صفحه نخست > دیدگاه > مقبره‌ی غریب مزاری کبیر

مقبره‌ی غریب مزاری کبیر

محمد آصف دادگر
پنج شنبه 14 نوامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

مزاری بزرگ، رهبر فرزانه و عدالت‌گر کبیر چیزی کم دو دهه است که ما را وداع گفته است و توسط کوردلان کور، جام شهادت نوشیده است. رفتن مزاری بسیار جانکاه بود و تمام عدالت خواهان را مأیوس ساخت و بیدون رهنما! کسانی که خود را وابسته و متصل به مزاری می‌دانند و یا هم ادعای پیروی از ایده و فکر پدر را فریاد می‌کنند، متأسفانه جایی خالی او را نتوانستند پر بسازند و تکیه‌گاه قابل اعتماد برای مردم باشد.

بعد از رفتن مزاری جامعه تشیع افغانستان و بطور خاص مردم هزاره در سردرگمی مطلق فرو رفتند، هر کسی برایش حزب ساخت و خودش را رهبر خواند، هیچ کدام حاضر به پذیریش هم دیگر نشدند و نتیجه آن پارچه، پارچه شدن جامعه‌ی بود، که مزاری طی مبارزات سخت و طولانی، و قربانی شدن هزاران تن از یاران وفادارش موفق به گرد آوری دور یک محور شده بود.

با روی کار آمدن احزاب چندگانه از متن جامعه هزاره قدرت و وقار که در زمان بابه مزاری به وجود آمده بود بکلی از یاد رفت و به تاریخ پیوست. این احزاب نقش اساسی در این راستا بازی کرد و برای هموار کردن این راه اولین قدم را که همون ایجاد احزاب مختلفه بود برداشتند. در گام‌های بعدی هم منفعت‌های شخصی و چوکی‌های نمادین و سمبولیک کارسازی صد در صدی داشت و هر کسی به دولی رقصیدن؛ مردم از یاد رفت و آرمان و هدف مزاری ملعبه دست هر کس و ناکس قرار گرفت.

تمام مردم و به طور خاص و بیشتر رهبران که خود شان خود را رهبر خوانده است، گفته‌های مزاری را از یاد برده است. در نخست رهبران؛ نه اجرایی عدالت کرده اند و نه تلاش برای فراهم سازی انطباق عدالت؛ در باره مزاری همه ما و شما چیز‌های شنیده ایم و خوانده ایم، حداقل چیزی برایش نیندوخت در حالی که کلیه امورات حزب وحدت را می‌چرخاند و زمینه خوبی برای اندوختن ثروت و گرفتن زمین داشت. اما این روی ورق عالی جنابان رهبران احزاب مشق شده، هر کدام چنان ثروت اندوخته اند که گنج قارون در مقابل شان کم می‌آورد. ملاقات کردن با رهبران فعلی به سختی ملاقات با عزرائیل است، کسی که بسیار مشتاق دیدارشان باشد مجبور است واسطه کمتر از وکیل پارلمان نداشته باشد.

مردم اما به این وضع هیچ واکنشی نشان نداده است؛ اگر هم داده است فراتر از زیر لحاف شان نرفته است. در ایام عید کاخ‌های مجلل رهبران عیدگاه است و آن روز شاید در بروی بعضی‌ها بیدون واسطه و وسیله باز شود، مریدان به دست بوسی رهبران فرزانه می‌شتابد؛ حرف و حدیث شان را با گوش دل می‌شنوند و سر تأئید تکان می‌دهند. مزاری گفته بود " کسی که در قبال سرنوشت خود حساس نباشد مرده است " تصامیم که به نحوی با سرنوشت مردم هزاره گره خورده است بدون مشوره احدی به مرحله اجرا می‌رسد، ولی باز هم، همین مردم است که دنباله رو این تصامیم پشت پرده‌ی هستند. مواد این تصامیم را شخص خود شان می‌دانند و بس!

مزاری؛ واژه ای است که دل فولاد هر هزاره‌ی را نرم می‌سازد. این واژه مورد استفاده بسیار دارد گاهی در راه اندازی یک اعتارض، گاهی در انتخابات، گاهی در اعتصاب غذا و .... هر کسی به نحوی از نام مزاری سود جوست؛ اما حد اقل کاری هم برای مزاری نکرده اند. از همه چیز که بگذیریم، و به مقبره مزاری دقیق شویم در میابیم که محور خواسته‌ها و فعالیت‌های مزاری گویان چیست.

مقبره مزاری را گویند که در زمان طالبان سفاک مورد اهانت قرار گرفت و متضرر شد؛ بعد از به وجود آمدن حکومت کرزی دوباره این مقبره بنا یافته است. اما این بنا را اگر از نزدیک بنگریم از تعجب شاخ در می‌آوریم. یک بار خانه‌ی یکی از مزاری گویان را بیبینیم و یک بار دیگر مقبره‌ی مزاری را؛ مقایسه کنیم و نتیجه بیگیریم که چی دیده ایم. من که خانه این عالی جنابان را ندیده ام اما قرار معلومات به حد کافی دالر حرام شده است.
اما مقبره‌ی ، مزاری را دیده ام. پدر مرا بیبخش که این تشبیه را می‌کنم اما مجبورم، چی سازم که حتی کسی به اندازه‌ی سر سوزن هم به این جا توجه نکرده است. این مزار به گرد یک حمام معمولی هم نمی‌رسد، داخلش هنوز ساخته نشده است و به امان خدا رها شده است. کاشی‌ها پُر است از فضله کبوتران، سطح مقبره با پَر و پود کبوتران زینت داده شده است، فاصله‌های بین خشت‌ها پُر است از باقی مانده‌های سگرت، گرد و خاک عنصر دیگر است که در زینت و دیکوریشن مقبره رهبر شهید نقش دارد، سیم‌های برق چون تار عنکبوت از هر طرف آویزان است، قبه اصلی که در قسمت بالای در بیرون مقبره ساخته شده است هم در حال خراب شدن قرار دارد. این جایگاه بسیار فقیر است، کسی که یک بار از نزدیک بیبیند حس مرا پیدا خواهد کرد.

کجا است کسانی که همه روزه از نام مزاری کبیر برای خود زر و زور می اندوزد؟ حد اقل کاری را که باید اجرا کنید ساخت این مقبره است. این جایگاه با نام مزاری گره خورده است. ساختن آن شاید به اندازه ساختن حصه‌ی از حصه‌های خانه‌های کاخ مانند تان هزینه نطلبد.

من نویسنده نیستم و نمی توانم غریبی این جایگاه را به تصویر بکشم از کسانی که این توانایی را دارد خواهش می‌کنم دریغ نورزند.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • مزاری مرحوم بیش هر کسی دیگر به ساختار شکننده و اسیب پذیر جامعه هزاره ضربه وارد نموده است! به چند دلیل:
  یک = پایه گذار اصلی جنگ های داخلی هزاره ها در زمان حاکمیت مجاهدیدن در مناطق هزاره جات مرحوم مزاری و سازمان نصر بوده است. قبل از ورود سازمان نصر در افغغانستان که در سال 1359 خورشیدی در شهر قم ایران پایه گذاری گردیده بود، مناطق هزاره نشین در قمومیت حاکمیت شورای اتفاق از انسجام نسبی برخوردار بوده و هیچ گونه تنش و جنگ جدی میان هزاره ها به وقوع نپیوسته است! شورای اتفاق یک تشکل هرچند ارتجاعی بوده، اما مرتکب قتل و قتال هزاره ها تا ان زمان نگردیده بود سازمان های مثل حرکت اسلامی، نهضت اسلامی ، جبهه متحد، سازمان دعوت، سپاه، شورای اتفاق و.. چه بسا در یک محیط همدیگر پذیری فعالیت و زیست مینمودند! اما بعد از نفوذ و پیدا شدن سازمان نصر جنگ ها ی داخلی هزاره آغاز میابد. که در پیامد ان هزاران نفر از فعال ترین و جوان ترین نیرو بشری هزاره ها در این جنگ های فرساینده و کمر شکن از بین رفته اند.. جنگ های که از لحاظ اقتصادی، نیروی انسانی، از زاویه مورال و روحیه حقیقتن کمر جامعه هزاره شکسته است..
  دو =مزاری رهبریت مردم هزاره را غصب نموده است! رهبریت گزینه خیلی مهم تاریخی میباشد. این رهبر است که جامعه را از یک قهقرا نجات میدهد و یا این که در چاه مذلت سقوط میدهد! مزاری در سر تمبه گی خویش، وضعیت هزاره ها را در یک شرایط فوق العاده حساس تاریخی بسوی گنگس بازی و دیوانه بازی میکشاند . و در نهایت خودش میماند و چند تا دیوانه! یک تشکیلات منظم از کادر های متخصص و امکانات نظامی نسبتا منظم و تشکیلات اداری منظم از دولت خلقی ها برای مزاری میراث میماند. مزاری با بی خردی هایش با این سرمایه عظیم از هزراه ها چه میکند؟؟ مسلم است که همه چیز رابر باد فنا میدهد « فلان چیز که در دست دیوانه افتاد در بینش خاک پر میکند»
  سه= مزاری مردم هزاره را منزوی تر نمود! تا قبل از جنگهای کابل هیچ کسی نمیگفت که هزاره ها در فرق کسی میخ میکوبند. اما بعد از ان دست پشتون در یخن هزاره ها بود، مزاری با تاجیک ها نیز دست به یخن گردید! شاید دوستان بگویند که تاجیک ها مقصر هستند. اما من میگویم که مزاری بغیر از جنگ دیگر هیچ نوع سیاست ی را بلد نبود. سازمان نصر تمام فعالیت ان در محور جنگ استوار بوده است. چه در مناطق هزاره جات و چه خارج از آن!
  چهار= مزاری صادق نبود! در شعار برای مردم افشار و غرب کابل داد میزند که دوست دارم تا در کنار شما بمیرم! اما در عمل در سخت ترین شرایط هم مردم افشار را تنها میگذارد و در نهایت مردم غرب کابل را نیز تنها گذاشته خود و یارانش به دامن طالب ها پناه میبرد! و در اخیر سازمان نصر در زمان جنگ های مناطق هزاره نشین یکی از تروریست ترین ها بوده است. من خود شاهد بوده ام که در اعمال ترور مخالفینش سازمان نصر از هیچ گونه ترفند و رذالت دریغ نورزیده است!

 • قربان زاده .اولا تبلیغ میخ زدن در کون ات کار هیچ هزاره نبوده و در کون ات میخ هیچ هزاره نرفته صرف تبیلغ بادارانت بوده که این تبلیغ پوچ بادارانت وعو عو سگ هیچ اب روانی را کثیف نمیتواند.دوم .همین احزاب که نامبردی خصوصا سید اغاهایت این بچه گک های عرب زاده های مهاجر انگل جامعه ومفت خوران فاسد شعله های جنگ را بدستور باداران شان غرض جلوگیری از اقتدار هزاره اتش میزدند و شعله ور تر میساخت .سوم مزاری پرچم عدالت خواهی وحق طلبی را بلند نموده بود که در قلب هر انسانی عدالت طلب وحق پسند تا ابد جا خواهد داشت.سخن اخیر با عوعو شما مهتاب تاریک نشده و دریای خروشان جبهه حق طلبی وعدالت خواهی را که بابه مزاری با خون خویش اساس نهاده ادامه خواهد داشت و ذالو های مانند شما موج عدالت خواهی را سد شده نمیتواند.ورهبر جبهه عدالت خواهی چون خورشید درخشان بعد از شهادت بر تارک شامخ قله ازادی خواهی تا ابد خواهد درخشید ودر قلب مردم اش جا خواهد داشت.

 • son of bitch, they should burn his shit gave

 • qurban zadeh .... ba padarat nalet wa ba madrat nalet...mazari padar mellat maast

 • کبیر جان قند و جناب غلام « وحدت» این صحفه انتر نت دیگر میدان دیوانه بازی و تفنگ بازی و ترور نیست! لطفن به جای فحش منطقی جواب بدهید! اگر وضعیت چنین ادامه پیدا نمایید، چهره کریه تان را بیشتر افشا خواهم کرد! شما تا حالا در در »قــــــــــــــولــــــــــه« کشیدن پیش بوده اید و با همین شیوه مردم را بازی داده اید. اما حقیقت کتمان نه خواهد ماند! میخواهم بگویم بر پدر و مادر و هفت چد آنان لعنت که مردم مارا کشتند و غارت کردن و در ندانم کاری های شان به روز گار سیا کشاندند و حال نیز از این جنایت ها قهرمان سازی مینمایند و نان میخورند و نام میکشند و از خربت تعداد نفهم استفاده ابزرای مینمایند!

 • قربان زاده خودت مانند اکبری انوری و ناسید جاوید یا مزدور استی یا دشمن از طرز حرف ات معلوم که هیچ گوه ای هم نیستی فقط دنباله رو قطار سگان بی بند باری استی که به هر سو بی موجب عو عو میکنی .در کله بیشعورت مقوله های عدالت حق خواهی و انسان ازاده بودن اصلا گنجایش نداشته و در ان ره عقل قصیرت را بجایی نمیبرد.

 • چه بهتر که این مقبره تخریب شود چون اگر نشود مزاری برای هزاره ها درست همان جایگاه را پیدا خواهد کرد که امیر عبدالرحمن خان جانی در نزد پشتون ها. مزاری یک آدم بیسواد و قم زده بود که جز نوکری به ایران و رقصیدن به ساز آنان کدام خدمت دیگر به هزاره ها و دیگران نکرد. مزاری یعنی سیاف پشتون ها و ربانی تاجیک ها و دوستم ازبک ها. حالا خود بگویید که کدام بهتر است!

 • و جانم دادگر اگر در نوشته ها از یک عکس استفاده کنید ممنوتان خواهیم بود. راستی هر روز یک عکس تازه و از زوایای دیگر می اندازید و ما گاه ما فکر می کنیم که شما نویسنده جید هستید. اما بعد از خواندن نام متوجه می شویم که همان آصف شوقی هستید. مرحمت باد

 • تو سگ پدر جنایت کار ومزدور سگ فاشیست های ایرانیوباید قبر مسعود اوف تاجیکستانی زاده خراب شود که عامل کشت .کشتار وچور چپاول مردم است.یا قبر سگسید فاضل مفعول مادر سگ باید خراب شود که نان از هزاره ها می خورد ودم برای تاجیک ها وفاشیستان ایرانی تکان می داد.مزاری سمبل افتخار ومقاومت ملی واحیا هویت هزاره ها است.این آرزو را تو سگ پدر نسل گشتگر های مفت خور وارباب کثیف ایرانی تان به گور خواهید برد که بتوانید مقبره مزاری را خراب کنید.پشت وپناه مقبره مزاری کبیر ودشمن شکن ده تا دوازده ملیون اراده پولادین ایستاده است سگ پدر مجهول الهویه.تو وارباب کثیف ونژاد پرستت این آرزو را به گور خواهید برد همچنان که تا حال برده اید.بنازم بنام پر افتخارت مزاری کبیر

 • این دانای نادان ولد زنا باید بدانی که هزاره ها امروز در اوج خودباوری وافتخار هویتی وتمدنی استند.وگشتگر زاده های سگ پدر مانند تو وامثال تو را وحتی ارباب کثیف ایرانی تانرا زیر پا نهاده اند.شما سگ پدر های جاسوس دیگر دربین ما جایی ندارید بروید گور کثیف تانرا گم کنید.بروید در پنچشیر وزنان ودختران تانرا به پنجشیری ها هدیه کنید تا چانس زنده ماندن داشته باشید.این هم یک سند از جاسوسی های شما قوم کثیف یهود.

 • چقدر از ضمیر نصری ها نفرت، کینه، بی ادبی، دو دشنام میتراود! این درست ماهیت درونی پبروان مرحوم مزاری را به نمایش میگیرد! حالت اگر ایجاب میکرد این عزیزان دوباره فصل کشتن و ترور را احیا مینمودند و شبش های شان را بالای مردم میفروختند! کلمه حق ایجاب مینماید تا هویت ان ها افشا شود. چیزی به توسط حق گویی کمنت نویسان مخالف، و چیزی هم توسط خود آنان! بازدید کنده گان سایت کابل پرس? لطفا به ماهیت و محتوای کمنت ها توجه بنمایید!

 • مزاری چه اتشی در بالا وپاءین تان روشن کرده که تا نام مزاری را می شنوید مانند سگ های هار قوله میکشید.بسوزید از حقارت وخود کم بینی در مقابل آن کوه استوارونام جاویدان وپر افتخار.

 • مزاری را نباید با عبدالرحمن جابر و قاتل مقایسه نمود. عبدالرحمن حاکمیت و هویت افغانی را تثبیت نمود. به قبایل افغان ها اعتبار و انسجام بخشید و... اما مزاری مر حوم تا توانیست افتراق در بین هزاره ها به وجود آورد. هزاره ها کشت و به کشتن داد و در یک کلام به « ک ی ر» زد و اخرش هم خودش به دشمنان تاریخی هزاره تسلیم شد. اصلن مزاری را با مسعود و عبدالرحمن مقایسه نکنید!

 • تو مردار خبیث مجهول الهویه؟کی مزاری را باعبدالرحمن مزدورودست نشانده انگلیس ومسعوداوف تاجسکستانی زادهاجنت روسها مقایسه کرده.مزاری کبیر اصلاٌ با این دوخبیث جنایت کار وآدم کش قابل مقایسه نیست.مزاری هنوز هم با افکار درخشان وانسانی خودش می درخشد ودر قلب ملیون ها انسان جاودانه جای دارد.
  این یک مقایسه بین مزااری کبیر وبزک جاسوس واجیر شده روس ها

 • مزاری زنده است تا انسانیت وعدالت خواهی زنده است.پدر تو جاودانه یی کور باد چشم بدخواهان وحسودان

 • مزاری خدا بیامرز در شعار دادن بدک نبوده، اما در عمل هزاران بلکه میلیون هزاره را نیز به کام مرگ ومصیبت کشیده است! جنگ خونین بیش از یک دهه مناطق هزاره جات هم مگر حق خواهی بوده؟! اگرا این حق خواهی است، خاک بر سر چنین حق خواهی! دوستان حق خواهی را با خود خواهی و گروه گرایی نباید اشتباه گرفت! مزاری ممکن هزاره گرا بوده باشد اما سیاست مدار نبود. یک چوپان هم ممکن قوم خود را خیلی دوست داشته باشد. اما این چوپان نمیتواند ناجی و رهبر باشد

 • قربان زاده یا دشمن استی یا خر سید مزدور دشمن که اینقدر قوغ پیشوای عدالت خواهی در کون رفته.مزاری در قلب میلیونها انسان جا دارد و عو عو شما مانند بزبز مگس در اسمان بیکران است.

 • قربان زاده یا دشمن استی یا خر سید مزدور دشمن که اینقدر قوغ پیشوای عدالت خواهی در کون ات رفته.مزاری در قلب میلیونها انسان جا دارد و عو عو شما مانند بزبز مگس در اسمان بیکران است.

 • قربان زاده یا دشمن استی یا خر سید مزدور دشمن که اینقدر قوغ پیشوای عدالت خواهی در کون شما رفته.مزاری در قلب میلیونها انسان جا دارد و عو عو شما مانند بزبز مگس در اسمان بیکران است.

 • شهید استاد عبدالعلی مزاری قبل از اینکه یک رهبر باشد یک هنرمند , موسیقی دان و یک ااقتصاد دان مشهور بود. به دلایل ذیل

  1. ایشان اولین کسی بودند که هنر میخ به فرق کوبیدن را در دنیای مدرن امروز به ارمغان اوردند

  2. سینه زن ها را بریدن و دیدن یک زن برهنه بدون سینه که یک حالت بین مرد وزن را تداعی میکند

  3. رقص مرده. استاد عبدالعلی مزاری اولین شخصیتی بودند با پنجه های طلایی خود چنان موسیقی مینواختند که مرده ها را به رقص می اوردند.

  4. استاد عبدالعلی مزاری و پیروان ایشان انقدر در علم اقتصاد و تجارت خبره بودند که در شاهراه کابل مزار یک دانه شپش سر خودرا به قیمت گوسفند بالای راکبین و مسافرین به فروش میرسانیدند وانها دم هم نمیزدند.

  به تاسی از نکات فوق بنده پیشنهاد میدارم که طرفداران اقای مزاری از قببر ایشان مانند قبور امامان شان در مشهد ونجف وکربلا یک زیارتگاه بسازند حتی میتوانند به سمت قبر این بارمانده چنگیر درود و صلوات وحتی نماز بخوانند

 • من در دهان بابه مزاری و همه طرفداران کس مادرش شاشه میکنم- مزاری کدام بیناموس خرکس کشکش مادر جنده است که از او دفاع میکنید.

 • شاهد احمد زی غنی احمد زی هردو یک خر استید ونام تان هم تقلبی گمانم مزاری مادر تان را سخت گایده که اینقدر داد فغان دارید

 • این هردوی شان یک کس مادر ولد زنا است.بنظرم مادر اش را پشتون ها حامله کرده وبرایش نام زی را داده است.مزاری خوب شخ....بوده که دردش تا حالا نزد این شغالان وحشی مانده.

 • عبدالعلی مزاری اگر احمق و خرکس و پوچ مغز بی معنی نمیبود خودش را به طالبان تسلیم نمیکرد- طالبان هم اول خوب اورا یک کون سخت کردند بعد مردارش کردند- پیش ازین عبدالعلی مزاری خرکس به گلبدین کون میداد و زنهایش را برای گلبدین میفرستاد- این پشت کونی مفعول کس ده زن از تاجکها میگریخت و زیر کیر پشتونها میخوابید.

 • وای مزاری بیچاره
  به گفته رادیوی مشهد ایران - در دشت آزادگان - هر روز کمیته های خمینی - فعالیتی منافع ایران خواهی داشتند و حالا اولاده محترمش مخالف ایران شده _

 • کیر خر و مزاری در کوس مادر همه انهاییکه تبلیغ و دروغ و دشنام را به ادرس مزاری بزرگ پیشوای عدالت خواهی نوشته .

 • این مقبره عبدالعلی مزاری جنایتکار را چرا تا حال انفجار نداده اند؟ کیر خر در کس ماداران و خواهران تمامی طالبان و طرفداران آن که میروند بت بامیان را انفجار داده در کس زن خود آنرا میزنند ولی قبر این مزاری پلید را منفجر نمیسازند و اقعا که اینها بی ناموس هستند. مزاری جنایاتی که بر مردم مظلوم و بیچاره افغانستان بخصوص بر شهریان کابل انجام داده است، تاریخ از یاد آوری آن خجالت میکشد- مرگ بر طرفداران بی شعور این کس فروش کس ننه پدر لعنت بی وجدان عبدالعلی مزاری این کیر خور رژیم خونخوار ایران و پاکستان.

 • بلی برادران پیشوای عدالت خواهی و پدر مظلومان تاریخ رهبر بزرگ استاد عبدالعلی مزاری تنها جنایات که کرده کیر خر را در کوس مادر کسی درون کرده که نام اصلی و بدلی وتقلبی اش داکتر زلمی رسول است. و این کثیف داکتر زلمی رسول از خجالت نام اصلی اش را این حرامی نوشته نمیتواند.

 • ای بی شعوری که بر کامنت داکتر زلمی رسول انتقاد کردی و تاختی -تو میدانی چه رازی را برملا کردی ؟ خوب است که همه خوانندگان شاهد باشند که تو بی شعور با آن انتقاد خود با زبان واضح اعتراف کردی که کار مزاری همان رهبر نامنهاد عدالت کش و قاتل مظلومان تاریخ عبارت از مرده گاوی بود- اینرا خودت اعتراف کردی ، خجالت بکش!

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس