در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > بدخشان: طالبان سربازان غیر پشتون را تیرباران و سربازان پشتون را رها کردند!

بدخشان: طالبان سربازان غیر پشتون را تیرباران و سربازان پشتون را رها کردند!

کابل پرس خبری
پنج شنبه 7 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

کابل پرس: رسانه های داخلی و بین المللی به نقل از راسخ سخنگوی والی بدخشان از کشته شدن 16 سرباز اردو و رهایی 7 تن از آنان توسط طالبان در ولایت بدخشان خبر داده اند. این سربازان چند روز گذشته توسط طالبان با همکاری نیروهای گروه حکمتیار اسیر شده بودند. در هیچ کدام از این رسانه ها به هویت سربازان کشته شده و رها شده اشاره نشده است.

با این وجود یک منبع در ریاست امنیت ملی افغانستان به کابل پرس گفته است که سربازان کشته شده در ولایت بدخشان همه غیر پشتون بوده و طالبان سربازان پشتون را رها کرده اند. این منبع می گوید در مناطق مختلف افغانستان نیز وقتی طالبان موفق به اسارت سربازان اردوی ملی یا پولیس می شوند، غیر پشتون ها را معمولن کشته و پشتون ها را با توافق همکاری با این گروه، رها می سازند. او می گوید مسیر حرکت و جزییات برنامه ای و عملیات اردوی ملی و پولیس توسط عوامل طالبان در داخل اردو و پولیس به طالبان پیش از پیش گزارش می شود و آن ها در صورت داشتن نیروی کافی در منطقه اقدام به حمله می کنند. از سوی دیگر تصمیم های حامد کرزی در محدود کردن عملیات نیروهای بین المللی، قدرت مانور طالبان را بیشتر کرده است.

این منبع می گوید در موارد زیادی نیز طالبان برای رهایی سربازان غیر پشتون از آنان مبالغ زیادی پول می خواهند و در صورت تهیه نشدن پول آن ها را از پای در می آورند.

طالبان یک گروه مسلح قومی در افغانستان و پاکستان می باشد و همکاری های نزدیک با بدنه ی اصلی حکومت حامد کرزی و استخبارات پاکستان دارد. این گروه مورد حمایت برخی از کشورهای غربی نیز می باشد.

آنلاين بنگريد :

جستجو در کابل پرس