صفحه نخست > دیدگاه > مخالفت ملاها با یکجا درس خواندن دختران و پسران در ولايت دايكندي

مخالفت ملاها با یکجا درس خواندن دختران و پسران در ولايت دايكندي

عظيم بشرمل
پنج شنبه 7 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در تاريخ هزارستان هميشه ملاها با «ادبيات نفرين و تكفير‌شان» در مقابل هر نوع پيش‌رفت و تجدد مقاومت كرده و به تمام فرهنگي‌يان و نو انديشان دشنام و نفرين و تكفير نثار كرده‌اند.

مدت‌ها است كه جمعي از ملاها در بعضي ازمنطقه‌هاي ولايت دايكندي با يك‌جا درس خواندن دختران و پسرها در مكتب‌ها و كورس‌هاي آموزش زبان انگليسي و كامپيوتر مخالفت كرده‌ و آن را حرام گفته‌اند.

محمد جمعه اطلس مسوول چندين مركز آموزشي در ولايت دايكندي است، او مي‌گويد ملاها با من مخالفت كردند و اجازه ندادند كه در شهر نيلي دخترها و پسرها يك‌جا درس بخوانند. من مجبور شدم مركزهاي آموزشي دخترها و پسرها را جدا كنم. فعلا بچه‌ها در شهر نيلي درس مي‌خوانند و دخترها جدا از آن‌ها در حسينه «خوالك» درس مي‌خوانند.

در منطقه اسكان ولسوالي ميرامور نيز همين مسأله وجود داشت. ملاها شديدا مخالفت كرده بودند كه نبايد دختران و پسرها در كورس‌هاي آموزشي و مكاتب يك‌جا درس بخوانند، براي مردم فتواهاي را از بعضي مراجع تقليد نشان داده بودند كه در آن يك‌جا درس خواندن دختر‌ها و پسران حرام نوشته شده بود.

در منطقه مير غلام ولسوالي ميرامور ولايت دايكندي چون ساختمان مكتب نبود دانش‌‌آموزان در حسينيه درس مي‌خواندند ملاي شديدا مخالفت كرده اجازه نداده بود تا دختران در حسينه درس بخوانند، گفته بود چون دختران عادت ماهانه دارند و حيض مي‌شوند نه بايد وارد مسجد و حسينيه شوند. بعد از جنجال و كشمكش‌هاي زياد مسوولين ولسوالي دخالت مي‌كنند و جنجال تمام مي‌شود.

تا چند سال قبل ملاها رفتن به مكاتب و مدارس رسمي را حرام مي‌گفتند و معادل با كافر شدن دانش‌آموزان مي‌دانستند. توده‌ها نيز از ديد آن‌ها به قضيه مي‌ديدند.سه چهار دهه قبل در بسياري از ولايت‌هاي هزارستان مردم با ساختن مكتب مخالفت كردند و به مسوولين دولتي رشوه مي‌دادند تا مكتب نسازند.

بعد از انقلاب در دوران جنگ‌هاي داخلي در هزارستان آقاي بهشتي رهبر شوراي اتفاق اعلام كرده بود كتاب‌هاي داكتر علي شريعتي از نزد مردم جمع آوري شده و نابود گردد، زيرا كتاب‌هاي گم‌راه كننده و غير ديني است كه مردم را كافر مي‌كند. در هزارستان منابع علمي و فرهنگي بسيار كم بود با آن‌هم چند جلد كتابي كه از داكتر شريعتي در نزد مردم بود جمع‌آوري شده و نابود گرديد.

امروز نيز ملاها در هرجاي بر سر و صورت مي‌زنند كه دانش‌آموزان و دانشجوايان بي‌دين و كافرند نه نماز مي‌خوانند و نه روزه مي‌گيرند. اما با رفتن آنان به مكتب و دانشگاه مخالفت نمي‌كنند. ولي در بعضي از منطقه‌ها از يك‌جا درس خواندن دختران و پسرها شديد انتقاد كرده‌اند و مخالفت مي‌كنند.

پيامبر اسلام هر بار كه به سفر مي‌رفت به اساس نوبت يكي از زنانش را با خود مي‌برد، در هر جنگي گروهي از زنان مسلمان پيامبر و لشكر اسلام را همراهي مي‌كردند آنان در سفر به مجاهدين كمك مي‌ كردند و در هنگام جنگ به زخمي‌ها و آسيب ديده‌ها رسيدگي مي‌كردند. از جمله نصيبه در كوه احد با پيامبر بود بعد از شكست لشكر اسلام شمشير گرفته جنگ كرد و از پيامبر محافظت كرد.

تنها در كندهار ملا‌عمر نيست بلكه در هزارستان نيز ملا‌عمر‌هاي زيادي و جود داشته و دارند. ولي خوش‌بختانه اين ملاعمرها آهن سرد مي‌كوبند و نسل‌نو هزارستان ديگر به اين‌سازها نمي‌رقصند و توده‌هاي پير و بي‌سواد زياد به اين گفته‌ها اهميت نمي‌دهند.

زنان و مردان بز و گاو نيستند كه در فارم‌ها و طويله‌ها به صورت جداگانه نگهداري شوند. بلكه موجود است با ارداده و خلاق كه با هم‌ديگر هم‌كاري و هم‌ياري نمايند و در كنار‌هم براي توسعه جامعه‌شان كوشش و تلاش نمايند.

تا كي اين تاريخ تكفير و نفرين ادامه خواهد داشت، تا كي‌ عده‌اي كه نه درد دين دارند نه درك ديني به مردم آگاهي كاذب تزريق خواهند كرد. آيا تاريخ ادبيات دشنام و نفرين و تكفير در هزارستان پايان خواهد يافت؟

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • وختی ملا بر خر سوار شد ، یا خر بمیرد یا ملا ، رها کردنی نیست ابداً . سعی کنیم خر نشویم .

 • خوبترین کار را کمال اتاترک انجام داد.
  او نیز بعد از به قدرت رسیدن مثل امان الله خان میخواست رفورم های خویش را پیاده کند،اما ملا ها در ترکیه مخالفت میکردند. همه آنها را از سراسر ترکیه جمع کرد و مهمانی بزرگی برایشان برپا کرد.بعد ازینکه نان را شکم سیر خوردند به عساکر خویش امر نمود که سر همه شان را از پشت سر ببرند.وبدین ترتیب ترکیه از شر ملا بیغم شد. اما بد بختانه باز در ترکیه دو باره ملا بازی شروع شده است.کاش افغانستان نیز در زمان خلق و پرجم ملا های داخل افغانستان و پاکستان و ایران را مثل اتا ترک از بین میبرد.

 • واه واه , جقدر جالب درین قرن 21 این مزخرفات ملا های بیسواد جاهل , انها باید این مدرسه دختران و پسران را از هم جدا کند و وو؟ ان ملا بیسواد از دنیای علم و پشرفت تکنالوژی جهان بخبر است باید هم بی خبر باشد جون که بزنس انها در خطر می افتد اگر مردم باسواد و با دانش باشد اها احساس ترس می کند انها از سرمدارهای خویش پول های هنگفت به جیب می زنند تا مردم را به خریت نگدارند چون که ملا ها می دانند جوانان امروزی افکار قرن 21 را دارند انها با کمپوتر انترنت سلفون و دیکر نو اوری ها ی جهان سروکار دارند اگر انها از جهان دیگر اطلاع پیدا کنند کار ملا بیسواد زار است در زمان ملا جز افتابه وووو که همیشه در موظه شان که چجوری نماز بخوانند چه جوری وضو کنید دیگر جیزی به درد بخور وجود ندارد شما کدام ملا را دیدای که در مورد کاینات ستاره وووو حرف بزند صرف وضو؟؟؟؟ در جای این ملا صاجب فرموده اند که دختر خانم ها مریص ماهوار می شوند ووو ان ملا از اناتومی بن انسان ها چه میداند باید تشریع بدهد که جرا این هورمون ترشع می شود.

 • رضا شاه کبیر همه ملا ها را برای صرف غذا در مسجد گوهرشاد دعوت کرد . حین پلو خوری دروازه ها را بست و از بالای بام مسجد مسلسل چی ها همه را به رگبار بستند . لیکن این قوم خسک چنان رشد کرد که پسرش را از تخت به زیر افگند و خمینی ها را بر پشت ملت سوار کرد . بایست ملا و آخوند را در ذهن مردم ترور کرد و برای این کار گلیم این دین لعنتی را جمع کرد . چون دین در لحظات قاطع تاریخی قادر است شکنی در روح یک قوم وارد آورد که دیگر هیچ گاهی صاف نشود . در اینصورت اگر بعد ها همۀ درهای آزادی هم به روی آن قوم گشوده شوند ، سودی نخواهد داشت . چه عمر کشش ها برای آنچه زمانی از آن قوم دریغ گشته به پایان رسیده است .

 • منشا همه ای این بدبختی هایی را که ملای بد بخت نشخوار میکند مربوط میشود به افکار و نظریات یک عرب مریض و زنباره قاتل که محمد نام داشت. تا زمانی که مردمان ما در گرو جهالت و فقر و بیسوادی و خرافات باشند، خریدار این نظریات میباشند. اما با روشن شدن اذهان مردم، دگر کسی به حرفهای ملا های بدبخت و چتیات محمد قریشی نخواهند بود. زنده باد اتا ترک .

 • سلام
  بنده بعنوان یک مسلمان این اقدام روحانیت دایکندی راتحسین می کنم
  در یک جامعه مسلمان باید حدود شرعی رعایت گردد واین کار از لوازم مسلمانی است کار به اخوند وداکتر ومهندس دهقان وچوپان وکارگر و... ندارد بلآخره کسیکه مسلمان است باید لوازمش را بپذیرد مگر انکه بگیم ما مسلمان نیستم !
  مساله عفت وحجاب و... ازمسایلی است که اسلام نسبت به ان حساسیت خاصی داردوباید دریک جامعه مسلمان این حدود رعایت گردد. وشکی نیست اولا انکه مردم ما مسلمان است ومسلمان خواهد ماند وثانیا این یک مسله عقلی ومنطقی است که در هرکشور و جامعه ای زندگی کنیم باید تابع قانون آن باشیم والا از آن کشور وجامعه طرد میشیم وثالثا زمانکه در مکاتب دختران وپسران باهم قاطی باشد ارتباط های نامشروع وخارج از قانون شرعی زیاد می شود وبدنبال آن فساد وفحشاهای دیگر بوجود می اید .
  امید وارم جوانان آگاه ما گول ادمای مغرض وروشنفکر مئابان را نخورند وبعنوان یک بچه مسلمان با غیرت وهوشیار از عقاید واندیشه ای بلند اسلام عزیز دفاع کنند. واز اتهام اتهام زنان واز دروغ دروغ گویان واز قدرت زور گویان واز شبهات وتفرقه افگنی تفرقه افگنان و... نا امید نشوند که انشالله آینده از آن کسانی خواهد بود که در راه پیشرفت دین اسلام تلاش کردند وبرای دفاع از دین زجرها وظلم وستم ها ومصیبت ها کشیدند.وبه امید طلوع منجی بشریت انتظارکشیدند
  وبزودی آن روز خواهد رسید.

 • اقای بی نام تو سنگ اسلام را به سینه می زنی چرا از نامت خجالت می کشی , که اسم مبارکت را بنوس حتمن خودت یک اخوند هستی که بر برخوده این دین است که حجاب اجباری را برای خانم ها فراهم کرده و تو خودت میتوانی یک 10 متر چادر را روی سرت بگذاری ؟ این خانم های بیچاره شما ها زیر کفن نادانی پوشانیده اید این را ملا و همه جهان فراموش کرده اند از یک خانم زاده شده ؟ و این قانون تنها در کشور های اسلام تطبق میگردد ؟ حال انکه در کشور های غربی همه لخت اند حتی کسی به کسی نگاه نمی کند یا در کشور های غربی مرد ها احسا س ندارد این احساس در کشور های اسلامی است که از یک تار موی زن مرد ها خود شان را خراب کند ؟ زمانیکه اسنان زاده می شود کی لباس دارد ؟ هیچ کی ...... این ملا هزار جنایت را می کند از دختر های کوچک که برای درس قران میاید سوی استفاده می کند و پسر ها هم چنان .این را هم در قران نوشته است که این جنایت را بنام کتاب من انجام دهید؟ این دین است ملا صاحب؟؟؟؟ توجه کن در حالیکه دین اسلام را دین پاک ووووو چه چه می خوانید در همه دین ها این جنایت انجام می گیرد این همه جنایت بنام دین است وتو از دین حمایت می کنی دین محمد را طالبان رهبری می کند هر رزو جنایت قتل ووووو .

  • جناب جیران! تو چی کار بنام مردم داری حالا نام من هرچه باشد من یک بنده ای از بنده گان خدا یک بچه ای مسلمان پیرودین اسلام سر افراز ومتمدن ومترقی وزیر فرمان کسی هستیم که مرا آفریده وهدایتم کرده ورزق وروزیم داده ومسیرحق وحقیقت وراستی ودرستی را برایمان مشخص کرده وفرمان داده که از این مسیر باید رفت ودر مقابل میسر انحرافی ونادرست را نیز مشخص کرده وفرمان داده که ازین مسیر نباید رفت و درعین حال مارا مختار وآزاد گذاشته در انتخاب این مسیرها وحالا ما هستیم وانتخاب یکی از این دومسیر، ماهستیم وانتخاب راه ثواب وراه خطا ، ما هستیم وانتخاب اطاعت از خدا یا اطاعت ازطاغوت ، ماهستیم واطاعت خدا یا اطاعت شیطان ، ما هستیم وانتخاب زندگی یا هلاکت ابدی! حالا اگر یک ادم باشد که حد اقل از یک ذره عقل برخوردار باشد بنظر شما کدام راه انتخاب میکند؟
   واین حجاب که شما فرمودید اخوندا اجباری اش کرده ودرغرب اینجوریه و... اولا من سوال دارم از شما که اصلا ازدین واسلام و... بگوشت بفکرت خورده یا نخورده ؟! ان طوری که شما نظر میدید معلومه که از اسلام وقران ودین و... جزشایعه بگوشت نرسیده والا یک مسلمان اینجوری نظر نمیدهد ولو خیلی بیسواد باشه !
   ثانیا آیا هرکاری که در غرب انجام میشود چون در غرب است دیگه مشکل نداره همه اش درست است!!! پس ما باید زود تقلید کنیم که از قافله عقب نمانیم! پس بنابراین هربی بندوباری وفساد وفحشا وقتل وغارت و...چون در غرب انجام میشود مشکلی نداره ! مابرای انکه متمدن شویم باید ازغرب تقلید کنیم و اینکارا را انجام دهیم ! پس برای انکه بیشتر متمدن شویم وپیشرفت کنیم باید بیشتر لخت شویم!!! اگراینجوری باشد نتیجه این میشود که حیوانات ازانسانها متمدن ترند!!! چون زودتر از انسانها لخت شدند!!!
   ما به شما یک توصیه دوستانه دارم اولا انکه در زمینه ای که وارد نیستی نظر نده که خطر ناک است وعاقبت خوبی نداره حد اقل برو کمی درباره دین وسلام وملا و... تحقیق ومطالعه کن بیبین اسلام چی میگه ،حجاب چیه و...
   ثانیا انکه : حجاب یک دستور از دستورات وفرمانهای خداوند است همون که ما وتو وکل موجودات را آفریده لذا او بهتر از همه آگاه بنفع وضررمخلوقش است وبهتر ازهمه میداند که چی قانونی برای مرد خوب است وچی قانونی برای زن و... نه از طرف اخوند است نه از طرف ملا است و اگر ملا آنرا می گوید دارد احکام خدارا ودستورات خدا را بیان میکند از پیش خود که نمی گوید!. امید وارم کمی تامل بفرمایید خواسته یا نخواسته دارید بدام دشمنان دین میفتید.
   لهظه ای فکرت را بکار انداز وعمیقانه تفکرکن وبیبین حق کجاست باطل کجاست؟ داری بکدام سو میروی ؟.

 • آفرین به این استاد بزرگ که تحت تاثیر شیاطین نرفته وصحنه را کاملآ به شیاطین تاریخ رها نکرده شما باید این شیاطین را حق بدهید چون وقتیکه مردم دانای پیدا کند جای مناسب به شیاطین باقی نیست اینها بخاطر بقای خود از هر طریق ممکن اطفال را از تعلیمات باز میدارد این بد ذات ها یک روز با نویسنده گان مواجه است یک روز با متعلمین یک روز باترقی ورشد مردم .

  آنلاین : http://faridataei.blogfa.com

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس