صفحه نخست > حقوق بشر > کودکان و زنان طالب نيستند!

کودکان و زنان طالب نيستند!

تعريف خود را از جنايت و جنايتکار تصحيح کنيم!
کامران میرهزار
يكشنبه 13 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

جنايات حاد عليه بشريت در افغانستان تنها به دوره ی کشتار، چور و چپاول محمد ظاهر، پسر کاکايش، رژيم های وابسته به شوروی سابق، مجاهد نمايان و دوره ی تاريک طالبان محدود نمی شود. در دوره ی حاضر نيز می توان گفت تمام موارد جنايات عليه بشريت تکرار می شود. در افغانستان متاسفانه عصبيت، برخوردهای زبانی و قومی گاهی باعث تعريف و شرح نادرست از مقوله ی جنايت و جنايتکار شده و بجای روشنی انداختن بر موضوع، موضوع جنايات، عرصه ی رقابت های سياسی، قومی و گروهی می شود. متاسفانه اين گونه برخورد حتا در قضاوت گروه های مدافع حقوق بشر نيز گاهی تاثير گذاشته و بدون در نظر گرفتن درست تعريف جنايات، تمام افرادی که در ارتباط با يک جنايتکار بوده و يا می باشند، به عنوان جنايتکار تعريف می شوند. بديهی ست که ارتباط با جنايتکار و حمايت مادی و معنوی از وی که به جرم منتهی می شود، خود يک جرم است و قابل مجازات. اما تفکيک درست کسی که جنايتکار است با ديگران، مساله ی مهمی ست که بايد به آن توجه جدی شود. بارها ديده شده است که در جامعه ی بسته ی افغانستان به بسياری از جوانانی برچسب جنايتکار و يا همراهی با آنان زده شده که عملا تلاش ها برای دستيابی به حقوق بشر را با ترديد مواجه می کند. در جامعه ی عقب مانده ای که سرشار از رقابت های قومی، نژادی، مذهبی و زبانی ست، داشتن برخی وابستگی های قومی و يا انگيخته شدن احساسات به نفع يک قوم خاص، به نظر من نمی تواند، معنای جرم و يا همراهی با جنايتکار داشته باشد. اين مقوله بايد در جای درست خود و به عنوان يکی از بيماری های اجتماعی بررسی شده و برای درمان آن تلاش کرد. بديهی ست که درمان آن با برچسب زدن و متهم کردن ناممکن می باشد و حتا موضع کسانی که از جايگاه حقوق بشری، چنين برخوردی می کنند را به صورت جدی مورد سوال قرار می دهد.

کودکان و زنان طالب نيستند!

جون 2007، يک دختر جوان که در هلمند در اثر حمله نيروهای بين المللی مجروح شده است/ عکس از رويترز

يکی از جناياتی که در افغانستان اکنون صورت می گيرد، جنايات جنگی و کشتار غير نظاميان توسط آدمکشان طالب و نيز نيروهای بين المللی ست. آدمکشان طالب خود را ميان مردم غير نظامی منفجر می کنند و نيروهای بين المللی نيز بارها و بارها عوض هدف قرار دادن طالبان، منازل مسکونی را هدف قرار دادند و غير نظاميان کشته و يا مجروح شدند. يکی از توجيهاتی که نيروهای بين المللی برای اينگونه جنايات دارند، عدم تشخيص نظامیان از غير نظاميان می باشد. طالبان دارای يونيفورم نظامی خاص نمی باشند و بيشتر از لباس هايی استفاده می کنند که مردم عادی به تن دارند. اين خود يکی از تخلفات از نگاه قوانين جنگی محسوب می شود و از سوی ديگر هدف قرار دادن منازل مسکونی و مکان هايی که امکان حضور غير نظاميان در آن هست، نيز تخلف می باشد و در صورت کشته شدن غير نظاميان، يک جنايت جنگی محسوب می شود. به همين شکل حمله به تيم های کمک و امداد رسانی غذايی و يا پزشکی و يا حمله به مکاتب، مسجد و يا ساير مکان هايی که غير نظاميان در آن می باشند و موجب کشته و مجروح شدن آنان شود، جنايت محسوب می شود و سزاوار محاکمه است.

جون 2007، يک کودک که در هلمند در اثر حمله نيروهای بين المللی مجروح شده است/ عکس از رويترز

از اين پس در کابل پرس? کوشش می کنم که در نوشته هايی تعريف درست جنايت و جنايتکار را با توجه به تعريف های معتبر داده شده از سوی نهادهايی مانند دادگاه بين المللی جزايی بياورم و اميدوارم علاقمندان برای گسترش اين بحث ياری کنند.

جولای 2007، کودکی در هلمند که در اثر حمله ی نيروهای بين المللی مجروح شده است/ عکس از اسوشيتد پرس

اپريل 2007، پدر و مادر اين کودک در اثر حمله ی نيروهای بين المللی کشته شده اند/ عکس از اسوشيتد پرس

اپريل 2007، جسد دو زن کشته شده بر اثر حمله ی نيروهای بين المللی در ننگرهار/ عکس از اسوشيتد پرس

سپتامبر 2007، کشته شدن 27 تن در حمله ی انتحاری طالبان در کابل/ عکس از رويترز

سپتامبر 2007، کشته شدن 16تن در حمله ی انتحاری طالبان در کابل/ عکس از اسوشيتد پرس

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • سلام آقای میزهزار. اولتر از همه برای تان بخاطر ایجاد چنین ویب سایتی مبارکی میګویم. بجاست که شما را (رستم ژورنالیزم) در این کشور بیچاره نامید. موفقیت مزید شمارا از بارګاه خدا میخواهم. اګر چه مقامات ما کر و کور هستند و چیزی را نمی بینند ولی ما که میبینم و آواز خود را بلند نموده و به ګوش جهانیان رسانیده میتوانیم. میزهزار، تو تنها نیستی، هزاران زبان از هزاران ګوشه و کنار دنیا با تو همصداست، و این را میګویند ژورنالیزم واقعی!

 • ُسلام خدمت همه خواننده گان محترم سایت کابل پرس? و با تشکر از کامران عزیز که مطلب خوب را نوشته اند که بیانگر واقیعیت های عینی در کشور فقیر ما میباشد.

  واقعاً اعمال وحشیانه نیروی های ائتلاف در کشور ما نابخشودنی بوده و هیچ کدام ارگان قادر نیست تا آنها را مورد بازپرس قانونی قرار دهد.

  چون در کشور ما قانون جز بالای اشخاص غریب و بی واسطه تطبیق گردیده و اشخاص پولدار و خارجی ها از این امر مستثنی میباشند.

  همچنان دفاتر ملل متحد و کمیسیون نا مستقل حقوق بشر هیچ نوع کار موءثر را به نفع بشر و بشریت انجام نداده و همه شان به نفع غربی ها و کشور های نیرومند کار میکنند.

  کمیسیون نا مستقل حقوق بشر و ملل متحد هیچ کدام دست آورد در افغانستان نداشته و اگر به همین به منوال ادامه پیدا کند وجود شان در افغانستان بی فایده است.

 • Thank you Mr.Mir Hazar from your good pictures and article

  • Where is Human Rights Activists to monitor these? where is Human Watch or International Tribunal Organization??

 • salam dostan . megan_ ZANAN wa DOKHTARAN ki talib nestand .inzanane budan ki talib zaida ast wa farda haman kodakan talib meshawad . talib ra chi kasani ya zanhay dega mardom nazaida ast ghair az zanhai pashtun.

  • از نوشته این دوست ما معلوم میشود که نامبرده اصلا ترحم انسانی ندارد نمیدانم طالب در حق آن جنایتی بیشتری مرتکب شده از آن جنایتیکه رهبر شا محقق در حق مردم بیگناه این وطن مرتکب شده آیا میتوانیم به سبب جنایتهای محقق تمام قوم هزاره را جنایتکار نامید و و به مرگ و کشتن آنها راضی شویم؟ معلوم میشود که تعصب قومی و زبانی چشمهایت را کاملا کور کرده حققیت را نمی بینی، برایتان مژده میدهم که حامیان امرکایی تان زود یا پس مجبور به ترک این خاک خواهد شد شمارا مثل اولاد لقیط درین خاک خواهد ماند دران زمان مورد باز پرس این انسانان مظوم خواهید گرفت واگرنه خداوند از پیش شما انتقام بگیرد، که به مرگ و زخمی شدن این کودکان خورد سال اظهار خوشی میکنید.

 • Salam dostan Gerame ! Haman Zanan dokhtaran kodakan ba khater Watan khon rekhtandand

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس