صفحه نخست > خبر و گزارش > اعتصاب غذای دانشجويان دانشگاه كابل

اعتصاب غذای دانشجويان دانشگاه كابل

عظيم بشرمل
سه شنبه 21 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

دانشجويان دانشكده علوم‌اجتماعي دانشگاه كابل دو روز است كه دست به اعتصاب غذاي نامحدود زده‌اند. آنان در مقابل دروازه پار لمان تجمع كرده‌اند و دوزاده صنف درسي دانشكده به صورت كامل تعطيل شده است. تعداد آنان به هشت صد نفر مي‌رسد. صد نفر از آنان در اعتصاب غذاي به سر مي‌برند و ساير آنان در كنار آنان به تحصن پرداخته‌اند.
تا هنوز صدها نفر از فعالين مدني و حقوق بشر، نماينده‌هاي مشرانوجرگه، ولسي‌جرگه و روزنامه‌نگاران از آنان ديدن كرد‌ه‌ و حمايت‌شان را اعلان كرده‌‌اند.

امروز سه شنبه آقاي بابري معين وزارت تحصيلات‌عالي از دانشجويان اعتصاب كننده‌ ديدن كرد و از آنان خواست تا به اعتصاب غذاي شان پايان دهند، اما دانشجويان اعلان كردن تا زماني‌كه تمام خواست‌هاي آنان عملي نشود دست از اعتصاب بر نخواهند داشت. ‌آنان خواهان بركناري فارق عبدالله رييس دانشكده علوم اجتماعي و فيصل امين استاد اين دانشكده‌ هستند، و نيز مي‌خواهند دانشجويان مورد تبعيض‌هاي قومي، سمتي و مذهبي قرار نگيرند.
امشب وضعيت صحي دانشجويان اعتصاب كننده دانشگاه كابل و خيم شده است. چند لحظه قبل تعداد يازده نفر از آنان به خاطر وضعيت و خيم صحي به شفاخانه‌هاي استقلال و شفاخانه پيرزداد انتقال داده شده‌اند. آنان با كم‌بود امكانات مواجه‌اند. فقط يك آمبلانس در آن جا است، براي انتقال آنان از رنجير پوليس استفاده شده است. وزارت صحت عامه بايد مسأله را به صورت جدي مورد توجه قرار دهد.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باقی سمندر
  کابل - افغانستان
  اعتصاب
  دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشګاه کابل ادامه دارد .
  بیش از 80 تن از دانشجویان دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه کابل
  به ساعت ۹ بامداد دیروز دربرابر در وازه غربی پارلمان افغانستان دست به اعتصاب غذایی نامحدود وبیش از 200 تن دیگر از این دانشجویان دست به تحصن واعتصاب زدند که دراین هوای گرم تاهنوز اعتصاب شان ادامه دارد .
  وضعیت صحی این دانشجویان که بیش ۴۰ از ساعت را در اعتصاب غذایی ...بسر میبرند واعتصاب شان تا هنوزادامه دارد ، تا اندازه زیاد نګران کننده است . متاسفانه باید نوشت که تاهنوز که ساعت دوازه وچهل دقبقه نیمه شب روز سوم اعتصاب است، هیچ یک از مسوولین وزارت تحصیلات عالی از این دانشجویان احوال نگرفته اند .
  اما عده ای زیادی از شهروندان کابل به شمول فعالین جامعه مدنی وبرخی رسانه های نوشتاری دیداری و شنیداری واعضای پارلمان در جمع اعتصاب کننده ها آمدند و حمایت اخلاقی شان را از اعتصاب مدنی وخواسته های مدنی اعتصاب کننده ها بیان داشتند .
  دوخواسته اصلی اعتصاب کننده ها چنین است :
  یک – برطرفی رییس دانشکده علوم اجتماعی که شخص مطلوب از هیچ نګاه نیست وبیش از سی سال است که در کرسی یا چوکی ریاست لم داده است و پیوسته به دانشجویان برخورد زشت نموده و با دشنام و تعصب برخورد مینماید.
  دو – برطرفی برخی از اساتید که دارای توانایی اکادمیک وعلمی نمیباشند .
  اما وضع اعتصاب کننده ها چګونه است ؟
  عظیم بشر مل از میان اعتصاب کننده ها چنین مینویسد :
  چند لحظه قبل تعداد يازده نفر از دانشجويان اعتصاب كننده، به خاطر وضعيت و خيم صحي به شفاخانه انتقال داده شده اند. آنان با كم بود امكانات مواجه اند. فقط يك آمبلانس است و براي انتقال آنان از رنجير پوليس استفاده شده است. وزارت صحت عامه بايد مسأله را به صورت جدي مورد توجه قرار دهد.
  ــــــــــــ
  براي پايان دادن به تاريخ تاريك مان بايد شب‌هاي تاريك را در كنار سرك سپري كنيم.
  من که اشکم جاری شده است، قلمم از توان مانده است، سرم گیج می‌رود، نمیدانم برایتان چه بنویسم. فقط بدانید که دوستان ما به طرف مرگ نزدیک شده و برای رسیدگی خواسته های شان دارند تن به مرگ می‌دهند. فضا حالت دیگر، حالت غیر قابل تعریف وتوصیف به خود گرفته است، داریم دوستان خود را کم کم از دست می‌دهیم، شماری از 11 نفر الی اکنون به شفاخانه انتقال داده شده است. قضای تاریک اینجا برای مرگ ساخته شده است. دوستان مرگ را بر پیروزی ترجیح می‌دهند

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس