صفحه نخست > حقوق بشر > آيا حنيف اتمر کور است؟

آيا حنيف اتمر کور است؟

عکس هايی از وضعيت اسف بار يک مکتب در دايکندی؛ مانند مکاتب ديگر اين ولايت
شنبه 26 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

عکس از اجمل آرين پور

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مثلا حنيف اتمر چه كند؟ مي تواند تمام مكاتب را كه در سي سال جنگ ويران شد در سه سال آباد كند؟

  كور آناني اند كه ديروز با راكت و بمب مكاتب را ويران كردند و امروز بر گرده و شانه مردم سوار اند. كور ما استيم كه آن مكتب سوز هاي ديروز را تحمل مي كنيم.

  كور ما استيم كه مكتب سوز ها ده ده تا بلند منزل دارند و كلفت ترين خانه هاي كابل از همان مكتب سوز ها است و از مزار تا هرات از نيمروز تا بدخشان، مهمانسرا مي سازند و تجارت مي كنند و كس از آن ها نپرسيد كه او جنايتكار! از كجا آوردي؟ پيش از 1371 چه داشتي و حالا چقدر داري؟ باد آورد يا باران؟

  كور ما استيم، كور ما استيم، كور ما استيم.

  • سهیل احمد جان

   راستش قهرت نیآید، اگر پریروز مجاهلین (که نصفش را غیر پشتون تشکیل میداد) ویرانی میکردند، دیروز طالبان (که صد در صد پشتون بودند) ویرانی مینمودند که خرابکارئ شان تا به همین لحظه نیز ادامه دارد و در جنوب و شرق مکاتبی را که با میلیون ها دالر بیت المال آباد میشوند به آتش کشیده و پول ملت را حرام میکنند...

   حال واقعاً که دید شما خلل پیدا کرده، که بدون فکر کردن و تعقل از روی احساسات و عشق قبیله گرایئ خود پاسخ مینویسید.

   همانطوریکه فرزندان پشتون حق دارند تا مکتب عصری و مجهز داشته باشند، فرزندان هزاره در دایکندی و بامیان نیز همین حق را دارند البته به شرطیکه حُب قبیله پرستی شما را اجازه دهد تا منطقی فکر کنید.

   پاراگراف زیر نقل قولیست از آقای خالد حسینی (یک پشتون عاقل و عادل که واقعاً این پاسخش انسانی و به دور از تعصب و جهل میباشد) نویسندۀ رمان (کاغذپران باز) که میگوید:

   "... از سالهای نوجوانی ام در افغانستان یکی از چیزهای غم انگیزی که به یاد دارم و صحبت کردن درباره آن در جامعه افغان به طور باز و آزادانه مشکل است، غفلت انکارناپذیر نسبت به هزاره هاست که قرنها تداوم داشته، بخصوص طی ۱۰۰ سال اخیر. هزاره ها به طور سنتی از رسیدن به مقامات بالا در جامعه محروم بوده اند از تحصیلات عالی، از داشتن مقامات دولتی و معمولا به عنوان کارمندان دون پایه دولت کار می کرده اند. دست کم این چیزی است که من به یاد می آورم و مشاهده ای است مبتنی بر واقعیتی که بسیاری از افغانهایی که من می شناسم به یاد می آورند. به نظر من، این شرم آورست و موضوعی است که باید درباره اش صحبت کرد تا دوباره مرتکب این اشتباه نشویم. افغانستان در مسیری قرار دارد که امیدواریم به روشن بینی بیشتری برسد و برابری بیشتری در آن برقرار شود. اذعان این چیزها به ما کمک می کند که در آینده با این مسائل بهتر کنار بیاییم..."

   حال شما نیز اگر دارای وجدان بیدار و عقیدۀ راسخ به روز جزا و عدل الهی داشته باشید، حتماً این حقیقت تلخ را قبول میکنید که پشتون های حاکم در طول دو نیم قرن گذشته به حق اقلیت های قومی و مذهبی (خصوصاً هزاره ها) شدیداً ظلم کرده اند.

   امید که در آینده بدون در نظرداشت واقعیت های تاریخی و حاضر جامعه از آنعده از رهبران نوکر و خود فروختۀ پشتون که در واقعیت بجای خدمت به پشتون ها، در حق آنها نیز ظلم میکنند، دفاع نکنید.

   ظالم و خاین محکوم و مردود است، چه پشتون باشد چه غیر پشتون. در اینجا ما باید از حق مردم مظلوم دفاع کنیم نه از حق رهبران خاین گذشته و حاضر پشتون و غیر پشتون.

   شما در حال حاضر و انصافاً خود بودجۀ ولایات پشتون نشین را مقایسه کنید با ولایات هزاره نشین. آیا هر دو باهم مساوی اند؟ اگر نخیر، پس معلوم میشود که رهبران فعلئ پشتون نیز هیچ برتری و شرفی ندارند نسبت به دزدان شورای نظار و فرماندهان ملیشه. دزد، دزد است چه تحصیل کردۀ انگلیس و امریکا (اتمر و احدی) باشد و چه بیسواد و مکتب نرفته (دوستم، خلیلی و ملاعمر).

   به قول خود تان، "ظلم پای نلری" که د اتمر، احدی، کرزی، احمدزی، وردک لخوا وی او یا د محقق، خلیلی، دوستم، او یا فهیم لخوا.

   هیله لرم چه سر دی خلاص شوی وی او که چیری سر دی په دی شیان نه خلاصیژی نو یو غت ســـــــــــــــــــــــــــــــــــــلام زما لخوا!

  • سلام حضور تمامی دوستان عدم توجه اتمر به معارف کشور به صورت فراگیر و همجانبه موضوع است که از دید هیچ انسانی به جز دارو دسته قبیله پرور خود اش به دور نمانده است پس شما سهیل خان این قضاوت را حمتا نه از ورای عقل بلکه از ( کمر تان نموده اید) توجه داشته باشید قبیله گرایی شما و امثال تان اندیشه رقابت سالم را در نزد تو و هم قطاران تو نابود کرده و یکسره و همانند گذشته های تان و با توجه به میراث اجدادی یا یهودی گیری تان در تلاش نایده گرفتن حقوق و امتیازات سایر قومیت های حضور یافته در جغرافیای این سر زمین هستید بنده باور دارم که هویت هر قوم و نژادی در هر گوشه دنیا با توجه به اوراق زرین تاریخ به وسیله و از ورای فرهنگ فراگیر و سترگ ان قوم هویدا میگردد پس شمای که نه فرهنگ دارید نه زبان فراگیر دارید روند تاریخ شما و قبیله تان را مثل یک جریان گمنام دگم در گودال خود دفن میکند
   یه امید روزی که تمامی فارسیان جهان متحد باشند
   نجیب آرین

   آنلاین : شما غیر عادلانه و با نگاه مملو از تعصب به قضاوت می پردازید

  • عزيز! من كجا پشتون و غيرپشتون گفتم. بعد از 1371 معنا مي دهد كه طالبان را هم بپرسيد. هر كسي را كه مكتب و پل و پلچك خراب كرده بپرسيد! جنايتكاري پشتون و غير پشتون ندارد.

   باز در مناطق پشتون ها كجا مكتب است؟ محروم ترين قوم از نظر تحصيل و علم و دانش و مكتب همين ها بودند. با آن كه بزرگان شان حكومت مي كردند اما مردم خود را از علم و دانش دور نگاه مي كردند.

   كي گفته است كه هزاره ها بحد كافي مكتب دارند؟ من كه نگفته ام! من تنها مكتب سوز ها را گفتم كه بسيار مردم بدبخت و خائن بودند. كجاي اين گپ بد شما آمد؟ هزاره، ازبك، تاجك،‌ پشتون، تركمن، پشه اي، بلوچي و هر قوم خورد و بزرگ ديگر از افغانستان اند و هيچ كس نمي تواند هيچ كدام اينها را ناديده بگيرد. لعنت بكسي كه قومي يا سمتي فكر مي كند! حتي اگر خودم باشم. اين نوع فكر كردن خيانت است.

   اتمر اگر رياست هاي معارف را بهر گوشه شهر انتقال نمي داد حالا سيل خون با حمله انتحاري در مقابل وزارت معارف جاري مي بود. جايي كه روزانه هزاران هزار نفر رفت و آمد دارد. حالا بهر گوشه پراگنده شدند. كمي انصاف داشته باشيد. اتمر بود كه بصد ها پروژه را بثمر نشاند و از بركت او است كه يك وزارت مفيد حد اقل موجود بود.

   فكر هاي قومي را رذيلانه مي دانم از هر كسي كه باشد!

  • برادر جان چرا اینقدر عصبانی هستی!!!!!!!!!! آنها که ديروز هیچ چیز نداشتند و امروز بلند منزل ها دارند واقعاً که کورهستند همه آنها خاين هستند. اما يک چیز را باید ناديده نگرفت که کوری اتمر است. دليل اینکه: اضافه تر از 60 نفر را بنام مشاور در وزارت معارف با معاش فی نفر اضافه تر از 1000 دالر مقرر کرده می تواند. آیا نمی تواند که همان پول را به عوض دادن به مشاوران نام نهاد که اکثر از وابسته گان خود اتمر است به خرج مکاتب برساند. اتمر و تمام کابینه شاه شجاع بر علاوه آنکه کور هستند، کر هم هستند هستند حی بی غیرت هستند. سابق می گفتند یا کر است یا بی غیرت اما حالی هم کرند، هم کورند هم بی غیرت ...

  • Natanha Muza Pak ast Balke manande Nationistah Nationalist ast, tawre mesal Ahadi wa amsal way.
   Wasalam!

  • Chandi qabl Dawlat Holland mablagh 27 miljoen Dollar ba Wezarat moaref Afghanistan dada ta dar welayati Oruzgan wa Daikundi maktab besazand hala malom nest ki aqaie Atmar in 27 mijoen dollar ra dar kodam Bank khariji intiqal dada
   .

  • با عرض سلام .در نخست ارزو دارم کابل پرس? بتواند گذارش مفصل ازکارکرد های اتمر نشر کرده در باخبر ساختن مردم از حقایق وظیفه خود را ادامه دهد .کسانی که از حنیف اتمر پشتیبانی میکنند فقط یکبار به وزارت معارف سر بزنند و با مامورین ان وزارت درتماس شوند ان وقت ماهیت اتمر را درک میکنند .همین اکنون نامبرده از وزارت معارف یک مرکز جاسوسی ساخته است و یک تعداد زیاد کسانی را که حتی تجربه کاری ندارند ( برای کسانی که طرفداری اتمر رامیکنند غیر قابل تصور است) به پست های حق وناحق بنام مشاور و.... دارای معاشات بلمقطع سوپرسایکل مقرر کرده و مکتوب رسمی به امضای خود صادر کرده است که هیچ کسی از وزارت معارف حق ندارد با مطبوعات مصاحبه کند واگر کرد وابجانش !!!و یک دیکتاتوری در وزارت معارف در جریان است و صرف هنگامی که اتمر درپرده تلویزیون ها ظاهر میشود بسیار نرم نرم وبه اصطلاح عام مردم ما زنانه زنانه گپ زده خود را بسیار پاک ومعصوم نشان میدهد . هزاران افسوس بحال کشوری که وزیر معارفش چنین باشدو ناگفته نماند که چنیدین ریاست مختلف وزارت رااز مرکز به نواحی دیگر کابل که از مرکز وزارت فاصله زیاد دارد روان کرده و شعبات انها را برای مشاوران داده است حالا خود تعداد مشاوران را حدس زده میتوانید در سابقها صرف یک یا دومشاور در یک وزارت میبود که بخاطر تجربه کاری شان به وزیر مشوره میداند اما امروز در هر شعبه وزارت معارف مشاور از طرف اتمر تعیین شده وحتی جوانان جدیدا فارغ شده از مکتب بحیث مشاور کارکرده ومعاشات دالری بسیار بلند اخذ میکنند که با این معاشات میتوان در ولایات دور افتاده مکتب اعمار نمود .

  • اما به هیچ صورت شما نمیتوانید که طوری قضاوت کیند که به دیگر ان روا دارید

   آنلاین : توهین

  • باید درتمام عمر با وزیر ویارئیس جمهور خودرا درگیر ساخت تا مورد توجه مطبوعات قرار گرفت این آقا ‘نمیدان’د که غیر از دایکندی دیگر ولایات نیز وضعیت چندان خوب نیست

   آنلاین : برادران عزیزیز وخواهران محترم

 • حنیف اتمر که در لندن نمیدانم در کدام رشتۀ مجهول و نامعلوم تحصیل کرده (برای مدت نامعلوم) بدون شک یکی از عناصر خاین به مردم و وطن است.

  وی با تبدیل کردن وزارت آموزش و پرورش به (امنیت ملی) میخواهد تا دارودستۀ شخصی و قومئ خود را تغذیه کند. بزرگترین پروژه های عمرانئ وی در دوران وزارت احیأ و انکشاف دهات و در وزارت فعلی در مناطق طالب خیز و مکتب سوز جنوب و شرق بوده که تمام آنها دستوری و با برنامه ریزئ قبلی صورت گرفته و میگیرد چرا که وی میداند که پس از ساختن مکتب دوستان طالب وی آنرا بزود ترین فرصت آتش خواهد زد و دیگر کسی از مقدار و اندازۀ پولی که در آنجا مصرف شده حساب گرفته نمیتواند. و در نتیجه ایشان با دستۀ خاینش میتوانند باقی ماندۀ پول ها را به خارج انتقال دهند.

  او دست پروردۀ اجنبیها و یکی از خطرناکترین شیادان تاریخ سیاسی و اقتصادئ کشور افغانستان است.

  از دوستانیکه در وزارت آموزش و پرورش کار میکنند خواهشمندم تا در صورت امکان اسناد خیانت و جنایت او را با فرستادن به کابل پرس? و باقئ رسانه ها چهرۀ واقعئ این خاین و دارودسته اشرا نمایان کنند.

  با احترام

 • الحمدلله والصلات والسلام علی رسول الله و بعد.

  اسلام و علیکم هموطنان عزیز و شریف چشم این رقاصه روس پرست کور نیست مگر حدس تان در مورد کور بودن ضمیر و وجدان این مرد دیوانه صفت و جنون زده صد فیصد راست و کاملا دقیق است زیرا در دوران رقاصگی اش در میدان روس پرستی ضمیر و وجدان خود را نیز یکجا با پای خوداز دست داده است. والسلام سلطانمحمد

  • عزيز نسين را كسي گفت كه فلان آدم بتو زياد دشنام مي دهد. نسين خنديد و گفت: اگر بتوانم دهن او را ببندم، كون اين همه خر را در شهر كي ببندد؟

   دوستان كه در اين سايت دشنام مي دهند برابر بهمان آدمي اند كه به عزيز نسين دشنام مي داد و شايد برابر بآن بد تر.

  • یکی از مصیبت های دردناک مردم ما این است که که درکشوری ویران شده بدست روس وکمونیسم که هنوز خون شهدا وویرانه های بمبارد شده توسط جنایاتکاران کمونیست درین سرزمین شهادت بر جنایات جنایت کاران میدهد فردی بیسوا بدون تحصیل بمانند حنیف اتمر به وزارت معارف منصوب میشود حنیف اتمر بطور رسمی ودرست فقط فارغ صنف شش است اگر حنیف امربتواند بگوید که صنوف هشتم نهم دهم باآلآخره دوازدهم را درکجاو کدام لیسه خوانده است ما هما ن شهادت نامه دوازده محترم را به فا کولته هم قبول میکنیم باز هم میگویم ای کاش این بیچاره صنف دوازه را هم بطور درست میخواند از همه خبر نگاران محترم استد عامیکینم که در صورت مصاحبه با جناب اتمر بپسرسندکه ایشان صنف دوازده را کجا خوانده است و از چند هم صنفی خودکه اکنون در قید حیات باشند نام ببرد........ این آدم یک خادست بسیار خطرناک که درراه کشتار مجاهدین و فرزندان این ملت بحدی پیش رفت که حتی پایش را هم از دست داد ولی این خائن ومزدور بچای محاکمه به کرسی وزارت رسید واقیت امر این است که یکی از بزرگترین خیانیت کرزی درحق این ملت انتخاب اتمر به عنوان وزیر است اگر کرزی درین راربط اراده داشته باشد ولی اصل مطلب این است که آمریکا ملت مارا توهین کرد و سیاف بی وجدان وهابی هم تا به امروز یک کلمه در این مورد بر زبان نیاورده است بلکه با تمام توان وقدرت از این خادست حمایت کرده است ولی خدارا سپاسی که علی الرغم خیانت خائین و وتوطئه های آمریکا مشت این چنایت کاران باز میشود وچهره رسوای شان بر ملت ومردم در خون تپیده ما رسواتر آه سیاف با ند سیاه کرزی خلیل زاد فردا در روز قیامت در پیشگاه خدا چه خواهی گفت آنجا که دیگر نیرنگی کار گر نیست ....و السلام مولوی حقگو

  • من نمیدانم نویسنده ایی این مطلب کور است یا چی یا هدف از هر راه صرف و صرف تفرقه اندازی است! لطف کنید و صرف تعداد مکاتب و لیسه هایی ولسوالی جاغوری را بنویسید! که برابر ویا اضعافه تر از دو !!!!ولایت!!! لوکر و وردک است! یا صرف هدف از دامن زدن است!خداوند دشمنان مردم افغانسبان را رو سیاه کند!

  • سخی داد جان ساختگی!

   مکاتب جاغوری را اتمر نساخته! آنها را حتی قبل از یورش قومای اتمر (طالبان) خود مردم جاغوری ساخته اند و پولش را نیز مهاجرین خارج از کشور تأمین نموده. امید که در آینده مثل اسم ساختگئ تان حرف های ساختگی نزنید.

  • sakhi dad jan maktabhaye jaghori ra atmar na sakta ast

   آنلاین : r ali

  • I think you are one of Hanif Atmar’s agents. Go on

  • سلام
   ای دوست مکتب های جا غوری را اتمر نسا خته است که هیچ بلکه درسد د خراب کردن ان هم است بطور مثال مکتب حو تقل جا غوری 2500 شاگیرد دارد نزدیک به 60 معلم دارد
   دولت حقوق 10 معلم را پرداخت میکند بقیه انرا پدران شاگیر دان می پردازند
   این 2500 شاگیرد حتی یگ خیمه هم از دولت دریافت نکرده است
   این مورد که بعتوان مثال زکر شد در تمام جاغوری صدق میکند اگر ولسوالی جاغوری مکاتب بشتر از ولایت های نام برده دارد این مکتب ها بهمت خود این مردم ساخته شده است
   دلیلش این نیست که اتمر توجهبشتر به جاغوری داشته است نه به پکتیا و پکتیکا

 • برعلاوه اینکه کور است بی غیرت هم است ... مثل شاه شجاع و همه کابینه اش ....

  • سلام
   من فکر میکنم قبل تر از همه سر عنوان باید نظرم را بگویم راستش من با این عنوان کاملا مخالف هستم آیا شما فکر میکنید کم توجهی که به ولایتی که شما گفته اید از جانب آقای اتمر صورت میگیرد. ببینید میزان خرابی ها و خلاء ها خیلی زیاد است و یک شبه نمیشود راه صد ساله را پیمود البته من هم با بعضی نظرات موافقم و ولایتی که شما ذکر کرده اید واقعا محروم هست ولی ما نمیتوانیم این کم کاری ها را تنها به دولت ربط بدهیم بلکه نقش خود مردم در این رابطه خیلی موثر است.امروز مثلا از همان دایکندی و یا جاغوری صد ه نفر می آیند تحصیلات عالی را کامل میکنند ما همان آدم دیگر حاضر نیست برگردد و برود برای پر کردن خلاها و نارسایی ها کار کند وقتی توجه مردم در این حد باشد پس طبیعی هست که دیگران هم جدی نگیرند.
   اما یک چیز دیگر هم که احساس میکنم خیلی مهم است نقش رهبران قومی در این رابطه هست ببینید شما میگویید در دایکندی و ولایت های هزاره نشین مردم با سخت ترین مشکلات در عرصه های گوناگون رو به رو هستند اما پس چرا رهبران قوم هزاره سکوت اختیار کرده اند و از وضعیت ناگوار مردمشان دادخواهی نمیکنند؟

  • اگر رهبران هزاره دادخواهی کنند مانند محقق و بشردوست از کابینه به بیرون پرت میشوند بدین لحاظ خاینانی چون خلیلی خود را محکم چسپانده اند تا چوکی را از وی نستانند...

   زهرا جان

   مطمئناً که شما با انتخاب نام مستعار (زهرا) میخواهید آب به آسیاب قبیله گرایان دزد و خاین ریختانده و در کُل آب را گل آلود کنید... اما هر فرد عاقل اینرا خوب میداند... جوانانی را که گفته اید چرا بعد از اتمام دانشگاه به ولایات محروم چون دایکندی و بامیان نمیروند نیز کاملاً دروغ میگویید... تعداد کثیری از آنها دوباره بر میگردند به همان سرزمین آبایی خود اما با دست خالی مثلاً چیکار باید بکنند؟ پول ها و بودجه را همتباران شما به کیسه های خود انداخته و در بانک های امارات ، سویس و غربی ذخیره میکنند پس با دستان خالی و بدون حمایت دولت و کشور های خارجی آیا میشود در کوهستان های مرکزی که شش ماه در سال بعلت برف و بارش راه ها در آنجا مسدود است، آبادی و یا بازسازی نمود؟

   خداوند خاینان را به سزای اعمال شان برساند همچنانکه امروزه آنها را در مناطق جنوب و شرق و قبایلئ پاکستان جزا میدهد... آمین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس