صفحه نخست > خبر و گزارش > عکس های از سالگرد بودا و سکوت مقامات دولتی

عکس های از سالگرد بودا و سکوت مقامات دولتی

آنهایی که به خاطر درست حرف زدن مردم افغانستان به زبان مادری شان -فارسی- گلو پاره می کردند و هر شب در تلویزیون های مختلف به دفاع از حکم رئیس جمهور و شورای وزیران با سفسطه و و بی ادبی از آن حکم دفاع می کردند، چرا حالا به خاطر تخریب پیکره های بودادربامیان که قدومت دو هزاره ساله داردسکوت کرده اند؟ آیا پیکره های بودا متعلق به این سرزمین نیست؟ آیااین پیکره ها نشانه هویت فرهنگی و تاریخی این سرزمین به شمار نمی رود؟
kawa gharji
پنج شنبه 14 مارچ 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

داوزدهمین سالگرد تخریب بودا به دست نیروهای وحشی طالبان با سکوت مقامات حکومتی برگزار شد. بر اساس خبرها و عکس های نشر شده در سایت های انترنتی تعدادی از جوانان فرهنگی کابل و بامیان با برگزاری مراسمی با نام شبی با بودا برنامه های نظیر تئاتر، نمایش فیلم، موسیقی (دمبوره)، خوانش سرود و راهپیمائی را به یاد بوددوزادهمین سالگرد تخریب بودا در بامیان برگزار کردند.

این محفل با مصارف شخصی برگزار کننده گان تمویل شد و دولت مردان افغانستان که درهمین چند روز گذشته به خاطر حفظ هویت فرهنگی افغانستان گلو پاره می کردند و به خاطر درست حرف زدن مردم افغانستان به زبان فارسی و واژه های چون دانشگاه و دانشکده جنجال به راه انداخته بودند در دوازدهمین سالگرد تخریب بودا بیشرمانه سکوت کردند.

با نگاه به وب سایت های که توسط دولت افغانستان اداره می شود و وبسایت وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان متوجه می شوید که هیچ یکی ازوزارت های افغانستان درمورد سالگرد بودا کوچکترین واکنشی نشان نداده و حتی خبر گردهمایی فعالین فرهنگی بامیان را نیز به نشر نرسانده است.

آنهایی که به خاطر درست حرف زدن مردم افغانستان به زبان مادری شان -فارسی- گلو پاره می کردند و هر شب در تلویزیون های مختلف به دفاع از حکم رئیس جمهور و شورای وزیران با سفسطه و و بی ادبی از آن حکم دفاع می کردند، چرا حالا به خاطر تخریب پیکره های بودادربامیان که قدومت دو هزاره ساله داردسکوت کرده اند؟ آیا پیکره های بودا متعلق به این سرزمین نیست؟ آیااین پیکره ها نشانه هویت فرهنگی و تاریخی این سرزمین به شمار نمی رود؟

بعدازسال ۲۰۰۱ کنفرانس های زیادی برای بازسازی پیکره های بودادرکشور های مختلف برگزار شد. کشورهای زیادی مانند جاپان و المان و چندین کشور دیگر برای باسازی این پیکره ها علاقمندی نشان دادند. ولی از همان زمان تاکنون دولت افغانستان نه تنها دراین راستا مشوق این کشورها نبوده بلکه همیشه با کم کاری و خلق مشکلات مانع بازسازی این پیکره ها شده است.

رفتار حکومت افغانستان نشانه بزرگی از تبعیض طالبانی است. همان طور که طالبان در دوازده سال سال گذشته این پیکره ها را به دلیل موقعیت جغرافیایی بامیان و مردم هزاره از بین بردند، دلیل عدم علاقمندی دولتمردان افغانستان نیز همان اندیشه های طالبانی است.

وحدت ملی با بی توجهی وازبین بردن هویت اقوام مختلف ساکن یک کشور و راه وروشی را که طالبان در پیش گرفته بودچنانچه تا هنوز به جایی نرسیده بعدازاین نیز به جایی نخواهد رسید.

دولت افغانستان چی بخواهد و چی نخواهد، وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان چی در این مورد واکنش نشان بدهد و یا ندهد. پیکره های بودا در بامیان یکی از شاهکار های جهان است و آنهایی که واقعا به فرهنگ و هویت مردم این سرزمین می بالد هر ساله فاجعه تخریب این پیکره های دو هزار ساله را با گردهمایی و محکوم کردن برادران ناراضی اقای کرزی و تیم همرایش برگزار می کنند وبرای وزارت اطلاعات و فرهنگ افغانستان همان بهتر که بنشینند و در مورد نوشته شدن نام صدیق افغان در ویکی پیدیا مراسم بگیرند و دل خوش باشند که کارهای فرهنگی می کنند.

کاوه استم.
در کشورم اتفاق های می افتد که نمی توانم از کنار شان به بی تفاوتی رد شوم.
درس می خوانم. موسیقی می شنوم .

آنلاین :

http://www.kawagharji.wordpress.com

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • اگر اینرا برای من کسی ثبوت کرد که بودا نمایانگر تاریخ هزاره ها در افغانستان است نام خود را تغیر میدهم از تاریخچه بودا باید کسی گپ بزند که درباره تاریخچه مذهب بودا معلومات داشته باشد که این مذهب در کجا ایجاد شد وبه افغانستان چطور آمد
  ودیگر اینکه این بت ها در دوره کدام شاهان افغانستان جور شد و آن شاهان مربوط کدام قوم ونژاد بود که اگر این سوال درست جواب داده شود مشکل حل میشود ولی بازهم برایتان میگویم که از این رذالت ها دست بکشید که چیزی به جز نقص حاصل تان نمیشود وبه دسته از این نیم چه مسلمانی تان پس کاملا به بت پرستی داخل نشود.

 • فرهنگ ستیز طالب، افتخار کن که لاعقل یک قوم شریف افغانستان از آثار تاریخی ما نگهبانی میکند. گرچه این آثار تنها به هزاره ها مربوط نمیشود، اما بازهم خود را مسؤل حفاظت آن میدانند. امثال تو بدبخت نام مسلمان را در جهان بد کردید. ننگ و نفرین به شما بی فرهنگ ها باد.

 • مهم نیست که کدام شاهان این بت ها را ساخته اند. مهم این است که این بت ها بیانگر تاریخ افغانستان است و هر کس که از ان نگهداری کند افرینش باد.

 • توکه نام نداری که تغیرش بدهی .
  انچه که پیدا است کسی ادعا نکرده است پیکره های بودا مربوط به ملیت بزرگ هزاره است ولی این ملیت بزرگ عمل کرد از دست حیوانات خوش علف و با پوشش از لباس انسانی که بنام انسان در افغانستان خرابی کرده است با هم نوائی سایر ملیت های نهایت محترم وبشمول جوامع بین المللی صدای شانرا بخاطر نابودی میراث فرهنگی انسانها بلند میکنند که درین عصر متمدن ازبین رفته است یاد اوری مینمایند کجائی این گناه است تو چه خاک بسرت میپاشی.
  این عبدالرحمن بود که پیشانی وچشم های بودا را تراشید هراس ان در چه بود میدانی؟ که نی .

 • بت نگاه کردن اگر فرهنگ محسوب میشد پیغمبر خدا بعد از آنکه مکه را فتح کرد و اسلام پیروز شد باید تمام بت ها را نگاه میکرد چون نمایانگر قدامت وتاریخ عرب بود ولی نگاه نکرد وبه اصحاب خود نشان داد که در هر زمانه باید بت شکن باشند نه بت پرست وبه این بی ناموس دیگر میگویم که تو اصلا دشمن ملا عمر اونقدر نیستی که دشمن حضرت عمر هستی چون هر چینل ورسانه شیعی که در افغانستان است همرای عمر نام محمد نمیگیرد مثل ملا عمری ها که این خود مسخره ساختن سنی ها است ولی سنی هاسر خود نمیفهمند لعنت به قوم مزاری چنگیزی شراب خور وپیروان ابولولو وعبدالله ابن سبا یهودی برادران عزیز من نمیخواستم که دعو بزنم ولی این کستزن مرا مجبور کرد این نفر وقوم اش که طالب را جنایتکار خطاب میکند وخود را اهل صالح خودش نمیفهمد که در جنگ های داخلی قوم اش چه جنایاتی بود که نکرد مثل سینه بریدن زنهای سنی در دشت برچی که اکثر شان تاجیک بود ومردم شاهد عینی شان حالی هم وجود دارد بریدن آلات مخصوص مردها رقص مرده دید عینی صحنه ولادت زنهای سنی وغیره که قلم از نوشته کردن آن عاجز است ولی از آن هیچ یادآوری نمیکند مثل که هیچ چیزی نشده باشد ولی از خود آنقدر نشر میکند که بوی اش را تمام دنیا گرفته از اینها میپرسم که اگر طالب در حق تان ظلم کرده خود تان فکر کردند که شما در حق اونها چقدر ظلم کردند مثل کشتار دشت لیلی کشتار مزار وغیره که اگر این فکر در افغانستان هر کس میکرد حالا افغانستان به این حالت مواجه نمیشد ولی آنطور نیست هر کس گناه خود را خورد واز دیگران را کلان فکر میکند وطالب چرا بوجود آمد برادرها من از طالب دفاع نمیکنم آدم بیطرف هستم ومخالف هر ظالم هستم ولی این تجلیل اینها که شرعا هم حرام هست یک جنبه سیاسی دارد نه اینکه اینها پاسدار فرهنگ افغانستان هستند اینها پشت بربادی ومحو یک قوم بزرگ افغانستان که پشتونها هستند را گرفته وبعد از او بربادی تمام سنی های افغانستان را که بالاخره به بربادی خودشان تمام خواهد شد چرا که راه چاه کن به دیگران همواره در چاه هست همواره در سایت خود به قوم پشتون توهین میکند باز میگویند که ما خوتوهین نکردیم تنها خود را صاحب این خاک میداند و میگوند که پشتونها جاهای ما را گرفته وهمرای ما ظلم کردند که در واقعیت اینطور نیست وجواب مستدلل ومستند تمام سوال های شان پیش من هست که به بعضی شان در همین سایت هم اشاره کردم ولی من نمیخواهم که دیگر وقت خود را به این بحث های بیهوده ضایع کنم بعد از این من در این سایت هیچ نظر نمیدهم چون آدم محصل هستم وباید درس خود بخوانم وهمرای شما برادرها برای همیش خداحافظی میکنم . وسلام
  برادر مخلص ومصلح تمام اقوام افغانستان

  • zadem har do omaret ra bache qhol wahshi kheshtak kashal. zadem kole moslman o yahud o masihi ra wa zadem har chi deen ast. madretam saresh mezanam

  • او خر او اوغان غول ادم شو.
   او بیسواد مطلق حیف چوکی محصیلی که تو لعنتی در ان نشستی باز خود را محصل خطاب میکنی او خر ادم شو
   لعنت به تعلیم و تر بیه تو خر .
   همین امریکا بزرگ اگر شما را انسان بسازد ورنه همه شما خر هستید تاریخ و جغرافیه افغانستان چتل ساخته اید .
   تو برو اول یخن خود ر ا بشوی ریش و مو هایت را اصلاح کو بعد بیا زاده نصوار چرس تریاک بم بم بم انفجار انتحار .

  • محمد که دعوی دروغ پیامبری مینمود با ظلم و بی عدالتی بت های مردم مکه را منهدم نمود و به جای ان شیوه عبادتی را که خود به وجود اورده بود جاگزین ساخت. شیوه ای که بار ها از بت پرستی مذموم تر بوده و است. محمد جنایتکار چه کاره بود که بت های مردمان را باید نابود میکرد. اصلآ به یک کس دیگر چه غرض که دیگران چی را مقدس میدارند؟ اما دین اسلام که یک دین وحشت وانسان ستیز است با همه اعمال مردمان دیگر غرض دارد. دین وحشتناک اسلام ، پیروان ادیان دیگر را توهین و تنبیه نموده و انها را بر علیه خود تحریک مینماید.وقتی که دیگران علیه این دین دست به کار شدند شکایتش بالا میشود که جهان با اسلام ستیزه دارد. در حالیکه خودش منبع تحریک و مخزن وحشت و ترور و تعصب و بدبختی میباشد.
   ملا عمر بیشعور هم پیروی از همین دستور محمد ملعون مینمود و میخواست نامش گویا بر صفحه تاریخ بنام بت شکن ثبت شود. در حالیکه این خر نمیدانست که اینها دیگر مورد پرستش قرار نگرفته و کسی برای انها احترام عقیدتی قایل نمیباشند. مگر در همان کتاب های کهنه و تاریخ زده شرعی خود خوانده بود که ابراهیم بت شکن بود. یا سلطان محمود غزنوی بت سومنات را شکست وغیره. میخواست تا نام او هم در همین ردیف باشد.
   اینرا باید همه بدانیم که تا افکار تاریک محمد در اذهان تاریخ زده فعال میباشد، هر روز ما شاهد وحشت ها و دهشتها و بربریت ها خواهیم بود. تف بر قبر محمد رسول الله جنایت پیشه.

 • baaz daam da raqame taan daramada chetor.

 • عزیزان , دعوا به سر بت ها جای را نمی گیرد . این بت ها از سر زمین بنام افغاستان است . به قوم و شخص تعلق ندارد . و این که این بت ها در بامیان واقع شده دلیل این نمی شود که تعلق به مردمان بامیان است. این بت ها سوابق تاریخی دارد . هرکشور به اثار تاریغی اش افتخار می کند در هر محل که واقع شده باشد فرق نمی کند که در کجا واقع شده است شما زیارت کارته سخی را فکر کنید به همه مردم تعلق دارد نمی توان گفت تنها کابلی ها حق دارند بروند دیگران نه . اما افسوس یک تعداد بی فرهنگیان قد علم نموده اند در فروپاشی ان عزت و ابروی نداشته شان از دست دادند نفرین و لعنت بر انون مزدوران تاریخ , که بخاطر یک مشت دالر ناموس خود و وطن را فروختند .

 • او بی نام او بی پدر او بی مادر او بی ریشه
  چرا به اسم تاجیک به یک قوم شریف دو می زنی؟ مه تاجیک استم و ظلم شما قوم غول خر وحشی را در شمالی دیدم. باز شما خوده سنی می گویین؟ ایا ده شمالی سنی زندگی نمی کنه؟ او حیوان به امو پدر و قوم و مادرت لعنت. شما به مردم سنی چه کردین؟ مگرم ازبک و تاجیک سنی نیستن؟ مگرم شما تاجیک و ازبک را قتل عام نکردین؟ مگرم باغهای شان ره اتش نزدین؟
  شما یک قوم وحشی بی دم استین که هنوز از اسلام هیچ قسم بوی نبرده این. شما اصلا مسلمان نیستین. جهان شما را مسلمان نمی شناسن. زنهای تان را با قاطر و اسب و گاو و خر می فروشین. ایا این مسلمانی اس؟ او حیوان مگرم پیش از شما مردم جاهل ده افغانستان مسلمان نبود؟ سلطان محمود غزنوی مسلمان نبود؟ خلفای بغداد مسلمان نبود؟ چرا انها بت های بامیان ره نه شکستن؟
  او جاهل تا کی بری ای اس ای مزدوری می کنین؟ تا کی پاکستانی و پنجابی سر تان بالا شوه؟ تا کی ادم نمی شوین ؟ تا کی همی قسم به حیوانیت و خیریت افتخار می کنین؟

 • به نظر من، شایسته است که از صاحب عکسها نیز یادی بشود.
  موفق باشید

 • دوست عزیز اقای مهرائین . معذرت مرا بپذیرید. دسترسی به ویرایش نوشته ندارم و باید یادی از شما می شد که با هنرمندی این عکس ها را گرفته اید. به اقای میر هزار می نویسم که اصلاح کنند.

 • man faqat mekhayam ke kba maswol en website bogyom ke to kharkos benamos waton frosh asti wa ghulam wa jasos Irani ha asten, cheze ke badarani shom irani hae yahoodi baraetan bogaed hamo kar ra mekoned, hama roza eran shoma ra edam mekonand wa shoma beghaerata watan frosha wa jasosa ba name irani hae murdagaw wa yahood jada ha ra dar mazari sharif emar mekoned, soma bad tareen qwam da roy zameen astin, shom hat haq bodan ra dar en sarzameen na dareen chon afghan nesten.

 • To the admine or whome it may concern:

  I think this page is adminastrated by an ignorant or a person who is a very foolish and anti homeland person.
  Pashtoon, Tajik, Imaq, or anybody belong to this country are part of this country and a nonapartied part,
  If you think that Pashtun could be escaped from Afghanistan or leave this country for those who want to deal it with others, I think it would be impossible.
  Let me tell you one thing this country belong to us and it will be till end.
  You are the most ignorant man that I have seen The admine of this web-page.
  Die to anti homelands

 • السلام علیکم یا اهل اسلام:
  این که یک نفر به نام بی دین درباره محمدص و عمر ض حرف های بیجای زده گو خورده با فامیل و قوم شان محمد ص و عمر ض اشخاص بسیار محترم و پاک بودند شما چتل و مزدور امریکا و غربیان چی را میفهمند. هر چیز که میگیند بگویند فقط خواهد دیدند که روز شما چقدر خراب میشود. هیچ و قت کوشش نکنند که درباره اشخاص محترم گفتگو نکنند. آنها خدا بزرگ دارد و خداوند از آنها حمایت میکنند و این امریکا و غربیان نمیتوانند از شما دفاع کنند. ما شکر مسلمان هستیم و خداوند بزرگ داریم وان شاالله مردم که بی عزتی حبیب او را میکنند انجام خواهد دید. لعنت بر بی دینها و کافر. لعنت بر کس که طرفداری امریکا و غربیان میکنند.
  تف و لعنت بر اشخاص جاهل و بی دین

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس