صفحه نخست > دیدگاه > تقدیم به روشن اندیشان دانشگاهی سرزمینم!

تقدیم به روشن اندیشان دانشگاهی سرزمینم!

میراحمد لومانی
چهار شنبه 22 می 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

در افغانستان تا هم اکنون این استبداد بوده است که در تبانی با ارباب و ملا، برای خلق و جامعه تعیین تکلیف نموده اند. به گواهی تاریخ و عینیت های موجود در بتن جامعه و سیر تاریخ، چه « بد و ظالمانه » تعیین تکلیف که ننموده اند! در سطح ملی و بین المللی استبداد سیاه قبیله، و طایفه، افسار به لجام مان زده، و فرهنگ خشونت و بیابان گردی را بر ما به تحمیل گرفته است؛ و در سطح خانه و منطقه، " ملا و ارباب،" فرهنگ " ارتجاعی " و " خان سالاری " را بر ما به دیکته پرداخته اند و..!

..و این چنین ما نسل های متمادی راه در کوران تاریخ گم نموده، و سرگردان بوده ایم! در ورطه استبداد، در رنج تاریخی خویش دفن گردیده شده ایم! و این رنج به پیمانه یی عظیم و از حد گذشته است که؛ جهانیان را نیز به تکلیف وا داشته است...!

... و امروز، از میان " خون " دود " و " آتش " نسل پوینده و جوان، از مسیر دانش و دانشگاه، میروند تا به ظهور تاریخی خویش " نه " بزرگ و انقلابی را بر پیشانی استبداد تاریخی " قبیله و مذهب ؛" و فرهنگ " خان و ارباب سالاری " به حک بگیرند..! و من به این حرکت و جهش تاریخی امید وار میشوم! زیرا این حرکت و تبلور نه از مسیر تعفن زا استبداد مذهب و قبیله به تکاپو و تلاش اغازیدن گرفته است؛ که، از مسیر نور و دانش در انعکاس از درد تاریخی یک ملت و جامعه به فریاد بر نشسته اند!
در ورطه " ترور " تریاک " و تزویر " دیگران؛- و در اوج چپاول و غارت های باند مافیایی قدرت و ثروت؛ این نسل پوینده، بازتاب شکوفایی دموکراسی در افغانستان است که عدالت و برابری و پایان استبداد کشنده تاریخی را از نای" درد و دانش،" دارند به فریاد بر مینشینند!... و من به آنان باور مند میشوم! که: ژرف ترین تحولات عظیم تاریخی از مکان دانشگاه ها و به توسط دانشجویان در ادوار تاریخ آدمی به ثبت رسیده است! این محیط دانشگاه و جمع پرشور و صادق دانشجویان بوده اند که انقلاب عظیم و سرنوشت ساز فرانسه را در فراخنای تاریخ بشری همچون تحول بنیادی و سرنوشت ساز و تاثیر گذار، ثبت تاریخ نموده اند...! مفاهیمی همچون دانشگاه، دانشجو، و مبارزه پیگیر، مقدس و رهایی بخش تاریخی ملل در تبانی همدیگر پیوند خورده اند. بزرگترین شخصیت های تاریخ ساز عصر تمدن و شکوفایی بشریت، از سینه دانشگاه، و از بتن دانشجویان جهان قامت بر افراخته اند..! و حال چه نیکو و برازنده است که فرزندان از سرزمین من، از چنین مکانی مبارزه داد خواهانه خویش را به اغازیدن گرفته اند..! .. و حال نیاز هست تا از این عزیزان حمایت و پشتیبانی صورت گیرد! یک نیاز شرافت مندانه تاریخی است، تا از حرکات و جریان های مدنی در این کشور حمایت و پشتیبانی گردد! هر آنکه قلب ی دارد، و این قلب برای این ملت و سعادت آن میتپد، و به دموکراسی و حقوق حقه آدمی باور مند میباشد، نیاز هست تا بدور از غرق شدن در باتلاق تعفن گرایش های ارتجاعی، از چنین حرکات ملایم و سرنوشت ساز تاریخی حمایت و پشتیبانی بنمایند!!

هرچند؛ در افغانستان و جهان، گاه مقدس ترین ایده ها به لجن کشیده شده، و شریف ترین آرزو ها در مسلخ " خیانت و معامله " به " ذبح " گرفته شده اند. امید این بار این حرکت شریف و رهایی بخش، سر آغاز ظهور عدالت و دموکراسی حقیقی در کشور استبداد زده افغانستان باشد!
به امید آن روز...

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • با درود .
  واژه ( بطن ) عربی است به معنی شکم یا میانۀ چیزی و جمع آن بطون است . لطفاً آن را ( بتن ) فارسی نسازید . برای ( لطفاً و معمولاً ) نیز معادل فارسی نداریم . مرسی .

 • زنده باد همبستگی هزاره ها
  انصاری بچیم خوب مرچ ده کونت افتاده

 • سلام دوستان خوب ومرور کننده گان این سایت که غنیمت بزرگ است در پهلوی سایر نشرات جمعی .
  بیائید کمی فکر کنیم که در ادبیات دری چقدر ادبیات ویا واژه های بیگانه نفوذداده شده بکدام ضرورت .
  بخاطرنفوذ لسان بیگانه .
  نبود اسم ویاواژه خاص مانند راکت .
  بعدا بخود اجازه بد هیم ودهن انتقاد باز نمایم ویا بزرگ نمائی کنیم.چنانچه بالای استعمال واژه بطن انتقاد میکنیم وبزرگ نمائی را تماشا کنید که در ختم میگویند مرسی یک تبسم .

 • این اعتصاب قومی نیست. هر پشتون تاجک ازبک یا هموطن روشن فکر دیگر اگر دوست و جرات دارد میتواند به انها بپیوندد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس