صفحه نخست > دیدگاه > نظرسنجی > طالبان و شرکت های مخابراتی!

طالبان و شرکت های مخابراتی!

نظر شما درباره ی اخطار طالبان به شرکت های مخابراتی چيست؟
سه شنبه 26 فبروری 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

تروريستان طالب اخطار داده اند که اگر شرکت های مخابراتی، خدمات ارتباطی خود را از ساعت 5 عصر تا سه صبح متوقف نکنند، دفاتر و برج های آنان را مورد هدف قرار خواهند داد. سخنگوی طالبان در تماس با رسانه ها گفته است که خدمات شبانه ی اين شرکت ها، امکان جاسوسی برای خارجی ها را فراهم می کند.

طالبان سه روز به شرکت های مخابراتی برای توقف خدمات شبانه فرصت داده اند.

به نظر می رسد که در ادامه کشتار بی رحمانه ی مردم توسط تروريستان طالب، اکنون با اخطاری که به شرکت های مخابراتی داده شده، چالش و بحران افغانستان وارد مرحله ی جديدی می شود. چالش و بحرانی که هم حکايت از بی کفايتی مطلق دولت آقای کرزی دارد و نيز شکست سنگين نيروهای بين المللی را گوشزد می کند.

اخطار طالبان به شرکت های مخابراتی را می توان از زوايای مختلف بررسی کرد. نظر شما در اين باره چيست؟ اين اخطار آيا اصلا جدی هست؟ اگر جدی هست چه پيامدهايی دارد؟

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • در تجارت و اقتصاد امروزی بحثی داریم تحت عنوان:

  eCompetence

  و

  Competitive advantage

  طالبان نیز اولاً از رده های پایین شروع کردند از خلیفه بیات پول میگرفتند و آنتن های کمپنی روشن را (در جاغوری-غزنی و لشکرگاه مرکز هلمند) با راکت منهدم میساختند... همچنان کشتن انجنیر های خارجی که برای کمپنی ها کار میکردند نیز گاهی به امر باداران خارجی و گاهی به امر باداران داخلی به قتل میرسند (قتل یک انجنیر هندی که برای کمپنی روشن کار میکرد احتمالاً به تحریک پاکستان و خلیفه بیات)...

  آهسته، آهسته این روش طالبان در این آواخر کمپنی ماهوارۀ (ثریا) را نیز بر این روش علاقه مند ساخت چرا که با به میان آمدن این کمپنی های ریزه، میزه فروشات کمپنی ثریا به حد اقل رسیده بود.

  بنده بر این باورم که این خواب ملاعمرثانی از مراکز کمپنی ثریا در امارات و سویس آب میخورد. چرا که ملاعمرثانی همیشه اول خواب میبیند و بعداً فتوا میدهد...

  حالا ببینیم که خلیفه صدرالدین آغا خان و خلیفه بیات چی چاره و راه حل را مییآبند. میگویند در این ایام مشکل کشا، نوت های کاغذئ صد دالری مزین با تصویر زیبای جورج واشنگتن است و بس!

  من شخصاً عضویت حزب (ببینیم چی میشود؟) را دارم. ببینیم چی میشود؟

  یاهو!

 • طالیان دست نشانده خانم بی نظیر بوتو در روز اخیر دیدیم که بوتو چه بی رحمانه به دست دست نشانده های خودش بار سفر بست و دنبال کارش رفت. از نظر دوست ما ( بیبینم چه می شود) آقای از کلیسا های غربی پول می گرفت و می کیرد بنام موسسه خیریه بیات و از آن احتمالا برای گروه تروریستی طالبان توزیع می کرد. تا شرکت مقابل (روشن) را شکست بدهد. امروز خودش مثل بوتو در غم جان مانده. من هم عضو همان حزب بیبینم که چه می شود.

 • در سال1998 ولایت قندهار که در اختناق طالبانی می سوخت با یکی از برادران پشتون صحبتی داشته و گفتم که برادر: در ولایت شما چرا این همه خاموشی و تاریکی حکم فرماست؟ در جواب گفت از اینکه پشتون نیستی اعتماد می کنم و گفت: برادر ما مردم و یا قوم پشتون ما هرگز برای آبادی وطن کار نکرده و از آغاز افغانستان تا به امروز اعتراف میکنم که باعث ذلالت و زبونی و بیچارگی کل افغانستان ما هستیم و این را خدا هم میداند و شما مردم نیز شاهد هستید. الان طالبان در سایه دین بلایی را بر سر مردم آورده است که روح و جان ما در بدن هم از خدا بیزاری می جوید و هم از اسلام.

  پیش از طالبان هم همین قندهار ما دچار بدبختی های قومندانانی بود که برای حفظ بچه های بی ریش شان با توب و تانک بجان هم می افتادند و جنایاتی را مرتکب شدند که تاریخ ما در قندهار و افغانستان را سیاتر ساخت و امروز همان همان بچه بازان شده است ایسپین ملایک. می بینی که اسلام سعودی با نوک نیزه اجراه می شود.

  حالا در باره تخریب پایه های تیلفون چه عرص کنم : مثل معروف که برادر ملا شدن چه آسان امّا آدم شدن چه مشکل.

  امروز مردم افغانستان با جامعه و فرقه ی مواجه هستند که بوی از آدم شدن را در آن سراغ نداریم. و تا زمانی اسپین ملایک با تریاک و تفنگ هم خواب و همکاسه هم داستانند افغانستان آباد نخواهند شد و جامعه افغانستان آرامش فکری و روحی را نخواهند داشت.

  طالبان سرمایه اقتصادی کشور را تخریب و خانه و کاشانه مردم ویران می کنند و خرّم خانش فرهنگ و سرمایه فرهنگی اسلامی و ملی را...!!!! در اینجا سوالی مطرح می شود که البته همیشه در اذهان باقیست و آن اینکه براستی برادران پشتون ما از افغانستان هستند؟ و اگر هستند چرا این همه حسادت و کینه نسبت به افغانستان سراپای اینها را پوشانیده است؟....یحی از کابل

  • طالبان پس از یک دوره اختفای مصلحتی و نفس تازه کردن، ثابت ساخته اند که توانایی به چالش کشیدن باداران شان را دارند. وقتی چندی قبل به هوتل پنج ستاره سرینا، در یک قدمی کاخ کرزی حمله ور شدند، و از تمام حلقات گویا امنیتی در اطراف شهر کابل ، علی الخوص در جزیزۀ کانتینری و دیوار و حصار های در اطراف کرزی عبور کردند بعید نیست که بتوانند به این وعده شان نیز عمل کنند؟!
   آنچه طالبان را گستاخ تر و بیباک تر از پیش میسازد، همنوایی ها و همدردی های تلویحی و گاه حتی واضحیست که از سوی رئیس تیم دولت کرزی، هر از گاهی با آنها ابراز میگردد از سوی و از جانب دیگر چراغ های سبزیست که امریکا به ایشان نشان میدهد همه شاهدیم که پیمان ناتو، در رویارویی با طالبان از ضعف فزیکی نیرو و استراتیژی به مرحله ی پارچه شدن ارتقا کرد. اینها مایه دلگرمی طالبان شده و اگر امروز تهدید به فرو غلطانتدن برج های انتقال امواج میکنند، از امکان به دور نیست که فردا به کمک هم تباران و سمپاتی هایشان کرزی را نیز به گروگان بگیرند. آنچه در این میان تاسف آور و مایه رنج است ، اینست که مردم ما در وسط منگنه تزویر و خود باختگی قبیله گیر افتاده اند و با ریا کاری های امریکا راه رهایی شان صعب است. پس دوران رقت بار اسارت در چنگال فاشیزم قبیله با عبا و کلاه دموکراسی ، و لنگی کثیف طالبی، را نمیتوان طی کرد مگر با توسل به همگرایی و همباوری ! آنچه تا امروز مکر قبیله سالاران ما را از رسیدن به آن مانع شده اند و با هربهانه ی تخم نفاق و پراگندگی کاشته اند.
   با مهر

 • برای مردم پشتون در افغانستان فقط قدرت داشتن مهم هست نه خدمت کردن. ما در کشورهای دیگر میبینیم که هنگام انتخابات احزاب سیاسی برای بعد از رسیدن به قدرت خود مرامهای برای ایجاد تغییرات مثبت در سیستم سیاسی و اوضاع زندگی شهروندان دارند و هر حزب سیاسی که بر فراز قدرت میرسند سعی میکنند که با ایجاد کار و اشتغال برای مردم، منظم کردن سیستم مالیات و فراهم آوردن زمینه برای تحصیل و سهولت های صحی و..و.... اما بر عکس در افغانستان ما زورمندان و زر داران هیچ گاهی ازین دسته مرام ها(خدمت،صداقت،) در مغزهای پوکیده ای شان نبوده و نیست. از زمانی تولد کشور بنام افغانستان و به قدرت رسیدن قوم پشتون با ریاست احمدشاه ابدالی تا به امروز هیچ یکی ازین زمامداران پشتون تبار مفکوره ای خدمتی نداشته اند.
  در جواب سؤال برادر ما که پرسیدند آیا پشتون ها از افغانستان نیستند که این همه قصاوت و بد اندیشی نسبت به افغانستان دارند؟؟ خدمت تان عرض کنم که در افغانی بودن پشتونها هیچ جایی شک شبه نیست، پشتونها از نظر فزیکی افغانی هستند اما از نظر فکری خارجی هستند. این حرفم شکمکی نیست نتیجه های عملکردها از ابتداء تا به امروز نشان داده است که این قوم چه احساسی نسبت به افغانستان و تاریخ افغانستان دارند. منظورم از بی عدالتی و زورگویی پشتونها نسبت به اقوام دیگر در افغانستان نیست. چون فرهنگ طبیعت ایجاب میکند که زورمندها کمزورها را بخورد. اما منظورم از ظلم و خصومت زمامداران پشتون تبار نسبت به خود و قوم خود است. در اکثر از کشورهای جهان سوم مانند ایران،عراق،ترکیه و امثالش اکثریت بر اقلیت ظلم و ستم کرده اند. به عنوان مثال در ترکیه اکثریت ترک تبار ها بر اقلیت کردتبارها بنا به دستور پدر ترکها"آتا ترک" ظلم و بی دادگری کردند کردها حتا به زبان کردی محاوره نمی توانستند اماترک ها با اینکه به ستم کردند اما به کشور خود بنام ترکها خدمت های خیلی زیاد کرده اند و افتخار برای این کشور خلق کردند که امروز همان کرد مظلوم هم از شهروند بودن ترکیه ای خود احساس افتخار میکند و با افتخار میگوید من ترکم.
  ای کاش پشتونهای ما در افغانستان با این همه ظلم که نسبت به اقلیت ها کردند حد اقل افغانستان را برای خود آباد میکردند که امروز غیر پشتونهاهم از افغان بودن خود به جای شرم افتخار میکردند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس