صفحه نخست > عکس > از محمد هادی اخلاص هنرمند حکاکی هزاره در ترکیه تقدیر صورت گرفت

از محمد هادی اخلاص هنرمند حکاکی هزاره در ترکیه تقدیر صورت گرفت

علی امید
دوشنبه 21 اكتبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

آقای کریم کورکماز رئیس شرکت آژانس تبلغاتی کورکماز و هم چنان مسوول هتل نازینده در شهر ترابزون از آقای محمد اخلاص هنر مند رشته حکاکی و خطاطی در محل اقامت شان تقدیر نمود .

در این نشست که آقای کورکماز با حضور داشت اقای صالحی رئیس انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان - ترکیه ضمن ملاقات، هزاره ها را تصیف نموده که مردمان هنرپرور و قهرمان ورزشی دارند زیرا 9 ماه قبل آقای استاد حسین صادقی قهرمان رشته ورزشی ووشو در جهان وهمچنان هنرپیشه سینمایی هالیوود بحیث رزمی کار برتر سال 2012 در مسابقات بین المللی ترابزون ترکیه گردید. بعد ازبازتاب خبری در رسانه های ترابزون و ترکیه شناخت خوب از اقای صادقی و همچنان انجمن فرهنگی و همبستگی هزاره های افغانستان – ترکیه نیز در این شهر است شناخت کامل از مردم هزاره ها داشت .

از کار های اخلاصی مسوول : Mawlana’s International Industries در مدت بیش از شش سال در ترکیه است قدر دانی نموده گفت نهایت خوشحال است که هنر عثمانی و قدیم را به دست توانمودی شما و دیگر هنرمندان هنوز از بین نرفته است . کارهای اخلاصی را زیبا خوانده درخواست نمود که باید در آینده بسیار نزدیک شعبه Mawlana’s International Industries این هنر در شهر ترابزون محل هتل نازینده باز شود تا بتواند آثارهای وی برای نمایش مراجعین هنر اسلامی شرقی دوران عثمانی و هم برای فروش علاقمندان این هنرگردد.
زیرا شهر ترابزون را سرزمین عشق خوانده ، سرزمین که درآن بین گذشته و آینده پل ها ساخته شده و مهد تمدن های عظیمی بوده است. یکی از شهرهای قدیمی و باستانی تاریخ که رد پاهای جاده ای تاریخی ابریشم را با خطوط دنیایی مدرن به هم وصل می کند، شهر اسرار انگیزی که با تمام طبیعتش سحرآفرینی می کند و با به مبازره دعوت کردن رقبا تعجب همگان را بر می انگیزد.

از زمان احداث تاکنون هنوزهم به مثابه سنگ محکی خود نمای می کند.قبل از دوره ی قرون آیا صوفیایی این مکان محلی برای تلاقی مدنیت ها به حساب می آید، جای که یک یادگاری معماری است.

ترابزون شهریست که امیدها را می پرورد و بالنده می سازد شهری که با رد پاهای گذشته می رقصد و از دیگر سو درهای دنیای مدرن را نیز باز می کند ، این شهر در طول تاریخ عناوینی مثل شهر علم اموزی ،شهر صحت، شهر ورزش، شهر فرهنگ، شهر هنر و شهر علم و دانش را به یدک کشیده برای دیدن این شهر مراجعین زیاد است .
شهر ترابزون بیشتر به خاطر تیم فوتبال ترابزون سپور در ترکیه و دنیا معروف است.

قرار بر این شد که اقای اخلاص تعداد از لوگو ها تیم فوتبال ترابزون سپور را به در خواست کورکماز بروی سنگ های قیمتی درانگشتره بسازند.

آقای محمدهادی اخلاص متولد ولایت غزنی ولسوالی جاغوری که تحصیلات ابتدایی خود را در لیسه سید جمال الدین ولسوالی جاغوری به پایان رسانده ، وی دوران کودکی هم زمان در مکتب میرفت بعد از ظهرها در کنار پدربزرگ خود فراگیری کارهای هنری را آغاز می کند و در مدت پنج سال دوره ی آموزش خطاطی،رسامی، طراحی با طلا و نقره و حکاکی روی سنگ،چوب و آهن را فرا میگرد.

با شروع شدن جنگ های داخلی در کشور ایشان نیز همچون صدها تن از هموطنان خود راهی دیار غربت شده از افغانستان به ایران مهاجر و برای مدت یک سال را در ایران می گذراند.

با توجه به مشکلات و محدودیت های فراوان که در کشور ایران برای مهاجرین افغانستانی وجود دارد آقای اخلاص ایران را ترک نموده و رهسپار شهر کویته و پیشاور پاکستان می شود. و در پاکستان مدت پنج سال زندگی می کند در مدت اقامت خود در کشور پاکستان باهنری که از پدربزرگ خود یاد گرفته بود امرار معاش کرده و روزگار می گذراند. با توجه به مشکلات که در سال های اخیر در کشور پاکستان برای مهاجرین هزاره پیش آمدند ،آقای اخلاص مجبور به ترک پاکستان شده و رهسپار کشور ترکیه می شود در حال حاضر در شهر استانبول ترکیه در بازار معروف استانبول به نام گراند بازار مشغول کارهای هنری است و کارهای ایشان شهرت بلند کسب نموده مشتری هایش از کشورهای اورپایی و عربی بوده هر روزسفارش و درخواست کار های جدید را می گیرد.

آقای اخلاص در سالهای اول اقامت خود در شهر استانبول با مشکلات زیادی رو برو بوده اما با ارادهء قوی که ایشان دارد به کلیه این مشکلات فایق آمده و امروز کارهای هنری وی درسطح ترکیه و اورپا مشتری دارد به طوری از وزارت فرهنگ و گردشگری ترکیه هم سفارشات دریافت کرده است.

آنلاین :
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس