صفحه نخست > دیدگاه > یک تجربه از مدیریت آبی

یک تجربه از مدیریت آبی

میرویس جلالزی
جمعه 5 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مدیریت آب که یکی از مسایل عمده در تنظیم و توزیع ی ذخایر آبی در یک کشور محسوب میشود، در افغانستان یک پدیده ی نو می باشد و مراحل ابتدایی خود را میپیماید

گفته میشود دولت افغانستان در تلاش است تا از تجارب کشورهای دیگر در این رابطه استفاده نماید که ازجمله انجمن آب بین المللی وعده ی کمک در این مورد را نموده است.

قرار ارقام اداره ی محیط زیست افغانستان حدود هفتاد فیصد آب زیرزمینی پایتخت آلوده بوده و چالش های جدی را متوجه مصرف کننده گان آن نموده است.

اداره ی بین المللی آب نیز از این موضوع ابراز نگرانی نموده است.
دولت افغانستان میتواند از تجارت کشورهای دیگر به صورت خاص کشور کوریایی جنوبی که در مدیریت و تنظیم آب تجربه یی کافی دارد استفاده نماید.

اخیراً کانگرس جهانی آب در شهر پوسان کوریایی جنوبی تشکیل جلسه داد تا مسایل مربوط به آب در سطح منطقه و جهان مورد ازیبابی قرار گیرد.

در این کانگرس گلین دایگر ریس شبکه ی متخصصین آب که حدود 10 هزار متخصص آب در آن عضویت دارند نیزاشتراک نموده بود.

تعداد اشتراک کننده گان این جلسه به حدود هفت هزار وپنجصد تن میرسید که بزرگترین نشست حل مسله ی آب درجهان عنوان شده است.

در این نشست اشتراک کننده گان و به صوت خاص اقای دایگر از تجارب و روی کرد های کوریایی جنوبی در بخش مدیریت آب به صورت خاص از تلاش های ریس جمهور این کشور اقای Lee Myung bak ستایش نمود و خواهان آن شد تا از تکنالوژی کی سیول در این راستا استفاده نموده است به آنها نیز شریک گردد.

ریس شبکه ی متخصصین آب از چهار پروژه یی مدیریت آبی کوریایی جنوبی که بالای چهار دریا در این کشور بنا شده است تقدیر به عمل آورد و اضافه نمود که از تجارب کوریایی جنوبی و شخص ریس جمهور Lee Myung bak کی انجینیرتنظی آب میباشد در این خصوص استفاده یی عمل خواهند نمود.

اقای داگر اولین جایزه ی افتخاری انجمن آب جهانی را به ریس جمهور کوریایی شمالی اقای بک به پاس از عمل کرد های موثر وی در قسمت مدیریت آب تفویذ نمود.

کوریایی جنوبی که هنگام بهار موسوم بارانی دارد شاهد سیلاب های میباشد در حالیکه در تابستان وخزان سطح آب به پاین ترین حدخود میرسد که تنظیم آب در این دو موسوم ظرورت به مدیریت فعالی دارد .
دولت کوریایی جنوبی میگوید که چهار بند آبی که روی چهار دریایی این کشور ساخته شده است مورد علاقه یی بیشترین کشورهای منطقه قرار گرفته و کشورهای همسایه کوریایی جنوبی نیز در تلاش اند تا برای مدیریت آب در کشورهای خود از روی کارهای کوریایی جنوبی استفاده نمایند.

کوریایی جنوبی که در فصل بهار باران های همرا با سیلاب را دارا مییباشد برای جلوگیری از یکجا شدن زمین های کنار ساحل با دریا، از روش های گوناگون چون ایجاد موانع در کنار دریا ها وغیره استفاده نموده است.
در عین حال تنظیم آب چهار دریا این کشور توانسته است تا نیازمندی های آبی فصول دیگر سال را مرفوع ساخته و از قلت آب در اوقات دیگر سال جلوگیری نماید.

واژه های کلیدی

طبیعت و محيط زيست
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • تشکر از معلو مات شما بسیار عالی بود .
  افغانستان سر زمبن وسیع در صورت که ابیاری شود دارد .
  حکومت افغانستان در طول تاریخ کور بوده و هنوز هم کور است اگر حکو مت خود کامه افغانستان کور نباشد تنها دشت فراه و هلمند و نیم روز زیر اب شود تمام افغا نستان را کفایت میکند .
  باز هم اگر دولت توان زراعتی ساختن این دشت هاتی پهناور را ندارد لطف نموده این دشت هاتی حشک دست نا خورده را بمردم افغانستان بدون در نظر داشت قبیله و قوم توزیع نماید و خیلی از شجاعت مندان خواهند بود تا این دشت های خشک را از سر مایه شخصی خود زراعتی بسازد چون تهداب حکومت افغانستان از تعصب و خیانت پایه گذاری شده است بنا سال ها این دشت ها به حال طبعی خود باقی خواهند ماند . مردم افغانستان کوشنه پشت رشقه و کاه سر گردان خواهند گشت.
  کاشکی دولت مردان افغانستان یک فال نیک میگرفت این بدین معنی که .
  دشت های نیم روز فراه و هلمند را به مردم هزاره توزیع کند بجای ان تمام مناطق مرکزی را با کوه و دشت ان تسلیم کوچی ها کند و میله جای کوچی ها شوند من ضمانت میکنم که بعد از 10 سال شما نخواهند شناختید که این هما ن دشت های خشک است و یا این هم افغانستان است و هزاره برایتان اورا پاریس خواهند ساخت میوه گندم انار و سیب و غیره حاصیلات انرا تمام افغانستان خورده نخواهند توانست و در ضمن هزاران در هزار نفر صاحب کار خواهند شد .
  چی کنم کار بدست کسی است که اهل کار نیست نه خودش جور میتواند و نه دیگران را اجازه میدهد .

  • کوچی هر جا تو باشی خواهد آمد. کوچیها از عبدا..رحمان آدم خور جواز دارند که کل این خاک از انها است.
   کرزی و تیم فاشیستش برنامه های ان پدر لعنت را ادامه میدهند.اگر این حکومت استعدادها را استفاده میکرد تا حالا گلیمش جمع شده بود. مقصد پشتون باشد بی استعداد یا با استعدادش فرق نمیکند. کوچی پای لوچ را وزیر میکند اما درس خوانده غیر پشتون را بی کار میماند تا خودش کشور را با پای خود ترک کند.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس