صفحه نخست > عکس > هشدار به دولت: حامد کرزی کوچی هایش را از منطقه جمع کند

هشدار به دولت: حامد کرزی کوچی هایش را از منطقه جمع کند

هزاران تن در یک گرد همایی در کابل خواستار پایان دادن به ظلم تاریخی کوچی ها در مناطق مرکزی افغانستان شدند!
پنج شنبه 20 می 2010

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

هزاران تن در یک گرد همایی در کابل خواستار پایان دادن به ظلم تاریخی کوچی ها در مناطق مرکزی افغانستان شدند!/ با این وجود حکومت افغانستان در ادامه سیاست جلادان تاریخ، ضمن اعمال تبعیض، دست کوچی ها را برای هرگونه جرم و جنایتی باز گذاشته است. دولت بجای باطل کردن اسناد تقلبی کوچی ها، اسناد زمین های دیگر مردم را به آنان می دهد.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این باید یک هوشداری جدیی باشد برای آن عده از افراد و اشخاص که پلانهای شوم ارتجاعی و فاشیستی در سر میپرورانند و کوشش دارند بااینگونه معضله افگنی و حمایت از حملات مسلحانه و وحشیانۀ کوچیان به آن اهداف غیر انسانی و کثیف شان برسند.

  غافلا که دیگر آن زمانه ها گذشته و آنها میتوانند این مرام های شوم شانرا با خود به گورستان ابدی ببرند.

 • به نظرم گرفتن موضعگیری روشن در ارتباط به قضیه کوچی و هزاره در بهسود مشکل است و نمیشود که علیه یا به له یکطرف صحبت کرد و آنطوری که کابل پرس? یکجانبه اله و بلا را به گردن کوچی می اندازد هم به نظرم درست نیست، این بیشتر از شوونیزم هزارگی کابل پرس نویسان نشات میگیرد تا واقعیت های موجود.

  در این قضیه دست های ناپاکی در هردوجانب نقش بازی میکنند. قضیه بسیار به آسانی میتواند حل شود اما از یکسو کرزی و حواریون کثیفش و از جانبی هم حزب وحدت مزدور ایران و کسانی مثل محقق و غیره قضیه را چوبک میزنند و از آن سود تبلیغاتی میبرند.

  ایران هم پول کافی واریز میکند تا این قضیه را بالا کند و من اطلاع دقیق دارم که محقق با پولی که از ایران گرفته روزهاست در دشت برچی کابل سرگردان است و کمپاین دارد تا تظاهرات وسیع راه اندازی کند و نمایش قدرت دهد.

  ثانیا ایران از تظاهرات ضد ایرانی در هفته های اخیر بسیار پریشان است و در سطح وزارت خارجه اش گفته که تلاشهایی برای بدنامی ایران جریان دارد، حال با این حرکات میخواهد توجه را به جانب دیگری منحرف کند و نمایش دهد که "حزب وحدت" مزدورش هنوز در صحنه حضور فعال دارد و میتواند مانور قدرت بدهد.

  در تمام این نمایشات و بازی های سیاسی مردم بیچاره و دربدر و فقیر هردو جانب هزاره و کوچی قربانی میشوند.

  • جناب منیره

   به نظرم گاهی سکوت و بی طرفی خود گناهی است نا بخشودنی. در جایی که انسانها کشته می شوند، بی طرفی به معنی جانبداری است. باید صراحتا گفت که مثلا کوچی ها حق دارند بکشند یا این که هزاره ها نباید کشته شوند. اگر شما در این رابطه معلوماتی کافی ندارید یک ساعت از شام تان را با تلویزیون های فردا، نگاه و لمر ضایع بفرمایید، خواهید دید که چگونه کسانی از یک طرف کشته شده اند، خانه ها سوختانده شده، کوچانده شده، و اموالشان بر داکسنها توسط افرادی مسلحی بنام کوچی برده می شود (امیدوارم شک نفرمایید که فلم ها جعلی باشند). به نظرم محض وارد شدن با سلاح در منطقه ای به معنی تجاوز است. و اگر زیاده روی نکرده باشم داشتن سلاح برای افرادی بدون جواز جرم است. پس این سوال را آدم باید از خود بپرسد که آیا کسانی که با سلاح و راکت بالای مزارع و خانه های سوختانده شده و اشغال شده ای دیگران قدم می زنند گناهی ندارند و گویا قضاوت و موضعگیری در ارتباط با آنها مشکل است و نمی شود بر علیه و له آنها صحبت کرد؟ گیرم که کسانی حتی در منطقه مانع چراندن رمه های آنها بر کشتزارهای شان شده باشد و یا حتی فیری بر آنها صورت گرفته باشد.

   در طول تاریخ هر که به دفاع از مردم هزاره پرداخته است، متهم به ارتباط با ایران شده است. و کسانی مثل جناب شما با این جزمیت و قطعیت ادعا کرده اند که "من اطلاع دقیق دارم که فلانی از ایران پول گرفت". بهرحال خوشا به سعادت تان با این اطلاعات دقیق و تعجب بر سادگی ایران که پولها را پیش چشم شما توزیع می کنند (به نظرم به این می گویند اتهام بدون مدرک). شاید شما با این اتهام وارد کردن ها نیت بدی نداشته باشید و واقعا چنین مفکوره ای داشته باشید، زیرا تاریخ من و تو را چنین ساخته است. زیرا من و تو هنوز از نگاه فکری در ازمنه ای تاریخی به سر می بریم که انسانها نود فیصد وقت شان در جنگ با کسانی صرف می شد که به نحوی با آنان تفاوت داشت و یا جلو زیاده خواهی های شان را می گرفت.

   نکته دیگری که شما فرموده اید کسانی که به دفاع از مردم بهسود پرداخته اند، بهره برداری سیاسی می کنند. به نظرم کسانی که به حمایت از مردمی بی دفاعی بپردازد آن مردم طبیعتا از آنها پشتبانی می کنند. و خود شما هم اگر روزی به دفاع از مردمی در گوشه ای پرداختی حتما آن مردم ترا دوست خواهند داشت.

   در باره کابل پرس?: از نوشته های کابل پریس معلوم می شود که نویسندگان آن به یک قومی خاصی ارتباط ندارد، زیرا از آن جمله یکی خودت هستی، که در این بالا نوشتی. اما با وارد شدن به جمع نویسندگان کابل پریس ممکن است این خطر وجود داشته باشد که وقتی زیاد نوشتی و نظرات دیگران را خواندی، از نگاه فکری ممکن است متحول شوی آنگاه اندیشه ها و اندوخته هایت به هیچ وجه برایت اجازه نمی دهد که در ارتباط به قضایای این چنینی سکوت نمایی و یا حتی...ط

   به نظرم با پیشرفت تکنولوژی و یک کمی بالارفتن شعور مردم افغانستان دیگر درک و تحلیل موضوعاتی از این قبیل خیلی ساده به نظر می رسند. حتی اگر صدها اتهامی مانند اتهام شما بر این و آن وارد شود بازهم اذهان مردم به سادگی جهت درست شان را در یک قضیه تغییر نمی دهد. نشانه ای روشن آن این که در مجامعی افغانستان و سایت ها و روزنامه ها به ندرت دیده می شود که کسانی به جانبداری از اعمال شوم کوچی نماها پرداخته باشد (به استثنا شما). من یادم است که در دوره قبل هجوم کوچی ها بر بهسود، بعضی رسانه ها و تعدادی از افراد به دفاع از کوچی ها می پرداختند ولی حالا حتی تلویزیون شمشاد سکوت را بر همه چیز ترجیح داده است. این نشانه ای بالا رفتن رشد فکری و بالتبع تقویت احساس مردم افغانستان است. اما با این وجود هنوز ما فرسنگها از احساس بشر بودن و انسانی فکر کردن دوریم، زیرا سکوت می کنیم. و سکوت در برابر فجایعی که ما می توانیم برای جلوگیری از آن کاری کنیم و چیزی در باره آن بنویسیم یا بگوییم، نشانه ای وجود سیاهی ای است بر دلهامان.

   سرفراز باشید

  • Monira !

   تو به امریکا زنده گی میکنی ؟

  • این ګروه های صحرایی و بیابان ګرد بی فرهنګ بنام (کوچی) توسط حاکمان مستبد وجلادان برخواسته از مبان قوم بشتون با انګیزه سیاسی تشکیل یافت .امروز کرزی و کسانی دردرون دولت وی که اعتقاد به وحدت ملی ندارند وشعار های میان خالی سر میدهند آشکارا از کوچی ها حمایت می کنند و نفاق و عداوت را برورده ودامن می زنند. اګر اسنا (خانه ،زمین و چراګاه بهسود) دست داشته کوچی ها اسناد رسمی و برحق ازیک حکومت رسمی می باشد که باید مورد اجرا ګذاشته شود .سند رسمی ازهمین دولت وجود دارد که قتل عام و نابودی کامل هزاره ها رادر افغانستان صادر کرده است نیز رسمی بوده و به اجرا ګذاشته شود.

   بصیر ګلستانی
   سیدنی

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس