Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

در همین بخش

صفحه نخست > خبر و گزارش > نقش افغانستانی ها در انتخابات ناروی

نقش افغانستانی ها در انتخابات ناروی

موضوع چگونه گی برخورد با مهاجرین از آنجا برای احزاب سیاسی کم هزینه و رای آور است که نارویژی ها، مانند شهروندان کشورهای دیگر غربی، از وضعیت عمومی اقتصادی در کل راضی نیستند و برایشان ساده تر است فکر کنند، خارجی هایی که از جهان سوم به ناروی آمده اند، در کاهش رفاه مقصرند. احزابی هم استند که روی موج این نارضایتی سوار می شوند و در پی کسب رای سیاستهای سختگیرانه یی را در برابر پناهجویان تبلیغ می کنند. تا نهم سپتمبر، وقت زیادی نمانده است تا مشخص شود دولت جدید سرنوشت صدها پناهجوی افغان و هزارها پناهجوی کشورهای جنگزده و استبداد زده را چگونه حل خواهد کرد.
kawa gharji
جمعه 6 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

ناروی در افغانستان حدود 500 سرباز دارد و یکی از ده کشور عمده ی کمک کننده به افغانستان است و سالانه معادل 120 میلیون دالر برای بازسازی افغانستان کمک می کند. برنده شدن هر یکی از این احزاب تاثیر زیادی روی کمک های ناروی و وضعیت افغانستان خواهد گذاشت. از طرف دیگر برنامه های این احزاب در مورد مهاجرین هم برایم مهم است و به حزبی رای خواهم داد که به وضعیت پناهجویان بیشتر توجه کند.

انتخابات ناروی به تاریخ 9 سپتمبربرگزارمی شود. سیاست های اقتصادی خصوصاً مالیاتی ، ایجاد اشتغال گسترده، آموزش و خصوصی سازی از داغ ترین بحث های انتخابات این بار ناروی است. اما احزاب سیاسی ناروی برای سیاست های مهاجرتی این کشور نیز برنامه هایی دارند که گاهی موجب سرو صداهای رسانه ای شده است.

از آنجا که سیاست های ناروی در قبال پناهجویان به صورت کامل از طریق نهادهای کارشناسی تدوین نمی شود، رفت و آمد دولت ها تاثیرزیادی بر پناهجویان و کسانی که خواهان اقامت در ناروی هستند، می گذارد.

احزاب مختلف ناروی و سیاست های پناهندگی آنها - نواس
با آن که ناروی برای تامین نیروی انسانی در بازار کار و جبران کاهش جمعیت جوان این کشور به مهاجرین نیاز دارد اما نگاه دولت ناروی نسبت به مهاجرین به دلایل سیاسی، امنیتی و مذهبی به پناهجویانی که ازکشورهای مختلف به ناروی می آیند، یکسان نیست. نظام های فاسد و فساد گسترده در ادارات کشورهای مختلف مهاجرخیز و امکان جعل اسناد بهانهی خوبی برای رد تقاضای پناهندگان آن کشور ها توسط ناروی می شود و این در حالی است که مهاجرین زیادی از کشورهای اروپای شرقی به راحتی در ناروی به کار و زندگی مشغول اند. همین حالا هزاران نفراز کشورهای افغانستان، ایران، عراق وغیره در اردوگاههای پناهجویان ناروی در بی سرنوشتی به سر می برند و انتخابات ناروی را با نگرانی و دلهره دنبال می کنند. نتیجه این انتخابات هرچه باشد، بر سرنوشت این مهاجرین و کسانی که خواهان دعوت اعضای خانوادهی خود استند، تاثیر می گذارد.

با توجه به برنامه های انتخاباتی احزاب مختلف ناروی، اگر احزاب مانندی “ RV” اتحاد انتخاباتی سرخ، "SV" حزب چپ سوسیالیست و یا حزب سبز ها از گروه احزاب چپ گرا و از احزاب محافظ کار و سنتی حزب لیبرال و یا حزب دمکرات مسیحی در ائتلاف با یکی از احزاب بزرگتر مانند حزب کار برنده انتخابات شوند، امیدی برای بهتر شدن شرایط پناهندهگی و یا حفظ شرایط موجود وجود دارد اما اگر حزب ترقی یا حزب محافظه کار برنده شود، امکان باز گرداندن پناهندهگان به افغانستان بیشتر از حالا خواهد شد.

ناروی حدود 5 میلیون جمعیت دارد و حدود سه میلیون نفر در این کشور واجد شرایط رایدهی است. میزان مشارکت مردم در انتخابات سال 2009 ۷۶.۴ درصد بود. در مجموع پارلمان ناروی ۱۶۹ عضو دارد. بیش از 30 حزب سیاسی برای انتخابات ثبت نام کرده است ولی ناروی هفت حزب عمده و مهم دارد که همین حالا در پارلمان این کشور نماینده دارند. حزب کار ناروی بزرگترین حزب و دارای 64 نماینده در پارلمان فعلی است. نظر سنجی های روزهای گذشته نشان می دهد که حزب کار همچنان پیشتاز است. اما از قرار معلوم هیچ حزبی از آن محبوبیتی برخوردار نیست که به تنهایی بتواند دولتی تشکیل دهد و دولت آینده نیز مانند حالا یک دولت ائتلافی خواهد بود.
افغانستانی ها و انتخابات ناروی

قرار اطلاعات وزارت مهاجرت ناروی، اولین گروه پناهجویان افغانستانی ۱۶ نفری بودند که در سال 1996 وارد ناروی شدند. در سالهای بعد این آمار به هزاران تن رسید و حالا بیش از 17 هزار افغانستانی که اکثریت شان واجد شرایط رایدهی اند، در ناروی زندگی می کنند و صدها تن دیگر در اردوگاههای پناهجویان منتظر تعیین سرنوشتشان به سر می برند.

هرچند مشارکت در انتخابات اجباری نیست اما شور و شوق شرکت در انتخابات را می توان در بین مهاجرین دید. اما این مهاجرین به کدام حزب رای خواهند داد؟

فاطمه اصغری دانشجوی دانشکده انجنیری می گوید: من می خواهم به حزب سبزها رای بدهم. چون این حزب برنامه های خوبی برای مهاجرین دارد. این حزب خواهان پذیرش بیشتر مهاجر در ناروی است و سرنوشت هموطنانم که در اردوگاه ها به سر می برند، برایم مهم است. از طرف دیگر من عضو سازمان جوانان و طبیعت هستم و برنامه حزب سبزها در مورد محیط زیست را می پسندم.

امیر آشنا در مورد انتخابات ناروی می گوید: در این انتخابات شرکت خواهم کرد. ناروی در افغانستان حدود 500 سرباز دارد و یکی از ده کشور عمده ی کمک کننده به افغانستان است و سالانه معادل 120 میلیون دالر برای بازسازی افغانستان کمک می کند. برنده شدن هر یکی از این احزاب تاثیر زیادی روی کمک های ناروی و وضعیت افغانستان خواهد گذاشت. از طرف دیگر برنامه های این احزاب در مورد مهاجرین هم برایم مهم است و به حزبی رای خواهم داد که به وضعیت پناهجویان بیشتر توجه کند.

مصطفی الهام که سال گذشته تازه پاسپورت نارویژی خود را گرفته، در مورد انتخابات می گوید: من هیچ وقت شانس شرکت در انتخابات را نداشته ام. در افغانستان جنگ بود و ما مهاجر شدیم. در کشورهای مختلفی که قبلاً بودم، به دلیل نداشتن مدرک هیچ وقت نتوانستم در انتخابات رای بدهم. این اولین بار است که در انتخابات شرکت می کنم اما تا هنوز تصمیم جدی نگرفته ام که به کدام حزب رای بدهم. اول می خواستم به حزب کار رای بدهم اما این حزب هر روز قوانین سخت تری را علیه مهاجرین وضع می کند و من دوستان و اقوامی در اردوگاه های ناروی دارم که سرنوشت آنها برایم مهم است. حزب چپ سوسیالیست برنامه های خوبی دارد اما از نفوذ زیادی در ناروی برخوردار نیست و در نهایت مجبور به ائتلاف با حزب کار خواهد شد. بنابرین چند روز دیگر وقت دارم تا در این مورد فکر کنم .
موضوع چگونه گی برخورد با مهاجرین از آنجا برای احزاب سیاسی کم هزینه و رای آور است که نارویژی ها، مانند شهروندان کشورهای دیگر غربی، از وضعیت عمومی اقتصادی در کل راضی نیستند و برایشان ساده تر است فکر کنند، خارجی هایی که از جهان سوم به ناروی آمده اند، در کاهش رفاه مقصرند. احزابی هم استند که روی موج این نارضایتی سوار می شوند و در پی کسب رای سیاستهای سختگیرانه یی را در برابر پناهجویان تبلیغ می کنند. تا نهم سپتمبر، وقت زیادی نمانده است تا مشخص شود دولت جدید سرنوشت صدها پناهجوی افغان و هزارها پناهجوی کشورهای جنگزده و استبداد زده را چگونه حل خواهد کرد.

واژه های کلیدی

کاوه استم.
در کشورم اتفاق های می افتد که نمی توانم از کنار شان به بی تفاوتی رد شوم.
درس می خوانم. موسیقی می شنوم .

آنلاين بنگريد :

http://www.kawagharji.wordpress.com

پيام‌ها

  • اقاي غرجي
    تمام اطلاعات شما در اين نوشته نادرست است. ٥٠٠ سرباز نارويژي سپتامبر سال گذشته از افغانستان بيرون شدند. در ناروي ١٧٠٠٠ افغان نيست.... و خلاصه همه اش اشتباه... كاش هنگام نوشتن كمي دقت كنيد و اين همه اطلاعات نادرست به خورد مردم ندهيد. با احترام

جستجو در کابل پرس