صفحه نخست > حقوق بشر > يکی دخترش را از ناچاری دو هزار دالر می فروشد!

يکی دخترش را از ناچاری دو هزار دالر می فروشد!

يکی مانند گل آغا شیرزوی هفته ای يک ميليون دالر درآمد دارد!
يكشنبه 25 می 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

سید علی (نام حقیقی اش نیست) رابعه دختر 11 ساله اش را به دو هزار دالر فروخته تا زن و سه فرزند ديگرش از گرسنگی نمیرند.

او می گوید از بيکاری دست به اين کار زده است.

" صبکی تا ده بجه سر چوک می شستيم کس نمی مد که به يک کار و غریبی برم. ايتر روزا شده که پيسه نیافتم. دَ خانه يک لقمه نان نیست. رفتم در بين جویای مارکت تر فروشی، چيزا رَ جم می کردم، مياوردم دَ خانه. دَ خانه می رفتم می گفتم مَ ای رَ از بازار گرفتم بيايين بخورم. هر چی بود حرام بود حلال بود مجبور می شدم می دادم. بالاخره هموهم قطع شد. هیچ راه یافت نشد مَ پیسه یافت کنم يا کار کنم. مجبور شدم اولاد خو ر بفروشم. اولاد يک جگرگوشه انسان است. کی آدم دلش می شه او رَ از خود جدا کنه؟ مجبور شدم گفتم بيار اگه يکی شه فروختم، ديگاشو خو زنده است. او هم خو زنده است. اولادم است. هر چی هم دور باشه، جانش جور باشه. چی کنم چاره نداشتم."

در حالی که پدر رابعه مجبور شده کودک خود را به دو هزار دالر آمريکايی بفروشد، جنايتکاران و دزدان در دالر غلت می زنند. آنان در پست های مهم دولتی در کابل و ولايات، اموال و دارايی های همگانی را چپاول می کنند، در قاچاق مواد مخدر دست دارند و همچنان در کار نقض حقوق بشر هستند.

در يک مثال از حلقه ی اطراف حامد کرزی گل آغا شيرزوی، با فروش مواد مخدر و دزدی از عوايد گمرکی، هفته ای يک ميليون دالر آمريکايی بدست می آورد. / اينجا را کليک کنيد

گل آغا شيرزوی پس از برکناری از ولايت قندهار به عنوان والی ننگرهار از طرف حامد کرزی انتخاب شد.

به همين شکل اسدالله وفا والی سابق هلمند که پس از سال ها با فشار بين المللی بر کرزی برکنار شد، از تدارک و قاچاق محموله ی بزرگ مواد مخدر سود سرشاری برده است. وفا به يک وظيفه ديگری در دفتر حامد کرزی گمارده شد.

از صادرات و واردات به شمول قاچاق مواد مخدر، مقامات محلی بيست درصد کميشن دريافت کنند. اين به معنای آن است که سالانه صدها ميليون دالر به جيب واليان از اين رهگذر می رود که بالغ بر 800 ميليون دالر می شود. اين در حالی ست که بسياری از خانواده ها درآمدی کمتر از يک دالر در روز دارند.

اگر روی کمپوتر خود فلش پلير داريد، با استفاده از ابزار زير صدای پدر رابعه را بشنويد و اگر فلش پلير نداريد،
برای شنيدن صدای پدر رابعه اينجا را کليک کنید

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • این را کرزی (کر+زی) بخواند که قیافۀ احمق و منافقش شبیه به شادی باز های لغمان و جلال آباد است. یک مدارئ تمام عیار و دزد حرفۀ!

 • doste grami az roze ke kabul press? ra mekhananm dar donya gorbat az shonidane chonin mataleb taklif rohi paida kardem lotfan begoed ma chi khedmat karda metawanem an qadar tehdade dozdan dar afganistan zyad ast ke na medanem komake khod ra az kodam tariq ersal konem

 • nawisende grami khwahesh az shoma darm ke in padare ranjdida az tefle khod ahwal darad ya ne hatman jawab bedehed

 • سلام خدمت خواننده گان عزیز. در هیچ دولت و نظام قبلی در افغانستان شاهد چنین فاجعه و روی داد رنج آور و درد ناک نبوده ایم. اینست تحفه دولت کرزی. اینست تحفه دولت تکنوکرات. اینست تحفه دولت گندیده کرزی. اگر کرزی مجبور شود روزی بخاطر زنده ماندن فامیل خود میرویس جان دردانه خودر رابفروشد ، پی به این رنج خواهد برد. بدانید که عمر این دولت گندیده و تکنوکرات به آخر رسیده و دیگر مردم تحمل این گندیده گی ها را ندارند.

  • گر نداني غيرت افغانيم
   چون به ميدان آمدي مي دانيم

 • سلام . بلی یکی دخترش را از ناداری میفروشید در کابل ! بفرمایید این لینک را که در پایین میگذارم کاپی فرموده در صفحهء نو بازش کنید و ببینید ماهیچه پلو خوردن جناب محقق را و موتر های کادیلاکش را که از سفارت جاپان و ترکیه خریداری نموده است .
  از جناب میرهزار خواهش میکنم که همین ویدیو را هم مهربانی نموده در گوشه گک صفحه بگذارد اگر جایی را تنگ نمی کند. تشکر
  http://www.youtube.com/watch?v...

  مولاداد

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس