صفحه نخست > دیدگاه > ترکیه برزخی برای دختران و زنان خود سر

ترکیه برزخی برای دختران و زنان خود سر

علی امید
چهار شنبه 2 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در این اخیر از کشور های افغانستان ، ایران و پاکستان در ترکیه تعداد زیاد دختران و یا خانم های بی سرپرست که یک تعداد اینها از مسیر راه های قاجاق و تعداد هم با ویزه خود را به ترکیه رسانده اند .

اما با تاسف در این سر زمین به هزاران مشکلات دچار گردیده و سر گردان است به گفته خیلی از دوستانم که یک تعداد آنها را از نزدیک دیده اند، آنها یاد آور شدند که ما فریب خورده های از جانب تعداد قاچاقبران انسان و کسانیکی در ترکیه است شده ایم برای ما وعده ها ی زیاد داده بودند پیش از این که در ترکیه بیایم . مثلا :

ازطرف سازمان ملل متحد برای دختران و یا خانم های بی سر پرست همکاری می شود .

زمینه تحصیل و کار در ترکیه مساعد است .

ترکیه یک کشور آرام است هیچ گونه آسیب به شما نه میرسند .

در ترکیه کمپ های است شما را نگهداری می نماید .

کسانیکی در ترکیه خود را میرسانند پروسه نتایج اینها در دفتر کمیشنری ملل متحد مدت زمان گیر است حد اقل از 3 سال الی 5 سال و انتخاب برای کشور سومی حد اقل 3 سال زمان میبرد .

مسله جنگ سوریه آمارمهاجرین در ترکیه را بالا برده فعلا برای مهاجرین این سه کشورنسبت به سوریه هیچ رسیده گی نه می شود .

در ترکیه نه شرایط کار مساعد است و نه زمینه تحصیل برای این چنین افراد .

کسانیکی که در ترکیه اقامت موقت داشته در قسمت کار یابی ایشان قبلا زمینه کار بود اما در این اخیر چند سال می شود اجازه کار را نه میدهد در صورت که با صاحب کارش دچار مشکل شود از نگاه قانونی هیچ کس مدافع اینها نیست .

پیام اینها به تمام کسانیکی از خانه هایش به قصد ترکیه و یا بیرون میرود این است که تا حد توان کوشش نماید در این راه خطر خود را دچار درد سر نه نمایند .

در بسیاری از موارد اینها به دام مافیهای تن ‌فروشان قرار گرفته قربانی خشونت جسمی نیز می‌شوند احتمال مصاب شدن به انواع امراض بوده و گاهی از سوی مشتری مورد ضرب و شتم و آزار جسمی هم قرار می‌گیرند .

موارد خشونت علیه اینها از سوی غیر مشتریان هم وجود دارند. مثلاً کسانیکی این ها را برای این کار استخدام می نماید آنها تلاش دارند از اینها پول بیشتر به دست بیاورند ویا هدف از اعمال خشونت می‌تواند به‌چنگ‌ آوردن پولی باشد که اینها از این راه بدست آورده اند .

یک تعداد اینها برای تحمّل افسردگی و شرایط سخت این کار اغلب به الکول و مواد مخدر روی می آورند بعض اداره‌کنندگان اینها در اولین اقدام، افراد تازه و اصطلاحاً دختران فراری را معتاد می‌کنند تا آنان را وابسته و مطیع سازند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • آقای امید سلام و پس از سلام:
  "دختر خودسر" درکابل به دخترانی گفته می شد و می شود که به زنجیر های "پدر سالاری" بی چون و چرا گردن نمی گذاشتند. اخطار شما نیک است واما لطفا، در کاربردِ مفاهیم و شیوه ی نوشتار تان دقت کنید.

  • به محترم/ محترمه ........
   احترامات ادای سلام
   از که اسم مشخصات نه مانده اید نتوانستم به اسم خطاب نمایم
   درانتخاب کلمه ( خود سر ) خودم هم موافق نیستم اما هر چیز فکر نمودم الترنتیف پیدا نه توانستم یعنی عملکرد اینها و آمدن اینها خود یک نوع از خود سری است بنا به قول بشر دوست که دوران وزیر بود به تمام موسیسات که اختلاس مالی داشت کفته بود: دزد و انتقاد های زیاد شده بود بالایش و ایشان گفت دزد ؛ دزد است این که هر نام مستعار بمانم باز هم عمل کرد شان دزدی است .
   علی امید

   آنلاین : http://www.3rdeye.af

  • محترم امید،
   البته که بدیل وجود دارد: به طور نمونه می توان عنوان مقاله را فقط یک" اخطاریه به زنان" انتخاب کرد وبس. خبر دارید که در افغانستان به دخترانی که خود شوهر انتخاب می کردند "خود سر" می گفتند. مفهوم "خود سر" ریشه در فرهنگِ مردسالارانه دارد. از دیدگاِ یک چنین فرهنگی باید یک زن سرخم و "سیاه سر" باشد و نه "خود سر". امیدوارم که شما را به فکر وادارد. همین و دیگر هیچ.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس