صفحه نخست > خبر و گزارش > بشردوست: هزاره هم بشر است!

بشردوست: هزاره هم بشر است!

ادریس جویا
شنبه 3 نوامبر 2012

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

ادریس جویا در روزهای آخر سفر داکتر رمضان بشردوست به آلمان، مصاحبه ای را با او ترتیب داده و آن را به کابل پرس? ارسال کرده است. آقای بشردوست می گوید که هیچ یک از اقوام افغانستان بر دیگری برتری ندارد و تمامی‌ اقوام و انسانها از حق و حقوق مساوی برخوردارند. در اینجا مصاحبه ی آقای جویا را با داکتر رمضان بشردوست بدون کم و کاست می خوانید:

جویا: چرا نسبت به هزاره کشی در افغانستان سکوت کردید؟

بشردوست: وقتی خونی در افغانستان ریخته شود بلافاصله سعی‌ می‌کنم که صدای خود را به دیگران برسانم و من هیچ وقت نسبت به تحقیر، آدمکشی و نسل کشی سکوت نکردم، نمیکنم و نخواهم کرد و از نظر من قابل قبول نیست و باید به صورت جدی برخورد قاطع صورت گیرد. هرکدام از این ها بشر است و هزاره هم بشر است و فرقی‌ بین خون ها با یک دیگر وجود ندارد و یک قطره خون هزاره یا کوچی ارزشش بیشتر از کاخ ها و زمین های دنیا می‌باشد. همانطور که مستحضر هستید رسانه ها از جمله تلویزیون ها برای فرد یا قوم خاصی‌ کار می کنند و آنها از نشر صدا و تصویر من هراس دارند.

جویا: آیا آزادی بیان و مطبوعات در افغانستان موجود است؟

بشردوست: فقط شعار! کسانی‌ که این شعار‌ها را می دهند بدلیل حمایت های‌شان از افراد مختلف می باشد و اگر نه هیچ ارزش و عقیدهٔ به آزادی مطبوعات و بیان ندارند. افغانستان از چهل ساله بدین سؤ چهره‌های مختلفی‌ به خود گرفته به طور مثال احزاب سیاسی یک زمانی‌ پیشوند و پسوندی دمکراتیک و اسلامی داشتند و امروزه خودرا ملی می‌نامند و اینها فقط بر اساس مود کار می کنند.

جویا: افغانستان با کمک های میلیاردی جامعه جهانی‌ چه کرده؟
بشردوست: آمریکایی‌ها از ‌یک تریلیون دالر کمک به افغانستان صحبت می کنند و بین سالهای ۲۰۰۱ تا ۲۰۱۰ پنجاه و نه‌ میلیارد دالر در بخش بازسازی داخل افغانستان شده است. عقیده من این است که اگر بیست میلیارد دالر درست و حساب شده به افغانستان مصرف می شد، امروز ما می تونیستیم یک افغانستان نو و کاغذ پیچ بسازیم. اما متاسفانه بیش از نود درصد این پول ها بین دزدان داخلی‌ و خارجی‌ تقسیم می گردد.
سرک هایی را که تا به امروز آقای کرزی ساخته و از آنها به عنوان افتخار یاد می‌کند از نظر من یک بار مصرف می باشند زیرا شرایط اقلیمی و علمی‌ را در نظر نگرفته و تماماً به پشت (کوهان) شتر تبدیل گشتند.

جویا: چرا مردم افغانستان کشور را ترک می کنند و به دیگر کشور‌ها مهاجر می شوند؟

بشردوست: قشر فرهنگی‌، تحصیل کرده و فرهیختهٔ جامعه، بواسطهٔ درست کاری‌هایشان و به جا آوردن رسالتشان در قبال مردم و افشاگری هایشان بر علیه افراد مفسد و خائن مجبور به ترک وطن شدند، در صورت ماندگاری اینها ممکن است که دچار فشار و خشونت از جانب افراد ذیربط گردند و من آرزو می‌کنم که این جوانها به وظیفه‌شان در هر کجای دنیا که هستند عمل کنند و اطلاع رسانی نمایند. در دنیای امروزی به واسطه اینترنت جا و مکان هیچ مطرح نیست. از طرف دیگر اقشار جامعه امیدی به آیندهٔ افغانستان ندارند و از دولت به دلیلی‌ ناکارمدی‌هایش به فغان رسیدند که در ده سال اخیر نتوانسته زمینهٔ مناسبی برای کاریابی ایجاد کند و درصد بیکاری به بیش از ۷۰% رسیده و طالبان و ناامنی‌ها از سوی دیگر؛ مردم اجباراً وطن، خانه و آشیانه خود را ترک می کنند.

جویا: سیاست خارجی‌ حکومت، نسبت به افغان‌های مهاجر با دولت‌های دیگر چگونه است ؟

بشردوست: حکومت افغانستان در سال ۲۰۰۱ ‌یک موافقت نامه‌ای سه جانبه بین افغانستان، سازمان ملل متحد و کشورهای ارپایی، استرالیا، کانادا و آمریکا به امضا رساند که طبق این موافقت نامه مهاجرین می توانند به کشور خود عودت کنند در صورتی‌ که داوطلبانه باشد و این یک خیانت از سوی کرزی در قبال مهاجرین محسوب می شود. در بیشتر مواقع هموطنانمان را با دست، پا و دهانهای بسته به میدان هوائی کابل میاورند و می‌گویند که اینان دوطلبانه به وطنشان باز گشتند.

جویا: افغانستان را بعد از سال ۲۰۱۴ چطور پیش بینی‌ می‌کنید ؟

بشردوست: حکومت آقای اوباما صرف به دلیل اینکه صحنه‌ی انتخابات را داغ تر کند می‌کوشد که افکار عمومی‌ را با خود داشته باشد. زیرا جنگ در افغانستان تاثیر منفی‌ بر مردم و جامعه غرب داشته در غیر این صورت آمریکا موافقت نامهٔ استراتیژیکی امضا نمی کرد و در حال حاضر آمادهٔ یک موافقت نامهٔ امنیتی با افغانستان می‌باشد و از طرفی‌ دیگر خروج آمریکایی‌ها هیچ وقت مانند شوروی سابق نخواهد بود که افغانستان را به حال خودش رها کند بلکه آمریکا برای یک منافع بلند مدت استراتیژیکی آمده و افغانستان را یک کارت ژئوپلیتیکی طلایی برای خود می‌داند.

بشردوست در انتهای صحبت‌های خود از مردم غریب پرور افغانستان در خارج از کشور خواست تا وی را در حمایت از ملت مظلوم و رنج کشیدهٔ افغانستان یاری دهند و با کمک‌های نقدی و غیر نقدی خود به بنیاد بشردوستان اورا تنها نگذارند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بشر دوست در خیلی ازموارد سیاسی رک و پوست کنده حرف میزند . اما در مورد کشتار هزاره تو سط کوچیهای طالب چنان سکوت خفت امیز نموده است که ادم تعجب میکند که هزاره بودن تا هنوز هم به نوع درافغانستان جرم پنداشته میشود . این سکوت معنا دار شاید هم از محافظه کاری و شاید هم دلیلهای دیگری داشته باشد . یکسیاست مدار نباید در همچه موارد سکوت نماید اگر کوچی پشتون افغان است هزاره هم هزاره افغان است . تازه هزاره در غم و شم وطن ما بیشتر سهم گرفته داشته وخواهد داشت تا کوچی !

 • برادر محترم هزارستان،
  جوابیکه آقای بشردوست به سوال اول ارائه کرده اند، یکبار دیگر به دقت کامل بخوانید!
  به امید روزیکه هزاران بشردوست دیگر از بتن این ملت ستمدیده برخیزد و مانند این انسان شریف تمام مرز های قومی، مذهبی و تنظیمی... را بشکند.
  و به امید آنروزیکه مردم افغانستان قدر این نوع انسانها را بدانند و ایشان را بحیث رهبران خود انتخاب کنند..

 • موجودیت شخصیت همانند جناب بشر دوست در پلاتفورم فعالیت های سیاسی اوغان ستان؛ چیزی جز ضمانت ی بر تداوم و بقا استبداددر این سرزمین نه خواهد بود!! برای فرزندان اهل درد و خبره، جناب بشر دوست و آقای خلیلی و دیگران در یک ردیف قرار دارند! اینان در پروسه یک مبارزه تاریخی خلقهای ستم رسیده سرزمین افانستان را در یک گمراهی و سر در گمی تباه کننده قرار میدهند! در موقعیت حساس که توده ها باید قاطع متحد و فیصله کننده عمل بنمایند، اینان از لاک خویش بدر آمده وچند پارچگی ملیت و مردم مارا مسبب میگردند! چند دوره از انتخاب منباب نمونه پیشکش میشود! مادام که جناب بشر دوست باب طبع معصب ترین قشر استبداد در اوغان ستان باشد؛ همین خود مدعا یی بر همنوایی جناب ایشان با استبداد میباشد!!!!

 • نادر جان من نظر به نوشته فوق نظرم را نوشته ام . بشر دوست گفته است من درقبال قتل هزار ها منظور همان کوچی وطالبان است که سکوت نکردم . اقای بشر دوست و شما بفر مایید در کجای کابل و در کدام گرد همایی ایشان کوچیها را محکوم نموده و ده است . بفر ما !

  • برادرم هزارستان،
   آقای بشر دوست در سطر اخیر جواب اول خود چنین میگوید:
   "رسانه ها از جمله تلویزیون ها برای فرد یا قوم خاصی‌ کار می کنند و آنها از نشر صدا و تصویر من هراس دارند."
   من هزار فیصد یقین دارم که آقای بشردوست هرگز مقابل ظلم (از جانب هر کس یکه باشد) خاموش نبوده. اما اینکه تا چه اندازه صدای آقای بشردوست از مدیای و ابسطه افغانستان بیرون میاید، قابل سوال است.

  • نادر جان توجیه های شما درست نیست . گیرم تلویزیونها وابسته است . اما کرسی پارلمان که بدست خودش است اگر یگروز از خود پارلمان بشر دوست . کرزی و کو چیها را محکوم کرده این دفعه با سند تذکر بدی . هوشتان باشد که با مدرک بنوسید ..

 • 1 = آن گاهی که امیر آهنین دست، آهنین قلب، و دیو صفت؛ « عبدالرحمن خان» از ساختار و بستر قبایل خاص؛ « دو سوی خط مرزی دیورند»، لشکریان داوطلب ایل جاری تشکیل داده، و بر مال، جان، و ناموس مردمان بومی این سرزمین به تاختن میاغازد! در این لشکر کشی خونین، و در جریان پروسه نسل کشی ها، از جانب وی، به اضافه قتل عام ها یی در دیگر مناطق افغانستان / 62 در صد/ مردم هزاره نیز نظر به فتوا ی جهاد وی از دم تیغ گذرانیده میشوند. مال، خانه، و سرزمین آبایی هزاره ها به غضب در آورده شده، زنان و کودکان شان را در بازار های داخل و خارج از کشور به حراج گذاشته میشوند..! بعد تخریبی جنایت و استبداد امیر عبدالرحمن خان، به وسعت ویرانی و زبونی بیش از یک صد سال رنج و مصیبت تاریخی مردم و جامعه ما میباشد! بعد تخریبی استبداد و ستم امیر عبدالرحمن خان و لشکریان ایل جاری وی را من در سیمای هریکی از همتبارانم که در گونه های مختلف از " فقر " و " رنج " استبداد حیات بر دوش میکشند، در سطر های خطوط چهره مملو از رنج شان به وضاحت باز میخوانم! عقل میخواهد و شعور و شرف، تا چنین درد تاریخی ملتی را به خوانش گرفت...!! کدام وجدان و شرف میتواند از کنار این چنین درد و رنج تاریخی، بدور از نفرت و تعصب، گوسفند وا ر عبور بنماید؟! میخواهم از نیمه روشنفکران بوقلمونی " ملیت " و تبارم " که در ازا ی کسب موقعیت سیاسی ولو اندک؛ در شیپور عدم داشتن تعصب لجوجانه و " کودن " وا ر میدمند، و خلقی را در چنین موقعیت حساس تاریخی تعیین سرنوشت شان گمراه مینمایند، سوال بنمایم که: آیا هرگز راجع به بن مایه ها، و ساختار ایجاد لشکر خونخوار، خون ریز و چپاول گر ایل جاری امیر عبدالرحمن خان لحظه یی هم اندیشیده اند؟؟! از کجا و از کدامین لایه های قشر اجتماعی جامعه افغانستان، این لشکر قدرت مند ایل جاری به فرمان امیر وقت شکل میگیرد و...؟!
  « دریغا!! ما در ورطه گوسفند گونه گی خویش گم شده ایم! و چنین است که در هر دامنه و بیشه یی خوراک لاشخوران تاریخی این دیار بوده ایم!»
  و حال؛ نفسی ولو اندک، برای زنده بودن مان به همت فرزندانی از ان سوی اقیانوس ها فراهم گردیده شده است! دوستان؛ ای اون های که یک درد شریف و سوزنده انسانی در ضمیر نهان خویش دارید! چشمان خویش را باز بنمود ه؛ و طریقت زنده گی و زنده بودن را فرا گیریم!! ور نه، فردا دیر خواهد بود..!

  آنلاین : http://loman1.blogfa.com

 • هموطنان عزیز گذشته سه سده تاریخ ساسی کشور ما مملو از جنایت و خیانت است از نسل کشی اتنیکی شروع تا برادر کشی(کور ساختن برادر بر سر تخت میراتی پدر) مملواست. برای نسل جوان ماست تا با انتباه ازین همه بی عدالتی تاریخی برای یک کشور انسانی مبارزه را آغاز کنیم. حکومت که همین حالا بر گرده های زخمی این ملت سوار است رسواتر از همه حکام گذشته است به این معنی علاوه بر فربه کردن حساسیت های قومی 60ملیارد پول کمک شده دنیا را با دزدان و شرکای خارجی شان زهر جان کردند. شما نگاه کنید تمامی اراکن حکومتی یک مافیای سیاسی اقتصادی خطرناک را تشکیل میدهند همه بستگان کم سواد و بی سویه شان آعم از پسر/دختر /کاکا ماما و حتی داماد و خسر شان را به نمایندگی های سیاسی خارجی تحمیل کرند که هیچ نوع کار آمدی مفید به کشور را ندارند چون دانش کافی ندارند. جان حرف این که برای نجات این ماتمکده بر خیزید بدون در نظر داشت قوم و زبان و مذهب و جنس ورنه تکرار این سایکل نا مطلوب برای سال های سال دوام خواهد داشت و ملت(ترکمن هزاره پشتون پشه ای تاجک و غیره) برای ابد بیچاره و در بدر خواهد ماند. بیبینید ما برای بر اورده ساختن اهداف انسانی مان راه های فروان داریم از اینترنیت و فیسبوک تویتر شروع وتا تبلیغ علنی در میان مردم و باز بیبینید که کاخ و کوخ خاینین به لرزه در می آید یا نه شما باور کنید همین اموال دزدی همین سر دمداران دو باره به بودجه ملی زیده شود کشور 70فیصد از جا می خیزد. بیایید از اهداف انسنان دوستانه بشردوست حمایه کنیم.

 • بشر دوست نتنها که سیاست نمیداند عرق ملی هم ندارد یک ادم تافته جدا بافته از دیگران وی بدرد ادمهای بی اصل و نسب میخورد نه مردم هزاره.ایشان در تخیلات و توهمات ساخته ذهن مریضش غوطه ور است.
  قبل از هر کس اول بجان مردم خودش می افتد انقدر نفهم است که میگوید من شهرک سبز امید را از برادر خلیلی میگیرم و از پنجشیر و هلمند ادم میاورم و انجا مسکن میدهم.ادم بی شعوری مثل این پیدا نمیشه کدام پشتون و تاجیک به مردم ما خانه و زمین داده که بجای ان بشر دوست شهرک میدهد مگر ما کم بیچاره و فقیر و نیازمند داریم کدام کمک ایشان به مردم ما رسیده عده ای بنام خمس به ایران میبرد عده ای بنام کوچی چپاول میکند و بشر دوست مردم را به صداقت ابوبکر و عدالت عمر و سخاوت عثمان و شجاعت علی دعوت میکند نمیدانم از کدام عدالت و صداقت و سخاوت و شجاعت حرف میزند که فقط بشر دوست خبر دارد انها عرب بودند و اینجا افغانستان است فرزندان همان عربها افغان را در دوبی ریگ به دهانش پر میکرد.حیف ان تحصیلات که او به نظر خودش داشته از سیاست فقط حماقت را فهمیده.
  او انقدر نادان است که خود را هزاره نمیداند در میزگرد که در تلویزیون طلوع با یک احمق دیگری داشت(وکیل غزنی در دوره قبل)او به بشر دوست گفت برو برو توهم هزاره هستی پس از کجا هستی ولی این نادان هنوز بخود نیامده تا تو را هزاره حمایت نکند هیچ خری دیگری تو را قبول ندارد به این نادان بگو در انتخابات رییس جمهوری رای که گرفتی از کجا بود از پنجشیر و خوست یا از غزنی و ارزگان؟
  در قبال کشتار هزاره های کویته و بهسود و کشته شدگان راه غزنی یکبار هم نشد که این بیشرف حرفی بزند فقط با حماقت های خود در ولسی جرگه ابروی هزاره را میبرد که هر کون نشسته ای مثل قانونی او را از مجلس بیرون بکشد و به تمسخر بگیرد.ایکاش قیافه این نجس مثل هزاره نمیبود که بخاطر ندانم کاری هایش ما جگر خون نمیشدیم.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس