صفحه نخست > دیدگاه > مگر خون ملالی یوسفزی از خون کودکان ما رنگین تر است؟

مگر خون ملالی یوسفزی از خون کودکان ما رنگین تر است؟

طالبان به کودک کشی رو آورده اند
عبدالرحیم احمد پروانی
پنج شنبه 18 اكتبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

چرا این حملات، چرا این کودک کشی منظم و زنجیره ای در افغانستان که توسط طالبان صورت می گیرد، "جهانی" نمی شود؟ چرا رییس جمهور افغانستان با شنیدن اخبار کشته شدن کودکان افغان دچار چنان تب و تاب نمی شود؟ چرا؟ در حالی که دعا می کنم، ملالی یوسفزی هر چه زودتر بهبود یابد و از شر طالبان در امان بماند، از این سوال نمی توانم بگذرم که آیا خون کودکان این طرف مرز با آن طرف مرز تفاوت دارد؟ آیا خون کودکان پاکستانی رنگین تر از کودکان افغان است؟

حمله سنگدلانه طالبان به ملالی یوسفزی دخترچهارده ساله پاکستانی به جرم دفاع از آموزش دختران، واکنش مردمان مختلف از اقشار مختلفی را بر انگیخت. از یانکی مون دبیر کل سازمان ملل متحد گرفته تا مادونا آواز خوان نامی که نام ملالی را بر پشت خود نوشت و خواند و رقصید و حتی مردمان عادی نفرت خود را از این عمل کثیف طالبان به شدت ابراز کردند. همدلی و همدردی با ملالی شجاع و دلیر تا حدی بود که با هواپیمای ویژه به انگلستان آورده شد تا مورد تداوی قرار بگیرد. ملالی که قبل از آن نیز به حیث خردسالترین مدافع حقوق بشر در پاکستان تبارز کرده بود، در یک روز به سر خط اخبار راه یافت و حس همدردی توام با احترام جهانیان را از آن خود ساخت.
حامد کرزی رییس جمهور افغانستان یکی از کسانی بود که به شدت حمله به ملالی یوسفزی را محکوم کرد. وی با آصف زرداری رییس جمهوری پاکستان صحبت تیلفونی انجام داد و به ده تن از سران پاکستان نامه فرستاد و نگرانی خود را از این حادثه ابراز داشت. یکی از این نامه ها به عمران خان ریس حزب تحریک انصاف که چند روز پیش جنگ در افغانستان را جهاد خواند، نیز ارسال گردیده است. این اقدام حامد کرزی با وجودی که یک اقدام انسانی و در راستای محکوم کردن اعمال دهشت افگنانه طالبان است که حتی از کشتن یک دختر چهارده ساله نیز دریغ نمی کنند، مایه شگفتی این قلم است.

حامد کرزی در جریان سال های گذشته هیچگاهی به صورت رسمی و علنی طالبان را مسوول اعمال دهشت افگنانه در افغانستان معرفی نکرده است و در چنین موارد همواره مسوولیت را به دوش کسانی می اندازد که آنان را "دشمنان ملت" می خواند. حتی باری در بیانیه رادیویی خود که به تاریخ سه سنبله از طریق رادیوی ملی افغانستان به نشر رسید، در دست داشتن طالبان به اعمال دهشت افگنانه تردید نشان داد. وی در قسمتی از صحبت خود خطاب به طالبان که آنان را برادر خود خواند، گفت: " . . . بازهم به طالبان برادران خطاب میکنم که برادران ! اگر چنین اعمال ازشماست و شما انجام می دهید ، پس در برابر خداوند متعال و ملت ملامت هستید و در آخرت با شما خواهند دید ، و اگر شما انجام نمیدهد ، و دشمنان افغانستان ازنام شما انجام میدهند ،پس بالای شما این حق مردم افغانستان این ملت و دین مقدس اسلام و مسلمانان است که شما آواز بلند کنید به جرات وغیرت صدا بلندکنید که در عقب این اعمال شما نیستيد، بلکه این دشمنان مردم افغانستان اندکه از نام شما افغانان را میکشند و دین ، مسجد ، مکتب و قریه را ویران مینمایند. . . و اگرشمااين ظلم ها را نكرده ايد ،واگراين بمب ها و انتحاري ها از شما نيست كه مردم عام را به خاك و خون كشيد، پس غيرت نمائيد و صدا بلند كنيد كه ما درآن سهيم نيستيم ".

به خوبی دیده می شود که در این بیانیه حامد کرزی با "اگر" گفتن گویا راهی را جلوی پای طالبان می گذارد تا به آسانی از اعمالی که انجام می دهند، انکار کنند. رویکرد های احساساتی و و به اصطلاح عامه "موسمی" کرزی در برابر طالبان تا جایی پیش رفت که در نشست سالیانه سران در سازمان ملل متحد به تاریخ بیست و ششم سپتامبر، وی رسمن از سازمان ملل متحد خواست تا اسامی بعضی از سران طالبان را از فهرست سیاه خط بزنند. رویکرد چند گونه حامد کرزی در برابر طالبان انتقاد ها و حتی نگرانی هایی را نیز در سطح ملی و بین المللی بر انگیخت. کسانی گمان بردند که وی با این عمل در حقیقت توپ را به میدان طالبان شوت می کند و آنان را وادار به مصالحه می سازد و بعضی دیگر با توجه با روابط پیشین او با طالبان، گسستن از آنان را برایش دشوار خواندند. علت هر چه باشد، مسامحه و زبان نرم کرزی در برابر طالبان نه تنها کاهش انگیزه مبارزه علیه این گروه را در بین دولت ، نهاد های امنیتی و مردم را به دنبال داشته، بلکه به ارتقای روحیه طالبان و هم پیمانان شان نیز گشته است. این سخن مجال بیشتر می خواهد و اما، صحبت از ملالی یوسفزی و واکنش غیرعادی حامد کرزی در برابر آن است.
گفتم که حمله بر ملالی یوسفزی، یک عمل جبونانه و سنگدلانه بوده است. اما، درست چند روز قبل، فقط چند روز قبل دو کودک، یک دختر چهار ساله و یک پسر چهارده ساله در شهر غزنی توسط طالبان تیرباران گردیدند، به جرم آنکه پدر شان برای دولت کار می کرده است. بنا به گزارش سایت بینوا، در روزی که ملالی یوسفزی هدف تیرهای افراد "ملا رادیو" از فرماندهان خونخوار طالبان قرار گرفت، شبان پسر دوازده ساله در ولسوالی غوربند ولایت پروان توسط افراد مسلح به قتل رسید. قتل آن دخترک چهار ساله و برادرچهارده ساله اش و قتل آن شبان پسر در غوربند به سر خط هیچ یک از اخبار در غرب چی که حتی گویی به درون "ارگ کابل" نیز راه نیافت. حامد کرزی نه به کسی نامه فرستاد، نه با کسی صحبت تیلفونی کرد. یانکی مون نیز خاموش بود. مارادونا چی که هیچ آواز خوانی نام آن دخترک و برادرش را به پشت خود نیاویخت تا توجه جهانیان را به کودک کشی طالبان در افغانستان جلب کنند.

و اما فهرست جنایات طالبان در این مورد طولانی است. مثلن، به تاریخ 24 جولای 2011 طالبان کودک هشت ساله ای را نیز در ولایت هلمند به جرم همکاری پدرش با دولت افغانستان اعدام کرده بودند . به تاریخ 30 حمل 1391، مقامات امنیتی غزنی اعلام کردند که جسد دو کودک هشت و یازده ساله را که توسط تیزاب به قتل رسیده‌اند، از ولسوالی اندر این استان ولایت به‌دست آورده‌اند. این کودکان که یکی پسر و دیگری دختر است، حدود هشت و یازده ساله هستند و توسط تیزاب گوگرد به قتل رسیده اند . به تاریخ 10 سنبله 1391 یک پسر 12 ساله در قندهار به جرم اینکه برادرش برای دولت افغانستان کار می کرد، توسط طالبان به قتل رسید. چندی قبل در همین ولایت، به گفته سخنگوی استاندار قندهار، طالبان کودک چهارده ساله ای را به جرم جاسوسی برای دولت افغانستان اعدام کرده بودند . طبق خبری که در بلاگ حقوق بشر به نشر رسیده است جسد سر و پای بریده یک دختر هفت ساله در شهرستان تگاب در شمال کابل، در ماه سنبله 1391 وحشت و رعب فراوانی را در منطقه به وجود آورد. به تاریخ 4 اکتبر 2012 دو کودک در اثر انفجار کنار جاده که توسط طالبان تعبیه شده بود در ولایت فراه کشته شدند. ماین تعبیه شده گی از راه دور کنترول می شده است .

بلی، این فهرست خیلی طولانی است. من هنوز از آن کودکانی که بر اثر سیاست های جاهلانه طالبان از آموزش باز مانده اند، نمی گویم. از آن کودکانی که قربانی ماین ها، حملات انتحاری و عملیات نظامی طالبان می شوند، چیزی نمی گویم.

حال فکر می کنم که این حق را داشته باشم بپرسم، چرا این حملات، چرا این کودک کشی منظم و زنجیره ای در افغانستان که توسط طالبان صورت می گیرد، "جهانی" نمی شود؟ چرا رییس جمهور افغانستان با شنیدن اخبار کشته شدن کودکان افغان دچار چنان تب و تاب نمی شود؟ چرا؟ در حالی که دعا می کنم، ملالی یوسفزی هر چه زودتر بهبود یابد و از شر طالبان در امان بماند، از این سوال نمی توانم بگذرم که آیا خون کودکان این طرف مرز با آن طرف مرز تفاوت دارد؟ آیا خون کودکان پاکستانی رنگین تر از کودکان افغان است؟

گالری عکس

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کودکان ما و شما پتان یا اوغان نیستند. جرم آنها تاجیک، هزاره و اوزبیک بودن است.

  • از سه دهه به این سو دین به حیثیت و شان انسانی ما آشکارا تجاوز می کند. اگر ما با دین مشکل داریم، دلیل آن متجاوز بودنِ آن است. دین متعصب است، آنهم دین محمدی که از آغاز تجاوز گر بوده است . در رابطه با اسلام از "سیاسی شدن" دین سخن راندن، عمق بی خبری ما را نشان می دهد. اسلام از آغاز پیدایش اش سیاسی و متجاوز بوده است. و اما، دین را نمی توانیم از ریشه برکنیم، مگر آنکه چشمه های گندیده ی فقر و بدبختی اجتماعی را بخشکانیم. از اینرو ضرورت آن می رود که به بی عدالتی های اجتماعی بپردازیم. یکی از این بی عدالتی ها راسیسیزم و قوم گرایی های آشکار و پنهان است. در یک کلام: کسی که "الف" می گوید باید "ب" نیز گوید. منظورِ من نقدِ انواعِ اجتماع پذیری منفی است؛ اجتماع پذیریِ که معطوف به سلطه است. درود و بدرود

 • ta pashtunha dar bayne khod tasmim nageran. degar mardom hech kaar nametanan.ma dar atashe be maghzi pashtunha mesozem

 • دوست عزیز وگرامی عبدالرحیم احمد پروانی از اینکه به این موضوع بسیار حساس و مهم پرداخته اید قابل تقدیر هست . من دراین باب گفتنی های بسیاری دارم که آنرا درلابه لای مقاله یی عنقریب به نشر خواهم سپرد و عجالتا در اینجا به این گفته اکتفاء مینمایم که بلی خون انسان به خون کودکان این سوی مرز و آنسوی مرز هیچگونه تفاوتی ندارد و بایدآنانانی را که بیرحمانه و وحشیانه به این اعمال خشن وضد انسانی مبادرت میورزند به شدت و به وواقع بینانه بقبیح ونکوهش نماییم . واقع بینانه به این معنی که باید ببینیم که ریشهء این جنایات در کجا قرار دارد و از کدام لجنزاری آب میخورد و بازتولید میشود . عقل سلیم و چشم بینا به صراحت تمام حکم میکند که این جنایتها و وحشی گریها ریشه در آیات انسان ستیزانهء قرآن و سنت محمد پیامبر اسلام داشته از لجنزار اسلام آب مخورد . لذا تا زمانی که روشنفکران ما این جنایات را با صراحت و جرأت به مثابهء جنایات و پدیده های شوم و ضد بشری اسلامی تقبح ننموده و این دین زورگوی و نسان ستیز را زیر سؤال نبرده و عاقلانه و مستدل و بی رحمانه مورد انتقاد قرار ندهند ، همین آش خواهدبود و همین کاسه و شما نیز انتظار هیچگونه تغییری را در این وضعیت ناهنجار نداشته باشید
  پیروز باشید
  إرادتمند شما عزیزیاسین

 • با پوزش ازحضور خواننده گان عزیز نسبت موجودیت برخی نادرستی های نوشتاری در کامنت فوق اینک صورت اصلاح شدهء آنرا یک باردیگر به خدمت میفرستم
  دوست عزیز وگرامی عبدالرحیم احمد پروانی از اینکه به این موضوع بسیار حساس و مهم پرداخته اید قابل تقدیر هست . من دراین باب گفتنی های بسیاری دارم که آنرا درلابه لای مقاله یی عنقریب به نشر خواهم سپرد و عجالتا در اینجا به این گفته اکتفاء مینمایم که : بلی خون انسان به خصوص خون کودکان این سوی مرز و آنسوی مرز هیچگونه تفاوتی ندارد و بایدآنانانی را که بیرحمانه و وحشیانه به این اعمال خشن وضد انسانی مبادرت میورزند به شدت و به گونه یی واقع بینانه تقبیح ونکوهش نماییم . واقع بینانه به این معنی که باید ببینیم که ریشهء این جنایات در کجا قرار دارد و از کدام لجنزاری آب میخورد و بازتولید میشود . عقل سلیم و چشم بینا به صراحت تمام حکم میکند که این جنایتها و وحشی گریها ریشه در آیات انسان ستیزانهء قرآن و سنت محمد پیامبر اسلام داشته از لجنزار اسلام آب مخورد . لذا تا زمانی که روشنفکران ما این جنایات را با صراحت و جرأت و به مثابهء جنایات و پدیده های شوم و ضد بشری اسلامی تقبح ننموده و این دین زورگوی و انسان ستیز را زیر سؤال نبرده و عاقلانه و مستدل و بی رحمانه مورد انتقاد قرار ندهند ، همین آش خواهدبود و همین کاسه و شما نیز انتظار هیچگونه تغییری را در این وضعیت ناهنجار نداشته باشید
  پیروز باشید
  إرادتمند شما عزیزیاسین

  • من نیز با تمام قوت پیام عیر عقلانی واحساساتی آقای عزیز یاسین را رد نموده وآنرا نماد جهل وافراطیت وخشونت پروری مضاد شبیه طالبان توسط ایشان میدانم. اینجانب به همان اندازه که استفاده ازآیات واحدیث پیامبر را توسط بعضی ازرهبران گروه های اسلامی به غرض اهداف سیاسی به شدت محکوم میکنم اظهارات اینچنینی تحریک آمیز عقده ایی وبی سروپای عزیزیاسین را که قبلا با ایشان درزمینهء هویت وزبان نیز مناقشه نموده ام وازآن پای خویش بیرون کشیدند با شت تمام رد می نمایم. دین مقدس اسلام مانند سایر ادیان آسمانی وزمینی درروی دساتیر وهدایات آن درطول زمانه ها قابل تفسیر بوده است. تاریخ اسلام ظهور وزوال گروه های افراطی را مانند فرقهء خوارج وغیره تجربه کرده است. اصل پایهءاسلام براساس اخوت وبرادری وتوحید یگانگی ونجات بشر ازگمراهی ورهایی بشر ازپرستش خدایان باطل بنا نهاده شده است.
   هرنوع زن ستیزی؛ تعلیم ستیزی؛ تمدن ستیزی کار انسانهای است که هنوز هم درقرون وسطی زنده گی میکنند وبار نادانی وجهالت خویش را برگردن اسلام می اندازند.
   این قلم با اسناد ثابت کرده ام که اوغانها یا پشتونها نیم قرآن را قبول ندارند وخود بدان اعتراف دارند. رفتار وکردار پشتونها( آنانیکه قبل ازمسلمان بودن پشتون تشریف دارند) اسلام پشتونها وفرهنگ پشتونی؛ ملا وامیرالمومنین پشتونی با اسلام که پیامبر آنرا درمدینه بنیاد گذاشت فرق فاحش دارد. تهمت بستن به جان اسلام و نادیده گرفتن جهل قبایل پشتونی درآنطرف مرز قضاوت انسانهای مغرض ویا هم جاهل وبی خبر می باشد که ازکه ازمغز پشتونوالی بیخبر می باشند من نیز درین رابطهء مقالهء مستند درپیش دارم که آنرا ازطریق کابل پرس? به نشر خواهم سپرد
   با احترام
   پرویز بهمن

  • حقیقت دارد که خون مردم ما ارزش ندار حتا نزد دولت مردان ما ملالی یوسفزی دختر که بخاطر پول از سن دوازذده سالگی برای بی بی سی کار میکرد از جانب القاعده و طالب پاکستانی صدمه دیده در خقیقت از جانب اداره چی های نظامی و استخبارتی و سیاسی دولت خودشان که طالب را بمیان اورده اند!!درست است که ما خشونت را در کجا که باشد محکوم میکنیم اما روزانه در جریان سه دهه صدها و هزار ها ملالی ما به سر نوشت بد تر از ملالی پاکستانی دوچار شده اند اما اب از اب نجنبیده است ولی چرا اینک از کلان تا خورد ما از کرزی تا مردم لغمان جلال اباد ..داد شان تا اسمان ها بلند شده است قران کریم را طالب حریق کرد کسی تظاهرات نکردند اما اینک !!! ملالی پاکستانی تا انگستان رسید کرزی چند روز بعد شاید یک مقدار دالر به خانواده اش روان بکند ولی ملالی های سیاه بخت ما اگر که از پا مجروح شوند در شفاخانه های کرزی جان میدهند .
   این کشت یست که دولتمردان و سیاستمداران پاکستان بر میدارند .
   اما این دشنام و ناسزا به اسلام و پیامبر اش از جانب خلقی قبیله یی پاچه گیر بایان نهایت احمقانه و بی خردانه است . خان

 • ولى باز هم ملالى دختر ك خورد سال معصوم بدست وحشيان و يا تو سط اى اس اى طور ساختكى مورد حمله قرار كرفته كه توجه جها نيان را بخود جلب كند كه با كستان نيز از تروريوم رنج ميبرد.مظاهرات بم كزارى ها و كشت و خون ها همه تو اى اس اى ساختكى براى فريب اذهان جهانيان است. ولى كشور هاى بزرك دقيق ميدانند.
  صد كه با كستان كفت كه بن لادن در كشور ما نيست و كسى باور نكرد. تا يك روز از زير قولش كشيدند و ان ملعون را در بحر انداختند. رهبران تروريستها همه تحت امر و بلان اى اس اى ميرقصند. مسول درجه يك قتل عساكر امريكايي و خارجى هاى ديكر همه با كستان است. همه را باكستان كشته است. امريكا بايد انتقام عزيزان خودرا از با كستانى بيناموس بكيرد.درين كشخانه تكانى شود.جنرالهاى خايه كشال و خيره سر و سر تنبه بايد نابود شوند. بجاى انها بايد در رهبرى دولت افراد خود و انسان و دموكرات بيايد و تروريز را ريشه كن كند.

 • نخیر، خون اطفال ما کم رنگتر نیست، اما دولتمردان ما از الف تا یای شان نوکران و جاسوسان بیگانه اند. کسی خود را به همسایگان شرور ما فرخته و کسی هم به غربی ها. اما هستند افرادیکه مانند یک روسپی سیاسی خود را به همه میفروشد، مانند کرزی و دارودسته اش.

 • من با عزیز یاسین هستم و حرف های انرا تائید مینمایم حق هم با عزیز یاسین است چون راست دروست صادقانه صحبت مینماید و نان را به نرخ روز نمیخورد .

  • با ابراز سپاس از جناب - فراری - که با ابراز همرأیی بامن برایم افتخار بخشیده اند ، درخطاب به آقای ساده لوح بهمن باید بگویم که متأسفانه راه تعصب قومی و زبانی را که شما برگزیده اید شمارا فقط وفقط به سمت دشمنی ، کدورت ، انسان ستیزی ، تحجر فکری ، عقبگرایی ، نفرت انگیزی وغیره حالات و موضعگیری های تنگ نظرانه و پیش پابینانه رهنمون میشود و بس و این راباید بدانیدکه نه شما ونه همفکران شما در نسلهای آیندهء بشریت هرگز به آرمان نفی ونابودی مردمانی که مورد پسند تان نیستند ؛ نائل نخواهید آمد. واما در مورد آنچه شما آنرا « دین مبین اسلام » مینامید توصیۀ من برای شما اینست تا لطفا خود را زحمت داد ازطریق انتر نت و گوگل کتابهایی را در مورد تاریخ زنده گی محمد رهبرگرامیتان که در نزد شمابه نام ( سیرةالنبی ) مشهور است به گونه یی دقیق و عاقلانه بخوانید تا بدانید که ایشان در طول حیات پر حادثۀ خویش از ارتکاب ، سرهم بندی و سازماندهی هیچگونه جنایت و انسانستیزی و زن ستیزی و کودک آزاری وچور و چپاول و راهزنی دریغ نفرموده اند.ولی باید بگویم که پی بردن به این امر نیازمند عقل سلیم ونداشتن تعصب است وآن چیزیست که متأسفانه شما با آن بیگانه اید.
   عزیز یاسین

  • خدمت تمام خواننده گان عزیز وخدمت آقای عزیزیاسین بار دیگر عرض ادب واحترام دارم!
   جناب آقای عزیزیاسین!
   بحثهای بیهودهء شما را با قرآنیار گلبدینی درسایت کابل پرس? در مواردیکه بی علمی خودتانرا به اثبات رسانیده اید خوانده ام. وضرور نیست که بار بار به قول محترم ستایش علی دم خر را با شما ازهرطرف اندازه گیری نمایم. من دشمن قومی هیچ ملیت وقوم بخصوص نیستم ولی تسلط قومی وهژمونیستی هیچ تبار وقوم را براقوام وملیتهای دیگر بصورت جبری نمی پذیرم. درنظر من افغان بودن با شهروند بودن اسرائیل هیچ تفاوتی ندارد. اسرائیل نیز ازفلسطینی ها میخواهد که تا حکومت اسرائیل را برسمیت بشناسند وخودشان را نه فلسطینی بلکه عربهای اسرائیل بنامند. زبان عبری را بیاموزند نامهای اماکن تاریخی عربی را همه به زبان عبرانی تغیر دهند. درست کاریکه افغانها ویا پشتونها آنرا درافغانستان کرده اند و میکنند. اززمان شاه امان الله تا سردار داوود وتره کی وامین این پروسهء پشتونیزه ساختن وافغانیزه ساختن خلقهای غیرافغان این کشور جریان داشته است به نظرمن مبارزه دربرابر این افکار منحط خیلی ضروری تر ازمبارزه دربرابر دین پاک اسلام است که اساس ومبنای آن بر أخوت وبرادری وعلم وتمدن گذاشته شده است. دین مقدس اسلام تنها دینی است که تکثر قومی وملیتی انسانها را برسمیت شناخته است وبرتری های نژادی چون عرب را برعجم وعجم را برعرب سیاه را بر سفید وسفید را برسیاه کوبیده است.
   این ناسیونالیزم برتری جویانهء پشتونیزم است که با ناسیونالیزم افراطی عرب هیشه دست را یکی کرده وزمینه های بربادی این خطهء باستانی را بوجود آورده است. که دو نمونهء آنرا تاریخ به ثبت رسانده است دوستی سردار داوود ناسیونالیست کور افراطی با جمال ناصر وقذافی ودوستی ملاعمر کور با اسامه بن لادن.
   هرکی که مبارزه با هژمونیزم قومی وسلطهء جویی پشتونی را درافغانستان دست کم میگیرد یا احمق است یا منافق . چه پشتون باشد وچه هم غیر پشتون. ذوب نمودن جبری اقوام وملیتها دریک ملیت دیگر به بهانهء وحدت ملی چیزیکه ترکیه واسرائیل آنرا به منصهء اجرا درآورده اند جنایت ضد بشری است. شما اگر وجدان انسانی دارید دربرابر این هیولا باید قلمهای تانرا به حرکت درآورید وازبحث های بی مفهوم که هویت دینی ملیونها انسان را جریحه دار می سازد جلوگیری نمائنید.
   با احترام
   پرویز بهمن

  • محترم عزیز یاسین! افتخار بر شما باد. همه ای ان مطالبی را که در باب بهمن و محمد تحریر کرده اید واقعیت محض اند. بهمن متشکل از سه اندیشه است: مارکسیزم و کارمل پرستی، دفاع از اسلام و محمد، ناسیونالزم افراطی و قوم و زبان پرستی. ببینیم که بین این سه راه مختلف چگونه وحدتی را بوجود خواهد اورد. بهمن یا همان گربز عطاخیل.

 • ریشه تمام این جنایات در قران کثیف و سخنان و اعمال یک حیوانی است به نام محمد رسول الله. تمام گروههای بنیادگرای اسلامی به اعمال و سخنان محمد رسول الله استناد می نمایند و قران صریحا دستور قتل کسانی را که به اسلام گردن نمی مانند صادر کرده است. تمام این وحشی گری ها در قران و اسلام وجود دارد و من با جناب عزیز یاسین کاملا موافقم.
  ریشه ای این اعمال در قومیت نیست. ریشه ای این اعمال غیر انسانی در دین کثیف و غیر انسانی اسلام است.

 • دورود بر شما عزیزان, من صد قیصد گفتار اقای افغانیار را تعید میکنم وشما ها باسد بدانید که طالبان از دین محمد پیروی
  می کنند چون محمد جز کشتن چپاول چیزی دیگر را بلد نبود .

 • عزیز یاسین گرامی درود بر شما،
  با اینکه برای تان حوصله مندی هر چه بیشتر آرزو میکنم اما با آنهم ناچار باید بار دیگر به شما بگویم" دُم خر را که از هر طرف بلست کنی یک بلست است" حتا اگر اورا به مکه ببرید.

  • یکی از کهن ترین کتابهای مربوط به تاریخ اسلام و زندگانی محمد کتاب معروف به " السیرة النبویه" نوشتۀ ابو محمد بن عبد الملک هشام است که نوشته های ابو عبدالله محمد بن اسحاق (85 ـ 153 ) را که از استادان مسلم حدیث وتاریخ بود باکمی دستکاری تهذیب کرده است. این کتاب به علت قدمت ونزدیکی نگارش آن به زمان زندگانی پیامبر اسلام و همچنین صحت ودست اول بودن مطالب آن مورد تائیید تمامی محققان اسلامی است.
   از مطالعۀ این کتاب معلوم می شود که پیامبر گرچه ظاهراً پرچم نبوت را بر دوش گرفته بود ولی اساس حکومت خودرا بر آیدیالوژی امارت پی ریخته بود. از مطالعۀ این کتاب معتبر ودست اول چنین بر می آیدکه آنچه امروز طالبان، جهادی ها و شهادت طلبان اسلامی وخلاصه اسلامیستان در گوشه وکنار جهان انجام میدهند همه وهمه مطابق سنت نبوی و آیات مدنی قرآن است. واینها "بارنادانی و جهالت خویش را بر گردن اسلام " نمی اندازند بلکه کار ایشان ملهم از اسلام است. صرفاً یک نگاه کوتاه به قتل های سیاسی وترورهای شخصی پیامبر، انسان متعقل وبدور از تعصب به ماهیت ماموریت پیامبروآیدیالوژی سیاسی اسلام پی میبردو رحمت بودنش را زیر سوال میگیرد. درینجا صرف به لیست ترور های سیاسی حضرتش بسنده می گردد.
   ابن هشام یکجا در کتاب خویش (ج2 ص271) زیر عنوان کسانی که رسول خدا دستور قتل شانراداد" از هشت نفر نام می برد که سه نفر شان زن هستند وبیشتر آنان مردمی شاعر ودوتن از زنان آواز خوان بوده اند.
   کعب بن الاشرف از متنفذین یهود بنی النضیر.ابی رافع سلام بن ابی الحقیق یکی از سرشناسان یهود. ابو عفک مرد 120 سالۀ که متلکی گفته و در شعری پیغمبر را هجو کرده بود. عصماء دختر مروان شاعر آزاده ودلیر که در مذمت قتل عام یهودیان و همچنین ترور ابو عفک شعر سروده بود، شبانه توسط عُمیر بن عدی از مومنین پیامبر به قتل رسید ومحمد به او می گوید" ای عُمیر خدا ورسولش را یاری کردی. ( ایضاً ج 2 ص 411 ).یکی دیگر از مخالفان محمد به نام یسیر بن زرام که توسط مامور محمد به نام عبدالله اُنَیس غافلگیرانه کشته می شود وهمین شخص باردیگر مامور می گردد که خالد بن سفیان هذلی را بکشد و پیامبر بخاطر موفقیت هایش در قتل آن دو تن عصای خودرا به او هدیه می دهد ومیگوید" این عصا نشانۀ میان من وتو در روز قیامت است." ( ایضاً ج 2 ص 395) شخص دیگری به نام رفاعه بن قیس از طایفۀ بنی جشیم که مامور کشتن او شخصی به نام عبدالله بن ابی حدود میگردد وبا کمال افتخار سر اورا پیش پای پیامبر می اندازد. شخص دیگری شاعر معروفی بود به نام حویرث بن نقیذ که محمد را در مکه اذیت می کرده وبه امر محمد به قتل رسید.
   تصفیۀ سه قبیلۀ یهودیان یثرب به نام های بنی قینقاع، بنی النضیر وبنی قریضه که همه موحد واهل الکتاب خوانده می شدند به شکل بیرحمانۀ صورت گرفت. قبیلۀ بنی قینقاع را محاصره وراه آذوقه را برآنها بستند وپس از پانزه روز بنی قینقاع تسلیم شدند به این شرط که از حیث جان در امان باشند ولی از یثرب کوچ کنند و بعضی از اثاث واشیاء منقول آنهم بقدری که چهارپایان شان توان حمل آن را داشته باشند، همه دارائی خودرا برجای بگذارند وقبیلۀ بنی النضیر که دارای استحکامات وساز وبرگ نظامی بودند محاصره ودر نهایت تاکستانهای ایشانرا آتش زدند وبه واسطۀ شفاعت بعضی از سران خزرج بنا شد سالم از مدینه بیرون روند وتمام دارائی خودرا بر جای بگذارند تا میان یاران و پیروان پیامبر توزیع شود. اما بنی النضیر به سرنوشت تاسف باری دچار شد نظر به فیصلۀ سعد بن معاذ که حیثیت حکم را داشت و از بنی نضیر دلخوشی نداشت و ضمناً میخواست میل پیامبر را کاملاً تحقق بخشد،وحکم کرد تمام مردان بنی قریضه را گردن بزنند و زن وفرزند آنانرا به بردگی بگیرند. در بازار مدینه گودالها کنده شد 700 یهودی تسلیم شده وامان خواسته یکی پس از دیگری گردن زده شد. (ج 2 صص 178 و 179) آری این شدت عمل وتدابیر قاطع هر چند مخالف شروط انسانی باشد اما برای بنیانگزاری دولت لازم وضروری می شود. در طی 1400 سال همین پالیسی خلاف شرط انسانی یا توحش انسانهای اسلام زده را در حالتی قرارداده است که هرروزش با بد بختی های تاسفبار توأم است.

  • جمیل عزیز! مرحبا، از وجود انسان های فهیمی مثل تو ارامش برایم دست میدهد. خوشبختانه که من در برداشت هایم تنها نیستم. امیدواری هایی وجود دارد که ملت های ما و سایر ملت های تحت استبداد اسلام ، این دین سیاهی و مذلت روزی به واقعیت های اسلام پی ببرند.نوشته شما یک جرقه ای از این روشنایی میباشد. همه ای ان چیز هایی را که نوشتی مستند و بر اساس تاریخ و درج وقایع استوار است. محمد یک عرب دیوانه و مالیخولیایی بود که با دعوی پیامبری دروغ و بیشرمانه خود و با ارتکاب جنایاتی فجیع علیه بشریت ، تاریخ سیاهی را از خود به یادگار مانده است. افسوس که اکثریت قاطع پیروان محمد مردمان جاهل ، بیسواد و تن پرور و بی کفایت و میباشند که به خود زحمت خواندن تاریخ های زمان محمد و احکام شرعی اسلامی و جنایات محمد و الله را نمیدهند. ویا انقدر متعصب و دگم اند که همه چیز را کورکورانه پذیرفته اند و نسل به نسل به اولاد خود منتقل کرده اند. محمد یک دروغگو و یک جنایتکار حرفه ای و یک زنباره و عیاش بیشرافتی بود که در تاریخ مشابه ان خیلی کم میباشد. این عرب دیوانه با میراث گذاشتن یک مشت قوانین و قواعد و پندار ها و دساتیر وحشیانه ، تا امروز مسببات قتل بشریت را بدست پیروان بدبخت خود فراهم میسازد. اسلام به جز خودش ، متباقی را دشمن خود میپندارد. مگر دشمن اساسی اسلام خود اسلام و دساتیر انسان ستیزانه اسلام است. هر قدر بشریت به پیش میرود، هر قدر جوامع بشری متکاملتر میگردد، هر اندازه که بشر عصر حاضر و اینده از خشونت و زورگویی و تبعیض و تعصب و خشونت دور تر میگردد، به همان اندازه اعمال وحشیانه اسلامی زشت تر به نظر میرسند. حقوق انسانی، عشق به انسان و ازادی تفکر و اندیشه ، هنر و خلاقیت هنری، شاد بودن و شادابیت و محبت، انساندوستی و حفظ کرامت انسانی تمامی بشریت در موجودیت اسلام ، این دین خشن و بربریت ، امکان پذیر نمیباشد. اسلام دشمن زن است اسلام دشمن برابری حقوقی انسان هاست، اسلام دشمن شاد زیستن است . اسلام دشمن عقل و اندیشه است. اسلام دشمن ازادی است. طالبان فرزندان واقعی اسلام اند. اینها احکام شرعی الله و پیامبر ملعونش را صد در صد در عمل پیاده میکنند. اعمال طالبان متکی است برقران، شریعت اسلامی و احادیث محمد و سایر بزرگان اسلام. اعمال طالبان در راستای اسلام است. اگر شما میگوئید که اعمال طالبان وحشتناک است؟ پس بدانید که این وحشت در منشآ احکام و اسلام وجود دارد. ورنه اگر تنها طالبان افغانستان مرتکب خطا گردند، این ممکن است. مگر در عمل دیده میشود که همه بنیادگرایان اسلامی در همه اکناف جهان عین حرف و عمل را اظهار و به سر میرسانند. نابود باد این دین مرتجع و بدبخت. بدون اسلام و ادیان دروغین دیگر ، بشریت به مراتب خوشبخت تر خواهند بود.

 • با سپاس از دوستانی که پیام گذاشته اند. آقای عزیز یاسین با تحلیل شما موافق نیستم. زیرا جنگ، خشونت و ستمگری با اسلام زاده نشده است که ریشه های آن را در اسلام جستجو کنیم. این انسان های جنگ طلب و شرور اند که اعمال غیر انسانی خود را رنگ های مختلف می دهند و برای خونخواری خود بهانه می تراشند. اگر به پندار شما اسلام را مقصر این اعمال بدانیم، پس در کشورهای غیر اسلامی باید خبری از جنایت و شرارت نباشد که چنین نیست.

  • جناب پروانی درودبر شما
   از اینکه لطف فرموده پاسخی ارئه داشته اید سپاسگذارم .
   در پاسخ جناب شما باید عرض شود که من از شما نخواسته ام که بایستی حتماً با من توافق نمایید، شما هرچه می اندیشید نظر خود شماست و در گزینش آن آزاد آزاد هستید. همچنان من نیز در گزینش نظر و رأی خویش خود را آزاد میدانم . وهمین آزادی مطلق وبدون شرط و اما و اگر بیان درذات وکنه خویش حکم میکند که هم شماوهم من بتوانیم بابیرحمانه ترین طریقه ها ووسیله هانظریات و باورهای همدیگر خود را به باد نقد ونکوهش بگیریم .در غیر آن آزادی بیان مفهوم و مدلول خویش را از دست میدهد. با این مقدمۀ کوتاه میخواهم نکاتی چند پیرامون کامنت شمابه رشتۀتحریر بیاورم
   دوست عزیز جناب پروانی صاحب با کمال تأسف دیده میشود که شما پدیده ها و فاکتها ورویدادها ودر مجموع جامعۀ بشری را به گونه یی ایستا وبدون حرکت وبه اصطلاح سیاه وسفید می بینید لذا میتوان شمارادگماتیست نامید. ببینید ! قرار بر این نبودکه ما و شما پیرامون اسباب و عموامل جنگ و خشونت به صورت کل ودر پیمانۀ جهانی صحبت نماییم ، بحث ما وشماپیرامون خشونت وجنایاتی بود که توسط طالبان در کشورهایی به نامهای پاکستان وافغانستان اعمال میشود ، اگر قرارباشد در مقیاس وسیع و جهانی صحبت کنیم بیگمان به این نتیجه خواهمیم رسید که أدیان در مجموع و بلا استثناء که دین اسلام نیز شامل آن میشود خود زادۀ جنگها و خشونتهاییست که بر سر منافع مادی و اقتصادی میان انسانها به وقوع پیوسته است و این داستانیست بس طولانی که ایجاب بحثهای جداگانه یی را مینماید. همین اکنون نیزبه وضوح دیده میشود که ریشه های اصلی خشونتها و جنایات جهانی در واشنگتن و لندن و پاریس و دیگر مراکز نظام آزمند و سود جوی سرمایه داری قرار دارد واین امریکاو شرکای آن بودند که درجریان چند دهۀ گذشته زمینه های رشد نیروهای تروریست و دهشتگر را فراهم آورده و همین اکنون نیز در این راه کوشا هستند وبه اصطلاح به دوپیمانه میسنجند به گونۀمثال القاعده و طالبان در پاکستان و افغانستان ظاهراً تروریست هستند و درسوریه ولیبیا مخالفین استبداد ونیروهای مردمی و به اصطلاح پیام آوران صلج و دیموکراسی در ست همانگونه که گروههای تبه کار مجاهدین افغان در سه دهه قبل وطالبان در یک دهۀ قبل و پیش از به قدرت رسیدنشان پنداشته میشدند. امیدوارم بااین گفته های فشرده توانسته باشم شمارا به پژوهشهای بیشتری در زمنه رهنمون شده باشم.
   کامیاب و سربلند باشید
   عزیز یاسین

  • اینجا نیز من بجای آقای پروانی میخواهم با این اعترافات آقای عزیز یاسین ابراز موافقت نمایم:
   ایشان میفرمایند: همین اکنون نیزبه وضوح دیده میشود که ریشه های اصلی خشونتها و جنایات جهانی در واشنگتن و لندن و پاریس و دیگر مراکز نظام آزمند و سود جوی سرمایه داری قرار دارد واین امریکاو شرکای آن بودند که درجریان چند دهۀ گذشته زمینه های رشد نیروهای تروریست و دهشتگر را فراهم آورده و همین اکنون نیز در این راه کوشا هستند وبه اصطلاح به دوپیمانه میسنجند به گونۀمثال القاعده و طالبان در پاکستان و افغانستان ظاهراً تروریست هستند و درسوریه ولیبیا مخالفین استبداد ونیروهای مردمی و به اصطلاح پیام آوران صلج و دیموکراسی در ست همانگونه که گروههای تبه کار مجاهدین افغان در سه دهه قبل وطالبان در یک دهۀ قبل و پیش از به قدرت رسیدنشان پنداشته میشدند»
   آری!
   درینجا شما گل گفته اید ومن نیز با این نظریه که این جنگها ریشه در توطئه های نظام سرمایه داری غرب دارد با شما موافق استیم.
   با احترام
   پرویز بهمن

  • درود متقابل آقای عزیز یاسین، من فقط گفته ام که با نظر شما موافق نیستم، نگفته ام که شما از من خواسته اید و ... همچنان فقط با خواندن چند سطری از من، شما مرا متهم به دگم بودن می کنید. اجازه بدهید که با یک نظر دیگر شما نیز موافق نباشم که با "بیرحمانه ترین طریقه ها و .... باورهای همدیگر خود را به باد نقد و نکوهش بگیریم.." من فکر می کنم که زمینه های زیادی وجود دارد که با "بارحمانه ترین" طریقه ها، با نیکو ترین طریقه ها به نقد بگیریم و نیز نمی دانم چرا به یکبار و بدون علت به نکوهش نظر یا کسی بپردازیم، بدون آنکه با نظرات و شخصیت فرد مورد نظر آشنایی کامل نداشته باشیم. به هر حال، چنانکه آقای بهمن گفته اند، شما در اینکه ریشه بسیاری از جنایات را در آنجاها جستجو کرده و یافته اید، درست می گویید. منظور من هم همین بود که بی جهت اسلام را نشانه گرفته اید. من نمی گویم به نام اسلام جنایات نشده است. من نمی گویم کسانی با برداشتی که از اسلام داشته اند، به جنایاتی دست نزده اند. من می گویم ریشه های این مسایل را مربوط به اسلام دانستن، اشتباه است. البته امیدوارم در پهلوی مراکز فساد و جنایات "مسکو" را نیز ذکر کنید. خونی که امروز در افغانستان جریان دارد، از رگی است که کرملین بریده است.

  • دانشمندان و فرهیخته گان عزیز و ارجمند جمیل ، گلدوست و سکولا درود های گرم و صمیمانه نثارتان باد
   با خوانش کامنت های شما قوت قلب و اطمینان خاطربرایم دست داد نوشته های شما زبان حال ملیونها انسان مظلوم و در بند افتاده ایست که نه تنها در کشور های اسلام زده بلکه در سراسر جهان گرفتار غل وزنجیرها و نیرنگهاوحفه های شعبده بازودروغگوی بزرگی به نام محمد شده اند . آنگونه که از نوشته های پر محتوای شما پیداست شماوافعا از وسعت دید وقلب سرشار از عشق به انسان وانسانیت و آزادی وبرابری وهمچنان از قدرت و توانایی شایسته یی در استدلال وطرز بیان برخوردار هسیتید و صدالبته این توامندی رادارید که درفش پر افتخار روشنگری وبیدار سازی تودهای ملیونی افغانستان ، منطقه و جهان را از خواب هزارو چهارصد ساله و به خصوص بیدار سازی و تنبیه این به اصطلاح با سوادهای نادان وروشنفکران نا روشن و از خود بیگانه را به دوش کشیده و وارد میدان نبرد با این هیولای کاغذ ی که نام نحسش اسلام است شوید
   لذا از شما عزیزان صمیمانه تمنا دارم تا دست به هم داده و با به کار گیری قلمهای خنجر گونۀ خویش بالای این هیولای تبه کار یورش بریم و مطمئن باشید که پیروز از آن ماست
   به گونۀمثال همین کامنتهای شما عزیزان میتواند سوژه های خوبی برای مقاله هایی باشد که لرزه براندام این هیولای فرتوت و باورمندان نادان آن افگنده ونقطۀ آغازی در این مسیر مملوء از شرافت انسانی و افتخار ابدی باشد.
   دستهایتان را به گرمی میفشارم
   دوست وهمرزم و همکار شما
   عزیزیاسین

 • افغانستان در سال 1950 و 2011

 • پشتون اگر خوب میبود افغانستان به این روز نمیرسید . پشتون اگر خوب میبود به جلو حرکت میکرد نه به عقب .پشتون اگر خوب میبود غلام پاکستان نمیشد . پشتون اگر خوب میبود زنهای شانرا باقاطر الیش نمیکرد .پشتون اگر خوب میبود بجای گندم تریاک نمیکاشت .پشتون اگر خوب میبود القاعده و چیچنی و غیره وارد وطن ما نمیشد . پشتون اگر خوب میبود بصورت دختران مردم تیزبا نمیپاشید .بالا خره پشتون اگر خوب میبود وهابی نمیشد و خودرا منفجر نمیساخت . پشتون اگر خوب میبود بنام غیرت و طن را اباد میساخت . پشتون اگر خوب میبود خودرا دربین مسجد منفجر نمیساخت . و..............

 • پرویز بهمن !!!
  جلترا نگ بازی نه کنید!!!!
  حتما نام تا نرا ذکر کنید (ن.ب)..........پرویز بهمن .....................****
  الان همه ميفهمند که گاو سياه است و شير سفيد*****
  ((متاسفانه بعضی از هموطنان ما از روی احساسات و يا گرايشهای کور قومی همه را ناديده گرفته بيشرمانه ميخواهند به چشم مردم خاک بياندازند , بيخبر ازين که ملت کور , کر و نادان نيستند******
  اولتر از همه جلب توجه می نماید ، اتلاق "قهرمان ملی" به یک انسان خود فروخته ووطن فروش است. به این آقایان باید گفت:**********
  اگر مسعود "قهرمان ملی" می بود در دامان آی.اس.آی I.S.I پناه نمی برد*****
  اگر مسعود"قهرمان ملی" می بود با K.G.B روس اشغالگر عقد اخوت نمی بست
  اگر مسعود "قهرمان ملی" می بود به خاطر خوشنودی I.S.I و K.G.B روسها دست به کشتار فرزندان این
  مرز وبوم نمی زد****
  اگر مسعود"قهرمان ملی" می بود کابل را در یک رقابت افسار گسیخته با گلبدین جنایتکار ویران نمی کرد*****
  اگر مسعود"قهرمان ملی " می بود فاجعۀ افشار را به وجود نمی آورد*****
  اگر مسعود "قهرمان ملی" می بود با دشمنان میهن طالبان کوردل I.S.I دست برادری نمی داد *****
  اگر مسعود"قهرمان ملی" می بود در خدمت سی.آی.ای C.I.A, K.G.B, F.C.B, I.S.I. RA, MOSAD, MI6 قرار نمی گرفت وبرای آنها گزارش تهیه نمی کرد*****
  اگر مسعود"قهرمان ملی" می بود از طرف "لوی استعماری" لقب قهرمان نمی گرفت*****
  اگر و .....
  دومین نکته دفاع خجولانه از خاندان مسعود است، از بردارانش به خصوص. اما این آقاین فراموش می کنند بنویسند که کجای ادعای من نادرست است، روابط اخلاقی ولی مسعود با I.S.I ویا جاسوسی
  آشکار احمد ضیاء مسعود بهI.S.I و دولت پاکستان*******
  پرویز بهمن عزیز!!!
  جلترا نگ بازی نه کنید!!!!
  حتما نام تا نرا ذکر کنید (ن.ب)..........پرویز بهمن ..............
  الان همه ميفهمند که گاو سياه است و شير سفيد*****
  ((متاسفانه بعضی از هموطنان ما از روی احساسات و يا گرايشهای کور قومی همه را ناديده گرفته بيشرمانه ميخواهند به چشم مردم خاک بياندازند// بيخبر ازين که ملت کور /کر /و نادان نيست***********
  کابل
  0784035745
  0706818782
  0782109652
  0786611240
  0780031128
  شکرا له رحمانزی کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

  • سلام بخواننده گان عزیز وسلام خاص به آقای رحمانزی بیمارروانی!
   هرچند علایم صحت یابیی تان را درهمچو پیامها نمی بینم ولی بازهم خدمت جنابعالی عرض کنم که من قیس نیستم وقیس هرکی است بخشی ازحقایق را نوشته است. شما آقای رحمانزی که حالا تنها مسعود را با اینقدر سازمانهای استخباراتی ربط داده اید وجاسوس خوانده اید خواننده گان عزیز فراموش نکرده اند که درهمین کابل پرس? همهء تاجیکان را سگ خوانده اید. بناء حالا بازهم تمام پیامهای مردم دیگررا یکجا کرده میخواهید ازلقمه های جوید شدهء دیگران برای تان غذای جدید درست کنید. من قبلا برایت نوشته بودم که کوشش کن به پای خود راه رفتن را تمرین کنی. مسعود با اینقدر سازمانهای استخباراتی بحیث جاسوس و وطنفروش عمل نکرده بلکه همهء آنها را به نفع خودش استعمال کرده است. شما تاریخ را مسخ کرده نمیتوانید. جاسوس همیشه مانند سیاست مداران ونخبه گاران پشتون دربیرون ازمرزها زنده گی کرده ومانند حامدکرزی ازبیرون بزور قوای بیگانه برمردم تحمیل گردیده است. ولی مسعود درخاک و وطنش جان داده است.
   چیزیکه قیس نوشته است واقعیت است بخش بزرگی ازپشتونها اول حلقهء غلامی روسها را بگردن آویختند وازروسها خواستند که به افغانستان بیاید وآنها را ازشراشرارنجات دهد. بخش دیگرش خودشان را درپاکستان به عرب وعجم فروختند وسرنوشت وطن را بخاطر یک اسامه بن لادن بدست امریکا وغرب سپردند وملت را گروگان گرفتند. خیلی خوش شده ام که حد اقل پیامهای مرا میخوانید
   با احترام
   پرویز بهمن

  • مطلب متوجه ملا شکرا له جان رحمانزی آخند ::::: تو که محصل استی اینقدر احمق و عقدیی از طالب و ملا چه گله کنیم، مسعود رفت پشت کارش،مطلب چیه و تو بی عقل راجع به چه نوشتی!!! نظرت راجع به عمل کرد دولت چی است؟ ؟ بچه غول عقل در سر شما غول ها است یا نه،
   فـــــریـــــــد سالم از مزارشریف

 • آقای پروانی!
  فکر میکنم که شما به اصل موضوع یا نفهمیده اید و یا بر روال پروانی ها، بغلانی ها، مزاری ها و بدخشی ها آب را نادیده موزه را از پای خود میکشید. قتل کودکان افغان، مسموم کردن دختران مکاتب، کشتار مردم بیدفاع به کجا و حمله به ملالی یوسفزی بکجا! مگر سواد ندارید که بخوانید حتا در تمام مدیای جهان ازین دختر چهارده ساله مبارز علیه طالبان تبصره است. چرا تبصره است؟ زیرا او در سن چهارده سالگی مخالف طالبان بود و در میدیای جهان علیه آنان شعار میداد. حالا شما بفرماید از دخترانیکه در افغانستان بر روی شان تیزاب پاشیده شده، ترور شده اند، مسموم و یا ربوده شده اند کدام یکی شان چون ملالی یوسفزی علیه طالبان و ناجی های آنان شعار میداد و مبارزه میکرد. ده به کجا و درخت ها به کجا... طالبان جهالت افغانستانی، پاکستانی، تاجکستانی، مصری، سعودی، ایرانی، چیچینی، ازبکستانی، لیبیایی، مصری و بلاخره سومالیایی همه از یک کاسه آب میخورند. در همه جا کشتار ادامه دارد در همه جا انتحاری است. اما کسیکه علیه آنان تبلیغ کند زودتر و بصورت خاص مورد حمله قرار میگیرد. شاید از اینکه این کودک از سوات بود و مربوط قوم پشتون شما اینقدر بیخرادانه علیه او قرار گرفته اید. بهر صورت حیف نام مجاهد و مبارز که شما بالای خود و مردم خود میگذارید.

  آنلاین : http://مگر خون ملال...

  • آقای قندوزی سلام بر شما،
   شما می توانستید بدون دشنام و توهین نظر خود را بنویسید و من هم پاسخ خود را می دادم، به هر حال شما چنین نکردید و نه تنها من را بی خرد خواندید که همه پروانی ها، بغلانی ها، مزاری ها و بدخشی را را متهم به بی پروایی و عدم دقت و تامل کردید. چون من عادت به دشنام گویی ندارم، عمل بالمثل نمی کنم و اما پاسخ شما:
   یک بار به دقت مقاله من را بخوانید، می بینید که من خلاف ملالی یوسفزی نه تنها چیزی نگفته ام که او را شجاع و دلیر نیز خوانده ام. من از بی تفاوتی کرزی و دوستانش در برابر جنایات طالبان در برابر هموطنانش گفته ام.
   فهرستی که من در نوشته ام آورده ام، همه کودکان پشتون اند قندوزی گرامی، آن پسرکی که در غوربند کشته شد، پشتون بود. در فراه و غزنی نیز. تهمت شما بی مورد است، پس بگیرید.

  • ملا قندوزی از کجا خبر دارید که ملالیخان بر ضد طالبان وادمکش شعار میداد؟؟ او از دوسال بدسینطرف همکاری های با بی بی سی داشت طالب کور فکر میکرد او جاسوسس غرب است قبل از این دها مرد وزن را به اتهام جاسوسی و کوردینات دادن به گویا خارجی ها در رابطه به طیاره های بی پیلوت بی رحمانه کشته اند.
   ملا قندوزی در رابطه به کشتار بی گناهان شمال از جناب عالی و دیگر قبیله گریان تان چیزی ندیدیم !!

   آنلاین : http://dsfhg.hotmail .com

 • پرویز "بهمن"!!!***
  جلترا نگ بازی نه کنید!!!***
  به به به به به ! در عجب فکر و خیال هستین ؟!!!!!
  اگر زن پرویز "بهمن" شب همرای شان همبستر نشدن، گناه از اوغان های سلیمان کوهی و طالب نکتایی پوش هاست*!
  اكتبر 19:00, بوسيله‌ى فرشید (((اگر"قهرمان مُولی" مسعود جنایتکار و قاتل و وحشی باشد، عبدالعلی مزاری هزار بار بیشتر از او وحشی، بربر، جانی، قاتل و کثیف است. مزاری یکی از بربرهای وحشی قرن بیست و یک بود که در کابل میخ بر سر کوبیدن ، رقص مرده، و بریدن سینه های زنان را اختارع کرد. مزاری یک جانی بی فرهنگ بود. مزاری آدم بی عقل نیز بود که چگونه توسط طالبان پس از تخقیر و توهین زیاد کشته شد. اول در چهرا آسیاب بر سر شانه های سوار شدند. از ریشش گرفتند و در داخل طیاره بدهنش یک طالب هلمندی شاشید و بعد دست ها و پاهایش را شکستند و آنگاه کشتنش. سپس قبرش را طالبان شکافتند بدخل قبرش گو کردند و منفجر کردند )))******
  بی غیرت و بی ناموس تاجیک خر********
  كتبر 19:00, بوسيله‌ى فرشید ***
  جالب است این همه اطلاعات و تصاویر خصوصی از گردهم آیی اوغان های سلیمان کوهی(به گفته فاشیست های فارسی پرست) را پرویز بهمن چگونه بدست می آورد؟ شاید کدام بوی فیریند کندهاری داشته باشد! و یا نکند زن پرویز بهمن در برمنگهام مشغول کار خیر با کرد و سیاه پوست است و بهمن مانند سگ ولگرد در سویدن چکر میزند؟!!!****
  جالب است این مفعولک چند مدت پیش زیر پیام های احمقانه خودش مینویشت، بهمن از شهر برمنگهام! حالا میگوید در شهر مالمو زندگی میکند! براستی که انسان مفعول هیچ آبرو و حثیت ندارد و دروغ گفتن نزد این انسان پست و رذیل مثل آب خوردن است. جالبتر اینکه حتی صاحب این تارنما را این پنچرمین شورای نصواری این بار احمق خطاب کرده است*****
  اكتبر 19:44, بوسيله‌ى پرویز "بهمن"
  دوستان گرامی به معذرت چند نکات ذیل برایتان تقدیم میدارم...........*******
  اول اینکه عین مطلب را دیروز نوشته بودم کدام لوده احمقاز سایت کابل پرس? حذف کرده اینک دوباره می نویسم .
  من اهل پنجشیرم در شهر مالمو سویدن با فامیل ام مدت چندین سال زندگی میکنم خاطرات بد زمان کودکی ام مرا وادار میسازد که درمقابل فاشست های اوغان کلمات دشنام اور ودور از چوکات انسانیت بنویسم این دشنام زدن زمانی غلیظ میشود خصوصأ زمانیکه بنده احساس نارحتی درین سن و سال کند درحقیقت انقدر پست هم نیستم که یک هموطن عزیزم رابا دشنام های مکررم سرزنش کنم مگر افسوس چه کنم ..مفعول...کوشش کنید که مرا درک کنید************
  سلام به دوستا ن عزیز*****
  از اشخاصی مانند پرویز بهمن , فرشید، زرنگار ، نوين وعظيم بابک نادر, شما نباید گله کنید؛ زیرا اینها درهمان ایام کود کی کارشان خراب شده است. اگر خراب نمی بود دشنام نمیدادند. یک شخصی که خودش بزبان خودش درکابل پرس اعتراف کرده باشد.*****
  ((( پرویز بهمن: من اگر مورد تجاوز جنسی قرار هم گرفته باشم ازگفتن واظهار نمودن آن باکی نخواهم داشت زیرا من درآنصورت خدا نخواسته قربانی بوده ام )))*******
  اگر چی با مریضانی مانند خودت جروبحث کار بیهوده است، و قناعت دادن بشما ناممکن است. چون مرغ شما یک لنگ دارد. وبی خلطه فیر کردن عادت به مرگ شما *******
  الان همه ميفهمند که گاو سياه است و شير سفيد *****
  (( شکرا له رحمانزی )) کابل پوهنتون د ژورناليزم محصل

  • جناب رحمانزی، خسته کن شدی با این مطالب کپی پیست تکراری زیر هر مطلب! در ضمن کامنت ها که به فرشید نسبت داده ای، از ایشان نیست! فرشید فرد دانش اندوخته و محترمی است.

  • ملا رحمانزوی فاشیست آیا یک کدام سندداری که شهیدمزاری بزرگ هم اعمال شماواجدادی شمارا تقلیدکرده باشدومرتکب شده باشدماکه دهها سندداریم ازجنایت قوم وقبیله واجدادی شمااعمال قبیله خودرابه دیگراقوام این وطن نسبت ندهیدفرافکنی نکنید شمابااین کارها نمیتوانید لکه ننگ راازدامان خودپاک کنیدشمابدنام ترین ورسواترین دردنیاهستیدکمی هم خجالت بکشید

 • اقاى برويز بهمن جندين بيام ضد دين تو سط يك شخص نو شته كه هميشه نام مستعار خودرا تغير ميدهد.نميدانم كه جه هدفى را دنبال ميكند؟
  از همان سور خلقى هاى بويناك شبشى كله خور,بيغيرت و بيناموس است.

 • سلام و علیکم
  من قیس هستم 16 ساله هستم و هدف تماس مه با شما این است که لطفآ در برنامه هایتان مصاحبه از یک نوجوان را نشر کنید که نوجوانان در باره افغانستان چی اندیشه دارند تا جای که رسانه ها را میبینم و میخوانم در مورد نوجوانان هیچ وقت حرفی ندارند یا که تمام تمرکز شان بالای کودکان و جوانان است اما چرا ایا این نوجوانان مربوط به افغانستان نیستند یا که به نوجوانان ارزش و حمیت قایل نیستند امروزه بشترین ضربه را نوجوانان از طرف دولت از طرف مردم از طرف طالبان از هر طرف میخورند اما چرا کسی در باره این نوجوانان که آیند افغانستان را به دست دارند فکر نمیکند این نوجوانان هستند که قلم سرنوشت افغاستان را در دست گرفتند امروزه بشترین نفوس را نوجوانان دارند که باید یک تمرکز خاص بالای شان صورت بیگیرد تا بتواند در باره یک افغانستان خوب فکر کنند نه اینکه در مورد جنگ فکر کنم ایا شما میدانید که امروز بشتر از نوجوانان بخاطر جاسوسی بخاطر حملات انتحاری بخاطر تبلیغات جنگی از این ها استفاده میشود امیدوار هستم که در اینده نزدیک از سوی رسانه شما از سوی جامعه مدنی مصاحبه های به نشر برسد که نوجوانان در آن باشند با احترام قیس صمدی شهر مزارشریف 0796002492

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس