صفحه نخست > دیدگاه > صدای اناهیتا صدای یک زن نیست؛ بل صدای یک انسان است

صدای اناهیتا صدای یک زن نیست؛ بل صدای یک انسان است

محمد آصف دادگر
يكشنبه 5 جنوری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

صدای اناهیتا الفت صدای در گلو خفه شده‌ و خاموش شده‌ی زنان افغانستانی است. این صدا، صدای محرومیت زنانی است که سالها به دلایل متنوع و متفاوت نتوانسته خود را تبارز دهد. صدای دل نشین، عفت و پاکی اناهیتا در بین تمام دختران هنرمند افغانستانی حرف اول را می‌زند. اناهیتا یک فرد نیست، او صدای کل زنان هنر دوست و هنرمند است که بنیاد‌گرای و بسته بودن جامعه نگذاشته است هنوز سر راست کنند و خودشان را به حیث یک انسانی برابر و همسان با مردان به نمایش بگذارند. او صدای کسانی است که تیغ تیز تعصب و تحجر هر روز به بهانه‌های متفاوت آنان را قربانی کردند. یک روز به بهانه‌ی جنسیت یک روز به بهانه دین، و روز دیگر بهانه‌ی متفاوت‌تر، سد بر نمایش و ابرازی هنر شان شده است.

اناهیتا حقش را می‌خواهد،‌ نه کم نه زیاد! معیار هر چه باشد همون حق اوست،‌ برای اینکه دختر است چیزی نمی‌خواهد، بلکه او لیاقت خودش را معیار برای گرفتن نمره عرضه کرده است. لیاقت و هنر اناهیتا معیار است نه زن بودنش، اگر کسی برای اینکه او یک دختر است برایش رأی دهد و یا یکی از داوران برای اینکه اناهیتا دختر است نمبر بالاتری براش دهد،‌ یقینن هنوز برای او جنسیت مطرح است و هنوز هم همون انسان قرن حجری است. اناهیتا گفت می‌خواهم معیار را که برای پسران در نظر گرفته شده است و بر اساس همون معیار برای بچه‌ها نمبر داده می‌شود، برای او نیز همون فرمول به کار برده شود. حرف این صدای دلنواز این است که با او به چشم یک انسان دیده شود، زن بودن و مرد بودن دیگر مطرح نباشد آنچه اساس است انسان است،‌ اگر زن باشی هم انسان هستی و اگر مرد باشی هم انسان هستی تعلقات ، باور‌ها،‌ جنسیت و... مانع بر انسان بودن نمی‌شود.

محرومیت که در طول تاریخ بر زن افغانستانی وارد آمده است امروز نتایج اسف بار آن خود نمایی می‌کند. زن افغانستانی امروز کم‌تر جرئت می‌کند در چنین پروسه‌های شرکت کند،‌ و برابر با مردان هم نوعش قدم به جاده‌های موفقیت بگزارند. اما اناهیتا این جرئت را به خود داده است و به میدان رقابت قدم نهادیه است. اعتماد، خودباوری و هدف والای او در خور تقدیر و تشویق است. ستاره افغان برای اناهیتا شروع کار است،‌ او ستاره افغان را به حیث یک پرتگاه به سوی موفقیت‌های بعدی انتخاب کرده است، با اعتماد و هدف که او دارد شاهد درخشش او در کل جهان خواهیم بود. چنان که خودش گفت " من به مردم افغانستان قول می‌دهم که نه تنها در افغانستان بلکه در همه جهان نام اناهیتا را می‌شنوید".

حق اناهیتا در کجا است، او که حقش را می‌خواهد، چه کسی مسوول دادن حق اوست؟ حق اناهیتا فقط در نمره گرفتن از داوران در بین تلار ستاره افغان است؟

حق وابسته به منبع مشخص نیست، منبع حق اناهیتا فقط داوران ستاره افغان نیست،‌ اناهیتا فقط بالای زنان که قرن‌ها محروم بوده اند و نتواسته است دوشادوش مردان حرکت کند حق ندارد، او بالای قوم خاص حق ندارد،‌ بلکه اناهیتا بالای هر کسی که به هنر و هنرمند می‌اندیشند حق دارد، او بالای هر کسی تعصب دیده و زجر کشیده حق دارد، او بالای کسانی که صدای شان در گلوی شان به بغض تبدیل شده اند حق دارد، او بالای من و تو حق دارد. حق اناهیتا چیست؟ حق او رأی است. او حق دارد رأی بگیرد، تا از این مجرا بتواند به کارهای هنری بیشتر و بهتر بپردازد. حق اناهیتا را برایش بدهید.در داخل کشور از این طریق 151-12=>8656

آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • باز اينه اصفك لايقل مزاري فرهنگ قبر پرست، حق - حق ميگي نمي فهمي منشا اين حقي كه تو به ان دختر خانم ديوانه گك قايل هستي از كجا ميايد، برو اين حقانيت حق را شناسايي كن باز مقاله ات قابل نظر خواهد بود.

 • همتبارانش از کلمه افغان نفرت دارند پس تو چطور میخواهی که او
  ستاره افغان شود

 • بئ نام چطور توانستئ بنویسئ حق گلوئ حرام خورت را کئ کشاد کرده . شما پشاتین حتئ کلمه ئ مبارک حق را تلفظ نمئ توا نید . بگو حک. که لهجه خودتان است .

 • اواز خوانی و موزیک و شاد نمودن جو وفضا زنده گی انسانی را شاد نگه داشتن از برکات وعطا یای خداوندی است.خصوصا در افغانستان که چندین دهه است غم میبارد و حکومت های گذشته توجه زیاد در رشد هنر موسیقی ننموده و خصوصا خانم هارا منحیث انسانهای درجه دوم حساب نموده و در عرصه های مختلف زندهگی حقوق زنها را تلف کرده بودند.در حالیکه در ممالک مسلمان وهمسایه های ما پاکستان ایران و اکثر ممالک عربی و مسلمان زن ها در عرصه هنر سیاست و موسیقی در پهلوی مرد ها سهم مساوی دارند. ولی رشد و غنا موسیقی سالم در بین جوانان ما از یکطرف فضایی جامعه را شاد نگهداشته از طرفی تفریح و شادابی سالم را بوجود اورده و جلو خشونت و افراطیت گرفته میشوذ. بدین لحاظ باید همه ما بدون تبعیض قومی لسانی منطقه یی سمتی جنسی باید به صدا ها و استعداد های خوب منصفانه رای بدهیم و تا باشد جوانان ما در پهلوی کار و تحصیل استعداد های شان را در عرصه هنر موسیقی نیز بیازمایند. زنده باد افغانستان و جوانان اش این سر مایه های ملی ما. مرگ بر ترویج کننده گان تبعیض جنسیتی و خشونت و افراطیت.,..,.;,,,,

 • اولأ ما همه د ر همه امور و به گفتار و کرد ا ر خو د ، خد ا را ، حا ظر و ناظر بدانیم تبعیض و تعصب د ر همه ساحه حرام است ، تبعیض ، تعصب و تنگ نظری به الله خوش نمیآید ، زن و مرد نزد خداوند یکبرابر هستند ، ما باید
  بد بین کس نباشیم به همدیگر تهمت نیندیم اگرمیخواهید انسان باشیم و با تمدن همگام ، استعداد جوانان را تشویق بداریم
  و کوشیش کنیم وجدان ما را پاک و روشن نگه داریم . من مقاله ای آقای محمد آصف دادگررا میستایم و تأاید مینمایم

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس