صفحه نخست > دیدگاه > غوغا بود دو پادشه اندر ولایتی!

غوغا بود دو پادشه اندر ولایتی!

احمد بهار چوپان
چهار شنبه 19 جون 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

خبر گشایش دفتر نمایندگی سیاسی طالبان در قطر بگونه رسمی، و انتشار اعلامیه آن گروه به این مناسبت پیامد کنش ها و واکنش های چند جانبه ی ایست که از دیر باز بدینسو برای رسیدن به اهداف مشخص و از پیش تعین شده جریان داشت.

ادامه ی سیاست دشمن نوازی و طالب پروری حلقاتی در درون ارگ و افراد و گروه های در بیرون از ارگ که از افغانستان تا اروپا و امریکا همه جا تلاش کردند تا طالبان را گروهی صاحب داعیه و خط مشی سیاسی معرفی نمایند و ماهیت اصلی آنها را که جز خشونت، دگر ستیزی و تمدن ستیزی برخاسته از تفکر پوسیده ی قبیلوی، چیز دیگری نیست زیر پوشش عناوین پر طمطقراق " جنبش مقاومت ملی" پنهان نموده آبرویی برای جانی ترین افراد در میان مردم دست و پا کنند منجر به ایجاد دفتر قطر طالبان گشت و این برای آنانی که از آغازین روز ظهور پدیده مرگبار ( طالبان) آرزو داشتند با تکیه بر دست و بازوی خون آلود جنگجویان آن گروه به حق پدری شان برسند، به مفهوم پیروزی و عملی گشتن بخشی از امیال آنهاست.

و اما از نقطه نظر روابط دپلوماتیک میان دولتها و گروه ها و دانش سیاسی ایجاد دفتر سیاسی برای گروه دهشت افگنی که با دولت فعلی درحال جنگ است (ظاهرا) و برای رسیدن به اهداف موهومش از توسل به زشت ترین شیوه ها هم ابا ندارد، روایتگر چه مسایلی است؟
آیا میتوان پذیرفت که از راه قطر صلح به افغانستان باز گردد؟ و طالبان دست از اسلحه بردارند؟
آیا تنها راه رسیدن به صلح از دهلیز های دفتر طالبان در قطر می گذرد؟
به فرض که آغاز کار نمایندگی سیاسی طالبان در قطر سرآغاز شکل گیری روند برگشت صلح به کشور ما باشد، با چه پیش فرضی میتوان پذیرفت که عدالت فدای چنان صلحی نخواهد شد؟

چند نکته ی باریکتر ز مو در مورد ساز و کاری که منجر به قطری شدن روند صلح افغانستان گشت، وجود دارد که وقتی با توجه به آن نکات به سراسر روند نگاه کنیم نگرانی ما نسبت به آینده نتنها کاهش نمی یابد که بیشتر هم میشود.
برداشت نگارنده از حضور نماینده ی سیاسی طالبان درقطر در حالیکه دولت فعلی هم آنجا سفیر دارد و دایر شدن دفتر سیاسی طلبه در کنار سفارت دولت افغانستان به این معناست که امریکا و جهان غرب پس از این با طالبان به عنوان یک گروه سیاسی هموزن دیگر گروه های سیاسی در افغانستان برخورد خواهند داشت و حضور نظامی آنها را ذیل حقوق سیاسی شان به نحوی برسمیت خواهد شناخت.

همین که نمایندگان دولت امریکا با فرستادگان طالبان وارد گفتگوی مستقیم میشوند، خود نمایانگر نگاه طرف امریکایی به گروه طالبان است.

از سوی دیگر پیامد این حرکت امریکا و غرب و به حضور پذیرفتن سفیر طالبان، عملا کشور را به دو قلمرو بخش بندی می کند.
از این پس بطور رسمی در بخش های از افغانستان امارت اسلامی طالبان دایر خواهد بود و در نیم کمتر آن حاکمیت نیم بند دولت فعلی. کما اینکه مرز های سیاسی و امنیتی دولت کرزی از قبل هم در برابر طالبان مشخص نبود و از این لبه مرز دیورند تا کاخ ریاست جمهوری امتداد داشت.

وقتی چنین نتیجه گیری از اوضاع جاری در کشور داشته باشیم و اندکی به گذشته برگردیم و به گفته های افراد کلیدی در دولت امریکا و افغانستان توجه نماییم، تحلیل های بالا از پایه های منطقی استوار تری برخوار دار میشوند.
اینکه رئیس جمهور کشور ما دیریست داد از برادری با طالبان میزند، بدون اینکه کمترین توجهی به این نکته داشته باشد که برادری او با طالبان " جمهوریت " نظام را سخت زیر سوال میبرد و از مقبولیت آن در میان مردم می کاهد، تردیدی در پذیرفتن این واقعیت که برادر برای بدست آوردن خاطر برادر، راضی به تقسیم قلمرو حاکمیتش هم خواهد شد برای ما بجا نمی گذارد.

وقتی که معاون رئیس جمهور امریکا، آقای جو بایدن پس از ده سال حضور نظامی در کشور ما که تنها بهانه اش رزمیدن با دهشت افگنی و هراس افگنی بوده است از تربیون رسمی دولت مقتدر ایالت متحده اعلان می کند که :" طالبان دشمن ایالات متحده امریکا نیستند." در حالیکه بخوبی میداند که این گفته تا کدام اندازه در تقویت روحیه طالبان موثر و تا کجا برای ایجاد سردرگمی و تشویش در میان مردم عام افغانستان که متاسفانه بیشترین قربانی را برای رزمیدن با طالبان همین مردم داده اند، کارگر خواهد بود، زمینه سازی برای برگشت طالبان به عرصه سیاسی هم کاری نیست که از امریکایی ها ساخته نباشد.

سوالی که باقی میماند اینست که صلح با طالبان در اثر یک معامله ی سه جانبه میان امریکا، کرزی و طالبان چقدر مورد قبول و حمایت مردم عام افغانستان خواهد بود؟ و جایگاه مردم افغانستان در فردای که صلح میان این سه طرف برقرار شود کجا خواهد بود؟

قبرستان و یا زندان؟ زیرا طالبان در آخرین اعلامیه ی شان که بتاریخ 28/3/1392 پس از گشایش دفتر سیاسی شان در قطر منتشر ساخته اند هیچ اشاره یی به توقف جنگ از سوی آن گروه و برقراری آتش بس حتی موقت هم نکرده اند و برعکس توسل به هر وسیله و شیوه را برای رسیدن به اهداف شان جایز و شرعی اعلان نموده اند و بدون شک که یکی از این شیوه های غیر انسانی و نفرت انگیز همانا انتحاری است.

مردم ما تجربه زیستن در سایۀ خفقان و هراس امارت خود خوانده ی طالبانی را داشته اند و وقتی پس از فروپاشی ظاهری آن دستگاه ستم و جور به پای صندوق های رای رفتند و به کرزی خان رای دادند، عملا انزجار و برائت شانرا از طالب و دولت طالبانی به نمایش گذاشتند. اینکه در فردای انتخابات رئیس جمهور منتخب آنها به رای و اعتماد مردم خیانت کرده و برادرانش را به مردم ترجیح داد حکایت غم انگیز دیگریست.

شاید نیاز زمان است که یکبار دیگر مردم شریف و رنج کشیده ما با درک این حقیقت که رئیس جمهور شان با پشت کردن به جمهور مردم به سراغ برادرانش رفته و دولت امریکا هم که با طالب دشمنی ی ندارد، خود فکری به حال خود نمایند و بیشتر از این منتظر نباشند تا کسانی به نمایندگی از آنها سرنوشت شانرا با گروهک منفوری به معامله بگذارند زیرا تا خود مان برای بدست گرفتن سرنوشت و ساختن آینده همت نکنیم هرگز دستی از غیب برون نخواهد آمد تا کاری برای ما بکند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • گشایش دفتر طالبان به معنی زانو زدن و خم شدن بارک اوباما به پاهای جنرالان پاکستانی، شکست دموکراسی در برابر ترور و وحشت انسان های مغاره یی و شکست سیاست مداران امریکا در براربر نظامیان و استخبارات پاکستان میباشد. پاکستانی که نیرو های از هم پاشیده و تاریخ زده طالبان را دو باره از گنداب هابیرون کرده و بر روی جهانیان و مردم افغانستان استفراق کرد. گروه طالبان که مانند اسلاف خود د به نوازش بیگانه گان خو گرفته اند فقط به بیگانه گان روی خود را نشان میدهند و از روبرو شدن و گپ زدن با افغان ها شرم دارند.

 • کشورهای غربی و بخصوص آمریکای خایین دنبال منافع خودشان هستند. شعار ترویج دیموکراسی و حقوق بشر دروغ بیش نیست. هر کجا که منافع غرب و آمریکا ایجاب کند از تیروریست میشود فریدوم فایتیر مانند کنیبالیست های سوریه، و بر عکس از فریدوم فایتبر میشود تروریست مانند تصویر پائین.

 • az ziri keeeree NATO Rustom shoodi hal ba ma dushmon shoodi

 • اعلامیه امارت اسلامی افغانستان به مناسبت گشایش دفتر سیاسی امارت اسلامی در قطر:

  بر همگان واضح است که امارت اسلامی افغانستان بخاطر تسلط آمریکا در افغانستان از هیچ تلاشی دریغ نورزیده و به جهت رضایتمندی اربابان پاکستانی و سعودی خود از هیچ اقدام نامشروع و ضداسلامی خودداری نکرده است.

  امارت اسلامی افغانستان علاوه بر تلاش برای ایجاد ناامنی و بی ثباتی در کشور و دادن بهانه بیشتر به خارجی ها برای حضور دایمی در افغانستان، اهداف دیگری نیز دارد از جمله: گسترش افراط گری در منطقه، افزایش اسلام هراسی در غرب، همکاری برای تولید بیشتر مواد مخدر و هر آنچه که باعث بدنام شدن وجهه افغانستان در جهان شود.

  امارت اسلامی برای به مقصد رسیدن خواسته های کاخ سفید به هیچ کس رحم نمی کند. نه سربازان آمریکایی، نه نیروهای ارتش ملی و نه کشورهای همسایه. در یک کلام طالبان هیچ نسبتی با عدالت و امنیت نداشته و ندارند.

  البته امارت اسلامی استعمار زدگی و وابستگی صددرصدی به غرب را وظیفه دینی و ملی خود می داند و برای این کار از هر راه نامشروعی استفاده می کند. همچنین مبارزه علیه ملت هایی که خواهان استقلال خود و رهایی از چنگال آمریکا و اسراییل هستند، جزء وظیفه ملی ما می باشد. زیرا هیچ ملتی حق ندارد آزاد، مستقل و غیر وابسته به ابر قدرت جهان یعنی آمریکا باشد.

  امارت اسلامی برای نیل به اهداف و مقاصد ذیل، لازم دانست تا دفتر سیاسی خود در قطر را ایجاد نماید:

  1- تفهیم زبان زور و انتحاری به کسانی که مخالف حضور آمریکا در منطقه خاورمیانه هستند.

  2- حمایت از دولتی که آرامش را در سایه حضور آمریکا بخواهد و معارض امنیت ملی پاکستان نباشد و تامین اهداف و مقاصد اعراب سعودی و قطری را اولویت کاری خود بداند.

  3- دیدار و گفتگو با کسانی که مهره سرسپرده غرب باشند البته به صلاحدید کاخ سفید.

  4- تماس گرفتن با سران القاعده، حزب اسلامی حکمتیار و دیگر مخالفین دولت فعلی، تماس با گروه های تکفیری و افراط گرای سراسر جهان برای منسجم شدن برنامه ها.

  5- تکمیل کابینه دولت جدید و گردآوری افرادی که افکار و سیاستهایشان به گروه طالبان نزدیک است.

  قابل یادآوری است که ما از آمریکا و انگلیس که به امارت اسلامی مشروعیت دادند و از پادشان عربستان و امیر قطر که همیشه یاریگر مالی طالبان بودند و از مقامات اسلام آباد که پناه دایمی ما محسوب می شوند و از دولت کرزی صاحب که تسهیلات لازم برای ایجاد این دفتر را فراهم آورد، صمیمانه تشکر می کنیم

 • دولت امریکا در اوایل به مردم افغانستان تلقین کرد که باید بین امریکا و طالبان
  یکی را انتخاب کنند( یا امریکا یا طالبان).
  حالا با گذشت 12 سال مردم را مجبور میسازد، که هم امریکا و هم طالبان را
  بپذیرند.
  مردم افغانستان کوشیدند، حتی با یک دولت مملو از جنایتکاران جنگی و مافیائی
  کنار آیند. اما این برای دولت امریکا کافی نبود. در آینده باید با یک دولت
  جنگسالار، مافیائی ، طالبی و گل بدینی خون دل بخورند.
  از تصور این باند جنایتکارکه اسمش را دولت منتخب مردم میگذارند، موی سرم سیخ میشود.
  این است دستاورد دیموکراسی امریکائی برای مردم بیچاره افغانستان.
  بعد ادعا میکنند، که مردم عقب مانده و سنتی افغانستان از دیموکراسی چیزی نمی فهمند.

 • تا دیروز چند دانشجو را که به خاطر حقوقشان در دانشگاه علوم اجتماعی اعتراضات مدنی کردند، شما بدون هیچ مدرکی جاسوس ایران و آخوند و... غیره خواندید. بر ضد انها تظاهرات کردید. اما حالا وهابیها پیش روی دنیا با امریکا دفتر میزنند و نامش را هم امارات افغانستان میگذارند.

  ای بی غیرتها ای بی ناموسها چرا شما پای لوچان حالا تظاهرات نمی کنید؟ از نتف شما جاسوس و وطن فروش بودید و هستید.

 • پاکستان سگ چوچه های خود را از زیر بال خود کشیده وبه امید گرفتن قدرت و به رسمیت شاختن شا ن توسط دنیا این غلا مان بی رحم زنجیری خود را از دفتر شان که زیر چتر امنیتی و به حمایت استخبارات پاکستان مشغول ترور و انفجار وانتحار وقتل مردم عام خاص افغانستان به صحت وامانت به قطر سوار طیاره کرده فرستادند تا در پهلوی قتل وقتال و ترور انفجار وانتحار به دستور باداران پاکستانی شان یک دفتر تبلیغاتی هم بخاطر توجیه جنایات وقتل افراد عادی واطفال بیگناه ومسموم کردن دختران مکاتب ضدیت با فرهنگ واخلاق افغانی وایجاد نا امنی وترور وحشت ودهشت داشته باشند.تا فغانستان ادعای ملکیت انطرف سرحد دیورند را از سر خود دور نگهدارد.-0—

 • قراردادی که برای گشایش دفتر تروریستی طالبان در فطر با ایادی امریکا و تبانی پاکستان و کشورهای محیل قطر وعربستان سعودی بوسیله کرزی امضا گردید بدون تردید امضای این قرارداد یکی از کارنامه های خطرناک و وطنفروشانه کرزی و دارو دسته پشتونی قبیلوی او هست که همانند معائده ننگین گندمک و دیورند عواقب وخیم و خطرناکی را ببار خواهد آورد- این قرار داد گشایش دفتر تروریستی در قطر بجای اینکه به مردم افغانستان کوچکترین فایده را به بار بیاورد بلکه منافع هنگفت و جهانی آن برای دشمنان مردم افغانستان و ضربه زدنهای عمیق و تکان دهنده بر پیکر اسلام عزیز است- امریکا با گشایش این دفتر دور دوم و چهره دیگر تروریزم القاعده را به منصه شهود در میارد - اینبار بوسیله طالبان و همه گروهمای نامنهاد اسلامی که به نحوی از انها خودشان را از سیاستهای امریکا و جهان غرب سوا قرار میدهند- این دفتر بدون تردید یک دفتر سیاسی خطرناکی خواهد بود که بزودترین فرصت بلیونها دالر سرمایه از کشور های عربی و سازمانهای ضد اسلامی به حسلب این دفتر واریز خواهد شد و از این طریق به ایادی شیوخ قطر و رهبری و بالا بینی پاکستان و حمایت بیدریغ امریکا نه تنها در افغانستان که در دیگر کشور های جهان اسلام جویهای خون روان خواهند ساخت و این زمینه ادامه وجودی امریکا و سازمانهای مخوف نظامی را در این کشورها تسجیل خواهد کرد - گشایش این دفتر به بهانه صلح به پروسه افغانستان آغاز نبرد تازه در مقابل مسلمانان و نسل جوان اسلامی است تا آنها را با ترورو انفجار و انتحار از دین و و موهبت های انسانی به دور نگه کنند و فاقد عقیده و عزم و اراده بسازند- بدون تردید موجودیت طالبان و عطشی که برای کشتار مسلمانان دارند چیزیست که امریکا و دشمنان اسلام عاشق آن هستند و دیگر اینکه پاکستان بیشتر ازین نمیتوانست با طالبان در اعمال تروریستس شان نظارت داشته باشد الان امریکا طالبان را صبغه و هویت رسمی بخاطر خدمات شان به اهداف کفار جهانی بخشیدند و به انها استقلال در تصمیم گیری های جنایی و تروریستی شان فراهم آوردند- شما شاهد خواهید بود که موجودیت این دفتر بجای اینکه ذره ای به مردم افغانستان ممد واقع شود بیشتر برای شعله ور کردن جنگ و کشتار بیشتر زمینه را در افغانستان مهیا خواهد کرد.

 • بینام که کارتون طالبان را در قطرکاپی کرده ای از طرز ادبیات معلوم است که ازمزدوران وسگان و کاسه لیسان اخند های ایرانی استی .که انطرف این ملا نما ها چوچه های پاکستان بر فرق مردم افغانستان میزند اینطرف شما به مزدوری اخند گ های ایران تمام قضایا را از دید خر اخند های ایران میبیند .امریکا و غرب هوشیار تر از انست که چیزیکه شما مزدوران اخندگ های ایران و مزدوران زیر دست امریکا یعنی قطر سعودی پاکستان فکر میکنند بازی بخورد. امریکا هم توان نظامی اش و هم دیپلوماسی اش از باداران ایرانی ات وهم از از مزدوران زیر دست اش یعنی قطر سعودی و پاکستان کرده بالا تر از تصور تو مزدور اخند ایران کرده نهایت بالا است . زمان نشان خواهد داد که این دیپلوماسی امریکا هم کام اخندگ های ایران را تلخ خواهد کرد و هم خواهش مطلوب خودش را درمنطقه و افغانستان بدست خواهد اورد.

 • ها ها ها ها خیلی جالب دستت مریزاد، برادر یا خواهری که اسمت معلوم نیست و کامنت فوق العاده زیبا نوشتی و حقایق را بر ملا کردی و یک کارتون جالب و کاملا استوار روی حقایق در مورد طالبان خبیث اینجا گذاشته ای که طینت این مردم بیشرف و سگ صفت را برملا میکند ، طالبان مزدور و سگانی هاری که همیشه برای استخوانی از بیگانه ها و دشمنان اسلام دم شورانده اند ولی مردمان مظلوم وکودکان معصوم افغانستان را بیرحمانه و سنگدلانه کشتار نموده اند - قسم به خدا که طالبان کثیف ئ بی ناموس غلامان و جاسوسان انگلیس و امریکا هستند و کرزی و دارو دسته طالبانی او که سالها برای امریکا و پاکستانی ها مردگاوی کرده اند اینبار مردم افغانستان را در انظار تمام مردم دنیا خوار و ذلیل ساختند و اجازه دفتر ذلت و خواری را در قطر امضا نمودند، اگرچه بیرق ذلت و خواری و بی ناموسی طالبان کافر و پدر لعنت پائین آورده شده و لوحه نامنهاد امارت را پائین کشیده اند و انرا شکسته و در آن شاشه نموده اند ولی این جنایت کرزی و جواسیس آی اس آی هرگز از مخیله تاریخ محو نخواهد شد

  • من همه نظرات شما را تائید میکنم و اینرا هم اضافه میکنم که طالبان اولین دشمنان دین پیامبر رحمت بودند که جهاد آسمانی و پیام زرم مقدس اسلامی را به انفجار مبدل کردند و از جهاد اسلامی تصویری از ترور به جهانیان معرفی کردند و جهان بینی والای شهادت را که برای مسلمانان زندگی ساز است به انتحار و خود کشی مبدل نمودند یا به عبارۀ دیگر بجای جهاد و شهادت اکنون ذهن جوانان و فرزندان اسلام را با انفجار و انتحار آشنا ساختند- اینها نه تنها دشمنان افغانستان مطلوم هستندبلکه دشمنی بزرگ با اسلام و دین رحمت دارند. در طول این همه مدت کرزی و دارو دسته طالبانی او که به حمایت و پشتیبانی سرویس جاسوسی سی آی ا و آی اس آی در افغانستان به میان آمدند هیچگاهی جنایات طالبان را علنا اعتراف نکردند بلکه سعی کردند همیشه مردم را طوری دریک خلا قرار بدهند که نتوانند تصویر درست از طالبان تروریست و خدا نشناس داشته باشند ، گاهی آنها را برادر خواندند، زمانی از آنها مخالفین دولت یاد کردند و گاهی هم گفتند که طالبان یک نام تایتل هستند که کار اصلی را دیگران میکننند و امثال آن که جنایت آشکارا در انظار تاریخ و مردم افغانستان است.
 • Aqaye Be name. Tashakor khub gofti. I agree with U 100%

 • همه اینها وطن فروش بودند و هستند!

 • وطن فروش و جاسوسانی که افغانان دارند هیچ کس در دنیا ندارد

 • جاسوسانی که تربیت انها به دست انگلیس بوده و هست. طالب و شاه و وزیرشان جاسوسند

 • جاسوس و وطن فروشانی که یا با ریش یا بی ریش یا نکتای دار و یا خشتک کشال. یا پای لوچ و .... همه شان از پستان زنی انگلیسی شیر خورده اند. پدرانشان مجهول هستند.

 • این توان مند ی کیش شخصیت سازی استبداد بوده است تا از بقایای کثیف ترین جریان از هم پاشیده و منفور طالبانیزم، پدیده قدرت مند و تعیین کننده، در معاد لات سیاست و قدرت به ظهور برسانند!

 • افغانهای با غیرت چرا وطن فروشی؟

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس