صفحه نخست > دیدگاه > زن، میراث دار قرن ها سکوت

زن، میراث دار قرن ها سکوت

ثریا رسولی
يكشنبه 29 سپتامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

زن, ای میراث دار سکوت, خاموش باش. مهر سکوت بر لبانت بزن در جمعی که مردان نشسته اند. اگر چنین نکردی باید داغ سیاهی را در جای جای بدن کبودت به نظاره بنشینی. خاموش باش و دل به این خوش کن که " گر سخن گفتن از نقره باشد, سکوت از طلاست." اوه , خداوندا! چقدر ثروتمندیم ما زنان افغان با این همه خزانه ی سکوت های طلایی.

نمی دانم. به راستی نمی دانم که چرا مردها اینقدر از سخن گفتن زنان واهمه دارند! آخر مگر نمی گویند که توضعیفه هستی؟! پس چرا از یک ناتوان این گونه می هراسند؟! این چه رسم و رواجی ست در قبیله ی مردان؟!

پروردگارا! کفر نمی گویم اما کاش زن را نمی آفریدی در چنین جهانی ! حال که آفریدی , کاش او را اینقدر احساس و عاطفه عطا نمی کردی. آخر بنگر که چگونه این موجود لطیف ات در زیر دست و پای مردان بی منطق آوار می شود! اما نه , گویا تو خود از ازل می دانستی که اگر لطیف اند اما از سنگ ها صبورترند این زنها! اگر بار بار بر قلب شان حمله آید, باز هم کار می کند. عجب کیفیتی دارد این موجود!

یک زن را می خرند. هم کارهای خانه ی شان را سر و سامان می دهد, هم از او بهره ی جنسی می گیرند وهم از او صاحب نیروی کار بیشتر می شوند. در عوض مقدار اندکی را خرج نان و آب و پوشاک اش می کنند!! عجب معامله ی منصفانه ای است! خداوندا! به راستی که زن را برای آسایش مرد آفریدی و مرد را برای ظلم کردن به زن.

گاه گاهی به این می اندیشم که آنان که بیسواد و کم سواد اند را گناهی نیست اما چرا قشر باسوادمان چنین رفتارهای متعصبانه دارند با خواهران خود؟ احساس می کنم که مردان هر قدر هم که تحصیل شان بالا رود, باز هم مرد هستند. غیرت شان اجازه نمی دهد که خواهرشان برای ادامه ی تحصیل از کشور خارج شود! آخر قباحت دارد برایشان. اگر هم بنا به فرض محال اجازه دادند, آنقدر او را از طریق اینترنت و تلفن تحت کنترل می گیرند که آخر دختر خودش از ادامه ی تحصیل دلسرد می شود. حال آمدیم و دختر تحصیل کرد و دانشگاه را با نمرات عالی پشت سر گذاشت. خدا نکند که در خانه از او اشتباهی سر بزند یا اطلاعاتی را اشتباها به عرض برساند. آنوقت است که همه انگشت انتقاد به سوی او بلند کرده و با طعنه به او می گویند: "به به, شانزده پاس را ببین. این همه درس خواندی, آخر هم هیچ چیز را نمی فهمی." بله. می گویند نمی فهمی. تو هیچ چیز را نمی فهمی. در خلوت نمی گویند بلکه در جمع می گویند و پروا ندارند که تو می شرمی یا نه. آخر مهم نیست. تو که مرد نیستی. غرورت برای شان پشیزی نمی ارزد.
شخصیت؟ کدام شخصیت؟ از چه حرف می زنی؟ اصلا چه فرقی می کند برای آنها که تو در جامعه برای خودت کسی هستی و از خود دوستانی داری یا نه! در اتاق ات نشسته ای که ناگهان به تو تلفن می کنند و با صدای خشمگین و مملوء از تعصب شان فریاد زده می گویند:" این بچه که روی مطالب فیس بوک ات کامنت داده دیگر کیست؟ فورا او را از لیست دوستانت حذف کن. آبروی مان را بردی." و قطع می کنند و دیگر هیچ نمی شنوند. آخر یکی نیست که بگوید, برادر من, این چه طرز برخوردی است؟ چرا یک طرفه به قاضی می روی؟ من چه می شناسمش؟! پست پابلیک بوده, شخصی آن را دیده و پسند کرده. این به این معنا نیست که من و او در ارتباط هستیم! به فرض که اصلا دوست ام باشد. من حق ندارم که چند دوست مجازی داشته باشم؟! دوست مجازی هم ممنوع است؟؟!!

برادران, چون با نخبگان می نشینند می گویند که ما بسیار روشنفکریم. ما دموکرات, لیبرال و سکیولار هستیم. خواهر ما حق انتخاب همسر آینده اش را دارد. می تواند هر جا که دوست دارد برود. هر طور که میل دارد لباس بپوشد. اصلا ما موافق روسری پوشیدن زن نیستیم! آه, از این برادران که لاف می زنند. روسری مان را برنمی داریم. آن پیشکش باشد. شما یک بار بگذارید که ما یک عکس با حجاب خود را در اسکایپ مان بگذاریم. همین کفایت می کند برای مان. یک نفر برای شان بگوید که مردم از یک عکس کوچک با حجاب من, چه استفاده ی سویی می توانند بکنند؟!!! اینترنت پر است از تصاویر دختران زیبا.

اگر واقعا راست می گویند, چرا ما را از معاشرت و مصاحبت در حد چوکات با همکاران و هم صنفی های ذکورمان منع می کننند و از سوی دیگر فریاد بر آورده می گویند که شما دخترها یک مشکل بزرگ دارید! ارتباطات تان ضعیف است. متاسفاییم برای تان که با وجود شانزده سال تحصیل هنوز هم در ضعف ارتباطی به سر می برید!!!

چه می توانم گفت به آنان که جز از سخن خود چیزی نمی شنوند. کر و کورند. به این نتیجه رسیده ام که زن و دختر جماعت اگر خود را کوهی از دانش بسازد و شب ها را در پای چراغ مطالعه به صبح برساند, اگر سخت کار کند و معاش بالا بگیرد, اگر در جامعه برای خود منزلتی دست و پا کند, اگر یتیمان اش را به نجابت و با خون دل به دانشگاه بفرستد, اگر تجربه اش دو برابر یک مرد باشد, باز هم از دید مردان او نمی فهمد. او هنوز یک زن است.
نمی دانم که چه وقت ما زنان فهمیده می شویم برای مردانی که ادعای علامه بودن می کنند؟؟؟
قلبم سرشار از درد است و نگاهم مملوء از خواهش. مات و مبهوت می مانم. به دور دستها خیره می شوم و با خود می گویم: " آیا روزی خواهد رسید که این استعمار پایان یابد؟"

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • خواهر گرامی ثریا جان!
  تحقیر، تعجیز وانسان درجه بودن زن را که بر شمرده ای در کشور های اسلامی حاکم است نه در کشور های غیر اسلامی. بر علاوه ضعیفه شمر دن زن در ممالک اسلامی ظلم مضاعف دیگری را که نسبت به زن اعمال می دارند سنت منحوس وظالمانه ختنه دختران است که در بسا از مناطق مسلمان نشین در قرن بیست یک تطبیق می گردد. خبر ضد انسانی دیگر نسبت به زن آنطوریکه در اخبار بی بی سی آمده در کشور امام زمان رخداده است. نایبان امام زمان قانونی را در پارلمان آن کشور به تصویب رسانده اند که مرد ها میتوانند با دختر خوانده شان ازدواج کنند. پیامبر اسلام ازدواج با زن پسر خوانده را مشروع ساخت وتا آنجا این عمل غیر اخلاقی اش در میان عرب های مشرک مورد نکوهش قرار گرفت که پیامبر ناگزیر متوسل به واسطه خود شود و با آوردن آیت قرآنی این عمل ضد اخلاقی را مشروع جلوه گر ساخت. تظلم نسبت به زن، پوشاندن با برقع و چادری تا اینکه کسی روی یا موی "سیا سر " وضعیفه را نبیند در غیر آن دین اسلام در معرض تضعیف و تخریب قرار میگیرد. آری این دین مقدسی است که هست وبودش به دو متر تکه بستگی دارد. اخیراًیک مفتی معروف سعودی فتوا داده است که زنان نمی توانند رانند گی کنند زیرا در تخم دان زن ضرر میرساند و زن نمی تواند فرزند سالم بدنیا بیاورد. این عمل های زن ستیزانه همه وهمه در کشور های اسلامی رواج دارد نه در کشور های غیر اسلامی یا به زعم مسلمانان ممالک کافر. فضیل

 • An accurate assessment in regard to women and their status within the Afghan society. Indeed, it is as such; quite unfortunate. For as long as the Afghans treat their women this way, they are hurting their society and its development tremendously.

  With hope for a better future for Afghan women.An accurate assessment in regard to women and their status within the Afghan society. Indeed, it is as such; quite unfortunate. For as long as the Afghans treat their women this way, they are hurting their society and its development tremendously.

  With hope for a better future for Afghan women.An accurate assessment in regard to women and their status within the Afghan society. Indeed, it is as such; quite unfortunate. For as long as the Afghans treat their women this way, they are hurting their society and its development tremendously.

  With hope for a better future for Afghan women.

 • درود به ثریا جان !
  آب از سر چشمه گل آلود است . سراسری فرهنگ کشور شما منبعث از آموزه های دینی است . تمام قوانین عرفی ، حقوقی ، جزایی این سرزمین متأثر از قوانین شرعی است . به جای گله گذاری از مردان مسلمان ، باید اسلام سیاسی و فرهنگ پرسش ستیز و اندیشه کش را به زباله دان تاریخ دفن کرد و مانند اروپای قرن هژدهم برای ایجاد نظم در جامعه قوانین مدرن تدوین نمود .
  باز هم جای شکرش باقیست که در جمهوری اسهالی ایران « کشور امام زمان » نیستی که در 9 ساله گی پدرخوانده ات با تو چه کار می کرد ؟!
  این نوشته را کسی برایم فرستاد :
  ازدواج با دختر خوانده ....
  اخیراً مجلس نماینده گان ایران « کشور امام زمان » به طرح پیشنهادی عده ای از علمای کرام صحه گذاشته و آن را تصویب و تسجیل نمود .
  من بعد ، شما یا هر کسی دیگر می تواند با دختر خوانده ی 9 ساله خود « ازدواج !؟ » کند .
  پیش خود مجسم بفرمایید که :
  زنی شوهر مرده و یا بی بضاعت که توان اعاشه و تکفل دختر نوزادش را ندارد و در جستجوی پناه گاهی طفل معصومش را نزد فامیل یک آخوند محترم و با بضاعت به فرزندی میسپارد . ابتدا در منزل آخوند به آن طفلک شیر میدهند و وقتی طفلک دندان درآورد ، با دست در دهان او نان و غذا می گذارند . آخوند با اسم خودش به حیث پدر ، برای آن طفلک شناسنامه می گیرد و زمانی که طفل به حرف زدن آغاز کرد ، آخوند را بابا خطاب می کند و ناگهان به یکباره هف هشت سال بعد « در 9 ساله گی » آخوند پدرخوانده می تواند با همین دختر خوانده اش ازدواج « زفاف » نماید . و به اصطلاح شرعی « در او درآید » . فراموش نگردد که حساب سال شرعی ، همان سال قمری است یعنی دخترک هشت ونیم ساله است . البته ازین هم زودتر می شود با او زفاف کرد که درینصورت ، حاکم شرع فتوا بدهد که دخترک « رُشد » مناسب دارد . اشتباه نشود که این « رُشد » رُشد عقلی و فکری دخترک نیست ، بلکه رُشد جسمانی و بدنی او است ، و می شود از قُبُل و دُبُر او استفاده نموده و محتویات مثانه اش را در او خالی نماید .
  لاحول ولا قوة الا بالله ، فاعتبروا یا اولی الابصار .
  ازین بیداد ، گر خون به جوش آید عجب مدار .
  به این می گویند : منتهای رزالت و پستی . توهین صریح به مقام و منزلت انسانی . کم و بیشش را تو خود دانی .
  در کشورهای غربی به فامیل هایی « نامناسب » اتلاق می شود که زن یا شوهر ، دچار مریضی روانی و یا معتاد باشد و فضای خانواده به سلامتی روانی کودک لطمه وارد نماید ، درین صورت وزارت فامیلی و اطفال « Ministry of family and children » طفل را در مراکز حمایت دولتی انتقال داده و تا سن هژده ساله گی ، تحت سرپرستی دولت قرار میدهند .
  درین کشورها ، بوسیدن اطفال « حتی توسط والدین شان » معمول نبوده ، پدران حق ندارند کودک شان را روی زانویشان بنشانند و یا قسمی در بغل بگیرند که دست شان در زیر قسمت پایان تنه طفل قرار بگیرد . بدین لحاظ والدین اطفال شان را در کیسه های مخصوص جا داده و در پشت و یا روی سینه های شان انتقال میدهند .
  گاو و خر از آگهی انسان نخواهد گشت
  لیک
  آدمی گر اندکی غافل شود ، خر می شود

 • محمد پیغمبر خبر شد که یکی از جنگجویان اسلامی، خانم خیلی زیبا و مقبولی دارد.
  پیغمبر او را به جبهه جنگ فرستاد و این جنگجو اسلامی کشته شد.
  خبر کشته شدن او را به محمد رساندند و او در همان لحظه خانم او را به خویش نکاه میکند و تنبان خود را میکشد و میخواهد با او هم بستر شود.
  خانم بزرگتر او یعنی خدیجه به او میگوید که اقلاً بگذار شوهر قبلی این زن را دفن کنند و خون او خشک شود، بعد از آن با او همخوابه شو. اما محمد قبول نمی کند و با او هم خوابه میشود.
  این هم یکی از داستان های موقف زن در اسلام.

 • سبب اساسی همه این فجایع، دین مزخرف اسلام است. زن در اسلام چیزی بیشتر از یک وسیله ارضاه شهوانی و ماشین چوچه کشی نیست. برای اثبات گفته هایم میتوانم ده ها و حتا صدها دلیل، با استناد به قران بیارم، که البته حوصله این صفحا گنجایش آنراندارد. البته که مبارزه درین راه، در مقابل کوه هایی از جهل، بربریت،نادانی ووو کار اسانی نیست ولی هرکس به اندازه توان باید درین راه بکوشد.

 • همانطور که دوستان دیگر اشاره کرده اند، کار از بنیاد خراب است! هر چه واویلا کنیم که حقوق زن پایمال شد، آخوندها و مولوی ها قرآنشان را باز میکند و میگویند ما طبق سنت رسول (محمد بچه باز منحریف جنسی) عمل میکنیم. چون قوانین و دستورات الهی است کاریش نمیشود کرد، همه هم به آسانی میپذیرند، مثلا چون هزار و چهار صد سال پیش محمد بچه باز چنین گوه را خورده است، از قبیل ازدواج با دختر 9 ساله و چند همسری، زنان ناقص العقل اند و مردان بر زنان برتری دارند، پروانه دادن برای لت و کوپ کردن زنان وووو...... جماعت مسلمین هم چون دستورات الهی است باید گوه خوری های محمد پیقنبر بچه باز شان را تکرار کنند. مرگ دخترک نو عروس یمنی در اثر جراهت شدید بعد از تجاوز ((عقد اسلامی) جماع خرانه: در اسلام عشق و عاطفه مطرح نیست، از جماعت مسلمین بجای عشق و عاطفه جماع خرانه است) ادامه همان گوه خوری های محمد بچه باز است. اول باید برای رسوایی اسلام خر پرور و قوانین ضد بشری آن و محمد بچه باز این الگوی ام الفساد تلاش کرد.

  میبخشید که یک کمی لحن ما تند است، بعضی اوقات باید چنین باشد تا جماعت خرفت و بخواب رفته بخود آیند.

 • خاله ثریا بیشک , مجاهدین و یا اسلامیست ها همه یکسان اند بجز امر مسعود پنجشیری!!

 • مجاهد تاتار!
  تو و اسلامت و زن چادری دار بی سوادت در سر خر همراه چهارده تا اشتوک و گاو قلبه ای ات و جان چرکت که در هفته یی یک بار و یا ماه یک بار میشویی و کناراب کنج حویلی ات که بوی آن همه جا را گرفته خوب و جهان غرب با همه تمدن و اختراات و اکتشافات چندین قرن آن که تمام دنیا را پر نموده است، بد. حالی خوش شدی؟
  تو میدانی و خر و گاو و زن چادری دارت و چهارده تا اوشتوکت و ما میدانیم و تمدن ما.

 • آقای مجاهد تاتار !
  فرموده اید که :"دین اسلام بزرگترین مقام برای زن داده است واز حق مردان کرده به زن جق زیاد قایل شده است این شما هستید که نمی دانید." ولی قرآن این سند اساسی ودایمی اسلام ونیز شریعت غرای محمدی که ملهم از قرآن است خلاف فرموده جناب شمارا به تمثیل می کشد و مقام درجه دو به زن قایل شده است. بیایید با هم این مطالب را به بررسی بگیریم:
  برتری مرد بر زن در قرآن و اسلام: مردان بر زنان قیمومیت دارند و برتری داده شده اند ، مردان کار گذار و فرمانروایند بر زنان ، زنان برای مردان همچون کشتزارند ، مرد میتواند در یک زمان چهار زن و تعدادی کنیز غیر عقدی داشته باشد ،مرد باید اجازه بیرون رفتن زن از خانه را بدهد ، زن باید خود را برای هر لذتی که مرد می خواهد تسلیم نماید و بدون عذر شرعی از نزدیکی کردن او جلو گیری نکند ، دختری که به سن 9 سالگی رسد می تواند به عقد مردان 40 ـ 50 ساله در آید ،مرد میتواند زن خود را طلاق دهد حتی بدون اینکه زن را آگاه کند ، شریعت اسلامی تسلط مرد بر زن را مسلم شناخته : مرد خودرا مالک زن میداند ، مرد در ارث و شهادت دادن دو برابر زن حقوق دارد ، مرد قوی و زن ضعیف است ، مرد حاکم و زن رعیت است ، مرد آقا و زن تابع است ، مرد اجازه دارد زن خود را بزند ، زن از نظر عقل در درجه پس از مرد قرار دارد ، بعلت ضعف مدارک و مشاعر زن طلاق به مرد سپرده شده ، قرآن و اسلام تعدد زوجات را برای مردان تصویب نموده ، باید در امور مالی و قضایی و حقوقی بجای یک مرد دو زن شهادت دهند .
  برتری مردان بر زنان در قر آن وشریعت اسلامی آنقدر آشکار است که به هیچ صورتی نمی توان آنرا تأویل و توجیه کرد و مترقی جلوه داد میبینیم که در کشور های اسلامی چگونه حکومت مردان و مردسالاری بر سر زنان حاکم است و زنان انسانهای درجه دوم و زیر دست مردان و بردگان خانگی محسوب می شوند و اصلا اثری از مساوات و برابری حقوق سیاسی و اجتماعی بین زنان و مردان بچشم نمیخورد !
  زن در اسلام از بسیاری حقوق اجتماعی و سیاسی محروم است ، اسلام زن را در اجتماع قانونی و حقوقی خانه نشین کرده و با مقام مادری زنان را در خانه شوهر ، شریک زندگی مرد قرار داده . این زن که ناقص العقل و در مرتبه دوم قرار دارد نباید در اموری چون قضاوت و حکومت و مقامات اجتماعی شرکت داشته باشد و باید در خانه بماند و بچه داری و خانه داری کند ، البته نفقه اش بعهده شوهر است ! چه لطفی به این زن شده که با این شرایطی که دارد لااقل مجبور به نفقه دادن به شوهر نشده است!
  قوانینی که در اسلام راجع به زن آمده در همان زمان محمد ارتجاعی و غیر انسانی بوده چه رسد به این زمان ، بطور مثال یاد آوری می کنیم : برتری مرد به زن ، قانون تعدد زوجات برای مردان ، قوانین عقد و صیغه و طلاق ، ازدواج دختر 9 ساله با مردان میانسال و بیش از پنجاه سال ، قوانین ارث و شهادت و حضانت کودکان وقصاص و سنگسار واینکه مرد میتواند زن خود را بزندغیره وغیره
  بعلت تطویل کلام از ریفرینس به آیات قرآنی و گفتار پیشوایان، امامان و فقهای نامبردار اسلامی خودداری ورزیده شد.

 • کاش زن هیچ خلق نمیشد

 • به جواب این اقا که نوشته هیچ زن خلق نمی شد ، باید به اقا توزیع داد که اگر زن نمی بود شما اقازاده در این جهان تشریف نداشتید اگر زن نمی بود ادم نمی بود .اگر زن نمی بودد نشان ز اولاد ادم نمی بود. اما افسوس که مردم سواد هم چنانی و دانش ندارند که بتوانند درک نماییند چونکه مجمد عاشق زن های جوان و دختر های نو بالغ بود و این میراث شوم را به اخوند های زنباره و بچه باز نیز دادو در جامعه رونق پیدا کرد .

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس