صفحه نخست > حقوق بشر > مبارزه با بی سوادی در افغانستان > نظرات شما درباره ی مبارزه با بی سوادی

شاعر و متخصص سیستم های معلوماتی
سردبیر و ناشر کابل پرس?
هزاره از هزارستان

آنلاین :

Work and Poetry

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • با تقدیم نمودن سلام می خواهم به عرض برسانم که بی سوادی مایه جهل نافهمی و نوع از تارکی ها می باشد که باید خودرا از این مرض نجات بدهیم هر چه ذوتر و علم را هر وقت که بخواهیم می توانیم به اسانی بی اموزیم درصورت اموختن علم مایان از جهل نادانی خلاص خواهیم شود و به طرف روشنایی خواهیم کشید و ان وقت مزه علم یک مزه دیگر است که خواهیم گفت که تا بحال ندیده ونچشیده بودیم ، برادران محترم باید از این سهولت امروزه استفاده نموده و کشور خود را از تارکی ها نجات دهیم و به طرف روشنایی ها بکشانیم چون علم اساس یک جامعه راتشکیل می دهد مایان طوری می گویم که اساس جامعه امنیت یک کشور می باشد در پهلوی ان اقتصاد و علم در رابطه به این طوری بی اندیشیم که اگر علم نباشد چطور می توانیم اقتصاد و امنیت خوب را ایجارنمایم.
  پس دست به دست بدهیم از سهولت امروزی ولذت علم خودرا برهمند بسازیم

  • مدیریت محترم سایت وزین وارزشمند کابل پرس? سلام ازفعالیتهای درد مندانه وشجاعانه و شفاف شما فرزندآگاه وغیور وطن یک دنیا تشکر میشود دوست تان دارم و به شما افتخار میکنم
   به نظر بنده خوبست یک نامه ی عمومی و سراسری از طرف کل مردم رنجکشیده ی افغانستان عنوانی دبیر کل سازمان ملل نیز برای در خواست جهت تامین امنیت واقعی افغانستان توسط نیروهای سازمان ملل بنویسید خیلی خوبست وما امضا میکنیم چون پایه ومبنای تمام مشکلات نا امنی است که توسط کرزی ورفقایش دامن زده میشود واز آب گل آلود ماهی میگیرند تا چند نفر طالب وحشی وخون آشام کشته میشوند آقای کرزی اشک خون میریزد و فریاد میزند کشتن مردم بیگناه دیگر قابل تحمل نیست اما وقتی مزدوران اجنبی طالبان آدمکش مردم بیگناه و فرزندان مظلوم این ملت را به بهانه ی ارتبط با دولت کرزی سر می برند کرزی با کمال بی شرمی سکوت میکند و بسیار سطحی و ساده به حساب می آورد و تازه ازطالبان با این حیله که کار کار بیگانگان است حمایت هم می کند تا افکار عمومی و جامعه ی جهانی روی طالبان متمر کز نشود درحالیکه این فیلمها دیگر تکراری شده ومردم آقای کرزی را خوب شناخته اند که هیج بهایی برای مردم افغانستان قایل نیست و خود گرگی است که در لباس چوپان وارد گله شده ونیشش تا آخر به جان رنجدیده ی ملت فرو رفته است مگر نه اینکه بیشترین باز سازی و مصرف بودجه ی این مردم در جنوب افغانستان صورت میگیرد در حالیکه موجودات آن دیار عملا دولتی را به رسمیت نمی شناسد کسی نیست سوال کند چرا به اینها که شعار شان جنگ بر علیه دولت و کشتن مردم بیگناه افغانستان است آقای کرزی اینقدر جایزه میدهد؟؟؟؟اما در عوض نواحی دیگر افغانستان با اینکه امنیت دارند ولی سهم بسیار اندکی درکمکهای سازمان ملل و باز سازی دارند گناه آنها اینست که مثل طالب وحشی نیستند و آدم نمیکشند پس بیایید خود ما فکری برای امنیت کشور مان بکنیم و دست به دست هم بدهیم تا از شر کرزی وطالبانش نجات پیدا کنیم یکی از راهکارها اینست که به دبیر کل سازمان ملل شکایت کنیم که دیگر نیروهای سازمان ملل با طالبان جدی بر خورد کنند و روزها به آنها از بابت حملات شبانه ی شان تحت عنوان کمک به مردم محل یا بازسازی و...جایزه ندهند با احترام وتشکر مجدد ازهمه برادران ما در کابل پرس عبدالغفار امیدوار

  • آقای اميدوار، سپاس از محبت و مهربانی شما. اظهار نظر شما باعث دلگرمی و ادامه ی کار می شود.

   درباره ی نامه به دبير کل سازمان ملل گفتيد. من قبلا هم دبير کل سازمان ملل، مدير يونسکو و يونيسف را امتحان کرده ام. سال ها پيش در زمان رژيم طالبان نامه ای سرگشاده نوشتم که با کمک زنده ياد هوشنگ گلشيری، دبير وقت کانون نويسندگان ايران به امضای 331 نويسنده، روزنامه نگار و روشنفکر ايران و افغانستان رسانديم. در ميان امضا کنندگان چهره های شناخته شده مانند زنده ياد احمد شاملو، محمود دولت آبادی، ناصر زرافشان و.. بود. نامه بازتاب خوبی در رسانه های داشت اما دريغ از واکنش و اظهار نظری از سوی مقامات سازمان ملل. شما می دانيد که سازمان ملل نيز يکی از مراکز مهمی محسوب می شود که اگر درست شکافته شود، فساد و رسوايی فراوانی را می توان در آن يافت. بعد از سازمان ملل، خواستم رييس جمهور را نيز با اين نامه که تاکنون به امضای بيش از چهار هزار نفر رسيده، محکی زده باشيم اما دريغ.

   من کاری که بتوانم را انجام می دهم. به تازگی از بنياد فرر مرد بزرگ مبارزه با بی سوادی در جهان خواسته ام که به افغانستان هم نگاهی داشته باشند. آن ها استقبال کردند. مشاوره های علمی خوبی می توانند بدهند که در جريان آموزش برای ستمديدگان که روش مخصوص استاد زنده ياد فرر می باشد، کمک مناسب و خوبی ست.

   می دانم و درک می کنم که بی سوادی مشکل تاريخی و اساسی افغانستان ما و شماست.

  • سلام آقای میرهزار
   به نظر بنده این موضوع بسیار روشن است که ریشه تمام مشکلات کشور(دخالت دیگران, عدم تحمل اقوام نسبت به یکدیگر, عدم رعایت حقوق یکدیگر, فساد و...) آشنا نبودن اکثر افراد جامعه به مسایل مهمی است که از ابتدایی ترین ملزومات برای آشنا شدن آنهابه آن مسایل, داشتن سواد واستفاده از این قدرت ارتباطی برای آگاهی یابی و آگاهی بخشی است.
   یعنی سواد پایبست خانه است نه نقش ایوان.

   پس تلاشهای شما بسیار ارزشمند وقابل ستایش است.موفق باشید

 • برادران عزیز سلام علیکم ورحمت الا اما بعد از تمام روشن فیکران افغان خوایشمندم دست از کین از قوم گیرای بیکشید دست را دستی برادری تان بیدید نگوید شمال یاچونب شرق یا غرب میتوانید در عدفی اصلی خود بیرسد اگر تکیه در ملل یا امریکا یا ه دیگر خاریجی میکند صد سالی دیگر پس میمانید اول تر تکیه به خدا باشید دوم کوشیش چسمی کنید گیله از کرزی نکن ماه 30 سال خانه وکاشانی خود را ریاه کردیم در کو ثارا دیودم نامم چنگسالار ماند باز اگر بلند شویم طالیب را بیزنیم نامی دیگر خاد ماندید همیشه میبینم تاریف از شهری بوش میکند از سلطانی دین اصلن را فرا موش کردید اقیده به خدا کن پیروی محمحد<ص> باش فیلی ان شخص را حمل کن همیشی از قتل دوزدی ریشوه از کین دور میشی احترام شفقط زیاد میشود اگر ساز مانی ملل دورغ گو نیست عادل است اسرایل وفلصطین را کارش یکطرفه میکند این امریکا ه ناتو در وطنی ما امده چنگ را برایما ه یاد میدید تلیم تربیه را از مادور میکن در شمال رفته بودم اطفال در زیری خیمه وه خانی خصی درس میخوانه در چونب ر وز مکتب دروست میکند شب مسوزاند سبب این است مردوم مار نام بعد میکندتمیر میسازی منزیلاول را شروع به کار میکنی نه از بالا امروز در جونب چنگ است شمال را ترمیم وتمیر کن وقتی جونب امنیت بر قرار شد بعد شروع بکار کن این خودش خیانتی بزرگ وزربه در سر مایهی وطن است در این فیکیر نیستی تمامی روز از ازادی بیان از حقوقی بشر عرف میزنی من یک شخصی بیسواد استم این را فامیدم به نظری من همین است ولیکین تویک چور نالیست تعصیل کردی نمیدانم کجاه استی نمیدانی افسوس با احترام سلام برای همه هموطن در اروز ان وقت کی 4 قوم در یک دستر خان بی بینم

 • دوستان راه نجات افغانستان به حق سوادآموزی است .وبهترین کار درمقطع کنونی ایجاد سازمانی مثل نهضت سواد آموزی ایران در افغانستان است .که توانست با کمترین امکانات وبهره گیری از باسوادان بومی محل از کودکان واجب التعلیم تا پیرمردان وزنان سالخورده را به مکتب بکشاند ودر طی یک دهه سطح بیسوادی ایران که نزدیک به 75درصد بود را به کمتر از 15 درصد تقلیل دهد .افغانستان امروز سخت نیازمند سوادآموزی است .و پایه اصلی آبادانی وعمران ورفاه همگانی وتوسعه همه جانبه افغانستان سواد آموزی است . نهضت سواد آموزی ودانشگاه آزاد اسلامی ایران نمونه های خوبی ازایجاد تحول در یک جامعه با درصد بالای بی سوادی است.به امید روزی که بی سوادی در کشور بزرگ افغانستان مهد علما وفضلا وشاعران و دانشمندان ریشه کن گردد.

 • خیلی کار خوبیه

  آنلاین : ...

 • به نظر من اگر امنییتی برقرار نباشد متأسفانه مبارزه با بی‌سوادی تاثیر چندانی در کشور عزیزمان ندارد

 • هیچ چیز به اندازه دانش و سواد در زندگی انسانها نقش ندارد
  با داشتن سواد همه جنبه های زندگی آدم ها از سلامتی گرفته تا مسائل ما لی بهتر می شود

  آنلاین : http://www.koodakcity.com/

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس