صفحه نخست > دیدگاه > عطا دزد بچه ناقل زاده دوست خلق اوزبیک نمیشود

عطا دزد بچه ناقل زاده دوست خلق اوزبیک نمیشود

صابر جوزجانی
يكشنبه 6 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خلق اوزبیک هیچگاهی دشنامها و بدگفتن دزدبچه ناقل را بر علیه یگانه سردار مقاومت جنرال عبدالرشید دوستم رهبر با عظمت اوزبیک فراموش نخواهند کرد. این شیطان که دو روز پیش با هزاران خواهیش و تمنا جنرال دوستم را در مزار شریف ملاقات کرد توطئه و نقشه ای بر علیه خلق اوزبیک دارد که هوشیاری سردار مقاومت جنرال دوستم این توطئه را دفع خواهد نمود.

در چند سال گذشته عطا جنایتهای زیادی بر علیه خلق اوزبیک اجرا نموده که کارشکنی و توطئه بر علیه جنرال دوستم یکی از مثالهای آن است. وی با کارشکنی بر علیه اوزبیکها ولایت بلخ بسیاری از جایدادهای آنها را گرفته و به اطرافیان خود داده است. عطا در ولایت بلخ مثل غده سرطانی از خون اوزبیکها مکیده تا ولایت خیالی خود را پا برجا کند. اوزبیک ها هیچگاهی از جنایتهای این دزد ناقل آرامی نداشته و در عذاب بوده اند. دشمنی وی با خلق اوزبیک کمتر از دشمنی طالبان خونخوار نمیباشد. هیچگاهی خلق اوزبیک اعترافات وی را در دفاع از طالبان و دشمنی با اوزبیک ها و جنرال دوستم فراموش نمیکنند.

عطا در اواخر بسیاری از سرکهای شهر مزار شریف را بنام قاتلان اوزبیکها نامگذاری کرده و با توطئه اثر یادبود امیرنظام الدین علیشیرنوائی عالم و اندیشمند اوزبیک را تخریب نمود.

دوستی با عطا اگر که هیچ ضرر و زیانی برای خلق اوزبیک نداشته باشد، فایده ای هم نخواهد داشت.

حاتم بخشی والی مزار، بیانگر وابستگی او با دولت ایران است
معلم صاحب عطا پیش از آنكه به دلخوشی دوستان ایرانی خود اقدام بكند، میباییست یكبار به سرحدات صلاحیت یك والی نظری افگنده و لایحه وظایف یك والی را مطالعه مینمود كه آیا از چنین صلاحیتی برخوردار است كه حاتم بخشی كرده و از كیسه خوجه انعام ها بدهد !!!
يكشنبه 19 آگوست 2012, نویسنده: داکتر اکبر همت فاریابی

واژه های کلیدی

اوزبیک
آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • نوش نوش چشم شیطان کور مرگ بر منافیق افغان افغان است تا جیگ اوزبگ برادر است مر بر تو منافیق همیشه از کین سخن میگویی باز میگویم مرگ بر تو لعنتی خدا ورسول

 • عطا در دسترخوان تاجیک کلان شده و همیشه بر ضد تاجیک ها فعالیت نموده است. دشمنی انداختن بین تاجیک و ازبک سیاست عطا است.

 • احمد عیار
  جناب والی صاحب بلخ! ایا محمد گل مهمند را میشناسید که جادهء را در مزار به نام او مسمی کردید؟
  تا زمانیکه از زبان خود جناب عطا محمد نور والی بلخ نشنیدم به اوازه های از اینسو و انسوی باورم نمی شد ولی وقتیکه جناب ایشان خود فرمودند که جادهء در مزار بنام محمد گل مهمند نامگذاری شده، قریب بود شاخ بکشم زیرا انتظار چنین عمل فاجعه انگیز، غیرمسوولانه، خلاف خواست و توقع مردم، بدون در نظرداشت جنایاتیکه هنوزاز ذهن مردم شریف آن سرزمین فراموش نشده و هنوزاز زخم هیکه توسط محمدگل مهمند در پیکر مردم شریف شمال کشور زده شده است خون جاریست را نداشتم.
  جناب والی صاحب! اگر از محمد گل مهمند کثیف شناخت نداری دو یا اعمال این موجود پست از خاطر شما فراموش شده میخواهم با معرفی بسیار مختصر این موجود کثیف ذهن شریف شما را صیقل داده تا باشد که ازمستی قدرت و شهرت به خود امده و به ندای وجدان شریف خود پاسخ بدهید.
  محمد گل مهند فرزند برگد خورشید خان متعلق به قبیله شنوار و همکار بسیار نزدیک نادر غدار بوده و یکی از بدنام ترین چهره های اشاعه دهندهء تبعیض نژادی وستم ملی در تاریخ کشور ماست.
  با به قدرت رسیدن نادر وبرادر مستبد او هاشم خان صدراعظم، محمد گل مهمند بتأریخ ١۴ اکتوبر ١٩٢٩میلادی وهمچنان در اگست ١٩٣. بر مردمان شمالی که پس از سرکوب وشکست حبیب الله خان کلکانی تسلیم شده بودند با قوای منظم ومجهز نظامی لشکر کشی وحمله کرد، قتل عام را توسط لشکریان جنوبی اعم از جاجی، منگل، جدران، وزیری و احمدزایی بی رحمانه براه انداخت. او در این یورش بر مردمان بی گناه شمالی تحت شعا ر " سرش چت ومالش تاراج" دست به کشتار مردان پیر، جوان، زنان، کودکان وغارت مال ودارایی مردم زدند این جلادان خلاف موازین و ارزش های انسانی و غیرت وناموس مرتکب جنایات نابخشودنی شدند.
  جناب والی صاحب شما خود استاد، عالم، دانشمند، سیاستمدار و مجاهد و مبارز باافتخار هسیتد و ومردم به شما افتخار میکنند و یقین دارم که از تاریخ و افتخارات چندین هزارساله مردم خود اگاهی کامل دارید و به یقین کامل تاریخ با ارزش غبار را که یگانه تاریخی که از اعتبار بین المللی برخورداراست را چندین بار مطالعه فرموده اید این مورخ شهیر کشور (مرحوم میرغلام محمد غبار )چنین مینگارد :" شاه محمود بردارنادرغدار تمام فعالیت های تخریبی خویش را در شمال کشور بدست قوای وحشی پشتوزبانان ولایت پکیتا بنام ( افغان وغیر افغان) انجام داد واین خطرناکترین هسته نفاق وتجزیه ملت بودکه در صفحات شمال کشور بدست او کاشته شد وبعد ها بدست محمد گل مهمند آبیاری گردید.، شمال وجنوب کشور را به جان هم افگند، چنانچه از کشتار ها وقتل عامهای بی رحمانه ی ناشی از قصاوت وتعصب شدید محمد گل مهمند حتی جرید رسمی دولتی مانند روزنامه اصلاح که در حمایت از دولت مستبد نادرخانی نشرات وفعالیت داشتند نیزپرده پوشی نتوانسته وبا وجود سانسور جراید از جانب مقامات دولتی، روزنامه اصلاح در شماره ١. جدی ١٣.٨ وشماره ١١جدی وشماره ٢٩حوت ١٣.٨ با رعایت جانب احتیاط و محافظه کاری مینویسد: "١٩٢ نفر شمالی وار محبوس وهفتاد نفر کوهستانی اسیر وسر هفت نفر کوهستانی بکابل آورده شد ٣.. نفر اسیر وعده ای مقتول وعده یی فرار، ۵. نفر دریک روز اعدام گردیدند."
  و یا در جای دیگر مینگارد:
  محمد گل مهمند مناسب ترین موجودی برای بیشبرد وبرآورده ساختن اهداف استعمار انگلیس در کشور ما بود وی با 25 هزار نفر لشکر جیره خور انگلیس متشکل از اقوام وقبایل جاجی، منگل، وزیری، احمدزایی، کروخیل و طوطی خیل
  بحیث رییس تنظیمه در شمال گماشته شد و محشری از بیدادگیری، قتل عام، چور وچپاول، غارت وحشیانه رابراه انداخت.
  غبار می نگارد: "محمد گل مومند درین ولایت قیافه فاتح بخود گرفته ودرکمال تکبر وبی گانگی با مردم پیش آمد دشمنانه ووحشیانه استبداد بنمود، او قوای نظامی و حشیری را در تاراج خانه ها، انهدام دیوارها باغها ومحراق قلعه ها به سرزدن، شکنجه، اهانت و لت وکوب مردم فرمان داد.
  جناب محترم والی صاحب بلخ!سوال در این است که : چه ویا کی شما را مجبور ساخت تا به چنین عملی دست بزنید ؟ چه در ذهن شما خطور کرد و یا روی کدام هدف و یا دلیل شما با این عمل خود نام یک مرده بد نام و کثیف را دوباره زنده سازید؟
  کسیکه هزار ها جریب زمین آبی و للمی حاصل خیز شخصی مردمان شمال، شمال شرق وغرب کشور را با جبر واکراه از مالکان اصلی آن غصب وبرای ناقلان قبایل پشتون اعطاء کردکه تا هنوز هم این ناقلین بیگانه خود را صاحب ان زمین ها قلمداد میکنند در حالیکه مالکین اصلی انرا روانه زندانها نمود وتعدادی را بطورمخفی وعلنی بکام مرگ فرستاد وجمعی را به ولایت کابل وسایر ولایات تبعیدکرد و به سرنوشت آوارگان فلسطین بدست صهیونیست های یهودی دچار نمود وخانه ها وزمین های شان را به پشتون های ناقل بخشید که این سیاست صیهونستی محمد گل مهمند روی فاشیسم هتلری را سفید کرد.
  جناب والی صاحب! دفاع از هویت خود، دفاع از تاریخ خود، دفاع از زبان خود، دفاع از سرزمین خود، دفاع از عنعنه و فرهنگ خود، دفاع از افتخارات خود، دفاع از قهرمانان و شخصیتهای افتخارآفرین خوددر هیچ قانون دنیا ننگ و تعصب نیست بلکه افتخار است، ایستاگی در برابر متعصبین و متعرضین حق مسلم هر فرد است، شهامت است، قهرمانیست. کسانیکه به زور برچه بر زبانت تعرض میکنند، کسانیکه با میله توپ وتفنگ در فرهنگت تعرض میکنند، کسانیکه میخواهند هویت وتاریخت را نابودبسازند چه پاسخ باید داد؟ ایا محمد گل مهمند با استفاده از قدرت دولتی وصلاحیت های بی حد ومرز که استبدا نادری وهاشم خانی به او اعطا کرده بود به شکل بسیار محیلانه آتش تبعیض نژادی، سمتی وزبانی را نه افروخت ؟ و با فراهم ساختن امکانات وامتیازات به قبایل پشتون و زبان پشتو با تضعیف زبان فارسی کمر خیانت نه بست ؟ وزبان آموزشگاه ها را اززبان فارسی که زبان اکثریت جامعه بود به زبان نا آشنا، اقلیت و نا مانوس پشتو با خوشونت حاکم نساخت؟ و با خشم وکین حسودانه هزار ها جلد کتاب فارسی به شمول کتابهای تدریسی معارف را به اتش نکشید؟ که تا هنوز هم دنباله رو کثیف و وطن فروش او سلیمان نالایق با دارو ودسته اش ویا فاروق ورد ک نوکر و گماشته دال خوران پاکستان با به اتش کشیدن هزار ها جلد کتاب های فارسی راه محمد گل مهمند را تعقیب میکنند و مانند اسلاف خود به مطبوعات دستور میدهند تا دیگر کتابی به زبان فارسی نشر نشود.
  محمد گل مهمند نه تنها در ساحه تفرقه اندازی قومی وملیتی نقش خائنانه بازی کرد بلکه با نیت شوم فاشیستی نام های تاریخی کشورراکه هویت مشخص چندین هزارساله داشتنداز تاریخ وجغرافیای کشور ما نابود کرد وبه جای آن اسم های جدید پشتونی برگزید و با ترور هویتها وتغییرنامهای تاریخی خراسان لکه ننگی بر جبین خود و دارودسته خود علاوه نمود چنانچه درولایت هرات نام تاریخی منطقه سبزوار، که زادگاه دانشمندانی چون مولانا حسین واعظ کاشفی سبز واری بود به" شیندند" ونام پوشنگ یا فوشنج را که مهد زایش طاهر پوشنگی بود به" پشتون زرغون "تبدیل نمودند و نام "قره تپه" را به "تورغندی" تغییرداد.
  جناب محترم والی صاحب بلخ!
  ایا محمدگل مهمند همان موجود کثیفی نیست که در سرزمینی که خودت والی ان هستی به دستبرد و امحای نام های تاریخی زده؟ چنانچه در منطقه بلخ نام قریه" چهار باغ گلشن" را به" شینکی"، نام" قلعه چه " را به" اسپین کوت "، نام" ینگی آرق را به "نویکوت"، نام "دکبر جین" را به" شلخی" نام "هزاره چقیش" را به" استول گی "، نام "رحمت آباد" را به "جرگی "، نام " یول بولدی" را به "لیندی"، نام " ده دراز"را به "غشی"، نام" قوش تپه" را به "منگولی"، نام "سمرقندیان" را به" زرغون کوت"، نام "حصارک " را به" اوغز "، نام "چهارسنگ" رابه "سلورتیگی"، نام پلاسپوش را به "زوزان " نام "عباد" را" به دیره گی "، نام" چهل ستون" رابه"غندان"، نام "کودوخانه را به " باندگی"، "نام کشک عبدل رابه " بانده"، نام "کول انبو" را به" منده تی"، نام " ایلمانی" را به" وچه ونه"، نام سلطان خوجه ولی را به میروندی، نام "باغ وراق" را به " حاجی کوت"، نام " زاموکان" را به " کاکاکوت"، نام " بنگاله" را " به ورخی"، نام " آق تیپه" را به "اسپین کی". در شبرغان نام " تخت سلطان " را به" شین کوت" ونام "حسن تابین" را به" غزگی" تبدیل کرد و جنایت نابخشودنی وبزرگ دیگرمحمد گل مومند این دشمن فرهنگ وتمدن فارسی، تغییر نام قریه بهاء الدین بودکه به افتخار زادگاه مولانا جلا ل الدین بلخی به اسم پدرش" بهاء الدین " نامگذاری شده بود، متأسفانه بایک خیانت تاریخی و عقده و جنون فاشیستی به "اشپوله " تغییر نام داده شد.
  همچنان در آقچه نام " آقچه نمای " را به " بتی کوت"، نام " گومک صالح" را به "بتی"، نام " بوینه قره" را به " شول گره". در ولایت سمنگان نام قریه " گل قشلاق را به " جوغی" نام " کته قشلاق" را به " جگه بانده" نام "مینگ قشلاق" را به "زندی کوت "، نام " لرغان" را به "کلای وزیر"، نام " جوی زندان " را به "جوی ژوندون"، نام دره " زندان " را به دره ژوندون تغییر داد.
  جناب والی صاحب آیا مجازات چنین موجود کثیف همین است که با مسمی سازی جادهء ان هم در بلخ نام کثیفش را زنده کنید ؟جواب شما نزد خدا و مردم چه خواهد بود؟
  هم میهنان عزیز! این کثافت کار تاریخ (محمد گل مهمند) با همدستی قبیله سالاران بی فرهنگ او نه تنها بادست درازی های بی شرمانه در تغییر نام صفحات شمال و غرب کشور اقدام کردند، بلکه با شیوه فاشیستی و صیهونستی خود نام بسیاری از مناطق شهر کابل را به زبان پشتو و اشخاص پشتون نام گذاری کردند، که تا هنوز هم این روش او ادامه دارد بطور مثال بخشهای از قدیمی ترین محل بودباش مردم اصیل و زادگاه روشنفکران نویسنده وشاعران کابل را بنام جاده "میوند!؟ " مسمی کردند، کوته سنگی "که نام شاعره" بی بی سنگی" اولین زن سیاست مدار کابل زمین بود و اشعارش بدست عبدالرحمن خان افتاد و وی را در اتاق " سنگی" محبوس کرد و طبق نوشته داکتر اسداله شعور نام کوته سنگی از نام این زن مأخوذ گردیده که با سیاست تنگ نظرانه کوته سنگی به " میرویس میدان " تغییر نام داده شد، نام" ده بوری "را به " جمال مینه "، نام بخشی از " شاه شهید وسیاه سنگ " را به نام " سید نور محمدشاه مینه" ومحلی در " ده افشار " را بنام سپین کلی"، " قلعه ی جرنیل " رابنام " خوشحال مینه " وقستمی از قدیمی ترین نامهای شهر کابل را که بنام کوچه های " بازار ارگ، خیابان، پل خشتی، کوچه علی رضا خان و شور بازار" یاد می شدند بنام "جاده نادرپشتون" نام گذاری گردید، و محوطه فواره های این محل را " پشتونستان وات " نام گذاری کردند که بعدآ همین سلسله تا حال ادامه دارد .همچنان تعداد زیادی از مکاتب دارالمعلمین ها و لیله های شهر کابل بنام افرادی که نه تنها از کابل بلکه از افغانستان نبودند نام گذاری شد به گونه مثال مکتب و لیلیه خوشحال خان و محلی بنام "خوشحال خان مینه" مسمی گردید وهمچنان لیله ومکتب رحمان بابا، مکتب نازوانا(مادر میرویس هوتکی )، مکتب زرغونه ( مادر احمدشاه درانی ) مکتب ملالی، شفاخانه بنام ملالی "ملالی زژنتون" مکتب نادریه بنام نادرغدار دیره دونی، مکتب حبییه بنام حبیب الله خان نوکر استعمار انگلیس ومکتب شادخت مریم و شاخت بلقیس نواسه های نادر دیره دونی وصدها نام دیگر بنام یک قوم خاص که به این نامها در قندهار و جلال آباد وپکتیا و هلمند نیزجاهای مسمی شده ولی در مناطق پشتوننشین هیچگاه یک محل یا مکتب بنام تاجیک، ازبیک و هزاره و نورستانی نام گذاری نمی شود، هیچ سرلوحه اماکن و دفاتر دولتی به زبان فارسی نیست و کسی هم از انها گله ندارد.
  جناب والی صاحب فکر نکنم که سرزمین خراسان کهن با انهمه افتخاراتش به قحط الرجالی گرفتار شده باشد چه بجا میبمود اگرجاده ها را شما به عوض نام یک کیثف و خایین تاریخ، به نام های پر افتخار چون: دقیقی بلخی، مولانا جلال الدین بلخی، سعید بلخی، ابن سیناء بلخی، رابعه بلخی .. و غیره که خود ساکنین اصلی ان مرزوبوم اند مسمی میساختید.
  جناب ولی صاحب محترم! مردم کابل به زودی شاهد نامگذاری گزرها و محلات شان خواهد بود و در چننین حال و هوای که همه سیاسیون و مالکان زور و زر مصروف معامله و خود فروشی اند کی به فریاد انها خواهد رسید؟ کدام گوش کر صدای "کوچه ما را بنام محمد گل های مهمند نامگذاری نکنید!" و یا "نام کوچه ما را سگ بمنامید نه محمدگل مهمند" را خواهد شنید. از قضاوت تاریخ و زور مردم بترسید تا نشود که خدا ناخواسته نام شما را مردم در ریف نامهای معامله گرانی دیگر ثبت تاریخ نمایند.
  انچه بگندد نمکش میزنند وای بران دم که بگندد نمک

  آنلاین : http://jawedan.com/index.php/1...

 • وطندار گرامی صابرنام ، اگر خلق ازبیک مانند شما فرزندان سطحی نگر وپوچ اندیش داشته باشد ، وای بر خلق ازبیک ! این نوشته ای شما از هیچ ریشه واساس نویسندگی بهره مند نیست وچیزهای را گفته اید که درشرایط کنونی بی مکایه ترین وبی بنیاد ترین مطالب هستند وانسان براستی که خجیل میشود تا این چرندیات شما را بخواند وافسوس بر این سایت وزین کابل پرس? که دراین اواخر چه چیزهای را به نشر میسپارد ؛ شاید آزادی بیان نزدشان خیلی محترم باشد وگرنه این نوشته ای سراپا گندیده ای عقده مندانه را نگاه بدارید که با چه توهین وسرنامه شرمبار شروع شده است وبا چه مسایل پیش پا افتاده ای ختم گردیده است ! خلق ازبیک هوشیار تر از این است که نویسنده دوباره میخواهد بین متحدین طبیعی وتاریخی جنگ اندازی نماید وآن هم بدون سندی که اساس ارزنده داشته باشد، اگر عطا محمد نور بنابر جرب زمان گاهی با ژنرال دوستم ناساز بودند وبا هم جنگیدند وبالاخره دوستم توانست که عطا را با قوتهایش از شهر پدریش اخراج نماید ، حالا شما قضاوت نمایید که درچنین حالت ، یکی بر علیه دیگر باید سخت بگویند ویا خیر؟ این مسایل شخصی است وهزاران ازبیک امروز در مزار شریف زندگی دارد واز شرایط امروزی بدون شک راضی هم هستند واین بدبینی شخصی بنابر پیشینه فرهنگ هردو مخالف حالا دارد بدوستی مبدل میگردد وچشم بخیلان وجنگ اندازان کور باد که تا امروز تاجیک ، ازبیک وهزاره قتل عام شد وبازهم بسنده ندانسته دوباره دست به اسلحه بزنند ودرمقابل هم قرار بگسیرند ویا اینکه دوست شوند واز منافع مردم وموقف مردمی وتاریخی خویش دفاع نمایند تا طالبان باز آمده کله ای همه باشندگان شمال را از سرشان جدا گردانند؟ نویسنده عقده مند خودت به این پرسش پاسخ بده ! تابکی دشمنی وبد بینی ! ایا شما قبیله اندیش هستید؟ دوست نهایت عزیز همه میدانند که در زمان پهلوانان وضعیت در شمال وبخصوص درمزار چپونه بود؟ من نمیخواهم مانند شما از بدیها یاد نمایم ولی این را بدان که افشای هر بدی این خلقها را دورتر از سابقه خواهد کرد وزمینه دست یابی دشمن مشترک را میسر میگرداند وآن زمان باز سران فرار خواهند کرد وملت درعذاب این جنگ اندازیها گرفتار خواهند شد؛ امروز گاه منطق وبرازنده گی درعمل وشایسته گی درکار مدار اعتبار است ، نه جنگیدن وتباهکاری ! استاد اعطا محمد ثابت ساخته است که از هرکدام دیگر بهتر خدمت میکند واز هرکس دیگر بهتر پشتکار دارد ودست آوردهایش درمزار از کسی پنهان نمیباشند! بیایید با منطق انسانی سخن بزنیم واز اخلاق نویسندگی کار بگیریم وحق وناحق برای کسی تهمت این بودن وآن بودن را نزنیم ! من اطمنان دارم که شما سخنان از خود بیگانه هارا تکرار نموده اید وهیچ شناختی نسبت به عزامحمد نور ندارید واگر این فرزند ناقل باشد ، هیچگاه دراحیای فرهنگ هزارن ساله ای بلخ نمیکوشید وشما آنقدر بیخبر هستید که میگویید دربرابر امیر علی شیرنوایی بی احترامی نموده است ، درحال که هم مکتب را بنامش وهم جاده بنامش وهم درزمره دانشمندان تاریخی بلخ نامش در دیوار تاریخی شخصیتهای بلخ درج شده است وهم بنام ابومسلم خراسانی بهترین جاده را نام گزاری نموده است وبخاطر توازن قومی پشتونهای مزار نزدش رفته اند وتقاضا نموده اند که بنام مهمند یک جاده بسازند واین کار راهم کرده است ، اگر پشتونها با شخصیتهای ما جفا کرده اند ، مکا هم مانند آنها دست به عین کار باید بزنیم ؟ مگر ژنرال دستم درانتخابات ریاست جمهوری گذشته به نظر شما جفا به رای مردم نکرد؟ حالا موصوف را محاکمه باید کرد؟ انسان است وبدون اشتباه نیست واشتباه اصلاح میشود وتجربه انسانها را تغیر میدهد تا پخته تر باندیشند وپخته تر تصمیم بگیرند ؛ من اگر بجای شما می بودم چنین چرندیات را هرگز به زبان قلم نمی آوردم واگر با عقده ایکه داشتم تحریر میکردم ، نشانه شخص دوستم را میگرفتم که چرا با عطا محمد ملاقات کرد وتحفه اش را پزیرفت؟ دوستم یک جنرال است وسراپا تجربه دارد وشرایط را درک میکند که اگر کنار نیایند ودست بدست هم ندهند ، طعمه خام تروریستها خواهند شد وپاکستان با همه امکاناتش درکمین است وفرصت می جوید که چه وقت دست بکار شود واگر مانند شما چند نفر دیگر درخلق ازبیک پیدا شود ، پاکستان بدون زحمت میتواند به مرامش برسد. وای بر ما که هنوز نادانیم. به یزدان که گرما خرد داشتیم ... کجا این سرانجام بد داشتیم. سعادت یار همه قضاوتگران راستین.

  • سلام به خوانندگان کابل پرس? إ
   نیک اند یش گرامی ،شما در مورد سرنوشت اوزبیک ها ویا خلق اوزبیک چورت نزنید واین خلق وخلق های دیگر بنابه مصلحت وضرورت تاریخ بدون مداخله ومداحی گویی من وشما،راه خویش پیدا خواهند کرد. سوال ومشکلات ما در جای دیگر میخکوب شده ودارد این میخ ها مغز ما را متلاشی نموده است.اغلب دانشمندان وقلم بدستان ما ،در مورد مسایل کلان ومهم از دیگاه عاطفی برخورد نموده وبه گونه سنتی وارد بحث میشود.
   سنتی وتجریدی برخورد کردن هر روشنفکر از عدم شناخت محیط وماحول وتوام با رویداد ها ناشی میشود وقهرمان سازی واستاد سازی وپروفیسور سازی ها بدون مدرک خود برخورد سنتی وتقلیدی است جامعه ما ازاین پدیده رنج میکشد.
   آقای نیک اندیش :تبصره یی را وارد این بحث نموده اید ،کلآ عاطغی بوده وتا اینکه قرین به واقعیت باشد.محتوای تبصره یی تان برمبنای سنتی وشخصیت سازی قلابی استوار بوده وبدون اینکه شناختی داشته باشید ،به صفت وکیل مدافع آقای عطایی نور وارد بحث شده وهر چند درک شد که علی شیر نوایی را به آن فرزند فاشیزم مومند در یک ردیف قرار داده اید.
   آقای نیک اندیش :تبصره یی خویش را یکبار بخوانید وخوب بخوانید که چقدر عجله واحساساتی نوشته نموده اید و،آرزومندم که در آینده از همچو احساسات پرطمطراق کارنگرفته ودیده گاه را به واقعیت تاریخی پیوند دهید ،خوب میشود.سلامت باشید.

 • برادر عزیز کبیر، نوشتۀ شما بی نهایت خوشم آمد زیرا واقعاً علمی و منطقی است. زنده و سلامت باشید.

 • فرمان مکتب سوزی از طرف عطا محمد نور والی بلخ در سال 1386
  اگر این سند واقعت داشته باشد، جالب است. در سایت پائین بخوانید.
  منبع:
  afgazad.com/Gozaaresh-Haa/053112-Afg-GP-Farmaane-Maktab-Sizy-Az-Taraf-Ataa-Noor.pdf

 • جنگسالاران زمانیکه منافع خود شان در میان باشد، همیشه باهم کنار آمده اند. اما آرمان های مردم درین میان همیشه قربانی شده است. این هم چند نمونهء آن:

  • والی بلخ حاضر به ایتلاف با حزب حکمتیار است
   به گزارش طلوع، پیش از این والی بلخ گفته بود، حاضر است با حزب اسلامی گلبدین حکمتیار و یا حزب دیگر ایتلاف کند.
   حزب اسلامی گلبدین حکمتیار با استقبال از گفته های عطا محمد نور والی بلخ در مورد ایتلاف با این حزب می گوید: این حزب تا کنون تصمیم نهایی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری و ایتلاف به حزب سیاسی خاصی نگرفته است.
  • از سویی هم حزب حق و عدالت می گوید: حاضر است برای حل معضل های افغانستان با حزب گلبدین حکمتیار، گروه طالبان و یا حزب و گروه دیگری ایتلاف نمایند.......
   افغان پیپر، ۱۳۹۱/۹/۲۸
  • زلمی رسول وزیر خارجه کشور،
   از مقامات پاکستان خواسته است تا شمار بیشتری از زندانیان طالبان را از بند آزاد کند.
   ١٠ قوس ١٣٩١، خبرگزاری بُخدی
  • جنرال دوستم نیز طالبان را برادر خود خطاب کرد!
   و"خون را نباید با خون" شست، من حاضرم شخصا بر گردن ملا عمر و رهبر شبکه حقانی گل بیندازم و آنها را چون برادر خویش در بغل بگیرم".
   افغان پیپر
  • قسیم فهیم برادران ناراض را باید راضی ساخت.
   "ما بپذیریم اگر چیزی با دیگران تقسیم‌شدنی است، قدرت سیاسی است، هرچه است این را بدهیم برای کسانی‌که آن‌ها ناراض هستند"
   روزنامه 8 صبح
  • صلاح الدین ربانی
   چندی پیش که در پاکستان برای مذاکره با مقامات پاکستانی بر سری رها کردن سران طالبان سفر کرده بود در نتیجه مذاکره باعث آزاد کردن چند تن از سران طالبان شد.
   dailyafghanistan.com
 • نادان خوش لباس اما واجب الاحترام یعنی والی صاحب بی سواد بلخ!!!!
  هرکسیکه حقایق را پنهان کند خود آن حتما شریک حرام خوری های عطا می باشد و یا که از کاسه لیسان نزدیک وی است. کارهای خوب این جناب عالی کجاست، شاید اینها باشد که تعدادی از تاجرین چند چهارراهی را در شهر مزار آباد کردند و تعدادی هم از طریق سرمایه گزاری خصوصی بناهای را اعمار کردند. ضمنا، نهادهای بین المللی و تیم های پی آر تی بودجه هنگفتی را برای بازسازی شهر مزار شریف تخصیص دادند که %80 بودجه ها به جیب عطا رفت البته از طریق رشوه ستانی واعمار پروژه ها توسط شرکت ساختمانی وی که بنام اف تاج (افغان تاجیک) مسما می باشد. این همه آبادی سکتور خصوصی و بازسازی نسبی که ازطریق دونر های بین المللی در مزار صورت گرفته عطا بدون کدام شرم و حیا جز دست آوردهای خود می داند. دیگر خوبی هایش..غصب زمین ها و مارکیت های شخصی، سو استفاده از امکانات دولتی، کشتن آدم های بیگناه، بنای شهرک های غیر قانوی (مثل خالد بن ولید) که فضل خدا امروزها د سقوط است با وجود این که %50 از بودجه انکشافی شهرمزار را طی چندین سال به پروژه مذکور مصرف نمود که در آینده جای امنی برای عطا باشد چون اکثریت باشندگان آن شهرک را قمندانان محلی، سارقین و دیگر اوباشان که وفا دار به عطا هستند تشکیل می دهند.
  دوستان نمی خواهم شما را بیشتر با ذکر همه صفت های گنده این والی بد نام سردرد کنم چون همچو صفت های وی به صدها صفحه نوشتار هم حتم نمی گردد.

 • دوستم کمونیست است، گلم جم است، چاسوس است، وطنفروش است ، بیسواد است ، آدمکش است، سگ باز و خرکس است- استاد عطا نبایست این فرزند حرب خلق و پرجم و برژنف را در آغوش میگرفت اگر با او حرف زده و مذاکره کرده است بازهم صحه صدر استاد عطاء را میرساند که این آدمکش را میخواهند تحت نظر خود داشته باشند تا دست از شرارت و آدمکشی بردارد- لعنت به کگلبدین لعنت به طالبان و لهنت به دوستم کمونیست زنده باد استاد عطاء ,و مرگ بر کسانیکه بر استاد عطاء میتازند و با سخنان بد از او یاد میکنند آنها بیشرف هستند که اینحرفها را میزنند.

  • پتق نام بداند . انسان و مسلمان هیچگاه به کسی تهمت و بهتان نمیکند . عبدالرشید دوستم کمونست نبوده و کمونست
   نیست هزاران انسان شاهد و تصدیق کننده دارد . گلم جمع کسی دیگری بوده ازتاجیک های مزارشریف است چون گفتارش
   هم تاجیکی است . عبدالرشید دوستم تورک اوزبیک از شبرغان ا ست ساختمان ا و به جاسوس نمیماند . جاسوس مثل تو
   دروغ گوی و منافق و متعصب درون سوخته میباشد . عبدالرشید دوستم وطن فروش نبود د ر سال های 1900 مالک
   همه چیزد رافغانستان بود قوه عسکری با همه تجهیزات مطلق د ر اختیارداشت میتوانست هرکاری بکند اما نکرد فقط تمامیت افغانستان را حفظ کرد برای استاد ربانی و احمد شاه مسعود و غیره ها ا زطالب ها میگریختند به شمال مملکت
   ( تورکستان ) پناه دا د . شما کورمتعصب ها خوبی های ا و را نمیدانید . اگراینهمه قوه و اختیارات به اختیارشما وطن
   فروش ها میبود وطن را به پاکستان میفروختید . عبد الرشید دوستم بهتر ا ز با سوا د شما سوا د د ا ر د . د ا را ی سواد
   و حلیم است . مثل شما لوچک بی آبروی نیست . آدم کش شما طالب ها هستید
   پتق نام . نام تو نه به انسان میماند نه به مسلمان میماند ازهردوبی بحره هستی . استدلال درست و با منطق نداری به
   د و و د شنام روآورده ای چون ادعای تو همه باطل است حیسیت آدمی را نداری بی سوا د جاهل ا حمق کود ن .
   پشتون های تو مثل تره کی ا مین و غیره ها به زیر پای بریژنف رفته خوابیده هستند همه کثافات ازشما خلقی وطالب
   ها است خاین مملکت فساد پیشه مملکت شما هستید و من الله توفیق

 • عطامحمدنور می گوید " طالب به مراتب از جنرال دوستم بهتر است" . مصاحبه سلطان عطامحمد نور در تلویزیون الجزیره را همت فاریابی در کابل پرس? فرستاده است.
  آیا عطامحمد نور قتل عام شمالی توسط طالبان را فراموش کرده است؟. هر زمانی که طالبان به شمالی حمله میکرد احمد شاه مسعود زن ها وطفلان را به کوها انتقال میداد تا از قتل عام جلوگیری کرده باشد. امروز عطامحمد نور با حمله به جنرال دوستم رشوه سیاسی به طالبان میدهد. با نام گزاری جاده در مزار به دیپلومات های مقتول ایرانی ، رشوه به جمهوری اسلامی ایران داده است. تصفیه نژادی هزاره را به اتمام رسانده است. به طور مثال دکتر هزاره را برطرف و نرسی را از شمالی به عوض او مقرر کرده است. به بهانه خطر دوستم به تصفیه نژادی اوزبیک ها خواهد پرداخت. تا کنون اوزبیک ها از تصفیه نژادی مصئون مانده اند. عطامحمد نور و جمعیت اخوان او به خوبی میداند که بدون تقدیم چوکی به طالبان ، طالبان راضی نخواهدشد. چه بهتر که این چوکی های هزاره و اوزبیک و تورکمن را به طالبان پیشکش کند، که هم از نگاه نژادی آریایی طالبان را خوش کرده باشد و هم از نگاه اخوانی با سرکوب شیعه صفت خود را به طالب واضح ساخته باشد.

 • کله خام چه باشد که والی شود

 • اه برادر ها اینها همه کاسه لیسان حال و گدشته هستند هر کی روی قدرت است باید یک اجنت باشد ورنه کارش زار است اینها همه خود فروخته های بیگانه هستند هر کی پول داشت همان طرف باید بروند اگز والی مزار جاده را بنام ان جنایت کار که از خون ملت افغان صاحب پل های هوایی و زمینی شده اند او خود ریس ای اس ای پاکستان بود از زور اون بود که ان زمان انگور به تاک های افغاستان بود باید جاده را بنام ان کثیف او مسما کند در خود کابل جاده بنام خمینی جلاد نیست که هزاران نفر از مردمان ایران راکشت , برادرها ما این جا هر قدر زار بزنیم بنوسیم جای را نمی گیرد به پیش به سوی دوستی و برادری .

 • جناب عطا محمد نور یک شخص وطنپرست و با وجدان است. ایشان با حس وطن دوستی بی مانند یک جاده را به نام محمد گل مهمند در بلخ نام کردند که نشان می دهد ایشان یک وطن پرست است.
  محمد گل مهمند کسی بود که با شجاعت و دلیری و پاکبازی بی مانند دشمنان این سرزمین را تار و مار کرد و افغانستان عزیز را از شر توطیه های شان پاکسازی نمودند. ایشان با فداکاری بی نظیر، خاینین ملی و منافقین و حرامیان را سرکوب کرد و با این عمل شجاعانه و وطن پرستان نام خود را درج صفحات زرین تاریخ وطن ساخت.
  نامگزاری جاده در بلخ به نام نامی این مردم بزرگ یک اقدام خداپسندانه و عالمانه می باشد که فرزند دلیر این سرزمین استاد عطای نور ان را انجام داده است و از روی همین دیانت و صداقت و وطندوستی است که رییس جمهور ایشان را در مقام ان ولایت با اخلاص تمام نگه داشته است در حالیکه والی های بسیار تغییر و تبدیل شده است. استاد عطا با گرامی داشت از محمد گل مهمند این فرمانده بی نظیر تاریخ و فاتح بزرگ نشان داد که مهند برای وطن جنگید و در راه ارام سازی و ازادی وطن از دست شرارت و دزدی و یغما و تجاوز و خیانت حتی توطیه ها را به جان خرید. اما تاریخ حالا قضاوت کرده نشان می دهد که محمد گل مهمند برعکس دسایس دشمنان این وطن یک افغان واقعی و یک فاتح بی نظیر بوده است که حاصل تلاش ایشان و هم سنگران شان این کشور و تمامیت ارضی ان می باشد.
  زنده و جاوید باد یاد و خاطره ای محمد گل مهمند. به امید انکه پوهنتون بلخ و یا کدام محل مهم به نام نمی این سردار بزرگ وطن مسمی شود.

  • آقای افغانیار، دشمنان افغانستان کی ها بود ند که محمد گل مهمند ، لعنت الله علیه ، تار و ما ر کرده ؟؟؟ نوشته شما
   همه د روغ و بهتان بوده فاقد اعتباراست ، فلعنت الله علی الکاظبین . د ر آ ن زما ن د شمن خا رجی د ر ا فغا نستان
   موجود نبوده . تنها مسکونین ا صلی و بومی ( تورکستان افغانستان ) و یا به قول شما د ر شمال ( تورک و تاجیک و هزاره ها بودند آدم های اهل و مسلمان با د یانت و به حق خود قانع بودند ، آنها را تار و ما ر کرده زمین و باغات شان
   را با جبر و ظلم و ستم گرفته به پشتوت های نا قل سرحد پاکستان داده است ؟؟؟

 • میدانم که اوغان ملتی ها تحمل دوستی تاجیک و اوزبیک را ندارند
  حالا دو فرمانده بزرگ و قهرمان استاد عطا محمد نور و ژنرال عبدالرشید دوستم با هم تفاهم کرده اند، و خواهید دید که تخم اوغانیسم را از شمال بر میچینند
  مــــــــــــــــــــــرگ بر استبداد اوغانی
  زنده باد تاجیک
  زنده باد هزاره
  زنده باد اوزبیک

 • استاد عطا محمد نور یو مجاهد او ملی شخصیت دی، د افغانستان ملت پری ویاړی. نومیالی دی چی یادیږی.

  آنلاین : http://kabulpress

 • واقعآ آفرین به این فرزند بلخ که با همه گپ ها یک اوزبک بی سواد را که در هر جنگ از مزار فرار نموده بود در آغوش گرفت واقعآ گذشت که خصلت مردان است انجام داده ورنه این دوستم کله خام که فراری از شهر بود و تا جنگ شروع میشد خود را به ترکیه میرساند لیاقت مهمان نوازی استاد اعطا را نداشت.

  • جناب عباس شما و امثال شما پارسی های خبرچین ونوکرحکومت پارسی های پارس ایران ، چرا به مقابل نام و تورک
   اوزبیک اینقد ر حساسیت د ا رید ؟؟؟ تورک ها به حق شما چه جفا کرده اند که سوزش آ ن فراموش تان نمیگرد د ؟؟؟
   اگرشما باشنده افغانستان هستید منسوب به یکی ازچهارقوم عمده افغانستان هستید با این قسم بد بینی و دشمنی با هم
   دیگر، اتحاد و اتفاق به میان نمیآید ، شما و امثال شما با این رویه منافقیت و دشمنی و بدبینی تعصب و تبعیض د و
   رنگی به آسیاب د شمن افغانستان آ ب میریزید سبب خرابی افغانستان میشوید ومن الله توفیق

  • عباس جان ، تو اشتباه نكو كه از مزار معلم عطا با پوشیدن چادری زنها از گیر رسول پهلوان گریخته بود .

 • اعطا و ان خرس بی شاخ و دم یعنی دوستم. دوستمی که سواد کافی نداشت زمین و خانه خوب مردم مزار را برای قمندان های خودش به ظلم و زود میگرفت (در این رابطه شخصا اسناد حکم ظالمانه اسنان حیوان صفت دوستم را دارم). لعنت به او مردم نافهم که از نادانی گرد یک شخص نادان جمع شده اند و او حیثیت یک رهبر کاریزماتیک را برای انها پیدا کرده است. برای مثال بروید شبرغان را ببینید و با مزار مقایسه اش کنید انگاه خواهید فهمید واقعیت چی است.

  • آقای فطرت ، هرگاه د ر باره تورک و اوزبیک سخنی به میان میآید شما را و امثال شما را ( جن ) میگیرد سببش چیست
   شما مردم شرم و حیا ندارید ؟؟؟ آیا خدمت وظیفه و منافقیت خود را برای بادار های پارس تان نشان میدهید ؟؟؟ امروز
   د ر افغانستان د ر بین لید ر های شناخته شده تاجیک ، پشتون ازنگاه ذکاوت و د انسته گی، جنرال عبد الرشید د وستم
   از هرنگاه بهترین شان است و بهترین لید ر د ر افغانستان ا ست ، اگرشما عقل سلیم د ا شته با شید و د رست فکرکنید
   والسلام

 • این یک واقعیت مسلم است که ازبک ها و هزاره ها بچه کاکا هم سر نوشت هم خون ودو ملیت محروم وتحقیر شده افغانستان است بابه مزاری زمانیکه همه جناح ها دوستم را جنرال کمو نیست وواجب القتل میدانست بابه مزاری فریاد میکشید که ازبک ها یکی از اقوام محروم و سزاوار شریک قدرت است . ولی بعدا دوستم و مححق فریب خورده با گرفتن چند دالر بنام کمپین انتخابات از کرزی حمایت نمود بدون اینکه زمینه عملی تحقق توافق شان را با کرزی بسنجد ویا هم بی تفاوت بودند وفقط با گرفتن چند دالر اقناع شدند بیخبر ازینکه اینها پادشاه بدون قید شرط نیم مردم افغانستان است و گرفتن چند دالر و گذشتن از حق ملییون ها نفر یا نسنجیدن رسیدن به مفاد توافق و ایتلاف با کرزی خیانت به سر نوشت ملییون نفر است که به دوستم ومححق به دیده رهبر نگاه میکند .ویا هم هنوز اینها به بلوغ سیاسی نرسیده و مانند اطفال فریب کرزی را میخورند.عطا و رهبران تاجک هم در قدرت ودربدنه اصلی قدرت شریک هستند و هم شاهرگ های اقتصادی و نظامی وتصمیم گیری در اختیار شان است.تنها این ملیت ازبک و هزاره است که با این همه نفوس و ایستاده گی در عقب رهبران شان هنوز از بدنه و تنه قدرت بدور رانده شده و گاهی فریب کرزی و گاهی فریب عطارا و دیگر رهبران زیرک و چالباز پشتون و تاجک را میخورد . اگر واقعا دوستم و مححق در صحنه سیاسی ونظامی با درایت و دلسوزی مانور کند یکطرف اصلی در حرف نه بلکه یکطرف اصلی قدرت وتصصمیم گیری در افغانستان خواهد بود که بدون حضور اصلی و اجازه اینها هیچ کسی در حرم قدرت دولتی و نظامی تصممیم مهم را گرفته نخواهد توانست.

  آنلاین : http://jcuytrggr

 • ملیشه ای کوچکی که ازهیچ وهیچ باحماقت های کارملی ها به یک جنگسالار بزرگ ودرنده صفت مبدل شد جز کشتن مردمان ازبیک وترکمن ازیکسو وکشتاردیگران ازسوی دیگر اشاعه وحشتناک فرهنگ زورگیری ,راهیگیری,تجاوزبه ناموس وجان ومال مردم وپهلوان بازی های فاجعه باردیگرکاری نکردکه سوگمندانه درجامعه عقب مانده ,بیسواد,استبدادزده ,انباشته ازعقده های مختلف وشدیدا احساساتی وقبیلوی, برادران ازبیک ما کورکورانه اورابه اسطوره واسوه مبدل ساختند,حال آنکه این بیسواد یاغی آنقدرجفا که درحق برادران وخواهران ازبیک وترکمن نموده که به مراتب بیشترازآنست که درحق دیگر مردمان افغانستان انجام داده است .این ملیشه بازی ها وپهلوان بازی ها وقومندان بازی ها ملیت های یادشده رابرای دهه های بعدی ازمسیراصلی حرکت درجهت رسیدن به خواسته های ملی,مشروع,مدنی و.....منحرف ونیروهای شانراهدرداده است.
  ولی می آیم درمورد عطا والی مادام العمربلخ:
  که گفته وی را(که دررابطه به طالبان ودوستم گفته بود)این شکل تصحیح بایدنمودکه : سگ دوستم به مراتب بهتراست از
  حمگسالار-مجاهدی بنام عطاکه خود وهمقطاران جنایت کارش مسوول ویرانی ,بربادی ,قهقراگرایی وقتل عام ها درکشور اند که حالا ازسه دهه بیشترطول کشیده وهنوزآینده تاریک است ,وبه این چریک جنگ گریز باید خاطرنشان نمودکه اگرنیروهای بین المللی نمیبود عطا وصدها عطاگونه دیگری که حالابه فرعون ها تبدیل شده اند دیگر درسوراخ سنبه های موش هم جای نمیداشتند.

  • بلخی نام نوشته های تو همه د روغ ا ست توشخص متعصب د روغ گوی بوده ای . الکذاب لا امتی ، اصلأ تو بد بین
   تورک ها هستی شما نماینده پارسها ، حتی یک نفر تورک که بهترازهزارنفرشما ا ست چشم د ید ند ا رید . ومن الله توفیق

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس