صفحه نخست > خبر و گزارش > جنایت و غارت کوچی های پشتون از ناهور آغاز شد!

جنایت و غارت کوچی های پشتون از ناهور آغاز شد!

کابل پرس خبری
جمعه 10 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کابل پرس?: گزارش های مختلف حاکی از آن است که کوچی های مسلح با حمایت طالبان وارد منطقه ی خوات اولسوالی ناهور شده و جنگ با مردم محل را آغاز کرده اند. آنان تاکنون ده ها خانه را به آتش کشیده اند و برخی از اموال مردم را نیز چپاول و غارت کرده اند. کوچی های مسلح همچنین برای حمله ی همه جانبه به مناطق بهسود و دایمیرداد ولایت میدان نیز آماده می شوند. گزارش شده است که آن ها مانند گذشته دارای سلاح های سبک و سنگین می باشند و از حمایت کامل طالبان و بدنه ی اصلی حکومت حامد کرزی برخوردارند. طالبان و بدنه ی اصلی حکومت کرزی بنا به اشتراکات قومی از کوچی ها در حمله بر مردم در غزنی، میدان و بخش هایی از ولایت دایکندی حمایت می کنند.

در چند سال اخیر در نتیجه ی حملات منظم کوچی ها بر مردم در ناهور، بهسود و دایمیرداد، ده ها تن کشته شده و هزاران خانواده مجبور به ترک خانه و کاشانه ی شان شدند. کوچی های پشتون علاوه بر این جنایات، اموال و دارایی مردم را غارت و خانه و زمین آنان را تخریب کرده و به آتش می کشند. گزارش های مستند نشان می دهد که در یک نمونه از این جنایات، کوچی ها قربانیان خود را ابتدا سنگسار کرده، سپس با اسب بر جنازه ی آنان تاخته و جنازه ها را به آتش کشیده اند. در نمونه های دیگر نیز که تصاویر آن منتشر شده، کوچی های پشتون اموال غارت شده ی مردم را با موترهای تیزرفتار جابجا کرده و روی موتر بیرق گروه مسلح قومی طالبان را نصب کرده اند.
همچنین اسناد نشان می دهد که آنان به مکان های مذهبی از جمله مساجد حمله کرده و کتاب های مقدس مسلمانان از جمله قرآن را به آتش کشیده اند.

کوچی ها پیش از رژيم قومی طالبان، با دست بازتری به جنایات خود علیه مردم در ولایت مختلف دست می زدند.
جنایات منظم کوچی ها در کشوری که افغانستان نام گرفته، از اواخر قرن 19 میلادی آغاز شد. زمانی که عبدالرحمان پادشاه پشتون تبار، با واگذاری بخشی از خاک این سرزمین به هند بریتانیایی، حمایت مالی و نظامی بریتانیا را بدست آورده و در افغانستان علاوه بر جنایات سیستماتیک مانند نسل کشی و برده داری، بصورت گسترده دست به اشغال سرزمین های باشندگان اصلی این کشور زد.

عبدالرحمان برای گسترش جنایات خود، کوچی ها و سایر پشتون های مسلح شده در مناطق مختلف کوه سلمیان را با وعده ی سپردن سرزمین مردم هزاره به آنان، برای اشغال مناطق وسیعی از قندهار، هلمند، زابل، ارزگان و غزنی بسیج کرد. او همچنین پس از نسل کشی گسترده و اشغال بخش های وسیعی از این سرزمین، با صدور اسناد مختلف، این زمین های مردم را به پشتون های کوچی و سایر پشتون های اطراف کوه سلیمان سپرد تا ترکیب قومی افغانستان امروز را بر هم زده باشد. از آن زمان تاکنون جنایات کوچی ها بصورت منظم ادامه دارد و حکومت های پشتون برای غارت و چپاول و سرکوب مردم از کوچی ها به عنوان اهرم فشار استفاده کرده اند. رژيم پشتونستی طالبانی کرزی نیز در این سال ها تا جایی که امکان دارد، همین سیاست را دنبال می کند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • بیائید همین تکرار تاریخ را برای لحظه ای هم اگر شده بجایش بگذاریم و از هزاره ها بخواهیم که از خود کمی مردانگی نشان داده و از خود دفاع نمایند. دفاع از هزاره ها صرف و صرف به توضیح و توجیه جنایات علیه شان در گذشته نباید محدود گردد. تا حدیکه بنده شاهد بودم حین ورود مجاهدین در سال 1992 به کابل این باصطلاح مجاهدین نماهای هزاره ها در چور و چپاول منازل بی دفاع ساکنین کابل در آن قسمت هائیکه در اشغال شان قرار گرفتند از هیچنوع ظلم ابا نورزیدند. چرا امروز آن ها از عین خشونت در دفاع از خود علیه کوچی های بی فرهنگ طالبی استفاده نمی توانند؟ امید است دوستان ما نیز در برخورد با این ها کمی توضیح رهنمود دهنده ارائه فرمایند تا این گروه افراد درک کنند که چور و چپاول منازل مردم بی دفاع در کابل جهاد نه بلکه جنایت بود و امروز وقت جهاد شان است که از خود و سرزمین شان در برابر تجاوزات کوچی جهاد نمایند.

 • باب، دوبار در تاریخ قدرت دست شما تاجیقها بود روی تاریخ را سیاه کردید.

 • لعنت خدا ورسول بر این قوم خبیث وملعون پشتونی که هر سال دست به جنایتهای بزرگ در سرزمین آبایی و اجدادی مردم هزارستان میزند ولعنت به این حکومت پشتونستی کرزی . این ها از بقایای یهودی های اسرائل هستند اینها مسلمان نیست چون مسلمان به دستور قرآن باید عمل کند که میفرماید نفس های تان را نکشید ولی اینهاملعون ها از کشتن مسلمان باکی ندارد.درین زمینه باید دولتمردان ما وآنانیکه در اریکه قدرت نشسته اند اقدام جدی نمایندوگر نه عبدالرحمن دوم همچنان خواهد آمد .

 • Whoever insults Kochis should face a dead like on the pictures above, which I love to see.. I do hope so and pray for each of Hazara to face such a deador who ever says a Pashtun is lahnati. As long as you talk like that, I will be happy for each dead of a hazara and will celebrate it with a big beer. As long as you guys hate Pashtuns, I will provide US 500 monthly for stupid Taliban. As long as you guys do not come with arguments and logic, I will celebrate even the dead of your children and any hazara around the world. even if I love hazaragi girls, as they are really beautiful. Therefor be reasonable and try to learn and forget your hazaragi bullshit.

 • هویت ها با خبر!!!
  به این برادران وحشی خود بفهمانید که دوران عبدورر گاو الحضرتتان نیست که هر ساله مثل شغال مردم را آزار میدهید.
  شما زبان برادرانتان وحشیتان را بهتر میفهمید و این وظیفه شماست که با انان صحبت کنید. غیر از ان وحدت ملیتان را به نشستگاه مادرتان روان خواهیم کرد و بی هویتیتان را به کان پدرانتان خواهیم فرو کرد.

 • دوستان عزیز:
  هزاره ها بجای ماتم داری ملهم از فرهنگ ماتم داری مذهبی بهتر است شیوه برخورد خویش با ظالم را تغییر دهند. ملاها در تعمیم فرهنگ ماتم داری زیر عنوان کربلا و مظلومیت امام حسین، نواسه پیغمبر، نقش بارزی در بین هزاره ها داشته اند. امروز هزاره ها آنقدر زیر تاثیر این فرهنگ قرار گرفته اند که دفاع از خود در برابر کوچی ها را فراموش کرده اند. بیائید زیاد سر تاریخ نه پیچیم و علیه کوچی ها عملاً داخل اقدام شویم و نگذاریم پای این کثافت ها سرزمین هزاره ها را ملوث سازد. در مورد ظلم و جنایات افغان ها در گذشته علیه مردم هزاره ها زیاد گفته شده است. امروز وقت آن رسیده که با برداشت درست از تاریخ عملاً دست بکار شویم. هر قدر ما ظلم کوچی ها علیه مردم هزاره را تبلیغ کنیم در حقیقت در راه تضعیف روحیه مردم هزاره ها کار کرده ایم. بهتر است بعد از این سر بریده چند کوچی توسط مبارزین هزاره را به نمایش بگذارید تا حریف ها بفهمند که یک فطیر چند نان می شود.

 • معلوم می شود که زنان کوچی سال ده مرد جوان می زایند
  زیرا هر سال به تعداد کوچی ها افزوده شده و نیرو های مسلح شان هر سال دهها سگ های جوان را با خود دارند
  البته من چند دلیل را میشمارم که ممکن یکی یا چند ویا تمام دلایل حقیقت داشته باشد
  1- زنان کوچی سال ده جوان می زایند
  2- این جوان تازه وارد در نیرو های کوچی می تواند دوست پسران زنان و دختران کوچی باشند
  3- دقیقا می توان گفت که این تجمع فقط نام کوچی را با خود حمل می کنند ولی کوچی نه طالب است.
  4- برعلاوه طالب در لباس کوچی می تواند نیرو های خارج از مرز را نیز شامل باشد.
  شما چی نظر دارید

 • من خود ‌یک هزاره هستم و به صراحت میگویم که، هرچی‌ میکشیم از دست خود ماست، چی‌ از دیگران شکایت کنیم............؟
  سمیر

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس