صفحه نخست > دیدگاه > هفت و هشت ثور سیاه ترین تاریخ معاصر ما!

هفت و هشت ثور سیاه ترین تاریخ معاصر ما!

تجلیل از هشت و هفت ثور تجلیل از خشونت و درندگی است!
حسين زاهدی
يكشنبه 27 آپریل 2008

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

نمیدانم با کدام شعور و با کدام منطق هشت ثور را تجلیل میکنند. تجلیل هشت ثورو هفت ثور توهین به آن ۶۵ هزار شهدای بیگناه کابل است. تجلیل از هشت ثور توهین به صدها هزار بیوه و اطفال یتیم است که امروز از فقر به سوء تغذیه و بیماری های گوناگون مبتلا هستند. تجلیل از هشت و هفت ثور دهن کجی و توهین به میلیونها افغانستانی مهاجر است که در کشور های ایران و پاکستان با تمام تحقیر و توهین شدن ها زندگی را در آن کشور ها ترجیح میدهند٬ تجلیل از هشت و هفت ثور گرامیداشت از رهبرانیست که دستشان تا آرنج به خون مردم آغشته است٬ تجلیل از هشت و هفت ثور تجلیل از خشونت و درندگی است و تجلیل از هشت و هفت ثور توهین به کرامت انسانیست. بیاید به جای تجلیل از هشت و هفت ثور پیراهن سیاه برتن کنیم و عزادار باشیم چرا که این دو تاریخ ٬تاریخ و حادثه ی کربلای دیگریست در سرزمین بنام افغانستان .

سی سال قبل تعدادی از سیاسیون خود فروخته که در عطش به دست آوردن قدرت کامهایشان خشکی گرفته بود با ریختاندن خون همنوعان شان تشنگی ناشی از قدرت طلبی شان را فرو نشاندند و کودتای خونین هفت ثور در صفحه تاریخ این سرزمین نقش بست٬ هرچند این نطفه ی شوم دها سال قبل منعقد شده بود اما این مولود نا حلال در هفت ثور ۱۳۵۷ تولد یافت و در سال ۱۳۵۸ مطابق باسال میلادی ۱۹۷۶ با صدای دلخراش تانکهای ارتش سرخ خواب نیمه آرام ساکنین این کشور را بر آنها حرام کرد و و این آغاز سیاه روزی بود که هنوز پایان نیافته است.

انقلاب ناشکوهمند هفت ثور بر خلاف جریان انقلاب دیگر کشورها که همانا رهایی مردم و کشور از استبداد٬ تحجر و فقر و رسیدن به آزادی ٬ رفاء و عدالت اجتماعی است انجامید "خشت اول چون نهد معمار کج تا ثریا می رود دیوار کج" بستن و گرفتن کشتن و به زندان انداختن و شکنجه کردن تنها ارمغان بود که در اوایل از سوی انقلابیون به مردم هدیه شد.

داشتن عمامه (لنگی) رفتن به مسجد و گوش دادن به رادیو جرمی بود نا بخشنودی زندان پلچرخی کابل شاهد هزاران هزار شکنجه و تیرباران و سر به نیست شدن هموطنان بیگناه ما است٬ حفیظ الله امین خونین ترین چهره این انقلاب به شیوه استالینی برای قبولاندن انقلاب هفت ثور با مردم برخورد کرد و در نتیجه هزاران انسان سر به نیست شدن و هزارن یتیم و بیوه به جامعه تقدیم گردید و این خشونت و کشتار باعث شد که اخوانی ها و دیوبندی ها آنطرف مرزها در انتظار شکنجه شدگان و بازماندگان کشته شده گان برای جذب نیرو٬ نطفه ی شوم هشت ثوررا بستند و پروژه جهاد که از سوی سازمانهای جاسوسی امریکا و با همکاری ای اس ای پاکستان طرح ریزی شده بود به اجرا دارامد.

پس از آشکار شدن اسناد و کتاب های منتشر شده از منابع معتبر به راحتی میتوان گفت که این جنگ بین ابر قدرتهای جهان بود و نه جهاد علیه کفر. شوروی سابق رسیدن به آب های گرم را بر سر میپروراند و امریکا برای جلوگیری از قدرت گیری بیشتر و استعمار گری بلوک شرق در پی سد کردن راه شوروی در کمین نشسته بود٬ و افغانستان بهترین گزینه بود که نقش ویتنامی را برای شوروی بازی کند و افغانستان برای ارتش سرخ و مردمان بیگانه ستیز اش بهترین گزینه و جهاد عملی ترین پروژه برای مقابله با شوروی بود و با خروج ارتش سرخ از افغانستان عملا پروژه امریکا به موفقیت انجامید و به خواسته خودش نایل گردید.

داکتر نجیب الله پس از خروج ارتش سرخ بارهاخواستار یک حکومت ائتلافی از سوی مجاهدین شد اما رهبران تشنه قدرت هرگز به این خواسته ها جواب مثبت ندادند تا اینکه هشت ثور ۱۳۷۱ به وقوع پیوست و به گفته داکتر نجیب جوی خون در سرکهای کابل جاری شد و اخوانی ها و دیوبندی ها با ایجاد تفرقه مذهبی و قومی صورت (روی ) هفت ثوری هارا شستند و خانه گلی مردم را هم به مخروبه تبدیل کردند و تنهاترین منبع روشنایی آن٬ اریکین (چراغ) تیلی را هم در مخروبه هایشان خاموش ساختند. و این وحشیان تازه از کوه رسیده با رقص مرده و تجاوز و غارت به تفنن و تفریح و سرگرمی دلخواه که آرزو داشتند رسیدند.

و بار دیگر مهاجرت٬ فرار٬ یتیمی بیوه گی و صدها هزار کشته ارمغان دیگری بود که این صفاکان تاریخ (هشت ثوری)به مردم تحمیل کردند٬ هنوز این زخم التیام نیافته بود که گروه متحجر و وحشی ماقبل تاریخ طالبان بر زخم های التیام نیافته این مردم نمک دیگری شد وباز ادامه همان تراژدی باز هم کشتن و به دار آویختن زنده به گور کردن و کوچ اجباری و تجاوز کردن ها ادامه یافت و پنچ سال تمام حکومت ناب محمدی به بدترین و وحشی ترین وجه ممکن بر سر این مردم تحمیل شد.

نمیدانم با کدام شعور و با کدام منطق هشت ثور را تجلیل میکنند. تجلیل هشت ثورو هفت ثور توهین به آن ۶۵ هزار شهدای بیگناه کابل است. تجلیل از هشت ثور توهین به صدها هزار بیوه و اطفال یتیم است که امروز از فقر به سوء تغذیه و بیماری های گوناگون مبتلا هستند. تجلیل از هشت و هفت ثور دهن کجی و توهین به میلیونها افغانستانی مهاجر است که در کشور های ایران و پاکستان با تمام تحقیر و توهین شدن ها زندگی را در آن کشور ها ترجیح میدهند٬ تجلیل از هشت و هفت ثور گرامیداشت از رهبرانیست که دستشان تا آرنج به خون مردم آغشته است٬ تجلیل از هشت و هفت ثور تجلیل از خشونت و درندگی است و تجلیل از هشت و هفت ثور توهین به کرامت انسانیست. بیاید به جای تجلیل از هشت و هفت ثور پیراهن سیاه برتن کنیم و عزادار باشیم چرا که این دو تاریخ ٬تاریخ و حادثه ی کربلای دیگریست در سرزمین بنام افغانستان .

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • قلمت را صدقه که گل گفتی. واقعا چه توهین و تحقیر بزرگیست به این ملت مظلوم و شهید داده که سیاهروز هشتم ثور را جشن گرفت، روز سیاه و شومی که بدبختی های فراوانی به ما به بار آورد.

  هشت ثور نسبت به هفت ثور هم مکدرتر و خونین تر و شوم تر است، چون در کنار اینکه خون دهها هزار انسان جاری شد و فجایع و جنایات عجیب و غریبی بر مردم ما روا داشته شد، در واقع رهبران مجاهدین با کارکردهای خاینانه و ستمگرانه شان بر خون پاک دومیلیون افغانی شاشیدند که در اثر مبارزه و کار و جانفشانی شان روسها به زانو درآمدند و دولت پوشالی سقوط کرد. اینان خود جیب های خود را پر کردند و کیف کردند، اما ملت را تا امروز در دسترخوان ماتم نشانده اند.

  لعنت به این کثافت ها که هنوز هم شرم ندارند که این روز را تجلیل میکنند و یکی از بزرگترین جلادان این دوران را قهرمان ملی نام میگذارند. این دولت کثیف میلیونها دالر را در روزهایی به هدر میدهد که مردم نگونبخت ما از گرسنگی با خطر مرگ مواجهند.

 • 7th of sawar was worse but the 8th of sawr was worser
  shame on criminals of 8 and 7th of this dark month

  lanat khoda ba hamaa kasaneke azeen rooz syaa tajlil mekonand
  Qadir

 • روز دذدان ،آدمکشان، خونخوران ،وطنفروشان ،قماربازان،بود نه بازان، اینها کم خون ملت را خوردند کم وطن را ویران ساختند تمام مملکت را به غارت بردند این سک هایی دیدو تا آخرین سوزن بیتل مال و مردم را چور کردند که حالا از همین پول بیتل مال به این آدمکشان جشن میکیرند!واه واه اینرا کویند عدالت!!!

 • zahedi ra salam taqdeem ast, hanoz zead waqt dari ta ba pokhtagi berasi, waqte az een khami beron shodi aangah medani ke chera 8 sawr ra jashen bayad gereft.ok

  • دوست و هموطن خوب طارق
   یکی از عیب های ما انسانها این است که تحمل شنیدن حقیقت را نداریم آنچه در این مطلب آورده شده است مگر جز حقیقت چیزی دیگری هم است؟ براستی هفت و هشت ثور تداعی کننده وحشت و اختناق است. هیچ کس نمیتواند این حقیقت را رد کند که تمام بدبختی افغانستان در هفت ثور و هشت ثور ریشه دارد.
   من متاسفم که شما از هشت ثور حمایت میکنید و هفت ثور را نادیده گرفتید این نشان میدهد که ممکن شما هم از آفریده گانان هشت ثوری هستید اگر چنین باشد بدا بحالتان ، خرد را به یاری بطلبید و به انسانیت حداقل احترام بگذارید.
   هفت ثوری ها و هشت ثوری ها هر دو منفور مردم اند.

  • aziz hamwatane khobam, salam , yak chez ra na bayad faramosh kard ke 8sawr
   sal roze peroziya jahade mellate ma ast wa een ra bayad tajleel kard, een ke bad az peroziye jahad aan haye ke dar hefze qodrat ya rasedane ba qodrat mellat ra ba khoon kashedand jawab goye amal kardekhod hastand wa nameshawad een hama ra ba paye mellat nawesht, een ja ast ke farde chon zahediye aziz bayad talash konad ta ba een dark berasad, bqiye qazaya ra to khodat faride khob behtar medani, omrat por samar bad . tareq

 • برگزارئ هشتم ثور به امر مستقیم انکل سام صورت گرفته و میگیرد و همچنان حمله در جریان مراسم نیز به امر انکل سام صورت میگیرد. انکل سام هم دزد را کمک میکند و هم جنایت کار را. انکل سام مانند خرس هم چوچه میدهد و هم تخم میگذارد. امید که افرادی چون زاهدی فهمیده باشند که مشکل در کجاست. مشکل در جنوب کشور میزبان آقای زاهدی است. از نوکر ها چی گله کنیم؟ از قدیم گفته اند:

  نوکران مأمور اند و معذور!

 • نصرمن الله وفتح قریب

  دوستان گرامی هشت ثور را به همه مجاهدان راه اسلام و حقیقت و مردم افغانستان تبریک میگویم امید که روح تمام قهرمانان ملی کشور خرم و خشنود باشد, دلیر مردی مردم افغانستان تحت هدایت و رهبری علمای بزرگ وطن یک بار دیگر ثابت کرد که نه انگلیس و نه شوروی میتواند به این مردم خدا پرست حکم براند در هشتم ثور تمام مردم دنیا ریشه کنی حکومت کمونیستی را بچشم سر دیدند و از حماسه افرینی های مردم همه حقیقت طلبان به وجد امدن فرزندان این مرز و بوم یک بار دیگر با خون خویش به اسلام و پیامبر اسلام تعهد سپردن که راه خلفای راشیدین و راه خالدبن ولید و سیف الاسلام را همچنان ادامه خواهد داد روز در همین زمان ما خواهد رسید که همه مردم فوج فوج به اسلام بگرایند ( و رایت الناس یدخلون فی دین الله افواجا )و دین توحید تنها و تنها من حیث دین جهانی یک تاز میدان های پیشرفت و ترقی بشر باشد اگر چه خردگرایان بی خرد دیدن ان روز را روز مرگ خود میپندارند ولی باک نیست چرا که ( و یابی الله نوره ولو کره المشرکون ) خداوند نورش را در تمام کره هستی پخش خواهد کرد ولو که مشرکین و خرد گرایان بی خرد اکراه دارند..

  در ضمن خدمت اقای بعرض برسانم که چگونه انهمه حرکت خود جوش و مردمی مردم افغانستان زیر سوال میبرید و با این نوشتارت چطور به خون بهترین فرزندان این کشور که جز رضای خداوند را خواستار چیزی دیگر نبودند اهانت میکنید, روز هشتم ثور روز به ثمر نشستن دفاع مقدس مردم افغانستان در مقابل کفار است روز گرامی داشت خیلی از شهدای گمنام باید من و تو ممنون احسان فداکاری های انان باشیم, انانی که بدون چشم داشت به ثروت و شهرت و دارائی دنیا بهترین چیز شان که همان جان شان باشد صادقانه در راه یار گذاشتند و ندایش را که ان تنصروالله ینصرکم را لبیک گفتند و سبک بال به دیدار یار شتافتند روح شان شاد و یادشان گرامی باد ...

  • جناب امیرالمؤنین مولوی ملا نصرالدین!!! تمام حرکت ها جهت رسیدن به خواسته ها باید عقلی و اگانه باشد. وگرنه هیچ فضیلت دربر نخواهد داشت. حرکت رهبران مجاهدین فاقد صداقت و حرکت سربازهای شان فاقد عقل و آگاهی، سرباز های که زیر فرمان این رهبران خونخوار بودند هیچ انگیزه ای عقلمندانه برای جهاد نداشتند. حالا که کشته شده اند هیچ بهانه ای برای لیاقت واژه ای شهید ندارند.
   چون جنگ شان از روی تعقل نبوده

  • بیخت کنده ملا صایب!
   ایقه وخت ده کجا گم بودی؟ مردم از بی ملایی و بی امیری در بدر شدن و بسیار وخت میشه که ملا صایبا ده قصر جور کدن و چوکی گرفتن مصروف شدن و ریش و سبیل و آیات مایاته ده تاقجه بلن ماندن.

   آفرین ملا صایب! آیات قرآنه خوب از برکو و هرجا که لوده دیدی بپران. خوب نان داره. ای دمکراسی ممکراسی گپ دو روزه. آخرش ما و شما و همان ریش و بروت و پاچه تمبان و ابجد و تاویز و جن و ملا و حدیث بازی و قرآن خوری می مانیم. تا او وخته چنته ره پر کو.

 • Zahedi e Aziz,

  Naazam ba qalamit ke az dil e insaanhaye zolm deeda wa jawr kashida menawisi. Sud aafarin bar shoma.

  Aadam khoran e asr ba qudrat raseedan e khod ra jushn migirand, jinayat e khodra tajleel mekonand. Wahshiyan e keh imroz ham dast ba qudrat hasthand wa az presidentesh girifta ta hamaan chowkidarish dozd hasthand, adam mekoshand, dasthaan e shaan pur az khoon asth.

  Mantiq e adam khoran ra Mazhab salb karda wa Wijdaan e shaan ra hawas e qodrat.

  Hafth wa Hasth e sawr hardoo nafreen baad

  آنلاین : هفت و هشت ثور سیاه ترین تاریخ معاصر ما!

 • زاهدی سلام:

  از کثیف بودن این دو روز به خوبی و درست نوشته اید.بدترین وطن فروشی،قتل،تعقیب،گرفتاری،شکنجه،زندان،تجاوز به ناموس مردم،وحشت،غارت دارایی های عامه و مردم،استبداد،دامن زدن به اختلافات قومی و مذهبی...را به قدرت نشسته گان درین دو روز به نمایش گذاشتند.که شما نیز برخی فجایع فوق را بر شمردید.

  ولی چیزی را که فراموش کردید همدیگر بخشی،وحدت و تبانی مستبدین این دو روز در گذشته و حال است.

 • اقاي نويسنده جناب زاهدي
  واقعا حادثات كه بعد از 8 ثور 1371 رخ داد براي هيچ كس از هموطنان ما قابل قبول نيست و نيز جنايات را كه رهبران فروخته شده انجام دادند بخشودني نيست.
  اما دولت و ملت بايد از 8 ثور تجليل نمايند به دو دليل
  1-به خاطر شكست شوروي سابق به دست و همت افغانها
  2-به خاطر ارج گذاري و ياد بود از شهدا معلولين و معيوبين كه واقعا جهاد كردند.
  و اگر شما و ديگران فكر ميكنيد كه مردم ازين روز بخاطر پيروزي رهبران فروخته شده مانند سياف.رباني.حكمتيار.مزاري.قانوني و غيره تجليل ميكنند پس اشتباه گرفته ايد
  8 ثور ثمره جهاد بر حق مردم مظلوم و وطن دوست ماست نه ثمره جاه طلبي و قدرت طلبي رهبران دزد و رهزن

  به سلامت باشيد

 • in roz ba khatere aan pesare ke padare khod ra ba jorme hamkari ba dawlat edam karda bod in roz ba khatere aan 8zaneke 3sahat dar barabare qwae russ mardana jan bakhtan in roz ba khatere an 3zaneke khod ra garqe darya kardan wa ba doshman taslim na shodan in roz ba khtere ann dokhtarane ke dar roz roshan tir baran shodan omed daram ke fahmida bashed aqay zahedi

 • az milion ha mesal faqat chand dana ra zeker kardam

 • برادر محترم زاهدی که باوجود کالای زیبا و چهره روشن متاسفانه از داشتن فکر کوتاه رنج میبری انسان نهایت کوتاه بین به نظر میرسی.
  شما چطور روز پیروزی ملت افغانستان علیه کمونستان مزدور را با روز اشغال افغانستان در یک پله قرار میدهید.
  آیا شما به حقانیت جهاد ملت افغانستان باور ندارید. ایا خون یک و نیم ملیون انسان پیش شما ارزش ندارد؟ بالاخره همین روزیست که جهاد ملت افغانستان در همین روز په پیروزی رسیده است. شما چرا فرق میان پیروزی یک ملت بزرگ و روز اشغال کشور فرق قایل نیستید. مسئله پیروزی ملت مجاهدافغانستان با مسئله جنگهای داخلی میان گروهی فرق دارد. گرچه جنگهای داخلی بعد از پیروزی کلا محکوم است و عاملا ان باید به پنجه عدالت باید سپاریده شوند چراکه انها جهاد ملت را بخاطر رسیدن به قدرت پایمال نمودند ولی ارزش این روز تاریخی که در ان رژیم خونخوار خلقی ها و پرچمی های مزدور سقوط نمود را باید ملت جشن بگیرند. توهین به این روز توهین به جهاد عظیم ملت افغانستان و شهدای این ملت است که تعداد ان به یک و نیم ملیون شهید میرسد.

 • بجواب نظر آقای زاهد باید نوشت : که فکرمیشودشماازدرک وواقع بینی درست برخوردارنبوده وچندان هم ازواقعیت های اجتماعی وضرورت تاریخی اطلاعات کافی نداشته اید.زیراشمادرآنهنگام طفل بیش نبوده وآنچه نوشته اید جز مواردشنیدگی چیزی بیش نبوده درحلیکه 8 ثورباتوجه به پیامدهای نامونوس آن وانچه برمردم واقع گردید جز بدبختی ، تجاوزبه ناموس ، وطن فروشی ، وبالاخره سپردن سرنوشت مردم بیچاره وفقیر این کشوربدست پنجابی های بی فرهنگ وبی تاریخ چیزی بیش نبود. هرگاه شما بادید واقعبینانه به جوانب مختلف زندگی مردم بخصوص عقب ماندگی وجهل که مشخصه اصلی آنراقبل از7 ثورتشکیل میداد توجه نماید آنگاه خواهید به واقعیت های مربوطه پی خواهید برد .هم چنان جالب تراینکه شما ازتاریخ واقعی رویدادظفرنمون 7 ثورسال 1357 مطابق 28 آپریل 1978 اطلاع نداشته وناخواسته درصدد خودنمائی ومطرح شدن خودراقرارداده درصورتیکه ازاوضاع واحوال وچگونگی زندگی مردم اطلاعات کافی ویامطالعه شرایط اجتماعی آندوره ازتاریخ زندگی اجتماعی مردم کشور رابخود زحمت میدادید درآنصورت هرگز به چنین بررسی غیرمسولانه وغیر واقعبینانه مبادرت نمی ورزیدید .

  آنلاین : بجواب نظریه پردازی آقای زاهدی

 • سلام

  ایرانی هستم ... با تاریخ کشورتون آشنا شدم..... تحلیل خوب و عاقلانه ای بود.... ولی نظرم این هست که افغانستان در دوران حکومت شوروی وضعیت و اعتبار بین المللی بهتری داشت و همونطور که گفتین بعد از بین رفتن شوروی اوضاع کشور خیلی وخیم شد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس