صفحه نخست > حقوق بشر > شاعران 88 کشور جهان خواستار توقف نسل کشی مردم هزاره شدند

شاعران 88 کشور جهان خواستار توقف نسل کشی مردم هزاره شدند

کابل پرس خبری
جمعه 8 فبروری 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تمام ترجمه هاى اين مقاله : [English] [فارسى]

همرسانی

دو صد و هفتاد (270) تن از شاعران به شمول برندگان جایزه نوبل و پولیتزر و برندگان جوایز ملی و قاره ای و همچنین دبیران انجمن های قلم و گردانندگان فستیوال های بین المللی شعر از 88 کشور جهان در نامه ای به رهبران جهان، همبستگی خود را با مردم هزاره اعلام کردند. اکنون بیشتر از یک قرن است که مردم هزاره قربانی جنایات سازمان یافته همچون نسل کشی، برده داری، تجاوز جنسی، جنایات جنگی و تبعیض می باشند.

نامه شاعران جهان خطاب به دبیر کل سازمان ملل متحد بان کی مون، خوزه مانوئل باروسو دبیر کمیسیون اروپا و باراک اوباما رییس جمهور آمریکا می باشد و از آنان خواسته شده اقداماتی را روی دست بگیرند که امنیت و سلامت مردم هزاره تضمین شود.

کامران میرهزار شاعر هزاره که متن این نامه را تهیه کرده است می گوید: "ماده ی دوم کنوانسیون جلوگیری و مجازات نسل کشی با وضعیت مردم هزاره همخوانی کامل دارد و جهان نباید بیش از این پاک سازی قومی و نسل کشی مردم هزاره را نادیده بگیرد."

مردم هزاره در افغانستان با وجود هزاران سرباز بین المللی، بصورت مرتب از سوی افغان های کوچی که از طرف طالبان و حکومت حمایت می شوند مورد حمله قرار می گیرند. راه های مردم هزاره توسط طالبان مسلح مسدود شده، وسایط نقلیه آنان غارت و مسافرانشان کشته می شوند. در مرکز افغانستان جایی که جمعیت قابل توجهی از مردم هزاره به حاشیه رانده شده اند، آنان به حقوق مشروع و اولیه خود دسترسی ندارند.

در پاکستان بتازگی و در تاریخ 10 جنوری سال روان میلادی بیش از یکصد تن از مردم هزاره در شهر کویته، در حمله سازمان یافته تروریستی کشته شدند. در نتیجه این جنایات، میلیون ها تن از مردم هزاره افغانستان را ترک کرده و در وضعیت اسفناک در کشورهای دیگر همچون ایران، ترکیه، یونان، اندونزی و استرالیا به عنوان پناهجو بسر می برند.

شاعران جهان از رهبران جهان می خواهند که در مورد مردم هزاره وضعیت اضطراری اعلام شود؛ بر حکومت های افغانستان و پاکستان فشار دیپلماتیک وارد شود تا به تبعیض و حمایت از گروه های تروریستی پایان دهند؛ کشورهای عضو کنوانسیون پناهندگان به پناهجویان هزاره پناهندگی اعطا کنند؛ یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب برای جنایاتی که علیه مردم هزاره صورت گرفته تشکیل شود؛ دوسیه های جامع نسل کشی و نقض حقوق بشر در مورد، در دادگاه هایی همچون دادگاه بین المللی جزایی باز شود؛ نیروهای بین المللی در افغانستان از مردم هزاره حمایت کنند و رسانه های بین المللی درباره فعالیت ها علیه مردم هزاره در افغانستان و پاکستان تحقیق کرده و گزارش دهند.

نامه سرگشاده شاعران جهان همراه با نام امضا کنندگان به زبان های انگلیسی، اسپانیایی، ایتالیایی، هزاره گی/ دری و آذری روی سایت www.HazaraRights.com در دسترس می باشد.

==========================
برای معلومات بیشتر با استفاده از مشخصات زیر، با کامران میرهزار به تماس شوید:
email: kamran at kamranmirhazar.com Skype: kamran.mir.hazar

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

  • دوستان این حرف هیچ جای را نمی گیرد چون مسله با سیاست ادغام شده اگر اقای بان کی مون که واقعآ بان کی مون بود این رویداد ها در افغانستان مانند کرزی جز تقیع دیگر کاری را انجام نمی دهد , انجام می داد چرا جلوگیری نمی کند سر باز های ملل در کابل نیست؟ که هست ,در پاکستان نیست؟ گه هست این همه نمایش است اگر روزی این همه نمایش نامه در وطن به حقیقت تبدل شود دیگر نه جنگ است نه طالب ست وتریاکی؟.......

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس