صفحه نخست > خبر و گزارش > جوانان بامیان به استقبال از زمستان اسکی بازی نمودند

جوانان بامیان به استقبال از زمستان اسکی بازی نمودند

جواد کیا | خبرنگار آزاد
جمعه 18 جنوری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

حدود 40 جوان اسکی باز از دختران و پسران روز جمعه ورزش زمستانی اسکی را در کنار میدان هوایی بین المللی بامیان در ساحه موسوم به شیبر تو از مربوطات مرکزی بامیان با پرواز روی برف افتتاح نمودند. این برنامه پرهیجان و دیدنی که در آن صد ها نفر اشتراک کرده بودند از طرف شرکت داخلی راه ابریشم تسهیل و برگزار شد.

ولایت بامیان یکی از ولایت های برف گیر کشور در فصل زمستان است و کوه های آن برای ورزش های زمستانی و بخصوص اسکی مناسب است. بامیان از مناطق کوهستانی و مرکزی افغانستان است و در عین حال به دلیل داشتن محلات تاریخی، برای گردشگران منطقه محبوبی است.
دو پیکره بزرگ بودا هم در همین ولایت قرار داشتند که گروه طالبان آنها را در زمستان سال ۲۰۰۱ علی رغم مخالفتهای گسترده جهانی منفجر کردند.

از چهارسال به این سو، بازی های زمستانی در این ولایت رونق خوب پیدا کرده و اسکی بازان خارجی و داخلی در جریان فصل برف به این ولایت می آیند.

گل حسین بایی زاده رئیس شرکت راه ابریشم گفت: برنامه امروزی اسکی افتتاح بازی های زمستانی اسکی در بامیان می باشد. بگفته بای زاده تا بحال بیشتر از 30 ورزشکار اسکی از 20 کشور جهان در شرکت وی ثبت نام کرده و اعلان آماده نمودند تا زمستان شان را با اسکی در بامیان بگذرانند. همچنان رئیس شرکت راه ابریشم اظهار داشت که شرکت وی به تعداد 30 جوان را از سراسری افغانستان دعوت نموده تا بازی اسکی را تحت نظر دو مربی خارجی از کشور های زیلاند جدید و ناوری که یکی از آنان مرد برای پسران و دیگری یک خانم است برای خانم ها در بامیان فرا بگیرند.

درحالی زنان بامیانی درکوه های این ولایت اسکی بازی می کنند که گراف خشونت علیه زنان در این اواخر رشد چشم گیر داشتهو حتی دربسیار ازولایت های افغانستان تا هنوز هم برآمدن زنان ازخانه مشروط به همراه بودن یک محرم شرعی می باشد.
.
به گفته ای جان بون گزارشگر گاردین"امروزه بامیان یکی از مناطق امن در کشوری است که یاغی گری مثل ویروس در آن پخش شده است، و این دره محل اصلی (یا بهتر است گفته شود، تنها) جذب توریست در افغانستان می باشد. بازدیدکنندگان، تنها به خاطر مجسمه های همیشه ایستاده بودا، میراث جهانی بشریت، به بامیان نمی آیند، بلکه دریاچه ها و سدهای طبیعی خارق العاده ی بند امیر نیز در بامیان است"
مسئولان برنامه جهانگردی در بامیان می گویند رشته کوه های بابا با بیش از پنج هزار متر ارتفاع و دره های پر خم و پیچ، زمینه های مناسب برای ورزش اسکی دارد.
در سالهای اخیر شماری از متخصصان اسکی از کشورهای مختلف به بامیان سفرکرده و دره های کوه بابا را برای ورزش اسکی آزمایش کرده اند.
این متخصصان می گویند مناطق سردسیر بامیان در فصلهای زمستان و بهار مکان بسیار مناسبی برای اسکی بازی است.
بامیان با دو پیکره بزرگ بودا شهرت جهانی داشت. اما پس از تخریب این دو مجسمه تاریخی توسط طالبان در زمستان ۲۰۰۱، این ولایت یک بار دیگر در پی جلب و جذب گردشگران خارجی است، این بار با راه اندازی جشنواره اسکی در دره های برفی این ولایت و قرار است در ماه مارچ امسال نیز مسابقه بین المللی بازی اسکی نیز در این ولایت برگزار گردد.
امیر یکی از شرکت کنندگان امروزی میگویند"جنگ و خشونت را فراموش میکنیم حد اقل یک روز را با اسکی بازی لذت می بریم."

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • واقعا جای افتخار است که جوانان ما توانسته به هم چون در کشور افغاستان این سهمولت ها اماده گردیده است چون که بیگانه ها پول های انگفت را سر مایه گذاری کرده تا بتواند ؟؟؟؟ دست های زیادی پشت پرده فعالیت می کند تا از به شکل اشکال استفاده نماید خوب امید است دست های مخرب که ممکن ؟ است اینطور نباشد , خداوند مردم را به پناه خود نگدارد تا ؟؟؟؟؟

  • جواد گرامی
    خبر خیلی خوش است مگر یک تصحیح را لازم میدانم و ان اینکه اسکی را لطفا به سکی تصحیح کنید.
    موفق باشید
    کابلی والا

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس