صفحه نخست > خبر و گزارش > کوچی گری میراث جلادان است

کوچی گری میراث جلادان است

قطعنامه مردم بامیان دراعتراض به تهاجم کوچیهای مسلح در ولسوالیهای بهسود و دایمیرداد ولایت میدان وردک/ مردمان مظلوم و بی دفاع بهسود و دایمیرداد در حالی به پیشواز این نمایش رقت بار میشتابند که برای نخستین بار با شعارهاي عمال قدرت مرکزی و نويد هاي نمایندگان جامعه جهانی خلع سلاح گردیده و با و صف این ، در دیگر گوشه های این سرزمین هنوز هم کسانی حضور دارند که با حمل سلاح ، امنیت مناطق آرام را به چالش کشیده و با عنوان "کوچیگری " دامنه بی نظمی و نا امنی را در تمامی نقاط کشور توسعه می بخشد .
چهار شنبه 19 می 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

بهسود و دایمیرداد ولایت میدان وردک یک بار دیگر روایت از داستان خونینی دارد که لکه های ننگ آن بر دامن بازیگران قدرت این سرزمین نشسته است .

حکایت بهسود و دایمیرداد داستان امروز و دیروز نیست بلکه ریشه آن ، سابقه دیرینه در تاریخ سیاسی حیات مردمان این مرز و بوم دارد . در حالیکه امروز سخن از جرگه " صلح مشورتی " در کشور است ، فاجعه ننگین بهسود و دایمیرداد از سوی طالبان نام نهاد کوچی ؛ زندگی آرام و پرصفای هزاره ها را به مخاطره فراخوانده و بر پروسه " صلح مشورتی " زهر خند تمسخر آمیزش را نثار می نماید.

مردمان مظلوم و بی دفاع بهسود و دایمیرداد در حالی به پیشواز این نمایش رقت بار میشتابند که برای نخستین بار با شعارهاي عمال قدرت مرکزی و نويد هاي نمایندگان جامعه جهانی خلع سلاح گردیده و با و صف این ، در دیگر گوشه های این سرزمین هنوز هم کسانی حضور دارند که با حمل سلاح ، امنیت مناطق آرام را به چالش کشیده و با عنوان "کوچیگری " دامنه بی نظمی و نا امنی را در تمامی نقاط کشور توسعه می بخشد .

با توجه به اینکه وعده حکومت کرزی مبتنی برقطع حملات مهاجمین مسلح بالای مناطق مرکزی جامه عمل نپوشیده و برعکس ؛ سازمان یافته تر از همیشه پرده از چهره ی خویش برداشته است . مراتب خشم و انزجار ما بامیانی هارا به عنوان " مردم داراي سرنوشت مشترك " برانگیخته و بناءً مصرانه و معترضانه از دولت مرکزی تقاضامندیم که جلوی اعمال هرگونه سیاست تبعیض جویانه ای خویش را گرفته و برقضیه " کوچی وکوچیگری " برای آخرین بار خاتمه بخشد .

ما بامیانی های معترض از جامعه جهانی ، نهاد های مدنی ، پارلمان کشور و سازمانهای حقوق بشری نيز خواهشمندیم که:

1- زمینه خروج مهاجمین مسلح و کوچی ها ی طالب را از سرزمین های درحال جنگ فراهم نمایند .

2- روند اعمال سیاست های دوگانه و تبعیض گرایانه دولت مرکزی را منجر به توقف سازند .

3- اعمال زور گویانه ی کوچیها در بهسود و دایمیرداد را محکوم نموده و ضدانسانی اعلام دارند .

4- به منظور حمایت از آسیب دیدگان و نجات مصدومین وارد اقدامات عملی گردیده وزمینه ی حضور سازمانهای خیریه ی جهانی را مساعد کنند .

5- مهاجمین و عناصر پشت پرده ی حادثه ی بهسود و دایمیرداد تحت پیگرد قانونی و عدلی قرار گرفته و به مجازات محکوم گردند .

6- درصورتیکه بیشتر از این نسبت به قضیه بهسود و دایمیرداد بی توجهی از سوی حکومت و ارگانهای متذکره به ملاحظه برسد ، ما بامیانی ها به اعتراض و اعتصاب خویش ادامه داده و عواقب آن را تضمین نمی نمایيم .
والسلام

مورخ 28/2/1389


عکس ها از وبلاگ زندگی در بامیان


اسناد جعلی مالکیت کوچی ها، صادر شده توسط حاکمان جلاد، اسناد جرم آنان است!

آخرین گزارش های از حمله و چپاولگری امسال کوچی ها حاکی از آن است که پنج تن از باشندگان بهسود، در این حملات جانشان را از دست داده و بیش از 1500 خانواده مجبور به ترک خانه هایشان شده اند. / مردم می خواهند اسناد جعلی صادر شده توسط جلادان و فاسدان تاريخ مانند عبدالرحمان و نادر و هاشم و محمود و محمد ظاهر باطل اعلام شود و ديگر کابوسی بنام کوچی نباشد.

دو شنبه 17 مه 2010, نويسنده: کابل پرس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • چرا اربکی های قومی در میدان وردک در پنجاه کیلومتری کابلاز اقوام اوغانی درست شده است مگر این ولایت کدام منطقه سرحدی است یا اتمر و حدی احمدزی کرزی وردک ها خرم وزیر معارف ... در این کار دست دارند .

    چرا کوچی گویا بخاطر امنیت خود سلاح داشته باشند ؟؟؟؟ و دیگران دی دی ار شوند ؟؟؟ چرا اربکی هزاره , ازبک, تاجک , فارس , بلوچ...... وجود ندارد ....؟؟؟

    فهیم, قانونی ,محقق, عطاو برادران مسعود باید جواب بگویند !!!!
    چون این ها بگونه یی در قدرت کرزی شریک و باعث خلع سلاح مردم شان شده است !!!!

  • كدام كوجى؟
    اين اصلا نسل كشى و كوج كشى اجبارى و تسخير مناطق هزاره ها كه از 260 سال به اين طرف بلا ن شده ادامه دارد.ان زمين ها بايد براى كشت كوكنار تخليه شوند. همه فاشيستان داخلى و خارجى به ان توافق كرده اند.به اين سبب اه دل مادران اين هزاره هارا كسى نميشنود.حقوق بشر به اسر فرمايش عمل ميكند.شايد به انها كفته شده باشند كه خاموش باش تو حق خودرا بكير به هزاره ها كارى نداشته باش.اين مناطق از وجود هزاره ها باكسازى شود.مسلمانى انها به درد خود شان هم نميخورد,زيرا انها مخالف كشت كوكنار اند.انكه مخالف كشت و قاجاق كوكنار باشد سرش از بريدن است.اينجا فغانستان است سر زمين فغان و جعل و جهل و تقلب.بزن بكش و برو كسى باتو كارى ندارد دولت نيست ,نفوس معلوم نيست سرحد تعين نيست.خلاصه حساب و كتاب هم معلم نيست كه به كدام دين و ايين اينجا حاكم است هرجه هست ولى اسلام نيست.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس