IP Plans

آی پی پلنز

طراحی و راه اندازی سایت های اینترنتی، ثبت دامین، میزبانی وب، وی پی اس و سرور اختصاصی
همین اکنون اقدام کنید

در همین بخش

loading...

صفحه نخست > حقوق بشر > آزادی بيان > تعیین نیازها و ظرفیتها استفاده از تکنولوژی

تعیین نیازها و ظرفیتها استفاده از تکنولوژی

نويسنده: نارت ويلنوو ، منبع: گزارشگران بدون مرز
جمعه 20 آپریل 2007

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

تکنولوژیهای فیلترشکنی برای کاربران مختلف با منابع متفاوت و میزان تخصص متنوع طراحی شده¬اند. روشی که در شرایط خاصی کار میکند ممکن است شیوه بهینه برای حالت دیگر نباشد. ضروری است که تهیه¬کننده و کاربر تکنولوژیهای گذر از فیلتر سوالهای زیر را از خود بپرسند:

• تعداد کاربران احتمالی و پهنای باند لازم چقدر است؟ (برای تهیه¬کننده و کاربر)

• نقطه اتصال مبدا برای کاربران احتمالی کجاست و آنها به چه منظوری از آن استفاده می¬کنند؟

• چه حدی از تخصص وجود دارد؟ (برای تهیه¬کننده و کاربر)

• آمادگي نقطه تماس مطمئن که تکنولوژی فیلترشکنی را ارائه مي کند تا چه حد است؟(برای کاربر)

• در صورت گیر افتادن، مجازات محتمل برای استفاده از تکنولوژیهای گذر از فیلتر چقدر است؟

• آیا کاربر نهایی از ریسکهای امنیتی محتمل هنگام استفاده از یک تکنولوژی خاص، مطلع است؟

تعداد کاربران و پهنای باند موجود

برای تهیه¬کننده فیلترشکن ضروری است که تخمینی از تعداد کاربرانی که از آن استفاده می¬کنند داشته باشد و آن را با پهنای باند موجود متوازن سازد. کاربر نهایی نیز باید به پهنای باند در دسترس خود توجه کند، چون استفاده از این تکنولوژیها سرعت استفاده از اینترنت را کند می¬کند.

کسانی که پروکسی های عمومی را ایجاد می¬کنند باید توجه داشته باشند که ممکن است برخی از افرادی که در منطقه¬ای بدون سانسور زندگی می¬کنند نیز از امکانات آنها استفاده کنند. مثلا فیلترشکنها ممکن است برای دانلود یک فیلم کامل به کار گرفته شوند و این کار پهنای باند زیادی اشغال می¬کند. لذا ممکن است بخواهند دسترسی به فیلتر شکن را محدود کرده و یا مجموع پهنای باند در دسترس را محدود سازید. تکنولوژیهای مختلفی وجود دارند که همه یا برخی از این خواسته¬ها را ارضا می¬کنند.

نقطه اصلي دسترسی و استفاده کننده

بسته به اینکه کاربران نهایی از کجا به اینترنت متصل میشوند و چه سرویسهایی دریافت میدارند، گزینه¬های مختلفی برای تکنولوژیهای فیلترشکن وجود دارد. مثلا کاربرانی که از کامپیوترهای عمومی یا کافی¬نت¬ها به شبکه متصل می¬شوند امکان نصب هیچ گونه نرم¬افزاری را ندارند و به شیوه¬های مبتنی بر وب محدود میشوند. کاربران دیگری ممکن است کاربردهایی غیر از مرورگر وب (HTTP)، مثل ایمیل (SMTP) و انتقال فایل (FTP) را مد نظر داشته از اين روی ممکن است بخواهند نرم¬افزارهایی را روی کامپیوترهایشان نصب کنند و تنظیمات کامپیوتر را دست¬کاری کنند. البته این نیازمند میزانی از تخصص برای کاربران است.

میزان تخصص تکنیکی

هرچه تخصص کاربران بیشتر بوده (و تعدادشان محدود باشد) گزینه¬های پیش رو برای گذر از فیلتر بیشتر است. کاربران غیر متخصص محدودیتهایی از قبیل نصب و راه¬اندازی و نیز هرگونه تغییر تنظیمات و قدمهای اضافی برای آماده سازی تکنولوژی عبور از فیلتر¬ها را پیش روی خویش خواهند داشت. این هم برای فراهم¬آورنده این فناوریها و هم برای کاربران نهایی حائز اهمیت است. استفاده نادرست از این فناوریها کاربران را در معرض خطرهايي قرار دهد که قابل اجتناب هستند.

در دسترس بودن افراد مطمئن

در صورتی که کاربران نهایی افراد قابل اعتمادی را در خارج از کشور بشناسند می¬توانند گزینه¬های خود را بیشتر و بهتر سازند. اگر چنین کسانی در دسترس نباشند گزینه¬ها به سیستم¬های در دسترس عموم محدود می¬شود. اگر کاربری بتواند اين گزينه را بيابد مجریان فیلترینگ نیز مي توانند آنها را يافته و مسدود کنند. با وجود یک فرد مطمئن، کاربر می¬تواند به راه¬حلی مطابق با نیازهای خویش دست یابد و درعین حال برای اجتناب از ردگیری، ناشناس بماند. گذر کردن از فیلترینگ پایدار، موفق و بلندمدت با داشتن فردی قابل اعتماد در نقطه¬ای که فیلترینگ وجود ندارد، سهولتي بيشتر می¬یابد.

مجازات محتمل

آگاهی از میزان مجازات محتمل برای کسانی که به دلیل استفاده از تکنولوژیهای فیلترشکن دستگیر می¬شوند، به شدت مهم و حیاتی است. شیوه¬های به کار گرفته شده بسته به شدت این مجازاتها، می¬تواند تغییر کند. اگر شرایط قانونی چندان سخت¬گیرانه نباشد، کاربران می¬توانند از شیوه¬هایی استفاده کنند که علیرغم کارایی برای گذر از فیلتر، از لحاظ امنیتی چندان مطمئن نیستند. اگر محیط قانونی خیلی خطرناک است، باید از روشهایی استفاده کرد که پنهان و نیز ایمن باشند. برخی نیز ممکن است با یک پوشش قانونی یا سایر شیوه¬های ردگم¬کنی به کار گرفته شوند.

مخاطرات امنیتی

کاربرانی که از فیلترشکنها برای گذر از محدودیتها و انسدادهای اعمال شده توسط دولت بهره می¬برند باید نسبت به مخاطرات امنیتی احتمالی از قبیل امکان ردگیری توسط مجریان فیلترینگ و اقدام متقابل مثل مسدود شدن و شناسایی و نظاره استفاده آنان، مطلع باشند. بسته به شیوه¬های به¬کاررفته در انسداد و شیوه¬های مقابله، کاربران باید از مخاطرات احتمالی و اقدامات متقابل آگاه بوده و با به¬کارگیری شیوه مناسب در موقعیت مناسب و با منش صحیح، این مخاطرات کمینه شوند.

واژه های کلیدی
loading...
loading...

جستجو در کابل پرس