صفحه نخست > دیدگاه > این ره که تو می روی به خانه ملا عمر می رسد

این ره که تو می روی به خانه ملا عمر می رسد

محمد آصف دادگر
پنج شنبه 28 نوامبر 2013

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

کرزی! با وجود مخالفت شدید نماینده‌گان مجلس، احزاب سیاسی، شخصیت‌های مطرح سیاسی، و شهروندان کشور آخر نظرت را تحمیل بر این جامعه نگون بخت کردی؛ و جرگه میراثی خان درانی را در قرن 21 به نمایش گذاشتی؛ و به تمام جهانیان نشان دادی که هنوز هم اعتقادات سیاسی این جغرافیای نفرین شده همان باور‌های قرن‌های قبلی است. واضح ساختی که به نظام سیاسی مبتنی بر ارزش‌های دموکراسی واقعی پایبند نیستی، و به سهولت آن را قربانی عنعنه‌های قبیلوی و نمایش نامه‌های اجدادی ات می‌سازی.
جرگه را دایر کردی و اعتراضات را پشیزی به حساب نیاوردی، این بماند، مشکلات عدیده‌ی را به همین بهانه نثار شهریان کابل ساختی، و شهر را نظامی ساختی، راه‌ها را مسدود کردی و به ادامه آن قیمت‌ها افزایش یافت، این هم بماند، اما 2500 نفر را خودت با سلیقه‌‎ی خودت از گوشه، گوشه‌ی کشور جمع کردی و به منظور ارائه مشوره برای شان خرچ و دخل کردی، ولی در اخیر به مشوره آنها هم پشیزی اهمیت نه دادی! این دیگر چرا؟ اگر موافقت‌نامه را امضا می‌کردی و صفحه جدید را در تاریخ سیاسی کشور می‌گشودی یک سرک یک طرفه برای گریز داشتی، اما تو کلیه مجرا‌ها را خودت مسدود ساختی. گویا دراین بازی تنها عکس العمل شما « نه » گفتن به واکنش‌ها و خواسته‌های شهروندان است.
خواسته‌های شما هر روز افزایش می‌یابد، آخرین بار که روزنامه خواندم گفته بودید باید زندانیان افغان که در گوانتانامو هستند آزاد شوند؛ این اراده شما ناشی از چیست؟ احتمال می‌دهم جواب شما این است که یکی از پیشنهادات لویه جرگه همین مورد بود. تا این‌جا حق گفته اید، اما اگر حافظه شما یاری دهد در روز ختم لویه جرگه این خواسته را شما مطرح نکردید و مستقیم رفتید روی گزینه‌های که خود تان در روز افتتاحیه عنوان کرده بودید « دست یابی به صلح، توقف عملیمات بر خانه‌های افغان‌ها، و انتخابات شفاف ». در هر دو روز " افتتحایه و اختتامیه " عین، عنوان را مطرح ساختید. این خواسته بعدی از کجا برآمد؟ اگر می‌گوید از نظر نماینده‌گان اقتباس شده، بگذارید یک مورد را یاد آوری کنم،‌ اگر قرار باشد تمام مواد آن توافق‌نامه قبل از امضا جامه‌ی عمل بپوشد که دیگر نیاز به عقد آن هم نخواهد بود. کرزی! این مورد را افزود کرده‌ی که نشان بدهی به نظرات اعضای جرگه هم اهمیت می‌دهی، و مشت نمونه خروار باشد، بلی؟ اما کور خواندی اگر قرار باشد نظری را بشنوید و آن را عملی سازید، امضای قرارداد قبل از تحویل سال میلادی است. چرا اینقدر موش، و پشک بازی؟!
کسانی که سریال مختارنامه را دیده اند، می‌دانند که مختار برای رسیدن به هدف خود می‌خواهد دست بیعت با عبدالله ابن زبیر بدهد، او برای بیعت کردن با عبدالله یک پیش شرط دارد " حکومت عراق عرب " اما این پیشنهاد رد می‌شود، و بیعت صورت نمی‌گیرد. مختار با صبوری دو سال تمام در طائیف به وارسی تاکستان مادرش مشغول می‌شود، تا اینکه خطر یزید، حکومت عبدالله را تهدید می‌کند، و عبدالله به اشخاص مثل مختار محتاج می‌شود، اما این بار مختار پیش شرط اش، افزود می‌گردد " حکومت عراق، و مجالست با عبدالله بدون قید زمان و مکان " این‌بار بیعت صورت می‌گیرد. جناب کرزی هم، همین شیوه را عملی می‌سازد، هر روز پیشنهاد اش افزایش می‌یابد و برای رسیدن به هدف اش شاید صبوری هم کند. اما این جا دیگر آمریکا، مثل عبدالله ابن زبیر محتاج نیست. برای آمریکا چه تفاوتی دارد که خراب شده مثل افغانستان،‌ با آن پیمان داشته باشد یا خیر. این موضوع را از عکس العمل‌های سیاسیون شان در قبال گفته‌های اخیر کرزی به خوبی میتوان درک کرد. آنها به تکرار گزینه صفر یا خروج کلیه نظامیان کشور شان را مطرح ساخته اند. اینجا دیگر یزیدی وجود ندارد، اگر هم وجود داشته باشد، خطرش را کرزی و امثالهم دفع نمی‌توانند. کرزی! پس به این موافقت‌نامه خوب فکر کن و قهرمان بازی نکن! بدان، پیشنهاد موافقت‌نامه سخاوتی است بزرگ از جانب آمریکا!
کرزی! آخر شاگرد ناخلف هم شدی، به استادت پشت کردی، با آنکه دستش را می‌بوسی اما نظریات اش را نمی‌پسندی؛ به نظر من هم کار درست، همین است، که نظریات شخصی هیچ کسی دخیل در امور کشور و سرنوشت ملی نباشد. اما اگر حافظه مان قد دهد، او به حیث رییس جرگه فرمایشی خود تان از شما خواست تا سند را به زودی (قبل از سال جدید میلادی ) امضا کنید. نه تنها رییس جرگه بلکه نماینده‌گان پنجاه کمیته همین خواسته را بار، بار مطرح ساختند. پس گفته مجددی یک نظر شخصی نبود، بلکه نظر شخصی حرف شما بود که در تناقص با کلیه حرف و حدیث خلق افغانستان است. پیر استخاره گر رفت، و به قول خودش « هجرت» کرد. اما شما ماندید بدون اینکه خم به ابرو آورده باشید،‌ می‌خواهم بگوییم این راه که شما میروید به ترکستان است!
ماکیاولی نویسنده و سیاست مدار ایتالیا مقوله‌ی مشهوری دارد، او به سیاست مداران گفته بود «هدف توجیه کننده وسیله است». اگر نیک بنگریم کرزی هم این گفته را عملی کرده است. جرگه را دایر کرد فقط برای هدفش، بدون بنیاد قانونی؛ و حالا تصمیم جرگه را رد می‌کند، فقط برای هدفش، بدون بنیاد قانونی! کرزی خودش در قبل از تدویر لویه جرگه گفته بود، صلاحیت رد تصمیم جرگه را ندارد، این را هم فقط برای هدفش گفته بوده؛ چون اساس کارش این است که برای انتخاب وسیله دست باز دارد، از هرچه بخواهد استفاده ابزاری می‌کند. چه جرگه، باشد، چه غیر جرگه.

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • برادر مشرک (قبر پرست) مزاری فرهنگ! اینه باز از گپایت معلوم شد که سریال های منحرف کننده دروغین ره هم میبینی حالا فهمیدیم گمراهی ات خیلی ها بالا گرفته استا. به هر صورت حالا دیگر منافع مشترک دراز مدت اقوام در داخل کشور برهم خورده این دقیق چیزی است که غربی ها دنبالش اند، ما هزاره ها از ترس میرویم کنار کشور مسلمان و برادر امریکا بایستیم و بگذاریم جنوب متجاوز سخت با حمایت هواپیما های امریکایی بمبارد و در داخل، پشتون های جنوب کشور از نداشتن یک حکومت جوابده، هر روز بدبخت تر شوند. این روز ها بخش های از جنوب ضد امضای پیمان مظاهره مینمایند. منافع متضاد اقوام، مملکت را میبرد به سوی تجزیه مگر اینکه اول: کرزی و ریس جمهور بعدی (اگر پشتون باشد) تا سرحد مرگ مگذارد قرار داد امضا شود و دوم: اینکه تمام پشتون های جنوب طالبی شوند و مانع تجزیه کشور گردند.
  با احترام.

 • و سوم اینکه با پول سعودی و راکت های ضد هوایی چینایی به کمک کشور همسایه پاکستان پروژه عربی راه انداخته شود تا مگر امت اسلامی از دست مشرکان صفوی رها و جغرافیای مملکت حفظ گردد.

 • اصف جان! شك دارم اين تحرير يا كمترين بخش از ان از شما طفلك ديروز خرافه نويس باشد.

 • دوستان ، کرزی در این قرن 21 باید مجبور بود که نمایش نامه قلابی را راه اندازی کند و بار دیگر این میراث کهنه استماری را به نمایش بگذارد
  و بگوید که ما توسط این جرگه نمایشی هر انها قبول کنند همان میشود اما از پشت پرده خیمه شب بازی خدا می داند که چه نمایش در ان جا به نمایش در میاید و به قول معروف ، مردم و ملت بیچاره را سر کار گذاشته است حتی در ان پارلمان که همه مانند بت نشسته به گفتار ان اخوند بزرگ گوش میده فقط تنها فرمان بر اند نه فرمان بردار، و دیگر انیکه انها از هیچ جیزی خبر ندارند که چه دارد اتفاق می افتد .

 • باز شما هزاره ها سر و کون خود را خینه کنید. من اصلا نمی دانم که چرا شما هزاره ها پشت تجزیه را گرفته اید. باور کنید که برای مردم بدبخت هزاره از تجزیه هیچ سودی نمی برند. باز همین محقق و خلیلی پادشاهی خواهند کرد و بخاطر جغرافیایی منزوی و بسته هزارجات مردم هزاره فقیر تر و بی نوا تر خواهند شد.

  بیایید که از این حرف های دشمن خوش کن بگذریم و نگذاریم که با تبلیغات سو ما را به سوی تجزیه و غیره سوق دهند چون تجزیه به نفع مردم افغانستان نیست.

  دوم اینکه تاجک ها نیز خواهان تجزیه نیستند. برعکس هزاره ها، تاجک ها بسیار پیوند های ناگسستنی با پشتون ها در مناطق شهری و غیره دارند. در این شک نیست که سران پشتون به همه خیانت کرده اند و همچنان سران تاجک و هزاره و ازبک در طول تاریخ. همه این به این معنی هم نیست که مردم عادی بخاطر هوا و هوس چند رهبر احمق و بی سواد فریب بخورند.

  راستی بودن با پشتون ها بهتر از حکومت هزاره ها است. حداقل پشتون ها عقده ی حقارت ندارند اما هزاره ها بخاطر عقده های حقارت تاریخی و کمتر بینی و پست بینی خود اگر به قدرت رسند مردم را چپه حلال می کنند. این را تاریخ و کار هایشان در چند دهه اخیر نشان داده است. هر جاییکه هزاره به قدرت رسد و یا به یک جا و مقام رسد به عقده گشایی می پردازد و دیگران را به هیچ می گیرند. اما واه به حال آن جوالی و بامیانی بدبخت که فریب محقق و خلیلی را خورده اند و نمی دانند که با تجزیه و یا بی تجزیه مظلوم خواهند بود چون از طبقه پایین اند و فقیر و بدبخت.

 • ghol ghol ast wa taryak parast wa wahshi

 • با امضای این قرار داد و تاکید روی امضای ان ما هزاره ها میتوانیم دشمنی که امیر عبدالرحمن خان در حق ما کرده، در حق پشتون ها جبران نمایم.

 • با امضای این قرار داد و تاکید روی امضای ان ما هزاره ها میتوانیم دشمنی که امیر عبدالرحمن خان در حق ما کرده، در حق پشتون ها جبران نمایم.

 • با توجه به تحریر نظری که در اول تحریر یافته، بر پشتون هاست که هر چه زود تر از کرزی حمایت نمایند دست به مظاهرات بیشتر در حد گسترده بزنند و به داخل مملکت و به دنیا نشان دهند که مخالف امضای قرار داد و بمباران مناطق ایشان از جانب امریکایی ها در اینده هستند.

 • بشیرک غول زویه، نام این کشور پدر لعنت بنام افغانستان جعلی است و هیچ گونه ارتباط به گذشته درخشان تاریخی این سرزمین (خراسان) و بزرگان ادب و هنر و دانشمندان بیشمار که از این خطه سر بر آورده اند ندارد. این سرزمین دیر یا زود هویت تاریخی خودش را باز خواهد یافت، این خواست این قوم آن قوم نیست، بلکه این خواست عمومی است. گذشته از این، این شما غول ها هستید که با سیاست های قبیله گرایانه و قوم گرایانه و انکار هویت تاریخی این سرزمین، و تحمیل فرهنگ احمقانه و نیمه وحشی قبیله گرایی پشتونها بالای دیگران عملا کشور جعلی اوغانستان را بسوی تجزیه سوق داده اید.

 • حکمت جان فکاهه خوبی گفتی در اخر، کلی خندیدیم.

 • افسوس بر شما که هنوز هم از ریختن خون همنوع تان سیر نشده اید.
  هرکدام تان منتظر فرصت هستید، تا باز جوی خون مردم بی دفاع را
  درین کشور جاری سازید.
  خداوند به هیچ کدام تان این قدرت را ندهد. از خدا میخواهم که همه تان
  در غربت و دور از وطن زار و زلیل شوید.

 • پشتونیسم هیچگاه نمی مانه که افغانستان ارام شوه. پشتونوالی توهین به بشریت می باشه.

 • جامی جان چرا از توحش هزاره گی حرف نمی زنی کجا دیدی پشتون شوربای گوشت هزاره تهیه کرد و به هزاره ها خوراند؟ کجا دیدی پشتون ها دست های تاجیک ها ره بالای سرشان مانده به سر و دست شان میخ کوبیندند؟ کجا دیدی پشتون زنان را بدون کالا ساخته تجاوز دشته جمعی کرده باشد؟ کجا دیدی پشتون شبش فروشی کرده باشد؟ اری این همه عملکرد هزاره عقده یی، خونخوار و وحشی هزاره هست نه پشتون. سگ پشتون سر ما هزاره ها شرف دارد.

 • جامی جان چرا از توحش هزاره گی حرف نمی زنی کجا دیدی پشتون شوربای گوشت هزاره تهیه کرد و به هزاره ها خوراند؟ کجا دیدی پشتون ها دست های تاجیک ها ره بالای سرشان مانده به سر و دست شان میخ کوبیدند؟ کجا دیدی پشتون زنان را بدون کالا ساخته تجاوز دسته جمعی کرده باشد؟ کجا دیدی پشتون شبش فروشی کرده باشد؟ اری این همه عملکرد هزاره عقده یی، خونخوار و وحشی هست نه پشتون. سگ پشتون سر ما هزاره ها شرف دارد.

 • به نظر زمان ان فرا رسیده است که طالبان از موقف سختگیرانه و خصمانه خود در قبال عدم پذیرش صلح با دولت فعلی افغانستان کاسته و حاضر به مذاکره گردد تا بینی خمیری باشد برای کرزی در عدم امضای قرار داد امنیتی با امریکا. این کم کردن از موقف خصمانه اگر منجر به برقراری صلح گردد شاید امریکایی ها را قانع سازد در اینکه با دست اورد بالا و بدون درد سر اینده ناشی از امضای قرار داد و حضور در کشور افغانستان، از لجن زار (افغانستان) بیرون شوند.

 • غول غول است!!!!!!!

 • غول بینام زویه، حداقل یک نام بریت انتخاب کن بیسواد، گوش کن بیسواد، این اتهامات شما بر علیه هزاره ها بی پایه و بی مایه است! در زمان کشمکش ها و جنگ های کابل جناح های متخاصم برای اینکه عمل کرد های ضد بشری خودشان را توجیح کنند از این نوع اتهامات عجیب و غریب به هم میبستند. صدیق چکری یکی از اشخاصیکه در این ماجرا ها شرکت داشته به شدت میخکوبی حریف جنگی (وحدت) اش را رد میکند و میگوید: که هر گز کسی را که میخ بر سرش کوبیده و یا زن را که سینه بریده شده باشد ندید و نشنیده است. وی میگوید در آن زمان جناح های درگیر برای بی آبرو کردن حریف نزد افکار عمومی از این نوع اتهامات به هم میبستند. دیگر اینکه هیچ شاهد عینی و یا خویشاوندان و اعضای خوانواده های مقتول ادعا نکرده اند که بر سر یکی افراد خوانواده اش میخ کوبیده شده بود و یا سینه زنان اش بریده شده بود. این ادعای بی پایه و بی مایه شما به همین سادگی پوچ و دود شد رفت به هوا. اشتباه نکنید که من پیرو بابه مزاری و حزب وحدت نیستم. جنایات باباهای غول تان ثبت تاریخ هاست و نیاز به تکرار را در اینجا ندارد.

 • تو اونمو اصفک استی، که بینی خوده پاک کرده نمیتانیستی، حالی میخوایی به کرزی درس بیتی احمق ؟؟؟ به زود ترین فرصت ازینجا گم شو اگه نی پوستته پر کاه میکنم ... هههههههههههه

 • به کرزی درس دادن کار امریکایها و انگلیسها است. کرزی خودش از خود نه اختیار دارد و نه غیرت. در تاریخ این کشور هیچ یک از شاهان و ریس جمهور ها و ملاها و وزرا و ماموران ان از خود اختیار نداشته اند. این کشور را انگلیس با کمک چند دزد و غول رقاص بنا کرده. اگر کرزی و حامیان افغانیش غیرت و وجدان میداشتند امریکایی و پاکستانی را به اتاق خواب زن خود نمیبردند. ایا میدانید که فرزندان حرامی در جنوب افغانستان زیاد هستند؟ از عرب گرفته تا پاکستانی و چچنی از کلکین به اتاق خواب مادر جان شما داخل میشوند و از دروازه ان امریکایی و انگلیسی. درس دادن به احمق یعنی پیش گوش خر یاسین خواندن. یک اتن!!

 • تلويزيون طلوع را ببينيد امشب در اخبار نزد انسان هاي بي خبر سر كوچه ميرود و نظر انها را در مورد عقد قرار داد معيار قبول ميكند مگر تمامي انسانهاي سياسي و اگاه مرده اند كه ان تلويزيون چنين مردم فريبي كند؟ نه مشكل طلوع گرفتن پول مثل سال قبل از امريكا است.

 • خجالت بزرگ به تلويزيون طلوع و گرداننده گان مزدور ان باد.

 • hhahah pashtoon haye chechini

 • پشتونها دو صد سال بر این کشور حکومت کرده اند نتیجه اش: فاسدترین کشور. ناامن ترین (ریس جمهور از خودشان است مخالف هم از خودشان است در سر و ... هم می زنند) تمام دنیا را تریاک می دهند و آن را حلال می دانند الته فقط برای قوم خود. نام تمام مردم ان سرزمین را بد کرده اند هر لحظه امکان دارد یکیشان بترقد! هنوز از تکنالوژی دوری می کنند و از پیشرفت گریزان اند خلاصه تا انسان شدن بسیار فاصله دارند

 • ريس جمهور كرزي بشتون كابيه بيتر إز هشت إد فيصد بشتون فأجاب مواد مخدر بشتون طالب بشتون وووو حالا اين سرد مداران ميخواهندبااين روش كه كويا لمدن صلح وتدوير يك انتخابات شفاف إز بيش شرط هاي إمضاء موفق تناغمه أمنيتي با امريكا است
  ديه نطر بنده در شرائط فعلي أكر موفقة نامه أمنيتي با كشور امريكا را أقاويل كرزي إمضاء كند يا نكند إز مردم فاصله كرفته وملت افغانستان تصميم را درج ركه مشورتي بسيار روشن اعلان كردند

  آنلاین : http://ali salahshor.gov.af

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس