صفحه نخست > خبر و گزارش > اعتصابی که به ششمین روز کشانده شد

اعتصابی که به ششمین روز کشانده شد

بصیر سیرت
سه شنبه 23 آپریل 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

اعتصاب گروه چهار نفری افغانستانی ها حالا به 9 نفر رسیده و دیروز سه نفر این گروه 9 نفری از اعتصاب کنند گان بدلیل وخیم شدن وضع صحی و ضعف شدید به شفا خانه ها منتقل شدند.
بعد از اینکه به شفا خانه بستری شدند، حالا دوباره به خط مقدم اعتراض و اعتصاب برگشته اند،
اعتصاب بی پایان و تا آخرین نفس ها، تا جائیکه تصمیم گیری های دولت سویدن و اداره مهاجرت در قبال سرنوشت آنها تغییر کند و یا حد اقل مانع اخراج اجباری آنها شود.
گفته میشود که این اعتصاب، بدون غذا، آب آشامیدنی، دارو و در هوای سرد بهاری سوید ادامه دارد و نهاد های مدافع حقوق پناهندگان سوید را نیز نگران ساخته است.

امروز رییس شورای شهر بودن، نیز از دولت سویدن خواست تا پاسخ انسانی به این اعتصاب ها داده شود و بگفته رییس شورای شهر بودن، وضعیت اسفناک است و در همین حال روز سه شنبه تظاهرات نیز در شهر بودن برگزار خواهد شد.
شهر بودن در شمال سوید و در چند صد کیلو متری استوکهلم واقع گردیده و گفته میشه تعدادی زیادی از مهاجرین در آن شهر منتقل شده اند .

خواست های اعتراض کنند گان:

چند لحظه قبل با یکی از مسئولان انجمن افغانها، در شهر بودن تماس گرفتم و آقای حیدری خواست های این اعتراض را برشمرد و گفت: خواست همه توقف اخراج اجباری افغانهای مهاجر در سویدن ، دادن عفو عمومی، دادن اقامت به خود اعتصاب کنندگان است و آنها هشدار داده تا آخرین نفس ها تا جائیکه جواب قانع کننده از سوی دولت سویدن دریافت نکنند به اعتراض ها و اعتصاب شان ادامه میدهند.
بگفته آقای حیدری، یکی از اعتصاب کنندگان به اسم حسین عطائی با خانواده پنج نفری اش نیز با اخراج اجباری رو برو است و حسین عطائی باوجود یکه از کهولت سنی و عمل جراحی که قبلا در قسمت های از بدنش شده رنج میبرد نیز در جمع اعتصاب کنند گان است و به احتمال قوی وضع صحی اش برای چندمین وخیم شود.

اعتصاب غذایی و اعتراض های مدنی

هنوز تظاهرات اعتراضی به اجرای پروژه روا برگزار نشده بود که اعتصاب غذایی این گروه افغانها آغاز شد و با وجود فشار های مدنی و اعتراض ها، هنوز اداره مهاجرت سوید اقدام های لازم را روی دست نگرفته و نگرانی از اخراج اجباری بسیاری از افغانها همچنان پا برجاست.
روزشنبه بیستم آپریل، تظاهراتی در اعتراض به اجرای پروژه (ریوا Reva) و شدت عمل پلیس در دستگیری و اخراج پناهجویانی که حکم اخراج دریافت کرده اند، در استکهلم برگزارشد.

یکی از خواسته های اصلی تظاهرات دادن عفو عمومی "امنستی" به پناهجویان بود. فراخوان برگزاری این تظاهرات در آغاز توسط سازمان نهضت پناهندگی (Asylrörelse) متشکل از چندسازمان مدافع حقوق پناهندگان مانند انجمن افغان ها و سازمان پناهندگان بدون مرز انجام شد و اکثر سازمان های مدافع حقوق پناهجویان و حقوق بشری از آن پشتیبانی کردند . شماری از پناهجویان در یوتبوری و بوروس نیز با فراخوان فدراسیون سراسری پناهندگان و با اتوبوس به استکهلم آمده و در تظاهرات شرکت کردند. تظاهرکنندگان در ابتدا در سرگل، میدان مرکزی استکهلم گرد آمدند و سپس با انجام یک راه پیمایی، در مینت توریت، در نزدیکی پارلمان سوئد اجتماع کردند.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • faida nadarad dar sale2006 ma 400 kilo meter rahpaimaei kardem 40 roz tahson wa etesab ghazaei kardem faida nakard man modate 7 sal dar sweden bodam belakhera bargashtam dar sale 2009 qabol na shodam alan ham dar indonezi astam

 • او برادر هزاره پس برگرد به وطن چی خود را از گرسنگی از بین میبری از بنده کرده نه بهتر استی نه زحمتکش تر مه بوطن استم خدمت میکنم بوطن.
  قاسم از کابل

 • بد بوی زویه، کدام هزاره مادریته لینگ وردار زده که پایین هر نوشته گوه خورده راییستی، و به هزاره ها بدو بیرا میگی؟ به دهن مادریت کابل پرسیان شاشه کنه که فاحشه مرده گو ترا یک ذره تربیت سالم یاد نداده، اوغان غووووول.....

 • دو ست وحشی من، بجای دشنام فرستادن اول خودت را اصلاح کن، همانطوری که کشتزار کشور به تریاک نیاز دارد، به گندم اصلاح شده بیشتر نیاز خواهد داشت، اگر سواد خواندن نوشتن را بلدی پس، کامنت های در شان پشتون ها بنویس، این کامنت های خودت است که شعور با سواد پشتون را نشان میدهد.
  بگذزیم از تریاک و انتحار و شرارت شونیستی ات، در این اعتصاب چند شخصیت از مردم پشتون و تاجک افغانستانی نیز حضور دارد و اعتصاب غذایی این افراد مشکل کشور را ثابت میکند و دور از گل رویت، افغانستان را کی است که نشناسد و کی است که از بلبل ها همچون خودت به تنگ نیامده و به وحشت نیافتاده باشد.
  این هم کامنت بود و آن که خودت مینویسی هم :)

  آنلاین : http://basirseerat.com

 • My comments had been removed from this page, but before it,s removal , some badmouthed hazaras responded to it in a truely hazara nature, by using bad languge and insult, and that is the only thing that flatnose hazaras are good at
  I only stated in my original comment that hazaras do not qualify for asylum in the west , because they are perfectly safe in afghanistan and due to their service to foreign spy agency (specially iranians) , they are doing quite well in Afghanistan
  By committing such exreme acts of self harm in order to get stay in the west and get an easy life is shamful and give bad name to afghanistan and no real afghan well ever do that.
  Someone stated above that some pushtoon and Tajiks also took part in this so called protest, which is absolute rubish, because looking at the photos above, they are all flatnose, and where have you seen a pushtoon or Tajik with flat nose
  IT IS ALSO WORTH NOTICING
  that if hazaras can do that to themself just to stay in the west, what would they do or they have done to the people they presume thier enemies

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس