيته سرخ, ارتشيان بلند رتبه پشتونها ويا پشتونهاى فارسى زبان کشور را ترک کردند وازناموس دفاع نکردند. همين مردم هزاره و تا جيک ازبک و پشتونهاى خارج از خاندانى بودند که از سرزمين دفاع کردند.
  در "اردو ملى" فقط افغانان( پشتون ها) عساکرعالى رتبه مى شدند و اکثرا مى شوند. پشتونها ازعسکرى يعنى دوره خدمت سربازى معاف بودند . وآنها امروزهم معاف اند اگرکه در رديف برادران ناراضى کرزى شاه شجاعگونه برضد مردم بجنگنند, انتحار و انفجار کنند.
  اين افغان به خود حثيت ملى نگرفت!"
  درهمين زمانهاى مقاومت و مبارزه بود ضد روسى وضد طالبانى بود که تولدى دوباره مردمان غيرپشتون شروع شد. آنها روز به روز شيرينى بيدارى , خوداراديت , آزادى ومسووليتپذيرى و گرفتن سرنوشت خودرا به دست خود چشيدند وگفتند :"ماهم هستيم!"
  و با جنگهاى عليه يکديگر نشان دادند که دوران ستم يک ملت به ملت ديگر بايد پايان يابد. دوران ستم اقوام افغان برملتهاى غيرپشتون بايد خاتمه يابد.
  رهبران اقوام افغان سر اقوام پشتون خود نتوانستند حکومت کنند آنها سر مردم غير پشتون حکومت کردند. همين اکنون در واقعيت امر هسته باند کرزى بالاى اقوام غير پشتون دولتدارى مى کنند. آنزمان و اين مناطق افغاننشين ويا پشتوننشين از پرداخت ماليه معاف است. دولت کابل درامد ماليات بنادر و گمرکهاى مرزى شمالى وغربى را با زور ٤٥ کشور خارجى ميگيرد ولى از بنادر شرق و جنوب بطورنمايشى چند پولى?!?
  امروز يک بر چارکشورهاى جامعه جهانى در “ناله ستان” ميخواهند “هويت افغانى” را در پيوند با نام منحوس در سرزمين من با شناسنامه برقى مى سازند. ولى اين نام باهر کارشان هويت ملى را حثيت فرامليتى داده نمى تواند.اگر کليه کشورهاى جهان به سرزمين من بيايند وکوشش نمايند واژه “افغان” را که نامناسب براى پشتونها هم است , فراملتى سازند ناموفق خواهند بود, زيرا اين کلمه سزاوارنسيت و رهبران تنها و تنها پشت اين هويت تا به تغيرنام افغانستان نالان خواهند.
  چيزى را که دل نپذيرد زبان نمى پذيرد, گوش و قلم نمى پذيرند.
  واژه “افغان” حثيت ملى به خود نگرفت نه ميگيرد وهرگز نه خواهد گرفت.
  تا که نام اش افغانستان است دولت درپشت هويت ملى دوان دوان است

 • قزلباش جان یا همان پاچه گیر بایان .
  هر اوغان عبدالرحمان خان است امین تر ه کی گلبدین سیاف ملاعمر محمد گل مومند مجید زابلی .... و تو .
  من بخاطر نام بی نام عبدالرحمان را ذکر کردم که در کتابش گفته است که اقوام ترک مغل سر ها و سینه ها بریده در کرایی بریان میکردند بر فرق یگدیگر خود میخ میکوفتند از همین جا بوده که ادعا همگون در زمان جنگ داخلی یا سگ جنگی مجاهدین بر عیله مغل ها تبلیغ میشده ....
  دها بار جواب نمک دان گفتن های تان را گفته ایم ان اینکه این وطن زادگاه نیاکان ماست تاریخ خوب و بد انرا ما ساخته ایم اقوام ترک و مغل بعد ها امدن ودر خوب بد با همه شریک شدیم انان خود را برتر و بهتر از دیگران نمی دانند ,تنها این ناقلین سیصد سال قبل کوه های سلیمان که چون سیلاب همه چیز را با خود میبرند گاهی ده شانه انگلیس سوار اگاهی در پشت پاکستانی عرب و وهابیت و القاعده و امریکا بر تخت سلطنت دیسانت میشوند در حقیقت همینها نمک حرام اند چونکه هر گوشه وطن را توته به اجانب فروخته اند زمانی هم خارجی ها را با خود اورده با وارثان حقیقفی وطن بخاطر بدست اوردن قدرت و تاقت می جنگانند ..... ماهیت فاشیستی را در هر پیام دوسطری ات نمایان کرده یی به باورد خودت همه نوکر شماست ...
  واث این وطن تاجک فارس ترک و مغل بلوچ .................اند نه اوغان ناقل سلیمان کوهی .

 • دوستان عزیزیکه با نام کنشکای قزلباش در افتاده اند
  هیچ خودتانرا زحمت ندهید من این مرد مالیخولیایی را شناخته ام ایشان قاضی موسی هستی نام دارند 
  که ازمادر پشتون وازطرف پدر سید اوفیانی میباشد ودربین دوسنگ آرد قرار گرفته گاه به میخ می کوبد وگاه هم به نعل

 • بله این ها میخواهند هویت مردم خویش را تغیر دهند تا فاشیست ها ایشان را از حکومت نکشند حیف حیف صد حیف من هم یک خاطره بد از ايشان دارم كه واسطه نداشتم غير از الله كه بالاخره كارم نشد. بالاخره هركاري ازدست شان بيايد ميكنند تا فاشيست ها خوش شوند و....................

 • بادرود های بسیار صمیمانه به تمام هم میهنانم از هر قوم و زبان و نژادی که هستید!
  برادر هم میهن عبداله ولد شاید محب الدین باشی . که همین اسم ولد تو نشان میدهد که تو از خانوادة می آئی که هنوز تخلص داشتن و این چیز ها را نمی دانی . این که ریگ زیر دندانت می اید و میائی و درین سایت تبلیغ می کنی ودیگران را تحریک می کنی . و آنها هم بدنبال تو بدون اینکه فکر کنند می به عدة تو حین می کنند.
  و همین است که افغانستان در جهان از هر نظر که ببینی عقب مانده .و اینکه دولت افغانستان همه اقوام را توانسته در گرد یک دسترخوان جمع کند. دیگر چاره نیست .
  ولی شماباید پاس همین را بدانید که همین دولت است که امکانات را فر آورده تا تو بتوانی از طریق انترنت یک مسئله جزئی را پیراهن عثمان کنی و فر صت طالبان هم کوفت عبدالرحمن خان را از جناب کرزی می کشند.
  امروز افغانستان بطرف مسیر تاریخی اش که زمانی امپراتور جهان بود به پیش میرود ولی من متاسفم برای کسانی که بغیر از دشنام چیزی در چنته ندارند .
  من از هر افغانی که به این سایت می چیزی می نویسند خواهش می کنم که عفت کلام را مراعاتد کند چرا که من همان طوری که همه جهان میدانند. مردمان قزلباش مردمان باخرد با دانش و همه تجربی صحبت می کنند.
  تا حالا من اگر تند روی و خواستم سر زخم شما نمک پاش بدهم برای این بود که من در نخست آن شیوه صحبت درست را با شما بیابم.
  حالا اگر شما هم اگر به قوم تان می نازید تنها معیار برای قوم خوب همانا پیشتازی در ساحه علم و معرفت است که من میدانم شما ها همه آن معیا هارا در خود دارید . و درمجموع امیدواری است برای تغیر افغانستان به افغانستان نوین قرن 21 و جهان هم همین انتطار را از ما دارند.
  شما نمی دانید که من چقدر رفاقت با تمام اقوام دارم .و با هرکدام آن مثل برادر هستم .
  تمام همصنفی هایم از تمام اقوام بودند .و هیچ نوع تبعیض زبانی نژادی و مذهبی نبود. امیدوار هستم که حالا هم ما و شما برادرانه باهمدیگر تبادل نظر کنیم . و مسئول زندگی هر کس خودش است .
  و این حقی است که خداوند بزرگ به هر افغانو دیگران داده چرا ما از طالبان نفرت داریم بخاصر همان سلیقه های شخصی که دارند و آنرا میخواهند .بالای همه بقبولانند.پس ما چرا جای پای طالبان پای بگزاریم .
  و یادم نرود که همة ماو شما باید یک سپاسگزاری از جناب کامران میر هزار بگوئیم چرا او با درایت خودش توانسته زمینه را برای صحبت ما و شما فراهم سازد .
  و بخاطر جناب شان هم اگر شده از دشنام ها و توحین ها و زشت گوئی ها بپرهیزیم .تا شود در پناة آزادی بیان بتوانیم در معیار های بالاانسانی قرار بگیریم.
  چه وقت افغانستان پیش می رود تنها نه با کرزی و یا دولت بلکه با 30 ملیون تبعه افغانستان همه باید سازنده هوشیار و زیر قوانین افغانستان زندگی کند .و استعداد و توانائی هایش را برای خدمت به دیگران و پیشرفت کشور عزیز ما بکار برند.
  منحیث مثال از هزاران شخصی که برای ترقی افغانستا به جامعه خدمت می کند همین جناب احسان الله بیات است .
  و هر کسی که درینجا بمن دشنام داده آنها را من بخشیده ام و اگر من امدا و یا سهوا برای شما زشت گفته باشم از همه معذرت می خواهم .
  و در ساحه آزادی بیان صحبت های خوش همهایتان را در زیر بیرق یک کشور سربلند به جهان خواهانم.

  • باچه گیر ههههههههههههههههههههههههههههههههههه
   خان

 • جعل هویت شهروندان افغانستان کار بسیار خطرناک و ضد وحدت ملی است که در آینده ای نزدیک جنگها و خشونتهای بد تر از گذشته را در پی خواهد داشت.
  اگر عنوان "اوغان" از سوی یک حکومت سالم و خدمتگذار برای تذکره مردم افغانستان انتخاب می شد کسی حرفی نداشت اما وقتی از سوی حکومت قوم پرست و ناسالم کرزی این عنوان برای همه اقوام کشور جعل می شود هیج افغانستانی باهوش و باعزت آن را قبول ندارد از خاطری که کرزی در یک دهه گذشته یک نیت خیر نسبت به اقوام غیر پشتون نداشته است که این دومی اش باشد همه اش با شیطنت و نیرنگ با دیگر اقوام افغانستان برخورد کرده است.

 • تاریخ فلاکتبار و قلابی اوغان - ما را به چنین روزی رسانیده که امروز با هم جور نیامده و از هویت اوغانی تحمیلی به فغان آمده ایم.
  این اوغانا حتی از همان فردیکه هر روز آنرا قهرمان و آزاد منش و سپه سالار مینامیدند -یعنی امان الله هم امروز چهره اش در به قدرت رسیدن دوباره اش توسط یک اجنبی خطر ناک بنام هتلر افشا شده - پس / از کدام افتخار و تاریخ خویش ما را مفتخر میسازند که ما به آن افتخار نماییم و خود را اوغان بشماریم.
  در قدم دوم همین حالا در تذکره های مان که در دست ما میباشد -ملیت ما تاجیک نوشته شده - پس کدام کشور خارجی مارا بنام تبعه تاجیکستان میشناسد؟؟؟؟؟؟
  در قدم دوم -آیا اوغانای پاکستانی چرا دنبال هویت پشتونی یا اوغانی خود بودند و با ایتلاف با یک سندی بخاطر انتخابات توانستند که هویت قومی خویشرا در ایالات خویش یعنی صوبه سرحد ساخت انگلیسها و پنجابیها دریابند.
  پس چرا این هویت بی معنی و بیفهنگ را میخواهند برای همه بقبولانند؟؟؟؟
  آیا این امریکا -انگلیس - پاکستان و چهل کشور دیگر تا کدام زمان ازین قبیله گرایان دفاع خواهند نمود؟؟؟؟
  آیا روزی نمیشود که شما بیفرهنگها مانند -حکومتهای قبیلوی امانی و نجیبی در میدان خدا وراتی تنها بمانید و نه روسی باشد و نه انگلیسی و نه امریکایی و نه پاکستانییی- بعد آنزمان میتوانید که این نام نامیمون را بالای دیگران تحمیل نمایید؟؟؟
  آیا وحدت ملی با این بیهویتی که میخواهید بر دیگران تحمیل نمایید -بوجود خواهد آمد؟؟؟؟؟

 • من از دست اندرکاران کابل پرس شخصاً تشکر می کنم که مطالب و موضوعات را که از سده ها به این طرف ناگفته مانده پخش می کند. از جمله مسأله جعل هویت در افغانستان.
  این کار نه تنها از طریق توزیع تذکره الکترونیکی صورت خواهد گرفت، بلکه قبل بران نیز در یکی از دایرة المعارفی که از طرف یکی از عالی ترین نهادهای علمی افغانستان(اکادمی علوم) نیز چنین کاری صورت گرفته است.
  من از کابل پریس خواهشمندم که این قضیه را پیگیری علمی نموده چهره دست اندرکارن اینجنایت عظیم را به مردم معرفی نماید. مخصوصاً رئیس آن.
  از کابل پریس خواهشمندم که دو موضوع را مورد بررسی قرار دهد:
  1- قصری مجللی رئیس این اداره علمی در سرکوتل خیرخانه ساخته است از کدام پول ساخته است.
  2- رئیس پلان و رئیس اداری این اداره عملی کاخ های را که اکنون دارند می سازند، پو ل آن را از کجا بدست آورده اند.

 • سلام به همه ساکنین این سرزمین مردخیز توصیه میکنم تااز تفرقه پرهیز شود.

  آنلاين بنگريد : http://ک

 • با عرض سلام و ادب،
  همه میدانند که پشتون ها مردم جاهل هستند گذشته از جنایات که هم اکنون همه به چشم می بینند شما میدانید که این قوم در طول تاریخ اعمال شرم اور را انجام داده اند که به طور مثال یکی دو مثال را تحریرمیدارم:
  1- ناموس و یا زن فروشی زمان عبدالرحمن خان
  2- تقریبآ بیشتر از 4 دهه درولایات جنوبی زن ها مانند اجناس منزل به فروش میرسید(جاجی، منگل و ارزگان) دست خانم ها را میدیدند و ارزشش را تعین و معامله میکردند. و هم مانند از این صدا وهزارها جنایات دیگر......
  که این عمل را نه دین مبین اسلام ونه کدام ادیان دیگر می پذیرد لهذا من افغان نیستم من تاجک هستم ونزد خارجی ها افغانستانی هستم من نمی توانم هویت خویش را به هویت حیوانی تبدیل کنم.
  تشکر

 • Shoma haqe en Tazkera ra nadared cho Afghan nested ba Karzai ,Khaleli wa Fahem peshnehad koned ke braetan kart hae mahajern dorost konad
  Amina jan jahalate pashton ha ra begzar da jaesh chon anha jahel hastand shoma khodra beyar roshanfiker megered pas en ast koltor wa Afghanistaneate) tan) lotfa en link ra bebened mosht namonae kharwar
  http://www.youtube.com/watch?v...

 • باسلام به آزاداندیشان:لغت افغان رادر لغتنامه جستوجوکنید: نام خیلی شرم آور است. که لایق پشتون ها دارد.دگران این اسم مزخرف راقبول ندارند.۲۶ سرطان ۱۳۹۱

 • بگذاريدبدوزدندچون چيزى ديگرى براى دوزديدن باقى نمانده است.

جستجو در کابل پرس