صفحه نخست > دیدگاه > تجزیه و جنگ داخلی؛ پایه های استدلال کرزی در امتناع از امضای پیمان امنیتی

تجزیه و جنگ داخلی؛ پایه های استدلال کرزی در امتناع از امضای پیمان امنیتی

محمد اکرام اندیشمند
دوشنبه 27 جنوری 2014

زمان خواندن: (تعداد واژه ها: )

همرسانی

یکی از دلایل امتناع رئیس جمهور کرزی از امضای پیمان دوجانبۀ امنیتی با امریکا و مشروط سازی امضای پیمان در تأمین صلح بوسیلۀ امریکایی ها، به خطر تجزیه و جنگ داخلی در افغانستان بر میگردد. این استدلال اخیراً پیوسته اما نه بصورت بسیار آشکار از سوی رئیس جمهور و اطرافیان رسمی و غیر رسمی شریک قدرتش در درون ارگ مطرح می شد و از سوی اطرافیان و هم نشینان دور و بر سیاست و حاکمیت او تکرار می گردید. دلایل آنها به سادگی بیان می شد:

اگر پیمان دو جانبه امضاء شود، امریکا صاحب 9 پایگاه در افغانستان می شود، اما افغانستان به صلح و ثبات که اولین نیازمندی اش است دست نمی یابد. امریکایی ها در پایگاه شان تماشاچی باقی میمانند. دست پاکستان را به دخالت و حمایت از طالبان باز میگذارند و طالبان را اجازه میدهند که چند ولایت را در جنوب تصرف کنند. دو دولت و دو حکومت در افغانستان ایجاد می شود:

1- دولت جمهوری اسلامی در کابل.

2- امارت اسلامی تحریک طالبان در جنوب.

افغانستان در جنگ داخلی فرو میرود. بخش اعظم این جنگ در جامعۀ پشتون خواهد بود و پشتونها در دو سوی دیورند قربانی این توطئه دراز مدت می شوند.

در حالی که این استدلال از سوی رئیس جمهور کرزی و اطرافیانش بصورت غیر رسمی و بدور از چشم مطبوعات مطرح و بحث می شد، سرانجام وی روز یکشنبه 29 جدی 1392(19جنوری2014) در اجلاس شورای امنیت ملی و کمسیون بررسی تلفات بمباران اخیر نیروهای ناتو بر سیاه گرد غوربند(25جدی/15جنوری) این بحث را علنی ساخت. او امضای پیمان را موجب ایجاد ملوک الطوایفی خواند؛ هر چند که بصورت واضح و آشکار از خطر تجزیه و جنگ داخلی سخن نگفت.

آیا استدلال و برداشت رئیس جمهور در مورد تبعات پیمان امنیتی درست است؟ آیا کرزی در این مورد به عنوان رئیس جمهور با اطلاع کامل از برنامۀ امریکایی ها مبنی بر فرو رفتن افغانستان در جنگ داخلی و تجزیه سخن می گوید؟
صرف نظر از اینکه دیدگاه و پاسخ رئیس جمهور به پرسش های مذکور چگونه ارائه می شود، اما نکات بسیار مهمی بر سر امضای پیمان امنیتی با امریکا در هر گونه ابراز نظر و پاسخ ایشان قابل پرسش و مورد بحث و تحلیل است:
1 – اگر رئیس جمهور شواهد و اسنادی مبنی بر پلان امریکایی ها را در اختیار دارد که در صدد ایجاد ملوک الطوایفی و در واقع تجزیه و جنگ داخلی افغانستان هستند، چرا مردم را از چنین خطر بزرگ آگاه نمی سازد؟
2 – اگر رئیس جمهور کرزی امضای پیمان را به اجرای مطالبات خود در جهت تأمین صلح بوسیلۀ امریکا و پاکستان مشروط می سازد، چرا او دلایل اجتناب امریکایی ها و پاکستانیها را از پذیرش این مطالبه، و خواست آنها را در برابر خواست های خویش با شفافیت بیان نمی کند؟

3 – اگر رئیس جمهور همچنان از دخالت و خصومت پاکستان سخن می گوید و از افزایش این دخالت و خصومت پس از امضای پیمان امنیتی ابراز نگرانی می کند، او چرا نتوانست در بیست نوبت سفر رسمی به پاکستان و گفتگوهای مداوم در این دوازده سال به دخالت و دشمنی پاکستان نقطۀ پایان بگذارد و مشکل با پاکستان را حل کند؟

4 – اگر تبعات امضای پیمان به افزایش قدرت نظامی طالبان می انجامد و طالبان پس از آن قادر به تصرف ولایاتی در جنوب افغانستان می شوند و امارت یا حکومت طالبی خود را بصورت موازی با دولت افغانستان تشکیل میدهند، چرا شخص رئیس جمهور بصورت بسیار آشکار، سیاست و خط مشی تقویت طالبان را در پیش گرفته است؟

وقتی رئیس جمهور کرزی از افزایش قدرت نظامی طالبان و تسلط آنها بر چند ولایت جنوب نگران است، چرا او بصورت یک جانبه تمام زندانیان طالب را آزاد می کند و با جلوگیری از عملیات شبانه علیه طالبان و بمباران هوایی بر آنها، مانع تضعیف قوای طالبان می شود؟

کدام شخص و نهاد سیاسی و رسمی و کدام سیاست و عملکرد، موجب تقویت نیروهای نظامی طالبان و گسترش قلمرو متصرفات آنها می شود؟ زمام دار ای که طالبان را برادر می خواند و مانع سرکوب نیروهای جنگی شان می شود و یا آنهاییکه به سرکوب طالبان می پردازند؟

5 - اگر امضای پیمان به گسترش و افزایش قدرت طالبان می انجامد و آنها را قادر به تصرف ولایاتی در جنوب می سازد، آیا سیاست رئیس جمهورکرزی در جهت جلوگیری از سرکوبی طالبان با امضای پیمان مذکور منطبق نیست؟ اگر چنین است، ریشه های اصلی تناقض این سیاست به کجا بر میگردد؟

6 - تردید و دو گانگی سیاست رئیس جمهور کرزی در رابطه با طالبان که بر پایۀ ترس و امید، نفرت و دلبستگی، دشمنی و دوستی، برادری و نابرادری استوار است، ریشه در کدام اهداف و آرمانهای وی دارد؟

7 - اگر رئیس جمهور سود و زیان امضای پیمان امنیتی با امریکا را از زاویۀ قومی مد نظر قرار میدهد، چرا اکثریت تمام اقوام افغانستان به خصوص پشتونها چه در پارلمان، چه در حلقه های روشنفکری و سیاسی و تمام نهاد های مدنی و در آخرین لویه جرگۀ دولتی، خواستار امضای پیمان هستند و آنرا در جهت منافع افغانستان تلقی می کنند؟

واژه های کلیدی

تجزیه افغانستان
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره
آنتولوژی شعر شاعران جهان برای هزاره

مجموعه شعر بی نظیر از 125 شاعر شناخته شده ی بین المللی برای مردم هزاره

این کتاب را بخرید

پيام‌ها

 • کدام کس است این تجزیه کننده؟ چار سقاو و فاحشه افغانستان را تجزیه می خواهه کند؟ از سقاوی گری و مرده گاوی حالی به تجزیه رسیدی؟

  تا زنده یک افغان است
  زنده افغانستان است

  بچه سقاو این را فهم کن نوبت که به افغان رسید خوب سبق خواد داد شما بی ناموس مرده گاو مردم را. به خارجی تا به کی غلامی کرده راهی استین. خارجی که رفته باز ایزار تان را کشیدنی استیم

 • سلام به تمام أفغانستان افغان

  اين جناب انديشه فرسوده ! من به صفت يك افغان اين وطن إز شما خواهش دارم كه اين وطن فروشي به خاطر يك مقدار دال بس كنيد ، أفغانستان ديكر توان اين انديشه فرسوده شما را نه داردً ، ما افغانها يك وطن متحد و دور إز انديشه فرسودهيكه فعلاً هيج بازار نه داردً ميخوام، و در أخير يك مشوره مفت تخلصت أن انديشه فرسوده بمانيد،

  آنلاین : http://kabulpress.org

 • جناب محترم انديشمند صاحب، هرچند احساس ميكنم نظرات من و شما، شما را تا اين حد به منطق كرزي صاحب براي عدم امضا روشن ساخته است ولي باز فكر مينمايم بد نباشد چند سطري در مورد يافتن جواب ٧ سوال شما بنويسم اينكه
  امريكايي ها در اين خواست شان ميخواهند پشتون ها را سر جايشان نشاند سر جاي كه در طول تاريخ تا حال پشتون ها بر ان قرار نگرفته اند ولي اين سرجاي نشاندن بسيار بد تر از جنگ هاي قبل قوم پشتون بوده و شما محترم انديشمند صاحب شايد تصور نموده بتوانيد اين سرجاي نشاندن چي اندازه براي پشتون سخت خواهد بود، بنا كرزي صاحب نميخواهد قومش به چنين خواري و ذلتي بيفتد هر چند
  ١. نسل هاي بعد پشتون (كه اندك تعداد شان از جنگ زنده خواهند ماند) شايد بتوانند با اقوام ديگر به يك شكل بي نظير يا بي سابقه از قبل به زندگي اجتماعي خود ادامه دهند (حالت مغلوب) ويا
  ٢. با كمك پول عربي (انتقام گيري از كشور هاي خاين در خيانت سياست ايشان با عربستان) و دشمني چينايي ها با غرب، قوم پشتون حمايت شوند، انگاه نسل هاي بعد پشتون (كه اندك تعداد شان از جنگ زنده خواهند ماند) خواهند توانست بر امريكا غالب و بر اقوام ساكن كشور حاكم و انگاه شايد نخواهند با اقوام غير تفاهم داشته باشند (حالت غالب).
  در هر دو حالت قوم پشتون قرباني بي سابقه خواهد داد و اين يعني دليل كرزي صاحب و جواب به سوالات شما محترم.
  با احترام

 • حامد کرزی رییس جمهور افغانستان ، دشمن خلق افغانستان است ، دشمنی حامد کرزی با دوباره احیا و تقویه کردن
  برادران طالبش ازاول معلوم بود چنانچه چندین بار درکامنت نوشتم حالا دشمنی اش به اکثریت ملت افغانستان روشن
  و زیاد ترآشکار شده است ، حامد کرزی بسیار متعصب ، منافق ، و خاین مملکت و سخن گوی برادرانشطالبان است
  الله تعالی حامد کرزی را به غضب خود گرفتار و به جزای بد و سخت خدایی گرفتارش سازد چون حامد کرزی به
  خلق الله ، بسیار ظلم و جفا خیانت ها کرده است آمین
  :>

  كى هستيد؟

 • خدمت محترم افغانان عرض احترام وأدب دارم بعدا
  ميخواهم به حضور شان عرض كنم كه كسي كه غيرت ايزار كشيدن ديگران را داشته باشد هيچ وقت دشنام نميزند، اين عكس يكي از همان إيزار كشهاي خانهء تان ميباشد، خوب ببين ولذت ببر

 • بهمن بچه سقاو اولاد فاحشه خوب به سرت بگیر که همی مردم 6صدسال خوار و مادر تانه گاییدن. کار شما بی غیرت قوم همی بود که دخترای باکره را پیش همی مردم بیاری. همی مردم باز این دفعه نر و ماده تانه خواد گاییدن

 • بازهم خدمت محترم افغانان عرض أدب وحرمت دارم واين مطلب را ميخواهم خدمت شان بعرض برسانم كه انسانهاي كه به ملت هاي شجاع وبا غيرت تعلق داشته باشد هرگز دشنام نميزند ، خود همين دشنام بازي تان ثابت كرده كه بي غيرت ترين مردم دنيا " افغانان" ميباشند ، زيرا دشنام دادن نشان جبن بي غيرتي يك قوم است، دشنام دادن هيچ نوع هزينه در بر ندارد، انسانهاي دشنامزن خصوصا در سايت كابل پرس از هر مليت وقوم كه باشند بي غيرت ترين افراد جامعه اند، آنها بخاطر خالي كردن عقده هاي شان همان جناياتي كه در حق مادران وخواهران خود شان از طرف ديگر أقوام شده است از وسيلهء دشنام كار ميگيرند تا بدان وسيله درد هاي دروني شان را تسكين بخشند . بناء اين بندهء خدا جز إظهار تاسف بحال تان ديگر هيچ كمكي از دستم بر نمي آيد.
  به اين عكس نيز توجه كنيد

 • خدا يا از دست مداخله بيروني و جهل داخل، عاقبت قوم پشتون بخير، اگر قرار باشد پوز امريكا و هم پيمانانش در اين سرزمين توسط قوم پشتون به كمك مالي و تصليحاتي بعضي كشور هاي متخاصم با امريكا، به خاك ماليده شود. من پيشاپيش اين پيروزي همراه با شهادت و زحمات و ذلت سخت دنيايي قوم پشتون را براي شان از صميم قلب تبريك ميگويم، خوشا اگر از بين بردن نظام هاي ظالم را تقدير يا خدا بدستان و قرباني دادن شما قوم پشتون اراده نموده باشد. اين سعادتيست بزرگ براي شما برادران كه خدا انرا براي شما انشاالله اعتا خواهد نمود بر شماست با كمك خواستن از كشور ها نگذاريد مغلوب گرديد.
  بااحترام

 • آفرین بی نام محترم!
  با همین شعار های رنگین وخوب میتوانی چوب را به کون پشتون بزنی ونسل پشتون را از صحنه گم کنی دیگر راهی برای ازبین بردن این قوم جاهل وجود ندارد مگر آنکه اینها را احساساتی ساخته وکون شانرا با شاخ کشورهای ابرقدرت دنیا بجنگانی ودر آخر نامش را کشمش بگذاری

 • دوستان این را نباید فراموش کرد جناب کرزی توسط کی به قدرت رسید ، و این که این موش و گربه بازی را چه وقت عملی میکند خودش میداند .که اون فرمانبردار است ، و جناب کرزی را خود امریکایی ها به قدرت نشاند.امریکاییان سبب شده اند که پشتون ها که به اصطلاع در تاریخ افغانستان افسانه ای هستند کما اینکه حتی در طول تاریخ نیز شاهان این قبیله قهرمانان واقعی بوده اند ، بنا بر این این رهبر سیاسی پشتون ازخود بایدیک عمل شجاعت امیزی نشان بدهند که بین همگان سر بلند باشد و موضعگری جناب کرزی هم چنان است و این را می خواهد که اگر از قدرت برود کسی برایش تره هم خورد نمیکند و برای ماندن در دهن مردم باید یک اسطوره باقی بماند و این پیمان را چه او بخواهند وچه نخواهد این کار عملی می شود.

 • به روی یک استخان کلمه افغان بنویس، به طرف بهمن بینداز و تماشا کن که چند ساعت
  بهمن خود را به ان مصروف میسازد.

Kamran Mir Hazar Youtube Channel
حقوق بشر، مردم بومی، ملت های بدون دولت، تکنولوژی، ادبیات، بررسی کتاب، تاریخ، فلسفه، پارادایم و رفاه
سابسکرایب

تازه ترین ها

اعتراض

ملیت ها | هزاره | تاجیک | اوزبیک | تورکمن | هندو و سیک | قرقیز | نورستانی | بلوچ | پشتون/افغان | عرب/سادات

جستجو در کابل پرس